Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,496 εγγεγραμμένα μέλη και 718,123 μηνύματα σε 22,532 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 301 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχετικά με τις ελληνικές εταιρείες τροφών

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη akoylini
Ο Ακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O akoylini έγραψε στις 20:05, 06-09-13:

Θα σας πω μια ιστορια που μακαρι να ηταν παραμυθι αλλα δυστυχως δεν ειναι.Μην μου ζητησετε λεπτομερειες καθως και δεν μπορω να σας πω και δεν εχει και σημασια.εργαζομαι σε μια εταιρεια τροφιμων,οτι περισεβει απο κρεας κτλπ πηγαινει για την κατασκευη ζωοτροφων στις εδω Ελληνικες Βιομηχανιες Τροφων.Σημερα λοιπον εκτος απο τα κοκκαλα απο βοδι και κοτοπουλο πηγε και ενα σακι πουρες.εμεινα αγαλμα οταν ειδα πως το σακι μεσα μαζι με τον πουρε ειχε και τεραστια ποντικοκουραδα.αναρωτιεμε απο εκεινη την στιγμη και επειτα και ψαχνω να βρω εναν λογο που θα με κανει να προτιμησω της Ελληνικες Βιομηχανιες για να στειριξω και εγω με την σειρα μου τον επομενο Ελληνα εργατη τον 500 ευρω.
*η ομαδα διαχειρεισης μπορει να μεταφερει το θεμα οπου θεωρει σωστο.

*μην ψαξετε να βρειτε τι τρωμε εμεις επισης καθως θα γινετε χορτοφαγοι..............

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 20:55, 06-09-13:

Η λαμογιά που παίζει σε αυτόν τον τομέα είναι απίστευτη! 'Οταν λέμε πως "δεν ξέρουμε τι τρώμε¨είναι απόλυτη κυριολεξία! Και στις ζωοτροφές είναι ακόμα χειρότερα, μιας που τα ζώα δε σε μηνύουν αν αρρωστήσουν!! Προσωπικά, θα ήθελα απίστευτα πολύ να γίνω χορτοφάγος (αν και έτσι πάλι καταναλώνουμε φυτοφάρμακα ή ό,τι έχει φάει π.χ. το ζώο και περνάει στα παράγωγά του) αλλά το παραδέχομαι πως είναι δύσκολο όταν έχεις μεγαλώσει αγαπώντας τα κοψίδια όπως η πλειοψηφία στην Ελλάδα!!
Υ.Γ. Φαντάζομαι την παλεύεις εκεί λόγω "καταραμένης φτώχιας", σωστά; Δεν τους πατάς μια καταγγελία να πληρώνουν εσένα και όλα τους τα λάθη;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 21:04, 06-09-13:

Σχετικα με την Καταγγελια Ειρηνη μου απλα θα σου πω :
1oν ημουν ανεργος 2 χρονια
2ον επερνα 1500 ευρω
30ν παιρνω 500 τωρα (καταραμενη φτωχια οπως προειπες)

αυτα αρκουν για να κλεισεις τα ματια.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 21:16, 06-09-13:

Κοίτα... εγώ δε θα έκλεινα τα δικά μου, θα έβγαζα τα δικά τους μάλλον!!
Δε μπορώ να πω πως δε σε καταλαβαίνω εννοείται!! Απλώς εγώ όταν βλέπω τέτοια τα παίρνω και δεν υπολογίζω τίποτα. Κι αυτό καλό δεν είναι... Με έχει οδηγήσει σε πείνα, στέρηση και απειλές που έχουν-και άλλες που θα μπορούσαν να έχουν - πραγματοποιηθεί πολλάκις. Και δυστυχώς,τίποτα από αυτά δεν είναι σχήμα λόγου!
Πάντως, για να επανέλθω στο θέμα, αν ψάξουμε και μάθουμε ή έστω το σκεφτούμε λίγο, η μόνη λύση θα είναι να ζήσουμε σε στιλ 'Αμις ή η ασιτία για εμάς και τα κατοικίδιά μας!!

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 21:30, 06-09-13:

Aπελπίζομαι κάθε φορά που τα σκέφτομαι πόσο μάλιστα όταν αναφέρονται από έγκυρες πηγές...
Προσωπικά, δεν τρώω κρέας σχεδόν 1 χρόνο και αυτό όχι τόσο για λόγους υγείας μιας κ ως χορτοφάγος ψάχνεσαι και πάλι κατά πόσο τρως μεταλλαγμένα κλπ, αλλά κυρίως για λόγους ηθικούς.

Όπως κ να χει εμείς κάνουμε τις επιλογές μας και όσο μπορούμε ελέγχουμε το τί τρώμε, όμως με τις ζωοτροφές το πρόβλημα είναι τεράστιο!
Δε μπορούμε ούτε να το ελέγξουμε, ούτε να κάνουμε κάτι άλλο άμεσα για αυτό.
Έχω σκεφτεί πολλές φορές το σπιτικό φαϊ αλλά δυστυχώς δεν με παίρνει ούτε οικονομικά και ούτε ξέρω τελικά αν θα έκανα περισσότερο καλό ή όχι.

Το θέμα είναι ότι είμαστε όλοι μας (άνθρωποι και ζώα) έρμαια στο βωμό του κέρδους και αυτό δε συμβαίνει φυσικά μόνο στην Ελλάδα άρα η λύση δεν είναι στροφή σε ξένες εταιρίες προφανώς.
Αν δε συνειδητοποιήσουμε άμεσα όλοι μας το τί συμβαίνει και ότι τελικά μόνο εμείς και με συνειδητές πράξεις μπορούμε να τα αλλάξουμε όλα, τότε έχουμε να δούμε ακόμα πολλά!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 08:31, 07-09-13:

Μην αγοραζετε τιποτε απολυτως απο τυροπιταδικα,φουρνους κτλπ που πουλανε τυροπιτες,πιτσες κτλπ,μην αγοραζετε πιτσες ακομα και αν στις 5 η 7 ειναι δωρο!!!!!! προτιματε να φτιαχνετε οτι γνωριζετε σπιτι σας.δεν συζηταω καν για τροφη απο fastfood ,δεν θα τα δινατε ουτε και στα αδεσποτα.επισης να προσεχετε την ημερομινια ληξεως,πρεπει να ειναι ΤΥΠΟΜΕΝΗ και ΜΟΝΟ,οποιαδηποτε αλλη μορφη ειναι ακυρη,επισης να γνωριζετε πως οταν μα τροφη ληξει,πχ ξηρα τροφη,ΠΟΥΡΕΣ,οσπρια κτλπ ,κανει τον εξεις δρομο>επιστροφη απο το καταστημα στο εργοστασιο,νεα συσκευασια (αφου πρωτα ελεγχθει αν εχει τιποτα αρκουδες μεσα) και ξανα πισω στα καταστηματα.εγω ειμαι υπο σκεψη οπως ειπες και εσυ Ιωαννα για σπιτικο φαγητο ,εχω αποκληση ηδη την αγορα καθε ελληνικου προιοντος που αφορα τροφιμο,προτιμω να δινω μισο ευρω παραπανω για να παρω τροφη ητε Γερμανικη (δυστυχως) ητε ακομα και απο βραζιλια (equilibrio).KAMIA Ελληνικη Βιομηχανια τροφιμων δεν φτιαχνει τροφες κατοικιδιων που να περιεχει κρεας,οταν αναγραφουν πχ 30% κοτοπουλο η 30% βοδινο αυτο ειναι μονο απο κοκαλα ητε απο κοτοπουλου ητε απο βοδινο,η ξηρα τροφη περιεχει κρεας ΜΟΝΟ αν το κρεας εχει ληξει η εχει βγει ακαταλλληλο για ανθρωπινη χρηση.......
εχω πολλα να αρχισω να γραφω,σιγα σιγα θα τα πω ολα ομως οπως ειπα αρχικα χωρις ονοματα γιατι μετα πανε και τα 500 ευρω..............

και δεν νομιζω να πιστευετε πως αυτο το νεο συστημα που ετοιμαζουν ειναι τυχαιο..........

ΚΕΡΔΟΣ

και ειναι για το ΚΑΛΟ ΜΑΣ..................

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους