Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,620 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 369 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εξαφανίστηκαν γατάκια

Elena7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elena7
H Elena7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Elena7 έγραψε στις 00:45, 28-04-17:

Καλησπερα σε ολους, χρειαζομαι την βοηθεια/αποψη σας για αυτο που θα σας περιγραψω.
Εχω μια γατουλα 2 χρονοων μεσα στο σπιτι. Εξω στην βεραντα ταιζω 2-3 αδεσποτες γατες. Η μια απο αυτες ερχεται εδω και 1 χρονο καθε μερα για να φαει κ μερικες φορες κοιμαται κ στην βεραντα. Επισξς εχει μπει κλεφτα μεσα στο σπιτι πολλες φορες και κανει βολτες και με την δικια μου χωρις προβλημα.
Αυτη λοιπον εμεινε εγκυος και τελικα γεννησε στην βεραντα μου μεσα σε μια κουτα που ειχα την 1 Απριλιου. Γεννησε 4 γατακια αλλα το ενα πεθανε ξαφνικα στις 15 μερες. Απο την αρχη δεν ειχε κανενα προβλημα και καθεται να την χαιδεψω και μου τριβεται κ δεν ειχε ποτε προβλημα με το να πιασω τα μικρα. Η μαμα απο την 2η μερα που γεννησε εφευγε λιγο και μετα επεστρεφε κανονικα στα μικρα.
Σημερα το πρωι 27 Απριλιου (27 ημερων και τα μικρα) ανοιξα την βεραντα και δεν ηταν ουτε η μαμα αλλα ουτε και τα μικρα !!! Τρομαξα αλλα σκεφτηκα οτι θα τα πηγε πλεον στην διπλα πολυκατοικια που εχει κηπο ή αλλου τελος παντων για να ξεκινησουν να περπατανε (ακομη δεν ειχαν βγει καν απο την κουτα). Αυτο που με ταραξε ειναι οτι γυρισε η μαμα και εψαχνε τα μικρα στην κουτα και αρχισε να νιαουριζει δυνατα και να με κοιταει. Αυτο εγινε πολλες φορες μεσα στην ημερα σημερα, εφευγε και ερχοταν, νιαουριζε και φαινοταν να τα ψαχνει Βγηκα να ψαξω αλλα δεν βρηκα κανενα μικρο !!!
Αρσενικα ερχονται στο μπαλκονι αλλα τα εδιωχνε παρολο που δεν πλησιαζαν τα μικρα αλλα και παλι αν επιτεθηκαν στα μικρα νομιζω οτι θα τα εβρισκα εκει, δεν θα τα κουβαλουσαν εκτος μπαλκονιου κ τα 3.
Οι θηλυκες που ερχονται ισως να πηραν και τα 3? Η μια ειναι εγκυος τωρα οποτε δεν νομιζω.
Δεν μπορω να καταλαβω τι εχει γινει κ πραγματικα εχω στεναχωρηθει παρα πολυ που δεν ειναι πια εδω αλλα κυριως γιατι αντιλαμβανομαι οτι τελικα δεν τα μετεφερε η μαμα τους αλλου αλλιως φανταζομαι δεν θα εψαχνε και φωναζε !!!
Θα εκτιμουσα την γνωμη σας και αν εχετε παρομοια εμπειρια να μου πειτε αν μπορω να κανω κατι ή τι μπορει να εχει συμβει!!!
Ευχαριστω πολυ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,581 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:21, 28-04-17:

Έλενά μου, κατ'αρχήν καλωσήρθες στην παρέα μας.

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά από την κατάσταση που περιγράφεις, προσωπικά βγάζω το συμπέρασμα οτι πίσω από αυτή την ξαφνική... εξαφάνιση, έχει μπει ανθρώπινο (τρόπος του λέγειν "ανθρώπινο"), χέρι. Δεν έχω και εικόνα της βεράντας σου- σε πόσο ύψος από το έδαφος βρίσκεται λ.χ.- και αν είναι εύκολη η πρόσβαση (το ίδιο και η πιθανότητα) να έχει δεχθεί "επίσκεψη" από ξένο δίποδο εισβολέα.

Θα ήταν ευχής έργον να τα ξανάβρισκες σώα και αβλαβή κάπου εκεί κοντά, αλλά προς το παρόν αρκούμαι στην εικασία και (περισσότερο) ευχή , να έχουν μεταφερθεί σε ασφαλές μέρος ώστε να μην κινδυνεύει άμεσα η ζωή τους και να είναι αρκετά τυχερά, ώστε κάποιο άλλο (ενδεχομένως αληθινά "ανθρώπινο") χέρι να τα περιμαζέψει και να τους δώσει τροφή και στέγη μέχρι να υιοθετηθούν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 28-04-17 στις 07:29. Αιτία: προσθήκη κειμένου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 09:10, 28-04-17:

Υπό δύσκολες συνθήκες θα σου πω καλώς ήρθες...
Εάν η βεράντα σου είναι χαμηλά(και είμαι σίγουρη ό,τι αυτό ισχύει,αλλιώς η γατούλα δεν ερχόταν)κάποιο ζωώδες δίποδο έκανε τη δουλειά.Φαίνεται εχεις αντιδραστικούς στη γειτονιά σου και τα βόλεψαν μιά χαρά.Αν η γατούλα τα είχε μεταφέρει δεν θα τα έψαχνε καλαίγοντας.Όταν ξαναέρθει πρόσεξε λίγο τις θηλές στους μαστούς της.Αν είναι μουσκεμένοι τα μωρά ζουν,αν όχι τότε ...δεν θέλω να σκεφτώ άλλα σενάρια.Εύχομαι να πέσουν σε καλά χέρια τα καημενάκια.

Παράθεση

Elena7

Νεοφερμένος

H Elena7 έγραψε στις 09:31, 28-04-17:

Το μπαλκονι ειναι στον 1ο μπροστινο και το σκεφτηκα και εγω οτι μπορει να εχει γινει κατι τετοιο απλα το θεωρησα υπερβολη γιατι δεν υπαρχει "ευκολη" προσβαση παρα μονο με σκαρφαλωμα και σκαλα το οποιο το θεωρω παρακινδυνευμενο. Βεβαια πραγματικα δεν βρισκω αλλη απαντηση οσο τραβηγμενο να ειναι... Τα γατακια ουτε φωναζαν ουτε φασαρια εκαναν οποτε επισης δεν καταλαβαινω γιατι να το κανουν. Ελπιζω τουλαχιστον να ειναι καλα !!!
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και χαιρομαι που ειμαι στην παρεα σας. Ελπιζω επομενα μηνυματα να ειναι πιο χαρουμενα.

Παράθεση

Elena7

Νεοφερμένος

H Elena7 έγραψε στις 09:41, 28-04-17:

Καλημερα, και ευχαριστω για την απαντηση. Ξαναρθε μολις και δυστυχως ειναι στεγνες οι θηλες της. Οποτε σιγουρα δεν τα εχει αυτη.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 10:47, 28-04-17:

Σίγουρα τα έχασε και πολύ λυπάμαι...Όταν οι άνθρωποι έχουν ζωώδη ένστικτα(και υποτιμώ τα ζώα με αυτή την έκφραση)τότε είναι ικανοί και σε πύργο ν'ανέβουν για να εκτελέσουν το δολοφονικό τους χόμπυ.

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 19:22, 29-04-17:

Λυπάμαι πολύ για τα μωρά..

Κρατήστε και μια πισινή, ενδέχεται να μην ήταν άνθρωπος αλλά πουλί -τα κουτάβια μέχρι κάποια ηλικία δεν τα αφήνουμε μόνα τους έξω γιατί για κάποια πουλιά (έχω κολλήσει τώρα και δε θυμάμαι ποια συγκεκριμένα) είναι θήραμα, έχει τύχει και σε γνωστό μου εκτροφέα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,405 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:18, 30-04-17:

Καλημερα καλη μου φιλη.Εγω δεν ειμαι τοσο σιγουρη οτι ειναι ανθρωπος,χωρις και να το αποκλειω.Εφοσον λες οτι πηγαιναν και αρσενικα γατια..να ξερεις οτι στο ενστικτο των αρσενικων γατιων(οπως και στα λιονταρια) ειναι να σκοτωνον τα μικρα,ετσι ωστε η μανα τους να μην ασχοληται με αυτα και να τους αφηνει να ζευγαρωνουν μαζι της.
Δεν το εχουν ολα τα αρσενικα γατια..καποια ομως το εχουν και μου εχει τυχει αυτο οταν ζουσα στη ζακυνθο σε κτημα.
Βεβαια...εγω εβρισκα απομειναρια των μικρων γατιων.
Οπως και να εχει...το γεγονος ειναι πολυ λυπηρο.Εφοσον τα ψαχνει και οι θηλες της δειχνουν οτι δεν ηνε χουν θηλασει..σιγουρα κατι εγινε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elena7

Νεοφερμένος

H Elena7 έγραψε στις 08:49, 07-09-17:

Καλημερα με ευχαριστα νεα για τα γατακια που εξαφανιστηκαν !!!!
Πριν περιπου 1 μηνα ειδα την μαμα να ερχεται για επισκεψη με τα 3 μικρα της τα οποια ειναι πανεμορφα και μια χαρα στην υγεια τους. Προφανως τελικα τα ειχε παρει εκεινη απο το μπαλκονι. Ακομη δεν εχω καταλαβει γιατι ουρλιαζε εκεινη την ημερα που τα πηρε και γιατι τα εψαχνε αλλα τουλαχιστον ειναι ολα καλα και πλεον ερχονται και αυτα καθημερινα για φαγητο.
Ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες σας.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 09:26, 07-09-17:

Πολύ καλή εξέλιξη ,μπράβο!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους