Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,551 εγγεγραμμένα μέλη και 718,139 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 285 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτες σε άθλιες συνθήκες φιλοξενίας κι έρχονται τα χειρότερα!

kasoulina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kasoulina
H kasoulina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H kasoulina έγραψε στις 23:15, 24-12-13:

Καλησπερα και χρόνια πολλά,

δυστυχως τον τελευταιο καιρο ο γείτονας μας κραταει 6-7 γατες και γατακια στον ακαλυπτο χωρο της πολυκατοικιας απο όπου δε μπορουν να φυγουν γιατι η μαντρα είναι πολύ ψηλή.

τα κραταει χωρις να τα εμβολιασει στειρωσει (δε συζηταω καν για μικροτσιπ) δεν τα ταΐζει συχνά παρα μόνο πετάει απο το παραθυρο του διαδρόμου οτι του περισσέψει απο το φαγητο του σπιτιου, νερο δε βρισκουν παρα μονο οταν βρεξει και φυσικα ειναι απροστατευτα στο κρυο και τη βροχη. τα γατακια ειναι πολυ αγρια, μια φορα μπηκε ενα πολυ μικρουλι μεσα στο διαδρομο της πολυκατοικιας και το βρηκα εγώ. πηγα να το ταισω και να το φερω σπιτι να ζεσταθει και ετοιμαζοταν να μου ορμησει οποτε φωναξα τον συγκεκριμενο γειτονα να το μαζεψει αλλα προς εκπληξη μου ηταν ακομα πιο φοβισμενο απεναντι του. συνηθως τα μικρα γατακια ειναι πολυ φιλικα δε θελω να πιστεψω πως τα εχει χτυπισει ποτε και φερονται ετσι αλλα δε ξερω και τι να πιστεψω.

ο χώρος που μένουν τα γατια ειναι πολύ βρωμικος μιας και δε μαζευει ποτε τις ακαθαρσιες τους και ουτε τα κοκαλα και τα αποφαγια απο αυτα που τους πεταει. κυκλοφορουν εντομα απο την τοση βρωμια, και εκει που βρισκονται τα γατακια αλλα και μεσα στους διαδρομους, τα οποια μπορει να κουβαλανε αρρωστιες και να κολλησουν τα γατια καθως και μολυνουν τα σπιτια μας.

του εχω κανει παρατηρησεις πολλες φορες αλλα παντα καταληγουν σε καυγαδες και η απαντηση του ειναι πως αφου εχω εγω γατα μπορει να εχει και αυτος οσα γατια θελει. η κασουλινα μου ομως ειναι εμβολιασμενη στειρωμενη με βιβλιαριο και μικροτσιπ και μεσα στο διαμερισμα. δε καταλαβαινει τη διαφορα. του εχω πει να φερει φιλοζωικη να τα μαζεψει να τα εμβολιασει κλπ και να τα δωσει προς υιοθεσια και αυτος μου λεει "αυτοι τους κανουν ευθανασια δεν τα δινω να τα σκοτωσουν". δεν ξερω τι να κανω... απο την μια κανει τον φιλοζωο και απο την αλλη με τοσο λιγο φαγητο, χωρις νερο στο κρυο και τις βροχες και με τοσα εντομα να κοβουν βολτες γυρω τους τα καημενα ταλαιπορούνται και δεν ξερω ποσο θα αντέξουν.

πηγα να τα ταισω με ξηρα τροφη και να τους βαλω νερακι και με ειδε και εκανε χαμο. με εδιωξε κακην κακως και πηρε το κλειδι του ακαληπτου και δεν εχω προσβαση πλεον.

οι υπολοιποι ενοικοι θελουν να τα διωξουν τρομαζοντας τα με ανοιχτη την εισοδο ωστε να βγουνε στο δρομο για να καθαρισουν τον χωρο και να κανουν απολύμανση. και αν οπως θα τρεξουν αυτα τρομαγμενα βγουνε στο δρομο και περασει αυτοκινητο??? και μετα τι??? θα μεινουν στο δρομο???

εχω ενεργησει ως εξης: ο νομος 4039/2012 αναφερει οτι απαγορευεται να μενουν ζωα σε κοινοχρηστους χωρους της πολυκατοικιας και πως υπαρχει προστιμο για αυτο 300 για καθε γατακι. ηρθα σε επικοινωνια με φιλοζωικη ομαδα της περιοχης και μου ειπαν πως δε μπορουνε να κανουν κατι αν δεν κανω καταγγελια στην αστυνομια. αυτο λοιπον θα κανω τη παρασκευη αλλα θελω να μαθω τα εξης απο οποιον γνωριζει να μου πει. τι ενεργειες θα ακολουθησει η αστυνομια γιατι αν ειναι να στειλει ενα χαρτι σπιτι του αυτος αμεσως θα φοβηθει θα τα διωξει οπως οπως κανενα βραδυ χωρις να το καταλαβω και θα πει ποια γατια??? δεν εχω εδω γατια!! και μετα δε θα μπορεσω ουτε να τα βρω για να τα στειλω εγω σε φιλοζωικη. και το σημαντικοτερο: θα ασχοληθει η αστυνομία άμεσα??? γιατι αν πρεπει να περιμενω να πρωτοκολληθει - εγκριθει - συζητηθει και δε ξερω και εγω τι το μονο που θα καταφερω ειναι να παρατεινω την ταλαιπωρεία των γατιων. και αν ενεργησει η αστυνομια ποια θα ειναι η τυχη των γατιων? θα ερθουν με τη φιλοζωικη του δημου να τα παρουν? Και τέλος, αναφέρω το προστιμο γιατι θελω να του χρεωθει ωστε να μην επαναλαβει το λαθος του αλλα και για να γνωριζουν και οι υπολοιποι γειτονες πως πλεον τα ζωακια εχουν δικαιωματα και να σταματησουν να φερονται ασχημα σε αυτα. (πριν απο λιγες μερες η απεναντι ειχε παρει ενα ξυλο και το κουνουσε απειλιτικα σε γατακια που ειχαν μπει στο κηπο της για να τα διωξει, της φωναξα απο το μπαλκονι και μπηκε μεσα κανοντας πως δεν ακουσε) αν λοιπον μαθευτει σε τετοιους ανθρωπους της γειτονιας οτι θα βαλουν βαθεια το χερι στην τσεπη αν φερονται ετσι σε ζωακια φανταζομαι πως θα βαλουν μυαλο.

οποιοσδηποτε γνωριζει κατι σχετικο με τις (πολλες ) απορειες μου ας απαντησει για να ξερω πως να κινηθω!!!

ευχαριστω καλες γιορτές!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους