Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,640 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 287 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιας ράτσας γάτα μου ταιριάζει;

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 19:53, 08-02-13:

καλησπέρα!
απ όσο ξέρω και οι δύο ράτσες είναι πολύ φιλικές με τα παιδιά!
οι βρετανικές είναι πιο παιχνιδιάρες και ίσως αυτό είναι ένα συν για τα παιδιά σου, απο την άλλη οι ράγκντολ είναι πάρα πολύ χαδιάρες και αγαπησιάρες!
κι εγώ θα σου έλεγα να δείξεις φωτογραφίες στα μικρά σου και να αποφασίσουν αυτά πια τους αρέσει πιο πολύ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BlueCat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BlueCat
H BlueCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H BlueCat έγραψε στις 19:53, 08-02-13:

Αγαπητή Δανάη και οι δύο λόγοι που θες να αγοράσεις γάτα ράτσας είναι κατά τη γνώμη μου λάθος (και το λέω με κάθε καλή διάθεση!). Θα σου πρότεινα να δεις τις ανάγκες που έχεις και τα χαρακτηριστικά που θα ήθελες να έχει η γατούλα σου και να επιλέξεις ράτσα και συνεπώς χαρακτήρα του ζώου βασισμένη σε αυτά. Θα σου έλεγα να δεις και τα cats101 στο youtube (είναι βιντεάκια που παρουσιάζουν διάφορες ράτσες γατών και προσωπικά με βοήθησαν πολύ με την απόφασή μου), ώστε να βρεις τη γάτα που θα σε έκανε να ταξιδέψεις ενδεχομένως και στο εξωτερικό προκειμένου να την αποκτήσεις. Επίσης με λίγη κουβέντα και λίγο ψάξιμο βρίσκεται και ο σωστός εκτροφέας. Στο ένα πράγμα που μπορώ πάντως να είμαι απόλυτη είναι να μην πάρεις γατάκι από pet shop. Προσωπικά πάντως θα έπαιρνα British αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στα δύο. Λόγω εξυπνάδας και λόγω τρίχας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη_Δ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δανάη_Δ
H Δανάη_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Δανάη_Δ έγραψε στις 20:35, 08-02-13:

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις.

ban (Σωτήρη), η δική σας ιστορία είναι η πιο πρόσφατη που διάβασα και με συγκλόνισε. Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας, ξέρω τι είναι να αναγκάζεσαι να πας το ζωάκι σου να στο κοιμίσουν, το ίδιο συνέβη με το σκυλάκι μου, που όπως είπα, το είχα 17 ολόκληρα χρόνια και μεγαλώσαμε μαζί. Μου πήρε πάρα πολύν καιρό να ξεπεράσω την αίσθηση της "δολοφονίας" που είχα διαπράξει. Καταλάβαινα με τη λογική πως ήταν το καλύτερο για εκείνη, αλλά η καρδιά έλεγε άλλα...ελπίζω γρήγορα να ξαναβρείτε το χαμόγελό σας και μια υγιέστατη γατούλα να σας συντροφέψει για πάρα πάρα πολλά χρόνια.

Η απόφασή μου να πάρω μία από αυτές τις ράτσες, βασίζεται, πέρα από την προτίμησή μου στην εμφάνισή τους, κυρίως στις πληροφορίες που έχω συλλέξει για το χαρακτήρα τους. Για παράδειγμα, δε θα μπορούσα να πάρω μία πέρσικη, που επίσης λατρεύω, γιατί δεν έχω τόσο χρόνο να ξοδεύω στην περιποίησή της, ούτε μία σιαμέζα, που η πείρα μου με έχει διδάξει (από φίλη που πέρασεαν 4-5 τέτοιες από τα χέρια της), πως είναι πολύ κτητικές και ζηλιάρες και θα μου δημιουργούσαν θέματα με τα παιδιά. Ωστόσο, δεν ξέρω κανέναν που να είχε αυτές τις ράτσες και γι' αυτό ρωτάω εδώ και συνεχίζω να ψάχνομαι.

Τα παιδιά μου είναι, δόξα τω Θεώ, γνήσιοι φιλόζωοι και δεν έχουν προτιμήσεις. Είτε γατάκι είτε σκυλάκι, είτε ράτσας είτε μη, τους έχω δείξει, τους αρέσει εξίσου. Στο εξωτερικό δε θέλω να πάω, γιατί δεν έχω πού να τα αφήσω και δε σκοπεύω οργανώσω ολόκληρο οικογενειακό ταξίδι για ένα pet! Άλλο αν ψαχνόμουν για εκτροφή. Δεν σκοπεύω φυσικά να απευθυνθώ σε pet shop, αλλά το γεγονός παραμένει πως και το εκτροφείο εμπεριέχει το ρίσκο του, γι' αυτό αναζητάω κάποιο όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστο.

Κι εγώ πάντως κλίνω προς τη βρετανική και από άποψη εμφάνισης (κόβω φλέβα για τα μάγουλά τους) αλλά και επειδή έχω σχηματίσει την εντύπωση πως είναι πιο ανεξάρτητες, σαν χαρακτήρες, κάτι που προτιμώ, δεν θα ήθελα σε αυτή τη φάση ένα ζωάκι που να έχει ανάγκη συνεχώς συντροφιά και χάδια και να στενοχωριέται υπερβολικά όταν μένει μόνο, γιατί είναι τέτοιοι οι ρυθμοί της ζωής μας, που δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε - διαφορετικά, θα ξανάπαιρνα σκυλάκι. Κάνω λάθος ως προς αυτό, δεν είναι πιο ανεξάρτητες οι βρετανικές; Υπάρχει κάποιος που έχει ή είχε, να μου πει;

Ευχαριστώ πολύ για τα links σας, θα τα μελετήσω με προσοχή. Το μόνο βέβαιο είναι πως δεν βιάζομαι να αποκτήσω ζωάκι, δεν υπάρχει κάτι να μας πιέζει, οπότε θέλω να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή και για εμάς και για εκείνο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 22:13, 08-02-13:

Δαναη ακομα και μετα απο αυτο που εγινε στην δικια μου περιπτωση παλι σε εκτροφειο θα απευθυνομουν και οχι σε pet shop, ευτυχως εχω μαθει στην ζωη μου να μην τους βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι, ειμαι σιγουρος πως εκει εξω υπαρχουν πολυ αξιολογοι ανθρωποι-εκτροφεις

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 22:18, 08-02-13:

Βασικά, ρίξε μια ματιά κι εδώ:
http://forum.mycat.gr/forumdisplay.php?f=162&type=

Έχει τόσο όμορφες και εντυπωσιακές γατούλες.. Άσε που αυτές, γίνονται οι πιο καλόβολες απ`όλες συνήθως..

Παράθεση

Δανάη_Δ

Νεοφερμένος

H Δανάη_Δ έγραψε στις 22:36, 08-02-13:

Εννοείται πως έχω το νου μου στις αγγελίες, δε θα με πείραζε καθόλου να υιοθετήσω μια ενήλικη γατούλα, από πολλές απόψεις θα το προτιμούσα κιόλας. Πάντως, ψάχνοντας βρήκα κι αυτό το νήμα http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=27005&page=649. Θα μου πάρει καιρό βέβαια να διαβάσω 649 σελίδες, αλλά είναι εμπλουτισμένο με άφθονες φωτογραφίες που μου ανοίγουν την όρεξη!

ban, δεν ξέρω αν το έχεις ήδη αναφέρει κάπου, και είναι και εκτός θέματος βέβαια, αλλά δεν μπορώ να μη ρωτήσω: ενημέρωσες το εκτροφείο σχετικά; Πώς αντέδρασαν;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 23:55, 08-02-13:

Καλησπέρα,

το απωθημένο είναι ζόρι, γι'αυτό θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που πραγματικά επιθυμείς. Απο ράτσες δε ξέρω και πολλά. Ξέρω πως ο δικός μου είναι απο μάνα Ρώσικος μπλέ και αγνώστου πατρός...και χαρισμένος.
Χαρισμένος χαρισματικός όμως γιατί αν και ημίαιμος λοιπόν, σου γράφω πως έχει δείξει απίστευτη ανεκτικότητα με δύο παιδιά 2.5 και 4.5 χρονών
( καταλαβαίνεις τί τραβάει και δε το μαρτυράει ).
Τρομερό δέσιμο με τη μικρή μου κόρη και καμμία υποψία επιθετικότητας ( εκτός όταν παίζει μαζί μου ).
Είναι δεμένος με την οικογενειά σε βαθμό που δε το περίμενα. Απόμακρος και διστακτικός με όλους τους άλλους και χαλί να τον πατήσεις για μας τους τέσσερις. Θα σου έγραφα ακόμα πως μοιάζει πολλές φορές σκυλίσια η συμπεριφορά του αν με καταλαβαίνεις...
Δε ξέρω αν η ράτσα έφτιαξε τον χαρακτήρα του ή εμείς με τον τρόπο μας, πιστεύω πάντως πως τα καλύτερα έρχονται απο κει που δε τα περιμένεις.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη_Δ

Νεοφερμένος

H Δανάη_Δ έγραψε στις 00:43, 09-02-13:

Αγαπητέ Ηλία, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες, κι εγώ μεγάλωσα ήδη ένα ημίαιμο σκυλί κι ένα κεραμιδόγατο και δεν θα τα άλλαζα ούτε με τις πιο ακριβές ράτσες με τα 1000 πιστοποιητικά ή όπως τα λένε, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοια...αλλά τυχαία έπεσα σε φωτογραφίες αυτών των γατιών στο διαδίκτυο και κόλλησα τρελά! Ξέρω πως ό,τι κι αν πάρω, θα το αγαπήσουμε όλοι το ίδιο, απλά δε βλέπω γιατί πρέπει να καταπιεστώ και να μην πάρω ακριβώς αυτό που θέλω! Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 01:22, 09-02-13:

Μιας και έχεις στο νου σου τις ράτσες, ξεκίνα να παίρνεις τηλ τα εκτροφεία!
Κάνε μια επίσκεψη εφόσον αυτό είναι δυνατό, μάζεψε πληροφορίες και απορίες και κάνε την έρευνα σου!!!
Εάν θέλετε κατι πιο ανεξάρτητο , τότε λογικά μια βρετανική θα ταίριαζε με το προφιλ σας!
βέβαια πέρα από τα χαρακτηριστικά της φυλής που ξέρεις μπορεί να σας βγει και πολύ χαδιάρικο!!!
Πάντως κάτι άλλο που έχω διαβάσει για τις βρετανικές είναι πως συμβουλεύουν για αρσενικό κυρίως μιας και είναι πιο προσιτό/ήρεμο από τις θηλυκές!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BlueCat

Νεοφερμένος

H BlueCat έγραψε στις 15:11, 09-02-13:

Να πω και κάτι ακόμα εδώ σχετικά με τα pedigree, επειδή πολλοί δεν ενδιαφέρονται (και δικαίως εδώ που τα λέμε, αν δεν είναι εκτροφείς) για τον παππού και τη γιαγιά του γατιού. Πάντα να τα ζητάτε πριν πάρετε το γατάκι, γιατί αφενός διασφαλίζετε ότι το γατάκι δεν είναι προϊόν αιμομιξίας, αφ' ετέρου ότι έχει εγγραφεί κανονικά στον αντίστοιχο όμιλό του (οπότε θεωρητικά τουλάχιστο υπάρχει μια στοιχιώδης παρακολούθηση του εκτροφείου). Αν αρνούνται να σας το δώσουν μορείτε να το ζητήσετε από τον Όμιλο, αν δε σας το δίνει και ο όμιλος καλύτερα να αναζητήσετε άλλο εκτροφέα.

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 17:57, 09-02-13:

Για ragdoll μπορεις να κοιταξεις και εδω.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 19:08, 09-02-13:

το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι ο χαρακτηρας της γατας δλδ το ποσο ανεξαρτητη θα ειναι εξαρταται κυριως απ την καθε γατα και οχι απ τη ρατσα της. αν θελεις να εισαι σιγουρη για το χαρακτηρα της γατας που θα παρεις εγω θα σου προτεινα να υιοθετησεις μια γατα (ημιαιμη) που ηδη φιλοξενειται και οχι μικρουλα, ετσι ωστε να ξερεις σιγουρα τον χαρακτηρα της. αν εισαι αθηνα και εχεις fb δες και αυτην την κουκλα!
https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater
με το καλο να το δεχτεις οποιο γατακι αποφασισεις να παρεις!

Παράθεση

AperfectCircle

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AperfectCircle
Ο AperfectCircle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O AperfectCircle έγραψε στις 20:09, 09-02-13:

καλά αυτή η γατούλα που έβαλε η anna 21 είναι πανέμορφη!!!! τέλεια χρώματα ,φουντωτή για αγκαλιές και γλυκό βλέμμα όπως όλες φυσικά .

πάρε την χωρίς δεύτερη σκέψη εκτός αν έχεις ήδη βρεί αυτό που ψάχνεις και το θέλεις πιό μικρό σε ηλικία .

ξέρουμε αν όντως είναι ημίαμη αυτή η αδεσποτούλα και τι μπορεί να έχει πάνω της απο ράτσες?

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 20:34, 09-02-13:

δεν εχω καμια ιδεα! απλα οσο διαβαζα το θεμα ετυχε να δω την αγγελια της και λογω χαρακτηρα ειπα να την προτεινω (ποτε δεν ξερεις!)

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 00:02, 10-02-13:

Δανάη μόλις είδα αυτήν εδώ την αγγελία αν σε ενδιαφέρει, πρόκειται για βρετανική κοντότριχη!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 00:55, 10-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Δανάη μόλις είδα αυτήν εδώ την αγγελία αν σε ενδιαφέρει, πρόκειται για βρετανική κοντότριχη!

δε νομιζω να ειναι βρετανικη κοντοτριχη...το σχολιο της γατοομαδας (γιατι λογικα αυτο ειδες ) μαλλον εννοουσε οτι μοιαζει με βρετανικη και χαριζεται.

Παράθεση

Δανάη_Δ

Νεοφερμένος

H Δανάη_Δ έγραψε στις 15:30, 12-02-13:

Καλησπέρα. Τελικά προέκυψε ένα θέμα που ανέστειλε την υιοθεσία...επάνω σε μια άλλη συζήτηση με την παιδίατρο μας, ανάφερα τα σχέδιά μας κι εκείνη μου θύμισε κάποιες αιματολογικές εξετάσεις που είχαμε κάνει πριν χρόνια στο ένα μου παιδί και είχαν δείξει αυξημένη αλλεργική προδιάθεση. Δεδομένου λοιπόν ότι τα παιδιά μου δεν είχαν ποτέ κοντινή επαφή με γάτες, δεν γνωρίζουμε αν είναι αλλεργικά στις τρίχες τους. Επίσης κι εγώ η ίδια παρουσίασα αλλεργία στη στη γύρη τα τελευταία πέντε χρόνια, με αποτέλεσμα να πάσχω από εποχική αλλεργική ρινίτιδα. Τη γάτα μου όμως την είχα πριν δέκα χρόνια, άρα δεν αποκλείεται στο ενδιάμεσο να απέκτησα αλλεργία σε αυτές και εγώ! Έτσι μου είπανε, τουλάχιστον, αν και το τελευταίο το θεωρώ μάλλον απίθανο.

Κατά συνεπεια, θα πρέπει να βρούμε ένα σπίτι που να φιλοξενεί γατούλα και να το επισκεφθούμε αρκετές φορές, για να βεβαιωθούμε πως δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Στενοχωρήθηκα, γιατί ήμουν τόσο αποφασισμένη, είχα επικοινωνήσει και με ένα εκτροφείο βρετανικών κοντότριχων, αλλά μου κόπηκε η φόρα απότομα. Ευτυχώς δεν είχα πει τίποτα στα παιδιά, να ακούω γκρίνια για κανένα χρόνο...πάντως, ευελπιστώ πως σύντομα θα ξεκαθαρίσει το τοπίο και θα πραγματοποιήσω την επιθυμία μου!

Για άλλη μια φορά, να ευχαριστήσω θερμά όσους κάνανε τον κόπο να ασχοληθούν με το θέμα μου. Εύχομαι να τα ξαναπούμε σύντομα!

Παράθεση

BlueCat

Νεοφερμένος

H BlueCat έγραψε στις 15:54, 12-02-13:

Πολύ κρίμα, ευτυχώς που δεν το ήξεραν τα παιδιά, θα ήταν πράγματι μια δύσκολη στιγμή. Αν υπάρχει τέτοιο θέμα ίσως να σκεφτείτε τις γάτες Σιβηρίας? Πολλοί αλλεργικοί δεν έχουν πρόβλημα με αυτές. Και φυσικά και οι spynx, αν και είναι λίγο δύσκολες.

Παράθεση

Δανάη_Δ

Νεοφερμένος

H Δανάη_Δ έγραψε στις 16:27, 12-02-13:

Οι spynx, χωρίς παρεξήγηση στους φαν, δεν μου αρέσουν καθόλου. Οι Σιβηρίας είναι πανέμορφες, αλλά έχω αποκλείσει τις μακρύτριχες, λόγω έλλειψης χρόνου. Άλλωστε, αν όντως έχουμε θέμα αλλεργίας, δεν ξέρω κανέναν με τέτοια γάτα, ώστε να ξεκαθαρίσουμε αν έχουμε πρόβλημα και με αυτές ή όχι. Πράγματι, πολύ κρίμα...και μου ήρθε πολύ ξαφνικό, αν και θα έπρεπε να το είχα σκεφτεί και μόνη μου.

Παράθεση

Vivian258

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vivian258
H Vivian258 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Vivian258 έγραψε στις 20:28, 31-08-13:

Γεια σας! Ειμαι νεομελος της ιστοσελιδας και εχω μια απορια.
Συζητησα το θεμα με τους γονεις μου και μου ειπαν οτι μπορω να αποκτησω γατα!
Ομως, δεν εχω ιδεα για το ποιο ειδος να διαλεξω. Επαξα στο διαδυκτιο για σχετικες πληροφοριες και κατεληξα σε Snowshoe, Singapura, European Shorthair ή Scottish Fold. Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να αποφασισω.
Ο χρονος που μπορω να διαθεσω για περιποιηση δεν ειναι απεριοριστος (για αυτο οι παραπανω ρατσες ειναι κοντοτριχες0 αλλα οσο ελευθερο χρονο εχω θα τον αφιερωσω στην γατα μου.
Παρακαλω βοηθηστε με

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:15, 31-08-13:

Καλησπερα,ολες οι γατουλες που αναφερεις εχουν διαφορετική όψη,βάρος,μέγεθος,και χαρακτήρα,οπότε αφού έχεις τόσο διαφορετικές προτιμήσεις γιατί δε σκέφτεσαι να πάρεις ένα ημίαιμο γατάκι που αναζητά σπίτι;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 21:16, 31-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Vivian258
Γεια σας! Ειμαι νεομελος της ιστοσελιδας και εχω μια απορια.
Συζητησα το θεμα με τους γονεις μου και μου ειπαν οτι μπορω να αποκτησω γατα!
Ομως, δεν εχω ιδεα για το ποιο ειδος να διαλεξω. Επαξα στο διαδυκτιο για σχετικες πληροφοριες και κατεληξα σε Snowshoe, Singapura, European Shorthair ή Scottish Fold. Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να αποφασισω.
Ο χρονος που μπορω να διαθεσω για περιποιηση δεν ειναι απεριοριστος (για αυτο οι παραπανω ρατσες ειναι κοντοτριχες0 αλλα οσο ελευθερο χρονο εχω θα τον αφιερωσω στην γατα μου.
Παρακαλω βοηθηστε με
Αδεσποτο κεραμιδογατο δαγκωτο! Δεν μπορω να καταλαβω γιατι η αποκτηση μιας γατας πρεπει να ειναι καποιας ρατσας ντε και καλα.Τοσα υπαρχουν που περιμενουν μια ζεστη αγκαλια. Γιατι δε σωζεις ενα απο το δρομο?

Παράθεση

Vivian258

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vivian258
H Vivian258 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Vivian258 έγραψε στις 13:49, 01-09-13:

Παιδια, εχετε δικιο!
Ειναι μια παρα πολυ καλη αποφαση να αποκτησω ενα ημιαιμο γατακι
Ευχαριστω

Παράθεση

giannis021

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giannis021
Ο giannis021 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O giannis021 έγραψε στις 17:20, 24-05-19:

Γεια σε όλους σας!

Είμαι ο Γιάννης. Τα περισσότερα χρόνια της ζωής μου τα έχω περάσει με κατοικίδιο, σκύλο.Τα τελευταία χρόνια κυρίως λόγο τρόπου ζωής και συνθηκών, και ΄έχοντας την εμπειρία από σκύλους κατάλαβα πως δεν υπάρχουν οι προυποθέσεις.

Η ανάγκη μου όμως για την επαφή με τα ζώα με έκανε να σκεφτώ το ενδεχόμενο γάτας, μιας και οι απαιτήσεις που έχουν σε θέμα χρόνου είναι σαφώς λιγότερες.

Ψάχνω λοιπόν μια φυλή γάτας που να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά :

- Ανθρωποκεντρική , να θέλει την επαφή με τον άνθρωπο.κοινώς χαδιάρα
-Να μην χάνει τριχα με το κιλό
- Να μην είναι ιδιαίτερα κυκλοθυμική
-Να μπορεί να αντέξει σπίτι μόνη 1 ή 2 3ημερα το μήνα που λείπω για επαγγελματικούς λόγους.

Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο ημίαιμης γατας ενήλικης που να έχει τα παραπάνω χαρακτηριστικά. Αν και αρχικά θα με ενδιέφερε μια φυλή που να ταιριάζει στα θέλω μου.

Κάθε συμβουλή και βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστω
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:42, 24-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από giannis021
Γεια σε όλους σας!

Είμαι ο Γιάννης. Τα περισσότερα χρόνια της ζωής μου τα έχω περάσει με κατοικίδιο, σκύλο.Τα τελευταία χρόνια κυρίως λόγο τρόπου ζωής και συνθηκών, και ΄έχοντας την εμπειρία από σκύλους κατάλαβα πως δεν υπάρχουν οι προυποθέσεις.

Η ανάγκη μου όμως για την επαφή με τα ζώα με έκανε να σκεφτώ το ενδεχόμενο γάτας, μιας και οι απαιτήσεις που έχουν σε θέμα χρόνου είναι σαφώς λιγότερες.

Ψάχνω λοιπόν μια φυλή γάτας που να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά :

- Ανθρωποκεντρική , να θέλει την επαφή με τον άνθρωπο.κοινώς χαδιάρα
-Να μην χάνει τριχα με το κιλό
- Να μην είναι ιδιαίτερα κυκλοθυμική
-Να μπορεί να αντέξει σπίτι μόνη 1 ή 2 3ημερα το μήνα που λείπω για επαγγελματικούς λόγους.

Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο ημίαιμης γατας ενήλικης που να έχει τα παραπάνω χαρακτηριστικά. Αν και αρχικά θα με ενδιέφερε μια φυλή που να ταιριάζει στα θέλω μου.

Κάθε συμβουλή και βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστω
Καλησπέρα Γιάννη και καλώς ήρθες στην παρέα...

Ψάξε από τις φιλοζωικες της πόλης σου ή και από εθελοντικές ομάδες στο Facebook που σώζουν γατούλες και τις προωθούν για υιοθεσία και υιοθέτησε ένα αδέσποτο... Καλες είναι οι γάτες ράτσες αλλά πίστεψε με, την αγάπη που θα πάρεις από ένα ζωάκι που σώθηκε από βέβαιο θάνατο δεν θα τη βρεις αλλού... Άνοιξε την αγκαλιά σου σε μια γάτα που κακοποιηθηκε αλλά ευτυχώς σώθηκε, σε μια γάτα που τραυματιστηκε και έχασε 1 ποδαράκι ή 1 μάτι, που ήταν ένα μάτσο κόκαλα από την πείνα και είχε αφεθεί στην μοιρα της κάπου στην άκρη ενός πεζοδρομίου μέχρι που κάποιος εθελοντής τη μάζεψε, την φρόντισε, της έδωσε αγάπη.... Αυτά τα ζώα δείχνουν καθημερινά την ευγνωμοσύνη τους και την αγάπη τους στον άνθρωπο που τις αγαπά... Υπάρχουν ΠΆΡΑ ΠΟΛΛΆ τέτοια πονεμενα ζωάκια που περιμένουν ένα χάδι και ένα σπίτι...

Θα σου πρότεινα ενήλικη γάτα... Και αυτό γιατί ένα γατάκι μικρό ακόμα σε ηλικία αφενός δεν μπορείς εύκολα να καταλάβεις το χαρακτήρα του αφετέρου θέλει περισσότερη απασχόληση από σένα... Αντίθετα το ενήλικο ζώο έχει διαμορφώσει ήδη το χαρακτήρα του - οπότε όταν το επισκεφτείς μπορείς να καταλάβεις αν είναι τρυφερό όσο θέλεις, αν θέλει αγκαλιές, αν δέχεται το βούρτσισμα, αν είναι ήρεμο στον κτηνίατρο κλπ...

Σχετικά με τις ερωτήσεις σου...
1) Τρίχες.... Όλες μαδανε, αυτό δεν το αποφεύγεις, μα με μια ποιοτική τροφή και βούρτσισμα δεν θα έχεις τόσες πολλές τρίχες..

2) Κυκλοθυμικη.... Όλα τα ζώα έχουν τις "ώρες" τους όπως και οι άνθρωποι.. Κάποιες φορές μπορεί να θέλει την ησυχία της, άλλες φορές πάλι να είναι συνεχώς στα πόδια σου... Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο να σου προτείνουμε... Αν βρεις από κάποιον εθελοντή αυτός θα μπορέσει ίσως να σου πει πόσο περίεργη είναι η γάτα - αν είναι..
3) άνθρωποκεντρικη... Σου έχω ήδη απαντήσει... Για μένα τα πιο τρυφερά είναι αυτά που έχουν σωθεί από βέβαιο θάνατο.. Που πήγαν στον άλλο κόσμο κσι γύρισαν.. Μόλις νιώσουν αγαπη την δίνουν πίσω στο 10πλασιο...
4) Μόνα στο σπίτι.... Ολες οι γάτες μπορούν να μείνουν στο σπίτι μόνες για 2 - 3 ημέρες το πολύ αρκεί να υπάρχει φαγητό και νερό... Εάν έχεις κάποιον δικό σου άνθρωπο να πηγαίνει 1 φορά τη μέρα είναι το ιδανικό.. Εάν όχι, τότε θα προμηθευτείς μια αυτόματη ταιστρα από την αγορά, θα βάζεις φαγητό για τις 2 ημέρες που θα φεύγεις (ρυθμίζεται να πέφτει η τροφή ανά διαστήματα και δουλεύει με μπαταρία) νερό σε διάφορα σημεία του σπιτιού, την άμμο και όλα οκ...

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο... Ας με συμπληρώσει κάποιο άλλο μέλος..

Η απόφαση σου θα είναι μετά από πολλή ώριμη σκέψη και με υπευθυνότητα... Άπαξ και υιοθετήσεις ένα ζωάκι, όσο καλόβολο και να είναι, δεν παύει να θέλει φροντίδα, στοργή, αγάπη... Θα το έχεις για πολλά χρόνια....

Οι γάτες να ξέρεις είναι πολύ τρυφερά ζώα.. Μόνο όταν ξεκινήσεις να ζεις μαζί τους θα το καταλάβεις...
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 09:25, 26-05-19:

Καλα τα αδεσποτα, αλλα πολλες φορες δεν κανουν για απειρους και επιπλεον οι φιλοζωικες απλα τα ταιζουν και δεν τα εκπαιδευουν για σπιτι. Αν θελεις σωστα κοινονικοποιημενο γατι, θα προτεινα να εστιασεις σε γατι ειτε αδεσποτο, ειτε ημιαιμο, ειτε ρατσας που τους 2 πρωτους μηνες της ζωης του τους περασε με ανθρωπους ΚΑΙ γατες. Ειναι πολυ σημαντικο αυτο. Ενα γατι που μεγαλωσε μακρια απο ανθρωπους και γατες εχει προβληματα και στο λεω γιατι ακομα εχω απειρα προβληματα με το ενα μου το γατι το οποιο μαζεψα απο τα σκουπιδια και ενω μεγαλωσε με ανθρωπους, δεν μεγαλωσε με γατες και ειναι αγριο, δαγκωνει πολυ, κανει παρα πολλες ζημιες και μου εχει καταστρεψει το σπιτι. Ενοχλει και το αλλο μου γατι (πχ αν μου δωσει σφαλιαρα και την διωξω τρεχει κατευθειαν στον αλλον και τον δαγκωνει για αντιποινα). Αν δεν ειχα εμπειρια με γατες, θα το ειχα δωσει. Ακομα και τωρα με δυσκολευει παρα πολυ και εχει πολλη δουλεια ακομα για να την στρωσω (2 χρονια το παλευω).

Για την τριχα προτεινω μακρυτριχο. Μπορει να ακουγεται ηλιθιο, αλλα η τριχα στο κοντοτριχα ειναι πιο χοντρη και σφηνωνει στα υφασματα. Με το μακρυτριχο μου δεν ειχα εντονο προβλημα με τριχα. Τωρα με το βλαμμενο κοντοτριχο η κατασταση ειναι κυριολεκτικα αποπνικτικη. Αν δεν βαλω ηλεκτρικη σκουπα 2 φορες την εβδομαδα, το σπιτι μου γινεται σταβλος.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους