Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,647 εγγεγραμμένα μέλη και 718,193 μηνύματα σε 22,544 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 339 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γαβ-γαβ ή νιάου-νιάου;

Γάτα ή Σκύλος;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)
Γάτα
10
76,92%
Σκύλος
3
23,08%

Libertus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 04:01, 27-07-11:

Είμαι και εγώ φιλόζωος και μ' αρέσουν όλα τα ζώα.Μιας και είμαι περισσότερο λάτρης του σκύλου,πιστεύω πως μπορώ να σε κατατοπίσω όσον αναφορά το γιατί κάποιοι δεν έχουν ιδιαίτερη προτίμηση σ' αυτές και εξυψώνουν τα σκυλιά.Η αλήθεια είναι πως οι γάτες πάντα μου έβγαζαν κάτι το "ύπουλο".Το πρόσωπο της γάτας από μόνο του δε φαίνεται τόσο φιλικό όσο του σκύλου.Άσε που σε αιφνιδιάζουν εύκολα με αυτό το αθόρυβο περπάτημα.Τα σκυλιά τα νιώθω πιο κοντά μου.Θα κουνήσουν την ουρά τους , θα βγάλουν την γλώσσα τους κι θα φαίνονται τρισευτυχισμένα κι όλα τα σχετικά.Όταν πρόκειται για σκυλί , μπορώ το χαιδέψω και να το αγκαλιάσω .Αλλά όταν πρόκειται για γάτα , θα το σκεφτώ και δεύτερη φορά για να το κάνω φοβούμενος μη βγάλει κάνα νύχι και και με γραντζουνίσει.Επιλογικά δηλαδή , οι σκύλοι μου φαίνονται πιο φιλικοί απ' τις γάτες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 04:48, 27-07-11:

βασικα δεν το ειχα σκεφτει καν αυτο που λες,ποιο προσωπο δλδ φαινεται πιο φιλικο,εμενα ολα τα ζωα φιλικα μου φαινονται,υπουλο δε θα χαρακτηριζα κανενα ζωο,κι οσων αφορα τη γατα μονο εχθρικο προσωπο δε μου βγαζει και προσωπικα στη ζωη μου μ εχουν δαγκωσει πολλες φορες σκυλακια,ασχετα αν εγω τα ταιζα,και δε τα παρεξηγησα και γιαυτο,ετσι εμαθαν να επιβιωνουν.για τις γατες δε,δεν το συζητω ποτε δεν με τραυματησαν.
κι αυτο που εγραψα πιο πανω και το πιστοποιεις κι ο ιδιος ειναι οτι οι σκυλοφιλοι θελουν να εχουν αυτο που λες,ενα ζωακι,να κουνα την ουρα,να γλυφει και γενικα να ειναι πιο δουλοπρεπη,αρα δεν εχουν διαφορα τα ζωα,και κανενα δεν ειναι υπουλο,απλα το καθενα εχει το χαρακτηρα του.οι ανθρωποι ειναι αυτοι που κανουν τη διαφορα,και χωριζονται σ αυτους που αγαπουν τα ζωα,και σ αυτους που θελουν να τα εχουν ιδιοκτησια τους εκει ακριβως ειναι κι η διαφορα μας!!
φιλικα ρενα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Libertus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 14:24, 27-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
βασικα δεν το ειχα σκεφτει καν αυτο που λες,ποιο προσωπο δλδ φαινεται πιο φιλικο,εμενα ολα τα ζωα φιλικα μου φαινονται,υπουλο δε θα χαρακτηριζα κανενα ζωο,κι οσων αφορα τη γατα μονο εχθρικο προσωπο δε μου βγαζει και προσωπικα στη ζωη μου μ εχουν δαγκωσει πολλες φορες σκυλακια,ασχετα αν εγω τα ταιζα,και δε τα παρεξηγησα και γιαυτο,ετσι εμαθαν να επιβιωνουν.για τις γατες δε,δεν το συζητω ποτε δεν με τραυματησαν.
κι αυτο που εγραψα πιο πανω και το πιστοποιεις κι ο ιδιος ειναι οτι οι σκυλοφιλοι θελουν να εχουν αυτο που λες,ενα ζωακι,να κουνα την ουρα,να γλυφει και γενικα να ειναι πιο δουλοπρεπη,αρα δεν εχουν διαφορα τα ζωα,και κανενα δεν ειναι υπουλο,απλα το καθενα εχει το χαρακτηρα του.οι ανθρωποι ειναι αυτοι που κανουν τη διαφορα,και χωριζονται σ αυτους που αγαπουν τα ζωα,και σ αυτους που θελουν να τα εχουν ιδιοκτησια τους εκει ακριβως ειναι κι η διαφορα μας!!
φιλικα ρενα!
Καλά, σίγουρα όπως μια γάτα μπορεί να σε γραντζουνίσει , έτσι κι ένας σκύλος μπορεί να σε δαγκώσει.Όμως , υπάρχουν σκύλοι που είναι τόσο αγαθοί οι οποίοι δεν πειράζουν ούτε μύγα (τσέκαρε pug ας πούμε)!Κι αν έχεις παρατηρήσει οι ιδιοκτήτες σκύλων , με εξαίρεση αυτούς που θέλουν σκύλους-φύλακες , έχουν συνήθως τα "σκυλιά-αξεσουάρ" τα οποία είναι λίγο απίθανο να σου επιτεθούν και είναι μια καλή παρέα για τον ιδιοκτήτη τους.Τώρα όσον αναφορά το "ύπουλο" χαρακτηριστικό της γάτας , μου φαίνεται (απ' την εμφάνιση καθαρά για να μην παρεξηγηθώ) ότι ο σκύλος είναι πιο ζωντανός και συναισθηματικός , ενώ η γάτα κάπως...αναίσθητη.

Έπειτα , ο σκύλος μπορεί να φαίνεται πιο δουλοπρεπής στον ιδιοκτήτη του απ' ότι η γάτα , αλλά ξεχνάς ότι ο σκύλος από τη στιγμή που θα δεθεί με τον ιδιοκτήτη του δεν ξεκολλάει από πάνω του.Και εξυπακούεται ότι με διαφορετική χαρά αντιμετωπίζει αυτόν απ' ότι έναν επισκέπτη.Αντίθετα , τη γάτα αν την αφήσεις για καιρό μόνη της , πιθανόν όταν επιστρέψεις να έχει αλλάξει εντελώς και να μη σου φέρεται όπως στην αρχή για ένα διάστημα.Πάντως , αυτό που αναφέρει ο τίτλος περί μίσους πιστεύω ότι είναι λίγο υπερβολή.Κανένας ιδιοκτήτης σκύλου δε μισεί τους γάτες ,εκτός αν μιλάμε για περίπτωση.Εγώ συμπαθώ όλα τα ζώα και ελπίζω να μη με πέρασε κανείς για τίποτα εχθρό της γάτας. .Η διαφορά είναι ότι προτιμώ τα σκυλιά , γιατί τα θεωρώ πιο πιστά σε αντίθεση με τις γάτες που μου δίνουν την εντύπωση καμιά φορά ότι δε μας αγαπάνε όσο οι σκύλοι.

Υ.Γ: Χωρίς παρεξήγηση , δεν ξέρω αν όντως η γάτα είναι πιο διαδεδομένη στο εξωτερικό , αλλά εγώ στις αμερικάνικες ταινίες σκυλάκια βλέπω κυρίως.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,158 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 17:26, 27-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από bluestas95
Η διαφορά είναι ότι προτιμώ τα σκυλιά , γιατί τα θεωρώ πιο πιστά σε αντίθεση με τις γάτες που μου δίνουν την εντύπωση καμιά φορά ότι δε μας αγαπάνε όσο οι σκύλοι.
Η διαφορά της γάτας με το σκύλο (όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον) δεν είναι ότι κάποιο από τα δύο αγαπάει περισσότερο/λιγότερο. Είναι ότι στην καρδιά της γάτας χωράνε περισσότεροι του ενός ανθρώπου, δε δένεται αποκλειστικά με έναν για πάντα, αν και δείχνει αδυναμίες, ενώ το σκυλάκι συνήθως γνωρίζει ένα «αφεντικό» όπως συνηθίζεται να το λέμε, αν και αγαπάει κι άλλους. Δεν έχει νόημα να αρχίσουμε τις προσωπικές μας εμπειρίες, γιατί εσύ θα μου λες για γατάκια που σε ξέχασαν κι εγώ για τις γάτες που δε με ξέχασαν/με έψαχναν μάλιστα όποτε έλειπα και άλλα τέτοια. Δεν είναι η αγάπη η διαφορά τους, είναι η αφοσίωση.

Κλέβοντας ατάκα από ταινία θα σου πω "I like dogs, but I 'm more of a cat person " Όπως δεν ταιριάζουμε όλοι με όλους, δεν ταιριάζουμε και με τη φύση κάποιων ζώων. Ο χαρακτήρας μου δύσκολα θα μου επέτρεπε να ζήσω με σκυλάκι. Υποθέτω κάπως έτσι κι εσύ και καθένας. Το θέμα είναι να υπάρχει αλληλοσεβασμός και κυρίως σεβασμός στη ζωή.

ΥΓ: Δε δηλώνω φιλόζωη, δε θεωρώ πως είμαι.

Υ.Γ: Χωρίς παρεξήγηση , δεν ξέρω αν όντως η γάτα είναι πιο διαδεδομένη στο εξωτερικό , αλλά εγώ στις αμερικάνικες ταινίες σκυλάκια βλέπω κυρίως.
Το αμερικανικό όνειρο βρε, σπίτι στα προάστια με κήπο και φράχτη και το σκυλάκι να παίζει με τα πιτσιρίκια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 28-07-11 στις 11:41. Αιτία: Split για μεταφορά σε νέο θέμα
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,407 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:58, 27-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από bluestas95
Καλά, σίγουρα όπως μια γάτα μπορεί να σε γραντζουνίσει , έτσι κι ένας σκύλος μπορεί να σε δαγκώσει.Όμως , υπάρχουν σκύλοι που είναι τόσο αγαθοί οι οποίοι δεν πειράζουν ούτε μύγα (τσέκαρε pug ας πούμε)!Κι αν έχεις παρατηρήσει οι ιδιοκτήτες σκύλων , με εξαίρεση αυτούς που θέλουν σκύλους-φύλακες , έχουν συνήθως τα "σκυλιά-αξεσουάρ" τα οποία είναι λίγο απίθανο να σου επιτεθούν και είναι μια καλή παρέα για τον ιδιοκτήτη τους.Τώρα όσον αναφορά το "ύπουλο" χαρακτηριστικό της γάτας , μου φαίνεται (απ' την εμφάνιση καθαρά για να μην παρεξηγηθώ) ότι ο σκύλος είναι πιο ζωντανός και συναισθηματικός , ενώ η γάτα κάπως...αναίσθητη.

Έπειτα , ο σκύλος μπορεί να φαίνεται πιο δουλοπρεπής στον ιδιοκτήτη του απ' ότι η γάτα , αλλά ξεχνάς ότι ο σκύλος από τη στιγμή που θα δεθεί με τον ιδιοκτήτη του δεν ξεκολλάει από πάνω του.Και εξυπακούεται ότι με διαφορετική χαρά αντιμετωπίζει αυτόν απ' ότι έναν επισκέπτη.Αντίθετα , τη γάτα αν την αφήσεις για καιρό μόνη της , πιθανόν όταν επιστρέψεις να έχει αλλάξει εντελώς και να μη σου φέρεται όπως στην αρχή για ένα διάστημα.Πάντως , αυτό που αναφέρει ο τίτλος περί μίσους πιστεύω ότι είναι λίγο υπερβολή.Κανένας ιδιοκτήτης σκύλου δε μισεί τους γάτες ,εκτός αν μιλάμε για περίπτωση.Εγώ συμπαθώ όλα τα ζώα και ελπίζω να μη με πέρασε κανείς για τίποτα εχθρό της γάτας. .Η διαφορά είναι ότι προτιμώ τα σκυλιά , γιατί τα θεωρώ πιο πιστά σε αντίθεση με τις γάτες που μου δίνουν την εντύπωση καμιά φορά ότι δε μας αγαπάνε όσο οι σκύλοι.

Δεν το λεω εγω αυτο.Οι στατιστικες το λενε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 28-07-11 στις 11:52. Αιτία: Προσαρμογή στο νέο θέμα ^^
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 18:07, 27-07-11:

Θεωρώ την σχέση σκύλου-ανθρώπου ανεπανάληπτη!... (Το έχω εκφράσει πολλάκις...) Θεωρώ την συναισθηματική νοημοσύνη του σκύλου ασύγκριτη...Και τα μάτια ενός σκύλου απίστευτα (ασύγκριτα για μένα) εκφραστικά!
Το ότι οι γάτες είναι το νούμερο ένα κατοικίδιο παγκοσμίως ίσως έχει να κάνει σε σημαντικό βαθμό με τον λόγο που επέλεξα και εγώ να έχω γάτες: οι βόλτες που πρέπει να έβγαζα τον σκύλο ήταν για μένα απαγορευτικός παράγοντας..Πιστεύω ότι αν οι σκύλοι έκαναν ¨την ανάγκη τους¨ στην άμμο όπως οι γάτες, πολλοί περισσότεροι-πολύ περισσότερο θα κατέφευγαν στην επιλογή του σκύλου ως κατοικίδιο...
Τις λατρεύω τις γάτες ! Αλλά οι σκύλοι για μένα είναι πάντα λατρεία μεγάλη....

Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής , χθες που ήμουν σε σπίτι με σκύλο, τα σάλια και η υπερβολική συμπεριφορά του (υπερκινητικότητα κτλ) μου φάνηκαν κουραστικά τώρα που έχω μάθει και έχω συνηθίσει με γάτες... Επίσης η ¨μυρωδίτσα¨ που έχει ο σκύλος, καμία σχέση με την πάντα πεντακάθαρη και μοσχομυρωδάτη γάτα....
Αλλά , δεν το κρύβω, το ότι μεγάλωσα με σκύλο με έκανε να νιώσω όταν πήρα την πρώτη γάτα, ότι ήθελα ¨κάτι παραπάνω¨...Είχα μάθει στη δοτικότητα του σκύλου, και ένιωθα ότι η γάτα ήταν πολύ...της φειδούς στην έκφρασή της και στο συναίσθημα που δίνει...γ'αυτό και catέφυγα στις 3 γάτες!
υγ 1-ναι έφη, οκ...το θέμα δεν είναι γάτα-σκύλος! Εχεις δίκιο! Αλλά όταν είδα την διευκρίνισή σου είχα ήδη γράψει το ποστ... σόρυ!
υγ 2- το έχω ξαναγράψει...όποιος δεν έχει συμβιώσει με γάτα, δεν μπορεί να νιώσει τον ιδιαίτερο τρόπο που σε μαγεύει... Θυμίζει -για να παραλληλίσω με ανθρώπινα δεδομένα και επίπεδα σχέσεων- μια έντονη ,βαθια , αλλά πιο ¨ελεύθερη¨ σχέση...

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 19:52, 27-07-11:

ενοηται οτι δε σε περασε κανεις για εχθρο γατας,φανταζομαι οτι ολοι εδω στο φορουμ αγαπουν ολα τα ζωα.
αφορμη για το ποστ που ξεκινησα ηταν οταν χτες εψαχνα στο ιντερνετ να βρω αν υπαρχουν φαρμακα για τα αυτακια των γατιων,ετσι κατα λαθος επεσα σ ενα φορουμ που εγραφαν υποτιθεται φιλοζωοι,ολοι ειχαν σκυλο και ειχαν μια συζητηση πως να μην μπαινουν γατες την αυλη τους κλπ.δε φανταζεσαι τι διαβασα κι εφρηξα,δυστυχως ειναι πολλλοι εκεινοι που εκπαιδευουν τα σκυλια τους να τρωνε γατες και το εγραφαν και με χαρα λες κι εκαναν κατορθωμα.κι εχω δει πολλες φορες με τα ματια μου τετοια σκηνικα,να κηνυγα σκυλος την γατα και το αφεντικο περα βρεχει,οπως και γατα εχω παρει πολλες φορες που ξεψυχισε μετα απο μερες απο δαγκωμα σκυλου,που το αφεντικο του το εκπαιδευσε γιαυτη τη συμπεριφορα,δε βαζω ολους τους κατοχους σκυλου στο ιδιο καζανι,ενοειται οτι υπαρχουν εξαιρεσεις.
κι οπως ειπε μια φιλη,εξαρταται τον χαρακτηρα του καθενα μας για το πιο ζωο θελει να συμβιωνει μαζι του.αλλο χαρακτηρα εχει ενας που εχει σκυλο,αλλο ενας που εχει γατες η κουνελακια,αλλο ενας που εχει καναρινια η ψαρακια,αλλο ενας που εχει ερπετα.δε ξερω αν το εχετε αναλυσει ποτε σας αλλα εγω βλεπω μεγαλες διαφορες στην προσωπικοτητα του καθε ατομου,αναλογα με το ζωακι που διαθετει.οσο για τα παραμυθια υπαρχουν πολλα και διδακτικα που αναφερονται σε γατες,οπως οι αριστογατες,η αλεπου και το κυνηγοσκυλο,ο ποντικομικρουλης,ο ολιβερ κι η παρεα του και το καλυτερο μου οσων αφορα τα ζωα ειναι το αγριο αλογο,παραμυθια ολα του disney κι ηταν αμερικανος!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:58, 27-07-11:

H αλήθεια είναι ότι οι γάτες είναι περισσότερες, όχι επειδή ο κόσμος τις προτιμάει αλλά επειδή όσοι έχουν γάτες έχουν 2-3 ή και περισσότερες.

@ρενακι13: Επειδή έχω διαβάσει και εγώ το συγκεκριμένο φόρουμ στο οποίο λένε αυτά που προανέφερες, διαπίστωσα ότι τα άτομα αυτά είναι ελάχιστα (και άρρωστα). Δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν τέτοια μεμονωμένα άτομα που μισούν τις γάτες και ότι άλλο περπατάει εκτός από τους σκύλους. Υπάρχουν και γατόφιλοι που μισούν τα σκυλιά. Δεν είναι όμως αλήθεια ότι οι γάτες δεν εκπαιδεύονται. Εκπαιδεύονται, αλλά θέλουν περισσότερη δουλειά και διαφορετικό τρόπο προσέγγισης. Βέβαια μια γάτα δεν μπορεί να φυλάξει ένα κοπάδι πρόβατα, μπορεί όμως να φέρει πίσω ένα μπαλάκι ή να κάτσει κάτω όταν της το ζητήσεις.

Εμένα μου αρέσουν και τα σκυλιά και οι γάτες. Αλλά όχι όλα τα σκυλιά Προτιμώ αυτά που έχουν σηκωμένα αυτιά (husky, german shepherd dog, eskimo dog, akita, spitz, chow chow, κτλ). Υπάρχουν και ράτσες σκύλων που δεν θέλω να τις βλέπω ούτε ζωγραφιστές. Τα pitbull για παράδειγμα. Όσο κακιές και ύπουλες λένε ότι είναι οι γάτες, άλλο τόσο είναι τα pitbull.

@Μαρίνα: τα σκυλιά μπορούν να εκπαιδευτούν πολύ εύκολα να χρησιμοποιούν την τουαλέτα τους, αλλά ακόμα και αν μάθουν να πηγαίνουν στην τουαλέτα τους, την βόλτα τους την χρειάζονται (min. 2 φορές τη μέρα) Η μυρωδιά στα σκυλιά εξαφανίζεται με την ωμή διατροφή

Κάποια στιγμή στο μέλλον θα πάρω σκυλάκι. Ο λόγος; Η γάτα δεν μπορεί να τρέξει μαζί μου στο πάρκο Θα μου άρεσε να πηγαίνω στο βουνό για ορεινό περίπατο μαζί με έναν σκύλο. Θα ένιωθα και περισσότερη ασφάλεια

Κάτι άλλο που ακούστηκε είναι ότι πιο εύκολα χαϊδεύεις έναν σκύλο από ότι μια γάτα γιατί φοβάσαι μη σε γρατζουνήσει η γατούλα. Για μένα δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Φοβάμαι να χαιδέψω έναν σκύλο γιατί δεν μπορώ να καταλάβω το βλέμμα του. Το βλέμμα της γάτας είναι πιο εύκολο να το καταλάβεις. Ο σκύλος δεν ξέρω πότε θα θελήσει να με δαγκώσει. Μπορεί να το κάνει ξαφνικά χωρίς καμία προειδοποιήση. Η γάτα δεν είναι έτσι. Από τα μάτια και μόνο καταλαβαίνεις πότε μια γάτα είναι έτοιμη να επιτεθεί (η κόρη των ματιών της διάστελλεται).

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 21:10, 27-07-11:

ΥΓ.ειδα το βιντεακι,πολυ ομορφο γατακι αλλα δε σου κρυβω οτι το ψιλολυπηθηκα,καμια σχεση με τη φυση του,ομορφο,εκπαιδευμενο,αλλα θλιμενο!!!!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 21:16, 27-07-11:

Εμένα με χαλάει που τα ντύνουν...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:44, 27-07-11:

Δεν είναι θλιμμένο, απλά η ράτσα του είναι τέτοια και φαίνεται έτσι. Θα συμφωνήσω όμως με το ντύσιμο. Θα έλεγα ότι είναι εγωιστικό να τα ντύνουμε χωρίς να υπάρχει λόγος

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 22:54, 27-07-11:

Βασικά και εγώ αυτό ξέρω. Αυτό που λέει η Ceres Victoria το ν.1 σε προτιμήση ζώο παγκοσμίως είναι ο σκύλος απλά οι κατοικίδιες γάτες υπερτερούν αριθμιτικά γιατί οι περισσότεροι έχουν παραπάνω από μία.
Από την άλλη εγώ έχω συναντήσει πολύ σπάνια άνθρωπο που να συμβιώνει με γάτα και να μισεί τους σκύλους (άλλο το να μην τους προτιμά), ενώ το αντίθετο δυστυχώς πολλάκις. Και απλά θεωρώ ότι αυτό το χαρακτηριστικό έχει να κάνει με πρόβλημα ελέγχου και επιβολής που αντιμετωπίζουν τα συγκεκριμένα άτομα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,407 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:13, 27-07-11:

Δυστυχως..δεν μπορω να βαλω λινκ απο ολα τα ντοκιμαντερ που εχω δει..και που αναφερουν τη γατα ως νουμερο ενα κατοικιδιο.Μονο αυτο μπορω να βαλω..αλλα ειναι γεγονος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 27-07-11 στις 23:19. Αιτία: ορθογραφικο
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:32, 27-07-11:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pet#Pet_popularity

Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikkos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O nikkos έγραψε στις 01:21, 03-02-12:

Oι γάτες ειναι περισσότερες ελάχιστα παγκόσμια σε αριθμό απο τους σκύλους , αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι πιο πολλές σαν οικόσιτα ζωα γιατί δυστυχώς υπάρχει τεράστια διαφορά στα αδέσποτα ζώα καθώς οι γάτες πετιούντε πολύ πιο εύκολα απο τους ανθρώπους στο δρόμο και δεν υπάρχουν και οι αντίστοιχες εκστρατείες στείρωσης. Αν υπολογίσουμε ότι ακόμα και στις κατοικίδιες τα 3/4 των γατιών ειναι τα λεγόμενα στην αγγλική "ζώα της πίσω αυλής" δηλαδή τα ταίζουμε όταν έρθουν κι αυτά ζούνε έξω, τότε η διαφορά των κατοικίδιων οικόσιτων σκύλων απο τις κατοικίδιες οικόσιτες γάτες ειναι τεράστια. Δυστυχώς παρόλο των πληθυσμό τους οι γάτες που απολαμβάνουν σπιτική θαλπωρή παρόμοια με τους σκύλους ειναι πάρα πάρα πολύ λιγότερες απο τα σκυλιά και στην αμερική και στην ευρώπη, για την ελλάδα δεν χρειάζεται να πω τίποτα, δες τε γύρω σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

asavvaidou (αθηνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asavvaidou
H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H asavvaidou έγραψε στις 13:01, 28-12-12:

Λοιπον , λοιπον...αν καποιος ηθελε να σας κανει δωρο μια γατα η ενα σκυλο τι θα διαλεγατε? Πητε την ρατσα και γιατι θα διαλεγατε το ζωο!
Λοιπον αρχιζουμε!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

asavvaidou (αθηνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asavvaidou
H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H asavvaidou έγραψε στις 13:11, 28-12-12:

εγω θα διαλεγα μια γατα σιαμ ή μια γατα αγκυρας
ή μπορει να διαλεγα ενα σκυλι μαλτεζ
ειναι αναλογος και απο το τι θα με αφηναν και οι δικοι μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 17:06, 28-12-12:

εγώ όλα τα σκυλιά και όλα τα γατιά θα τα ήθελα, όχι μόνο ένα από μία συγκεκριμένη ράτσα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

geo.rossi (Γεωργια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη geo.rossi
H Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H geo.rossi έγραψε στις 11:32, 29-12-12:

Εμένα όλα τα ζωάκια μου αρέσουν όλα θα τα ήθελα!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geo.rossi : 29-12-12 στις 11:37.
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 19:52, 06-07-13:

Δε ξέρω ποιο να διαλέξω... Αγαπώ εξίσου το ίδιο και τα δύο ζωάκια! Απλά θα ήθελα να έχω και τα δύο!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    BonusCap, CCHaf, charlotteyp3, Darlawoorn

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Νιάου νιάου αλλά όχι στο σπίτι! Βοήθεια! - Από Yami-chan
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-08-12 στις 20:45.
    • Τι πα' να πει νιάου; - Από x98x
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-12-09 στις 22:06.
    • Νιάου - Από ZanV
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-06-08 στις 09:13.
    • Ο Νιάου μου - Από katerina finitsi
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-08-06 στις 17:16.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους