Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,351 εγγεγραμμένα μέλη και 718,381 μηνύματα σε 22,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 380 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλεργία στις γάτες

Tsecat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tsecat
H Tsecat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Tsecat έγραψε στις 16:20, 25-08-16:

Αλκυόνη ευχαριστώ για την μετακόμιση του θέματος. Διάβασα με προσοχή όλα όσα έχετε γράψει. Η απορία μου είναι η εξής: πως ξαφνικά δεν έχω αλλεργία στα μάτια, και φτέρνισμα και εχω αναπτυξει την αλλεργία στο αναπνευστικό. Βεβαίως καπνίζω σαν φουγάρο και τα ψυχολογικά μου δεν είναι και τα καλύτερα τώρα τελευταία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:12, 25-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Tsecat
Η απορία μου είναι η εξής: πως ξαφνικά δεν έχω αλλεργία στα μάτια, και φτέρνισμα και εχω αναπτυξει την αλλεργία στο αναπνευστικό. Βεβαίως καπνίζω σαν φουγάρο και τα ψυχολογικά μου δεν είναι και τα καλύτερα τώρα τελευταία.
Καλησπέρα κι από μένα.
Θέλω μόνο να σου πω πως με τεστ αλλεργίας και μόνο θα βρεις τι είναι αυτό που σε πειράζει και μην απορήσεις καθόλου αν αυτό δεν είναι το γατάκι σου. Το πέρασα κι εγώ αυτό πριν αρκετά χρόνια, μάλιστα η γιατρός μου με ρώτησε, όσο περιμέναμε τα αποτελέσματα τι θα κάνω αν δείξουν αλλεργία στις γάτες. Είχα ήδη 4 εκείνη την εποχή και της απάντησα, υπομονή.
Τελικά τα αποτελέσματα έδειξαν πως ήμουν αλλεργική σε κάποιες τροφές και όχι στις γάτες, απλά συνέπεσε να μου εμφανιστεί η αλλεργία εκείνη την εποχή.
Πάντως τα συμπτώματά σου είναι χαρακτηριστικά αλλεργικού άσθματος, καλό θα είναι να έχεις κάποιον καλό πνευμονολόγο και να κάνεις και αυτά τα τεστ αλλεργίας γιατί ακόμα κι αν έχεις αλλεργία στις γάτες, αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχεις και σε άλλα πράγματα και καλό θα ήταν να τα ξέρεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,662 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:21, 25-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Tsecat
Αλκυόνη ευχαριστώ για την μετακόμιση του θέματος. Διάβασα με προσοχή όλα όσα έχετε γράψει. Η απορία μου είναι η εξής: πως ξαφνικά δεν έχω αλλεργία στα μάτια, και φτέρνισμα και εχω αναπτυξει την αλλεργία στο αναπνευστικό. Βεβαίως καπνίζω σαν φουγάρο και τα ψυχολογικά μου δεν είναι και τα καλύτερα τώρα τελευταία.
Να'χεις όμως κατά νου οτι η κακή ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο, αν όχι στη δημιουργία, σίγουρα στην επιδείνωση ήδη υφιστάμενου προβλήματος υγείας, επειδή κάνει ευάλωτο το ανοσοποιητικό σύστημα του οργανισμού με αποτέλεσμα (στη δική σου περίπτωση) την ευαισθητοποίσή του και την υπερβολική αντίδρασή του (γιατί αυτό είναι η αλλεργία).

Τώρα δεν θα σου πω να κόψεις ή τουλάχιστον να ελαττώσεις όσο μπορείς το κάπνισμα, είναι μάλλον περιττό, το ξέρεις.
Θα σου πω όμως οτι ακόμα και την πιο σκοτεινή ώρα, όταν νιώθεις να βυθίζεσαι στη θλίψη, ψάξε να βρεις μια μικρή χαραμάδα φωτός. Πάντα υπάρχει, και ας γίνει αφορμή να πάρεις δύναμη και να κάνεις θετικές σκέψεις και πράξεις που θα σου κάνουν καλό.
Ακόμα και ο νεοαποκτηθείς γατούλης σου μπορεί να είναι μια καλή αφορμή για το πρώτο βήμα προς την κατεύθυνση αυτή.
Πρωτίστως, όπως πολύ σωστά συνέστησε η φίλη Βάσω, βρες κάποιον καλό πνευμονολόγο για να βοηθήσει στη θεραπεία του άσθματος. Κάποια εποχή υπέφερα κι εγώ από αλλεργικό άσθμα και δεν είναι καθόλου "αστεία" κατάσταση για να την προσπεράσεις χωρίς τη φροντίδα ειδικού.

Εύχομαι σύντομα όλα να πάνε καλύτερα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 11:27, 25-11-16:

Καλημερα σε ολες και ολους!

Ηθελα, συντομα να μοιραστω και τη δικη μου, δυσαρεστη διαπιστωση σε σχεση με τις γατες..

Εχω αρχισει να ασχολουμαι ενεργα με τα γατσουλια απο αρχες του 2013 περιπου. Στις αρχες, ολα καλα, μεχρι που εφτασε το 2015, οπου αρχισα να παρατηρω συμπτωματα αλλεργικα. Ειμαστε στο 2016 και τον Ιουνιο υιοθετησα ενα μωρουλι που εκλαιγε μονο του σε ενα υπογειο (αβαταρ).
Τον εχω 24h μεσα στο σπιτι, οποτε, καταλαβαινετε, τριχες, ακαθαρσιες, γρατσουνιες παντου...
Ξεκινησα να εχω αρκετα εντονα συμπτωματα τα οποια ηξερα μεσα μου πού οφειλονταν, αλλα εμενε να το επιβεβαιωσω.
Φαγουρα και πρηξιμο μετα το γρατσουνισμα, σπαστικος βηχας και εντονη δυσπνοια με συριγμο οταν με δαγκωνε και το δερμα μου ερχοταν σε επαφη με το σαλιο του κ.λπ.. πηγα σε πνευμονολογο πολυ προσφατα, μου εκανε εξετασεις, με βρηκε απολυτως ΟΚ αλλα με παρεπεμψε για αιματολογικες RAST στο τριχωμα γατας και μια ακομα που δε μου 'ρχεται τωρα.
Ε, αν το φυσιολογικο ειναι 0,38 οπως γραφει το χαρτι, οι εξετασεις μου εβγαλαν "10", κατηγορια III.

Ε, φρικαρα λιγο και στεναχωρηθηκα αρκετα αλλα ηξερα μεσα μου οτι αυτο δεν αλλαζει κατι στη σχεση μου με τη γατα/γατες.
Αυτο που κανω πλεον ειναι να μην κωλοτριβομαι πολυ μαζι τους , να μην επιτρεπω γρατζουνιες και να παρω μερικα μετρα καθαριοτητας και υγιεινης, οπως εμαθα μετα απο ενδελεχη ερευνα και συμβουλη του γιατρου.

Το προβλημα ειναι πως, αν με την 6μηνη αντιισταμινικη θεραπεια που θα κανω, δε δουμε αποτελεσματα, ρητα, λεει, δε θα ξαναβαλω γατα στο σπιτι (οκ, θα κρατησω τον μικρο αλλα μελλοντικα, οχι, λεει.)
Μου εξηγησε πως μπορει να παθω μεχρι και ασθμα και φυσικα να χειροτερεψει η αλλεργια μου.
Απο την αλλη, μπορει μεσα στο 6μηνιαιο διαστημα, η αλλεργια να υποχωρησει!

Αυτα τα ολιγα απο μενα...
Μια απογοητευμενη γατομανα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:49, 25-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Γαταλί
Καλημερα σε ολες και ολους!

Ηθελα, συντομα να μοιραστω και τη δικη μου, δυσαρεστη διαπιστωση σε σχεση με τις γατες..

Εχω αρχισει να ασχολουμαι ενεργα με τα γατσουλια απο αρχες του 2013 περιπου. Στις αρχες, ολα καλα, μεχρι που εφτασε το 2015, οπου αρχισα να παρατηρω συμπτωματα αλλεργικα. Ειμαστε στο 2016 και τον Ιουνιο υιοθετησα ενα μωρουλι που εκλαιγε μονο του σε ενα υπογειο (αβαταρ).
Τον εχω 24h μεσα στο σπιτι, οποτε, καταλαβαινετε, τριχες, ακαθαρσιες, γρατσουνιες παντου...
Ξεκινησα να εχω αρκετα εντονα συμπτωματα τα οποια ηξερα μεσα μου πού οφειλονταν, αλλα εμενε να το επιβεβαιωσω.
Φαγουρα και πρηξιμο μετα το γρατσουνισμα, σπαστικος βηχας και εντονη δυσπνοια με συριγμο οταν με δαγκωνε και το δερμα μου ερχοταν σε επαφη με το σαλιο του κ.λπ.. πηγα σε πνευμονολογο πολυ προσφατα, μου εκανε εξετασεις, με βρηκε απολυτως ΟΚ αλλα με παρεπεμψε για αιματολογικες RAST στο τριχωμα γατας και μια ακομα που δε μου 'ρχεται τωρα.
Ε, αν το φυσιολογικο ειναι 0,38 οπως γραφει το χαρτι, οι εξετασεις μου εβγαλαν "10", κατηγορια III.

Ε, φρικαρα λιγο και στεναχωρηθηκα αρκετα αλλα ηξερα μεσα μου οτι αυτο δεν αλλαζει κατι στη σχεση μου με τη γατα/γατες.
Αυτο που κανω πλεον ειναι να μην κωλοτριβομαι πολυ μαζι τους , να μην επιτρεπω γρατζουνιες και να παρω μερικα μετρα καθαριοτητας και υγιεινης, οπως εμαθα μετα απο ενδελεχη ερευνα και συμβουλη του γιατρου.

Το προβλημα ειναι πως, αν με την 6μηνη αντιισταμινικη θεραπεια που θα κανω, δε δουμε αποτελεσματα, ρητα, λεει, δε θα ξαναβαλω γατα στο σπιτι (οκ, θα κρατησω τον μικρο αλλα μελλοντικα, οχι, λεει.)
Μου εξηγησε πως μπορει να παθω μεχρι και ασθμα και φυσικα να χειροτερεψει η αλλεργια μου.
Απο την αλλη, μπορει μεσα στο 6μηνιαιο διαστημα, η αλλεργια να υποχωρησει!

Αυτα τα ολιγα απο μενα...
Μια απογοητευμενη γατομανα
Λυπάμαι πολύ φίλη Γαταλί γι' αυτό.
Ξέρω καλά πως είναι οι αλλεργίες αλλά κυρίως το άσθμα που είναι πολύ ενοχλητικό. Ευτυχώς εγώ δεν έχω στις γάτες, αν και θυμάμαι ακόμα την εποχή που έκανα τα τεστ αλλεργίας και με ρώτησε η πνευμονολόγος μου, τι θα κάνω αν δείξουν πως έχω αλλεργία σ' αυτές. Της είπα υπομονή, βλέπεις είχα ήδη 4 γατούλες τότε.
Πάντως η κατηγορία ΙΙΙ που σου έβγαλε, είναι η μεγαλύτερη, εγώ εκεί έχω τις φράουλες που τις λατρεύω και έχω να τις βάλω στο στόμα μου από το 1997.
Μήπως αν πήγαινες σε κάποιον ειδικευμένο αλλεργιολόγο να μπορούσε να σου κάνει κάποια θεραπεία απευαισθητοποίησης;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 15:27, 25-11-16:

Βασω, η γιατρος μου πε οτι αν στο διαστημα που παιρνω τα ανιισταμινικα δεν υποχωρησει η αλλεργια, καλο ειναι να παω σε αλλεργιολογο. Μου τονισε ομως οτι η διαδικασια της απευαισθητοποιησης ειναι χρονοβορα, πανακριβη και με αμφιβολα αποτελεσματα.. :S

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:32, 25-11-16:

Βασω, η γιατρος μου πε οτι αν στο διαστημα που παιρνω τα ανιισταμινικα δεν υποχωρησει η αλλεργια, καλο ειναι να παω σε αλλεργιολογο. Μου τονισε ομως οτι η διαδικασια της απευαισθητοποιησης ειναι χρονοβορα, πανακριβη και με αμφιβολα αποτελεσματα.. :S
Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό Γαταλί μου, οπότε σου εύχομαι από την καρδιά μου να υποχωρήσει η αλλεργία με τα αντιισταμινικά και να μην χρειαστείς τίποτα παραπάνω.

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:06, 25-11-16:

Διαβάζοντας εν τάχει τα περί αλλεργιών έχω να πω τα εξής...όλοι μας από τη στιγμή που γεννιόμαστε έχουμε κάποια χ αντοχή σε αλλεργιογόνες ουσίες.Αυτές δρουν αθροιστικά και όταν υπερβούν το όριο χ του καθενός μας τότε εμφανίζεται το πρόβλημα.Γι'αυτό λέμε πολλές φορές ,όπως είπαν και πολλοί εδώ στο θέμα ότι στα 40 προέκυψε αυτό ή εκείνο στα ξαφνικά.
Είμαι αλλεργική στα ακάρεα και στα πούπουλα των παπαγάλων.Αναγκάσθηκα να χαρίσω το θαυμάσιο κοκατίλ μου λόγω άσθματος.Ο γιός μου ήταν αλλεργικός με τις γάτες.Ζώντας στο ίδιο δωμάτιο με τον γάτο μας τον Μπίλη απευαισθητοποιήθηκε.Με τον Ρούλη επανήλθε η αλλεργία.Η απευαισθησιοποίηση με εμβόλια καλό είναι να αποφεύγεται,είναι χρονοβόρα,ασύμφορη αλλά το βασικό καταπονεί ανεξέλεγκτα τον οργανισμό.Οι πλέον ειδικοί στα test είναι οι αλλεργιολόγοι και όχι οι πνευμονολόγοι.Υπάρχουν 1000 test αλλεργιογόνων παραγόντων και ο ειδικός θα κάνει αξιολόγηση μελετώντας τον τρόπο ζωής μας και τον χώρο μας.Με ειδικά test αίματος βλέπουν προς τα που κλείνει η αλλεργία μας,φυτά,ζώα,φάρμακα και αναλόγως περιορίζονται τα τσιμπήματα.
Με την αλλεργία δεν παίζουμε,αγαπάμε τα ζώα αλλά πρέπει να προστατεύουμε και την υγεία μας.Προσωπικά θυσίασα τον παπαγάλο μουεπειδή ήταν η κατάσταση τραγική και πάνω απ'όλα δεν παρείχα σωστή φροντίδα στο πουλάκι.

Και να προσθέσω πως με τα αντιισταμινικά σίγουρα θα υποχωρήσουν τα όποια συμπτώματα αλλά μετά το πέρας της θεραπείας θα επανέλθουν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 25-11-16 στις 20:15. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 01:38, 26-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Διαβάζοντας εν τάχει τα περί αλλεργιών έχω να πω τα εξής...όλοι μας από τη στιγμή που γεννιόμαστε έχουμε κάποια χ αντοχή σε αλλεργιογόνες ουσίες.Αυτές δρουν αθροιστικά και όταν υπερβούν το όριο χ του καθενός μας τότε εμφανίζεται το πρόβλημα.Γι'αυτό λέμε πολλές φορές ,όπως είπαν και πολλοί εδώ στο θέμα ότι στα 40 προέκυψε αυτό ή εκείνο στα ξαφνικά.
Είμαι αλλεργική στα ακάρεα και στα πούπουλα των παπαγάλων.Αναγκάσθηκα να χαρίσω το θαυμάσιο κοκατίλ μου λόγω άσθματος.Ο γιός μου ήταν αλλεργικός με τις γάτες.Ζώντας στο ίδιο δωμάτιο με τον γάτο μας τον Μπίλη απευαισθητοποιήθηκε.Με τον Ρούλη επανήλθε η αλλεργία.Η απευαισθησιοποίηση με εμβόλια καλό είναι να αποφεύγεται,είναι χρονοβόρα,ασύμφορη αλλά το βασικό καταπονεί ανεξέλεγκτα τον οργανισμό.Οι πλέον ειδικοί στα test είναι οι αλλεργιολόγοι και όχι οι πνευμονολόγοι.Υπάρχουν 1000 test αλλεργιογόνων παραγόντων και ο ειδικός θα κάνει αξιολόγηση μελετώντας τον τρόπο ζωής μας και τον χώρο μας.Με ειδικά test αίματος βλέπουν προς τα που κλείνει η αλλεργία μας,φυτά,ζώα,φάρμακα και αναλόγως περιορίζονται τα τσιμπήματα.
Με την αλλεργία δεν παίζουμε,αγαπάμε τα ζώα αλλά πρέπει να προστατεύουμε και την υγεία μας.Προσωπικά θυσίασα τον παπαγάλο μουεπειδή ήταν η κατάσταση τραγική και πάνω απ'όλα δεν παρείχα σωστή φροντίδα στο πουλάκι.

Και να προσθέσω πως με τα αντιισταμινικά σίγουρα θα υποχωρήσουν τα όποια συμπτώματα αλλά μετά το πέρας της θεραπείας θα επανέλθουν.
η γιατρος μου ειπε οτι το 1 εκ των 2 αντιισταμινικων που λαμβανω ειναι πιθανο να εξαλειψει τα συμπτωματα τελειως, δηλαδη να με βοηθησει να θεραπευτει η αλλεργικη αντιδραση.
Δεν παιζει να αφησω τον γατο μου εξω ή να τον δωσω, αλλα μελλοντικα (οταν πεθανει) δε θα βαλω αλλον μεσα. Θα φροντιζω τα γατια της γειτονιας μονο

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 05:44, 26-11-16:

Προτεινω να κανεις μπανιο το γατι καθε εβδομαδα με σκετο χλιαρο νερο. Σκουπισμα συχνο και φιλτρα που καθαριζουν τον αερα. Σταδιακα και με βαση τα συμπτωματα σου αραιωνε τα. Εγω ετσι εκανα και σε συνδιασμο με ελαχιστα αντιισταμινικα μου περασε η αλλεργια.

Απο εκθεση στον ηλιο πως πας; Αν εισαι πχ τα μεσημερια μεσα, χειμωνα καλοκαιρι, προτεινω να κανεις εξεταση βιταμινης D. Οταν ειχα ελλειψη η αλλεργια μου ηταν πολυ χαλια. Τωρα που την ανεβασα στο 95 μου εφυγε και το περιστασιακο φτερνισμα! Ξεχασα τι θα πει αλλεργια!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 22:05, 26-11-16:

Αυτο με το φιλτρο αερα το εψαχνα προσφατα... θα συγκεντρωσω χρηματα και ισως παρω, αλλα η γιατρος μου πε να ανοιγω τακτικα το παραθυρο και να καθαριζω πολυ συχνα με ηλεκτρικη!
Ειχα τεραστια ελλειψη σε βιτ. D κι εδω και ενα 6μηνο περιπου, λαμβανω βιταμινη σε ελαιο..

μπανακι λες; ειναι ηδη 7 μηνων, λες να το δεχθει;
εδω 1-2 φορες που δοκιμασα να του πλυνω το πατουσι επειδη το χε βουτηξει στα κακα, εκανε σαν παλαβο!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,662 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:26, 26-11-16:

Η δική μου γνώμη είναι να μη του κάνεις μπάνιο του γατιού. Τουλάχιστον όχι πριν δοκιμάσεις όλες τις άλλες μεθόδους, προκειμένου να δεις βελτίωση.
Κι αν πρέπει σώνει και ντε να του καθαρίσεις το τρίχωμα, υπάρχουν ειδικοί αφροί για "στεγνό καθάρισμα" που απλώνεις πάνω του και τους αφαιρείς με μια πετσετούλα, όμως και σ'αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να γίνεται κατάχρηση.

Κι εδώ να σημειώσω οτι μου είχε τύχει κι εμένα κάποτε που φιλοξενούσα ένα γατί για κάποιο διάστημα, να παρουσιάσω αλλεργία εξ αιτίας του, χωρίς όμως να είμαι γενικά αλλεργική στα γατιά. Δεν το έψαξα περαιτέρω, αλλά έτυχε να διαβάσω οτι υπάρχει μια ουσία στο σάλιο τους που καθαρίζουν τη γούνα τους και ενδέχεται αυτή να διαφέρει από γάτα σε γάτα και υποθέτω αυτός είναι ο λόγος που μόνο το συγκεκριμένο μου είχε φέρει αλλεργία. Όχι σοβαρή, αλλά με επίμονη ενόχληση στο λαιμό. Τώρα με τη δική μου γάτα που έχω, πρόβλημα κανένα.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 23:23, 26-11-16:

Αυτο με το φιλτρο αερα το εψαχνα προσφατα... θα συγκεντρωσω χρηματα και ισως παρω, αλλα η γιατρος μου πε να ανοιγω τακτικα το παραθυρο και να καθαριζω πολυ συχνα με ηλεκτρικη!
Ειχα τεραστια ελλειψη σε βιτ. D κι εδω και ενα 6μηνο περιπου, λαμβανω βιταμινη σε ελαιο..

μπανακι λες; ειναι ηδη 7 μηνων, λες να το δεχθει;
εδω 1-2 φορες που δοκιμασα να του πλυνω το πατουσι επειδη το χε βουτηξει στα κακα, εκανε σαν παλαβο!
Συνεχισε με την D, θα δεις τεραστια διαφορα! Εγω πλεον εχω ξεχασει πως ειναι να εχεις αλλεργια! Να ελεγχεις τακτικα τα επιπεδα γιατι εμενα με τεραστιες δοσεις μου πηρε πανω απο χρονο για να την ανεβασω και τωρα τον χειμωνα παιρνω 5000IU την ημερα για συντηρηση!

Θα συνηθισει και δεν θα του ειναι τιποτα. Δεν χρειαζεται να το πλενεις με τις ωρες. Βουτηξε το σε μια λεκανη ή σε μπανιερα με χλιαρο νερο, ισα ισα να βραχει καλα και βγαλτο. Να του κοψεις ομως πρωτα τα νυχια Εναλλακτικα ασε την μπανιερα αδεια και απλα βρεξτο με το τηλεφωνο του ντους. Αν δεν καθεται, ισως να βοηθουσε να το περνας ενα χερι με βρεγμενη πετσετα.

Στο δικο μου ειχα δοκιμασει τους αφρους και τα μαντηλακια για στεγνο καθαρισμα, αλλα ηταν χειροτερα γιατι α) δεν ειδα διαφορα μεγαλη και β) η μυρωδια το φρικαρε περισσοτερο

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 01:51, 27-11-16:

Παντως τωρα που το επεσημανες, ενω πριν ενα 3-4μηνο που ελεγξα ελεγξα τη βιταμινη και ηταν απλα σε επαρκες επιπεδο, φτερνιζομουν ολη μερα και νυχτα ενω τωρα εχει πεσει κατακορυφα η συχνοτητα, δεν ξερω εαν οφειλεται στα (ανεβασμενα) επιπεδα της βινταμινης.. (λογικα θα 'χει ανεβει)
η πετσετα ειναι καλη λυση, το κανω στις ενηλικες γατες το καλοκαιρι για να μη ζεσταινονται!

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 03:30, 27-11-16:

Να την μετρας συχνα και αν χρειαστει παρε και συμπληρωμα μαγνησιου γιατι αυτα τα 2 πανε μαζι. Εμενα η ελλειψη D μου προκαλεσε τεραστιο προβλημα υγειας και ακομα ταλαιπωρουμαι. Μη την αγνοεις γιατι δυστυχως η D δεν ειναι βιταμινη αλλα ορμονη και η ελλειψη της συσχετιζεται με ενα σωρο καρκινους, παθησεις και προβληματα.

Ευχομαι να βελτιωθει η κατασταση σου γιατι ξερω απο πρωτο χερι ποσο χαλια ειναι να εχεις αλλεργια και να μη θελεις να αποχωριστεις το ζωακι σου. Στην χειροτερη απλα εχεις παντα κλειστο το υπνοδωματιο σου για να κοιμασαι τουλαχιστον χωρις αλλεργιογοννα. Α, μη το ξεχασω. Επενδυσε σε σκουπα με HEPA φιλτρο. Μπλοκαρει τα αλλεργιογοννα και δεν τα σκορπαει σε ολο το σπιτι!

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 12:28, 27-11-16:

Σ ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες!

Ναι, σκοπευω να αγορασω μια τετοια σκουπα... εχεις καποια υποψιν; χρησιμοποιεις εσυ τετοια;

εννοειται οτι το υπνοδωματιο ειναι μονιμως κλειστο για το γατικο κοινο!

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:10, 27-11-16:

Τώρα που αναφέρατε για σκούπα να πω κι εγώ τη γνώμη μου...πριν ένα χρόνο πήρα μία Dayson ,δεν έχει σακκούλες(μεγάλο κέρδος)και δεν βγάζει σκόνη .Ξεσκονίζω και μετά σκουπίζω και τα έπιπλα λάμπουν.Σκούπισα πρώτα με την παλιά μου σκούπα και μετά με αυτήν και κόντεψα να πάθω συγκοπή!Ο κάδος ήταν γεμάτος τρίχες,χώμα και ό,τι άλλο βάζει ο νους.Νόμιζα πως καθάριζα και το σπίτι ήτανγεμάτο τρίχες.Τα χαλιά έλαμψαν και τα ακάρεα πετιούνται με ασφάλεια στα σκουπίδια.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 17:38, 27-11-16:

^ μπορειτε να με παραπεμψετε σε αυτο το μοντελο σκουπας;

αν δεν εχει σακουλες, τοτε πώς λειτουργει;

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:56, 27-11-16:

Υπάρχει διαφανής κάδος με εσωτερικό πλενόμενο φίλτρο.Μπορείς να τις δεις μπαίνοντας σε κατάστημα ηλεκτρικών διαδυκτιακά ή με επιτόπου επίσκεψη.Είναι ελαφριά σε σχέση με τις άλλες σκούπες και μικρότερη σε όγκο.
http://www.gr.dyson.com/vacuums.aspx
Ελπίζω να μην παραβαίνω κανόνες .Οπωσδήποτε δεν κάνω διαφήμηση .

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 18:58, 27-11-16:

Σ ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες!

Ναι, σκοπευω να αγορασω μια τετοια σκουπα... εχεις καποια υποψιν; χρησιμοποιεις εσυ τετοια;

εννοειται οτι το υπνοδωματιο ειναι μονιμως κλειστο για το γατικο κοινο!
εγω εχω αυτη: https://www.bissell.com/pet-hair-era...t-vacuum-1650a

Ειναι επισης χωρις σακουλα και τα φιλτρα πλενονται

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 20:07, 27-11-16:

Σας ευχαριστω!

και οταν ειναι να αδειασετε τον καδο δε...σιχαινεστε; :/
να υποθεσω οτι δεν ειναι για να μαζευει αλλες ακαθαρσιες γιατι ο καδος θα γινει κ**ος μεσα, ε;
ή λεω κουφα;

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:21, 27-11-16:

Όχι γιατί δεν έρχόμαστε σε επαφή με τις βρωμιές.

Μόνο υγρά δεν μαζεύει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 27-11-16 στις 20:34. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 12:59, 25-12-16:

Καλημέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους . Γαταλί εύχομαι να πηγαίνεις καλύτερα με την αλλεργία σου . Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και τη δική μου ιστορία με θέμα Γάτα - Αλλεργία σε αυτήν . Λοιπόν συμφωνώ με όλα αν και κάποια πράγματα δεν τα ήξερα όπως το πώς συνδέονται βιταμίνη d & mag με αντοχή σε αλλεργιογόνες ουσίες. Παίρνω και από τα 2 κατά καιρούς .
Όσο για τα εμβόλια απευσθητοποίησης δεν έχω κακή εμπειρία . Από τα 12 μου χρονια εμφανισα εντονη αλλεργία στο περδικάκι, στα αγροστώδη , ακάρεα σκόνης , λίγο σε ελιά , λίγο σε σκύλο ( ζούσα μαζί με σκύλο στο σπίτι ) τη γάτα δεν την είχα ψάξει και αφου μου γύρισε σε άσθμα απευθύνθηκα στα 28 μου σε αλλεργιολόγο και μετά από απο 6-7 έτη εμβολίων έγινα περδίκι . Οντως είναι χρονοβόρα διαδικασία .
Τώρα στα του γάτου . Νομίζω ότι ο σωστός καθαρισμός και βασικά αερισμός του χώρου κάνει θαύματα. Επίσης το να μπορείς να διατηρείς το χώρο οπου κοιμάσαι όσο το δυνατόν πιο καθαρό από την παρουσία του γάτου .
Όταν λοιπόν τον προηγούμενο χειμώνα που συγκατοίκησα με το γάτο εμφάνισα τα πρωτα σοβαρά συμπτώματα αλλεργίας , τα οποία βέβαια έβγαλε στην επιφάνεια έντονα και ένα γερό κρυολόγημα , έκανα το rast test και στο τρίχωμα της γάτας βρέθηκα στην κατηγορία 3 με αποτέλεσμα 16,70.
Το αντιμετώπισα με συχνό βούρτσισμα του γάτου , καλό αερισμό του σπιτιού , σκούπισμα των χαλιών τουλάχιστον κάθε 2 μέρες , καναπέδων κλπ .
Όσο για το πώς φρόντισα εμένα ...αρχικώς αγνόησα τα "δώσε το γάτο". Επειδή είμαι και πεισματάρα και επεμβαίνω και στις συστάσεις των γιατρών , δεν πήρα σπρευ με κορτιζονη αλλά ζήτησα κάτι άνευ και όταν αισθανόμουνα δυσφορία στην αναπνοή , σφυριγματα κλπ ξεκινουσα τις καυτερές σάλτσες ,η σάλτσα horseradish κάνει θαύματα . Επίσης πιστεύω ότι μια σωματική άσκηση βοηθάει πολύ σε τέτοιες καταστάσεις. Ας πούμε εμένα το κολύμπι θεωρώ ότι με βοηθάει πολύ .
Όσο για το σκούπισμα των χαλιών βρήκα νομίζω την ιδανικη λύση . Είναι η επαναφορτιζόμενη σκουπα της Karcher Κ55 Εχει ειδική βούρτσα για pets.Πολύ ελαφριά δεν χαλάει και το πέλος των χαλιών , το ήδη χαλασμενο από τον γάτο , και πραγματικα σε εντυπωσιάζει με το τί μαζεύει από ένα χαλί φαινομενικά ολοκάθαρο .
Αυτά! Επίσης γαταλί θα βοηθούσε να έβρισκες έναν καλό αλλεργιολόγο ,αν τελικά τον χρειαστείς, που να μην απεχθάνεται όμως τα ζώα . Καλά Χριστούγεννα!

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 17:22, 25-12-16:

Καλησπερα και χρονια καλα σε ολους! :-)

ΕΛΑ, πολυ κατατοπιστικα οσα εγραψες, με βοηθουν ακομα περισσοτερο!
Για τα καυτερα ουτε που το ξερα... horseradish σαλτσα, πού βρισκουμε; αξιζει; ειναι ευγευστη; αμα ειναι να το δοκιμασω κι εγω...

Εγω παιδια ειμαι στο 2ο μηνα χρησης singodem (το οποιο θα το λαμβανω για 6 μηνες) κι αν δεν περασει η αλλεργια εως τοτε, θα πρεπει να απευθυνθω σε αλλεργιολογο κι εγω.. τωρα αν θα πετυχω φιλοζωο, ειναι θεμα, γιατι εδω που μενω, μονο μια εχουμε αλλεργιολογο.. :-/
Δε με πολυνοιαζει ομως διοτι κι εγω παρομοιας νοοτροπιας ειμαι. Δεν υπαρχει περιπτωση να διωξω το γατακι απο το σπιτι ουτε να παψω να φροντιζω τις γατες που εχω.
Επομενος στοχος ειναι να επενδυσω σε μια καλη ηλεκτρικη σκουπα, καθως αυτη που εχω ειναι προϊστορικη και σιγουρα χωρις φιλτρο για τα αλλεργιογονα.
Επισης, μιας και θιχτηκε το ζητημα, ειμαι κοντα στη μια βδομαδα που εχω ιωση η οποια μου εχει κανει βρογχικο ασθμα, ακροαστικα και βρογχιτιδα. Πρωτη φορα στη ζωη μου μού συμβαινει αυτο και στις αρχες ηταν ανυποφορο. Σηκωνομουν απο τον υπνο με τρελη δυσπνοια και ταχυκαρδια λογω του βηχα. Τωρα ειμαι σε θεραπεια με κοριτζονη/αντιβιωση και απαπνοες και το βραδακι παιρνω το αντιισταμινικο μου, σταθερα. Οσο παιρνω τη θεραπεια και ο οργανισμος "ξεχνιεται" απο την αλλεργια, παρατηρω οτι δεν εχω τα σπαστικα συμπτωματα της αλλεργιας. Το χαπακι σιγουρα με βοηθαει αλλα περιμενω εναγωνιως να δω αν θα λειτουργησει once and for all.
Τελος, κατι που πληροφορηθηκα, ειναι πως, η χρονια απευαισθητοποιηση, δε συνεπαγεται αποτελεσματα, δυστυχως. Επισης, μπορει να 'μαι αλλεργικη και σε αλλα πραγματα και να μην το ξερω.
Ενα χαλι γενικα αυτες οι αλλεργιες..

Η απευαισθητοποιηση, ποσο σου κοστισε, αν επιτρεπεται;

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 19:59, 25-12-16:

Καλησπερα και χρονια καλα σε ολους! :-)

ΕΛΑ, πολυ κατατοπιστικα οσα εγραψες, με βοηθουν ακομα περισσοτερο!
Για τα καυτερα ουτε που το ξερα... horseradish σαλτσα, πού βρισκουμε; αξιζει; ειναι ευγευστη; αμα ειναι να το δοκιμασω κι εγω...

Εγω παιδια ειμαι στο 2ο μηνα χρησης singodem (το οποιο θα το λαμβανω για 6 μηνες) κι αν δεν περασει η αλλεργια εως τοτε, θα πρεπει να απευθυνθω σε αλλεργιολογο κι εγω.. τωρα αν θα πετυχω φιλοζωο, ειναι θεμα, γιατι εδω που μενω, μονο μια εχουμε αλλεργιολογο.. :-/
Δε με πολυνοιαζει ομως διοτι κι εγω παρομοιας νοοτροπιας ειμαι. Δεν υπαρχει περιπτωση να διωξω το γατακι απο το σπιτι ουτε να παψω να φροντιζω τις γατες που εχω.
Επομενος στοχος ειναι να επενδυσω σε μια καλη ηλεκτρικη σκουπα, καθως αυτη που εχω ειναι προϊστορικη και σιγουρα χωρις φιλτρο για τα αλλεργιογονα.
Επισης, μιας και θιχτηκε το ζητημα, ειμαι κοντα στη μια βδομαδα που εχω ιωση η οποια μου εχει κανει βρογχικο ασθμα, ακροαστικα και βρογχιτιδα. Πρωτη φορα στη ζωη μου μού συμβαινει αυτο και στις αρχες ηταν ανυποφορο. Σηκωνομουν απο τον υπνο με τρελη δυσπνοια και ταχυκαρδια λογω του βηχα. Τωρα ειμαι σε θεραπεια με κοριτζονη/αντιβιωση και απαπνοες και το βραδακι παιρνω το αντιισταμινικο μου, σταθερα. Οσο παιρνω τη θεραπεια και ο οργανισμος "ξεχνιεται" απο την αλλεργια, παρατηρω οτι δεν εχω τα σπαστικα συμπτωματα της αλλεργιας. Το χαπακι σιγουρα με βοηθαει αλλα περιμενω εναγωνιως να δω αν θα λειτουργησει once and for all.
Τελος, κατι που πληροφορηθηκα, ειναι πως, η χρονια απευαισθητοποιηση, δε συνεπαγεται αποτελεσματα, δυστυχως. Επισης, μπορει να 'μαι αλλεργικη και σε αλλα πραγματα και να μην το ξερω.
Ενα χαλι γενικα αυτες οι αλλεργιες..

Η απευαισθητοποιηση, ποσο σου κοστισε, αν επιτρεπεται;

Γαταλί καλησπέρα και Χρόνια πολλά ! Οντως άτιμο πράγμα οι αλλεργίες αλλά δεν θέλουν πανικό αλλά ούτε και να της αφηνεις στη τύχη τους .
Η σάλτσα horseradish είναι σάλτσα από αγριοράπανο . Στην Αθήνα τη βρίσκεις και σε sm . Γενικά βρες κάτι καυτερό και δοκίμασέ το . Ακόμη και με ένα ραπανάκι θα δεις διαφορά . Θα αναπνευσεις καλύτερα .
Όσο για τα εμβόλια ειναι όντως ακριβός τρόπος αντιμετώπισης . Εγώ τα είχα ξεκινήσει πριν από 23 χρόνια , με δραχμές ούτε θυμάμαι πόσες αλλά φαντάσου λόγω ταμείου που κάλυπτε σίγουρα το 75 % ήταν ένα κάποιο ποσό . Αγόραζα 6μηνιαία θεραπεία .
Αλλά σκέψου ότι αυτά που είχα να καταπολεμήσω με ταλαιπωρούσαν εποχικά την άνοιξη .Οπότε ο οργανισμός μου είχε ένα μεγάλο καθαρό διάστημα να επωφεληθεί της θεραπείας .
Πάντως σου ανέφερα σκοπίμως και την τιμή που μου έβγαλε το δικό μου τεστ . Ανώτερη της δικής σου και όλα οκ .
Επειδή ρωτάω συχνά ανθρώπους που συναντάω και συγκατοικούν με γάτες , με έχει εντυπωσιάσει το ποσοστό που προκύπτει από την απάντησή τους ότι αρχικώς είχαν θέμα με τα ζώα στο σπίτι αλλά μετά όλα καλά . Είναι σαν να προσαρμόστηκαν στη νέα κατάσταση . Και κάτι τελευταίο ... οσοι έρχονται σπίτι μου και οι οποίοι δεν έχουν ζώο μέσα στο σπίτι εντυπωσίαζονται για το πόσο φρέσκος είναι ο αέρας του . Οταν λοιπόν έχεις θέμα γίνεσαι και πιο νοικοκυρά , δεν αμελείς τον αερισμό του χωρου σου , θεωρώ ότι είναι πιο σημαντικός και από το σκούπισμα . Αντιθέτως οι άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν χριστό μπαίνεις στο σπίτι τους και δεν μπορείς να αναπνεύσεις από τα ζώα τσιγάρα κλπ .
Αυτά ...Όλα καλά θα πάνε . Λίγη υπομονή με την ίωση μόνο .

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 20:36, 25-12-16:

Μου δινεις θαρρος!
Το ιδανικο θα ηταν βεβαια να προσαρμοστω αλλα θα δειξει!
Αυτο με τον αερα ειναι σημαντικο αλλα εγω τοσο καιρο εστιαζω στο σκουπισμα... ειναι που οταν ανοιγω και τα παραθυρα, το βρωμογατο πεταει και βγαινει εξω!...
θα το εχω σε ανακλιση λοιπον αρκετα λεπτα.
Θα παω να ψαξω για κατι καυτερο κι αν γινεται αυτο που λες, συγκεκριμενα.

Σ' ευχαριστω!!!

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 21:57, 25-12-16:

Πώς σας φαινεται η παρακατω σκουπα;

εχει φιλτρο, καλη χωρητικοτητα και αποδοση/κλαση και ειναι αρκετα οικονομικη για μενα.

http://www.kotsovolos.gr/site/small-...-bosch-bgl3hyg

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 22:49, 25-12-16:

Δεν αναφέρει για εκπομπές ρύπων.Για την Dyson που είχα αναφέρει έχει κλάση Α για τους ρύπους,αυτό σημαίνει πως αυτό που ρουφάει δεν το πετάει πίσω.
Είναι σαφώς ακριβή αλλά με δόσεις παλεύεται η κατάσταση.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 00:18, 27-12-16:

αναφερει αυτο:

"Συνιστάται ειδικά για όσους υποφέρουν από αλλεργίες. Φτάνει στην κλάση Α στην απόδοση της επανεκπομπής σκόνης."

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:34, 27-12-16:

Ο.Κ η απόφαση ανήκει σε σένα,σίγουρα είναι καλύτερη από τις συμβατικές που από τη μιά ρουφούν και από την άλλη σου τα επιστρεφουν.

Παράθεση

litsaki73

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη litsaki73
H litsaki73 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H litsaki73 έγραψε στις 06:58, 14-02-17:

καλημερα σας!!! Πριν 2,5 μηνες υιοθετησα μια γατουλα (αδεσποτακι). Πριν ακομα μπει στο σπιτι, εκανε εμβολιο και εσωτερικη αποπαρασιτωση. Ακολουθως καναμε και τη στειρωση. ψεκαστηκε πολλακις για ψυλλους (αν και δεν εχω δει κατι πανω της...) και ζει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μεσα στο σπιτι εκτοτε! Το προβλημα που προκυπτει ειναι το εξης... Απο οταν μπηκε η γατα σπιτι, βγαζουμε οικογενειακως σπυρακια με τρομερο κνησμο! ο συζυγος σε πολυ μεγαλο βαθμο, εγω και η κορη μου σε μικροτερο.. αλλα ο κνησμος ειναι τρομερος!!! Σαν του ψυλλου (με εχει τσιμπησει ψυλλος, και ξερω καλα το καψιμο που κανει.. ) ΔΕν εχω δει πουθενα ψυλλο ομως... Ο κτηνιατρος επιμενει οτι δεν εχει να κανει με τη γατα. Εχει κανεις παρομοιο συμπτωμα?? Αλλεργιες τυπου αναπνευστικου κλπ δεν υπαρχουν! Ευχαριστω!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 11:43, 14-02-17:

Litsaki καλημέρα

Δεν ξέρω τι να υποθέσω για το δερματικό πρόβλημα που προέκυψε, το γεγονός όμως οτι εμφανίστηκε με τον ερχομό της γατούλας με κάνει να υποθέτω οτι τα συμπτώματα δεν είναι...συμπτωματικά.
Επίσης δεν γνωρίζω αν στο παρελθόν είχατε πλησιάσει και χαϊδέψει γάτες αρκετές φορές και αν από από την απλή αυτή επαφή προέκυψε κάποια δερματική αντίδραση

Στη θέση σας, νομίζω η γνώμη του κτηνιάτρου δεν αρκεί, οπότε θα σου συνιστούσα να συμβουλευτείτε επίσης κάποιον παθολόγο/ αλλεργιολόγο, για να διερευνηθεί η αιτία (ενδεχομένως με τη βοήθεια ειδικών εξετάσεων προκειμένου να εντοπιστεί τυχών αλλεργιογόνος παράγοντας αυτού του τύπου αναφυλαξίας) και σε περίπτωση που ισχύει, να ακολουθηθεί μια διαδικασία απευαισθητοποίσης για να συνεχίσετε να απολαμβάνετε την συντροφιά της γατούλας σας χωρίς προβλήματα.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:57, 14-02-17:

Υποθέτω ότι η γατούλα συνεχίζει να έχει ψύλλους άσχετα αν εσείς δεν τους βλέπετε.Την έχετε χτενίσει με το ειδικό χτενάκι ?Η αποπαρασίτωση ισχύει για τους ζωντανούς ψύλλους όχι για τα αυγά τους.Είχα το ίδιο πρόβλημα κάποτε και έφτασα στο σημείο να του βάζω κάθε 2 εβδομάδες αμπούλα .Μετά από 2 μήνες τους ξεπάστρεψα αλλά ως τότε υποφέραμε.Ο κτηνίατρος τον έψαχνε κι έλεγε δεν έχει ,λογικά βέβαια αφού βάλαμε την αμπούλα.Το ίδιο θέμα αντιμετώπησε και μία ξαδέλφη μου στο εξωτερικό.Τα ίδια έλεγε ο γιατρός και επειδή επέμεινα αποφάσισε να βάλει κιάλλες αμπούλες για κάποιο διάστημα και απαλλάχτηκαν.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 13:53, 14-02-17:

ωστοσο, η απευαισθητοποιηση ειναι λεπτο ζητημα και με αμφιβολα αποτελεσματα..
σε καθε περιπτωση, πρεπει να ελεγχθει ξανα ο γατος και σιγουρα να συμβουλευτειτε καποιον παθολογο, οπως ηδη αναφερθηκε

Παράθεση

Nellaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nellaki
H Nellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Nellaki έγραψε στις 14:40, 07-03-17:

Καλησπέρα και απο μένα
Πριν μια εβδομάδα πήραμε και εμείς ένα γατακι
Είμαστε πολυ χαρούμενοι και φυσικά περισσότερο η κόρη μου(5 χρόνων)
Εγώ όμως εχω ένα άγχος..... γενικά εχω θέματα με αλλεργίες ειδικά την άνοιξη, παλαιότερα είχα κάνει τεστ και για γάτα ήταν αρνητικό!!!!!!!!!!
Υπάρχει πιθανότητα να ειμαι αλλεργική τώρα;;; και σε ποσό καιρό θα φανεί αν ειμαι
Να πάω να κάνω ξανά το τεστ δεν δίνω έτσι 50€
Τα μικρά παιδια έχουν αλλεργίες σε γατούλες;;;
Σας ευχαριστώ που με ακούσατε ελπίζω να ενημερώσετε να ηρεμήσω λιγάκι.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 15:04, 07-03-17:

Καλησπέρα Nellaki και καλωσόρισες στην παρέα μας
Να χαίρεστε και το γατο-μωρούλι σας κι εύχομαι να σας συντροφεύει για πολλά πολλά χρόνια

Σχετικά με αυτό που ρωτάς, η αλλεργία (αν υπάρχει) συνήθως εμφανίζεται τις πρώτες 1-2 εβδομάδες. Κι εγώ είμαι αλλεργική, αλλά ευτυχώς όχι στις γάτες. Πιστεύω αν ήταν, θα σου είχε ήδη εκδηλωθεί με κάποιο τρόπο.
Σχετικά μπορείς να διαβάσεις και αυτό το άρθρο.

Όσο για τα παιδιά, νεότερες επιστημονικές έρευνες δείχνουν οτι η συγκατοίκηση με ένα ζωάκι συντροφιάς, όχι μόνο δεν βλάπτει, τουναντίον "οχυρώνει" το αμυντικό σύστημα του οργανισμού τους έναντι ενδεχομένων αλλεργιών.

Οπότε νομίζω μπορείτε άφοβα να απολαύστε τη νεοφερμένη μικρή χνουδωτή σας συντροφιά.

Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tammy
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O tammy έγραψε στις 15:16, 07-03-17:

Καλησπέρα. Δεν είμαι αλλεργιολόγος αλλά δε νομίζω να έχουν σχέση οι ανοιξιάτικες αλλεργίες[κυρίως απο τη γύρη των λουλουδιών] με το γατουλίνι. Εγώ στη θέση σου δε θα ανησυχούσα[αφού έχεις κάνει και τεστ]. Για την κορούλα σου, μην αγχώνεσαι. Όταν ο γιος μου ήταν έξι, πήραμε και εμείς τη Τάμμυ. Τα πάνε τέλεια. Πιστεύω ότι η επαφή των παιδιών με τα κατοικίδια είναι πολύ όμορφη και τρυφερή εμπειρία που σίγουρα τα κάνει πιο υπεύθυνα. Θα μπορούσες να της αναθέσεις μικρές δουλειές που θα τη χαροποιήσουν και θα τη δέσουν με το ζωάκι.Άλλωστε, φαντάζομαι ότι το γατάκι το παρακολουθεί γιατρός. Μην ανησυχείς λοιπόν και θα δεις πως η σχέση με το ζώο είναι αμφίδρομη...Και νομίζω ότι ο άνθρωπος κερδίζει πολλά περισσότερα από όσα δίνει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nellaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nellaki
H Nellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Nellaki έγραψε στις 15:22, 07-03-17:

Σας ευχαριστώ παρα πολυ ήδη μου χει φύγει λιγο το άγχος και αν και μια εβδομάδα έχουμε
αγαπήσει όλοι μας την Τοσοδουλα μας( έτσι ήθελε η κόρη μου να την ονομάσουμε)!!!!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:17, 07-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Nellaki
Σας ευχαριστώ παρα πολυ ήδη μου χει φύγει λιγο το άγχος και αν και μια εβδομάδα έχουμε
αγαπήσει όλοι μας την Τοσοδουλα μας( έτσι ήθελε η κόρη μου να την ονομάσουμε)!!!!!!
Θα χαιρόμασταν κι εμείς πολύ να γνωρίσουμε την Τοσοδούλα κι αν κάποια στιγμή το αποφασίσεις, μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα αφιερωμένο αποκλειστικά σ'εκείνη εδώ που έχουμε τα μέλη της κοινότητάς μας τις ιστορίες από τα γατο-καμάρια μας. Θα μπορείς εκεί να γράφεις για την καθημερινότητά της, τις τσαχπινιές και ότι άλλο την αφορά και ασφαλώς με φωτογραφίες που θα την απολαμβάνουμε σε όλες τις φάσεις της ζωής της.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους