Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,674 εγγεγραμμένα μέλη και 718,203 μηνύματα σε 22,547 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 323 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα ψαράκια μας!

Johnnaousa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 13:09, 21-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Myrtle
Να πάρεις, να πάρεις!

Και ό, τι χρειαστείς μη διστάσεις να ρωτήσεις!

Τι ψαράκι σκέφτεσαι;
δεν ξερω δεν το εχω ψαξει για κατι συγκεκριμενο αλλα παντα μου αρεζε η ιδεα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H prinCess. έγραψε στις 11:59, 19-12-12:

Βρέθηκε να' χουμε πλέον 2 χρυσοψαράκια σε μια γύαλα.
Έχω κάποιες απορίες. Πόσο περίπου ζουν τα ψαράκια;
Ξέρω θέλουν πολλή λίγη τροφή επειδή δε κάνει. Αλλά πόση; Και πόσες φορές την ημέρα;
Κοιμούνται ποτέ; Το νερό κάθε πότε το αλλάζουμε; Μήπως θέλουν μεγαλύτερη γυάλα;

[δε ήξερα πού να το γράψω, ας το μεταφέρει κάποιος που ξέρει. μερσί]

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lena_mous

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lena_mous
H lena_mous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H lena_mous έγραψε στις 03:11, 17-02-13:

καλησπερα!!! δεν ξερω καν αν θα δεις αυτο το μυνημα ποτε αλλα χρειαζομαι βοηθεια και δεν ξερω που να ψαξω... εδω και τρεις τεσσερις μερες ο μονομαχος μου ειναι ολο ξαπλωμενος στα πλαγια και ακινητος. κουνιεται μονο οταν τον σκουνταω η τον πειραζω και μετα ξανακαθεται ετσι. εχω ενα απλο ενυδρειο χωρις φιλτρο θερμοστατη η οτιδηποτε αλλο... μονο πετρουλες και καποια πλαστικα φυτα... τον πηρα πριν κανενα 4μηνο και αυτη στο μαγαζι οταν τη ρωτησα ειπε δεν χρειαζεται τιποτα αλλο! που να φανταστω!!!!! θα με βοηθουσες ΤΟΣΟ αν μου ελεγες κατι για να κανω... φοβαμαι πως θα μου ψοφισει.... θα περιμενω τοσο πολυ απαντηση σου!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 05:47, 17-02-13:

εχω μια φιλη που ασχολειται με ψαρακια,αν θες αυριο να τη ρωτησω,αλλα απ οτι ξερω,θελει φιλτρο,θερμοστατη,καλο καθαρισμα του ενυδρειου κ.λ.π. η κατασταση που περιγραφεις δε μ αρεσει,οσες φορες ειχα ψαρακια,μικρη,και ηταν ξαπλωμενα στο πλαι δεν επιβιωναν,ευχομαι να κανω λαθος.καλη τυχη στο ψαρακι ευχομαι και περαστικα του να ναι.
υγ.κανενα πλασμα δεν ψοφαει,απλα πεθαινει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lena_mous

Νεοφερμένος

H lena_mous έγραψε στις 13:54, 17-02-13:

δικιο για το υστερογραφο συγγνωμη. το καλο καθαρισμα το εχει τα αλλα δεν μου ειχαν πει οτι χρειαζονται σε κανενα απο τα δυο μαγαζια που ρωτησα που να φανταστω!!!! ρωτησε αν μπορεις θα το εκτιμησω!!!! σε ευχαριστω εκ των προτερων!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 22:45, 17-02-13:

λοιπον ο μονομαχος θελει ενυδρειο,με θερμοστατη ειδικα τωρα τον χειμωνα,αλλαγη νερου καθε μερα εφοσον δεν εχεις φιλτρο γιατι ειναι ευαισθητοι στην αμωνια και μπορει να τα σκοτωσει.θελει τουλαχιστον 25 λιτρα νερου,δε ξερω αν χωραει τοσο στη γυαλα γιαυτο πρεπει να εχει ενυδρειο,χρειαζεται και ειδικο αντιχλωριο.βασικα εγω ειμαι ασχετη με τα ψαρακια η φιλη μου,μου τα ειπε ολα αυτα.αν δλδ τα ψαρακια θρεφονται σωστα στο σωστο νερο,στη σωστη θερμοκρασια ζουν μια χαρα και μερικες φορες αναπαραγονται κι ειναι ωραιο το θεαμα.εχω δει στο σπιτι της κι ειναι γλυκα τα μωρα ψαρακια οταν βγαινουν απ το αυγο.
βρηκα κι αυτο στο ιντερνετ διαβασε το http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=33681 ελπιζω να βοηθησα.καλη τυχη!!!!!!!!!!!!!!

υγ βρηκα κι αυτο
Είμαι ένας μικρός μονομάχος και είμαι πολύ χαρούμενος όταν με προσέχουν παιδάκια!
Επειδή είμαι λίγο ευαίσθητος θέλω να σας παρακαλέσω για μερικά πράγματα.

1. Να μου αλλάζετε το νερό της γυάλας μου τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα γιατί μου αρέσει το φρέσκο νεράκι.

2. Επειδή το νερό της βρύσης είναι λίγο κρύο και παθαίνω κι εγώ ό,τι και εσείς τα παιδάκια όταν σας κάνει μπάνιο η μαμά και ανοίγει κατά λάθος το κρύο νερό στο ντους, σας παρακαλώ να το αφήνετε περίπου μισή μέρα σε μία κανάτα και μετά να κάνετε την αλλαγή. Με αυτό τον τρόπο εξατμίζονται και τα φάρμακα που έχει το νερό (χλώριο)!

3. Μη με βγάζετε από τη γυάλα για να κάνετε την αλλαγή αλλά αφήστε με για λίγο, με λίγο νεράκι, και δε θα έχω πρόβλημα!

4. Μη με τρομάζετε χτυπώντας τη γυάλα με τα χεράκια σας ή βουτώντας τα στο νερό γιατί μπορεί να πάθει η καρδιά μου.

5. Η μαμά να μην πλένει τη γυάλα με απορρυπαντικά γιατί μπορεί να πάθω δηλητηρίαση.

6. Να με ταΐζετε μία φορά κάθε μέρα από πολύ λίγο (1 φυλλαράκι τροφής ή 1 – 2 σκουληκάκια), γιατί είμαι λαίμαργος και μπορεί να σκάσω.

7. Μη βάζετε στη γυάλα μου ό,τι πραγματάκια βρίσκετε και ειδικά κοχύλια και πέτρες από τη θάλασσα, γιατί μπορεί να αρρωστήσω.

8. Μη με βάζετε στη γυάλα μαζί με άλλο μονομάχο γιατί εμείς οι αρσενικοί μονομάχοι δε συμπαθούμε ο ένας τον άλλον και μαλώνουμε.

Σας ευχαριστώ πολύ!
Το ψαράκι σας
πηγη http://www.quiko.gr/C996FC37.el.aspx

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lena_mous

Νεοφερμένος

H lena_mous έγραψε στις 01:36, 18-02-13:

σε ευχαριστώ πολύ! αύριο το πρωί θα πάω να του πάρω θερμοστάτη και φίλτρο και ελπίζω να γίνει καλά! τον έχω σε ενυδρείο ..... τουλάχιστον ένα το πέτυχα!!! σε ευχαριστώ για τον κόπο σου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 19-02-13 στις 15:19. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panagiotis849 (Παναγιώτης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Panagiotis849
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Δύο Γατούλες έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Panagiotis849 #Panos έγραψε στις 11:41, 14-07-14:

Εδω παιδιά θα ανεβάζουμε χρήσιμες πληροφορίες για ψάρια (όχι μόνο χρυσόψαρα), προσωπικές εμπειρίες, ερωτήσεις που ενδεχομένως να έχει κάποιος και ο,τι είναι χρήσιμο για τα ''υδάτινα'' αυτά ζωάκια! Εγώ για 3 χρόνια είχα μία γυάλα 18 λίτρων αγορασμένη απο ένα πετ σοπ (με φιλτρο, χαλικι και διακοσμητικο) και είχα μέσα 2 χρυσόψαρα για αρχή! Το ξέρω! Ήταν πολύ μικρός ο χώρος και για ένα! (Το καθενα θελει περιπου 25-30 λιτρα με φιλτρο) Θα μπορούσαν να ζήσουν δύο; Συνήθως έτσι βασανίζουμε τα ψάρια (οι αρχάριοι αφου δεν τους το λενε οι κατααστηματαρχες-σκοπος τους ειναι το κερδος και οχι η φροντιδα των ψαριων ή μάλλον η φροντίδα των ψαριών στο κατάστημα και μετά... δεν τους νοιάζει τίποτα) και μεχρι να το συνειδητοποιήσει ο πελάτης, μετά θα πει... '' με έπιασε κορόιδο!'' τι ηλίθιος που ήμουν! Δυστυχώς στην ημερινή κκοινωνία ο καθένας μας κοιτάει το κέρδος του και αδιαφορεί εντελώς για τον συνάνθρωπο, για το περιβάλλον, για τα ΠΑΝΤΑ! Τελος παντων!... Εγώ θα σας δώσω χρήσιμε πληροφορίες για τα χρυσόψαρα!

Μερικές Χρήσιμες Συμβουλές απο ένα site (για απόκτηση ενυδρείου και όχι γυάλας)
(http://www.tsemperlidou.gr/basiliki-fatourou/pets/10-pragmata-pou-prepi-na-xerete-prin-apoktisete-to-neo-sas-chrisopsaro-video)

1. Διαλέξτε με προσοχή την κατοικία του χρυσόψαρου, προτιμώντας φαρδύτερο ενυδρείο παρά ψηλότερο – έτσι θα έχετε μεγαλύτερο ποσοστό οξυγόνου στο νερό! Να έχετε υπόψη σας πως σε κάθε ψάρι αναλογούν 30 με 40 λίτρα νερού, οπότε μην στριμώξετε 2 χρυσόψαρα σε 50 λίτρα νερού μόνο και μόνο επειδή ..χωράνε! Ακόμα, τοποθετήστε το ειδικό καπάκι στο ενυδρείο σας, γιατί τα χρυσόψαρα έχουν την τάση να «πηδούν» και δεν θα ήταν καθόλου ευτυχής κατάληξη να βρεθεί ο νέος σας φίλος στο πάτωμα..!
  2. Πριν αγοράσετε το χρυσόψαρό σας, θα πρέπει να «στρώσετε» το ενυδρείο σας! Η διαδικασία γίνεται με την προσεκτική χρήση αμμωνίας και σας συστήνουμε να ρωτήσετε τον εξειδικευμένο υπάλληλο στο κατάστημα πώλησης ζώων για τις λεπτομέρειες. Πρόκειται για μια προσαρμογή του νερού που διαρκεί 2 σχεδόν εβδομάδες, μέχρι να φτάσει το νερό στις κατάλληλες τιμές ιχνοστοιχείων ώστε να μην βλάψει το νέο κάτοικο.
  3. Μαζί με το ενυδρείο αγοράστε χαλίκια, πέτρες, ξύλα και φυτά για τη διακόσμησή του! Βάλτε φαντασία και δημιουργήστε ένα ενδιαφέρον περιβάλλον για το ζωάκι σας. Μάλιστα συστήνεται να αλλάζετε τις θέσεις των υλικών συχνά για να μη βαριέται το ψάρι σας! Μια έξτρα σημείωση για το χαλίκι: να μην είναι αιχμηρό και να μην είναι αρκετά μικρό, ώστε να μη σφηνώσει στο στόμα του νέου σας μέλους.
  4. Εκτός από τη διακόσμηση, μέλημά σας είναι η εξασφάλιση ενός υγιεινού περιβάλλοντος διαβίωσης. Αυτό επιτυγχάνεται με το σωστό φίλτρο, ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου σας. Επειδή όμως τα χρυσόψαρα βρωμίζουν σε μεγάλη συχνότητα και ποσότητα, θα χρειαστεί μια φορά την εβδομάδα να αλλάζετε κάποιο ποσοστό του νερού. Σε κάθε αλλαγή νερού, προσθέτετε αντιχλώριο το οποίο εξουδετερώνει το χλώριο, τη χλωραμίνη και τα λοιπά βαρέα μέταλλα που βρίσκονται στο νερό της βρύσης.
  5. Συνιστάται να πραγματοποιείτε αρκετά συχνά μετρήσεις των παραμέτρων του νερού, με υγρά τεστ σας, όπως τεστ αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών αλάτων, μέτρηση του ΡΗ κτλ. Tip: Τα χρυσόψαρα λατρεύουν νερό με ΡΗ 7-8 και μέτρια σκληρότητα.
  6. Καλό είναι να μη βγάζετε το ψάρι από το ενυδρείο όταν αλλάζετε το νερό, για να μη στρεσάρεται. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε εναλλακτικά μια σκούπα βυθού για να καθαρίσετε τα χαλίκια από ακαθαρσίες.
  7. Σημαντικό κεφάλαιο στην ευτυχισμένη ζωή του χρυσόψαρού σας είναι η ποσότητα τροφής. Επειδή τα χρυσόψαρα είναι λαίμαργα, να γνωρίζετε πως εάν τα ταΐζετε περισσότερες από δύο φορές την ημέρα τους κάνετε κακό, δημιουργώντας προβλήματα στην υγεία τους. Επίσης, επιλέγετε ειδική τροφή για χρυσόψαρα όχι ό,τι υπάρχει στο δικό σας μενού!
  8. Τα χρυσόψαρα μπορούν να ξεπεράσουν σε μέγεθος τα 30 εκατοστά αν τους προσφέρουμε μια μεγάλη γειτονιά όπως μεγάλα ενυδρεία ή τεχνητές λίμνες!
  9. Με τη σωστή φροντίδα, ακολουθώντας δηλαδή αρκετές από τις παραπάνω συμβουλές, το χρυσόψαρό σας μπορεί να ζήσει πάνω από 20 χρόνια!

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΣΤΗΝ... ΓΥΑΛΑ (δικές μου!!)

ΤΑΙΣΜΑ
Τα ταιζετε 1 - 2 φορές την ημέρα με ΛΙΓΑ φυλλαράκια (1-2) γιατί αυτά μπορούνε να φάνε όλο το κουτάκι.

ΦΡΟΝΤΙΔΑ
-Καθαρισμός: Με φίλτρο (έμενα που ήταν 18 λίτρα) έκανα αλλαγή νερού κάθε 1 εβδομάδα: Αδειάζετε το νερό του ενυδρείου (όχι όλο) και γεμίζετε μετέπειτα με τρεχούμενο νερό βρύσης και όταν είναι χειμώνας ΟΧΙ του θερμοσίφωνα... Έπειτα βάζετε αντιχλώριο (τις σταγόνες που πρέπει να βάλετε - κοιτάτε πίσω απο το μπουκαλάκι και πολλαπλασιάζετε όσες είναι με το ένα λίτρο με τα λίτρα του ενυδρείου σας). Μετέπειτα θέτετε το φίλτρο σε λειτουργία. Αλλάζετε τον άνθρακα και το σφουγγαράκι του φίλτρου 1 φορά το μήνα και το ξεπλένετε το σφουγγαράκι με κάθε καθαρισμό.

-Ακαθαρσίες: Σε αυτό θα χρησιμεύσει το φίλτρο και μετέπειτα αν είναι μεγάλες και εκνευρίζεστε (μαζέψτε τις με την απόχη) όπως και θα μαζέψετε με την απόχη ό,τι άλλο ''σκουπιδάκι'' προκύψει.
-Κυκλοφορητής: Χρήσιμος για τα μεγάλα σε λίτρα ενυδρεία (πάνω από 60-70), δεν συστήνεται για μικρά ενυδρεία-γυάλες

ΑΛΛΟ...
  • Αν δείτε περίεργες κινήσεις στο ψαράκι σας κλπ απευθυνθείτε εδώ ή καλύτερα στον καταστηματάρχη (άτι παραπάνω θα ξέρει!!)
  • Τώρα που είναι καλοκαίρι αν αποφασίσετε να λείψετε προμηθευτείτε μια αυτόματη ταΐστρα
Η πιο γνωστή ασθένεια χρυσόψαρου είναι η swimbladder

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: πρώτα να απευθυνθείτε στο κατάστημα όπου έγινε η αγορά του χρυσόψαρου η σε οποιοδήποτε άλλο κατάστημα για να μάθετε αν έχει κάτι το ψαράκι σας κλπ. Αυτά εδώ ειναι γενικές πληροφορίες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panagiotis849 : 14-07-14 στις 11:44.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 15:46, 15-07-14:

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που παραθέτεις Παναγιώτη
Είχαμε στην οικογένεια χρυσόψαρα όταν ημουν μικρή αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν επιβίωναν και για πολύ μεγάλο διάστημα...προφανώς λόγω άγνοιας των δικών μου
Στη φάση αυτή εγώ δεν έχω κθ χρόνο αλλά ούτε και χρήμα δυστυχώς για τέτοιου είδους ενασχόληση (φαντάζομαι ότι ένα μεγάααλο ενυδρείο, όπως θα το ήθελα και όλος ο εξοπλισμός του θα κοστίζει αρκετά ), αλλά πραγματικά είναι πανέμορφα και μου άνοιξες την όρεξη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Panagiotis849 (Παναγιώτης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Panagiotis849
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Δύο Γατούλες έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Panagiotis849 #Panos έγραψε στις 16:09, 15-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που παραθέτεις Παναγιώτη
Είχαμε στην οικογένεια χρυσόψαρα όταν ημουν μικρή αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν επιβίωναν και για πολύ μεγάλο διάστημα...προφανώς λόγω άγνοιας των δικών μου
Στη φάση αυτή εγώ δεν έχω κθ χρόνο αλλά ούτε και χρήμα δυστυχώς για τέτοιου είδους ενασχόληση (φαντάζομαι ότι ένα μεγάααλο ενυδρείο, όπως θα το ήθελα και όλος ο εξοπλισμός του θα κοστίζει αρκετά ), αλλά πραγματικά είναι πανέμορφα και μου άνοιξες την όρεξη

Ευχαριστώ! Δεν είναι και κατάλληλες οι συνθήκες! Στα ενυδρεία δεν μπορούν αν ζήσουν τα χρυσόψαρα!
Που νομίζεις ότι θα ζούσαν καλύτερα,, στο ενυδρείο ή στις λίμνες, στο φυσικό τους περιβάλλον;
Απλά καταπιέζονται, ειδικά αν έχουμε ενυδρείο-γυάλα μικρή σαν την δικιά μου!
Έχουν περάσει απο τα χέρια μου 7 χρυσόψαρα! Οπότε, έχω μια μικρή εμπειρία

Συνήθως όπως ανέφερα πιο πάνω το κέρδος είναι η αιτία για την άγνοια (το κέρδος των καταστηματαρχών)!
Το 1 απο τα 7 ψάρια το είχα αγοράσει σε μια γνωστή αλυσίδα πετ σοπ και μου ψόφισε σε 1 εβδομάδα! (7 μέρες!)
Είναι απίστευτο! Είναι και οι συνθήκες γιατί εγώ είχα γυάλα 18 λίτρων με χαλίκι, διακοσμητικό και φίλτρο...
Το κάθε ψάρι θέλει περίπου 40 λίτρα για να ζήσει
(50 αν θες να ζήσει και να μεγαλώσει πολυ-σε κατάλληλο ενυδρείο φυσικά!).
Αν ξεκινήσουμε απο ένα ενυδρείο πχ. 100 λίτρων και έχει μέσα όλο τον εξοπλισμό σου ανέφερα αλλα σε μεγαλύτερη ποσότητα (πχ. το χαλικάκι), εεε θα κοστίσει καμιά 300αριά ευρώπουλα...
Κακά τα ψέματα είναι ακριβούτσικο αλλα το παίρνεις μια φορά και το κρατάς μια ζωή...
Δεν είναι πχ.σαν το σκύλο ή τη γάτα που θέλει γεύματα με διάφορες γεύσεις κλπ.!
Αυτό έχεις αυτόματη ταίστρα ή το ταίζεις 1-2 φορές την ημέρα!
Δεν είναι όμως και το ίδιο! Κάθε κατοικίδιο έχει μειονεκτήματα και πλεονεκτηματα όπου για να το αποκτήσεις θα πρέπει να τα βάλεις κάω τα πράγματα και να σκεφτείς. Το ψάρι για παράδειγμα έχει σαν πλεονέκτημα αυτά που σου είπα και άλλα πολλά όπως οτι δεν χρειάζεται να το κουβαλάς στις διακοπές, είναι και το αισθητικό κομμάτι που παίζει ρόλο - το ενυδρείο είναι όμορφο-ομορφαίνει το χώρο, αλλα και μειονέκτημα ότι δεν υπάχει αφή. Τις γάτες και τα σκυλάκια τις χαιδεύεις, τις ζουμπάς! αχχχχ!
Τα ψάρια όχι
Σκέψου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 15-07-14 στις 16:32. Αιτία: split
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    BarryRer, BonusCap, elbash11, elisabethie2, fernandojf2, Luthermes

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους