Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,564 εγγεγραμμένα μέλη και 718,165 μηνύματα σε 22,539 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 368 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιες κονσέρβες είναι καλύτερες;

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:14, 15-02-16:

Για τα σκυλιά δεν ξέρω, δεν είμαι σίγουρη αλλά για τις γάτες ξέρω πως αν το τρώνε τακτικά γίνεται τοξικό για το συκώτι τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maraki.gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maraki.gr
H Maraki.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Maraki.gr My cat My world♥ έγραψε στις 17:54, 27-07-16:

Υγειά σας γατόφιλοι! Ελπίζω να είστε όλοι καλά και φυσικά το ίδιο και οι γάτες σας!! Με απασχολεί ένα θέμα σχετικά με τις κονσέρβες και τα φακελάκια που τα αγοράζουμε είτε από το σούπερ μάρκετ είτε από pet shop . Οι Σίσσυ(7χρονη) μου και ο Μαξ (1 χρονων) λατρεύουν οτιδήποτε με κονσέρβα και φακελάκι!! Αλλά δεν ξέρω πόσο συχνά να τους δίνω και τι μάρκα να παίρνω . Τώρα παίρνω ό , τι μου κινήσει το ενδιαφέρον και έχει την πιο ωραία συσκευασία αλλά βέβαια αυτό δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο . Οπότε θέλω να τις απόψεις σας όπως και δήποτε !! ♥

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη raccoon
H raccoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H raccoon έγραψε στις 14:11, 09-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Selina Kyle
Μπήκα στην ιστοσελίδα τους και έριξα μια ματιά στα συστατικά. Παρ' όλο που γράφει πως είναι πλήρης τροφή για γάτες, ότι δεν περιέχει βελτιωτικά γεύσης ή χρωστικές ουσίες και είναι κατάλληλη και για ανθρώπινη κατανάλωση, προχώρησα στο σημείο όπου αναλύει πιο καλά τα συστατικά των κονσέρβων, ότι περιέχουν by products. Για να καταλάβεις τι είναι τα by products, σου παραθέτω μια παράγραφο από το βιβλίο: "The Natural Cat" της Anita Frazier:

Αν βρίσκεσαι σε μια υπεραγορά και πάρεις από το ράφι μια κονσέρβα για γάτες και καταφέρεις να διαβάσεις τα μικροσκοπικά γράμματα κάτω από την επικεφαλίδα «συστατικά», χωρίς αμφιβολία, θα διαβάσεις τις λέξεις: by-products ή beefby-products. Ο δόκτωρας P.F. McGargle, κτηνίατρος και ομοσπονδιακός επιθεωρητής κρέατος, λέει ότι τα by-products «περιέχουν μουχλιασμένα, μπαγιάτικα, επεξεργασμένα κρέατα καθώς και ιστούς διάτρητους από καρκίνο, που δεν μπορούν να φαγωθούν από ανθρώπους». Ο δόκτωρας AlfredJ. Plechner, δίνει μια πιο κατανοητή λίστα: «Άρρωστοι ιστοί, πύον, μαλλιά, απόβλητα σφαγείων, καθώς και κουφάρια σε διαφορετικά στάδια αποσύνθεσης, αποστειρώνονται με χημικά, υψηλές θερμοκρασίες και διαδικασίες πίεσης.» Πολλά by-products προέρχονται από ζώα ονομαζόμενα 4-D – νεκρά ή άρρωστα – κάτι που η κυβέρνηση δεν επιτρέπει σε ζωοτροφές. Η θεωρία όμως, θέλει τα επικίνδυνα βακτήρια και τους ιούς, να καταστρέφονται μέσα από την επεξεργασία σε ψηλές θερμοκρασίες, η οποία «αποστειρώνει» το κρέας των byproducts. Πως θα αισθανόσουν αν ήξερες ότι το φαγητό που τρως κάθε μέρα αποτελείται από αυτά;

Ένα δεύτερο αρνητικό είναι ότι περιέχουν: Πρωτείνη: 11,0% και Λίπος: 5,1% που μου φαίνονται λιγοστά σε σχέση με την 52% Πρωτεϊνη και 36%λίπος που περιέχει ένα γεύμα της Lily's Kitchen που είναι οργανική τροφή και κορυφαία.

Δεν θα την επέλεγα για τα γατάκια μου.
Να ρωτήσω κατι γιατί μπηκα στο thread μιας και τυχαια σημερα αγορασα την nuevo απο το pet shop της γειτονιας μου μιας κ πανω αναφερει super premium.

Της Lily's Kitchen τα ποσοστα αυτά πρεπει να είναι οταν εχει αφαιρεθει η υγρασια γιατι στο ιδιο το site αναφέρει αλλες τιμες!
http://www.lilyskitchen.co.uk/produc...inner-for-cats
τυχαιο παραδειγμα το συγκεκριμενο προιον αλλα ολα που χαζεψα σε κονσερβες πανω κατω τετοια ποσοστα εχουν.
Φυσικα δεν αμφισβητω την ποιοτητα!!!!!! Καθε αλλο αλλα ως προς τις τιμες ηθελα να το πω γιατι μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση η τοση τεραστια διαφορα απο 12% σε 52% .
K το εψαξα γιατι απο περιεργεια μπηκα στο site της hills να δω τα ποσοστα και αναφερει ξεκαθαρα πανω οι τιμες αυτες ειναι αφου εχει αφαιρεθει η υγρασια! αλλα ειναι με ψηλα γραματακια οποτε ο αλλος λεεει ουααοουυυυ45% πρωτεινη!!!!! τι να μας πει η αλλη με το 12%

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 15:33, 12-10-16:

εγω της δινω purina φακελακια κ τα λατρευει. με λαχανικα, σαλτσα κοτοπ. κλπ. Ειναι καλης ποιοτητας κ σε λογικη τιμη. Απο πρωτεινη ειναι στο 12% κ μερικες εχουν κ ταυρινη που κανει καλο στο τριχωμα. Εχω δει στα σουπερ που πουλανε κονσερβες 415γρ με 0.50ε, δεν ειναι κ οτι καλυτερο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 02:17, 06-11-17:

Καλησπέρα ! Ο γάτος μου φαγάνας τρομερός εδ'ω και λίγο καιρό θέλει να τρώει μόνο κροκέτες και όχι υγρη τροφη που συνηθίζω να του δίνω 2 φορές την εβδομάδα . Φρόντιζα και ηταν apllaws τα φακελάκια που ειναι με τροφη μεγειρεμένη στον ατμό . Τρώει χωρίς κέφι τη μισή ποσότητα . Του πρόσφερα και τις άλλες που έχει με το τζελ που είναι πιο δελεαστικές και άλλες μάρκες αντίστοιχα . Διακρίνω μία άρνηση . Κατά τα άλλα είναι υγιέστατος . Σταμάτησε βέβαια να τρώει λαίμαργα και με την μία το γεύμα του λες και καιροφυλακτούν 10 γ'ατες να του το φάνε , του πήρε 2 χρόνια για να το καταλάβει , αλλά ενώ είναι ορεξάτος θέλει μόνο κροκέτες. Εχετε καμία ιδέα γιατί το κάνει αυτό ? Σας έχει συμβεί ?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,574 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:09, 06-11-17:

Καλή σου μέρα και καλή εβδομάδα!

Ναι, μου έχει τύχει κάποιο χρονικό διάστημα διάρκειας περίπου 2-3 μηνών, όπου η Τέρψη μου είχε αρχίσει να δείχνει μια ξαφνική απέχθεια προς τις κονσέρβες. Όσες μάρκες και γεύσεις κι αν άλλαξα, δεν μπόρεσα να την δελεάσω να φάει, αλλά κατόπιν, για άγνωστο πάλι λόγο και λίγο-λίγο, επανήλθε και τις τρώει πάλι μια χαρά.

Όμως, έχει συμβεί και δεύτερη (αυτή τη φορά, δεν ήθελε τις κροκέτες) κι επειδή έδειχνε και μια υποτονικότητα παράλληλα, την πήγα στην κτηνίατρο όπου διαγνώστηκε με ελαφρά ίωση και πήρε κάποια αντιβίωση.
Μάλιστα μου είπε η γιατρός οτι αν ξαφνικά τα καμάρια μας δείχνουν να μη θέλουν κάποιο είδος τροφής, είτε την ξηρή είτε τις κονσέρβες (ενώ πριν τις έτρωγαν με περισσή όρεξη), πιθανότατα αποτελεί κάποια ένδειξη οτι κάτι δεν πάει καλά.

Αν κατά τα λοιπά ο γατούλης σου δείχνει ζωηρότατος, δεν νομίζω να συντρέχει λόγος ανησυχίας. Αν όμως παρατηρήσεις οποιαδήποτε άλλη αλλαγή στις λειτουργίες ή/και στις συνήθειές του, μια επίσκεψη στον κτηνίατρο είναι αναγκαία.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 10:53, 06-11-17:

Καλημέρα alcyone . Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση . Είναι ζωηρότατος και πρόσφατα πήγε στην κτηνίατρο για τα εμβόλια του . Η ανησυχία μου πηγάζει από το γεγονός ότι ειναι γάτος στειρωμένος και φοβάμαι για το ουροποιητικό του . Κατά τα άλλα φαίνεται ευχαριστημένος απ τη ζωή του. Τώρα τον έχω δίπλα μου , λιάζεται και μαλάζει το γνωστό γουρουνάκι από το ikea . Το χω ως παιχνίδι σε περισσότερα ζώα από ότι σε παιδιά . Καλή εβδομάδα !

Το έχω δει ως παιχνίδι εννοώ ...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 12-11-17 στις 08:45. Αιτία: merge.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:49, 06-11-17:

Μακάρι κι ο δικός μου να μην έτρωγα κονσέρβες.Του δίνω τις Gourmet αλλά πιστεύω πως είναι σκουπίδια.Αν αφήσεις να μουσκέψει ένα κοματακι ,αντί να διαλυθεί ,γίνεται λάστιχο.Φαντάσου τι τα ταίζουμε,έντερα,νύχια,αυτιά,τένοντες...σιγά μη βάζουν φιλέτα...
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 01:55, 12-11-17:

Καλημέρα και πάλι . Εγώ να κάνω υπομονή 2 και 3 μήνες και ας ξοδεύομαι με τις κονσέρβες που δεν τρώει , δεν πάνε χαμένες . Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιος κίνδυνος στο να επιβαρυνθεί η υγεία του απο το να τρώει μόνο ξηρά τροφή .
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,574 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:00, 12-11-17:

Δεν νομίζω, να διατρέχει κάποιο σοβαρό κίνδυνο.
Αρκεί να φροντίζεις με κάθε τρόπο να ενυδατώνεται επαρκώς.
Ιδιαίτερα για τα αρσενικά γατιά, αυτό είναι must για την ομαλή λειτουργία του ουροποιητικού τους συστήματος και για την πρόληψη σε ότι αφορά τη δημιουργία ουρολογικού συνδρόμου

Δες και το σχετικό άρθρο εδώ
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:12, 12-11-17:

Ο κτηνίατρός μας μου είπε πως καλύτερα να δίνουμε στα γατάκια μας κονσέρβες τόνου σε νερό ,από αυτές που τρώμε κι εμείς.Εδώ στην πόλη μας στον Μασούτη βρίσκουμε τόνο του Μασούτη τα τρία τεμάχια 3,5 ευρώ.Σε σχέση με τις Gourmet που στοιχίζουν 1 ευρώ τα φιλετάκια τόνου ,αυτές είναι καλύτερες γιατί και μεγαλύτερη ποσότητα έχουν αλλά και φυσικό ψάρι περιέχουν.
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 19:36, 12-11-17:

Οι τόννοι σε νερό έχουν υπερβολικά πολύ αλάτι για τα γατιά μας - πού να γλύψουν και το ζουμάκι... Αν δεις πχ τις Schesir ή τις Applaws ακόμα και τις Gourmet Diamant δεν έχουν καθόλου αλάτι. Δυστυχώς, όντως κοστίζουν ακριβότερα από τις δικές μας κονσέρβες!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyros
Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 16:58, 11-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Παρότι το συγκεκριμένο με τον υδράργυρο το έχω κι εγώ ακούσει, σε σχέση όχι μόνο με τον σολωμό, αλλά και με τον τόννο, εξακολουθώ και της δίνω μεν και τα δυο, αλλά αραιά, όχι σε καθημερινή βάση.

Σχετικά με τα ψαρικά, υπάρχει πάντα κι η "ταπεινή" σαρδέλα, το ίδιο θρεπτική που την προτιμώ ως πιο "ακίνδυνη". Μάλιστα η Stuzzy, έχει βγάλει μια μεγάλη κονσέρβα για γάτες, με ολόκληρα κομάτια σαρδέλες (που τις ορέγομαι κι εγώ) και που την προτιμώ.

Αριστερά η σκέτη σαρδέλα, δεξιά εμπλουτισμένη με μικρές γαριδούλες

Ξέρεις που πουλάνετις κονσέρβες με τη σαρδέλα; 'Οσο και αν έψαξα δεν τις βρήκα.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:16, 11-05-18:

Σε πολλά pet-shops και σε όλα τα μεγάλα. Προσωπικά τα αγοράζω από κατάστημα κοντά στη γειτονιά μου, δεν είναι από τα μεγάλα, αλλά έχει. Και επίσης τις έχω βρει και στο pet4U.

Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 22:53, 11-05-18:

Αν θέλεις γράψε ποια Pet shops το έχουν. Στο Pet4u έχω πάει Καλλιθάε και Κουκάκι, δεν το βρήκα. Ούτε στο site το έχουν.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:01, 11-05-18:

Το είχα βρει στο Pet4u στη Νέα Χαλκηδόνα. Όμως δεν ξέρω αν εξακολουθεί να έχει, γιατί κατά καιρούς παρουσιάζουν ελλείψεις ορισμένα προϊόντα. Δεν πηγαίνω συχνά εκεί, ούτε συνηθίζω να κάνω αγορές από το διαδίκτυο, γι αυτό και το προμηθεύομαι από το συνοικιακό pet-shop
("Cats & Dogs", Μουστοξύδη 14).
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O spyros έγραψε στις 23:49, 26-05-18:

Ξέρετε αν εισάγονται στην Ελλάδα τα φακελάκια Nuevo; Τα είδα εδώ:
http://nuevo-petfood.com/
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:28, 27-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από spyros
Ξέρετε αν εισάγονται στην Ελλάδα τα φακελάκια Nuevo; Τα είδα εδώ:
http://nuevo-petfood.com/
Τα φακελάκια δε γνωρίζω αν εισάγονται Ελλάδα αλλά στο pet4u εχει τις κονσεβες...
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O spyros έγραψε στις 20:50, 07-06-18:

Είδα τα φακελάκια στο petcity στην Πειραιώς. Το pet4u έχει τις κονσέρβες και δεν έχει τα φακελάκια ενώ το petcity έχει τα φακελάκια και δεν έχει τις κονσέρβες!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους