Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,139 εγγεγραμμένα μέλη και 718,788 μηνύματα σε 22,705 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 363 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιθετικότητα ενήλικης γάτας

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,817 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:22, 03-02-14:

΄Οπως πολύ σωστά έγραψε η Κωνσταντίνα το πρόβλημα της επιθετικότητας της γατούλας σου, εκτός του οτι όταν την υιοθέτησες ήταν πολύ μωρό και δεν είχε προλάβει να κοινωνικοποιηθεί, πιθανότατα οφείλεται στο οτι δεν δραστηριοποιείται αρκετά. Θα πρέπει να αφιερώνεις χρόνο καθημερινά στο παιχνίδι μαζί της. Υπ'όψη οτι 10 μηνών, βρίσκεται ακόμα σε "παιδική" ηλικία κι ας είναι στειρωμένη. Κι όταν δεν παίρνεις εσύ την πρωτοβουλία να αρχίσεις το παιχνίδι, απλώς θα το κάνει εκείνη, να τραβήξει την προσοχή με κάθε τρόπο.
Παίρνοντας παράδειγμα τη δική μου, αν κάποια μέρα τυχαίνει να μην παίξουμε αρκετά μαζί της, τότε γίνεται υπερκινητική, ορμάει στα πόδια και δαγκώνει, κάνει και ζημιές. Αλλά κι εγώ παίρνω το "μήνυμα" που μου υπενθυμίζει, την βουτάω και αλλάζουμε τα φώτα η μια στην άλλη, τη γυρίζω ανάποδα και τη γαργαλάω στην κοιλίτσα, εκείνη με δαγκώνει όπου βρει (και μάλιστα ξέρει το διαβολάκι πού είναι τα πιο μαλακά σημεία) κι έτσι εξαντλείται και ηρεμεί. Και βέβαια αρκετές φορές δεν φεύγω αλώβητη από αυτό το παιχνίδι. Όλο και κάποια δαγκωνιά, όλο και κάποια γρατσουνιά με τα νυχάκια θα μου καταφέρει, αφήνοντας τα "αποτυπώματά" της στα χέρια και στα πόδια μου. Όμως ξέρω οτι το κάνει επειδή το ίδιο θα έκανε φυσιολογικά σ'ένα αδερφάκι της, αν είχα κι άλλη γάτα, αλλά τώρα μόνο εμένα έχει να ικανοποιώ την ανάγκη της που δεν είναι να με κατασπαράξει, αλλά απλώς να παίξει κι εγώ με ευελιξία να αποφεύω τους τραυματισμούς

Τώρα για την εκπαίδευση που λες, όλοι μας λίγο -πολύ το έχουμε προσπαθήσει, για να συνειδητοποιήσουμε λίαν συντόμως οτι η γάτα δεν είναι σκύλος και δεν εκπαιδεύεται. Αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα, είναι εκείνη να εκπαιδεύει εμάς στο να ανταποκρινόμαστε στις ανάγκες της, κι εκείνη αν θέλει υπακούει και μας κάνει το χατήρι

Και βέβαια δεν γίνεται λόγος να την εγκαταλείψεις,πώς σου κάνει καρδιά?
Σκέφτεσαι πώς θα επιβιώσει, αφού δεν είναι μαθημένη και το "έξω" είναι ένα εχθρικό περιβάλλον γι αυτήν?
Δοκίμασε να παίζεις περισσότερο και να δίνεις διέξοδο στην ενεργητικότητά της και λίγο λίγο θα δεις οτι θα αρχίσει να αλλάζει, θα υποχωρήσει η επιθετικότητα και θα γίνει περισσότερο τρυφερή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gatofilos81

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatofilos81
Ο gatofilos81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O gatofilos81 έγραψε στις 09:29, 04-02-14:

Καταρχάς, σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την αμεσότητα των απαντήσεων σας. Ήθελα να πω ότι δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία σκέψης να την αφήσω, αν δεν κινδύνευε η γιαγιά μου...Την έχει γδάρει και και δύσκολα επουλώνονται αυτές οι πληγές που της έχει κάνει, επίσης φοβάμαι μην της βγάλει κάνα μάτι ενώ κοιμάται. Δεν ξέρω γιατί την έχει βρει έτσι εύκολο στόχο, μήπως επειδή νιώθει ότι είναι όντως ανυπεράσπιστη; Εκεί προβληματίζομαι τι να κάνω, γενικά προσέχουμε να έχει κλείσει η πόρτα του δωματίου της αλλά και πάλι μπορεί κάποια στιγμή να ανοίξει και να τρυπώσει μέσα η γατούλα
Όσο για το παιχνίδι, ήδη την παίζω αρκετά αλλά θα το αυξήσω. Επίσης ο κτηνίατρος χθες μου έδωσε κάτι χαπάκια anti-stress, συμπληρώματα διατροφής...Για να δούμε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 10:57, 04-02-14:

Καλημέρα. Η γατούλα σου επιτίθεται στη γιαγιά σου γιατί αισθάνεται τον φόβο της και έτσι αυτομάτως γίνεται το θήραμα. Επίσης μπορεί να την έχει μαλώσει και εκείνη από άχτι της κάνει επίθεση. Είναι στη φύση τους αυτό, δεν αλλάζει. Σου προτείνω να την περιορίσεις από τη γιαγιά σου. Προσπάθησε να βρεις το ''κουμπί'' της, βρες με υπομονή και επιμονή τη μέση λύση. Αφού είχες πάντα γατάκι πάει να πει πως τα αγαπάς και είναι αμαρτία να την αφήσεις για οποιοδήποτε λόγο. Για ΟΛΑ υπάρχει λύση, αρκεί να θες να τη βρεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna2012

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna2012
H anna2012 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H anna2012 έγραψε στις 15:00, 04-02-14:

Χωρίς να ξέρω πολλά, καθώς τώρα με μαθαίνει κάποια πράγματα η δική μου, έχω παρατηρήσει όταν της κόβω τα νύχια οι γρατσουνιές που μου κάνει είναι πιο μικρές. Φαντάζομαι πως δεν θα σ' αφήσει να τις τα κόψεις αλλά ο κτηνίατρος θα το κάνει. Εγώ της τα κόβω κάθε μήνα, μπορεί και δύο φορές.
Επίσης, καλό θα ήταν, όπως λένε και παραπάνω, να μην έρχεται σε επαφή με τη γιαγιά και γενικά να έχεις περιορισμένη τη γάτα, ώστε να χρησιμοποιεί συγκεκριμένα δωμάτια του σπιτιού.
Δεν ξέρω μήπως παίζει ρόλο και η τροφή της, έχω ακούσει ότι κάποιες δίνουν περισσότερη ενέργεια από όσο χρειάζεται.

Παράθεση

gatofilos81

Νεοφερμένος

O gatofilos81 έγραψε στις 15:03, 04-02-14:

Σας ευχαριστώ και πάλι, με κάνατε να αναθαρρήσω και να προσπαθήσω εκ νέου, ίσως αυτά χρειαζόμουνα να ακούσω

Παράθεση

georgetam

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgetam
Ο georgetam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O georgetam έγραψε στις 15:31, 04-02-14:

Εμένα ο γάτος μου είναι θεότρελος παίζει πολύ άγαρμπα με αποτέλεσμα να με γεμίζει γρατσουνιές!
Λοιπόν μια μέρα εκεί που παίζαμε και ξεθεώθηκε (μετά από πολλές ώρες ) άρχισα να τον χαϊδεύω στα πατουσάκια, σιγά σιγά με άφηνε να του τα ζουλήξω και δεν ξυπνούσε, εκεί βρήκα ευκαιρία να του κόψω τα νύχια! δεν πήρε χαμπάρι τίποτα! Μόλις ξύπνησε κατάλαβε πως δεν έχει νύχια αλλά δεν τον ένοιαζε!
Τώρα με το μέγεθος που έχουν τα νύχια του δεν μπορεί να με γρατζουνίσει και έτσι μπορούμε να παίζουμε όλη την ώρα έτσι όπως θέλει!
Νομίζω ότι αυτή η λύση θα σε έσωνε!

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 17:24, 04-02-14:

Και βέβαια αξίζει να προσπαθήσεις για την γατούλα σου που κακά τα ψέματα είσαι η οικογένεια της, από εσένα βασίζεται, μόνο εσένα έχει και έχει μάθει να ζει μέσα σε σπίτι παρέα με ανθρώπους που τη φροντίζουν. Δεν το έχεις περάσει μόνο εσύ και θα το ξεπεράσεις όπως όλοι. Θα χαρώ να ακούσω μετά από καιρό πως τα βρήκατε. Επίσης να ξέρεις πως αισθάνεται τα συναισθήματα σου. Γι' αυτό πρέπει να της μιλάς ήρεμα, να είσαι ήρεμος αλλά και αποφασιστικός. Αφιέρωσε της χρόνο και δοκίμασε αυτά που λένε και οι υπόλοιποι που έχουν παρόμοιες εμπειρίες. Σίγουρα θα τα βρείτε και όλα θα είναι τέλεια!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 17:31, 04-02-14:

φιλε γατοφιλε καλησπερα κι απο εμενα.
ειμαι νεα γατομαμα και πιστεψε με εριξα αρκετο κλαμα μεχρι να καταλαβω γιατι η γατα μου λυσσαει μες στο σπιτι ενω εχει τοσα παιχνιδια. εκανε οτι δεν επρεπε να κανει με κινδυνο της δικης της ακεραιοτητας και της δικης μου ψυχραιμιας. βεβαια δεν ηταν επιθετικη με την εννοια που λες εσυ οποτε δε θα κανω την εξυπνη :p
τελικα αποφασισα να το παρω πιο χαλαρα και να δω με ποια παιχνιδια παθιαζεται κι ετσι κι εγω την εξουθενωνω ενα μισαωρο με παιχνιδι και μετα παει μονη της και κουλουριαζεται διπλα μας μετα με τις ωρες...!
και μαλλον οσο ειναι ακομη μικρα, ισως και μεχρι 2 ετων εχω ακουσει, οσο παιχνιδι κι αν νομιζουμε πως τους αρκει κανουμε λαθος. οποτε βρες τα κουμπια της και τρεχε την εσυ
καποια στιγμη θα κουραζεται και θα χαλαρωνει απο μονη της υποθετω..

σιγουρα κι εσυ το να την αφησεις το σκεφτηκες πανω στην απελπισια σου, οπως εκανα κι εγω, αλλα βλεποντας τα ματακια της δε μου παει καρδια με τιποτα γιατι την αγαπαω ηδη, οπως απο οτι εχω καταλαβει αγαπας κι εσυ το δικο σου!

καλη τυχη!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 17:39, 04-02-14:

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες! Το μωράκι σου σε αγαπά και θα στο ανταποδίδει καθημερινά! Όντως, μερικά γατούλια είναι πιο επιθετικά, αλλά θα ηρεμήσει και με τον καιρό, μικρό είναι ακόμη. Με την αγάπη σου όλα θα γίνουν! Και, κακά τα ψέματα, όσο περισσότερο ασχολούμαστε μαζί τους, τόσο καλύτερα "επικοινωνούμε" κιόλας. Προμηθεύσου με φλις γάντια (που προστατεύουν αρκετά από δαγκώματα και γρατζουνιές) και υπομονή και όλα θα πάνε καλά!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,817 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:35, 04-02-14:

Συνοψίζουμε λοιπόν:
-περισσότερο παιχνίδι και ενασχόληση μαζί της
-προσωρινός αποκλεισμός από το δωμάτιο της γιαγιάς
-και κόψιμο νυχιών, όπως πολύ σωστά προείπε και η "anna 2012"και ο "georgetam"
Της δικής μου της τα έκοβε στην αρχή η κτηνίατρος απ'όταν ήταν μικρούλα και μετά έμαθα κι εγώ και της κόβω τις άκρες των νυχιών μόνο των μπροστινών ποδιών κάθε 15-20 ημέρες. Και βέβαια όχι όταν είναι σε πλήρη εγρήγορση, αλλά όταν είναι μισο-κοιμισμένη πάνω μου και μου κάθεται
Υπάρχουν ειδικά ψαλιδάκια γι'αυτό, αλλά για αρχή μη δοκιμάσεις μόνος σου, άσε τον κτηνίατρο να το κάνει καλύτερα. Και θα δεις οτι και το δέρμα της γιαγιάς θα απαλλαχτεί από τις πληγές, κι εσένα θα σου φύγει μεγάλο μέρος από το άγχος και σιγά-σιγά και μέσα σε λιγώτερο τεταμένο περιβάλον, θα ηρεμήσει και η γατούλα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 04-02-14 στις 20:40.
Παράθεση

Bellina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bellina
H Bellina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Bellina έγραψε στις 02:43, 05-02-14:

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους! Το παιχνίδι είναι από τα πιο βασικά για ένα ζώο που ζει στο σπίτι για να εκτονώνει την ενέργεια του, αλλά και να δεθεί μαζί μας. Αντίθετα το μάλωμα και οι φωνές μπορεί να την κάνουν πιο νευρική. Όσο για την μητέρα σου και την γιαγιά σου ίσως να μπορούσαν να της βάζουν οι ίδιες φαγητό ώστε να τις συνδέσει με κάτι θετικό...; Πάντως το να κάνεις την τίγρη σου τιγράκι είναι σίγουρα εφικτό... Αν θέλεις ενθάρρυνση θα μπορουσες να δεις κάποια επεισόδια από το my cat from hell, που μπορείς να βρεις στο youtube. Αφορούν αυτό ακριβώς, πως οι ιδιοκτήτες να μπορέσουν να προσεγγίσουν τις γάτες τους και να βρουν τα κουμπιά τους. Καλή επιτυχία λοιπόν!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:09, 05-02-14:

Δηλαδή η γάτα μπαίνει στο δωμάτιο της γιαγιάς σου, ανεβαίνει στο κρεβάτι της και αρχίζει να επιτίθεται? Μήπως προσπαθείτε να την χαιδέψετε σε στιγμές που αυτή είναι σε φάση παιχνιδιού και έτσι σας γρατζουνάει???

Παράθεση

gatofilos81

Νεοφερμένος

O gatofilos81 έγραψε στις 19:50, 05-02-14:

Μπαίνει απλά στο δωμάτιο της γιαγιάς μου, ανεβαίνει και της επιτίθεται χωρίς λόγο. Έχει άγρια ένστικτα από τη φύση της. Δείχνει ότι σε εμένα μπορεί να το κάνει από παιχνίδι αλλά στη γιαγιά το κάνει μάλλον από κακία, ίσως επειδή νιώθει ότι η γιαγιά μου τη φοβάται ή δεν την πολυγουστάρει. Όσο για τα νύχια, δεν υπάρχει δυστυχώς καμία περίπτωση, ούτε καν ο κτηνίατρος δεν μπορεί, δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο άγρια είναι αυτή η γάτα, τσιρίζει σαν τρελή και βγάζει νύχια να σε φάει και μόνο στην ιδέα ότι πας να της πιάσει λίγο το ποδαράκι. Την άλλη φορά έφυγε από τον κτηνίατρο και έτρεχε σε όλο το ιατρείο και επιτέθηκε σε ένα σκυλάκι που μόλις έμπαινε. Είναι πραγματικά cat from hell!
Η μαμά μου την ταΐζει συχνά αλλά και πάλι της επιτίθεται. Προσπαθεί να τη χαϊδέψει αλλά τη γρατζουνάει και τη δαγκώνει αμέσως, δηλαδή δε θα κάτσει ποτέ για χάδια στη μαμά μου. Σε μένα θα κάτσει κάποιες λίγες φορές όταν κοιμάται ή όταν μπαίνω στο σπίτι και με περιεργάζεται

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:54, 05-02-14:

Τι να σου πω βρε παιδί μου, πρώτη φορά τέτοια περίπτωση που λες.. Δεν μου έχει τύχει ποτέ ούτε να ακούσω κάτι παρόμοιο και ιδιαίτερα από γατί που μεγάλωσε σε ανθρώπινα χέρια από 30-40 ημερών!..
Εδώ στην ιδιαίτερη πατρίδα της μάνας μου και το πιο αγρίμι που τρέχει στους κήπους και στα χωράφια, αν το ταϊζεις συστηματικά, αρχίζει και τρίβεται στα πόδια σου, όπως όλες οι γάτες του δρόμου που έχω συναντήσει μέχρι τώρα.
Διαβάζοντας σε, αναρωτιέμαι πώς κατάφερες να την πας στον κτηνίατρο και να τη στειρώσεις όταν τη στείρωσες μα, κυρίως, πώς μπόρεσες μετά να της δώσεις τα φάρμακα και τη φροντίδα που χρειαζόταν μετεγχειριτικά. Δεν ξέρω...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,549 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:18, 05-02-14:

Καταρχην καλησπερα.
Στα περισσοτερα με καλυψαν οι προηγουμενοι.
Ας ξεκινησω απο αυτο.
Προσπαθεί να τη χαϊδέψει αλλά τη γρατζουνάει και τη δαγκώνει αμέσως,
ΟΧΙ,να μην προσπαθει να την χαιδεψει.Εκει ειναι το λαθος.Ναι,και τα ζωα εχουν προσωπικοτητα.Ας μην αναλυσουμε πως αναπτυσουν αυτην την προσωπικοτητα,παντως σιγουρα εχει σχεση με την κοινωνικοποιηση.Και ο δικος μου ο γατος ειναι αγριμι.Θελει χαδια μόνο οταν ερχεται αυτος για να τον χαιδεψω.Μαλιστα οταν βαρεθει αρχιζει τα δαγκωματα και τις γρατζουνιες.Επειδη ειναι ζωα δεν σημαινει οτι πρεπει να τα κανουμε οτι θελουμε.Ναι...δεν θελει πολλα χαδια,ναι..θελει χαδια οταν θελει αυτος και το σεβομαι απολυτα.Ετσι εχουμε την ισοροπια μας.Και εμεις δεν θελουμε ολη την ωρα χαδια,ουτε απο ολους χαδια.
Πάλι αν προσπαθήσω να την πιάσω θα με δαγκώσει με μανία
ΟΧΙ,να μην προσπαθεις να την πιασεις.
Για μενα η σταση της γατας ειναι απολυτα εξηγησιμη και πηγαζει απο ολα αυτα που γραφεις και αυτο εδω

προσπάθησα να την εκπαιδεύσω με νεροπίστολο, με το να την κλείνω σε δωμάτιο, φωνάζοντας απότομα "μηηηηη", χτυπώντας δοχείο με νομίσματα...Τίποτα.
Μαλλον το παραεκανες φιλε μου.Καταρχην για μενα το νεροπιστολο ειναι απαραδεχτο.ΟΚ τα νομισματα στο κεσεδακι,αλλα εσυ ,πραγματικα στο λεω τα εκανες ολα,και φαινεται οτι το παραεκανες.Και νεροπιστολο και κεσεδακια και φωνες και κλεισιμο στο δωματιο.Ημαρτον!Εγω αν ημουν η γατα σου θα ειχα φυγει απο το σπιτι,και ισως να ημουν και πιο αγρια.,Και πιστευω οτι το παραεκανες διοτι θελατε να την πιανετε,να την χαιδευετε κλπ.Δεν σεβαστηκατε την προσωπικοτητα της.Καταπιεση μυριζομαι εγω.Και σαφως η γατα αγριεψε ακομα περισσοτερο.
Οταν ενα ζωο δεν θελει χαδια,ΔΕΝ ΤΟ ΧΑΙΔΕΥΟΥΜΕ.Οταν δεν θελει αγκαλια,ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΚΑΛΙΑΖΟΥΜΕ.Οταν δεν θελει να το πιανουμε ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΑΝΟΥΜΕ.
Για την γιαγια,δυσκολευομαι να πιστεψω οτι απο μονη της ξαφνικα δειχνει τετποια επιθετικοτητα.Εσυ ο ιδιος λες οτι ισως επειδη η γιαγια δεν την χωνευει.Εισαι σιγουρος οτι δεν της δειχνει ασχημη συμπεριφορα;Με πολλους τροπους;

Επισης,τι εννοεις να την αφησεις;Να την εγκαταλειψεις δηλαδη;Ξερεις καταρχην οτι αυτο απαγορευεται απο τον νομο;Και ασχετα απο τον νομο,ειναι δυνατον φιλοζωος να λεει οτι θα εγκαταλειψει ζωο;Αν σαφως εννοεις αυτο.Μπορει εγω να μην καταλαβα καλα.
Εν κατακλειδι.Μην καταπιεζετε το ζωακι για χαδια ,πιασιματα κλπ.
Αν πιστευετε οτι δεν μπορειτε να ανταπεξελθετε,ειναι καλυτερα να βαλετε μια αγγελια που θα χαρισετε το γατακι.Ουτε εσεις να βασανιζεστε,αλλα ουτε και το ζωο.Παντως σιγουρα οχι ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ.
Φιλικα παντα και χωρις ιχνος κριτικης διαθεσης,αλλα ουσιαστικης συνομιλιας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 05-02-14 στις 21:23.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 22:02, 05-02-14:

Καλησπέρα.
Συμφωνώ κι εγώ πως για να φέρεται έτσι το ζωάκι, σίγουρα υπάρχει κάποιος λόγος. Μπορεί να είναι κάτι χειροπιαστό, π.χ. να του φέρθηκε απότομα η γιαγιά από το φόβο της ή που προσπαθείτε να την πιάσετε και να την πλησιάσετε συνέχεια... Μπορεί να είναι κάτι που τη φοβίζει και την ταράζει και δεν είναι αντιληπτό από εσάς. Σε συνδυασμό με το ότι δεν κοινωνικοποιήθηκε, δε θέλει και πολύ...
Φιλοξενούσα πρόσφατα ένα γατούλη και χωρίς να είναι τόσο επιθετικός όσο η δική σας (με τα δικά μου ήταν άπειρα γλυκός! ), έκανε κχχχ στη γιαγιά μου όταν τον πλησίαζε. Γενικά του μιλούσε γλυκά και δεν τον πείραξε ποτέ. Το μόνο που είχε συμβεί ήταν ότι μια φορά που είχε ανέβει στο τραπέζι, του έκανε ξξξξστ και τρόμαξε πάρα πολύ!
Οι γάτες είναι παράξενα ζώα. Από αυτό προκύπτει και όλη η γοητεία τους...
Στη θέση σας θα έκανα απο'δω και πέρα σα να μην υπάρχει (πέρα από το φαγητό και το παιχνίδι βέβαια). Αν ερχόταν κοντά μου,θα ασχολιόμουν και αν όχι, πλήρης αδιαφορία. Σημαίνει δε θέλει όπως είπε και η Πουπουλίνα και αξίζει να το σεβαστείτε. Οοοοοόλα όσα θέλουν τα δείχνουν, δε ντρέπονται! Προς το παρόν σας δείχνει πως δε νιώθει καλά νομίζω. Με αλλαγή της δικής σας συμπεριφοράς θα δείτε μάλλον αλλαγές και από εκείνη που δεν τις φαντάζεστε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gatofilos81

Νεοφερμένος

O gatofilos81 έγραψε στις 22:04, 05-02-14:

Είναι πραγματική περίπτωση, φίλη μου alcyone...Κατάφερα να την πάω στον κτηνίατρο με κλουβί μεταφοράς, στο οποίο την έβαλα με τεχνάσματα. Τα φάρμακα είτε τα ανέμειξα στην τροφή είτε την έπιασα όταν κοιμόταν και της άνοιξα το στοματάκι πιάνοντας το σαγόνι.
Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι η γιαγιά μου δεν της δείχνει άσχημη συμπεριφορά, απλώς αδιαφορεί για αυτήν γιατί γενικά δε συμπαθεί τις γάτες. Δεν επικοινωνεί βέβαια ιδιαίτερα και με το περιβάλλον, είναι ήδη 90 και αρκετά στον κόσμο της. Φαντάζομαι ότι η γάτα αισθάνεται ότι η γιαγιά δεν τη χωνεύει και αντιδράει έτσι όταν τη βρίσκει ευάλωτη (που μάλλον πάντα είναι ευάλωτη).
Δεν προσπαθώ συχνά να τη χαϊδέψω, γιατί ξέρω δεν θα το θέλει αλλά τις λίγες φορές που προσπαθώ, συνήθως θα αντιδράσει άσχημα. Έχω συνηθίσει με τον άλλο το γάτο μου που ήτανε πάντα δεκτικός και γενικά και με άλλες γάτες που συναντούσα και θέλανε πολλά χάδια...Ίσως όμως αυτό είναι το λάθος μου. Πρέπει μάλλον να δεχτώ ότι η γατούλα αυτή θα θέλει (και θα προσφέρει) λίγα χάδια. Στη μαμά μου δε, αντιδράει ΠΑΝΤΑ άσχημα. Λες poupoulina να μην προσπαθήσει να τη χαϊδέψει αν δε θέλει. Δεκτό...Αλλά ποτέ όμως; Ποτέ των ποτών;
Δεν εννοούσα εγκατάλειψη στο δρόμο, εννοούσα να την αφήσω στον κήπο από τον οποίο την πήρα. Αλλά πλέον δεν το σκέφτομαι γιατί θέλω να ξαναπροσπαθήσω, εξάλλου έχω τρέλα με τις γάτες και όταν την βλέπω που είναι τόσο ομορφούλα δε μου πάει η καρδιά

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:24, 05-02-14:

Την αγαπάς, γι αυτό και πολύ σωστά θέλεις να εξαντλήσεις όλες τις προσπάθειες. Κάνε όπως σου είπε η "Πουπουλίνα", δηλαδή μη προσπαθείς να την αλλάξεις (γιατί το θεωρεί καταπίεση και αντιδρά), δέξου την όπως είναι και με ηρεμία και πολλή υπομονή, μπορεί να δεις την κατάσταση να βελτιώνεται, πράγμα που στο εύχομαι
Αν πάλι φτάσεις στο σημείο που δεν μπορείς να το παλαίψεις άλλο, τότε το καλύτερο να τη δώσεις για υιοθεσία.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 22:27, 05-02-14:

Ο κήπος είναι περιορισμένος; Μπορεί να μπει και να βγει; Γατούλα που από 30 ημερών είναι στο σπίτι πώς να επιβιώσει εκεί; Ακόμα και αν σου φαίνεται άγριο θηρίο της ζούγκλας , εκεί, με όλους τους κινδύνους του έξω, δεν είναι καθόλου σίγουρο πως θα τα καταφέρει.
Κάθε ψυχούλα αξίζει παραπάνω προσπάθεια... Κι ακόμα και αν δεν τα καταφέρετε εσείς, μπορείς να φροντίσεις να βρεθεί κάπου αλλού μέσα, όπου θα είναι προστατευμένη και καλά...
Εύχομαι να πάνε καλά τα πράγματα και να βρείτε τους κώδικες της επικοινωνίας που χρειάζεστε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 02:04, 26-10-14:

Παιδια, καλησπερα! Γραφω κι εγω εδω γιατι απο χθες παρατηρω περιεργη συμπεριφορα στη γατα μου.

Γενικα μεσα στο σπιτι οταν την εχω, προτιμα να ξαπλωνει σε αφρατα και ζεστα σημεια (κουβερτα, καναπες κτλ.) αλλα οταν τη βλεπω πανω σε αυτα, την κατεβαζω αμεσως και την αφηνω σε καποια απο τις θεσεις που προοριζονται για εκεινη. Αυτο γινεται 2 χρονια τωρα χωρις ιδιαιτερο προβλημα. Απο χθες ομως παρατηρω το εξης: απο την 1η φορα που πηγα να την κατεβασω απο τον καναπε, αρχισε να νιαουριζει επιθετικα, οποτε την αφησα. Μετα απο λιγο, σε μεγαλη αποσταση απο εκεινη και χωρις να την πειραζω, αρχισε να νιαουριζει ΠΟΛΥ επιθετικα, τα αυτια πισω, οι κορες διεσταλμενες και νιαουριζε με τροπο που νιαουριζει οταν προκειται να χημιξει σε αλλη γατα πχ. (!!!) Επαθα σοκ! Πριν απο λιγη ωρα κι ενω κοιμοτανε, δεν την πειραζα καθολου και ξαφνικα ξυπναει νιαουριζοντας ακριβως με την ιδια επιθετικοτητα! Σε καποια φαση ειπα οτι μαλλον θα δε εφιαλτη και θα ξυπνησε αποτομα! Στη συνεχεια, πηγα να τη χαιδεψω μετα απο λιγη ωρα, αφου ξυπνησε και παλι υπερβολικο νιαουρισμα, σε φαση επιθεσης!
Γενικα παιζω πολυ μαζι της, την πασπατευω αρκετα, με γρατσουναει, θυμωνει, παιζει, τρεχει, δαγκωνει και τελευταια κανει πολλα κχχχχχ !
Λετε να απηυδησε; Εχω τρομαξει! Σας μιλαω τωρα που κοιμαται και φοβαμαι οτι θα πεταχτει σαν ελατηριο να με νυχιασει!
Τι μπορει να συμβαινει;; Υπαρχει περιπτωση να κρυωνει (Γιαννενα γαρ, πολυ κρυο+χιονι) και να το εκφραζει με αυτον τον τροπο;... Μηπως επειδη παω να τη χαιδεψω κι εχω κρυα χερια; (κρυωνω κι εγω λιγο )
Εχω χαζεψει, πραγματικα!! Αν εχει κανεις την παραμικρη ιδεα, ας με διαφωτισει..

ΥΓ.: Δεν παιζει καποιος τραυματισμος απ οσο ξερω και βλεπω..

Παράθεση

anna2012

Νεοφερμένος

H anna2012 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H anna2012 έγραψε στις 10:12, 26-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Γαταλί
Παιδια, καλησπερα! Γραφω κι εγω εδω γιατι απο χθες παρατηρω περιεργη συμπεριφορα στη γατα μου.

Γενικα μεσα στο σπιτι οταν την εχω, προτιμα να ξαπλωνει σε αφρατα και ζεστα σημεια (κουβερτα, καναπες κτλ.) αλλα οταν τη βλεπω πανω σε αυτα, την κατεβαζω αμεσως και την αφηνω σε καποια απο τις θεσεις που προοριζονται για εκεινη. Αυτο γινεται 2 χρονια τωρα χωρις ιδιαιτερο προβλημα. Απο χθες ομως παρατηρω το εξης: απο την 1η φορα που πηγα να την κατεβασω απο τον καναπε, αρχισε να νιαουριζει επιθετικα, οποτε την αφησα. Μετα απο λιγο, σε μεγαλη αποσταση απο εκεινη και χωρις να την πειραζω, αρχισε να νιαουριζει ΠΟΛΥ επιθετικα, τα αυτια πισω, οι κορες διεσταλμενες και νιαουριζε με τροπο που νιαουριζει οταν προκειται να χημιξει σε αλλη γατα πχ. (!!!) Επαθα σοκ! Πριν απο λιγη ωρα κι ενω κοιμοτανε, δεν την πειραζα καθολου και ξαφνικα ξυπναει νιαουριζοντας ακριβως με την ιδια επιθετικοτητα! Σε καποια φαση ειπα οτι μαλλον θα δε εφιαλτη και θα ξυπνησε αποτομα! Στη συνεχεια, πηγα να τη χαιδεψω μετα απο λιγη ωρα, αφου ξυπνησε και παλι υπερβολικο νιαουρισμα, σε φαση επιθεσης!
Γενικα παιζω πολυ μαζι της, την πασπατευω αρκετα, με γρατσουναει, θυμωνει, παιζει, τρεχει, δαγκωνει και τελευταια κανει πολλα κχχχχχ !
Λετε να απηυδησε; Εχω τρομαξει! Σας μιλαω τωρα που κοιμαται και φοβαμαι οτι θα πεταχτει σαν ελατηριο να με νυχιασει!
Τι μπορει να συμβαινει;; Υπαρχει περιπτωση να κρυωνει (Γιαννενα γαρ, πολυ κρυο+χιονι) και να το εκφραζει με αυτον τον τροπο;... Μηπως επειδη παω να τη χαιδεψω κι εχω κρυα χερια; (κρυωνω κι εγω λιγο )
Εχω χαζεψει, πραγματικα!! Αν εχει κανεις την παραμικρη ιδεα, ας με διαφωτισει..

ΥΓ.: Δεν παιζει καποιος τραυματισμος απ οσο ξερω και βλεπω..
Ωχ, πολύ παράξενα όλα αυτά! Είναι στειρωμένη;
Το κρύο που λες μπορεί να είναι ένας παράγοντας! Δοκίμασε να βάλεις καμιά σόμπα αλογόνου. Αν δεν έχεις, είναι φθηνές σόμπες, βγάζουν ένα πορτοκαλί ζεστό φως και ζεσταίνουν ένα μεσαίο δωμάτιο, οι δε γάτες κάθονται μπροστά από τη σόμπα ώρες και λιώνουν! Μακάρι να είναι το κρύο και με τη ζέστη να της περάσει η επιθετικότητα!
Αν όχι, εγώ θα έλεγα να συμβουλευτείς κάποιον κτηνίατρο μήπως και τυχόν έχει κάποιο πρόβλημα (πονάει κάπου) και το εκδηλώνει με αυτόν τον τρόπο.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 12:06, 26-10-14:

Στειρωμενη! Αυτη η σομπα αλογονου που λες, λειτουργει με ρευμα; αν ειναι να αγορασω καμια..
Ναι, θα συνεχισω βεβαια να παρατηρω τη συμπεριφορα της κι αν εξακολουθει να ειναι τετοια ή χειροτερεψει, θα την παω αμεσως στον γιατρο.

Σ' ευχαριστω πολυ!!! :-)

Παράθεση

anna2012

Νεοφερμένος

H anna2012 έγραψε στις 14:16, 26-10-14:

Με ρεύμα δουλεύει αλλά δεν καίει πολύ, απλά μην περιμένεις να ζεστάνει μεγάλους χώρους. Είμαι σίγουρη ότι θα αρέσει στο γατάκι σου!

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 14:23, 26-10-14:

:-) το εψαξα, σ ευχαριστω!

Και πριν απο λιγο παλι τα ιδια.. πηγα να τη χαιδεψω οπως συνηθως, πολυ απαλα και πριν καλα καλα ακουμπησω το χερι μου, τεντωσε πισω τ αυτια της και "μαααααααααααααααααααουυυ.." και οσο εβλεπε το χερι μου να πλησιαζει, σηκωνε κι εκεινη το δικο της μπροστινο για να με αποκρουσει..

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 15:00, 26-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Γαταλί
:-) το εψαξα, σ ευχαριστω!

Και πριν απο λιγο παλι τα ιδια.. πηγα να τη χαιδεψω οπως συνηθως, πολυ απαλα και πριν καλα καλα ακουμπησω το χερι μου, τεντωσε πισω τ αυτια της και "μαααααααααααααααααααουυυ.." και οσο εβλεπε το χερι μου να πλησιαζει, σηκωνε κι εκεινη το δικο της μπροστινο για να με αποκρουσει..
Μου φαινεται απιθανο να φταιει το κρυο. προφανως κατι την ενοχλει στον τροπο που την προσεγγιζεις. εγω θα ελεγα να σταματησεις να προσπαθεις να την χαιδεψεις, μην καθεσαι κοντα της και γενικα μην της δινεις καθολου σημασια.

Δεν ξερω τι μπορει να συνεβη και αλλαξε ο τροπος που αντιδρα αυτο ομως που ειναι σιγουρο ειναι οτι οι γατες ενοχλουνται οταν της χαιδευουμε με τροπο που δεν τους τους αρεσει ιδιαιτερα. και μπορει να μην αντιδραει καπως τις περισσοτερες φορες, αλλα οποτε εχει περισσοτερη ενταση δε θα διστασει να σου δωσει μια γρατζουνια. γενικα δεν τους αρεσει να βλεπουν τα χερια μας να ερχονται κατα πανω τους (δλδ ιδανικα θα πρεπει το χερι μας να μην το βλεπει) και το χαιδεμα δεν πρεπει να ειναι συνεχομενες κινησεις που της προκαλουν ενταση. μικρες απαλες κινησεις ή ακομα καλυτερα βαζεις το χερι σου διπλα της στο μαγουλο της και χαιδευεται αυτη οπως θελει.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 15:04, 26-10-14:

..ειναι οτι βγηκε ξαφνικα αυτη η συμπεριφορα που με ανησυχει κ' με προβληματιζει.. λετε να εφτασε στο αμην; (το παρακανω με τα χαδια)
καπου διαβασα οτι οι γηραιοτερες γατες μπορει να νιαουριζουν ασυνηθστα λογω..νοητικων προβληματων, λογω ηλικιας..

σας ευχαριστω για το ποστ σας! η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη και με καθησυχαζει παντως..

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 20:20, 26-10-14:

η αλήθεια είναι πως οι γάτες δεν θέλουν να τις χαιδεύουμε συνέχεια αλλά μόνο όταν έχουν όρεξη για κάτι τέτοιο. ίσως αν την άφηνες λίγο χωρίς χάδια και την άφηνες να σε πλησιάσει εκείνη όταν έχει όρεξη, να ηρεμήσει.
επίσης κάθε γάτα έχει την προσωπικότητά της, υπάρχουν γάτες που μπορεί να λιώνουν όλη μέρα στον καναπέ και να θέλουν χάδια κι άλλες που τους αρέσει πιο πολύ το παιχνίδι και το κυνηγητό.
αν συνεχίσει πάντως σίγουρα θα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό της μήπως όπως είπε κι η άννα πονάει κάπου και το βγάζει έτσι.
εύχομαι να μην είναι κάτι τέτοιο και να είναι παροδικά νευράκια απλώς.
τσέκαρε και μήπως έχεις αλλάξει κάτι και την ενοχλεί(πχ άρωμα-κάτι στο σπίτι δεν ξέρω ιδέες λέω).

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 11:50, 28-10-14:

Παιδια πριν λιγο ηρθα απο το γιατρο (ο οποιος ανοιξε για μενα σημερα) και μου επιβεβαιωσε τελικα πως εχει βαρια ωτιτιδα! Ξεκινησε αγωγη με σταγονες, εκανε και ενεση και ευελπιστουμε πως ολα θα πανε καλα. Μου ειπε πως θα αφησουμε τα χαπια για πιο μετα, ως πιο "βαρια" εναλλακτικη, αν δεν δουμε αποτελεσμα με τις σταγονες. Το πιο πιθανο ειναι να ευθυνεται η ωτιτιδα για την επιθετικοτητα που εντοπισα, οποτε ελπιζω να της περασει!

Το θεμα ομως ειναι πως τρομαξε παρα πολυ σημερα με τη μεταφορα, την ενεση κτλ που οταν την ειχα σπιτι ανεβαινε συνεχεια στο καλοριφερ για να βγει απο το παραθυρο (πανω απο το καλοριφερ) και σε μια προσπαθεια της να κατεβει πιαστηκε το νυχι σε μια απο τις τρυπες που εχει η επιφανεια του καλοριφερ και τραυματιστηκε.. εβγαλε αιμα και πονουσε (στο πισω δεξι ποδι) και τωρα καθεται ησυχη στον καναπε αλλα ανασαινει με μια σχετικη ταχυτητα. Της εβαλα λιγακι οινοπνευμα και νερο για να καθαρισω οσο μπορω την πληγη (μη με λιντζαρετε, ημουν πανικοβλητη και δεν ηξερα τι αλλο θα μπορουσα να της βαλω.. :-/ ). (Παιδια, να βλεπω καθε πατημα της στο πλακακι να αφηνει και απο λιγο αιμα και να με πιανουν κατι κλαματα...σκετος πανικος)

Τι αλλο θα μου προτεινατε;;

ps θα ανεβασω σε λιγακι σε σχετικη ενοτητα την καινουρια τροφη που αγορασα σημερα απο τον κτηνιατρο, μιας και συζητησαμε λιγακι περι τροφων

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:05, 28-10-14:

αχ μωρε το καημενουλι πονουσε για αυτο ειχε νευρακια.
για το ποδαρακι πιστευω δεν ειναι τπτ σοβαρο, αλλα παρακολουθησε το να δεις κιολας τις επομενες μερες.

περαστικά κι άλλο κακό να μη σας βρει!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:14, 28-10-14:

Λίγο Betadine αν έχεις, με μπατονέτα όμως θα της το βάλεις(μου το είχε συστήσει η δική μου κτηνίατρος για αντισηψία, πάντα όμως ελάχιστη ποσότητα) για το τραυματάκι της και άσ'την να ξεκουραστεί και να ηρεμίσει, πιστεύω θα ομαλοποιηθεί και η αναπνοή της, αυτό το "λαχάνιασμα" πιθανότατα οφείλεται στο στρες που πέρασε.
Ήταν γι αυτή μια δύσκολη μέρα..Πολλά περαστικούλια κι εύχομαι η αγωγή με τις σταγόνες που της έδωσε να είναι αρκετή
για να γίνει καλά το αυτάκι και να γίνει ο προηγούμενος καλός εαυτός της

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 23:50, 28-10-14:

Εξαιρετικα ανακουφισμενη και ευγνωμων σας στελνω ενα τεραστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τη στηριξη σας και τα αισιοδοξα λογια σας..

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:13, 29-10-14:

Κι εμείς την ευχή για ένα ήρεμο και χαλαρωτικό βράδυ, μαζί με τα φιλάκια μας

Παράθεση

katerina_022

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina_022
H katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H katerina_022 έγραψε στις 18:09, 09-07-15:

Γεια σας!
Οπως λεει και ο τιτλος εχω προβλημα με τη συμπεριφορα της γατας μου,ειναι πολυ επιθετικη προς αλλες γατες.Την εχω 1 χρονο περιπου και το παραξενο ειναι οτι οταν τη βρηκα ηταν μαζι με αλλα δυο γατακια και κανανε παρεα...Τωρα την εχω στην αυλη του σπιτιου,οποτε παιρνανε αλλες γατες απ'εξω απο το σπιτι νευριαζει και αρχιζει το κυνηγιτο...δεν ξερω τι να κανω,πολλες φορες τη βρισκω το πρωι με γρατζουνιες παντου,τις προαλες ειχε μια τεραστια στο σβερκο Και το χειροτερο ειναι οτι τα βαζει και με γατες πολυ μεγαλυτερες της και πολλα βραδια οταν ακουω γατες να μαλωνουν,οτι ωρα και να ειναι,πεταγομαι απο το κρεβατι και αρχιζω να τη ψαχνω
Υπαρχει καποιος τροπος να την "ηρεμισω?" ;; Για να παρω και αλλη γατα,ωστε να συνηθισει, δε γινεται δυστηχως,γιατι μενω με τους γονεις μου ,και αυτη που εχω με το ζορι την εχω ουτε να την εχω μεσα στο σπιτι τα βραδια γινεται.Μπορει να ακουστει λιγο αστειο,αλλα υπαρχει καποιου ειδος εκπαιδευση για να την μαθω να ειναι φιλικη προς το ειδος της; Δεν ξερω τι αλλο να κανω.

ΥΓ. ειναι στειρωμενη.Υπραρχει περιπτωση να φταιει αυτο;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,453 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:40, 09-07-15:

Καλησπέρα Κατερίνα, όπως περιγράφεις την κατάσταση φοβάμαι ότι δε μπορείς να κάνεις κάτι ιδιαίτερο για να βοηθήσεις τη γατούλα σου...Υπάρχουν όντως κάποιες γάτες που βγάζουν έντονη επιθετικότητα προς άλλες που δε γνωρίζουν ή τουλάχιστον που δεν συγχρωτίζονται μόνιμα μαζί τους. Αυτό μπορεί να τους βγαίνει από ανασφάλεια ή επειδή είναι από το χαρακτήρα τους πιο κυριαρχικές και έχουν μία τάση να υπερασπίζονται πολύ έντονα το χώρο τους...Αν έπαιρνες ένα επιπλέον γατάκι δεν είναι σίγουρο ότι θα τη βοηθούσε, μπορεί να συμφιλιωνόταν μαζί του αργά ή γρήγορα αλλά πάλι θα είχε θέμα με τα υπόλοιπα γατιά της γειτονιάς...Οπότε θα σου λεγα γενικά να χεις όσο μπορείς το νου σου, αλλά νομίζω ότι δεν κινδυνεύει σοβαρά από τους γατοκαβγάδες, ειδικά από τη στιγμή που είναι στειρωμένη είναι γενικότερα προστατευμένη από πολλές ταλαιπωρίες! Όσο γι αυτό που ρωτάς στο τέλος για τη στείρωση, δύσκολο μου φαίνεται να παίζει ρόλο στην επιθετικότητά της αυτή, πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα κι ότι το ίδιο θα της έβγαινε και αστείρωτη να ήταν! Επίσης θεωρητικά μεγαλώνοντας θα ηρεμήσει περισσότερο, αφού απ΄ό,τι κατάλαβα είναι αρκετά νεαρή και λογικό είναι να είναι πιο ατίθαση και δραστήρια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 09-07-15 στις 23:52.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 23:57, 09-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από katerina_022
Γεια σας!
Οπως λεει και ο τιτλος εχω προβλημα με τη συμπεριφορα της γατας μου,ειναι πολυ επιθετικη προς αλλες γατες.Την εχω 1 χρονο περιπου και το παραξενο ειναι οτι οταν τη βρηκα ηταν μαζι με αλλα δυο γατακια και κανανε παρεα...Τωρα την εχω στην αυλη του σπιτιου,οποτε παιρνανε αλλες γατες απ'εξω απο το σπιτι νευριαζει και αρχιζει το κυνηγιτο...δεν ξερω τι να κανω,πολλες φορες τη βρισκω το πρωι με γρατζουνιες παντου,τις προαλες ειχε μια τεραστια στο σβερκο Και το χειροτερο ειναι οτι τα βαζει και με γατες πολυ μεγαλυτερες της και πολλα βραδια οταν ακουω γατες να μαλωνουν,οτι ωρα και να ειναι,πεταγομαι απο το κρεβατι και αρχιζω να τη ψαχνω
Υπαρχει καποιος τροπος να την "ηρεμισω?" ;; Για να παρω και αλλη γατα,ωστε να συνηθισει, δε γινεται δυστηχως,γιατι μενω με τους γονεις μου ,και αυτη που εχω με το ζορι την εχω ουτε να την εχω μεσα στο σπιτι τα βραδια γινεται.Μπορει να ακουστει λιγο αστειο,αλλα υπαρχει καποιου ειδος εκπαιδευση για να την μαθω να ειναι φιλικη προς το ειδος της; Δεν ξερω τι αλλο να κανω.

ΥΓ. ειναι στειρωμενη.Υπραρχει περιπτωση να φταιει αυτο;;

Μα ειναι λογικο τη στιγμη που η γατουλα σου ζει εξω απο το σπιτι σε αυλη και εχει επαφη με αλλες γατες και με γατους να προσπαθει να αμυνθει οταν την πλησιαζει καποιος γατος ....... αυτη δεν θελει γιατι ειναι στειρωμενη και καυγαδιζουν.Πιστευω οτι ειναι δυσκολο να γινει φιλικη προς αλλες αδεσποτες γατες γιατι μενει συνεχεια εξω και εχει μαθει να αντιδρα για την ασφαλεια της απο ενστικτο.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,453 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 00:09, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Μα ειναι λογικο τη στιγμη που η γατουλα σου ζει εξω απο το σπιτι σε αυλη και εχει επαφη με αλλες γατες και με γατους να προσπαθει να αμυνθει οταν την πλησιαζει καποιος γατος ....... αυτη δεν θελει γιατι ειναι στειρωμενη και καυγαδιζουν.Πιστευω οτι ειναι δυσκολο να γινει φιλικη προς αλλες αδεσποτες γατες γιατι μενει συνεχεια εξω και εχει μαθει να αντιδρα για την ασφαλεια της απο ενστικτο.
Φλώρα μου δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με το γεγονός ότι είναι στειρωμένη, αφού έτσι είναι ας πούμε αδιάφορη στους γάτους, δε μπορεί να τους ξυπνήσει κανένα ένστικτο αναπαραγωγής.. τα στειρωμένα γατιά γενικά δεν εμπλέκονται σε καβγάδες τέτοιου είδους θέλω να σου πω, αφού απλά τα αστείρωτα δεν πρόκειται να τα πλησιάσουν με τέτοιο σκοπό. Απ΄ότι φαίνεται δηλ. αυτή η μικρή τους προκαλεί όταν εισβάλλουν στο χώρο της, για τους χψ λόγους της, όπως είπα και παραπάνω..

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 00:41, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Φλώρα μου δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με το γεγονός ότι είναι στειρωμένη, αφού έτσι είναι ας πούμε αδιάφορη στους γάτους, δε μπορεί να τους ξυπνήσει κανένα ένστικτο αναπαραγωγής.. τα στειρωμένα γατιά γενικά δεν εμπλέκονται σε καβγάδες τέτοιου είδους θέλω να σου πω, αφού απλά τα αστείρωτα δεν πρόκειται να τα πλησιάσουν με τέτοιο σκοπό. Απ΄ότι φαίνεται δηλ. αυτή η μικρή τους προκαλεί όταν εισβάλλουν στο χώρο της, για τους χψ λόγους της, όπως είπα και παραπάνω..

Το ξερω Μαρια μου οτι δεν μπορει να τους ξυπνησει κανενα ενστικτο αναπαραγωγης,αλλα δεν παυει να μπαινουν στο χωρο της και αυτη επειδη ακριβως νιωθει οτι απειλειται οταν την πλησιαζουν ,αμυνεται και γινεται επιθετικη,αντιδρα απο ενστικτο για την προστασια της.Αυτο εννοω και βεβαια ειναι απλα η γνωμη μου και τιποτα αλλο.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:05, 10-07-15:

Ο γάτος της μαμάς μου, ο Κάσπερ, στειρωμένος και αρκετά μεγάλος σε ηλικία αντιδρά ακριβώς έτσι μόλις κάποιος γάτος εισβάλει στην κυριαρχία του. Κι εμείς πεταγόμαστε έξω, τους χωρίζουμε κτλ. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό, είναι η φύση τους Κάποια γατιά είναι πιο κυριαρχικά από άλλα, παίζει και ο χαρακτήρας ρόλο. Αν μπορούσατε να περιφράξετε την αυλή ούτως ώστε να μην μπορούν να μπουν ξένοι γάτοι μέσα αλλά ούτε και η δικιά σας να βγει (σε σχήμα Γ) και μετά να φυτεύατε κοντά στην περίφραξη για να μην έχει οπτική επαφή με τους γάτους έξω, τότε θα βρίσκατε την ησυχία σας. Μίλα με τους γονείς σου. Αυτό που με απασχολεί είναι οι ασθένειες που μπορεί να κολλήσει από αδέσποτους γάτους.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 08:12, 10-07-15:

Οντως. Και μενα που ειναι μεγάλης ηλικιας και ειναι εξω δεν εννοεί να την πλησιΑζουν αλλα γατια. Η ιδια δεν ενοχλεί κανενα και την πλησιάζουν (στείρωμενη ειναι) οποτε γιατι την ενοχλούνε δεν ξερω. Με το που της κοντεψει κανεις κχχχχχχ επειδη ειναι μεγαλη τη φοβούνται και γίνονται καπνος και στη δικη σου περιπτωση Κατερινα μεγαλώνοντας θα σταματήσει να επιτίθεται απο μονη της και απλα θα αμύνεται οταν την ενοχλούν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 09:23, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Το ξερω Μαρια μου οτι δεν μπορει να τους ξυπνησει κανενα ενστικτο αναπαραγωγης,αλλα δεν παυει να μπαινουν στο χωρο της και αυτη επειδη ακριβως νιωθει οτι απειλειται οταν την πλησιαζουν ,αμυνεται και γινεται επιθετικη,αντιδρα απο ενστικτο για την προστασια της.Αυτο εννοω και βεβαια ειναι απλα η γνωμη μου και τιποτα αλλο.
Ναι αυτό λέω κι εγώ, σόρυ νόμιζα ότι προηγουμένως εννοούσες ότι τη πλησιάζουν γάτοι με..σεξουαλικές διαθέσεις κι ότι αυτή δε θέλει ούσα στειρωμένη! Μάλλον εννοούσες ότι αν δεν είχε στειρωθεί θα ήταν πιο δεκτική στη συναναστροφή με τις αστείρωτες γάτες της γειτονιάς, εκ των πραγμάτων, αυτό ναι. Γενικότερα έχω παρατηρήσει σε γατοαποικίες με αδέσποτα γατάκια, όταν κάποια στειρώνονται και επανατοποθετούνται να απομονώνονται κάπως από τα υπόλοιπα σε ορισμένες περιπτώσεις, αλλά σίγουρα όχι να βγάζουν επιθετικότητα, γι΄αυτό επιμένω ότι είναι θέμα χαρακτήρα
Όπως βλέπεις Κατερίνα είναι συνηθισμένο φαινόμενο αυτό που αντιμετωπίζεις, όπως σου είπαν και τα κορίτσια πιο πάνω, απλά δώσε προσοχή σ΄αυτό που λέει η Ριάνα για μεταδιδόμενες ασθένειες και φρόντισε να είναι καλυμμένη η γατούλα σου με τα απαραίτητα εμβόλια για το καλό της

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_022

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina_022
H katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H katerina_022 έγραψε στις 23:43, 11-07-15:

roccohooshie και ΦΛΩΡΑ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το ενδιαφερον!Ελπιζω η συμπεριφορα της να ειναι φυσιολογικη και να μην την εχω κακομαθει εγω Ευχομαι μεγαλωνοντας να ηρεμισει

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 00:09, 12-07-15:

QUOTE=katerina_022;4193479]roccohooshie και ΦΛΩΡΑ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το ενδιαφερον!Ελπιζω η συμπεριφορα της να ειναι φυσιολογικη και να μην την εχω κακομαθει εγω Ευχομαι μεγαλωνοντας να ηρεμισει [/QUOTE]

Και βεβαια ειναι φυσιολογικη,θελω να πιστευω οτι μεγαλωνοντας θα ηρεμησει.Αν ομως εχουν προσβαση αδεσποτες γατες στο χωρο της ειναι δυσκολο, γιατι απο τη φυση της θα αμυνεται.Μπορεις ομως να ακολουθησεις τη συμβουλη που σου εδωσε η καλη φιλης μας Ριανα που λεει για περιφραξη της αυλης σου.Ετσι και η γατουλα θα ειναι ησυχη χωρις ενοχλητικους επισκεπτες και συ θα κοιμασαι ησυχη τα βραδια και το πιο σπουδαιο δεν θα υπαρχει κινδυνος να κολλησει καποια ασθενεια απο τα αδεσποτα γατια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 12-07-15 στις 00:16.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (30 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 00:04, 16-08-15:

Εμένα ο Μουργάκος μου, ο γατούλης μου, το καλό μου το παιδάκι, είναι πολύ ήσυχος. Δεν έχω τέτοια θέματα. Ε, θυμώνει καμιά φορά μόνο αν δει κανένα σκύλο απ' το μπαλκόνι. Αυτό είναι όλο.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:10, 16-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Εμένα ο Μουργάκος μου, ο γατούλης μου, το καλό μου το παιδάκι, είναι πολύ ήσυχος. Δεν έχω τέτοια θέματα. Ε, θυμώνει καμιά φορά μόνο αν δει κανένα σκύλο απ' το μπαλκόνι. Αυτό είναι όλο.
Αυτός ο ζουζούνος στο avatar σου είναι ο Μουργάκος? Αν θες και μια πιο...κοντινή φωτο, θέλουμε να θαυμάσουμε
το καλό κι ήσυχο αγοράκι

Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spongebob21
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 23:51, 02-10-15:

Καλησπερα!! Ο μαξουλης μου ειναι πλέον ενος ετους!! Ποτε τον βρήκα 20 ημερων στο δρομο, ποτε περασε τοσος καιρος δεν κατάλαβα!!! Κατάλαβα ομως οτι συνεχιζει να με δαγκωνει οπως εκανε και τότε, ετσι κανει και τωρα!! Διακοπες μαζι μου τον πηρα, βολτες με το σαμαρακι του βόλτες με το αυτοκινητο!!! Το κακο ειναι οτι με ξυπνάει τα βραδια, με δαγνωνει και τρεχει!! Αλλα το ατιμο δαγκωνει πολυ δυνατα και στο πρόσωπο!!!!! Παω να του δωσω φιλακια με δαγκωνει!! το κουλο ειναι οτι οταν με δαγκωνει κανει χρου χρου!!! Δηλαδη χαίρετε;;;;!!!! Τι να κανω;!!!!

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 00:44, 03-10-15:

Χριστινα ειναι μικρος και παιζει ,για αυτο δαγκωνει,τον στειρωσες;

Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spongebob21
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 09:26, 03-10-15:

Απο 7 μηνων τον στειρωσα!! τωρα ειναι διπλα μου ανάσκελα και με δαγκωνει! Μηπως ειναι πως τον εχω στην πεινα; του μετραω την τροφή περιπου 65γραμμα ειναι 4.5 κιλα. Αλλα πάντα την τρωει ολη πριν τελειωσει η μερα...μαλλον ειναι ο χαρακτηρας του ετσι.. δαγκωνιαρης

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 11:58, 03-10-15:

Όπως τα λες μου φαίνεται ότι παίζει! Άμα δαγκώνει και τρέχει ή δαγκώνει και γουργουρίζει, νομίζω παίζει Πιστεύω θα του περάσει όταν μεγαλώσει λίγο ακόμα, αλλά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι όταν το κάνει να λες κοφτά "όχι" ή "μη" ή κάτι τέτοιο και να απομακρύνεσαι ή να τον κατεβάζεις κάτω αν έχει ανέβει στο κρεβάτι σου πχ. Αλλά όλα αυτά αυστηρά μεν, όμως όχι να του βάζεις τις φωνές ή να τον τρομάζεις. Πρέπει να μάθει ότι αυτό δεν πρέπει να το κάνει αλλά χωρίς να τρομάξει, αλλιώς δε θα καταλάβει τι ακριβώς θες να κάνει.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 13:05, 03-10-15:

Eιναι και ο χαρακτηρας μερικων γατιων να δαγκωνουν και της αδελφης μου που ειναι αγορι το κανει και η δικια μου η πρωτη γατουλα η Τερεζα το εκανε.Μαλλον εχει δικιο η koukimanster πρεπει απο μικρα να τους κοψουμε το βηχα να μην το κανουν ξανα.Εσενα που ειναι ακομη μικρουλης μπορεις να ακολουθησεις τη συμβουλη της φιλης koukimanster,εαν βλεπεις οτι το κανει συνεχεια,αν και νομιζω οτι το κανει τωρα οπως σου ειπα επειδη παιζει.

Παράθεση

Νί-κη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νί-κη
H Νί-κη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Νί-κη έγραψε στις 13:50, 03-10-15:

Καλησπέρα!! Σας στέλνω κι εγώ μηνύματα κι γιατί χρειάζομαι βοήθεια και συμβουλές! Έχω ένα γατάκι απο 1 μήνα, τώρα ίνας 3 χρόνων, γενικά ήταν πάντα λίγο φοβική με τον κόσμο και δεν πολυπλησιαζε κανέναν παρά μόνο εμένα. Στο παρελθόν είχε τύχει κάποιες φορές να φοβηθεί κ να φουντώσει ουρίτσα έτοιμη για επίθεση αλλά όποτε την έπαιρνα αγκαλίτσα κ της μιλούσα ηρεμούσε, δεν μου είχε επιτεθεί ποτέ. Ξαφνικά πριν 3 μέρες φούντωσε ολόκληρη και άρχισε να επιτίθεται ανεξέλεγκτα, δεν άκουγε ούτε εμένα.. Την περιόρισα για λίγες ώρες, συνήλθε και ήταν μια χαρά μέχρι την επόμενη μέρα το βράδυ που ενώ ήταν αγκαλίτσα μου και κοιμόταν σηκώθηκε και άρχισε παλι τα ίδια.. Την περιόρισα παλι και αφού είδα οτι όσο ήταν περιορισμένη μου ερχόταν αγκαλίτσα για χαδακια την άφησα παλι και ξανά την έπιασε η επιθετικότητα και δεν με αναγνώριζε. Έχω στεναχωρηθεί παρά πολυ και δεν ξέρω τι να κάνω.. Η Κτηνιατρος μου είπε να την αφήσω λόγο να δω πως θα παει κ βλέπουμε, φοβάται για επιληψία αλλά δεν έχει ολα τα συμπτώματα.. Να επισημάνω οτι δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα στον χώρο της, ούτε έχει επαφή με αλλά ζώα, και πριν απο ένα μήνα στειρωθηκε και είναι πλήρως εμβολιασμενη. Αυτά! Αν έχει κανείς καμία εμπειρία η ξέρει κατι θα χαρώ πολυ να ακούσω συμβουλές! Ευχαριστώ!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους