Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,496 εγγεγραμμένα μέλη και 718,476 μηνύματα σε 22,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 422 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Το γατάκι μου συνηθίζει να τρώει...αντικείμενα!!

Lydia.Nataly

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lydia.Nataly
H Lydia.Nataly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Lydia.Nataly έγραψε στις 12:24, 21-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη1234
Κι εγώ αυτό έκανα στην αρχή γιατί έμπαιναν και κοιμόντουσαν μέσα στα συρτάρια! Αλλά τα άνοιγαν και ανά δύο και δεν είχε αποτέλεσμα. Υπάρχουν (στο ikea αν θυμάμαι καλά) ασφάλειες για συρτάρια που τα μπλοκάρουν και δεν ανοίγουν και είναι πολύ φτηνές. Μπορεί να έχει και στο jumbo. Τις βάζουν για να μην ανοίγουν τα συρτάρια τα μωρά... Αλλά και τα δικά μας μωρά είναι!!
Λοιπόν ευχαριστώ πολύ!!πηγα και πήρα ασφάλειες από το jumbo και λύθηκε το προβλημα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elenitsa21
H elenitsa21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H elenitsa21 έγραψε στις 15:37, 13-10-13:

καλησπερα! εδω κ μερικες μερες που εχουν μπει τα κρυα κατεβασα τη κουβερτουλα μας γ να κοιμομαστε χωρις κρυα! απο εκεινη τη μερα εχω κ τν γατο (16 μηνων) συχνο επισκεπτη γ υπνους μαζι μας. ομως πολλες φορες αρχιζει να εκνευριζεται με τη κουβερτα κ να τη δαγκωνει με μανια!. τη βαζει κατω, τη κρατα με τα ποδια του τα μπροστινα κ την ξετριχιαζει με τα δοντια του. τα χνουδια ολα τον βλεπω να τα φτυνει αλλα αν παω να τον σταματησω, θυμωνει, με δαγκωνει, φευγει γ λιγο κ μετα απο 5 λεπτα παλι τα ιδια! γτ μπορει να το κανει αυτο? δεν ειχαμε προβλημα περισυ τον χειμωνα που ηταν μικρος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,703 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:24, 13-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από elenitsa21
καλησπερα! εδω κ μερικες μερες που εχουν μπει τα κρυα κατεβασα τη κουβερτουλα μας γ να κοιμομαστε χωρις κρυα! απο εκεινη τη μερα εχω κ τν γατο (16 μηνων) συχνο επισκεπτη γ υπνους μαζι μας. ομως πολλες φορες αρχιζει να εκνευριζεται με τη κουβερτα κ να τη δαγκωνει με μανια!. τη βαζει κατω, τη κρατα με τα ποδια του τα μπροστινα κ την ξετριχιαζει με τα δοντια του. τα χνουδια ολα τον βλεπω να τα φτυνει αλλα αν παω να τον σταματησω, θυμωνει, με δαγκωνει, φευγει γ λιγο κ μετα απο 5 λεπτα παλι τα ιδια! γτ μπορει να το κανει αυτο? δεν ειχαμε προβλημα περισυ τον χειμωνα που ηταν μικρος.
Παίρνοντας (αυθαίρετα) ως δεδομένο οτι είναι στειρωμένος ο γατούλης, δεν μπορώ να γνωρίζω πώς και γιατί απέκτησε αυτή τη συνήθεια
Μόνο έχω να προτείνω να δοκιμάσεις να αλλάξεις κουβέρτα (μήπως και μόνο η συγκεκριμένη του φέρνει νεύρα) ή
αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, να ψέκαζες την κουβέρτα με κάποιο αποτρεπτικό για γάτες σπρέϊ (υπάρχει στα petshops)
μήπως κάνει δουλειά,... τουλάχιστον μέχρι να ηρεμήσει το... οργισμένο νειάτο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 12:49, 14-10-13:

??αβυσσος η ψυχη του γατου..εμενα οταν πεινανε απο τα,νευρα τους δαγκωνουν την σακουλα της ξηρας,κ τωρα που την κρυβω για να,τα ταϊζω δυο φορες την μερα απ τα νευρα τρωνε τα κορδονια απ τα παιχνιδια μετα τα βαζουν με το χαρτι υγειας κτλπ και διαφορες τετοιες ταρζανιες

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,703 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 18:43, 14-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από lovekittens
??αβυσσος η ψυχη του γατου..εμενα οταν πεινανε απο τα,νευρα τους δαγκωνουν την σακουλα της ξηρας,κ τωρα που την κρυβω για να,τα ταϊζω δυο φορες την μερα απ τα νευρα τρωνε τα κορδονια απ τα παιχνιδια μετα τα βαζουν με το χαρτι υγειας κτλπ και διαφορες τετοιες ταρζανιες
Ειρήνη μου, κι εμένα τα ίδια η δική μου. Όταν πεινάει (κι εγώ δεν την ταϊζω γιατί δεν είναι η ώρα του φαγητού της) αρχίζει τις
ψιλο-ζημιές! Ανεβαίνει σ'ένα έπιπλο που έχω στην κουζίνα και περιλαβαίνει ό,τι βρει: Μασάει το στυλό-μαρκαδόρο, μασάει το μπλοκάκι των σημειώσεων, αδειάζει με το ποδαράκι της το καλαθάκι με τα διάφορα χρήσιμα που έχω και, τέλος, τραβάει το σεμεδάκι() και τα ρίχνει όλα κάτω

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

faceninaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη faceninaki
H faceninaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H faceninaki έγραψε στις 23:25, 20-10-16:

Καλησπέρα!
Η γατουλα μου παρατήρησα εδώ και λιγες μέρες οτι παει και δαγκώνει την κάσα μια πόρτας που έχουμε στο σπίτι η οποία είναι σπασμένη και τα ξύλα προεξέχουν. Τρώει το ξύλο ουσιαστικα και δυστυχώς το μονο που μπορω να κάνω είναι να καλυψω με καποιο ύφασμα την περιοχή αλλά είναι πολλά τα κατεστραμμένα σημεία και συνηθως τα καταφερνει. Μέχρι να την επισκευασουμε τι μπορω να κάνω για να μην πηγαινει εκεί; Αν ψεκασω με κάποιο σπρέι ειδικό ίσως; (Η πόρτα έχει βγει και η επισκευή της κασας θα καθυστερήσει λίγο καιρό ακόμα και επίσης το να βάλω κάποιο εμπόδιο μπροστά δε γίνεται γιατί δε χωράει ) Μήπως λείπει κάτι απο τη διατροφή της και τρώει το ξύλο; Και τέλος, χτες μασησε και κατάπιε ενα κορδονακι παρα πολύ λεπτο και μηκος 6-7 εκατοστά και την προλαβα στο τέλος που ειχε μεινει ελαχιστο, γιατί τα κανει και κρυφά αυτά η κύρια. Οποτε περιμένω να εμφανιστεί στα κακακια της. Αυτα ειναι οσα εχω δει γιατι φοβαμαι οτι μπορει να εχει φαει και τιποτα αλλο. Κατα τ αλλά ορεξατη και κεφατη όπως παντα είναι. Για χόρτα και εντομα οκ το έχω υπόψιν μου οτι μπορεί να φαει, αλλά ξύλο και κορδονι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:06, 22-10-16:

Καλησπερα καλη μου φιλη.
Η αληθεια ειναι οτι ναι,καποια γατια εχουν την συνηθεια να καταπινουν διαφορα ασχετα πραγματα.
Καταρχην εισαι σιγουρη οτι το ξυλο το τρωει;Η απλως το μασαει και το φτυνει;
Βεβαια το οτι καταπιε το κορδονακι,αυτο κατι λεει.

Λοιπον,καταρχην θελει μεγαλη προσοχη με τα αντικειμενα,διοτι μπορει να φραξει το εντερο της,ειδικα με κορδονια και υφασματα.Παρατηρησε αν παει τουαλετα.Αν δεν παει,τρεξε στον γιατρο.

Αυτο που μπορει αν της λειπει ειναι χορτο.Αν μενει αποκλειστικα μεσα και δεν της εχεις δωσει χορτο για γατες,πρεπει οπωσδηποτε να το κανεις.Κια η δικια μου εχει την ταση να μασουλαει οτιδηποτε μοιαζει με χορτο...Οταν της βαζω χορτο το σταματαει.Το χορτο ειναι απαραιτητο και για καποιες βιταμινες που παιρνουν,αλλα κυριως για τις τριχομπαλες..και γενικα η γατα το θελει το χορτο..οση παστα για τριχομπαλλες και να της δινουμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

faceninaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη faceninaki
H faceninaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H faceninaki έγραψε στις 22:25, 22-10-16:

Γεια σου Πουπουλίνα και ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια
Για το ξύλο δεν είμαι 100% σίγουρη ότι το τρώει και δεν το μασάει απλά, γιατί όσες φορές την έπιασα στα πράσα την έκανε από εκείνο το σημείο και μετά γλειφόταν, αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω αν όντως το κατάπιε. Ευτυχώς δεν έχω δει να τρώει άλλα άσχετα αντικείμενα αλλά και πάλι μπορεί να το κάνει στα κρυφά και φοβάμαι πολύ όπως λες μη φράξει κανα εντεράκι και τρέχουμε μετά. Ευτυχώς όμως τουαλέτα πάει κανονικά και ούτε στα κακάκια έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο, ειδικά τις τελευταίες μέρες που την έχω υπό στενή παρακολούθηση.
Μένει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι οπότε θα δοκιμάσω το χορταράκι που μου είπες και ελπίζω να αφήσει την κάσα ήσυχη
(εντωμεταξύ την καλύψαμε πάλι και ευτυχώς προς το παρόν δεν την έχει πλησιάσει)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους