Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,586 εγγεγραμμένα μέλη και 718,855 μηνύματα σε 22,715 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 306 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γρατζουνάει και δαγκώνει!

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 15:29, 05-06-12:

Η μόνη λύση που βλέπω στην κατάσταση είναι μία: να τον κρατήσεις μέσα στο σπίτι μέχρι που να κλείσει εντελώς η πληγή.Ο,τι και να κάνετε, αν ο γάτος ζει έξω η πληγή θα ξανανοίγει πιστεύω. Και νομίζω ότι αν του φορέσετε ένα κολάρο για να μην τη ξίνει θα βελτιωθεί η κατάσταση.. Όσο κινδυνεύει έξω από μολύσνεις και από το γάτο είναι δύσκολα τα πράγματα. Μπορείς να τον κρατήσεις μέσα για λίγο καιρό;
Καταλαβαίνω και τη θλίψη σου και το καλό είναι ότι πιστεύω μια χαρά θα είστε αφού τελειώσει αυτή η περιπέτεια.. Απλά τώρα φοβάται γιατί πονάει όταν τον ψεκάζεις.. Προσπάθησε να μη φοβάσαι τόσο γιατί καταλαβαίνει το φόβο σου και γίνονται χειρότερα τα πράγματα.. Ηρέμησε και αντιμετώπισέ τον σαν ένα ζωάκι που πονάει, όπως και αν ήταν σκύλος ή οτιδήποτε.. Με λίγη επιφύλαξη και τρυφερότητα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:36, 05-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από flora.m123
Η μόνη λύση που βλέπω στην κατάσταση είναι μία: να τον κρατήσεις μέσα στο σπίτι μέχρι που να κλείσει εντελώς η πληγή.Ο,τι και να κάνετε, αν ο γάτος ζει έξω η πληγή θα ξανανοίγει πιστεύω. Και νομίζω ότι αν του φορέσετε ένα κολάρο για να μην τη ξίνει θα βελτιωθεί η κατάσταση.. Όσο κινδυνεύει έξω από μολύσνεις και από το γάτο είναι δύσκολα τα πράγματα. Μπορείς να τον κρατήσεις μέσα για λίγο καιρό;
Καταλαβαίνω και τη θλίψη σου και το καλό είναι ότι πιστεύω μια χαρά θα είστε αφού τελειώσει αυτή η περιπέτεια.. Απλά τώρα φοβάται γιατί πονάει όταν τον ψεκάζεις.. Προσπάθησε να μη φοβάσαι τόσο γιατί καταλαβαίνει το φόβο σου και γίνονται χειρότερα τα πράγματα.. Ηρέμησε και αντιμετώπισέ τον σαν ένα ζωάκι που πονάει, όπως και αν ήταν σκύλος ή οτιδήποτε.. Με λίγη επιφύλαξη και τρυφερότητα..
Φλωρα κι εγω αυτο σκεφτηκα. Θα τον κρατησω μεσα τελικα ο,τι και να γινει.
Στην αρχη απλα δεν το εκανα γιατι αυτος εχει μαθει να ζει εξω και οποτε τον εκλεινα σπιτι για πολλη ωρα μετα γκρινιαζε.
Τον λυπομουν και του ανοιγα.
Τωρα δε με νοιαζει. Ας γκρινιαζει.
Αν ειναι να γινει καλα ετσι, θα το κανω.
Το θεμα ειναι, βεβαια, να μαθουμε να συμβιωνουμε μαζι για οσο διαστημα χρειαστει γιατι δεν ξαναειχα γατα σε εσωτερικο χωρο.
Λες να παθει τιποτα αν ειναι για πολυ καιρο κλεισμενος μεσα στο σπιτι χωρις να βγαινει εξω;
Πιστευω αν τελικα κανουμε την εγχειρηση σημερα, ενα 15νθημερο μες στο νερο για να επουλωθει το τραυμα το χρειαζεται.
Το λιγοτερο σου λεω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 15:46, 05-06-12:

Τίποτα δε θα πάθει, μη φοβάσαι καθόλου για αυτό! Θα γκρινιάζει και θα πρέπει να προσέχεις πολύ όταν ανοίγεις πόρτες και παράθυρα όμως, αυτό να το ξέρεις. Κατά τα άλλα θα ζοριστείτε αλλά μια χαρά θα είστε. Οι δικές μου βλέπουν το έξω μόνο από τζάμια και το δίχτυ της γατοφόρου και είναι μια χαρά! Είναι η καλύτερη λύση.. Φρόντισε απλά να έχει ερεθίσματα μέσα στο σπίτι για να ασχολείται, παιχνίδια, κάπου να γρατσουνάει τα νύχια του, να ασχολείσαι μαζί του, να παίζετε, πάρε άμμο οπωσδήποτε για να κάνει την ανάγκη του αν δεν έχεις ήδη. Μην τον παίρνεις από φόβο, χαλαρά, και τρυφερά. Ο,τι χρειαστείς στείλε μου πμ. Και γενικά το πιο σημαντικό ΜΗΝ ΥΠΟΚΥΨΕΙΣ ΟΤΑΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ! Είναι για το καλό του.. Μην το ξεχνάς..

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:54, 05-06-12:

Ειλικρινα χιλια ευχαριστω που ασχοληθηκες τοσο!!!

Πραγματικα μου εδωσες πολυ κουραγιο.
Ειχε αρχισει να με παιρνει πολυ απο κατω, γιατι μου τυχαν ολα ταυτοχρονα.
Δεν ξερω με πoιο ζωο να πρωτασχοληθω.

Αν χρειαστω καποια αλλη συμβουλη θα σου πω!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ψαραδέλλη : 05-06-12 στις 21:24.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 16:20, 05-06-12:

Χαλαρά.. Μη σε παίρνει από κάτω! Εδώ είμαστε για ο,τι χρειάζεσαι!

Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalfthegrey
Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 17:42, 05-06-12:

εγω ενα εχω να σου πω μπραβο που φροντιζεις τα αδεσποτα....
τι και αν στεναχωρηθει και η δικια μου στεναχωριοταν που τις εδινα με συρριγγα przolon με το ζορι... αλλα ηθελε δεν ηθελε το επινε.... η γυναικα μου τις κραταγε τα ποδια εγω το κεφαλι και απο το πλαι η συριγγα....
μετα για επιβραβευση λιγο ζαμπον η κονσεβα.... οποτε στο τελος δεν ξερω αν περιμενε να τις δωσω το χαπι για να φαει....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:22, 05-06-12:

Να μαστε!
Ακομα κοιμομαστε βεβαια!!!
Συνημμένο Αρχείο 45444

Και ο αδερφουλης, να χωθει στη φωτο.
Μη χασει!
Συνημμένο Αρχείο 45445

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ψαραδέλλη : 09-10-15 στις 19:20.
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 21:19, 05-06-12:

Περαστικά σας!!! Να συνέλθετε γρήγορα!

Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalfthegrey
Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 22:18, 05-06-12:

παιδια μου... να τα προσεχεις....ειναι πανεμορφα.... περαστικα σας

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,557 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:26, 05-06-12:

Αγαπες μου γλυκες!!Περαστικα σας κουκλα μου!!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:01, 06-06-12:

Είναι πολύ όμορφα και τα 2 τους!
Περαστικά εύχομαι!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:23, 06-06-12:

Thermopiles δεν νομίζω ότι υπάρχει πιθανότητα να σε μισήσει για πάντα. Έχω μια γατούλα, η οποία ήταν αδέσποτη παλιά και δεν πλησιαζόταν με τίποτα. Την βρήκαμε έχοντας γεννήσει ένα πεθαμένο μικρό και έχοντας και καποια άλλα στην κοιλίτσα της, τα οποία δεν μπορούσε να τα βγάλει και είχε ξεκινήσει σηψαιμία. Την πήγαμε μισοπεθαμένη στον γιατρό (και είναι ο μοναδικός λόγος που καταφέραμε να την πιάσουμε) και την καθάρισε και την στείρωσε συγχρόνως. Η γάτα αυτή δεν είχε μπει ποτέ σε κλειστό χωρό. Ούτε για αστείο. Και δεν την είχαμε χαιδέψει και ποτέ. Μετά το χειρουργείο έμεινε 2 εβδομάδες μέσα (για την ακρίβεια σε μια ειδική κατασκευή που αποτελούνταν από ένα καρότσι σούπερ μάρκετ-πάρε και κατάλαβε για τι χώρο σου μιλάω). Αγρίευε λίγο αλλά ποτέ σε βαθμό που να γίνει επικίνδυνη. Μια μέρα μας την κοπάνησε καί βγήκε έξω και έτρεξε η αδερφή μου να την μαζέψει και ομολογουμένως την γρατζούνισε αρκετά αλλά όχι σε επικίνδυνο βαθμό. Μπορεί να αντιδρούν αλλά κάτι καταλαβαίνουν μωρέ. Και μπορεί να σε αποφεύγει γιατί δεν θέλει τον πόνο, αλλά το ότι στο τέλος έρχεται σημαίνει ότι ξέρει ότι είναι για το καλό του.
Φρόντισε κατά την γνώμη μου να φοράς μπλούζες με μανίκια και φόρμες χοντρές όταν έρχεστε σε επαφή για να νιώθεις εσύ πιο σίγουρη και αν έχεις γυαλιά μυωπίας φόρα τα και αυτά. Δεν το θεωρώ απαραίτητο,αλλά πιστεύω ότι νιώθοντας εσύ ασφάλεια θα του το μεταδώσεις με τον τρόπο σου και θα είναι και αυτός πιο ήρεμος. Όταν έχουμε εμείς ανασφάλεια νομίζω ότι το καταλαβαίνουν και αγριεύουν και αυτά περισσότερο.Νομίζω ότι θα πάνε όλα καλά.
Εγώ το ζόρι το τραβάω με τον σκύλο..που μέχρι πρόσφατα ήταν αλοιφή και τώρα πάμε να της ανοίξουμε το στόμα να της ρίξουμε το χάπι και κάνει σαν ταύρος εν υαλοπωλείο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 14:22, 06-06-12:

Ευχαριστω πολυ ολους σας.
Ελπιζω να μην ξαναχρειαστει να σας γραψω για αυτο το θεμα αλλη φορα.

ΥΓ: Εχω βρει ενα κολπο με τον αλλο γατουλη (τριτο βλεφαρο).
Περιμενω να κοιμηθει, να γλαρωσει και πριν παρει χαμπαρι τι γινεται προλαβαινω και του ριχνω στα γρηγορα τις σταγονες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 18:03, 06-06-12:

Μια χαρά θα τα πας. Και εμείς ελπίζουμε να έχεις να μας γράφεις μόνο ευχάριστα πράγματα για τα μικρά σου. Για τις σκανδαλιές και τα κατορθώματα τους.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:11, 06-06-12:

Ααααααααααααααα!

Δε σας ειπα.
Το πρωτο βραδυ μας με τον γατουλη το περασαμε αγκαλιτσα!

Μεσα στον υπνο μου ηρθε και κοιμηθηκε πανω στην κοιλια μου.
Ανοιγω τα ματια μου, τον βλεπω... μου νιαουριζει.
Τον πηρα στην αγκαλια μου.
Οταν ανοιξα τα ματια μου το πρωι για να παω στη δουλεια ηταν ακομη εκει.
Δεν το κουνησε ρουπι.

Νομιζω ειμαστε σε καλο δρομο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:13, 11-06-12:

Τι γλυκό!!!

Παράθεση

tom2012 (GIANNAKOS - XIOS GIORGOS)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tom2012
Ο GIANNAKOS - XIOS GIORGOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O tom2012 έγραψε στις 22:28, 11-06-12:

καλησπέρα μελινακι η καλημέρα εξαρτάται από το ποτε θα dis το μήνυμα μου...ξέρω πως είναι το ζωάκι σου να μην θέλει τα χάδια και την στοργή που εσύ του προσφέρεις ..είναι η πρώτη φορα που έχω γατάκι αν και τρελαμένος με τον τομή ενώ με αφήνει να τον χαϊδεύω ξαφνικά με δαγκώνει ελπίζω κάποια στιγμή "νακαταλαβι" "μεγαλονιντας" ποσο τον αγαπώ και να το σταματήσει.θα ήθελα να γίνει μεγαλώνοντας ένας πολύ γλυκός γατούλης και τρυφερός όπως τον μπαμπά του !!!!συγγνώμη για τους λατινικούς χαρακτήρες αλλα ενώ είμαι έλληνας που μεγάλωσα στο εξωτερικό και τώρα μένω μόνιμα στην χίο δεν το έχω και πολύ με την ελληνική orthogrfia...είμαι νέο μέλος και μπαίνω στην ιστοσελίδα κάθε μέρα για να ενημερώνομαι για τον τομή μου έτσι ώστε να μεγαλώσει ο γατούλης μου όσο γίνετε πιο σωστά. αν και δεν γνωριζόμαστε χαίρομαι να βλέπω ότι υπάρχουν και άλλοι τρελαμένοι με τα κατοικίδια τους καλά να είσαι ελπίζω να dis το μήνυμα μου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 11-06-12 στις 22:38. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish
Παράθεση

titonaki86

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη titonaki86
H titonaki86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H titonaki86 έγραψε στις 12:42, 08-08-12:

Καλησπέρα παιδιά.. Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια.. Ή εγώ ή ο γάτος μου, ο Πάρης.. Είναι ενός έτους και δείχνει μια συμπάθεια προς τον άντρα μου! Αυτό δεν το θεωρώ καθόλου κακό, ίσα ίσα.. Αλλά δε γίνεται να παίζουμε και οι 3 και τον άντρα μου να μην τον γρατζουνάει και να μην τον δαγκώνει αλλά να προσποιείται ότι το κάνει κ σ' εμένα να βάζει όλη του τη δύναμη! Από όταν ήταν μικρός έκανε το ίδιο πράγμα με αποτέλεσμα να είναι λίγες οι φορές που να παίζω μαζί του! Το θέμα είναι ότι όταν παίζει με τον σύζυγο και πάει κάπως να τον δαγκώσει, με το που ακούει το "μη" σταματάει επιτόπου κ παίζουνε ξανά.. Ενώ μ'εμένα όσα "μη" και να πω δε σταματάει, απεναντίας βάζει όλη του τη δύναμη και τυλίγεται γύρω από το χέρι μου και με τα 4 πόδια να γρατζουνάνε και τα δόντια του να δαγκώνουν.. 10 μήνες τώρα τα έχω κάνει όλα! Λέω "μη" κ σταματάω να παίζω, τον βάζω τιμωρία, φυσάω στο πρόσωπο του, κάνω "αου" κ τον αφήνω κ δεν πιάνει τίποτα.. Τι άλλο να κάνω η δόλια; Μ'έχει καταντήσει σημαδεμένη...

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 20:57, 18-08-12:

Τώρα είδα το μηνυμά σου και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
Ταπεινή μου γνώμη.Για να σταματά με το μή του άντρα σου σημαίνει πως καταλαβαίνει ποιός είναι το αφεντικό.Για να μη σταματά στο δικό σου σημαίνει πως σε θεωρεί ισότιμη.Σε έχει δεδομένη.Πώς το κατάφερε εκείνος ? Δέ ξέρω. Θα σου πώ όμως τί κάνω εγώ.Είναι κόλπο που έμαθα μεγαλώνοντας το doberman που είχαμε...Το κάνω και τώρα με τον Daffy μου όταν καμμιά φορά αγριεύει.Μόλις ξεκινήσει την "επίθεση" πιάστον απο το σβέρκο. Σταθερά. Πές του ΜΗ ! , ΟΧΙ ! Δείξ'του ποιός είναι ο αρχηγός και οτι δεν ανέχεσαι τέτοιες συμπεριφορές.Απο δω και πέρα κανένα περιθώριο.Το πόση ώρα θα τον τιμωρήσεις εξαρτάται απο σένα. Ο δικός μου φοβόταν και κρυβόταν μόνος του σε μία γωνία. Το ίδιο κάνει και ο Daffy...Όταν του πέρναγε ερχόταν μόνος του και ζητούσε χάδια.To ίδιο κάνει και ο Daffy

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,557 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:56, 18-08-12:

Οι γάτες δεν έχουν αφεντικο.Να το ξέρεις αυτο.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 07:41, 19-08-12:

o πατσινο επαιζε ετσι,με αγκαλιαζε και μου ετρωγε το χερι,ειχα βρει κολπο να παιζουμε τυλαγα το χερι μου κατω απ το σεντονι η την κουβερτα και παιζαμε ωρες,πολλα γατακια οταν αγαπανε πολυ παιζουν ετσι,σε θεωρουν αγαπημενο/η και σου δινουν φιλακια μ αυτο τον τροπο.
οι γατες οταν σταματανε μ ενα μη,δε σημαινει οτι υπακουν το αφεντικο τους,δεν εχουν αφεντικα,απλα τον αντρα σου ισως τον φοβαται ενω μ εσενα νιωθει ανετα.
ειχα καποτε γατουλα που με δαγκωνε απαλα μεν,αλλα δαγκωνε στο μαγουλο,ηταν το φιλακι της αυτο,την ειχα μαθει να το κανει στη μυτη που δεν ποναει τοσο χεχεχε,γενικα οσα γατακια δεν εχουν μεγαλωσει με αδελφια,ητε τα εχουν σκοτωσει,ητε δεν ειχαν επαφη με γατες οταν ηταν μωρα,παιζουν ατσουμπαλα με τον ανθρωπο,γιατι τον θεωρουν φιλο τους,δικο τους.
ο συλβεστρο οποτε εβγαινα στην αυλη μου αρπαζε το ποδι αγκαλια και περπαταγα μ ενα γατο μαζι,μακαρι να τα ειχα ολα τα παραπανω,δε ζουν πια,ομως θυμαμαι παντα τις αγαπες τους.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 08:16, 19-08-12:

Οι γάτες δεν έχουν αφεντικό. Μου θύμησες το παλιό ανέκδοτο που σκέφτεται ένας σκύλος και λέει ο άνθρωπος με χαιδεύει, με ταίζει, με προσέχει ..είναι ο θεός μου.Η γάτα σκέφτεται τα ίδια και λέει ο άνθρωπος με χαιδεύει, με ταίζει, με προσέχει ..είμαι η θεά του.

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 09:30, 19-08-12:

εμένα πάντως μου φαίνεται πως τα κοριτσάκια όταν παίζουν βάζουν λιγότερη δύναμη για παράδειγμα, είναι δύο γατάκια στην αυλή, ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. το αγοράκι (όπως και ο μαυρούλης) μόλις πάς να παίξεις μαζί του θα σου διαλύσει το χέρι, ενώ το κοριτσάκι δε βάζει και τόση δύναμη. δεν ξέρω, μπορεί να είναι ειδική περίπτωση, αλλά εμένα έτσι μου φαίνεται

Παράθεση

SolBallads (Νικος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SolBallads
Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O SolBallads έγραψε στις 11:13, 19-08-12:

Μπα... Μη το λες αυτο! Ειχα ενα γατακι, την Γκουεν, που οταν επαιζε, νομιζες οτι ηθελε να σου βγαλει το χερι και να παει να το κρυψει στη φωλια της :Ρ

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 16:12, 19-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από SolBallads
Μπα... Μη το λες αυτο! Ειχα ενα γατακι, την Γκουεν, που οταν επαιζε, νομιζες οτι ηθελε να σου βγαλει το χερι και να παει να το κρυψει στη φωλια της :Ρ
o Μαυρούλης είναι πολύ χειρότερος μια φορά με γρατζούνισε από τον αγκώνα μέχρι την παλάμη, και γέμισα αίματα το σπίτι

Παράθεση

titonaki86

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη titonaki86
H titonaki86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H titonaki86 έγραψε στις 15:36, 12-09-12:

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά δεν είχα internet. Μπορεί να τον φοβάται, μπορεί και να τον σέβεται αλλά τουλάχιστον παίζουν χωρίς πληγές σε αντίθεση μ'εμένα.. Βέβαια τώρα που μετακομίσαμε στο χωριό μου κ έχει παρέα τον άλλον γατούλη μας δεν ασχολείται καθόλου μαζί μας! Παίζουν μεταξύ τους, "σκοτώνονται" και όταν ησυχάσουν πέφτει και κοιμάται..! Ούτε καν μας ψάχνει... Αλλά εκτονώνεται στον άλλον γάτο και επιτέλους τα χέρια μου είναι χωρίς γρατζουνιές!! Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας...!

Παράθεση

Dafnic

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dafnic
H Dafnic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Dafnic έγραψε στις 00:35, 27-11-12:

Eχω προβληματιστει πολυ με τη συμπεριφορα της γατας μου. Δεν δεν της αρεσουν καθολου τα χαδια και μολις παω να την ακουμπισω αμεσως με δαγκωνει με δυναμη. Τα δεχεται μονο οταν ειναι στην φαση να κοιμηθει οπου την παιρνω στην αγκαλια μου και τη χαιδευω, αλλα μετα απο κανα 5λεπτο και αφου την εχει παρει ο υπνος, ξυπναει και παει να συνεχισει τον υπνο της στον καναπε. Τι σημαινει αυτο; Δεν της αρεσουν οι αγκαλιες; Γενικως το δαγκωμα δε μπορω να το ψυχολογισω. Το κανει για παιχνιδι η δεν με συμπαθει; Απλα μερικες φορες ειναι πολυ εντονο και δεν μου φαινεται για παιχνιδι. Σημερα π.χ. την γαργαλουσα λιγο στην κοιλιτσα και αρχισε να με δαγκωνει οποτε σταματησα και μετα απο κανα λεπτο ορμαει στο χερι μου και μου ριχνει ΜΙΑ δαγκωνια. Πραγματικα μου αφησε σημαδι

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:40, 27-11-12:

Σε παρα πολλες γατες, δεν αρεσει να τις πιανουν στην κοιλια, η σε καποια αλλη περιοχη που εκεινες θεωρουν απαγορευμενη ζωνη. Καλυτερα οταν την χαιδευεις να το κανεις στο κεφαλακι, κατω απο το πηγουνακι -δεν υπαρχει γατα που να μην της αρεσει εκει- και να της ξυνεις την πλατουλα που δεν μπορει να ξυσει μονη της. Οταν πια θα σε εμπιστευεται, θα μπορεις να την χαιδευεις και αλλου, αλλα την κοιλια μπορει να μην το καταφερεις ποτε. Η Τασουλα μου που ειναι 16 χρονων, οταν την πασπατευω στην κοιλια μου παταει ξεγυρισμενες δαγκωνιες, δεν το θελει καθολου, ενω ο μικρος μου τρελλαινεται, ειναι στην γατα τελικα.

Παράθεση

Dafnic

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dafnic
H Dafnic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Dafnic έγραψε στις 01:01, 27-11-12:

Ουτε στο κεφαλακι καθεται, ουτε στην πλατη. Μαλλον εχω αγριογατα τελικα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 01:17, 27-11-12:

Τοτε θα σου ελεγα να το παρεις αποφαση, εχουν κι αυτα τη χαρη τους. Παντως μεγαλωνοντας θα ηρεμισει και θα γινει και πιο χαδιαρα, στο υπογραφω αυτο.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:20, 27-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dafnic
Eχω προβληματιστει πολυ με τη συμπεριφορα της γατας μου. Δεν δεν της αρεσουν καθολου τα χαδια και μολις παω να την ακουμπισω αμεσως με δαγκωνει με δυναμη. Τα δεχεται μονο οταν ειναι στην φαση να κοιμηθει οπου την παιρνω στην αγκαλια μου και τη χαιδευω, αλλα μετα απο κανα 5λεπτο και αφου την εχει παρει ο υπνος, ξυπναει και παει να συνεχισει τον υπνο της στον καναπε. Τι σημαινει αυτο; Δεν της αρεσουν οι αγκαλιες; Γενικως το δαγκωμα δε μπορω να το ψυχολογισω. Το κανει για παιχνιδι η δεν με συμπαθει; Απλα μερικες φορες ειναι πολυ εντονο και δεν μου φαινεται για παιχνιδι. Σημερα π.χ. την γαργαλουσα λιγο στην κοιλιτσα και αρχισε να με δαγκωνει οποτε σταματησα και μετα απο κανα λεπτο ορμαει στο χερι μου και μου ριχνει ΜΙΑ δαγκωνια. Πραγματικα μου αφησε σημαδι
Δεν αναφέρεις πόσο χρονών/μηνών(?)είναι η γατούλα σου. Μήπως είναι μικρό ακόμα και βγάζει δόντια?
Αν θέλεις πάντως να σταματήσει να σε δαγκώνει κάθε φορά που είναι σε εγρήγορση, σταμάτα να παίζεις μαζί της όταν αρχίζει τα δαγκώματα, ή -καλύτερα- να μην προσφέρεις το χέρι σου απευθείας. Το θεωρεί "εργαλείο"παιχνιδιού. Κράτα κάτι σα
ραβδάκι που θα κρέμεται ένα παιχνιδάκι για να παίζει μ'αυτό και να'ναι κι ασφαλές ώστε όταν το δαγκώσει να μη κινδυνεύει
να κόψει κομάτι και να το καταπιεί. Να ηρεμήσουν και λίγο τα χέρια σου από τα δαγκώματα βρε παιδί μου..

Παράθεση

Jesika

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jesika
H Jesika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Jesika έγραψε στις 23:27, 21-03-13:

Καλησπέρα θέλω τις γνώσεις σας οιοθετησα μια αδεσποτουλ η οποία την στείρωση κι ολας αλλά θέλω τις γνώσεις σας για την συμπεριφορά της γουργουριζει συνέχεια και μόλις την χαϊδεύει με δαγκωνει (όχι δυνατά) και τυλίγει τα χεράκια τις και κρέμεται και κουνηθεί τα πίσω τις κανονικά δεν πρέπει να την σταματώ αμέσως και πως την μαλωνω; Και όταν θυμώνει πως το κατάλαβενω;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:52, 21-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Jesika
Καλησπέρα θέλω τις γνώσεις σας οιοθετησα μια αδεσποτουλ η οποία την στείρωση κι ολας αλλά θέλω τις γνώσεις σας για την συμπεριφορά της γουργουριζει συνέχεια και μόλις την χαϊδεύει με δαγκωνει (όχι δυνατά) και τυλίγει τα χεράκια τις και κρέμεται και κουνηθεί τα πίσω τις κανονικά δεν πρέπει να την σταματώ αμέσως και πως την μαλωνω; Και όταν θυμώνει πως το κατάλαβενω;
Αυτο που περιγραφεις ειναι παιχνιδι, το κανουν πολλα γατακια και το ευχαριστιουνται. Ο καλυτερος τροπος για να μην σου μενουν κι εσενα σημαδια, ειναι να τυλιγεις το χερι σου με καποιο πανι, ή να φορας γαντι της κουζινας.
Εγω εβαζα το χερι μου κατω απο τα σκεπασματα του κρεββατιου και επαιζαν με τις ωρες και οταν κουραζομουνα, γιατι αυτα δεν κουραζονται ποτε, το ακουμπουσα κατω με θορυβο και ελεγα πετανεεεεε. Με κοιτουσαν με γουρλωμενα ματακια και πηγαιναν να παιξουν με τα παιχνιδια τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:12, 22-03-13:

Σίγουρα στην προκειμένη περίπτωση το κάνει γιατί μετά τα χάδια, έχει όρεξη για παιχνίδι !
Και η δική μου στειρωμένη είναι,αλλά το δάγκωμα το έχει ως παιχνίδι και ό,τι κόλπα και τρικ δοκίμασα, μάταια..
Αυτό που κάνω για να μην την ενθαρρύνω σ'αυτή την τακτική, είναι να αποφεύγω την απευθείας επαφή με τα χέρια μου εν ώρα παιχνιδιού. Παίρνω ένα λούτρινο ποντικάκι ή ένα αντικείμενο που κρέμεται σ'ένα ραβδάκι και αποσπάται η προσοχή της από τα χέρια μου, βοηθώντας τα ακούραστα δοντάκια της να βρουν διέξοδο εκεί.
Άλλος τρόπος είναι, όταν αρχίσει και το κάνει αυτό, να σταματάς το παιχνίδι και να απομακρύνεσαι.
Για κατ'αποκλειστικότητα χάδια..μόνο όταν είναι σε κατάσταση πλήρους ηρεμίας ,π.χ. όταν ετοιμάζεται να κοιμηθεί κι έχει γλαρώσει
Όταν και άμα θυμώσει, θα το καταλάβεις με το τράβηγμα των αυτιών προς τα πίσω, το μεγάλωμα των ματιών τις νευρικές κινήσεις...θα το καταλάβεις σίγουρα, αλλά δεν νομίζω οτι αυτό θα γίνει αν δεν την πιέσεις να κάνει κάτι που δεν θέλει.

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 21:15, 22-03-13:

Οντως ειναι παιχνιδι το κανει και η Χουανιτα μου οταν εχει ορεξη για χαδια και την χαϊδευω σε καποια φαση γυρναει ανασκελα και μου γραπωνει το χερι το δαγκωνει και με τα πισω ποδαρακια της το σπρωχνει. Παιζει η σκατουλα μου ασχετα αν μου κανει το χερι καρο!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Βασιλης Σ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βασιλης Σ.
Ο Βασιλης Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Βασιλης Σ. έγραψε στις 21:39, 16-04-13:

Καλησπερα σας.Γραφω διοτι εχω και εγω καποια προβληματα συμπεριφορας με τον γατο μου.Ειναι στειρωμενος και κοντευει τα 2 χρονια.Τον εχουμε στην βεραντα διοτι μεσα στο σπιτι ειναι πολυ σκανταλιαρης.Ξινει τα νυχια του σε καναπεδες συνεχεια.Τον μαλωνουμε,δειχνει να καταλαβαινει αλλα το ξανακανει και καποιες φορες επιτηδες.Με αποτελεσμα για τιμωρια η να τον βγαζουμε παλι εξω η να του ριχνουμε νερο.Μερικες φορες ειναι πολυ φιλικος και παιχνιδιαρης αλλες παλι εκει που τον χαιδευω με δαγκωνει.Παλια το εκανε συνεχεια και γρατσουνουσε πολυ με σκοπο να αφηνει εντονα σημαδια.Μετα την στειρωση ομως εγινε πιο ησυχος.Θελω να μου προτεινετε μερικους τροπους με τους οποιους ισως να καταφερω να του μαθω να μν τα κανει ολα αυτα και επιτελους να αρχισει να ζει μεσα στο σπιτι περισσοτερο και εμεις να τον εμπιστευομαστε.Σας ευχαριστω και συγγνωμη για το μεγαλο μου ποστ.

Παράθεση

Jesika

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jesika
H Jesika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Jesika έγραψε στις 22:15, 16-04-13:

Και μένα τα ίδια κάνει. Μόλις το κάνει την βρεχω και τις λέω μη

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:21, 16-04-13:

Η ταπεινή μου γνώμη είναι οτι αυτό που χρειάζεται να κάνεις, το κύριο και βασικό, συνοψίζεται στο οτι για να ελαττωθεί αυτή η προβληματική συμπεριφορά του γατούλη (εν μέρει δικαιολογημένη, καθότι ο αποκλεισμός του στο μπαλκόνι ως τιμωρία δεν ενδύκνειται) είναι
να ξαναρχίσετε να χτίζετε σχέση εμπιστοσύνης μαζί του.
Δεν ξέρω αν τον έχετε από μωρό, και στην περίπτωση αυτή αν έχετε προσπαθήσει ήδη από την βρεφική του ηλικία να τον αποτρέψετε από αυτές τις πρακτικές, αν του αφιερώσατε χρόνο στο να μάθει ορισμένα πράγματα.
Όμως ποτέ δεν είναι αργά, απλά όσο μεγαλώνουν συνήθως γίνεται όλο και πιο δύσκολο να ξεμάθουν διάφορες ενοχλητικές συνήθειες και να μάθουν αλλιώς.
Για παράδειγμα, στο θέμα του δαγκώματος η δική μου, όσο κι αν προσπαθήσαμε από μωρό που την έχουμε να την αποθαρρύνουμε, δεν το έκοψε εντελώς, αλλά σαφώς το έχει μειώσει κατά πολύ.
Θαύματα μην περιμένεις, σίγουρα θα'χει και καλές συνήθειες και είναι αυτές που χρειάζεται να ενθαρρύνεις.
Δες και θέματα εδώ στο σάϊτ που αφορούν τα ξυσίματα στους καναπέδες και τα δαγκώματα και με πολλή αγάπη και υπομονή, θα βελτιωθεί η κατάσταση

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:30, 16-04-13:

Και μένα τα ίδια κάνει. Μόλις το κάνει την βρεχω και τις λέω μη
Και πολύ καλά κάνεις! Με το "μη", ανάλογα και τον τόνο της φωνής, συμμαζεύεται κάπως.
Αλλά τι γίνεται σε περιπτώσεις σαν της δικής μου, που τρελλαίνεται για το νερό και αν της ρίξω, μάλλον για παιχνίδι και επιβράβευση θα το εκλάβει, παρά ως τιμωρία?

Παράθεση

Βασιλης Σ.

Νεοφερμένος

O Βασιλης Σ. έγραψε στις 11:50, 17-04-13:

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Απο μικρο δν το ειχαμε και πολυ ΄κοντα' μας.Τον ειχαμε βρει 2 μηνων μονο του και τον πειραμε σπιτι.Ειπαμε να τον κρατησουμε βασικα εγω ηθελα .Δεν ειμασταν προετοιμασμενοι για κατοικιδιο.Εκανα παρα πολυ υπομονη μαζι του καθε μερα γεματος γρατζουνιες ειμουνα.Οι δικοι μου δεν ειχανε υπομονη μαζι του και καθε φορα που δεν καθοταν καλα μεσα στο σπιτι κατευθειαν βεραντα.Ισως φταει και αυτο ισως και οτι εγω δεν του επιβληθηκα και πολυ σε ολη του την ζωη μεχρι τωρα και μου εχει παρει τον αερα θεωροντας οτι αυτος κανει <<κουμαντο>>.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:01, 17-04-13:

Αν βάλετε σε διάφορα σημεία του σπιτιού (μέσα) κομμάτια κορμών, δεν βλέπω γιατί να συνεχίσει να προτιμα τους καναπέδες.. επισης αν είνα ζωηρός θα βοηθούσε αν έπαιζες μαζί του όσο πιο πολύ μπορείς, για να εκτονώνει την ενεργητικότητά του.. όμως φίλε μου το να "τιμωρούμε" ένα ζώο επειδή εκδηλώνει την φυσική του συμπεριφορά δεν είναι σωστό.. οι γάτες ξύνουν τα νύχια τους και για να τα ακονίσουν αλλά και για να αφήσουν τη μυρωδιά τους στο χώρο, κυρίως τα αρσενικά.
Πίστεψέ με, δεν καταλαβαίνει λοιπόν ότι τον τιμωρείτε. Μάλλον μπερδεμένος θα αισθάνεται και σίγουρα αν τον βρέχετε και με νερό θα έχει αρχίσει να επηρεάζεται και η μεταξύ σας σχέση. Επίσης, ο περιορισμός στο μπαλκόνι μάλλον θα τον κουράζει και θα τον στενοχωρεί. Βλέπεις, χρειάζεται συντροφιά. Γι' αυτό και πιο πολύ θα χει ανάγκη να εκτονωθεί όταν μπαίνει σπίτι, αφού θα χει πλήξει θανάσιμα έξω..
Έτσι, πιστεύω ότι έχει δημιουργηθεί ένας λυπηρός φαύλος κύκλος..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Βασιλης Σ.

Νεοφερμένος

O Βασιλης Σ. έγραψε στις 19:32, 17-04-13:

Το ξερω σιγουρα εχει βαρεθει συνεχεια εξω αλλα μεσα κανεις δεν τον αντεχει εκτος απο μενα.Κομματια κορμων τι εννοειτε?Υπαρχουν τιποτα ειδικα για γατια??Θελω να πιστευω παντος οτι κατι καταλαβαινει αλλα το κανει επιτηδες διοτι οταν τον φωναζουμε εξαφανιζετε.Το κανει πισω απο την πλατη μας και επισης ειναι και πολυ εκδικητικος.ΑΧ δεν θα τον καταλαβω ποτε αυτον τον γατο μου.Ενα παραδειγμα χθες εκει που τον χαιδευα ησυχα και γουργουριζε οχι για πολυ ωρα με δαγκωσε χωρις λογο.Αντε βγαλε ακρη.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:53, 17-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Βασιλης Σ.
Το ξερω σιγουρα εχει βαρεθει συνεχεια εξω αλλα μεσα κανεις δεν τον αντεχει εκτος απο μενα.Κομματια κορμων τι εννοειτε?Υπαρχουν τιποτα ειδικα για γατια??Θελω να πιστευω παντος οτι κατι καταλαβαινει αλλα το κανει επιτηδες διοτι οταν τον φωναζουμε εξαφανιζετε.Το κανει πισω απο την πλατη μας και επισης ειναι και πολυ εκδικητικος.ΑΧ δεν θα τον καταλαβω ποτε αυτον τον γατο μου.Ενα παραδειγμα χθες εκει που τον χαιδευα ησυχα και γουργουριζε οχι για πολυ ωρα με δαγκωσε χωρις λογο.Αντε βγαλε ακρη.
Δεν έχω ακούσει για κομάτια κορμών για γατιά.. Μάλλον θα εννοεί σκέτα κομάτια κορμών σαν αυτά που καίμε στα τζάκια. Εμείς χρησιμοποιούμε ένα ονυχοδρόμιο, αλλά άρχισα να την εκπαιδεύω από μωρό, πιάνοντας τα δυο μπροστινά της ποδαράκια και τοποθετώντας τα στο ονυχοδρόμιο, μιμούμενη την κίνηση που κάνουν όταν θέλουν να ακονίσουν τα νυχάκια τους. Και τώρα εκεί πηγαίνει, αν και τα ακονίζει λίγο κάθε μέρα, ίσως λόγω του οτι έχω πάρει ειδικό ψαλιδάκι και της τα κόβω στις άκρες, όταν αρχίζουν και γίνονται γαμψά.
Για το δεύτερο που λες, αμφιβάλλω αν το έκανε χωρίς λόγο. Τουλάχιστον δυο αιτίες τις βρίσκω: Η πρώτη γιατί έκρινε οτι
βαρέθηκε τα χάδια και έδωσε σήμα οτι θέλει να παίξει (κι η δική μου όταν τη χαϊδεύω σε ώρα εγρήγορσης, θα δαγκώσει μετά από λίγο), και η δεύτερη, γιατί απλά...βαρέθηκε!
Γενικά πιστεύω οτι ο γατούλης προσπαθεί (κι ας είναι με λάθος τρόπο) να διεκδικήσει την προσοχή σου.
Μη σταματάς να προσπαθείς...όσο κι αν τα αποτελέσματα μπορεί στην αρχή να είναι αποθαρρυντικά, η υπομονή σου πιστεύω θα σε ανταμείψει με την σταδιακή βελτίωση της συμπεριφοράς του

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 20:53, 17-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Βασιλης Σ.
Θελω να πιστευω παντος οτι κατι καταλαβαινει αλλα το κανει επιτηδες διοτι οταν τον φωναζουμε εξαφανιζετε.Το κανει πισω απο την πλατη μας και επισης ειναι και πολυ εκδικητικος.
το πιο συνηθισμενο λαθος που κανουν οι ιδιοκτητες γατιων/σκυλιων. ειναι λαθος η προσεγγιση σου. και οσο δεν ενδιαφερεσαι να προσεγγισεις το θεμα αυτο σωστα, μην περιμενεις βελτιωση, ειναι φαυλος κυκλος οπως λεει και η ριανα πιο πανω
κατα κανονα τα ζωα δεν κανουν κατι (πχ καποια ζημια στο σπιτι) για να μας εκδικηθουν! αυτη ειναι ανθρωπινη συμπεριφορα. και ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ξυσιμο νυχιων που ειναι εκδηλωση της απολυτα φυσιολογικης συμπεριφορας της γατας. ειναι μια αναγκη του οχι κατι που κανει για να στη σπασει. συμφωνω οτι δεν ειναι ευχαριστο να το κανει στα επιπλα σου. γιαυτο ακριβως το λογο ειναι σημαντικοτατο οταν παιρνουμε μια γατα μεσα στο σπιτι να της βαζουμε απο την αρχη σαφη ορια. αν απο την αρχη του ειχες εναλλακτικες (ονυχοδρομιο/κορμο δεντρου) και τον επιβραβευες οταν εξυνε εκει τα νυχια του μαλωνοντας τον παραλληλα με ενα σταθερο "μη!" οταν το εκανε στον καναπε το προβλημα δεν νομιζω να υπηρχε. τωρα σιγουρα θελει πολλη παραπανω προσπαθεια για να σταματησει αυτη την κακη συνηθεια.

συμφωνω με την ριανα δεν εχει κανενα νοημα αυτο που κανεις (που τον βγαζεις στο μπαλκονι) περα απ το οτι πληττει οταν τον ξαναβαζεις μεσα λογικο ειναι να ειναι πολυ ενεργητικος. παιξε μαζι του ωστε και να εκτονωνεται και να δεθειτε και μην τον βγαζεις στο μπαλκονι δεν καταφερνεις απολυτως τιποτα.

ως προς το χαιδεμα επισης αντιμετωπιζεις το θεμα λαθος. συμπεριφερεται σαν κλασσικη γατα εσυ πρεπει να προσαρμοστεις οχι το αναποδο. δες και αυτο ισως σε βοηθησει http://www.youtube.com/watch?v=hpI8fzPeBSM

Παράθεση

Βασιλης Σ.

Νεοφερμένος

O Βασιλης Σ. έγραψε στις 21:28, 17-04-13:

Του εχουμε αγορασει ονυχοδρομιο. http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=137002747 Καπως ετσι ειναι.Απο μονος του αρχισε να παει εκει.Επισης στην βεραντα εχουμε εναν πολυ παλιο καναπε ολο δικο του και εκτονονετε οσο θελει εκει.Αυτο με την προσοχη οντως το εχω προσεξει μερικες φορες κανει τα παντα για να την τραβηξει ακομα και σε σημειο να δαγκωσει απλα δεν θα τον καταλαβω.Υπομονη μονο εγω κανω κανεις αλλος ισως φταει αυτο.Αυτο με το κορμο δεντρου το κατανοω αλλα μεσα στο σπιτι δεν ειναι καπως??Αυτο με το μπαλκονι ειναι τακτικη των δικων μου και ετσι νομιζουν πως καταλαβαινει τ να πω.Το βιντεακι με το χαιδευα πολυ καλο.Ειναι πολυ κλειστα ζωα γενικα οι γατες παντος δεν θα σου δειξουν αμεσα τα συναισθηματα τους.Σας ευχαριστω για τις προτασεις σας.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 21:45, 17-04-13:

δεν ειναι οτι δεν εκδηλωνονται απλα πρεπει να μαθεις να καταλαβαινεις τη γλωσσα του σωματος του. ποτε νευριαζει, ποτε ειναι σε υπερενταση, ποτε δε θελει χαδια κλπ. το ονυχοδρομιο το χρησιμοποιει δηλαδη? αν οχι υπαρχουν τροποι για να τον παροτρυνεις. αν ναι και απλα ξυνει και τον καναπε πιστευω θα πρεπει να τον μαλωνετε με τον ιδιο τροπο καθε φορα σταθερα και με υπομονη μεχρι να το κοψει. οταν λεμε μαλωμα δεν εννοω να τον τρομαζεις. αλλα συνηθως για να σε ακουσει η γατα θα πρεπει να εχεις χτισει και μια σχεση εμπιστοσυνης μαζι της. το να παιζεις μαζι του πχ με το καλαμι και το ποντικι που κρεμεται ή με ο,τι του αρεσει και δινοντας του λιχουδια μετα θα βοηθησει τη σχεση σας και θα εκτονωνεται και αυτος. δοκιμασε να το κανεις καθε μερα αυτο σιγουρα θα δεις βελτιωση. δεν ειναι ο,τι πιο ευκολο να χτισεις μια γερη σχεση και να "εκπαιδευσεις" μεχρι ενα βαθμο μια γατα, αλλα αν το καταφερεις θα εχεις μια αρμονικη και ευτυχισμενη συμβιωση μαζι του. αξιζει να προσπαθησεις

Παράθεση

Βασιλης Σ.

Νεοφερμένος

O Βασιλης Σ. έγραψε στις 08:47, 19-04-13:

Το ονυχοδρομιο το χρησιμοποιει.Φετος λογο ελειψης χρονου δεν ασχολουμαι οσο ασχολιομουν περυσι.Ευχαριστω για τις συμβουλες σου αννα θα προσπαθησω να τις εφαρμοσω.

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 20:57, 20-04-13:

Βασιλη, συμφωνω κι εγω απ τη μερια μου με οσα σου ειπανε παραπανω.. παρολο που δεν τα εφαρμοζω πληρως, ουτε εχω εκπαιδευσει την γατα μου τοσο καλα. ομως ο βασικος λογος που γραφω ειναι επειδη η συμπεριφορα του γατου σου μου θυμισε την δικια μου, ειναι 16χρονων οποτε καταλαβαινεις οτι οταν ηρθε σπιτι ημουν κι εγω ενα παιδι. ημουν η μονη που την ηθελε τοσο πολυ. συνεπως μια ασχολιομασταν μαζι της και μια οχι..την ταιζαμε παντα, την στειρωσαμε επισης. ομως με τον καιρο απεκτησε μια συμπεριφορα σαν ημιαδεσποτης γατας, ποτε ηταν κοντα μας και φιλικη και ποτε εως "επιθετικη" (βαζω σε εισαγωγικα αυτον τον ορο γιατι γενικα δε μ'αρεσει σαν εκφραση). καθως μεγαλωνα κι εγω λοιπον, μεγαλωνε κι η γατα.. εφτασε τα 8 και τοτε ηταν που αρχισαν τα πρωτα προβληματα υγειας, και τοτε εκτος απ την επισκεψη σε κτηνιατρο ξεκινησα να'ρχομαι κοντα της μερα με τη μερα.. το μαγικο κουμπι ηταν η αγκαλια κι η αγαπη. τιποτα αλλο. δε σου λεω πως δε βγαζει νυχια πλεον, οτι δε κακιωνει καμια φορα ή ακουει παντα, ομως οταν θελει ειναι τοσο τρυφερη οσο δε φανταζομουν.

ελπιζω κι εσυ να καταφερεις να χτισεις μια ομορφη σχεση με τον γατο σου, παντα υπαρχει χρονος, μετα να δεις πως θα χαλαρωνετε μαζι. κι επισης, εξηγησε και στους δικους σου, οπως σου ειπαν και παραπανω η τιμωρια στο μπαλκονι δεν ωφελει σε τιποτα..μη σου πω μπορει και να χειροτερευει την συμπεριφορα του. να ξερεις με υπομονη κι αγαπη ολα λυνονται, αυτο μου εμαθαν τα ζωα μου.

Παράθεση

ελινα94

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ελινα94
H ελινα94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H ελινα94 έγραψε στις 19:28, 20-05-13:

ρε κοριτσια δινω στο τουλουζακι μου λιχουδια και οταν πλησιαζω το χερι μου να της τις δωσω να τις φαει μου γατζωνει το χερι λες και νομιζει οτι θα τις τα φαω εγω..μου εχει κανει το χεριι τρυπιτηρι...ειναι φυσικο αυτο που κανει ? το κανουν οι δικες σας γατες αυτο?

Παράθεση

Ioanna Geor. (Ιωάννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ioanna Geor.
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (σταμάτησα να τις μετράω όταν έγιναν 20.. τώρα μου έχουν μείνει 2 ηλικιωμένες αγριόγατες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Ioanna Geor. Love cats to the bone ^^ έγραψε στις 01:19, 21-05-13:

Η γατούλα σου πόσο χρονών είναι ;ΓΙατί μπορεί να είναι σε ηλικία που τα πάντα είναι θήραμα ( όπως κι ο μικρός μου)
Όταν παίζετε πώς συμπεριφέρεται;Σου γρυλίζει; Σε δαγκώνει με πρόθεση να σε πονέσει;Αν ναι, τότε έχει κάποιο πρόβλημα στην αλληλεπίδρασή της μαζί σου... μήπως υπάρχει κάτι στο χώρο που την αγριεύει ( έπιπλο κλπ.) και ξεσπά πάνω σου;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    psot

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους