Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,564 εγγεγραμμένα μέλη και 718,165 μηνύματα σε 22,539 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 326 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ο κόσμος των ερπετών...

Βλα (Βλαδίμηρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βλα
Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 15:51, 06-08-12:

Λοιποοοον εδώ είναι τα επρετά-κατοικίδια μου!
Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα για να δείτε πόσο παρεξηγημένα ζώα είναι, και ότι δεν υπάρχουν καλά και κακά ζώα.
Έχω λοιπόν έναν python regius ή αλλιώς ball python (βασιλικός πύθωνας) -ο Sweeney-
Μία πράσινη ιγκουάνα (γνωστή ως ιγκουάνα ) -η Rowena-

Πάρτε φώτοζ!

Sweeney

Rowena

Υ.Γ: Είναι μύθος ότι τα ερπετά δεν εξημερόνονται. Μπορώ να σας πω ότι και τα δύο έχουν αρχίσει να είναι πολύ πιο ήρεμα απ' ότι όταν τα πήρα.(Η Rowena, έχει αρχίσει να ανεβαίνει μόνη της στο χέρι μου! ). Και επίσης ο δεύτερος μύθος που δεν ισχύει είναι ότι τα φίδια δαγκώνουν χωρίς λόγο και αιτία. Ε, λοιπόν όχι! Δεν ιχύει, συγκεκριμένα ποτέ δεν με έχει δαγκώσει εδώ και ένα χρόνο (και τον χειρίζομαι καθημερινά)

Ελπίζω να σας "ταρακούνησα" λίγο, γιατί υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση σε αυτόν τον τομέα. Και ελπίζω να δω φώτοζ και από άλλους επρετόφιλους!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,397 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:01, 06-08-12:

Ειναι οντως πανεμορφα και να τα χαιρεσαι,αν και θεωρω οτι τα ερπετα δεν ειναι για σπιτι,καθως δεν ειναι κατοικιδια,αλλα τεσπα.Ειναι μεγαλη κουβεντα αυτη.
Παρεξηγημενα,τουλαχιστον απο εμενα γιατι να ειναι;Τα φιδια ειναι απο τα πιο χρησιμα ζωα στον πλανητη.(Και πραγματικα πανεμορφα!)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βλα

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 16:04, 06-08-12:

Όντως είναι μεγάλη κουβέντα, αλλά γιατί να μην είναι για σπίτι;;

(Ότι τα χαίρομαι, ΤΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ!! )

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 17:55, 06-08-12:

είναι πολύ ωραία

ο Sweeny είναι ακόμα μικρ'ος;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βλα

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 18:08, 06-08-12:

7 μηνών, λίγο μεγαλύτερος απ' ότι δείχνουν οι φώτοζ!

Από 33 εκατοστά όταν τον πήρα τώρα είναι περίπου 55!!
Η φωτογραφία βγήκε πριν 2 μήνες περίπου...

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 22:10, 06-08-12:

Είναι και τα δύο πολύ όμορφα. Ο πύθονας πόσο μεγάλος θα γίνει; και το ιγκουάνα πόσο στοιχίσει γενικά το μήνα;

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 22:53, 06-08-12:

Να σου πω την αλήθεια έγω θα ήθελα και οι γάτες να μην είχαν έρθει ποτέ στην πόλη γιατί στην φύση ανήκουν. Αλλά αφού τις εξημερώσαμε τώρα οφείλουμε να τις προστατέψουμε.. Απλώς αυτά τα ζωάκια καλύτερα να ζούσαν ελεύθερα. Αλλά αν σε συνηθίσουν και μάθουν να ζουν μαζί σου πιστεύω θα περάσετε πολύ καλά!!

Μία κατηγορία γυναικών βέβαια δεν θα θελει να μπει ποτέ στο σπίτι σου

Το μόνο παρεξηγημένο ζώο στο δικό μου μυαλό είναι οι κατσαρίδες!!

Να τα χαίρεσαι

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Motsart (Βασίλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Motsart
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Motsart έγραψε στις 23:33, 06-08-12:

Να τα χαιρεσαι!Φαινονται προσεγμενα και καλοζωισμεναΕιχα κι εγω παλια ιγμοουανα και καταφερε να μου φτάσει 6 χρονων..αν και ερπετα εξημερωννται πληρως..ο δικος μου οταν ειχε μεγαλωσει και καποιες φορες τον εβγαζα ελευθερο στο σπιτι ερχοταν κοντα μου στον καναπε οταν εβλεπα τηλεοραση και του αρεσε να τον χαιδευω απαλα στο κεφαλι!

Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βλα

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 23:35, 06-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από JKaradakov
Είναι και τα δύο πολύ όμορφα. Ο πύθονας πόσο μεγάλος θα γίνει; και το ιγκουάνα πόσο στοιχίσει γενικά το μήνα;
Ο πύθωνας, θα γίνει μέχρι και 1,5 μέτρο το πολύ, αλλά χοντρούλης!
Και τα έξοδα της ιγκουάνας δεν είναι πάρα πολλά. Το σημανικότερο είναι συνήθως το φαγητό, όμως επειδή μένω σε χωριό τα πέρνω όλα από τον κήποτης γιαγιάς!
Τώρα τα υπόλειπα έξοδα είναι υπόστρωμα (5 το μήνα), λάμπες (20 ευρώ αλλά θα κρατήσουν αρκετό καιρό) και επίσης το πιο σημαντικό είναι, όταν θα αγοράσει καπόιος ιγκουάνα, ο χώρος της. Γιατί γενικά οι ιγκουάνες χρειάζονται μεγάλο χώρο και κυρίως ύψος. Για μια μεγάλη το ιδανικό ύψος του χωρου της είναι 2 μέτρα!! Γενικά το ρεύμα δεν επιβαρύνεται ιδιαίτερα γιατί είναι μόνο οι λάμπες που δεν "καίνε" πολύ.

Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βλα

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 23:39, 06-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Motsart
Να τα χαιρεσαι!Φαινονται προσεγμενα και καλοζωισμεναΕιχα κι εγω παλια ιγμοουανα και καταφερε να μου φτάσει 6 χρονων..αν και ερπετα εξημερωννται πληρως..ο δικος μου οταν ειχε μεγαλωσει και καποιες φορες τον εβγαζα ελευθερο στο σπιτι ερχοταν κοντα μου στον καναπε οταν εβλεπα τηλεοραση και του αρεσε να τον χαιδευω απαλα στο κεφαλι!
Εγώ με την μάνα που έχω μόνο να τα ονειρεύομαι μπορώ, αυτά που λες!!!

Ωραίος πάντως, αφού μεγάλωσες τόσο πολύ ιγκουάνα και το έκανες και "γατί"!
Εμένα η δικιά μου μέχρι να με μάθει με μαστίγωνε συνέχεια!

Παράθεση

Motsart (Βασίλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Motsart
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Motsart έγραψε στις 23:53, 06-08-12:

Όταν τον ειχα πάρει ηταν 27 εκατοστα με την ουριτσα του,σαν τον χαρακα περιπου..κι εγινε 1,60μ..αλλα ηταν χαλβας απο την αρχη..τωρα μιας φιλης μου της χαρισαν μια θηλυκια περιπου 2 χρονων και την εχει γεμισει σημαδια..και με το σκυλακο που ειχα τοτε τα πηγαιναν μια χαρα..αλλα η δικια σου φαινεται πανεμορφη..εχει πολυ ομορφο χρωμα!εμενα ειχε γινει οταν μεγαλωσε σαν πρασινοχαλκινος,ετσι γινονται τα ενηλικα αρσενικα..

Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βλα

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 23:58, 06-08-12:

Ναι, και η δικιά μου άρχισε να πέρνει λίγο χρωματάκι τελευταία αλλά όχι πολύ έντονο (σε σχέση με άλλα θηλυκά που έχω δει)

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 22:41, 14-07-13:

Γιατί δεν μπορώ να δω φώτο από τα πανέμορφα φιδάκια(εντάξει φίδια) σου βρε Βλα;
Βάλε φώτο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    aliciave3, kaitlinfl4, mathewoz4

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους