Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,587 εγγεγραμμένα μέλη και 718,182 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 375 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατομαμά για ορφανά;

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cooperaki
H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 18:11, 29-06-14:

μένω στον Πειραιά και βρήκα δύο μωρά γατάκια στα σκουπίδια.........
έχω μιλήσει με τρεις φιλοζωικές και δεν δέχονται να τα αναλάβουν. δουλεύω αρκετές ώρες και είναι πολύ δύσκολο να τα φροντίσω. μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποια γατομαμά να τα ταϊσει κάποιες μέρες μέχρι να ξεπεταχτούν;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειρήνη1234 : 29-06-14 στις 18:39. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 19:18, 29-06-14:

Μπράβο που τα μάζεψες τα μωράκια!
Καλό θα ήταν να ρωτήσεις και σε κτηνιατρεία και pet shops αν γνωρίζουν για κάποια γατούλα που έχει πρόσφατα γεννήσει.
Εύχομαι να βρεθεί κάτι σύντομα και να τα καταφέρουν τα μικρά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 19:26, 29-06-14:

Φίλη μου μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω αλλά δυστυχώς βρίσκομαι στη Λάρισα..έχω μία γατομαμά που γέννησε πρόσφατα μόνο ένα γατάκι και ειλικρινά θα τα έπαιρνα μέχρι να ξεπεταχτούν, αλλά βλέπεις μας χωρίζουν αρκετά χιλιόμετρα! Εύχομαι να βρεθεί λύση το συντομότερο...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:36, 29-06-14:

Κάνε αυτό που σου λέει η Ειρήνη, ρώτα σε κτηνιατρεία και pet shop γιατί είναι πιθανόν να γνωρίζουν κάτι από πελάτες τους.
Επίσης αν δεν έχεις φτιάξει αγγελιούλα γι' αυτό στο facebook, φτιάξε μία και βάλε την και εδώ μήπως και βρεθεί κάτι. https://www.facebook.com/pages/%CE%9...745223?fref=ts

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 01:19, 02-07-14:

παιδια βρηκα κι εγω 2 μωρογατακια.. ειναι ακομα με τον ομφαλιο λωρο... φοβαμαι οτι χωρις μαμα δε θα τα καταφερουν. κι επισης εχω κι εγω το ιδιο θεμα δε μπορω να τα φροντισω λογω δουλειας λειπω 7 ωρες τουλαχιστον. οποιος εχει και θελει να βοηθησει το τηλ μου ειναι 6939308605

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 13:12, 02-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από anthoulaki
παιδια βρηκα κι εγω 2 μωρογατακια.. ειναι ακομα με τον ομφαλιο λωρο... φοβαμαι οτι χωρις μαμα δε θα τα καταφερουν. κι επισης εχω κι εγω το ιδιο θεμα δε μπορω να τα φροντισω λογω δουλειας λειπω 7 ωρες τουλαχιστον. οποιος εχει και θελει να βοηθησει το τηλ μου ειναι 6939308605
μην περιμενεις να βρεθει γατομαμα, αν βρεθει και οντως μπορει να τα φροντισει καλως, αλλιως κανε ο,τι μπορεις για να τους δωσεις μια ευκαιρια. απειρα γατακια εχουν μεγαλωσει απο ανθρωπους ενω βρεθηκαν με ομφαλιο λωρο, μην ακους που λενε οτι δεν επιβιωνουν! σιγουρα ειναι πιο δυκολο, αυτο ναι.

για τις ωρες που λειπεις στη δουλεια αν μπορεις να βρεις καποιον-α φιλο-η να τα ταιζει μια φορα και θα ειναι οκ. υπαρχουν πολλα αρθρα με συμβουλες στο φορουμ και στον ιντερνετ γενικα, ο,τι απορια εχεις ρωτα μας και εδω.

τα βασικοτερα ειναι να ταιζονται με ειδικο γαλα για γατακια, με το σωστο τροπο (δλδ οχι ανασκελα και αργα με υπομονη), να τα βοηθας να κανουν τις αναγκες τους και να εχουν ζεστη. καλη τυχη!

Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 17:22, 10-07-14:

σας ενημερώνω ότι τα γατάκια μου είναι καλά και μεγαλώνουν μέρα με τη μέρα. πίνουν περισσότερο γαλατάκι από τις πρώτες μέρες και έχουν σχεδόν ανοίξει τα ματάκια τους. είναι ένα αγοράκι μαύρο και άσπρο χρώμα κι ένα κοριτσάκι μαυρούλικο. έχω όμως ένα θέμα ακόμα με τα κακάκια τους. κάνουν διάρροια και δεν ξέρω σε τι οφείλεται. στο γάλα, ή σε κάτι άλλο; δεν ρωτάω την κτηνίατρο που έχω γιατί θα μου βάλει τις φωνές που μάζεψα αδέσποτα γατάκια που μπορεί να έχουν αρρώστιες και κολλήσουν τα δικά μου. και από μια μεριά έχει δίκιο, αλλά από την άλλη πώς να αφήσω αυτές τις ψυχούλες στο έλεος του κανενός;;;; όπως και ναχει το θέμα είναι ότι έχουμε αυτό το προβληματάκι. έτσι πρέπει να είναι, ή είναι από τα σκουλικάκια που έχουν στην κοιλίτσα τους; τη γνώμη σας από την εμπειρία που έχετε; ευχαριστώ

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 23:42, 10-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από cooperaki
σας ενημερώνω ότι τα γατάκια μου είναι καλά και μεγαλώνουν μέρα με τη μέρα. πίνουν περισσότερο γαλατάκι από τις πρώτες μέρες και έχουν σχεδόν ανοίξει τα ματάκια τους. είναι ένα αγοράκι μαύρο και άσπρο χρώμα κι ένα κοριτσάκι μαυρούλικο. έχω όμως ένα θέμα ακόμα με τα κακάκια τους. κάνουν διάρροια και δεν ξέρω σε τι οφείλεται. στο γάλα, ή σε κάτι άλλο; δεν ρωτάω την κτηνίατρο που έχω γιατί θα μου βάλει τις φωνές που μάζεψα αδέσποτα γατάκια που μπορεί να έχουν αρρώστιες και κολλήσουν τα δικά μου. και από μια μεριά έχει δίκιο, αλλά από την άλλη πώς να αφήσω αυτές τις ψυχούλες στο έλεος του κανενός;;;; όπως και ναχει το θέμα είναι ότι έχουμε αυτό το προβληματάκι. έτσι πρέπει να είναι, ή είναι από τα σκουλικάκια που έχουν στην κοιλίτσα τους; τη γνώμη σας από την εμπειρία που έχετε; ευχαριστώ
μπραβο!

ως προς τη διαρροια. τι γαλα τους δινεις? ελπιζω ειδικο για γατακια, το καλυτερο απο αυτα που εχω δοκιμασει ειναι το royal canin. αν τους δινεις το ειδικο γαλα και κανουν διαρροια εξαρταται. εκαναν μονο στην αρχη και σιγα σιγα στρωνουν? αν ειναι ετσι ειναι απο την αλλαγη γαλακτος. αν δεν ειναι ομως ετσι και ειναι εντονη διαρροια που επιμενει, μην το παραμελεις πρεπει να σου πει κτηνιατρος. ισως να θελουν αποπαρασιτωση, παντως ειναι πολυ ευαισθητα τοσο μικρουλια και μια επιμονη διαρροια μπορει να τα ξεκανει. κτηνιατρο αμεσα!

καλο θα ηταν να παιρνεις τα απαραιτητα μετρα, για να ειναι προφυλαγμενα και τα δικα σου γατακια γιατι οντως μπορει τα μικρα να φερουν μεταδοτικες ασθενειες. καλο ειναι να ειναι σε ξεχωριστο δωματιο, τα δικα σου να μην ερχονται σε επαφη και να προσεχεις ακομα και τα ρουχα σου αν πχ τα βαζεις πανω σου καλο ειναι να αλλαζεις και ρουχα πριν πας στα δικα σου γατακια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 14:30, 11-07-14:

ευχαριστώ άννα για τις συμβουλές σου και εσένα Μαρία για την προθυμία σου να βοηθήσεις με γατομαμά.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους