Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,349 εγγεγραμμένα μέλη και 718,381 μηνύματα σε 22,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 382 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τρόπος ταΐσματος(;)

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 19:50, 27-02-10:

Καλησπερα!

Να ρωτησω λιγακι για τις ποσοτητες φαγητου που πρεπει να δινουμε στην γατουλα μας. Εγω δινω στην Λιζα μου καταρχας μονο ξηρη τροφη...ο τροπος ομως που της την δινω δεν ξερω εαν ειναι ο σωστος. Βαζω στο μπολακι της αρκετη τροφη ανα δυο μερες και την αφηνω να τρωει οποτε εκεινη θελει.Δεν μετραω μεριδες.

Εσεις κανετε το ιδιο??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,459 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:54, 27-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από hionath1980
Καλησπερα!

Να ρωτησω λιγακι για τις ποσοτητες φαγητου που πρεπει να δινουμε στην γατουλα μας. Εγω δινω στην Λιζα μου καταρχας μονο ξηρη τροφη...ο τροπος ομως που της την δινω δεν ξερω εαν ειναι ο σωστος. Βαζω στο μπολακι της αρκετη τροφη ανα δυο μερες και την αφηνω να τρωει οποτε εκεινη θελει.Δεν μετραω μεριδες.

Εσεις κανετε το ιδιο??
ποσο ειναι η γατουλα;..ειναι στειρωμενη;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 19:57, 27-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
ποσο ειναι η γατουλα;..ειναι στειρωμενη;
4 Μηνων σχεδον και οχι ακομη...δεν την εχω στειρωσει!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,459 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:03, 27-02-10:

λοιπον..ειναι μικρη ακομα...οταν παει 6 μηνων στειρωσε την...και μετα θα της δινεις ειδικη τροφη για στειρωμενες θηλυκες(θηλυκια ειναι ή κανω λαθος...παντως σιγουρα οταν κλεισει χρονο,θα πρεπει να μετρας την ποσοτητα..θα σου πει ο γιατρος ποια ειναι η ενδεδειγμενη...δυστυχως εγω οταν πηρα τον μεγαλο μου γατο...ημουν ασχετη...καποιοι γιατροι νμου ειχαν πει να του εχω συνεχεια γεματο το μπωλακι...και εγινε πλεον πολυ χοντρος...τωρα οση διαιτα και να του κανω..χανει πολυ δυσκολα....και μπορει να ειναι καταστρεπτικο για την υγεια του..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 20:22, 27-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από hionath1980
Καλησπερα!

Εσεις κανετε το ιδιο??
Εγώ θα σου πρότεινα να μην βάζεις ξηρά τροφή ανά δυο μέρες γιατί ξεθυμαίνει και υπάρχει κίνδυνος να οξειδωθεί με την υγρασία του χώρου.
Καλύτερα θα ήταν να έβαζες πιο μικρή ποσότητα δυο ή τρεις φορές την ημέρα.

Παράθεση

xoxlidaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xoxlidaki
H xoxlidaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H xoxlidaki έγραψε στις 15:18, 28-02-10:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σε αυτό το θέμα.....εγώ τους μετράω πόσο πρεπει να φάνε καθημερινά και τους το χωρίζω σε 2-3 γευματα....από τη μια ίσως να μην είναι σωστό γιατί το πιάτο αδειάζει και δεν τους ξαναβαζω μεχρι να έρθει η ώρα για το επόμενο γευμα, από την άλλη σκεφτομαι πως αν το βάλω όλο στο πιατο δεν θα μείνει τίποτα μεχρι το βραδυ. Εχω και δύο και ο Χουρχούρης είναι μεγάλος λιχουδιάρης και θα τα φάει όλα! Τι προτείνετε; Ευχαριστώ

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 15:46, 28-02-10:

εμας ο δικος μας κτηνιατρος μας ειχε πει οτι ακομα και αν στειρωθει μεχρι να κλεισει χρονο να τρωει κιττεν τροφη..απλα απο την ωρα που θα στειρωθει και μετα να μετραμε την ποσοτητα..μετα τον χρονο τροφη για στειρωμενα..οσο για τις δοσεις ο καθενας γιατρος λεει αλλα..εμας ο δικος μας μας ειχε πει 2 φορες την μερα..οσους κτηνιατρους ρωτησα ενω αυτο που ειπα παραπανω για την κιττεν κλπ συμφωνουσαν ο καθενας μου ελεγε διαφορετικα για τις δοσεις..

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:36, 28-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από xoxlidaki
Να ρωτήσω και εγώ κάτι σε αυτό το θέμα.....εγώ τους μετράω πόσο πρεπει να φάνε καθημερινά και τους το χωρίζω σε 2-3 γευματα....από τη μια ίσως να μην είναι σωστό γιατί το πιάτο αδειάζει και δεν τους ξαναβαζω μεχρι να έρθει η ώρα για το επόμενο γευμα, από την άλλη σκεφτομαι πως αν το βάλω όλο στο πιατο δεν θα μείνει τίποτα μεχρι το βραδυ. Εχω και δύο και ο Χουρχούρης είναι μεγάλος λιχουδιάρης και θα τα φάει όλα! Τι προτείνετε; Ευχαριστώ
Πολύ καλά τα κάνεις ήδη. Ειδικά αν γεμίζεις το μπωλ και είσαι εκεί, βλέπεις ότι τρώνε και τα δύο.

Νεράκι φρέσκο μπόλικο να έχουν.

Παράθεση

eviskep (Evi)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eviskep
H Evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H eviskep έγραψε στις 22:54, 07-04-10:

Γεια σας!!! Να σας κανω και εγω μια ερωτηση??

Εχω κανει στειρωση στη γατουλα μου εδω και 1,5 χρόνο, τωρα ειναι 3 χρονων, ωστοσο απο εκεινη τη στιγμη εχει γινει λαιμαργη και δυστυχως δεν ειναι μονο αυτο... ζηταει φαγητό στις 8.30 το πρωι (λιγο) και στη συνεχεια στις 1.30 το βραδυ,στις 4 και στις 6 τα ξυμερωματα (μεχρι πριν τη στειρωση ετρωγε κανονικα μονο την ημερα και το βραδυ κοιμοταν), γραντζουνωντας τις πόρτες τις οποίες και εχει καταστρεψει!!! Εχουν σπασει τα νευρα μας...μενουμε αυπνοι οπως καταλαβαινετε! Ο κτηνιατρος με συμβουλεψε να μην της δινω σημασια και να μην σηκωνομαι το βραδυ αλλα δεν ειναι ευκολο..το πρωι δουλευουμε και εκτος απο αυτο, μπορει να περασει και μια ωρα και αυτη ακομα να γραντζουναει τις πορτες! Ειναι πεισματαρα. Λετε να φταιει οτι δεν βγαινει εκτος του διαμεριματος? αλλα εχω κανει προσπαθειες να βγει και δεν θελει.το πολυ μεχρι την ταρατσα και για λιγο. Εχετε να με συμβουλεψετε κατι?
(Sorry για το μεγαλο μηνυμα..)

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 23:27, 07-04-10:

Tι τροφη τις δινετε;

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 23:41, 07-04-10:

Βαζε φαγητο στο μπωλακι της ,πριν πατε για υπνο .Αν σταματησει να γρατζουναει τις πορτες σημαινει οτι πραγματικα εφταιγε αυτο.
Διαφορετικα ,μαλλον θα την ενοχλει που την αφηνετε μονη το βραδυ και θελει να ανοιξετε την πορτα.Οποτε αγνοηστε τη,μεχρι να το καταλαβει οτι δεν θα γινει αυτο που θελει.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 11:08, 08-04-10:

Καλώς ήρθες. Κι εγώ πιστεύω ότι δεν το κάνει τόσο από πείνα, αλλά επειδή βαριέται ή θέλει προσοχή. Επειδή αυτό συνεχίζεται καιρό, υποθέτω ότι κάποια στιγμή ενδώσατε, οπότε αυτή έχει πλέον μάθει ότι αν ξύνει την πόρτα αρκετή ώρα, στην ουσία επιβραβεύεται. Κάντε αυτό που σας είπε ο κτηνίατρος και παράλληλα δοκιμάστε να παίξετε λίγο περισσότερο μαζί της, κατά προτίμηση σε σταθερές ώρες, ώστε να μάθει ότι αυτή είναι η ώρα του παιχνιδιού. Είναι καλύτερα να χάσετε τον ύπνο σας για μερικές εβδομάδες, παρά να τον χάσετε εφ' όρου ζωής.

Παράθεση

eviskep (Evi)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eviskep
H Evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H eviskep έγραψε στις 13:39, 08-04-10:

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Η αληθεια ειναι οτι εχουμε ενδώσει αρκετες φορες αλλα ειναι εκνευριστικο μεσα στη νυχτα..στον υπνο σου να ακους γραντσουνισματα. Όλοι μερα ασχολουμαστε μαζι της παιζοντας..δεν της αρεσουν τα μπαλακια και τα λοιπα παιχνιδια, θελει να την κηνυγαμε και να κρυβεται!! Ἐτσι το κανουμε, λιγο πριν κοιμηθουμε της βάζουμε στο μπολ αρκετο φαγητο και κοιμαται για λιγο. Της δινω την τροφη Science Plan Hill's (μας την προτεινε η κτηνιατρος) σε light εννοειται γιατι εναι 6.5 kg!! Θα ακολουθησω τις συμβουλες σας..μακαρι να εχει αποτελεσμα!

Παράθεση

penny--li

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη penny--li
H penny--li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H penny--li έγραψε στις 08:37, 19-06-19:

Καλημέρα σε όλους,

Προχθές, προμηθεύτηκα αυτόματη ταΐστρα για το 3 μηνών γατάκι μου, ώστε να έχει ρυθμιζόμενα 3 γεύματα τη μέρα. Καθώς έχω ταξίδια με τη δουλειά μου η αυτόματη ταΐστρα βολεύει πολύ.
Από προχθές όμως που τη ρύθμισα, βλέπω τη μικρή να κάθεται μόνη της αρκετή ώρα στην κουζίνα, περιμένοντας μάλλον να πέσει φαγητό.
(καλά την πρώτη φορά που έφαγε από την ταΐστρα, ψαχούλευε για κανα τέταρτο να βρει κι άλλη τροφή γιατί της μύριζε το απόθεμα στην ταΐστρα)

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας. Πιστεύετε είναι καλύτερο να συνεχίσω να της δίνω εγώ τροφή 3 φορές τη μέρα & να χρησιμοποιώ την ταΐστρα μόνο όταν λείπω σε ταξίδι ή καλό είναι να μάθει μόνο στην ταΐστρα?
Ευχαριστώ!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,662 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 10:27, 19-06-19:

Καλημέρα και σε σένα penny--li ,
Επειδή χρησιμοποιώ κι εγώ αυτόματη ηλ. ταΐστρα (η οποία ειρήσθω εν παρόδω αποδείχτηκε πολύ χρήσιμη), θα σε συμβούλευα να τη βάζεις σε λειτουργία μόνο σε περιπτώσεις που λείπεις ταξίδι ή απουσιάζεις αρκετές ώρες από το σπίτι.
Την ίδια τακτική ακολουθώ κι εγώ, όταν δηλαδή βρίσκομαι στο σπίτι (ακόμα κι αν η ταΐστρα είναι ήδη ρυθμισμένη) πατάω το κουμπί και σταματώ το πρόγραμμα αντικαθιστώντας το με τον παλιό καλό χειροκίνητο τρόπο της άμεσης σίτισης από το συνηθισμένο μπολ, γιατί δεν θέλω να συνηθίσει να τρώει αποκλειστικά μέσω της συσκευής. Καλό είναι επίσης, όταν κρίνεις απαραίτητο να αποσπάς το τροφοδοτικό μέρος της και να το πλένεις με ένα ήπιο υγρό σαπούνι ούτως ώστε να μη μένουν οσμές.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους