Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,538 εγγεγραμμένα μέλη και 718,134 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 386 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι η καλύτερη διατροφή για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι;

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 21:49, 05-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Το συγκεκριμένο άρθρο το είχα διαβάσει όταν προσπαθούσα να διαλέξω την τροφή που θα εδινα στον πρώτο γατουλη μου... Θυμάμαι πως μελετούσα για ώρες τα συστατικά διαφόρων τροφών και έκανα σύγκριση.. Πωωωω τι κούραση που είχα νιώσει.. Διάβαζα διάβαζα και άκρη δεν έβγαζα.. Και έπαιρνα πασίγνωστες και προτεινόμενες τροφές και μελετούσα τα συστατικά και απογοητευομουν.και ο αξελ να μην τρώει κιόλας...
Πάντως με βοήθησε πάρα πολύ το συγκεκριμένο άρθρο.. Όχι πως με έκανε έμπειρη στις τροφές απλώς κατάλαβα τι πρέπει να αποφεύγω
Ποιο άρθρο ; Αυτό που ποστάρει η Καλυψώ ποιο πάνω ;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 898 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 21:59, 05-02-19:

Είχα γράψει και εγώ νωρίτερα πως το meal σημαίνει κρέας...μια χαρά είναι....
Όσο θα διαβάζεις στέφανε τόσο θα μπερδεύεσαι

Εγώ orijen δεν θα έδινα γιατί τη θεωρώ πολύ βαριά τροφή - ίσως παραπάνω από ότι πρέπει - κάνε επιλογή μεταξύ carnilove και acana.. Πιστεύω πως οποία από τις δύο διαλέξεις θα τρέφεται σωστά... Τα συστατικά και των δύο είναι πολύ καλά, καμία από τις δύο δεν έχει χρωστικές και συντηρητικά και χημικά και έχουν και τα 7 χαρακτηριστικά μιας καλής τροφής που αναφέρει το άρθρο...

Δες κιόλας ποια θα φάει ο Ιβάν...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 898 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 22:03, 05-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από stefanosf
Ποιο άρθρο ; Αυτό που ποστάρει η Καλυψώ ποιο πάνω ;

http://natureapetfoods.com/el/greece...ροφής-κ/

Αυτό που ανέφερε ο Ορέστης....

Αν απαγορεύεται να βάλουμε λινκ ας διαγραφει
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 22:04, 05-02-19:

Ευχαριστώ Δήμητρα .
Εάν πάρω την carnilove να πάρω την kitten ή την κανονική ;
Εσυ τι θα έκανες .
Ρωτάω γιατί εάν πάρω την acana έτσι και αλλιώς θα πάρω την κανονική
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 22:15, 05-02-19:

Αν επιλέξεις carnilove θα πάρεις kitten γιατί έχει περισσότερη πρωτεΐνη και ενέργεια και ασβέστιο και φώσφορο τα οποία είναι απαραίτητα για τα μικρά γατάκια..(δεν έχω μπροστά μου φυλλάδιο για να μπορώ να κάνω σύγκριση) αλλά στις τροφές για ενήλικες γάτες μειώνονται τα ποσοστά... Το ασβέστιο φωσφορο μαγνήσιο χαμηλώνουν, τα λιπαρά λιγοστεύουν...

Όταν με το καλό στειρωθει - και δεδομένου ότι δίνεις carnilove - τότε πηγαίνεις στην τροφή για στειρωμενες γάτες....

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 05-02-19 στις 22:20.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 09:03, 06-02-19:

Καλημέρα!

Έχετε δίκιο για το chicken meal δεν έχει υπό προϊόντα στον ορισμό του.

Βρήκα και μια λίστα με τους ορισμούς των συστατικών εδώ: http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=84130
Αλλά δεν έχω πειστεί ότι το meal είναι αβλαβές,

πχ δείτε τι λέει για τα κρεατάλευρα εδώ: http://barfistas.gr/dog-food-ingredients/ και

για την carnilove εδώ: https://kicikot.com/en/list-of-cat-f...worth-knowing/
Παράθεση

charlie2alpha (Κώστας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη charlie2alpha
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O charlie2alpha έγραψε στις 10:58, 06-02-19:

Βάσανο έχει καταντήσει η επιλογή τροφής με τόσες μάρκες στην αγορά κι οι περισσότεροι ιδιοκτήτες ζώων (λίγο ψυχρό αλλά έτσι θεωρούμαστε νομικά) απλά παίρνουν οτι πει το pet-shop-ας οτι είναι καλό ή κτηνίατρος που συχνά πουλάει κι αυτός τροφές. Ο δικός μου απο την αρχή μου μίλησε για την Royal Canin και την Acana. Χτες που πήγα να μιλήσω λίγο μαζί γιατί ο γάτος μου τελευταία δεν έχει όρεξη και είναι κάπως νωθρός, ουσιαστικά παραδέχτηκε ότι η Royal Canin αρέσει πολύ στις γάτες γιατί έχει βελτιωτικά γεύσης. Επίσης μου είπε οτι θεωρεί την Acana κορυφαία τροφή αλλά πολλές γάτες δε την θέλουν.

Αν κάτι με έμαθε ο γάτος μου πάντως είναι να είμαι κι εγώ υπομονετικός και πεισματάρης (απαραίτητες αρετές αν προσπαθείς να κάνεις δίαιτα στο γάτο σου!) και σήμερα αναθάρρησα καθώς ο Μάιλο καθάρισε το πρωινό του και ζήταγε κι άλλο! Πλέον συνήθισε την Acana Wild Prairie και θα γίνει η εξαίρεση των γατιών που βλέπει ο γιατρός (μου είπε οτι καμία απο της γάτες που είναι υπο την επίβλεψή του δε τρώει Acana αυτή τη στιγμή δυστυχώς, όλες κολλημένες με την Royal Canin).
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 12:48, 06-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από k@lypso
Καλημέρα!

Έχετε δίκιο για το chicken meal δεν έχει υπό προϊόντα στον ορισμό του.

Βρήκα και μια λίστα με τους ορισμούς των συστατικών εδώ: http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=84130
Αλλά δεν έχω πειστεί ότι το meal είναι αβλαβές,

πχ δείτε τι λέει για τα κρεατάλευρα εδώ: http://barfistas.gr/dog-food-ingredients/ και

για την carnilove εδώ: https://kicikot.com/en/list-of-cat-f...worth-knowing/
Καλυψώ καλημέρα.... Το άρθρο για την τροφή carnilove το διάβασα και είδα πως έχει γραφτεί πριν 2 χρόνια... Εκείνη λοιπόν τη χρονική περίοδο σαφώς και δε θα μπορούσε να εκφέρει γνώμη αφού δεν είχε καμία άποψη για αυτήν. Επιπλέον δε μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά πως ήταν όντως τα συστατικά τότε... Δεν προσπαθώ προς θεού να πείσω κανέναν ότι η τάδε τροφή είναι καλή και η τάδε όχι... Επειδή έχω μπροστά μου σακουλάκι της carnilove αναγράφεται πάνω "wild-origin meats that would have traditionally been obtained from the wild for development of lean muscle and maintenance of ideal body mass". Και στα συστατικά Κέας αγριογούρουνο (35%)και κρεας αρνί ελευθέρας βοσκης (24%).

Δε ξέρω εάν αυτό που γράφεται ειναι καλό ή κακό και σίγουρα δεν μπορώ να το πω με σιγουριά γιατί δεν είμαι ειδική πάνω στις τροφές... Μόνο ότι έχω δοκιμάσει στις δικές μου γάτες...

Όταν άλλαξε κάποια στιγμή η συσκευασία της acana (πριν 1 χρόνο ίσως και λίγο παραπάνω) άρχισα να διαβάζω ξαφνικά αρνητικές κριτικές... Ιδιοκτήτες έγραφαν πως τα ζώα τους δεν την έτρωγαν - ενώ πριν την λάτρευαν-κάποια παρουσίασαν διάρροια και άλλα εμετό... Δε θα πω ψέματα πανικοβλγθηκα και εγώ αλλά τελικά αποφάσισα να κρίνω βλέποντας την συμπεριφορά των δικών μου...

Που θέλω να καταλήξω... Ο Στέφανος σαν νέος γάτο γονιός ακούγοντας τόσες πολλές γνώμες - καλές και κακές - έχει οανικοβληθει και δε ξέρει τι να διαλέξει.... Εσύ σαν ιδιοκτήτρια γάτας που έχεις επιλέξει να της δίνεις μεικτή διατροφη(αν θυμάμαι λάθος συγνώμη για το λάθος μου) θεωρείς πως η ξηρά τροφή μόνο δεν είναι και ότι το σωστότερο.... Εμείς που δίνουμε μόνο ξηρά θεωρούμε πως είναι σωστή διατροφή αρκεί η τροφή να είναι όσο το δυνατόν ποιοτικά πιο καλή.. Άριστη τροφή - κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει.. Γιατί όλες ξηρές και μη έχουν και τα αρνητικά τους...

Στέφανε κάνε επιλογή χωρίς να επηρεάζεσαι από κανέναν... Και στην πορεία θα κρίνεις αν συνεχίζεις με την τροφή που επέλεξες ή χρειάζεται αλλαγή....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 06-02-19 στις 12:53.
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 13:58, 06-02-19:

Ναι είναι αλήθεια, ο καθένας επιλέγει ανάλογα με τα κριτήρια που θέτει (ποιοτικότερο, βολικότερο κλπ), αυτά που διαβάζει και τον τρόπο που τα αξιολογεί. Οπότε είναι καλό να ακούμε όλες τις γνώμες και να διαβάζουμε και εμείς και να κρίνουμε. Εμένα τουλάχιστον μου αρέσει να ακούω και άλλες γνώμες και επιχειρήματα και δεν πιστεύω ότι υπάρχουν κακές γνώμες, διότι όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα ζωάκια μας.

Προσωπικά όντως δε θεωρώ την ξηρή σωστή τροφή γενικότερα, αλλά δίνω ένα γεύμα τη μέρα για να μη την ξεσυνηθίσει (μήπως χρειαστεί στο μέλλον), για δική μου ευκολία και επειδή έχω και τη σιγουριά ότι κυνηγάει κι όλας και τρώει θηράματα, που κατά τη γνώμη μου είναι ό,τι καλύτερο για τη διατροφή της. Περιστασιακά δίνω γιαούρτι, αυγό, ωμή, μαγειρευτό. Γενικά είμαι υπέρ της ωμής, γι' αυτό ρώτησα και τη Nelliel πώς την παρασκευάζει παραπάνω. Αλλά αυτά είναι πράγματι μόνο η υποκειμενική μου γνώμη .
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 15:13, 06-02-19:

Εγώ ακολουθώ μεικτό σχήμα διατροφής. Καλής ποιότητας ξηρά τροφή και καλής ποιότητας κρέατα με λίγο βράσιμο.Έτσι νιώθω πιο σίγουρος. Δεν σημαίνει πως έχω δίκιο ούτε και διεκδικώ καμιά αυθεντία.Διαβάζω χρόνια το σάιτ και έχω άποψη για κάποια μέλη με έντονη παρουσία. Η μία παραπομπή σου, Kalypso,είναι σε κάποια ομογενή κυρία που με τα χρόνια έγινε φανατική οπαδός της ωμοφαγίας. Απλά το αναφέρω χωρίς διάθεση κριτικής. Άλλωστε δεν είναι ενεργό μέλος και δεν μπορεί και να απαντήσει. Η άλλη παραπομπή είναι σε κατάστημα που πουλάει ωμές τροφές. Άρα λογικά θα είναι υπέρμαχος αυτής της διατροφής.(Στην κριτική της carnilove που μας παρέπεμψες ο συντάκτης είναι επιφυλακτικός για την χώρα προέλευσης των κρεάτων. Και καλά κάνει κατά τη γνώμη μου).Στο σάιτ με τα ωμά δεν είδα χώρες προέλευσης.Είδα 1 κιλό αρνί η' μοσχάρι να κάνει 4 ευρώ παρασκευασμένο και έτοιμο προς κατανάλωση. Στον χασάπη η τιμή είναι υπερδιπλάσια. Είδα επίσης να αναφέρεται,σαν μέτρο προστασίας βέβαια,η βαθιά κατάψυξη.Και αναρωτιέμαι μήπως είναι ένας εύσχημος τρόπος να πωληθούν κατεψυγμένα χαμηλής ποιότητας;Στον συγκεκριμένο τομέα της παγκόσμιας αγοράς παίζονται δισεκατομμύρια. Και παίζονται με όπλο την αγάπη όλων μας. Οπότε δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για τίποτε. Προσπαθώ να ενημερώνομαι για να μπορώ να αποφασίζω σχετικά σωστά.Και πάντα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 16:09, 06-02-19:

Εγώ δεν έχω άποψη για μέλη, διότι δεν έχω τέτοιο σκοπό εδώ, ούτε θεωρώ ένα φόρουμ επαρκές για να διαμορφώσω άποψη για ανθρώπους με κριτήριο αν ταΐζουν τη γάτα τους διαφορετικά ή διάβασαν άλλα sites. Έχω άποψη μόνο για τα θέματα με τα οποία ασχολείται το φόρουμ, και για αυτά μπαίνω για να διαβάζω διαφορετικές απόψεις και να εκφράζω τη δική μου και αν κάνω λάθος να το λέω. Και ούτε τις γνώμες χωρίζω σε κακές και καλές. Οπότε σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου για τις παραπομπές μου!

Δεν είναι κριτική να λες ότι κάποια είναι "οπαδός της ωμοφαγίας", όλοι "οπαδοί" είμαστε της διατροφής που έχουμε επιλέξει. Αν και δε μου αρέσει η επιλογή της συγκεκριμένης λέξης, παραείναι φορτισμένη. Είναι δυνατόν να ήταν υπέρ της κροκέτας και να επιχειρηματολογούσε υπέρ της ωμοφαγίας;

Όσο για το σάιτ της εταιρείας ωμών, δεν τη διαφημίζω δεν έλεγξα τις πρώτες ύλες της, ούτε μπορώ να εγγυηθώ για τη σκοπιμότητα πίσω από οποιαδήποτε site. Όπως έχω και την καλή πίστη ότι κανένας από όσους έχουν βάλει links εδώ δεν κάνει. Προφανώς το συγκεκριμένο site βέβαια έχει οικονομικό συμφέρον, όπως σωστά λες. Οπότε μπορεί να μην ισχύουν όσα γράφει και να υπάρχουν άλλα με πιο σωστές πληροφορίες. Είμαι λοιπόν ανοιχτή σε άλλες πηγές!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 17:06, 06-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από k@lypso
Εγώ δεν έχω άποψη για μέλη, διότι δεν έχω τέτοιο σκοπό εδώ, ούτε θεωρώ ένα φόρουμ επαρκές για να διαμορφώσω άποψη για ανθρώπους με κριτήριο αν ταΐζουν τη γάτα τους διαφορετικά ή διάβασαν άλλα sites. Έχω άποψη μόνο για τα θέματα με τα οποία ασχολείται το φόρουμ, και για αυτά μπαίνω για να διαβάζω διαφορετικές απόψεις και να εκφράζω τη δική μου και αν κάνω λάθος να το λέω. Και ούτε τις γνώμες χωρίζω σε κακές και καλές.!

Μα εννοείται Καλυψώ πως όλοι μας για τον ίδιο λόγο μπαίνουμε.. Διαβάζουμε τις απόψεις άλλων, αν έχουμε απορία σε κάποιο θέμα ρωτάμε μήπως βοηθηθούμε με κάποιον τρόπο,λεμε τις δικές μας απόψεις πάνω σε θέματα και σαφώς οι απόψεις όλων είναι σεβαστές και καλοδεχουμενες πάντα. Ακόμα και αν υπάρχει κάπου διαφωνία ποτέ δε θα γίνει με σκοπό να προσβάλει ή να θίξει τον άλλον...
Και φαντάζομαι ότι βάσει αυτού είπε και ο Ορέστης πως έχει σχηματίσει κάποια άποψη για κάποια μέλη - την οποία όμως και σαφώς την κράτα για τον εαυτό του..

Όλοι μας φαντάζομαι πως είμαστε μια παρέα που προσπαθεί όταν και αν μπορεί να βοηθήσει. Κανείς δεν έχει σκοπό να το παίξει ειδήμων και γνώστης... Και οι αντίθετες γνώμες πρέπει να λέγονται...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 18:45, 06-02-19:

Η Δήμητρα με κάλυψε. Έχω άποψη για τα γραφόμενα κάποιου. Για τα επιχειρήματα του. Δεν ασκώ κριτική σε κανένα μέλος. Και γενικά στη ζωή μου ο λόγος μου είναι ξεκάθαρος.Και πρώτα σκέφτομαι και μετά μιλάω η΄γράφω.Αυτό δε σημαίνει ούτε ότι μιλάω, ούτε ότι γράφω σωστά. Απλά εκφράζω την άποψη μου χωρίς δογματισμούς. Κάποιοι θα συμφωνήσουν,κάποιοι θα διαφωνήσουν.Το να διαφωνείς με κάποιον αλλά να τον σέβεσαι, είναι δείγμα πολιτισμικής και πνευματικής υγείας....Κι εδώ το θέμα μας είναι οι γάτες και συγκεκριμένα <η καλύτερη διατροφή για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι>.Και εγώ δίνω στις γάτες μου carnilove 'chicken/rabbit και λιγότερο meowing heads με σολομό. Επίσης τους δίνω βραστό ανάλατο κοτόπουλο και πιο σπάνια ψάρι. Αυτό κρίνω σωστό κι αυτό κάνω. Ακούω όμως όλες τις καλοπροαίρετες απόψεις και αν πεισθώ για κάτι δεν διστάζω να αναθεωρήσω τη γνώμη μου.
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 11:33, 07-02-19:

Εγώ πάλι δεν θεωρώ ότι έχω το επιστημονικό επίπεδο που απαιτείται για να μελετώ peer reviewed πηγές για τη διατροφή της γάτας. Ούτε τη διαίσθηση που χρειάζεται για να διαμορφώσω άποψη χωρίς πηγές. Ούτε το απαιτούμενο επίπεδο πολιτισμικής και πνευματικής υγείας για να μπορώ να κρίνω ποιες απόψεις είναι καλοπροαίρετες και ποιοι είναι οπαδοί.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:03, 07-02-19:

Δεν μας πρέπουν μικρότητες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γατόκαρδος : 07-02-19 στις 23:38. Αιτία: προσαρμογή κειμένου σύμφωνα με τους όρους χρήσης
Παράθεση

Sugariadis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sugariadis
Ο Sugariadis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Sugariadis έγραψε στις 13:11, 26-02-19:

Καλήμερα σε όλους! Μετά από δύο μήνες orijen και επειδή ψάχνω για κάτι λίγο πιο οικονομικό στην ίδια ποιότητα βρήκα την παρακάτω τροφή με περίπου 7 ευρώ το κιλό από Γερμανία. Τι γνώμη έχετε την έχει δοκιμάσει κανείς??? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Power of Nature Natural Cat Meadowland Mix

Complete natural grain- and gluten- free nutrition for cats with all essential nutritives optimal balanced for a long healthy and happy life.
98% tasty high quality animal pro- tein with an excellent digestibility and bioavailability
Omega 6 and Omega 3 essential fatty acids for healthy skin, shiny coat and happy life. Rich in Omega 3.
No Grain, No Gluten
Only 5% carbohydrates!
Excellent tolerated also by cats with spe- cial nutritional needs like grainallergies
CATactive-Complex: bioactive ingredients like vitamins, easy absorbable chelated minerals and digestive aids (prebiotics)
formulated without low quality by-products
formulated without vegetable proteins like Soy, Gluten, Peas, Beans or Potatoes
no added colorings, artificial flavours or preservatives
naturally preserved
Composition: 50% Dehydrated Chicken meat and Turkey meat, 29% Freshly Prepared Salmon, 6% Dried Egg, Linseed, Lucerne, 2,5% Turkey fat, Minerals, 2% Salmon oil, 2% Chicken gravy, Seaweed, Cranberries, Apple, Lecithin, prebiotic fibres (Mannanoligosaccharides (0,06%), Fructo-oligosaccharides (0,06%.)

Analytical constituents: Protein 54%, Fat content 21,5 %, Crude Fibres 2,5 %, Anorganic matter 10 %, Omega 6 2,24%, Omega 3 1,99 %

Additives per kg: Nutritive additives: E672 Vitamin A (retinyl acetate) 32050 IU, E671 Vitamin D3 (cholecalcife- rol) 1390 IU, E3a700 Vitamin E (alpha tocopherol acetate) 520 mg, Vitamin C (ascorbyl monophosphate) 1040 mg, E1 Iron (as Chelate of Amino Acids Hydrate) 260mg, E2 Iodine (from Calcium Iodate Anhydrous) 1 mg, E4 Copper (as Chelate of Amino Acids Hydrate) 16 mg, E5 Manganese (as Chelate of Amino Acids Hydrate) 26 mg, E6 Zinc (as Chelate of Amino Acids Hydrate) 210 mg, E3b8.10 Selenium (from S. Cervisiae CNCM I-3060) 0,3 mg, Amino acid Taurine 3130 mg. Technological additives: Antioxidant: E306 tocopherol-rich extracts of natural origin.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους