Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,668 εγγεγραμμένα μέλη και 718,202 μηνύματα σε 22,547 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 374 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

SOS - Βοήθεια για στείρωση (όχι οικονομική) και φιλοξενία για λίγες μέρες (Αθήνα)

scroogy (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη scroogy
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H scroogy έγραψε στις 19:41, 19-03-15:

Καλησπερα.

Στη γειτονια μου στη Νεα Σμυρνη υπαρχει μεταξυ αλλων μια γατουλα που κατα πασα πιθανοτατα ειναι εγκυος και ζηταω ατομο με γατοπαγιδα απο νοτια προαστια που να με βοηθησει στη μεταφορα σε δικο μου κτηνιατρο για τη στειρωση (την οποια θα πληρωσω εγω φυσικα) στη Γλυφαδα και να τη φιλοξενησει 2-3 μερες μετα τη στειρωση. Εχω προσπαθησει 2 φορες μονη μου και δεν τα καταφερα.
Κατοπιν θα ψαξω να τη δωσω για υιοθεσια, ειναι παρα πολυ ομορφη και φουντωτη και πιστευω οτι θα βρει σπιτι.
Να τονισω οτι οι γατες στη γειτονια μου τους τελευταιους μηνες εξαφανιζονται μια - μια ανα μηνα περιπου και ανησυχω ιδιαιτερα, καθως γενικα αντιμετωπιζω προβλημα με την πολυκατοικια λογω γατιων.

Αναλυτικοτερα απο τηλεφωνο, 6988225299 ή επικοινωνηστε με το προφιλ στο fb Anastasia Mch

https://www.facebook.com/Anastasia222

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 10:40, 20-03-15:

Καλημέρα Αναστασία. Μένω και εγω στη Νέα Σμύρνη και έχω γατοπαγίδα που μπορώ να σου δανείσω. Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω με άλλο τρόπο. Αν δεν έχεις μεταφορικό μέσο μπορείς να πας στoν κτηνίατρο με ταξί. Επίσης, ο κτηνίατρος θα μπορεί να την κρατήσει για μερικές μέρες αν το ζητήσεις. Σου έστειλα και αίτημα στο fb.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 10:58, 20-03-15:

Γεια σου Αναστασία, ελπίζω να καταφέρεις να πιάσεις τη γατούλα, πόσο μάλλον που, όπως λες "χάνονται" γατιά το τελευταίο καιρό κατά περίεργο τρόπο, σημαίνει ότι κι αυτή σίγουρα κινδυνεύει...Απλά θέλω να σου πω ότι η στείρωση σε έγκυο γατούλα γίνεται μεν αλλά η εγκυμοσύνη θα πρέπει να είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο, όσο προχωράει δεν πρέπει να στειρώνεται το ζώο, γιατί η διαδικασία είναι πολύ επικίνδυνη έπειτα, δηλ. παίρνεις μεγάλο ρίσκο. Φαντάζομαι ο κτηνίατρος θα της κάνει έναν υπέρηχο πρώτα για να κρίνει αν μπορεί να προχωρήσει με ασφάλεια στην επέμβαση. Μακάρι να βρεθεί φιλοξενία προς το παρόν για τη γάτα, έστω και από τον κτηνίατρο, ώσπου να βρει το σπιτάκι της...Μπράβο σου πάντως που νοιάζεσαι γι΄αυτήν και μακάρι να γίνει το καλύτερο!

Παράθεση

scroogy (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη scroogy
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H scroogy έγραψε στις 19:34, 02-04-15:

Γεια σου Μαρια...δυστυχως και επειδη εχω και γω καποιο προβλημα υγειας, δεν εχω προχωρησει στη στειρωση της γατουλας...Μιλησα με τον κτηνιατρο ομως μολις (γνωστος στην περιοχη μου, που συνεργαζεται και με φιλοζωικες οργανωσεις, οπως την animal action) και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα. Επισης γνωριζω περιπτωσεις απο φιλες μου κλπ που εχουν στειρωσει γατες σε προχωρημενη εγκυμοσυνη. Ειλικρινα δεν ειχα σκοπο να το κανω (δεν ειμαι καν σιγουρη αν θα προλαβω να την πιασω και να την παω σε κτηνιατρο πριν γεννησει βεβαια), αλλα αυτη τη στιγμη πραγματικα φοβαμαι για τη ζωη της, οποοτε δεν εχω αλλη επιλογη.
Και φυσικα δεν ειναι μονο αυτη, ειναι αλλες 2 αδεσποτουλες, θυληκες κ αυτες, αλλα αυτες ειναι πολυ αγριες και "συνηθισμενες", οποτε δυστυχως δεν εχουν καμια πιθανοτητα υιοθεσιας....
Αυτη τη στιγμη αυτο που προεχει για μενα ειναι να βρω ενα προσωρινο σπιτι φιλοξενιας μεχρι η γατα να εγκλιματιστει σε κλειστο χωρο, ωσπου να βρει μονιμο σπιτακι....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 13:22, 03-04-15:

Κι όμως Αναστασία, εγώ από τον δικό μου κτηνίατρο ξέρω ότι ναι μεν η στείρωση γίνεται και σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, αλλά όπως σου έγραψα και παραπάνω μου είχε πει ότι λόγω της διόγκωσης των αγγείων κλπ. η επέμβαση μπορεί να αποβεί μοιραία για το ζώο...Μάλιστα γι΄αυτό το λόγο δεν αναλαμβάνει καν να κάνει στείρωση άπαξ και δει στον υπέρηχο σχηματισμένους σκελετούς των μωρών..Τώρα βέβαια από τη στιγμή που ο δικός σου κτηνίατρος έχει άλλη γνώμη και πόσο μάλλον που η γατούλα κινδυνεύει ούτως ή άλλως στο χώρο που βρίσκεται επείγει σίγουρα η στείρωσή της, αν τη προλάβεις βέβαια πριν γεννήσει...Αλλιώς θα ήταν καλό πάντως να φιλοξενηθεί κάπου μαζί με τα μωρά της και να στειρωθεί αργότερα. Με μια καλή προώθηση των μωρών θα βρουνε σπίτι, αφού τα μικρά τα προτιμούν πολύ γενικά. Και να πάρει κι αυτή σειρά έπειτα για υιοθεσία! Εύχομαι να πάνε όλα καλά, περιμένουμε νέα σας.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους