Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,538 εγγεγραμμένα μέλη και 718,134 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 388 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτος σε απομόνωση

zaeroid

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zaeroid
Ο zaeroid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O zaeroid έγραψε στις 15:29, 23-04-14:

Γεια σας γατόφιλοι.

Είμαι καινούριος στην παρέα και αφορμή για τον ερχομό μου - εκτός του ότι συζώ κι εγώ με μια γάτα - είναι κάτι
που εδώ και καιρό με απασχολεί σοβαρά.

Δύο περίπου μήνες πριν, από τον ακάλυπτο χώρο της διπλανής μου πολυκατοικίας άρχισαν να ακούγονται τα έντονα παρακάλια ενός γάτου. Θεώρησα οτι ήταν αδέσποτο που παγιδεύτηκε και κατέβηκα να βοηθήσω αλλα προς μεγάλη μου έκπληξη βρήκα φαγητό, νερό, άμμο και τα σχετικά. Φάνηκε λοιπόν ότι κάποιος τον τοποθέτησε εκεί.

Το ζήτημα είναι ότι δεν έχει περάσει μέρα που ο γάτος δεν κλαίει γοερά από το πρωί ως το βράδυ - χωρίς υπερβολή. Του κάνω παρέα μερικές φορές για κάνα μισάωρο στη διάρκεια του οποίου ο φουκαράς τρίβεται και γουργουρίζει ασταμάτητα.

Το πως κατέληξε εδώ είναι μεγάλη ιστορία. Η ιδιοκτήτρια του θέλησε να τον φιλοξενήσει αλλα είχε πρόβλημα με το δικό της γατί. Το αποτέλεσμα είναι οτι ο γάτος μαραζώνει και χθες άκουσα από γειτονικό μπαλκόνι οτι θα του ρίξουν φόλα.

Εγώ ως αφελής προμηθεύτηκα τα απαραίτητα για να τον υιοθετήσω αλλά έχω 2 ζητήματα.

1ον δεν ξέρω αν είναι κλοπή αφού θεωρητικά ο γάτος έχει ιδιοκτήτη.

2ον η γάτα μου είναι επιρρεπής στο έντονο στρες αφού την έσωσα από σπίτι που την κακοποιούσε, τη στείρωσε και την πέταξε στο δρόμο οπού έζησε ως αδέσποτο για κάνα μήνα.

Υπάρχει κάποια υπηρεσία οπού μπορώ να απευθυνθώ; Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλύτερη ιδέα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 15:42, 23-04-14:

zaeroid μία ταπεινή μου γνώμη..η γάτα έχει λουράκι με ταυτότητα?το αποκλείω..πάρτην..κλέψτην.κανείς δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα.το αποκλέιω καν να του έχει βάλει μικροτσιπ για να την πέταξε έτσι.
δεν ξέρω πως θα τα καταφέρεις με τη δεύτερη γατούλα..ελπίζω να τη δεχτεί.σε γενικές γραμμές αυτό που κάνει η τύπισσα είναι παθητική κακοποίηση και διαταραξη κοινής ησυχίας.στην καλύτερη θα έρθει αστυνομία κ θα της επιβάλει πρόστιμο.με τη γατούλα τι θα συμβεί όμως..θα την πετάξει στο δρόμο.μετά μπορεί(στην καλύτερη πάλι!)να της επιβληθεί πρόστιμο κ για εγκατάλειψη..όπως κ να χει το γατούλι καλύτερη τύχη μαζί της δε θα έχει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eddard Stark
Ο Ned αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Eddard Stark έγραψε στις 15:44, 23-04-14:

Το να πετάξεις το γατί -και οποιοδήποτε ζώο- σε έναν ακάλυπτο δεν είναι ούτε υιοθεσία, ούτε ιδιοκτησία (γελάνε οι γάτες του κόσμου με τον ορισμό). Μίλα με αυτή που τον έκλεισε εκεί και ενημέρωσέ τη για την απειλή φόλας (κάτι που θα ήταν πιθανό, ακόμα κι αν δεν άκουγες κάτι σχετικό). Η συντριπτική πλειοψηφία των ζώων που πέφτουν θύματα φόλας από διεστραμμένους είναι ζώα που τα "φροντίζουν" σε ανοιχτούς χώρους με τέτοιο τρόπο, με αποτέλεσμα να ενοχλείται ο κάθε τρελός.

Σχετικα με το 1. Όχι, δεν είναι κλοπή. Αλλά πριν κάνεις οτιδήποτε ενημέρωσέ την.

Για το 2. Αν πιστεύεις ότι η γάτα σου θα φρικάρει, μην το πάρεις στο σπίτι. Θα κάνεις δύσκολη και τη ζωή της γάτας σου και τη δικιά σου, αλλά και του φιλοξενούμενου γάτου. Εγώ πάντως που έχω φοβικιά και επιρρεπή στο στρες γάτα, δε θα έβαζα άλλο ενήλικο ζώο μέσα στο σπίτι. Θα μπορούσες να το δοκιμάσεις, αλλά αν δεν είναι δυνατή η συμβίωση, τι θα κάνεις μετά;! Θα πας στην άλλη και θα το επιστρέψεις;

Νομίζω το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να κοινοποιήσεις την ύπαρξη του γάτου για πιθανή υιοθεσία ή εστω φιλοξενία, αφού όμως πρώτα μιλήσεις με αυτή που τον έχει εκεί. Όχι επειδή θα έχεις νομικό πρόβλημα (από τη στιγμή που ο γάτος δεν έχει ούτε βιβλιάριο, ούτε τσιπάκι, ούτε τίποτα, είναι απλά αδέσποτος), αλλά για να αποφύγεις την πιθανότητα να μπλέξεις με κανένα τρελό.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zaeroid

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zaeroid
Ο zaeroid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O zaeroid έγραψε στις 16:02, 23-04-14:

Ευχαριστώ πολύ φίλοι, αποφάσισα να πάρω τον γατούλη - αφού ενημερώσω την κυρία - μέχρι να του βρω σπίτι.

Ξέρω τη διαδικασία, οπότε θα το δοκιμάσω. Σίγουρα καλύτερο απο το να φάει φόλα. Ελπίζω η Zee μου να ανεχτεί τη μυρωδιά του για κάποιο
διάστημα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eddard Stark
Ο Ned αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Eddard Stark έγραψε στις 16:13, 23-04-14:

Μπράβο σου! Αν έχεις κάποιο δωμάτιο έξτρα, βάλτον εκεί αρχικά, μέχρι να συνηθίσει η δικιά σου. Και δείξε μας και καμιά φωτογραφία. Και της Zee και του νέου μέλους.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 18:28, 23-04-14:

Μπραβο!

Μην ανησυχεις καθολου για το νομικο θεμα, και στις 2 περιπτωσεις η κυρια εχει παραβει το νομο. και αν θελεις ενημερωσε την κ ολας γιαυτο. αν δλδ ειναι δικος της ο γατος (μονο αν του εχει βαλει μικροτσιπ με το ονομα της) απαγορευεται να τον διατηρει σε κοινοχρηστο χωρο της πολυκατοικιας δλδ τον ακαλυπτο. και εν πασει περιπτωσει θα επρεπε να εχει τη στοιχειωδη νοημοσυνη να καταλαβει οτι το ζωο υποφερει εγκλωβισμενο σε εναν ακαλυπτο, εκτος του οτι ενοχλει τους γειτονες.

αν παλι δεν εχει τσιπ- που αποκλειεται να εχει δλδ- τον παιρνεις και τελειωσε εκει το θεμα.

πιστευω οτι η προσωρινη φιλοξενια σπιτι σου δε θα ειναι τοσο μεγαλο προβλημα για την αλλη γατα. αν φροντισεις να τα εχεις σε ξεχωριστους χωρους. οποτε τον φιλοξενεις και βλεπεις πως τα παει με τη δικια σου, μεχρι να του βρεις μονιμο σπιτι. εκτος αν τα βρουνε και τον κρατησεις

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 19:57, 23-04-14:

μπράβο σου!ειλικρινά μπράβο σου...μακάρι το μικρούλι να βρει επιτέλους την αγάπη που του αξιζει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 21:49, 23-04-14:

Αν κατάφερε η Άρια να ανέχεται το φιλοξενούμενο μωρό χωρίς να της πέσουν τα μαλλιά απ' το άγχος, πιστεύω ότι όλα γίνονται. Αν τα έχεις αρχικά σε διαφορετικά δωμάτια και σιγά σιγά τα συστήσεις το ένα στο άλλο, πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να συμπαθήσουν το ένα το άλλο. Υπάρχουν πολλές οδηγίες στο ιντερνετ σχετικά με το πώς συστήνουμε νέο γατομέλος στην υπάρχουσα γάτα, ενδεικτικά http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22367

Εύχομαι τα καλύτερα από δω και πέρα, ζήτα συμβουλές και θα βοηθήσουμε σε ό,τι μπορούμε και αν μπορούμε. Μην έχεις την παραμικρή αμφιβολία ότι έκανες το σωστό για τον γατούλη. Όχι μόνο αυτό, αλλά διόρθωσες και την παρανομία που έκανε η κυρία, έχοντας το γάτο σε κοινόχρηστο χώρο, έχει δεν έχει τσιπ (δεν παίζει να έχει, αλλά καλού κακού πέρνα από ένα κτηνιατρείο να βεβαιωθείς).

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 22:28, 23-04-14:

Μακαρι να χεις ευνοικη εξελιξη..Κρατα τον νεο γατουλη απομονωμενο μεχρι να δεις τι γινεται και αν δεν... βαζεις εδω μια αγγελια και εχει ο Θεος που λενε ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΩΤΑΓΩΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΗΝ ΠΩ ΘΕΙΚΑ ειναι το δωματιο Γραψε μας τα νεοτερα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cute-cat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cute-cat
H cute-cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (απο εμενα εχουν περασει πανω απο 22 γατουλες! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H cute-cat έγραψε στις 20:05, 25-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από zaeroid
Γεια σας γατόφιλοι.

Είμαι καινούριος στην παρέα και αφορμή για τον ερχομό μου - εκτός του ότι συζώ κι εγώ με μια γάτα - είναι κάτι
που εδώ και καιρό με απασχολεί σοβαρά.

Δύο περίπου μήνες πριν, από τον ακάλυπτο χώρο της διπλανής μου πολυκατοικίας άρχισαν να ακούγονται τα έντονα παρακάλια ενός γάτου. Θεώρησα οτι ήταν αδέσποτο που παγιδεύτηκε και κατέβηκα να βοηθήσω αλλα προς μεγάλη μου έκπληξη βρήκα φαγητό, νερό, άμμο και τα σχετικά. Φάνηκε λοιπόν ότι κάποιος τον τοποθέτησε εκεί.

Το ζήτημα είναι ότι δεν έχει περάσει μέρα που ο γάτος δεν κλαίει γοερά από το πρωί ως το βράδυ - χωρίς υπερβολή. Του κάνω παρέα μερικές φορές για κάνα μισάωρο στη διάρκεια του οποίου ο φουκαράς τρίβεται και γουργουρίζει ασταμάτητα.

Το πως κατέληξε εδώ είναι μεγάλη ιστορία. Η ιδιοκτήτρια του θέλησε να τον φιλοξενήσει αλλα είχε πρόβλημα με το δικό της γατί. Το αποτέλεσμα είναι οτι ο γάτος μαραζώνει και χθες άκουσα από γειτονικό μπαλκόνι οτι θα του ρίξουν φόλα.

Εγώ ως αφελής προμηθεύτηκα τα απαραίτητα για να τον υιοθετήσω αλλά έχω 2 ζητήματα.

1ον δεν ξέρω αν είναι κλοπή αφού θεωρητικά ο γάτος έχει ιδιοκτήτη.

2ον η γάτα μου είναι επιρρεπής στο έντονο στρες αφού την έσωσα από σπίτι που την κακοποιούσε, τη στείρωσε και την πέταξε στο δρόμο οπού έζησε ως αδέσποτο για κάνα μήνα.

Υπάρχει κάποια υπηρεσία οπού μπορώ να απευθυνθώ; Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλύτερη ιδέα;
Ειλικρινά πολλά συγχαριτήρια !Μπραβο! Κάνεις το σωστό ! Θα σωσεις μια αθωα ψιχουλα που δεν εφτεξε σε τιποτα...μπορεις να απευθηνθεις σε καποια φιλοζωϊκη για αυτό το απάνθρωπο συμβαν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους