Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,492 εγγεγραμμένα μέλη και 718,122 μηνύματα σε 22,531 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 366 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Xαμστεράκια;

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 13:38, 23-09-07:

λοιπον σκεφτομαι οταν θα τελειωσω το λυκειο και πρωτα ο θεος αρχισω να σπουδαζω, να παρω χαμστερακι! θα ηθελα λοιπον να μαθω (ναι απο τωρα) μερικα πραγματα γι αυτα. καταρχας τους αρεσουν τα χαδια και τα παιχνιδια; εχω μαθει ηδη πως ζουνε μονο 2 χρονια () για οσο ζουν θα εχουν την ιδια συμπεριφορα ή μεγαλωνοντας δεν θα θελουν παιχνιδια και χαδια; (σοβαρευουν δηλαδη οταν μεγαλωνουν ποσο κοστιζουν; μηπως μπορειτε να με παραπεμψετε σε σαιτ με κλουβια και αλλα ειδη για χαμστερ για να δω τιμες; (τα οποια ειδη να πωλουνται και στην ελλαδα) δεχονται θετικα τις μετακινησεις; (πχ αν θελω ενα σαββατοκυριακο να ερθω να μεινω στο σπιτι των γονιων μου και το παρω μαζι μου θα σοκαριστει θα βρω κι αλλες αποριες στην πορεια..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xaroula
H xaroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλες...ολες αδεσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H xaroula έγραψε στις 14:14, 23-09-07:

Ισως να σε στεναχωρησω λιγο αλλα τα hamster φοβουνται τα παντα και ειναι συνεχεια στην τσιτα(αυτο τα βοηθουσε να επιβιωσουνε στην φυση αποφευγοντας τα αρπακτικα)γι αυτο φοβουνται και τον ανθρωπο μην μποροντας ποτε να τον συνηθησουνε και να δεθουνε μαζι του(ξερω περιπτωσεις που απλα επερνες στα χερια το χαμστερ και παθαινε καρδιακη προσβολη απο την τρομαρα αλλα ειναι σπανιες).Ειναι για να τα εχεις στο κλουβακι και να χαιρεσαι με τα απιστευτα ακρωβατικα που κανουν!Τους αρεσει πολυ ο τροχος διοτι εκ φυσεως ειναι πολυ ενεργητικα και συνεχεια θελουν να τρεχουν και να εξερευνανε οτι μπορουν(ακομα και οταν ειναι μεσα στο κλουβι εξερευνανε το κλουβι 24 ωρες το εικοσιτετραωρο)!Τα hamster ζουνε το πολυ 2 χρονια.Οταν μεγαλωνουν ειναι οντως λιγοτερο παιχνιδιαρικα και σκεφτονται πιο πολυ την αναπαραγογη(οταν ειναι 2 αντιθετου φιλου)Εγω ειχα ενα ζευγαρι που μου εκανε μικρα καθε 2η Πεμπτη!Ειναι απιστευτο το ποσα πολλα μικρα κανουν.Οταν πια γερασανε και κουραστικανε την τελευταια γεννα τους την φαγανε(περιπτωσεις κανιβαλισμου)Το hamster στην τιμη ειναι απο 5ευρω μεχρι 15!Δεν κυμαινεται η τιμη απο ρατσα αλλα απ το πετ σοπ(στην επαρχια ειναι πιο φθηνα)Ενα κλουβι διοροφο(για να βαζεις πανω το σπιτακι)κανει απο 16-25 ευρω,τα σκετα φανταζομαι ειναι πιο φθηνα.Ολα αυτα απο την δικη μου προσφατη εμπειρια με τα χαμστερ.Το καλυτερο ζωακι που ειχα ποτε (μετα τα σκυλια και τα γατια)ητανε το ινδικο χοιριδιο το οποιο με αναγνωριζε,δεν με φοβοτανε του αρεσανε πολυ τα χαδια(οταν το χαιδευα εκανε ηχους χαρας)του αρεσε να πλατσουριζει στο νερο και οταν με εβλεπε απο μακρια με φωναζε!Ηταν πολυ γλυκουλι το χρυσο μου.Αυτα ζουνε 5 χρονια περιπου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 14:40, 23-09-07:

Να συμπληρώσω σε αυτά που είπε η Χαρούλα ότι τα χάμστερ είναι κατά κανόνα μονήρη ζώα, δηλ. δεν συμβιώνουν στη φύση με άλλα του είδους τους και συναντιούνται μόνο για να ζευγαρώσουν. Κατά συνέπεια δεν δένονται με τον άνθρωπο. Παραμένουν πάντα άγρια ζώα που απλώς μαθαίνουν να μη φοβούνται τον άνθρωπο. Αυτά από τη δικιά μου εμπειρία.
Υπάρχουν, ωστόσο, είδη χάμστερ, όπως τα σιβηρίας (αν θυμάμαι καλά) που είναι από τη φύση τους κοινωνικά και ζουν σε ομάδες. Αυτά δένονται πιο εύκολα μαζί σου.
Το ινδικό χοιρίδιο που πρότεινε η Χαρούλα είναι καλή λύση, γιατί είναι φιλικό ζώο και δεν χρειάζεται να μένει μόνιμα σε κλουβί. Αλλά δεν ξέρω τίποτα γι' αυτό και για το πώς αντιδρά σε ματακινήσεις. Θέλει λίγο ψάξιμο το θέμα...

Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

H xaroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλες...ολες αδεσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H xaroula έγραψε στις 14:44, 23-09-07:

Δεν εχει προβλημα με τις μετακινησεις.Εχει πλακα γιατι μπορει να σε ακολουθει στο σπιτι οπου πηγαινεις!

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 14:45, 23-09-07:

ευχαριστω πολυ για την απαντηση χαρουλα ησουν πολυ κατατοπιστηκη
να σε ρωτησω ομως και κατι αλλο τα χαμστερ ή τα ινδικα χοιριδια μπορει να κανουν την αναγκη τους ενω τα κρατας (οπως τα κουνελια);
οσο για τα χαμστερ κριμα κι εγω ειχα διαβασει οτι τους αρεσει η ανθρωπινη παρουσια.. τα ινδικα χοιριδια τι ειναι, πως μιαζουν, ειναι ακριβα σε τι κλουβια ζουν; αρρωσταινουν ευκολα; ()

Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

H xaroula έγραψε στις 18:35, 23-09-07:

Λοιπον τα χαμστερ ναι συνηθως κανουν την αναγκη τους οταν τα κρατας(απο το φοβο τους)αλλα τα σκατουλακια τους δεν λερωνουν ειναι σκληρα.Τα ινδικα χοιριδια τα φτιαξανε οι ανθρωποι ζευγαρονοντας μικρα σε ειδος κουνελακια με μεγαλα χαμστερ.Τωρα μην με ρωτησεις πως(μπορει και να κανω λαθος)αυτο γνωριζω.Ειναι διπλασια και τριπλασια απο τα hamsters(σαν μικρα κουνελια)και υπαρχουν νομιζω 2 ειδων(δεν γνωριζω για αλλες ρατσες)τα μακρυτριχα και τα κοντοτριχα.Τα μακρυτριχα ειναι σε μεγεθος πιο μικρα απο τα κοντοτριχα(εγω ειχα μακρυτριχο και το χτενιζα γτ μπλεκοτανε η γουνα του)Αγοραζεις ενα κλουβι για κουνελια και το εχεις μεσα.Τα αυτια τους μοιαζουν με τα χαμστερ,ειναι πολυ φιλικα και χαδιαρικα και κανουν χαρακτηριστικους ιχους οταν σε βλεπουν.Σε συνηθιζουν γρηγορα αλλα παντα υπαρχει μια περιοδος προσαρμογης.Τους αρεσει πολυ να τρωνε μαρουλια και καροτα,εκτος απο την κανονικη τους τροφη.Εγω θα λεγα να πας σε ενα πετ σοπ κοντα σου και να ρωτησεις τιμες.http://clubs.pathfinder.gr/guineapig/138239?album=48651 εδω καποιες φωτο

Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

H xaroula έγραψε στις 18:37, 23-09-07:

http://clubs.pathfinder.gr/guineapig...=48651&zoom=84 αυτο δεν ειναι γλικουλι?

Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

H xaroula έγραψε στις 18:42, 23-09-07:

http://www.rainforest-gr.com/rodents.html βρηκα κι αυτο

http://www.interpet.gr/AskTheVet/ask_troktika.htm βρηκα κι αυτο το σαιτ.Καλο ειναι?

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 19:22, 23-09-07:

Παλιά είχα χαμστεράκι και είχε ζήσει 6 χρόνια. Άμα το πάρεις από μικρό μπορεί και να κάθετε να το χαϊδεύεις,το αγαπημένο τους παιχνίδι πάντως είναι η ρόδα που μπαίνουν μέσα και τρέχουν

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 19:25, 23-09-07:

Τα Ινδικά χοιρίδια είναι πολύ γλυκά ζωάκια.Είχα παλία ένα, βγάζουν μια πολύ αστεία φωνούλα και είναι πολύ τρυφερά

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 19:26, 23-09-07:

Αχ ήθελα πολύ να πάρω ένα τέτοιο και δε μ'άφηνε η μαμά μου λόγο της γάτας

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

H μελινάκι έγραψε στις 20:07, 23-09-07:

αρα λες ειναι καλυτερα να παρω ινδικο χοιριδιο; τωρα σκεφτομουνα και το ενδεχομενο του σκυλου αλλα λεω πες πως το περνω στα 18-20 οταν θα 'με 30 που θα εχω παντρευτει (αν ειναι στο χερι μου θα παντρευτω νωρις) και πιθανο να εχω κανει και παιδι, οταν αυτο θα θελησει (σαν δικο μου παιδι) κατοικιδιο (το οποιο πιθανο θα ειναι σκυλος) εγω θα εχω ηδη το πρωτο μου σκυλι και δεν θελω να το κανω να νιωσει ασχημα οταν παρω ενα κουταβι.. επομενως λεω να παρω σκυλο οταν θα εχω την δικια μου σταθερη (ελπιζω, πρωτα ο θεος) κατοικια
εχω σκεφτει να παρω και γατα αλλα σκεφτομαι τους κινδινους που διατρεχει η γατα στην πολη και μονο στη σκεψη τρομαζω (λεγοντας αυτα εννοω πως δεν θα επιδιωκω να παρω σκυλο/γατα οχι πως αν βρω ενα απορο σκυλακι/γατακι δεν θα το φροντισω) αρα μας μενουν τα εξης πτηνο, τρωκτικο, ψαρι. το τελευταιο φοβαμε πολυ μηπως μου πεθανει (δεν θα κοιμαμαι τα βραδια) ειναι και ακριβο το πτηνο ειναι ενα ζωο που δεν δεχετε αγκαλιες φυσικα αρα μας μενουν τα τρωκτικα... ακουω λοιπον τι λες επ αυτου και τι μου προτινεις

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

H μελινάκι έγραψε στις 20:52, 23-09-07:

μαλλον με βλεπω να περνω ινδικο... διαβασα οτι τα χαμστερ δεν ειναι ανθεκτικα ειναι αληθεια; τα ινδικα ειναι ανθεκτικα;

Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

H xaroula έγραψε στις 21:03, 23-09-07:

Ειναι πιο ανθεκτικα απο τα χαμστερ.Εμενα μου ψωφισανε απο την ζεστη τα χαμστερ(και τα χα μεσα στο σπιτι)μια απο τις πιο καυτες μερες ενα καλοκαιρι.

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

H μελινάκι έγραψε στις 21:10, 23-09-07:

αχ δεν ξερω... απο τη μια μου αρεσουν τα χαμστερακια που ειναι μικρα και κανουν ακροβατικα και ειναι γλυκουλια αλλα απο την αλλη εγω θελω ενα κατοικιδιο που οχι να ανεχεται αλλα να του αρεσουν τα χαδια... απο την αλλη η μαμα μου λεει πως αν παρω τροκτικο δεν θα ερχετε ποτε στο σπιτι μου.. ζορικα τα πραγματα...

Παράθεση

KOKKINIKLOSTI

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KOKKINIKLOSTI
H KOKKINIKLOSTI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Ααααααχ, 3!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H KOKKINIKLOSTI έγραψε στις 13:05, 24-09-07:

Μελινάκι, έχω συντάξει έναν οδηγό φροντίδας χάμστερ που αν θέλεις μπορώ να σου στείλω! Προς το παρόν να σου πώ οτι΄όταν το χάμστερ σε συνηθίσει αναζητά την παρέα σου ακι την απολαμβάνει! Όμως μην περιμένεις οτι θα κάθεται συνέχεια στα χέρια σου για χάδια! Τα χάμστερ είναι ανεξάρτητα πλάσματα και πανικοβάλλονται όταν νιώθουν οτι πιέζονται! Η γριούλα μου, η Στάχτη (Ρωσικό νανάκι 2 ετών) ανεβαίνει στο χέρι μου και απλώνεται φαρδιά πλατιά για να της κάνω μασάζ! Όλα τα νανάκια ζούνε συνήθως μέχρι 2 χρόνια και τα syrian ζούν κατα μέσο όρο 3 χρόνια! Επίσης, μια μικρή διόρθωση: Τα χάμστερ δεν "λερώνουν" τα χέρια μας απο φόβο αλλά για να μας δείξουν την έντονη δυσαρέσκειά μας για αυτό που κάνουμε! Εγώ πάντως, εφόσον θα είσαι φοιτήτρια, θα σου πρότεινα να πάρεις χάμστερ, και όχι ινδικό χοιρίδιο, γιατί τα ινδικά χοιρίδια πέρα οτι καλό είναι να ζούνε σε δυάδες ή τριάδες, αν έχεις σκοπό να τους δώσεις ότι καλύτερο μπορείς, είναι δύσκολο να τα μεταφέρεις μαζί με το κλουβί τους, λόγω μεγέθους του κλουβιού! Επίσης το χάμστερ και το κουνέλι ανήκουν σε εντελώς διαφορετικές οικογένειες! Το ινδικό χοιρίδιο είναι κοντινός συγγενης του κάστορα, του μοσχοπόντικα, και έχει μακρυνή συγγένεια με τον ασβό!
Ουφ!
Αυτά προς το παρόν!
Τα υπολοιπα σου τα στέλνω τώρα!

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

H Mia_m έγραψε στις 13:21, 24-09-07:

Θα σου πρότεινα ένα κουνελάκι. Μετά θα εγκατασταθώ κι εγώ στο σπίτι γιατί τα λατρεύω . Είχα πάρει ένα αλλά η γάτα αντιδρούσε λίγο περίεργα και το έδωσα στην ξαδέρφη μου

Παράθεση

KOKKINIKLOSTI

Νεοφερμένος

H KOKKINIKLOSTI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Ααααααχ, 3!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H KOKKINIKLOSTI έγραψε στις 13:26, 24-09-07:

Μπαααα!
Τα κουνελάκια θέλουν μεγάλα κλουβιά, που δεν μεταφέρονται έτσι απλά, και εκ πείρας σου λέω οτι φρικάρουν με τα ταξίδια και με τις συνεχείς αλλαγές περιβάλλοντος! Εδώ μιά φορά πήγα τον Οδυσσέα στον κτηνίατρο για το μάτι του, όλη η υπόθεση μέχρι να επιστρέψουμε δεν κράτησε ούτε μισή ώρα και μετά καθόταν όλο το βράδυ μαραμένος στη γωνία! Για φοιτητή νομίζω το πιο κατάλληλο κατοκίδο είναι είτε κάτι σε μικρό τρωκτικό, είτε σε πουλί!

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

H Mia_m έγραψε στις 13:30, 24-09-07:

Μάλιστα, τουλάχιστον κατάλαβα γιατί είχε τέτοια συμπεριφορα ο κούνελος που τελικά βγήκε κουνέλα. Είναι όμως κουκλιά τα άτιμα. Τότε σαν άλλη λύση είναι το ινδικό χοιρίδιο

Παράθεση

KOKKINIKLOSTI

Νεοφερμένος

H KOKKINIKLOSTI έγραψε στις 13:34, 24-09-07:

Μπααα, ούτε αυτό για φοιτήτρια! Ξέρεις πόσο ογκώδη είναι τα κλουβιά τους; Άσε, και εγώ ήθελα να πάρω 2 όταν ήμουν φοιτήτρια αλλά δεν ήθελα να πάρω ένα απο εκείνα τα ασφυκτικά κλουβιά και τελικά πήρα χρυσόψαρα (που και πάλι λάθος έκανα γιατί νόμιζα οτι είναι χαρούμενα μέσα στη γυάλα)!

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 13:38, 24-09-07:

καλως την να!ηρθε η ειδικη στα χαμστερακια και στα κουνελακια,να την ακουτε την μαρια!

Παράθεση

KOKKINIKLOSTI

Νεοφερμένος

H KOKKINIKLOSTI έγραψε στις 13:53, 24-09-07:

Thanks Αγγελική! Έχω καιρό να απαντήσω σε θέμα εδώ αλλά η αλήθεια είναι οτι περισσότερο γράφτηκα για τα θέματα για άλλα ζώα! Όποτε βλέπω οτι μπορώ να πώ κάτι το λέω, και ας μην έχω ιδέα απο γάτες! Πάντως αν αποφασίσω να πάρω γάτα ξέρω πού να ζητήσω συμβουλές!

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

H μελινάκι έγραψε στις 14:16, 24-09-07:

ευχαριστω για τις απαντησεις μαρια μου το εστειλες αυτο που λες στο μηνυμα σου; τοτε μαλλον με βλεπω για χαμστερ (ειμαι και πολυ σταθερη στις αποψεις μου οπως βλεπετε) αλλα οντος ενας φιλος μου που ειχε χαμστερακι μας αφηνε να το χαιδεψουμε και ετρωγε και απο το χερι μας

Παράθεση

KOKKINIKLOSTI

Νεοφερμένος

H KOKKINIKLOSTI έγραψε στις 14:20, 24-09-07:

Σου το έστειλα σε email αλλά δεν ξέρω αν έφτασε! Μπορείς αν θέλεις να μου στείλεις σε pm το email σου για να σου το στείλω σίγουρα σωστά;

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 15:49, 24-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από KOKKINIKLOSTI
Πάντως αν αποφασίσω να πάρω γάτα ξέρω πού να ζητήσω συμβουλές!

το μονο σιγουρο!στους ειδικους!

Παράθεση

Day_Dreaming

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Day_Dreaming
H Day_Dreaming αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Day_Dreaming έγραψε στις 13:36, 10-01-09:

Καλησπερα!!Α και παλιο το παλιο θεμα
Μολις χθες πηρα ενα χαμστερακι..αλλα δυστυχως στο πετ σοπ ουτε φυλλο μου ειπανε.ουτε ρατσα
Πως μπορω να καταλαβ το φυλλο αλλα και τι ρατσα ειναι..ωστε να ξερω αν μπορει να συμβιωσει και με 2ο χαμστερακι χωρις να φαγωθουνε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 14:27, 10-01-09:

Για το φύλο νομίζω αρκεί να κοιτάξεις στο επίμαχο σημείο.
Απ' όσο ξέρω τα περισσότερα χαμστεράκια δεν τα πάνε πολύ καλά μεταξύ τους. Μπορείς να ρωτήσεις και σε αυτό το φόρουμ, όπου υπάρχουν περισσότεροι ιδιοκτήτες. Καλή τύχη και να το χαίρεσαι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

goutouna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη goutouna
H goutouna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

H goutouna έγραψε στις 16:44, 13-01-09:

Προσεχε, αν παρεις χαμστερακι και το βγαζεις απο το κλουβι του, μην το αφηνεις να περπαταει σε ψηλα (για εκεινο) αντικειμενα... πχ τραπεζια, καναπεδες κτλ... Εγω ειχα ενα χαμστερακι (τον Πούγκι μου) το οποιο καποια στιγμη ξεφυγε απο την επιβλεψη μου, καθως το ειχα να περπαταει στο τραπεζι, και επεσε στο πατωμα... το επομενο πρωι το βρηκα παραλυτο απο την αριστερη του πλευρα. Το πηγα κατευθειαν στο γιατρο κ τελικα ειχε παθει εγκεφαλικο απο την πτωση. Μεχρι να αναρρωσει το ταιζα εγω, του καθαριζα τα σπορια με το στομα κ του τα εδινα ενα ενα. Τελικα εγινε εντελως καλα κ πεθανε μερικους μηνες μετα. Αλλα αν θυμαμαι δεν ηταν πανω απο 2 χρονων. Ζουν πολυ λιγο, δυστυχως...

Παράθεση

hamster :-)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hamster :-)
H hamster :-) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H hamster :-) έγραψε στις 08:39, 13-12-09:

Τα χάμστερ δεν κάνουν την ανάγκη τους πάνω σου,είναι καλοι φίλοι και κάθονται ν α τα χαιδέψεις αν τα εκπαιδέυσεις σωστά!!!Δεν ξέρω απο που βγάλατε αυτο το συμπερασμα,μα είναι μυθος!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:21, 13-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από hamster :-);482984[U
]Τα χάμστερ δεν κάνουν την ανάγκη τους πάνω[/U] σου,είναι καλοι φίλοι και κάθονται ν α τα χαιδέψεις αν τα εκπαιδέυσεις σωστά!!!Δεν ξέρω απο που βγάλατε αυτο το συμπερασμα,μα είναι μυθος!!!

συγνωμην...αλλα που ειδες οτι γραφτηκε εδω πως τα χαμστερ κανουν την αναγκη τους επανω στους ανθρωπους???? εγω,απο τα ποστ που διαβασα δεν το ειδα πουθενα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 02:22, 14-12-09:

πουπουλινα το λεει στην σελιδα 1ή2 νομιζω..αλλα επειδη εχω και εγω χαμστερ να πω οτι δενονται με τους ανθρωπους..εμενα καθε φορα που αντιλαμβανεται την παρουσια μου τρεχει στα καγκελα,,δεν ξερω γιατι εχει βγει αυτο το συμερασμα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 02:36, 14-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
πουπουλινα το λεει στην σελιδα 1ή2 νομιζω..αλλα επειδη εχω και εγω χαμστερ να πω οτι δενονται με τους ανθρωπους..εμενα καθε φορα που αντιλαμβανεται την παρουσια μου τρεχει στα καγκελα,,δεν ξερω γιατι εχει βγει αυτο το συμερασμα
ναι βρε...αλλα αυτα τα ποστ...ειναι απο την εποχη του νεαντερνταλ......οι κοπελες που μιλαγαν πριν,δεν ειχαν πει κατι τετοιο...

Παράθεση

hamster :-)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hamster :-)
H hamster :-) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H hamster :-) έγραψε στις 13:30, 14-12-09:

Στη σελίδα 1,γράφει οτι γινεται οταν το κρατάς!!!(και ειναι ψεμα!!!)

Παράθεση

Γατόφιλη (Ψιψινούλααα!!!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόφιλη
H Ψιψινούλααα!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Γατόφιλη έγραψε στις 13:35, 28-12-09:

Ίσως να μπορέσω να σε βοηθήσω, γιατί εγώ έχω χάμστερ. Σχετικά με την φροντίδα του, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη (εκτός κι αν μιλάμε για τον Καίσαρα). Πρέπει κάθε 2 μέρες να του πλένεις το σπιτάκι και την ρόδα του, αλλά αν έχει κι άλλα παιχνίδια μέσα στο κλουβί του, καλό είναι να τα πλένεις κι αυτά. Μια φορά την εβδομάδα πρέπει να του πλένεις το κλουβί και να του αλλάζεις ροκανίδι. Θέλει κάθε μέρα να του αλλάζεις το νερό. Την μέρα κοιμούνται, αλλά από το απόγευμα και μέχρι να ξυμερώσει είναι ξύπνια. Δεν πρέπει ποτέ να τα ξυπνάς επειδή εσύ θέλεις να παίξεις μαζί τους. Μπορείς να δεθείς πολύ με το χάμστερ, αν το επιτρέπει και ο χαρακτήρας του. Τα κορίτσια είναι πιο ζωηρά και πιο άγρια από τα αγόρια. Το πόσο θα ζήσει έχει να κάνει με το πόσο κρατάς καθαρό το κλουβί του. Ορίστε ένα site για τα χάμστερ.
http://hamsterakia.blogspot.com/

Ελπίζω να φάνικα χρήσημη! Αν έχεις ακόμα απορείες, εδώ είμαι εγώ!

Παράθεση

giwrgosbe

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giwrgosbe
Ο giwrgosbe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O giwrgosbe έγραψε στις 14:16, 24-09-12:

παιδια να σας ρωτησω ξερει κανεις αν τα χαμστερ το βραδυ κανουν θορυβο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

giwrgosbe

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giwrgosbe
Ο giwrgosbe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O giwrgosbe έγραψε στις 15:36, 24-09-12:

παιδια ευχαριστω αλλα δεν μου ειπατε κανει θορυβο θα μπορω να κοιμηθω το βραδυ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vickyap

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vickyap
H vickyap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H vickyap Σάλτο έγραψε στις 20:38, 26-10-12:

Σας έχω τον πρώτο ίσως γατούλη που έχει φίλους τα δύο γλυκούλικα χάμστερ μου ..τον σάλτο μου!! Είναι απίστευτο δεν το περίμενα.. δεν είναι καθόλου επιθετικός μαζί τους απλώς κάθεται και τα παρατηρεί και ούτε τα ποντικάκια φαίνεται να τρομάζουν!! Τα χάμστερ είναι τρισχαριτωμένα ζωάκια λατρεύεις να τα παρατηρείς (ίσως να ακούγεται βαρετό αλλά δεν είναι καθόλου!!!) δεν μπορείς να αναπτύξεις σχέση μαζί τους όπως με τα σκυλάκια τα γατάκια ή τα ινδικά χοιρίδια.. αλλά και τα χάμστερ σε μαθαίνουν και σε συνηθίζουν με τον καιρό!! Το μόνο κακό είναι ότι πεθαίνουν γρήγορα και ότι κάνουν θόρυβο δαγκώνοντας τα κάγκελα του κλουβιού όμως όταν ο χώρος τους τους αρέσει και έχουν όλα όσα χρειάζονται δεν το κάνουν!! Είμαι πολύ χαρούμενη που μπορούν να συνυπάρξουν ο γατούλης μου και τα χαμστεράκια μου γιατί τα λατρεύω και τα 3!!!!!!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    eloiseug4, glennaoj11, jejannic, latashadq11, nataliekl1, pollyek60

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους