Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,117 εγγεγραμμένα μέλη και 718,780 μηνύματα σε 22,705 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 404 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα ολονύχτια "πάρτι" των γατιών!

ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ (Αλεξάνδρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Σίγουρα πάνω από 25 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε στις 16:38, 03-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
"Τα αρσενικα επιβαλλονται διαφορετικα απο εμας στους γατους απο οσο εχω δει.".[/QUOTE]
Μεγάλη αλήθεια
Και όχι μόνο στους γάτους..αλλά και στις γάτες μπορώ να πω..
Πολύ αποτελεσματική βρε παιδί μου η φωνή του άντρα !
Μόλις της πει με τη βαρειά και σταθερή φωνή του "Τέρψη κατέβα κάτω αμέσως!" (όταν βρίσκεται πάνω σε τραπέζι, μπουφέ, ράφια και έχει σηκώσει το πόδι της να δοκιμάσει αν.. πέφτουν τα αντικείμενα) εκείνη υπακούει αμέσως, ενώ αν είμαι εγώ που δίνω την εντολή...με ψιλο-χοντρο-"γράφει"
Πιστεύω ότι το να επιβληθείς δεν έχει να κάνει με το φύλλο αλλά κατά πόσο το έχεις αποφασίσει.Στο σπίτι μου όταν πήραμε το πρώτο γατάκι μας πριν 13 1/2 χρόνια κι επειδή είμασταν άπειροι και ανίδεοι από γάτες, ο Σπίθας μας"εκπαίδευσε" μια χαρά.
Μια εβδομάδα μετά κοιμόταν ανάμεσα μας και μάλιστα αν δεν είχε αρκετό χώρο μας έσπρωχνε κιόλας.Μεταξύ μας, επειδή μας άρεσε που κοιμόταν μαζί μας δεν προσπαθήσαμε να το αλλάξουμε.Κι έτσι ο Σπίθας τώρα πια μετά από τόσα χρόνια είναι η προέκταση του κρεββατιού μας('οπως όλα τα Σιάμ).'Οταν 1 χρόνο μετά η κόρη μας βρήκε κι έφερε την Φοίβη, σκεφτήκαμε ότι θα είναι πολύ να κοιμάται κι αυτή μαζί μας κι αποφασίσαμε να βάλουμε όρους.Οι οποίοι όμως δεν χρειάστηκαν διότι η Φοίβη μας σνόμπαρε και κοιμόταν μόνη της σε όλο το σπίτι εκτός από την κρεββατοκάμαρα.Τα τελευταία όμως 4 χρόνια περίπου, αποφάσισε να πάρει το αίμα της πίσω και αργά αλλά σταθερά, άρχισε να κοιμάται κι αυτή μαζί μας.Δεν προσπαθήσαμε να την αποτρέψουμε, μιας κι επειδή είναι 12 1/2 χρόνων το θεωρήσαμε ότι της το χρωστούσαμε.
Καταλαβαίνεται λοιπόν τι ύπνο κάνουμε και ποιός κοιμάται καλύτερα.Ευτυχώς το καλοκαίρι επειδή ζεσταίνονται αραιώνουν κι 'ετσι "ανακαταλαμβάνουμε" το κρεββάτι μας.
Για φανταστείτε εάν και οι άλλες 3 γάτες μας που μεγαλώνουν στο κλιμακοστάσιο,ζούσαν μέσα στο σπίτι.Ούτε ψύλλος στον κόρφο μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Melitsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Melitsa
H Melitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H Melitsa έγραψε στις 20:13, 03-08-13:

xαχαχα......ολοι μαζι !!!!!! Σημερα τοποθετησα 2 μαξιλαρακια στα 2 κομοδινα και στην δικη μου πλευρα και στου αντρα μου.Ελπιζω να κοιμηθει εκει...για να δουμε !!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ (Αλεξάνδρα)

Δραστήριο Μέλος

H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Σίγουρα πάνω από 25 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε στις 23:24, 04-08-13:

Είμαι πολύ περίεργη να δω αν το σχέδιο είχε αποτέλεσμα........

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Melitsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Melitsa έγραψε στις 23:45, 04-08-13:

.....λοιπον.....αρχικα ξαπλωσε στου αντρα μου το κομοδινο με το μαξιλαρακι και κοιμηθηκε για αρκετη ωρα....μετα ομως ηρθε παλι αναμεσα μας και μαλιστα αναμεσα στα προσωπα μας. Με φιλουσε συνεχεια με την μυτουλα του και μου εκανε κεφαλιες.Στο τελος ξαπλωσε πανω απο το κεφαλι μου μεχρι το πρωι !!!!!! Για να δουμε σημερα ???

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ (Αλεξάνδρα)

Δραστήριο Μέλος

H ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε στις 00:09, 05-08-13:

Χα χα.Μεταξύ μας δεν είχα καμμιά αμφιβολία ότι δεν θα πετύχαινε το σχέδιο.Ξεχνάς ότι οι γάτες είναι πολύ επίμονα και υπομονετικά πλάσματα.Με τον ένα η τον άλλο τρόπο πετυχαίνουν σχεδόν πάντα αυτό που θέλουν
Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι έχει πολύ ενδιαφέρων αυτή η αναμέτρηση και περιμένουμε εναγωνίως τον .....νικητή.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xontrogato
H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 19:49, 05-08-13:

χαχα ολοι τα ιδια περναμε τελικα!!!!!!!!!εγω δουλευω ως αργα τη νυχτα (3,4,5 το πρωι) και ονειρευομαι να γυρισω σπιτι μου και να πεσω σαν τουβλο..αλλλα που τετοια τυχη!αν δεν χαιδεψω το μικρο, να κανουμε αγκαλιτσες και φιλακια δεν εχει υπνο..και φυσικα μετα πρωτο τραπεζι μαξιλαρι! πιστευω οτι αυτη ειναι η πιο ομορφη επαφη με τα ζωα μας...ακομα και αν μας ζαλιζουν το κεφαλι ωρες ωρες..

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Melitsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Melitsa έγραψε στις 20:13, 05-08-13:

H αληθεια ειναι πως εμενα δεν με πειραζει που χανω τον υπνο μου .Το ευχαριστιεμαι παρα πολυ .....τα παιδια μου εδεν ειναι πια μωρακια και αυτος ο γατουλης ειναι το νεο μου μωρακι.Ο αντρας μου ομως αν και τον αγαπαει δεν τον θελει στο κρεβατι. Την νυχτα ομως τον εχω πιασει να τον χαιδευει ....♥ Λοιπον αυριο θα σας πω τι θα γινει σημερα το βραδυ .......αν και οπως σας ειπα ημαστε στο εξοχικο μας.Αργοτερα στην Αθηνα ισως θα πρεπει να ειμαι πιο σκληρη στα ορια .....talk to you tomorrow...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 20:17, 05-08-13:

ok μακαρι να πανε ολα καλα χιχι!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Melitsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Melitsa έγραψε στις 10:22, 08-08-13:

Προχθες ο βραδυ ηρθε στο κρεβατι με διαθεση για παιχνιδια .Ο αντρας μου τον εδιωξε και ο μικρος κοιμηθηκε με τον γιο μου.Τα ξημερωματα ομως ηρθε παλι σε εμας και ζητουσε χαδια και αγκαλιες μονο απο τον αντρα μου και οχι απο εμενα.Χθες το βραδυ κλεισαμε την πορτα και το πρωι με περιμενε εξω απο το δωματιο ,διπλα στην πορτα μας !!!! Ηθελε χαδια και αγκαλιες !!! Τον χαιδευα 20 λεπτα χωρις σταματημο !

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 10:49, 08-08-13:

ωραια μια χαρα!

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 10:50, 08-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Melitsa
Προχθες ο βραδυ ηρθε στο κρεβατι με διαθεση για παιχνιδια .Ο αντρας μου τον εδιωξε και ο μικρος κοιμηθηκε με τον γιο μου.Τα ξημερωματα ομως ηρθε παλι σε εμας και ζητουσε χαδια και αγκαλιες μονο απο τον αντρα μου και οχι απο εμενα.Χθες το βραδυ κλεισαμε την πορτα και το πρωι με περιμενε εξω απο το δωματιο ,διπλα στην πορτα μας !!!! Ηθελε χαδια και αγκαλιες !!! Τον χαιδευα 20 λεπτα χωρις σταματημο !
Μικρά τερατάκια!Θέλουν μόνο ό,τι τους απαγορεύεις!
Αχ...άναρχα πνεύματα!

Πάντως εάν κλείσατε την πόρτα και έμεινε έξω χωρίς να την γρατζουνάει και να σας ξυπνάει είναι θετικό και ίσως πρέπει να το κάνετε κάθε βράδυ εάν τελικά δε θέλετε να σας ενοχλεί στον ύπνο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mailo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mailo
H Mailo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Mailo έγραψε στις 02:00, 29-11-13:

καλησπερα σε ολους! αρχικα να πω οτι ειμαι καινουρια εδω και χαιρομαι παρα πολυ που βρηκα ενα τοσο καλα ενημερωμενο φορουμ και μου εχουν λυθει σχεδον ολες οι αποριες που ειχα σαν καινουρια γατομαμα! δευτερον λατρευωωω το παιχνιδι με τη σηκωμενη ραχη και την επιθεση στα κρυφα παιζει να διασκεδαζω πιο πολυ εγω παρα η γατουλα μου βεβαια δεν ειναι τοσο σπλατερ οσο το δικο σας ελενιτσα αν και οταν αρχιζει να κανει βλακειουλες ενα Εεεε με δυνατη και καθαρη φωνη ειναι αρκετο για να την επαναφερει στην ταξη ειδικα μετα την στειρωση εγινε πολυ μπουλουκα!!! το προβλημα που εχω εγω ειναι με τον αλητη τον γκριζο γατουλη του αβαταρ που μου το παιζει αθωα περιστερα με πουρπουριτα και χαιδεματα και μολις κλεισω τα ματια μου γινεται το ελα να δεις μεσα στο σπιτι.. γρατζουναει τη θηλυκια και της εχει κανει σημαδι στη μυτουλα της, βγαζει τα κακα του εξω απο την αμμο ανεβαινει στον παγκο πεταει τα παντα κατω ερχεται στο κρεβατι μου πεφτει πανω στο κεφαλι μου και εξαφανιζεται μετα η μου δαγκωνει τα ποδια ετσι ισα ισα για να με ξυπνησει!!! ειναι σαν να εχω αλλο γατι τη μερα και αλλο τη νυχτα λες και δαιμονιζεται το βραδυ! χρειαζομαι γατο εξορκιστη!!!! ειναι 9 μηνων δεν τον εχω στειρωσει ακομα γιατι δεν εχει δειξει σημαδια οιστρου εκτος αν αυτα ειναι τα δικα του μοναδικα σημαδια σορρυ για το κατεβατο

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 17:26, 29-11-13:

Mailo καλησπέρα! Αυτά που περιγράφεις δεν έχουν να κάνουν με επιθετικότητα, παρά είναι μια πολύ αγαπημένη συνήθεια των γατιών μας! Παίζει ο γιόκας σου και μάλιστα το φχαριστιέται! Εντάξει, γρατζουνίτσες στη μυτούλα θα υπάρχουν, δεν είναι κάτι, και τα δικά μου κάνουν καθώς παίζουν! Γενικά δεν βρίσκω κάτι περίεργο στη συμπεριφορά του, όπως μας την περιγράφεις! Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις έιναι να τα κρατάς περισσότερες ώρες ξύπνια την ημέρα, να τα εξαντλείς με παιχνίδι, ώστε να μην έχει τόση ενέργεια το βράδυ!

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Greg House
Ο Μανόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Greg House έγραψε στις 02:04, 04-12-13:

Δεν θα σας πω ψεμματα ,το ζουμε και εμεις αυτο το νταραβερι στο σπιτι μας ,οχι ομως απο παντα. Οταν ηταν ο χαουζ μικρουλης και μοναδικος γατος στο σπιτι ,απλα ερχοταν στο κρεβατι και ξαπλωνε αναμεσα στα ποδια μας. Ποτε πιο πανω απο τα γονατα ,ακομη και 1 συγκεκριμμενη φορα που ,μαλακα μαλακα τον εφερα εγω μεχρι το υψος της μεσης για να τον ακουμπαω λιγο ,ξαναφυγε μονος για "την κατω μπαντα" του κρεβατιου. Οταν ομως ηρθε η Αργουεν ,υπηρξαν τα πρωτα σημαδιακαι μαλιστα με το που κλειναμε τα φωτα και πεφταμε ,ουτε νωριτερα ,ουτε αργοτερα. Απο οταν φεραμε και την Ουλτιαρ ,το μαθαμε για τα καλα. Παρ' ολα αυτα δεν μου συνεβη ποτε πολλα βραδια στη σειρα ,μαλιστα τωρα το χειμωνα φαινεται να το εκοψαν εντελως. Δεν ξερω τι ρολο μπορει να παιζει η εποχη και ο καιρος ,παντως μεχρι και τον Οκτοβριο συνεβαινε καποιες βραδιες με την ισχυ και την διαρκεια του σαματα ,του τρεχαλητου και του "wrestling" ,και πανω στο κρεβατι αλλα και σε ολο το σπιτι ,να διαφερει. Στην αρχη τους εβαζα μια φωνη απο το κρεβατι και μετα περιμενα υπομονετικα ,αλλα τζιφος ,Τις τελευταιες φορες ,απλα σηκωνομουν ,τα μαλωνα και το κοβανε ,ειτε ψιλο ειτε για τα καλα ,αναλογως την ορεξη τους φανταζομαι...
Τωρα πλεον ,ομως ερχονται ολα ,το καθενα με την ωρα του και μας "αγκαλιαζουν" ,ο Χαουζ π.χ. πια λατρευει να κοιμαται αναμεσα στα ποδια μου ,ενω η Ουλ ,αγκαλια με την παλαμη μου. Η Αργουεν ερχεται ,αλλα δεν κολλαει πανω μας. Εμενα παντως δεν με πειραξε ποτε και η Κατερινα μου ,που στην αρχη δεν ηθλε ,δεν της πηρε και πολυ να το συνηθισει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 20:36, 07-12-13:

Πώς κοιμάστε με τις γάτες σας;;;; Η δικιά μου δεν κάθεται με τίποτα ήσυχη, ανεβοκατεβαίνει στο κρεβάτι όλη την ώρα και μου κυνηγάει τα πόδια, έτσι και τα κουνήσω. Τις προάλλες πρέπει να στούκαρε και στις τάβλες κιόλας -και μας ξύπνησε. Μόνο από μεσημέρι έχω καταφέρει να κοιμηθώ μαζί της, που γενικά είναι πιο ήρεμη. Το βράδυ την πιάνει λύσσα..

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:54, 07-12-13:

Χμμμ... Ανάλογα... Άλλες φορές πέφτουν και ξεραίνονται και τα δύο, άλλες φορές ξεσηκώνουν τον τόπο... Νομίζω είναι ανάλογα με τη φάση τους και με το πόσο έχουν παίξει/κουραστεί μες στη μέρα!

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 21:02, 07-12-13:

Φυσικα και η ηλικια παιζει ρολο. Οσο μικροτερο, τοσο πιο ζωηρουλι! Κουραση πολυ θελει κατα την διαρκεια της ημερας, κατι να ασχολειται!

Παράθεση

Mailo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mailo
H Mailo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Mailo έγραψε στις 20:34, 09-12-13:

παντα κοιμομασταν ολοι αγκαλια στο μαξιλαρι η πανω στο κεφαλι μου (ιδανικο για τις κρυες νυχτες του χειμωνα) και κατω απο το παπλωμα ολα αυτα πριν ενα μηνα (μεσολαβησε και μια μετακομιση δεν ξερω αν εχει σημασια) τωρα ανεβαινουν στο κεφαλαρι του κρεβατιου για να κοιμηθουν και μολις κοιμηθω και γω πηδανε πανω στην κοιλια μου σαν σκηνη απο κατς που βγαζεις νοκ αουτ τον αντιπαλο χαχα ασε τις μυξουλες στη μουρη που μου ριχνουν συχνα πυκνα.... αβα οντως κοιμουνται πολυ την ημερα αλλα οταν προσπαθω να τους ξυπνησω για να παιξουμε με γραφουν και πανε καπου αλλου να κοιμηθουν γενικα νομιζω κανουν οτι γουσταρουν..

Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη viktoriacatlove
H viktoriacatlove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 22:48, 22-11-17:

Γεια σας βρε παιδια!:ειμαι καινουρια εδω κ ελπιζω να μην κανω κατι λαθος κ να διαβασετε το μηνυμα!εχω 2 γατακια την Ριτα κ τον Παντελη!Το θεμα μου ειναι το εξης...ολη την ημερα ειναι σχετικα ησυχα,παιζουν με τα παιχνιδια τους κτλ...το βραδυ ομως ξεκιναει το παρτυ!!!!!!!!!!κανουν πολυ φασαρια,ανεβαινουν στους παγκους της κουζινας ,πετανε πραγματα κατω κ γενικα γινεται ενας χαμος...με αποτελ3σμα εγω κ ο συντροφος μου να σηκωνομαστε καθε 5 λεπτα απο το κρεβατι...εχω μαζεψει σχεδον τα παντα απο παντου πχ μικρο αντικειμενα μπιμπελα κ τετοια...προσπαθω να παιζω οσο μπορω μαζι τους για να τα κουραζω το βραδυ αλλα κ παλι τα ιδια..το προβλημα μου ειναι οτι δεν θελω να ανεβαινουν στον παγκο της κουζινας...ειναι κ θεμα υγιεινης...κατα τ αλλα δεν με ενοχλει οπου αλλου κ να ανεβουν ετσι κ αλλιως τα καθαριζω καθημερινα..!κ το θεμα ειναι οτι το σαλονι με την κουζινα ειναι ενιαιο κ δεν εχει πορτα για να απομονωσω την κουζινα....τι νακανω για να ειναι πιο υσηχα το βραδυ????κ πως θα τα αποτρεψω να ανεβαινουν στον παγκο της κουζινας???αν παρω καποιο απωθητικο σπρει θ;α κανει τιποτα;??καθε συμβουλη δεκτη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,814 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:35, 22-11-17:

Καλησπέρα Victoria και καλωσήλθες στη συντροφιά μας

Νομίζω καλό θα ήταν όλη την ημέρα (όσο μπορείς βέβαια) να φροντίζεις να είναι απασχολημένα, μα προπάντων να μην τα
αφήνεις να ανεβαίνουν στον πάγκο.
Ένα "Μη" ή ένα "Κάτω" με έντονη φωνή, μαζί με την αποφυγή απόθεσης εκτεθειμένων τροφίμων που τα δελεάζουν συνήθως αρκούν για να ξεμάθουν να ανεβαίνουν και να στρέψουν την προσοχή τους, σε άλλα πιο "ουδέτερα" σημεία του σπιτιού.
Ίσως θα βοηθούσε και κάποιο καινούργιο παιχνιδάκι, κατά προτίμηση αθόρυβο, μέχρι να αλλάξουν την συνήθεια να κάνουν τη νύχτα-μέρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 23:44, 22-11-17:

Ευχαριστω για την απαντηση!δεν εχω τροφημα επανω στον παγκο τιποτα τα εχω μαζεψει οοολα!Και ''μη'' τους εχω πει κ ''οχι'' κ τα παντα εχω δοκιμασει αλλα δεν γινεται τιποτα!την ημερα δεν ανεβαινουν καθολου το βραδυ ομως γινεται χαμος!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,814 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:00, 23-11-17:

Δηλαδή, με άλλα λόγια περιμένουν πότε θα πλαγιάσετε για να αρχίσουν το πανηγύρι;
Τι να σου πω, μου φαίνεται περίεργη η συμπεριφορά τους, λες και το βράδυ πέφτει "σύνθημα εφόδου" στον πάγκο!
Είναι και νεαρά γατάκια. απ'ότι λες, πάνω στα "ντουζένια" τους, κάπου αναμενόμενη η ζωηράδα τους (ακόμα κι αν είναι αρκετά άβολες οι ώρες που επιλέγουν για τις εξάρσεις της).
Πιστεύω με τον καιρό θα ηρεμήσουν και θα αλλάξουν συνήθειες, ιδιαίτερα με τη στείρωση αργότερα.

Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 00:17, 23-11-17:

Την ημερα δεν ανεβαινουν γιατι ξερουν οτι τα μαλωνω....κ οποτε βρισκουν ευκαιρια το βραδυ που κοιμομαστε...ενταξει το ξερω ειναι νυχτοβια πλασματα αλλα δεν ξερω τι να κανω με αυτο το πραγμα..υπαρχουν βραδια που δεν μας αφηνουν να κοιμηθουμε κ ο συντροφος μου σηκωνεται απο την κρεβατοκαμαρα κ παει κ καθεται μαζι τους στο σαλονι..δεν ξερω τι να πω....θα δοκιμασω σπρει απωθησης μπας κ γινει τιποτα..

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:56, 23-11-17:

Δεν ξέρω, αν θα βοηθήσει το σπρέι απώθησης. Κάποτε που το είχα χρησιμοποιήσει και για δική μου (για άλλο λόγο), εκείνη δεν πτοήθηκε καθόλου.
Είναι και θέμα χαρακτήρων, ιδιοσυγκρασίας του κάθε γατιού. Δεν είναι όλα που ξενυχτάνε παίζοντας.
Την πόρτα της κρεβατοκάμαρας όταν κοιμάστε την έχετε κλειστή;

Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 01:00, 23-11-17:

ααααα μαλιστα...καταλαβα!Δεν υπαρχει σωτηρια!!χχχαχααχαχαχαχαχα!ναι κλειστη την εχουμε...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:35, 23-11-17:

Απλώς σκέφτηκα την πιθανότητα να το κάνουν επίτηδες για να σας τραβούν την προσοχή, λόγω της δυσαρέσκειας που δοκιμάζουν όταν καταλαβαίνουν οτι είναι αποκλεισμένα από το υπνοδωμάτιο.
Αναρωτιέμαι πώς θα ήταν (αν δεν το έχετε ήδη κάνει), άμα δοκιμάζατε να κοιμηθείτε με την πόρτα ανοιχτή.
Έτσι κι αλλιώς δεν σας αφήνουν να κοιμηθείτε, μήπως η πρόσβαση στο δωμάτιο που μέχρι τώρα ήταν απαγορευτική γι αυτά, να μην αποτελέσει τόσο δυσάρεστη εμπειρία όσο θα ανέμενε κανείς, δεδομένου της ζωηρότητάς τους.
Μπήπως βλέποντάς σας να κοιμάστε, ησυχάσουν κι εκείνα.
Στη θέση σου, θα το δοκίμαζα μια φορά, εφ'όσον κάθε άλλη μέθοδος που δοκιμάσατε έχει αποτύχει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 14:57, 23-11-17:

Καλησπερα κ συγνωμη για την καθυστεριμενη απαντηση..προς θεου ουτε τους εχω απογορευσει να μπαινουν στο υπνοδωματιο ουτε τα εχω αποκλεισμενα...κ ερχονται κ ξαπλωνουν αγκαλια μαζι μας στο κρεβατι κ κοιμομαστε μαζι κ τα παντα...κ αφηνουμε κ την πορτα ανοιχτη μονο το βραδυ οταν δεν καθονται καθολου ησυχα τοτε τα βγαζουμε εξω κ κλεινουμε την πορτα...γιατι αρκετες φορες οταν τα εχω μαζι μεσα συνηθως ο μεγαλος κανει ζαβολιες πηγε να μου ριξει τον υπολογιστη κ ανεβηκε στο μπουντουαρ μου κ πηγε να τα σπασει ολα στο τσακ τον προλαβα!η μικρη ειναι πιο ησυχη οταν ειναι μαζι μας κοιματε κ δεν μας ενοχλει..οποτε οταν βλεπω οτι παρα γινεται το κακο τα χωριζω κ φερνω την μικρη να κοιμηθει μαζι μας κ ετσι ηρεμουν τα πραγματα...μια γνωστη μου το βραδυ τα κλεινει στο μπανιο για να μην κανουν ζημιες ομως εμενα δεν μου αρεσει αυτο κ ουτε προκειται να το κανω...

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:09, 23-11-17:

Μη σταναχωριέσαι και μην ανησυχείς καθόλου.Είναι μικράκια και κάνουν φασαρία το βράδυ όπως τα μωρά.Επειδή είναι δύο γι'αυτό συμβαίνει αυτό,το ένα παρασύρει το άλλο.Μετά τον 6-8 μήνα και αφού στειρωθούν παύουν τα τρεχάματα και αρχίζουν τον ύπνο.Ο δικός μας κάθε νύχτα πηδούσε παντού και έκανε ζημιές και φασαρία.Μιά φορά πάτησε σ'ένα ράφι γεμάτο βαριά βιβλία και έπεσαν όλα κάτω μαζί και το ράφι.Νομίσαμε πως γκρέμισε το σπίτι.Ήταν 2.30 ξημερώματα.Μόλις στειρώθηκε άρχισε να φρονιμεύει.Τώρα κοιμάται από τις 3 το μεσημέρι μέχρι τις 8 και από τις 10 έως το πρωί στο κρεβάτι μας.

Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 18:02, 23-11-17:

χαχαχαχα αληθεια???ποπο τι τραβηξατε κ εσεις ...με καταλαβαινετε τοτε!κ τα λατρευω ειναι η ζωη μου οι γατες!!!να φανταστειτε τον παντελη μου τον βρηκα με σπασμενο ποδαρακι κ υποσιτισμενο το ψυχακι μου...κ την ριτιτσα την βρηκα το καλοκαιρι που ημουν για μπανιο σε μια περιφραξη που ηταν μεσα ολο χορτο κ κακο ...το καημενο εκλαιγε..καθησα μια ωρα εκει περα κ νιαουριζα κ με περασε για την μαμα της!ηρθε κοντα στην συτα κ εβαλα το χερι μου κ με δυσκολια την επιασα κ την εφερα σπιτι!!οπου δω γατια εγω τα μαζευω η τρελη!!μακαρι να ηρεμησουν τι να πω??πρεπει να στειρωσω κ την μικρη μου??γιατι φοβαμαι μην μου παθει τιποτα.....

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:56, 23-11-17:

Απ'ότι καταλαβαίνω είναι μικρά ακόμα για στείρωση. Μετά τους 6 μήνες για τα θηλυκά και μετά τους 8 για τα αρσενικά (οι αρσενικοί πάντα λίγο πιο ..."μπουνταλάδες," αργούν περισσότερο να "ξυπνήσουν" σεξουαλικά ).
Εδώ το σχετικό άρθρο, γιατί η στείρωση είναι απαραίτητη για τα κατοικίδιά μας.

Μπράβο σου που τα βρήκες και τα ανάστησες τα μωρούλια, να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι.
Κι εδώ ο χώρος που έχουμε αφιερωμένο αποκλειστικά στα καμάρια μας , για όταν θα θελήσεις να μας τα γνωρίσεις, με φωτογραφίες, την ιστορία τους και ότι τα αφορά, ανοίγοντας ένα ολόδικό τους θέμα.

Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 21:24, 23-11-17:

ευχαριστω πολυ!!!!!μολις μαθω να χειριζομαι καλυτερα το σαιτ θα σας τα γνωρισω!!!κ φυσικα κ τον τριτο μου γατο τον ψιψινελο!!!!!!!!!!φοβαμαι την στειρωση παρα πολυ μην μου παθουν τιποτα βρε παιδια...ενας φιλος μου ειχε μια θηλυκια την τσουτσο κ την εκανε στειρωση κ η καημενη δεν το αντεξε....

αααα ναι μωρε ειναι μικρουλια...ο παντελης 6 κ η ριτιτσα 4...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 23-11-17 στις 21:49. Αιτία: merge.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:00, 23-11-17:

Η περίπτωση της άτυχης γατούλας φίλου σου ανήκει σε ένα ελάχιστο ποσοστό αποτυχίας και άσχημης κατάληξης που, λογικό και αναμενόμενο, να σε κάνει να ανησυχείς λιγάκι.
Σε καμιά περίπτωση όμως δεν είναι λόγος αυτό το ελάχιστο ρίσκο που εμπεριέχεται σε κάθε είδους χειρουργική επέμβαση, να σε αποτρέψει να κάνεις αυτό το αναγκαίο για την υγεία και για την ίδια τους τη ζωή, βήμα.

Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 22:04, 23-11-17:

το ξερω ομως τρεμω μην μου παθουν τιποτα...εχω ακουσει οτι μερικα μετα απο στειρωση παθαινουν καταθλιψη....ισχυει αυτο??

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:43, 23-11-17:

Κατάθλιψη από στείρωση; Ούτε κατά διάνοια! (κι απορώ ποιοι διαδίδουν πράγματα εντελώς αναληθή)

Το μόνο που αλλάζει μετά τη στείρωση, από οργανικής απόψης, είναι ο μεταβολισμός τους που επιβραδύνεται, γι αυτό και πρέπει να τρώνε ειδική τροφή για στειρωμένα, για να μη γίνουν παχύσαρκα.
Κι από άποψης συμπεριφοράς, (ιδιαίτερα για τα αρσενικά), ηρεμούν, χωρίς όμως να πάψουν να έχουν διάθεση για παιχνίδι.

Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 22:53, 23-11-17:

εννοειται οτι αν στειρωθουν θα τους δινω ειδικη τροφη.....αλλα ναι ετσι εχω ακουσει οτι παθαινουν καταθλιψη...εγω θελω παντως να γεννησει το κοριτσι μου...εχουμε χωρο να τα μεγαλωσουμε...κ μετα να την στειρωσω...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:07, 23-11-17:

Αν έχετε το χώρο και τη δυνατότητα να συντηρήσετε τους απογόνους της πρώτης γέννας, τότε όλα καλά.

Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 23:34, 23-11-17:

φυσικα!!!κοιτα εμεις γενικα με γατες μεγαλωσαμε!κ ο πατερας μου ειδικα τις ειχε μεσα στο σπιτι!!κ επειδη οι δικοι μου μενουν σε χωριο εχουμε μεγαλη αυλη κ εχουμε πολλα...φυσικα τα φροντιζουμε με τον καλυτερο δυνατο τροπο!εχουν κ τις βιταμινες τους κ τις τροφουλες τους...κ τα κολαρα κ τα σπρει κ αμπουλες για τα παρασιτα!μονο στειρωμενα δεν τα εχουμε..τις αγαπανε τις γατες κ οι γονεις μου!!

εχει φτιαξει κ κιοσκι ο μπαμπας μου σαν σπιτακι για να πηγαινουν εκει!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 23-11-17 στις 23:57. Αιτία: merge.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 11:54, 24-11-17:

Το καλύτερο είναι να ζευγαρώσουν μιά φορά ,μ'αυτό τον τρόπο αναπτύσονατι καλύτερα.Μετά να γίνει η στείρωση.Αλλά να έχεις υπ'όψιν πως κάποια στιγμή με τόσα γατιά να γεννοβολούν στο χωριό σας θα επέλθει κορεσμός.
Τα αρσενικά στειρώνονται και νωρίτερα από τον 8ο μήνα αρκεί να είναι 2.5 κιλά.Τον δικό μου τον στείρωσα 6 μηνών και σκέφτομαι αν το καθυστερούσα κι άλλο πόσο πιο δραστήριος θα γινόταν
Άντε καλή συνέχεια στον αγώνα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους