Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,616 εγγεγραμμένα μέλη και 718,188 μηνύματα σε 22,544 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 325 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μωρό γατάκι! Φροντίδα και άλλες απορίες

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 00:44, 21-05-13:

θα ελεγα καλυτερα να την δει κτηνιατρος, μπορει να ειναι κατι που θελει θεραπεια (τωρα διαβαζα σε αλλο θεμα οτι καπως ετσι ειναι η ψωρα αν καταλαβα καλα). παντως τα σκυλια μπορουν να γινουν επιθετικα με τις γατες και να εχει ασχημη καταληξη το γατακι (ακομη και αν φαινονται φιλικα) ισως να εψαχνες μηπως εβρισκες καλυτερα καποιον που να το θελει για μεσα στο σπιτι ή τουλαχιστον να εχει περιφραγμενη αυλη? αν τελικα το κρατησετε και επιβιωσει παντως αφου θα ζει και εξω, στειρωστε την αμεσα οταν φτασει στην ηλικια εκεινη, τουλαχιστον ετσι θα ειναι πιο πιθανο να μην φευγει. ειναι πολυ ομορφο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lydia.Nataly

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lydia.Nataly
H Lydia.Nataly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Lydia.Nataly έγραψε στις 12:38, 21-05-13:

είναι παρά πολύ γλυκουλα(αν κατάλαβα καλά είναι θυληκο).Παντως δίκιο έχουν εκείνοι που σου λένε να το πάρεις μέσα είναι πολύ μικρό ακόμα και είναι επικίνδυνο να το έχεις στον κήπο αφού έχει τη δυνατότητα να φύγει .βρες τροπο να φραξεις την έξοδο η αν δεν μπορείς να το πάρεις μέσα καλά θα ήταν να βρεις να το δώσεις κάπου.οσο για τα αυτιά πρέπει να το πας σε κτηνίατρος όντως έτσι είναι η ψωρα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jennykon (Τζένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jennykon
H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H jennykon έγραψε στις 14:13, 21-05-13:

με βοηθουν πολυ αυτα που μου γραφετε, μιας κ δεν εχω εξοικειωση με τα γατακια. η ψωρα φανταζομαι ειναι κολλητικη...τι αλλο παρασιτο θα πρεπει να φροντισω; εχω κ το κουνελακι μου που πρεπει να σκεφτομαι... ειναι ομως δυνατον αυτο στα αυτακια της να ειναι ψωρα;; μα δεν ειναι πολυ μικρουλικο για κατι τετοιο; στην πραγματικοτητα ειναι σαν μουτζουρα, κ μου φαινεται πολυ λογικο μιας κ περασε σχεδον 1 ολοκληρη μερα σε ενα αυτοκινητο... πλεον μενει εδω, δεν φευγει, κ πηρα κ τα μετρα μου σχετικα με την περιφραξη! μου κανει απιστευτη εντυπωση το οτι ειναι τοσο χαδιαρα..συνεχως ανεβαινει πανω μου κ γουργουριζει...νομιζα οτι οι γατες ηταν πιο ανεξαρτητες!

το απογευμα θα της παρω κροκετες, λογικα για πολυ μικρα γατακια, τζουνιορ ή κατι τετοιο ε; ειναι παρα πολυ γλυκια αν κ εχω καποιες μικρες αμφιβολιες για το φυλο της τελικα...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lydia.Nataly

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lydia.Nataly
H Lydia.Nataly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Lydia.Nataly έγραψε στις 16:37, 21-05-13:

Αν ειναι μουτζουρα τοτε ενταξει μπορει να ειναι και βρωμια...νομιζα οτι ηταν αλλιως...η ηλικια δεν εχει σημασια...καλα ειναι ετσι και αλλιως να το δει κτηνιατρος...ευτυχως που φροντισες την περιφραξη,οσο για τα χαδια,σε αγαπαει πολυ και σχετικα με την ανεξαρτησια,το οτι μπορουν να επιβιωσουν και μονες τους δεν σημαινει οτι δεν δενονται μαζι μας...οι γατες ειναι παρεξηγημενες σε αυτο το θεμα...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ANTHI25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANTHI25
H ANTHI25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H ANTHI25 έγραψε στις 09:49, 24-05-13:

Καλημέρα... τα μαυρα σαν κακαδακια στη μυτη τι μπορει να ειναι; Το εχουν τα μικρα γατακια της σισυς μου που ειναι τωρα ενος μηνα. Τους τα βγαζω και την αληλ μερα ξαναεμφανιζονται. Είναι μυξούλες ή να ανησυχω;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:13, 24-05-13:

Jennykon μου, το γατάκι σου πρέπει οπωσδήποτε να το δει κτηνίατρος. Θα το εξετάσει, θα το ζυγίσει, θα του καθαρίσει τα αυτάκια, θα το αποπαρασιτώσει και θα το εμβολιάσει. Είναι πολύ βασικά αυτά. Δυστυχώς μέσα από ένα φόρουμ, όσο κι αν αγαπάμε τα γατάκια και θέλουμε να βοηθήσουμε, δεν μπορούμε ούτε διάγνωση να κάνουμε, ούτε θεραπεία. Αντιλαμβάνομαι ότι δυσκολεύεσαι (περνάμε δύσκολες εποχές) όμως, αν ρίξεις μια ματιά
εδώ , ίσως βρεις κάποιον πιο οικονομικό κτηνίατρο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 24-05-13 στις 10:54. Αιτία: Προσθήκη λινκ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

τιγρογατο (Χριστινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη τιγρογατο
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H τιγρογατο έγραψε στις 12:08, 04-06-13:

Εδώ και μια βδομάδα μια αδέσποτη γάτα μάς έφερε τα τρία γατάκια της, που πρέπει να είναι περίπου πέντε εβδομάδων.
Τα θηλάζει κανονικά και τα φροντίζει, όμως επειδή δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο θα ήθελα όσες περισσότερες συμβουλές για να τα βοηθήσουμε να είναι ασφαλή και υγιή
Ένα είναι ότι βγάζουν πολλές τσίμπλες. Μου έχουν πει να βράζω χαμομήλι και με βαμβακάκι να τα καθαρίζω. Το έκανα αλλά ξαναβγάζουν κάθε μέρα και αναρωτιέμαι αν υπάρχει άλλος τρόπος μου είπανε και για μια αλοιφή (Tobradex) για να τη βάζω μέσα στα μάτια τους αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα τους κάνει καλό αυτό
Γενικά ό,τι έχετε να συμβουλέψετε είμαι όλο αυτιά!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 12:37, 04-06-13:

Αγαπητή φίλη αν πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα κολλύριο ή καλύτερα την αλοιφή, αυτό να είναι το tombrex (χωρίς κορτιζόνη) και όχι το tombratex γιατί αυτό περιέχει κορτιζόνη και δεν κάνει σίγουρα, εκτός αν το πει ο γιατρός. Το χαμομηλάκι δεν θα κάνει τίποτα. Αν είναι χλαμύδια ίσως χρειαστεί κάποιο σιροπάκι. Βέβαια το καλύτερο θα είναι να τα πάτε σε γιατρό. Αν δεν μπορείτε, κάντε ερώτηση στο γιατρό του φόρουμ που σίγουρα θα σας κατατοπίσει καλύτερα.
Ευχομαι όλα καλά να πάνε για τα μικράκια και τη μανούλα!

Παράθεση

τιγρογατο (Χριστινα)

Νεοφερμένος

H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H τιγρογατο έγραψε στις 13:45, 04-06-13:

Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια! Είναι λίγο δύσκολο να τα πάμε σε γιατρό από τη μία γιατί είναι τρία αλλά και από την άλλη γιατί πραγματικά δεν προλαβαίνουμε αυτόν τον καιρό Το τομπρεξ πού μπορώ να το βρω; Είναι μεγάλη ανάγκη γιατί ειδικά του ενός είναι διαρκώς κλειστά τα ματάκια του Κατά τ' άλλα είναι πολύ παιχνιδιάρικα και έχουν ήδη αρχίσει να τρώνε κονσερβούλα με τη μαμά
λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα αν τρώνε κι αυτά λίγο από το φαγητό της έτσι;

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 14:12, 04-06-13:

Μπορείς να το αγοράσεις από το φαρμακείο! το τομπρέξ θα πεις την αλοιφή, θα βάζεις 4-5 φορές στα ματάκια τους την ημέρα και θα δεις γρήγορα διαφορά. Στην αρχή για να ανοίξεις τα ματάκια του ενός που είναι κλειστά χρησιμοποίησε λίγο φυσικό ορρό, θα ανοίξει αμέσως. Ετσι ήταν και η Κίρα μου. Η αλοιφή τομπρέξ θα μένει πιο πολύ ώρα μέσα στα ματάκια οπότε θα χεις αποτελέσματα γρήγορα.
Απλά να προσέξεις γιατί η μανούλα τώρα μπορεί και πάλι να πέσει στα δίχτυα των αρσενικών....και μπορεί να τα αφήσει....έχε απλά το νου σου στα μικρά γιατί δεν θα μπορούν να επιβιώσουν. Οσο για το φαγητό μια χαρά κάνει να φάνε. Βάζε τους κονσερβούλα για μωράκια και θα δυναμώσουν γρήγορα!

Παράθεση

τιγρογατο (Χριστινα)

Νεοφερμένος

H τιγρογατο έγραψε στις 18:14, 04-06-13:

Η Κίρα είναι η μαύρη γατούλα στη φωτογραφία; Πανέμορφη! η πλάκα είναι ότι και το δικό μας που του κλείνουν τα ματάκια είναι μαυρούλι θηλυκό (και στρουμπουλούλι ), θα δοκιμάσω αύριο το τομπρέξ, ελπίζω να λειτουργήσει! Οπότε το βάζω μέσα στα μάτια με το δάχτυλο; Δεν πειράζει να έρθει σε επαφή με το μάτι έτσι; (ίσως είναι λίγο χαζές οι ερωτήσεις μου αλλά πρώτη φορά έρχομαι σε επαφή με τόσο μικρά γατάκια )
Ωχ, υπάρχει περίπτωση να θέλει να ζευγαρώσει πάλι; Υπάρχουν κανα δυο γάτοι που έρχονται και στην αρχή ανησυχούσα μήπως σκοτώσουν τα μικρά, όμως απλά τα μυρίζουν και ο ένας ειδικά μαρκάρει την περιοχή που τα φυλάει η μάνα τους.
Εννοείται πως θα τη στειρώσουμε μόλις διώξει τα μικρά πάντως

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 16:12, 07-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από τιγρογατο
Η Κίρα είναι η μαύρη γατούλα στη φωτογραφία; Πανέμορφη! η πλάκα είναι ότι και το δικό μας που του κλείνουν τα ματάκια είναι μαυρούλι θηλυκό (και στρουμπουλούλι ), θα δοκιμάσω αύριο το τομπρέξ, ελπίζω να λειτουργήσει! Οπότε το βάζω μέσα στα μάτια με το δάχτυλο; Δεν πειράζει να έρθει σε επαφή με το μάτι έτσι; (ίσως είναι λίγο χαζές οι ερωτήσεις μου αλλά πρώτη φορά έρχομαι σε επαφή με τόσο μικρά γατάκια )
Ωχ, υπάρχει περίπτωση να θέλει να ζευγαρώσει πάλι; Υπάρχουν κανα δυο γάτοι που έρχονται και στην αρχή ανησυχούσα μήπως σκοτώσουν τα μικρά, όμως απλά τα μυρίζουν και ο ένας ειδικά μαρκάρει την περιοχή που τα φυλάει η μάνα τους.
Εννοείται πως θα τη στειρώσουμε μόλις διώξει τα μικρά πάντως
Ναι η γάτα μας είναι!
την αλοιφή θα βάζεις ως εξής: έχει ένα ρύγχος η αλοιφή και πιέζοντάς το βγαίνει η αλοιφή και όπως το κρατάς βάζεις το ρύγχος κοντά στο μάτι και αφήνεις μια μικρή ποσότητα να μπει στο ματάκι...αν χρειαστεί με το δάχτυλο αλοίφεις ελάχιστα το ματάκι γύρω γύρω αυτό ανοιγοκλείνοντας θα μπαίνει μέσα...Βάζε το αρκετές φορές και πιστεύω πως θα πάει καλύτερα!
δεν έχω καταλάβει...η γατούλα είναι εκτεθειμένη στον κήπο...;; και έρχεται σε επαφή και με άλλες γάτες...;; έχω την εντύπωση ότι πολύ γρήγορα τα μωράκια θα μείνουν μόνα τους...τουλάχιστον κρίνοντας από τα αδεσποτούλια μου έτσι γίνεται...τα μωράκια μένουν μόνα τους γρήγορα γιατί στο μήνα επάνω τη γατούλα την πολιορκούν οι γάτοι...

Παράθεση

τιγρογατο (Χριστινα)

Νεοφερμένος

H τιγρογατο έγραψε στις 18:59, 07-06-13:

η γατούλα είναι τελείως αδέσποτη αλλά πολύ φιλική οπότε αν χρειαστεί να την πιάσουμε για στείρωση θα είναι εύκολο. Πάντως ως τώρα μένει κοντά τους, μόνο κάτι βόλτες κάνει μάλλον για φαί πότε είναι καλύτερα να τη στειρώσουμε;
προσπαθώ να τη βάζω κάπως έτσι την αλοιφή όμως δεν κάθονται κιόλας τα ευλογημένα το ένα δε βγάζει καθόλου τσίμπλες πια, το μαυράκι που του κλείνανε τα μάτια τώρα είναι πολύ καλύτερα και μόνο το γκρι με ανησυχεί

Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cooperaki
H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 16:36, 19-06-13:

γειά σας. έχω δύο γάτες. αρσενικό ενός χρόνου και θηλυκό 5,5 χρόνων. όλα καλά μέχρι εδώ.
βρήκα όμως ένα μικρό γατάκι σε ένα παρκάκι της γειτονιάς ηλικίας ενός δύο μηνών το πολύ. παρατημένο..... και αμφιβάλλω αν θα κατάφερνε να επιβιώσει. έτσι ............ το πήρα σπίτι. σε διαφορετικό δωμάτιο από τα άλλα. είναι ένα γλυκό αρσενικό, γεμάτο όρεξη για ζωή.
τις γάτες μου τις πήρα σε πιο μεγάλη ηλικία (8 μηνών) και δεν ξέρω πως να φροντίσω το μικρό. έκανα αποπαρασίτωση με πάστα-αλοιφή για τα εσωτερικά παράσιτα και σκόνη για τα εξωτερικά. είναι πολύ συνεργάσιμο και πάει σε ένα ταπεράκι που του έχω βάλει με άμμο για τις ανάγκες του. κάποιες φορές του ξεφεύγουν κάποια ΄΄αγαθά΄΄ αλλά ξέρω ότι θα μάθει με τον καιρό. η απορία μου είναι η εξής. για φαγάκι, του έδωσα ξηρή τροφή και βρασμένο κοτόπουλο. επειδή έκανε διάρροια σταμάτησα την ξηρά τροφή και του δίνω κοτοπουλάκι βρασμένο με ρύζι. έχει διορθωθεί κάπως το θέμα της διάρροιας αλλά όχι τελείως. και η κοιλίτσα του είναι στρογγυλή σαν μικρό τουμπανάκι. φταίει κάτι ή έτσι είναι τα μικρά; είναι ευδιάθετο και έχει όρεξη για φαϊ και παιχνίδι. χρειάζεται κάτι άλλο να του κάνω; τα εμβόλια γίνονται σε μεγαλύτερη ηλικία. ποιά είναι τα βήματα στη συνέχεια; πρέπει να προσέχω κάτι σε σχέση με εμάς ή τα άλλα γατιά μου;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:19, 19-06-13:

Νομιζω πως το πρωτο σου βημα θα ειναι να το πας σε κτηνιατρο, να το δει να σου πει αν ειναι ενταξει απο υγεια, να του κανει εσωτερικη αποπαρασιτωση γιατι η κοιλιτσα τουμπανο μαλλον απο αυτο ειναι και να σε ενημερωσει ποτε θα ξεκινησει τα πρωτα του εμβολια. Επισης μπορει να σου δωσει ειδικη τροφουλα για να του περασει τελειως η διαρροια. Και τελος θα σε συμβουλεψει ποια τροφη ειναι καταλληλη για την ηλικια του και αν πουλαει και τροφες μπορει να στην προμηθεψει κιολας.
Μπραβο σου που δεν αδιαφορησες και το πηρες το ψυχακι, νομιζω πως θα ζησει μια πολυ ομορφη ζωη κοντα σου.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 19:08, 19-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Νομιζω πως το πρωτο σου βημα θα ειναι να το πας σε κτηνιατρο, να το δει να σου πει αν ειναι ενταξει απο υγεια, να του κανει εσωτερικη αποπαρασιτωση γιατι η κοιλιτσα τουμπανο μαλλον απο αυτο ειναι και να σε ενημερωσει ποτε θα ξεκινησει τα πρωτα του εμβολια. Επισης μπορει να σου δωσει ειδικη τροφουλα για να του περασει τελειως η διαρροια. Και τελος θα σε συμβουλεψει ποια τροφη ειναι καταλληλη για την ηλικια του και αν πουλαει και τροφες μπορει να στην προμηθεψει κιολας.
Μπραβο σου που δεν αδιαφορησες και το πηρες το ψυχακι, νομιζω πως θα ζησει μια πολυ ομορφη ζωη κοντα σου.
Σε ευχαριστώ Βάσω για την απάντηση! Απλά περιμένω να πληρωθώ γιατί είναι και αυτός σημαντικός παράγοντας όπως καταλαβαίνεις και εν τω μεταξύ έλεγα να μη μείνω άπραγη. χάρηκα που τα είπαμε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:22, 19-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από cooperaki
Σε ευχαριστώ Βάσω για την απάντηση! Απλά περιμένω να πληρωθώ γιατί είναι και αυτός σημαντικός παράγοντας όπως καταλαβαίνεις και εν τω μεταξύ έλεγα να μη μείνω άπραγη. χάρηκα που τα είπαμε.
Φροντισε τουλαχιστον πριν το δει κτηνιατρος να μην ερθει σε επαφη με τα δικα σου, ετσι κι αλλιως η γνωριμια τους θα πρεπει να γινει σταδιακα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexandragia1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alexandragia1
H alexandragia1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H alexandragia1 έγραψε στις 08:51, 20-06-13:

Ποσες φορές την ημέρα πρέπει να ταιζω τα γατακια μου που ειναι 40 ημερων με ενος μήνα και τι ;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:02, 20-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από alexandragia1
Ποσες φορές την ημέρα πρέπει να ταιζω τα γατακια μου που ειναι 40 ημερων με ενος μήνα και τι ;
Σε αυτη την ηλικια εγω τα ταιζα καθε 4 ωρες, τους εδινα ormilac και μετα σιγα-σιγα το αντικατεστησα με κατσικισιο γαλα, οχι ομως αγελαδινο.

Παράθεση

ειρηνη91

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ειρηνη91
H ειρηνη91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ειρηνη91 έγραψε στις 13:55, 24-06-13:

Γεια σας φίλοι μου...χρειάζομαι τις συμβουλές σας...χθες βρηκα ένα γατάκι στο δρόμο μόνο και ταλαιπωρημένο και το πήρα σπίτι μου...του έδωσα γάλα εβαπορέ γιατί δεν μπορούσα εκείνη την ώρα να του βρω ειδικό και του έφτιαξα μια φωλίτσα με κουβέρτες...το πρόβλημά μου είναι ότι δεν κάνει τις ανάγκες του...του έτριψα τον πρωκτό και τα γεννητικά όργανα με βρεγμένο βαμβάκι όπως διάβασα ότι πρέπει να κάνω αλλά τίποτα...τι να κάνω??? επίσης αν έχετε και κάποια άλλη γενική συμβουλή θα με βοηθούσατε πολύ...νιώθω ότι δεν έχω ιδέα πάνω στο θέμα και αγχώνομαι μη μου πάθει τίποτα...

Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 18:43, 24-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από ειρηνη91
Γεια σας φίλοι μου...χρειάζομαι τις συμβουλές σας...χθες βρηκα ένα γατάκι στο δρόμο μόνο και ταλαιπωρημένο και το πήρα σπίτι μου...του έδωσα γάλα εβαπορέ γιατί δεν μπορούσα εκείνη την ώρα να του βρω ειδικό και του έφτιαξα μια φωλίτσα με κουβέρτες...το πρόβλημά μου είναι ότι δεν κάνει τις ανάγκες του...του έτριψα τον πρωκτό και τα γεννητικά όργανα με βρεγμένο βαμβάκι όπως διάβασα ότι πρέπει να κάνω αλλά τίποτα...τι να κάνω??? επίσης αν έχετε και κάποια άλλη γενική συμβουλή θα με βοηθούσατε πολύ...νιώθω ότι δεν έχω ιδέα πάνω στο θέμα και αγχώνομαι μη μου πάθει τίποτα...
όπως διάβασες παραπάνω το ίδιο έπαθα πριν λίγες μέρες. βρήκα ένα γατάκι στο δρόμο...... πήρα κάποιες γνώμες από εδώ και μίλησα με την κτηνίατρο και μου είπε ότι τα βασικά βήματα είναι : αποπαρασίτωση εξωτερική και εσωτερική. Η εξωτερική γίνεται με σκόνη η οποία σκοτώνει τους ψύλλους και αλοιφή-πάστα που του δίνεις σύμφωνα με τις οδηγίες για τα σκουλικάκια που έχει στην κοιλίτσα του. Βάλε του εφημερίδα ή ένα τάπερ με λίγη άμμο για να κάνει τις ανάγκες του και επειδή λες ότι δεν κάνει υπάρχει η περίπτωση να μην κάνει γιατί ίσως το εντεράκι του δεν έχει την αρκετή ποσότητα ώστε να την αποβάλει. επίσης μπορεί να είναι τρομαγμένο και να θέλει λίγο χρόνο. τέλος αν δεις ότι δεν γίνεται τίποτα, υπάρχει στο φαρμακείο υπόθετο γλυκερίνης για βρέφη και μπορείς να του βάλεις για να το βοηθήσεις. αυτό στο λέω με λίγη επιφύλαξη και διασταύρωσέ το και με άλλες γνώμες. για φαγάκι και γάλα απόφυγε του εμπορίου (σουπερ μάρκετ) γιατί καλό δεν κάνουν. πάρε από πετ σοπ για μωρά γατάκια. τα ματάκια μπορείς να κάνεις με λίγο χαμομήλι πριν καταφύγεις σε αλοιφές από φαρμακείο. επίσης θέλει χώρο με ησυχία ώστε να νιώσει ασφάλεια σε περίπτωση που είναι τρομαγμένο και κουρασμένο. αυτά έκανα εγώ και τώρα ο μικρός μου είναι όλο χαρά και παιχνίδια. με το φαγάκι του ακόμα δεν έχουμε βρει ακριβώς την τροφή που πρέπει γιατί εμένα έκανε διάρροιες και του βράζω κοτόπουλο και του δίνω που και που λίγο ξηρά τροφή. και έχει βελτιωθεί αρκετά. εύχομαι ότι καλύτερο!!!!!!!!

Παράθεση

γατομαμά1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη γατομαμά1
H γατομαμά1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H γατομαμά1 έγραψε στις 20:13, 07-07-13:

Λοιπόν βρήκα ένα γατάκι παρατημένο περίπου 1 εβδομάδας έχει κλειστά ματάκια προσπαθώ και το ταΐζω με μπιμπερό αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί με τόσο μωρό δεν ξέρω αν η ποσότητα που τρώει είναι επαρκείς τρώει γύρω στα 5 με 6 ml κάθε 2 ώρες!! Διαπίστωσα ότι όταν του τρίβω την κοιλίτσα κάνει πιπί του είναι σωστό ??? Βοηθάτε παίδες γιατί χανόμαστε δεν ξέρω τίποτα για τόσο μωρά!! Ά ξέχασα έχει λίγο πρησμένη κοιλίτσα είναι φυσιολογικό αυτό???

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 01:18, 08-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από γατομαμά1
Λοιπόν βρήκα ένα γατάκι παρατημένο περίπου 1 εβδομάδας έχει κλειστά ματάκια προσπαθώ και το ταΐζω με μπιμπερό αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί με τόσο μωρό δεν ξέρω αν η ποσότητα που τρώει είναι επαρκείς τρώει γύρω στα 5 με 6 ml κάθε 2 ώρες!! Διαπίστωσα ότι όταν του τρίβω την κοιλίτσα κάνει πιπί του είναι σωστό ??? Βοηθάτε παίδες γιατί χανόμαστε δεν ξέρω τίποτα για τόσο μωρά!! Ά ξέχασα έχει λίγο πρησμένη κοιλίτσα είναι φυσιολογικό αυτό???
πρεπει να παρεις ειδικο γαλα για γατακια, αν δεν εχεις παρει. η ποσοτητα που τρωει ειναι καλη, συνεχισε ετσι. οταν τελειωνετε με το ταισμα θα του τριβεις απαλα λιγο κοιλιτσα, λιγο πιπι και λιγο πωπο για να κανει τις αναγκες του, δεν μπορουν αλλιως. αρα ολα καλα.

η πρησμενη κοιλια μπορει να μην ειναι τιποτα, μπορει ομως και να εχει ενδοπαρασιτα ή κατι αλλο. με την πρωτη ευκαιρια κτηνιατρο, αν νομιζεις οτι ειναι πολυ πρησμενη.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:18, 08-07-13:

Ρίξε και μια ματιά σ' αυτό το άρθρο: Ορφανά γατάκια και πως να τα μεγαλώσετε
καθώς κι εδώ: kit επιβίωσης για νεογέννητα γατάκια
Ακόμη το συντομότερο θα ήταν καλό να το δει κι ένας κτηνίατρος ούτως ώστε να αντιμετωπιστεί άμεσα το οποιοδηποτε πρόβλημα μπορεί να έχει το μικρό για να του δωθεί μια καλύτερη ευκαιρία να επιβιώσει

Παράθεση

Δημητρης_27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δημητρης_27
Ο Δημητρης_27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Δημητρης_27 έγραψε στις 21:03, 14-07-13:

Γεια σας και καλως σας βρηκα. Σκεφτομουν εδω και καιρο να αποκτησω ενα γατακι. Αλλα επειδη βρηκα δουλεια, πηγε πισω το θεμα μιας και δεν ηθελα να μενει καθημερινα μονο 7-8 ωρες (τουλαχιστον στην αρχη). Προχθες, ομως, πετυχα 6 γατακια(πρεπει να ναι λιγο πανω απο 1 μηνος αλλα δεν παιρνω και ορκο). Ηταν μαζι με τη μητερα τους και ευτυχως βρισκονται σε σημειο που δεν ειναι ιδιαιτερα επικινδυνο. Επισης, αν εξαιρεσω καποιο προβλημα στα ματια που παρατηρησα σε μερικα, φαινονται να ναι σε καλη κατασταση. Μαλλον επειδη βρισκονται διπλα απο την εισοδο μιας πολυκατοικιας, τα ταιζουν και οι ενοικοι.
Ηθελα να ρωτησω, στην ηλικια αυτη τι απαιτησεις εχουν? Αν παρω 2 γατακια στο σπιτι, θα εχουν προβλημα στην περιπτωση που μενουν αρκετες ωρες μονα τους? Σκεφτηκα γι αυτον τον λογο να παρω 2 αντι για 1.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 21:31, 14-07-13:

Η δική μου γνώμη είναι ότι αφού είναι με τη μαμά τους, σε σημείο που δεν κινδυνεύουν και κάποιος τα φροντίζει, είναι λίγο νωρίς να τα χωρίσεις από τη μαμά τους. Από 6-8 εβδομάδων είναι ασφαλές να χωρίζονται. Εγώ θα έλεγχα πριν τα πάρω αν έχουν μειώσει το θηλασμό, αν μπορούν να φάνε μόνα τους κτλ. Το καλό θα ήταν να μπορούσες να πας τουλάχιστον αυτά που έχουν πρόβλημα στα ματάκια τους μια επίσκεψη στον κτηνίατρο να τα δει και να της τα επιστρέψεις.
Τα δικά μου τα πήρα σπίτι 3,5 μηνών αλλά ήταν ήδη περιορισμένα σε μικρή αυλή, δεν κινδύνευαν. Τους είχα φαγητό συνέχεια και ήταν μια χαρά και μόνα τους. Το σπίτι όχι και τόσο!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,581 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:36, 14-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης_27
Γεια σας και καλως σας βρηκα. Σκεφτομουν εδω και καιρο να αποκτησω ενα γατακι. Αλλα επειδη βρηκα δουλεια, πηγε πισω το θεμα μιας και δεν ηθελα να μενει καθημερινα μονο 7-8 ωρες (τουλαχιστον στην αρχη). Προχθες, ομως, πετυχα 6 γατακια(πρεπει να ναι λιγο πανω απο 1 μηνος αλλα δεν παιρνω και ορκο). Ηταν μαζι με τη μητερα τους και ευτυχως βρισκονται σε σημειο που δεν ειναι ιδιαιτερα επικινδυνο. Επισης, αν εξαιρεσω καποιο προβλημα στα ματια που παρατηρησα σε μερικα, φαινονται να ναι σε καλη κατασταση. Μαλλον επειδη βρισκονται διπλα απο την εισοδο μιας πολυκατοικιας, τα ταιζουν και οι ενοικοι.
Ηθελα να ρωτησω, στην ηλικια αυτη τι απαιτησεις εχουν? Αν παρω 2 γατακια στο σπιτι, θα εχουν προβλημα στην περιπτωση που μενουν αρκετες ωρες μονα τους? Σκεφτηκα γι αυτον τον λογο να παρω 2 αντι για 1.
Γειά σου Δημήτρη και καλωσήρθες
Σωστά το σκέφτηκες και πολύ καλύτερα να πάρεις 2 γατάκια, θα έχουν για παρέα το ένα το άλλο και, επιπλέον, επειδή είναι αδερφάκια θα μεγαλώσουν μαζί αρμονικά χωρίς να περάσουν το στάδιο της προσαρμογής, της μεταξύ τους προσέγγισης
Οι δε απαιτήσεις που έχουν, είναι αυτές που έχουν όλα τα μωρο-γατάκια, γατο-τροφή (κονσερβούλα πατέ καλύτερα, ειδική για μωρά που βγάζουν δοντάκια), μπωλάκια με νεράκι και φυσικά μια χαμηλή (για να τη φτάνουν) αμμολεκάνη που με λίγη βοήθεια από εσένα, θα μάθουν αμέσως να.. επισκέπτονται. Και προσοχή στο χώρο, ειδικά όταν θα λείπεις δεν θα αφήνεις ανοιχτά παράθυρα για ευνόητους λόγους.
Πρώτα απ'όλα όμως, η επίσκεψη σε κτηνίατρο για να δει την κατάσταση της υγείας τους, ένδεχομένως να κάνει αποπαρασίτωση και βέβαια να προγραμματίσετε τα αναγκαία εμβόλια που θα χρειαστούν στο άμεσο μέλλον.
Άντε και αν το αποφασίσεις, περιμένουμε να δούμε φατσούλες και φωτογραφίες με τα τυχερά μωρούλια που θα υιοθετήσεις

Παράθεση

Δημητρης_27

Νεοφερμένος

O Δημητρης_27 έγραψε στις 22:03, 14-07-13:

Γειά σου Δημήτρη και καλωσήρθες
Σωστά το σκέφτηκες και πολύ καλύτερα να πάρεις 2 γατάκια, θα έχουν για παρέα το ένα το άλλο και, επιπλέον, επειδή είναι αδερφάκια θα μεγαλώσουν μαζί αρμονικά χωρίς να περάσουν το στάδιο της προσαρμογής, της μεταξύ τους προσέγγισης
Οι δε απαιτήσεις που έχουν, είναι αυτές που έχουν όλα τα μωρο-γατάκια, γατο-τροφή (κονσερβούλα πατέ καλύτερα, ειδική για μωρά που βγάζουν δοντάκια), μπωλάκια με νεράκι και φυσικά μια χαμηλή (για να τη φτάνουν) αμμολεκάνη που με λίγη βοήθεια από εσένα, θα μάθουν αμέσως να.. επισκέπτονται. Και προσοχή στο χώρο, ειδικά όταν θα λείπεις δεν θα αφήνεις ανοιχτά παράθυρα για ευνόητους λόγους.
Πρώτα απ'όλα όμως, η επίσκεψη σε κτηνίατρο για να δει την κατάσταση της υγείας τους, ένδεχομένως να κάνει αποπαρασίτωση και βέβαια να προγραμματίσετε τα αναγκαία εμβόλια που θα χρειαστούν στο άμεσο μέλλον.
Άντε και αν το αποφασίσεις, περιμένουμε να δούμε φατσούλες και φωτογραφίες με τα τυχερά μωρούλια που θα υιοθετήσεις
Ευχαριστω για την αμεσοτατη απαντηση. Εννοειται οτι αν τελικα τα παρω, θα επισκεφτω αμεσα κτηνιατρο. Κυριως ηθελα να μαθω τι ισχυει σχετικα με το γαλα. Αν ειναι σε αυτη την ηλικια απαραιτητο και, αν ναι, τι ειδους γαλα θα πρεπει να τους δινω. Επισης, δεν ειναι και απολυτα εξοικειωμενα με τους ανθρωπους και τα περισσοτερα οταν τα παιρνεις στα χερια σου δε νιωθουν καθολου ανετα. Οταν τα φερω σπιτι τι πρεπει να κανω στην αρχη, ωστε να νιωσου ανετα και να ξεπερασουν το σοκ?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:08, 14-07-13:

Ευχαριστω για την αμεσοτατη απαντηση. Εννοειται οτι αν τελικα τα παρω, θα επισκεφτω αμεσα κτηνιατρο. Κυριως ηθελα να μαθω τι ισχυει σχετικα με το γαλα. Αν ειναι σε αυτη την ηλικια απαραιτητο και, αν ναι, τι ειδους γαλα θα πρεπει να τους δινω. Επισης, δεν ειναι και απολυτα εξοικειωμενα με τους ανθρωπους και τα περισσοτερα οταν τα παιρνεις στα χερια σου δε νιωθουν καθολου ανετα. Οταν τα φερω σπιτι τι πρεπει να κανω στην αρχη, ωστε να νιωσου ανετα και να ξεπερασουν το σοκ?
Απολυτως τιποτα δεν πρεπει να κανεις, εχε εσυ ολα τα εφοδια που θα χρειαστουν, κανε και το σπιτι ασφαλες και αστα να σε προσεγγισουν αυτα. Δεν προκειται να αργησει μην φοβασαι καθολου. Οσο για το γαλα αν οντως ειναι ενος μηνος στην ουσια δεν το χρειαζονται, μπορουν να τρωνε μια χαρα στερεη τροφουλα. Υπαρχουν ομως και καποια γατια που λατρευουν το γαλα, οποτε παρε το ειδικο γαλατακι που ειναι για γατακια, ρωτα και τον κτηνιατρο να σε κατευθυνει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δημητρης_27

Νεοφερμένος

O Δημητρης_27 έγραψε στις 22:48, 14-07-13:

Απολυτως τιποτα δεν πρεπει να κανεις, εχε εσυ ολα τα εφοδια που θα χρειαστουν, κανε και το σπιτι ασφαλες και αστα να σε προσεγγισουν αυτα. Δεν προκειται να αργησει μην φοβασαι καθολου. Οσο για το γαλα αν οντως ειναι ενος μηνος στην ουσια δεν το χρειαζονται, μπορουν να τρωνε μια χαρα στερεη τροφουλα. Υπαρχουν ομως και καποια γατια που λατρευουν το γαλα, οποτε παρε το ειδικο γαλατακι που ειναι για γατακια, ρωτα και τον κτηνιατρο να σε κατευθυνει.
Kαι κατι τελευταιο(τουλαχιστον για σημερα). Πρεπει να παρω 2 αμμολεκανες ή μια ειναι αρκετη? Επισης, σε λιγο καιρο θα φυγω για διακοπες και θα πρεπει να κανουν ενα μικρο ταξιδι 2,5 ωρων με το αμαξι. Πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερα οσον αφορα το ταξιδι? Το λεω επειδη μια φορα ειχε χρειαστει να μεταφερω εναν σκυλο με το αμαξι(για διαδρομη 5 λεπτων μονο), και τον ειχε πιασει πανικος.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,581 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:01, 14-07-13:

Kαι κατι τελευταιο(τουλαχιστον για σημερα). Πρεπει να παρω 2 αμμολεκανες ή μια ειναι αρκετη? Επισης, σε λιγο καιρο θα φυγω για διακοπες και θα πρεπει να κανουν ενα μικρο ταξιδι 2,5 ωρων με το αμαξι. Πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερα οσον αφορα το ταξιδι? Το λεω επειδη μια φορα ειχε χρειαστει να μεταφερω εναν σκυλο με το αμαξι(για διαδρομη 5 λεπτων μονο), και τον ειχε πιασει πανικος.
Δημήτρη, με όλο το σεβασμό επίτρεψέ μου να σου πω οτι στα γατιά δεν πολυ-αρέσουν τα ταξίδια και προτιμούν την ασφάλεια και τη ρουτίνα του σπιτιού. Οι παντός είδους μετακινήσεις τα στρεσσάρουν πόσο μάλλον αν είναι και βρέφη.
Δεν είναι δηλαδή δυνατόν πριν καλά καλά "δουν" και ζήσουν το σπίτι σου, να τα μεταφέρεις αλλού, θα παρουσιαστούν προβλήματα είτε υγείας τους, είτε συμπεριφοράς τους και θα είναι δύσκολη η συμβίωση μαζί τους.
Ήδη μας έχεις πει οτι είναι σε σχετικά ημι-άγρια κατάσταση και φαίνεται να προτιμούν την επαφή με τη μανούλα τους, καθότι αρκετά μωρά ακόμα.
Μήπως θα ήταν καλύτερα να το ξανασκεφτείς, να πρώτα πας τις διακοπές σου ήσυχος και επιστρέφοντας που θα έχουν μεγαλώσει και θα είναι πιο αυτόνομα, να προχωρήσεις στην υιοθεσία?

Παράθεση

Δημητρης_27

Νεοφερμένος

O Δημητρης_27 έγραψε στις 23:17, 14-07-13:

Δημήτρη, με όλο το σεβασμό επίτρεψέ μου να σου πω οτι στα γατιά δεν πολυ-αρέσουν τα ταξίδια και προτιμούν την ασφάλεια και τη ρουτίνα του σπιτιού. Οι παντός είδους μετακινήσεις τα στρεσσάρουν πόσο μάλλον αν είναι και βρέφη.
Δεν είναι δηλαδή δυνατόν πριν καλά καλά "δουν" και ζήσουν το σπίτι σου, να τα μεταφέρεις αλλού, θα παρουσιαστούν προβλήματα είτε υγείας τους, είτε συμπεριφοράς τους και θα είναι δύσκολη η συμβίωση μαζί τους.
Ήδη μας έχεις πει οτι είναι σε σχετικά ημι-άγρια κατάσταση και φαίνεται να προτιμούν την επαφή με τη μανούλα τους, καθότι αρκετά μωρά ακόμα.
Μήπως θα ήταν καλύτερα να το ξανασκεφτείς, να πρώτα πας τις διακοπές σου ήσυχος και επιστρέφοντας που θα έχουν μεγαλώσει και θα είναι πιο αυτόνομα, να προχωρήσεις στην υιοθεσία?
Λεγοντας οτι θα φυγω σε λιγο καιρο, εννοω σε κανα μηνα. Δηλαδη, θα εχουν προλαβει να ζησουν σπιτι περιπου 3 βδομαδες. Και για μενα βεβαια, πιο βολικο θα ηταν να τα παρω σπιτι αφου γυρισω. Θαη ηταν ο,τι καλυτερο αφου θα ειχα ζησει με τη μητερα τους πανω απο 2 μηνες. Αλλα το σκεφτομαι, επειδη δε ξερω αν ειναι και ο,τι καλυτερο γι αυτα να κυκλοφορουν μεσα στον δρομο. Γιατι βρισκονται μεν κατα κυριο λογο στην αυλη μιας πολυκατοικιας, αλλα οσο πανε και θα κυκλοφορουν περισσοτερο στον δρομο. Επισης, οπως προανεφερα, διαπιστωσα και καποιο προβλημα στα ματια σε μερικα απο αυτα. Και φοβαμαι μηπως σε ενα 1+ μηνα εχουν χειροτερεψει.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:42, 14-07-13:

Λεγοντας οτι θα φυγω σε λιγο καιρο, εννοω σε κανα μηνα. Δηλαδη, θα εχουν προλαβει να ζησουν σπιτι περιπου 3 βδομαδες. Και για μενα βεβαια, πιο βολικο θα ηταν να τα παρω σπιτι αφου γυρισω. Θαη ηταν ο,τι καλυτερο αφου θα ειχα ζησει με τη μητερα τους πανω απο 2 μηνες. Αλλα το σκεφτομαι, επειδη δε ξερω αν ειναι και ο,τι καλυτερο γι αυτα να κυκλοφορουν μεσα στον δρομο. Γιατι βρισκονται μεν κατα κυριο λογο στην αυλη μιας πολυκατοικιας, αλλα οσο πανε και θα κυκλοφορουν περισσοτερο στον δρομο. Επισης, οπως προανεφερα, διαπιστωσα και καποιο προβλημα στα ματια σε μερικα απο αυτα. Και φοβαμαι μηπως σε ενα 1+ μηνα εχουν χειροτερεψει.
Δεν ξέρω ... Πάλι λίγο μου φαίνεται τρεις βδομάδες. Βέβαια και να τα αφήσεις στο δρόμο είναι παρακινδυνευμένο, έχεις δίκιο.. Το ιδανικό θα ήταν από κοινού με κάποιον γείτονα από αυτούς που ήδη τα φροντίζουν, να συνεννοηθείτε να τα πάτε πρώτα στο γιατρό και μετά ένα προσωρινό κατάλυμα για όλα τους, μέχρι να επιστρέψεις.
Ας πουν και άλλα μέλη τη γνώμη τους και αποφασίζεις, το σκέφτεσαι, και ανάλογα αποφασίζεις

Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xontrogato
H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 19:56, 15-07-13:

συμφωνω με την αλκυονη.θα ειναι αρκετα δυσκολο γιΑ τα γατακια μια τοσο γρηγορη αλλαγη.Πρωτον γιατι θα φυγουν απο τη μαμα τους και δευτερον γιατι μολις θα παν να συνηθισουν το σπιτι σου θα φυγεις.Αστα καλυτερα με τη μαμακα τους και οταν γυρισεις τα παιρνεις.Στα ματακια μαλλον τσιμπλες θα εχουν οπως τα περισσοτερα μωρα, ειδικα τα αδεσποτα.Αν τα πας στον κτηνιατρο μετα δε θα θελουν να σε αποχωριστουν και θα ειναι πιο δυσκολο. Αν τα θελεις τοσο υπαρχει και η περιπτωση να αναβαλλεις το ταξιδι...Περιμενουμε την αποφαση σου ! )

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:28, 15-07-13:

Εγώ θα έλεγα πως τόσο μικρά γατάκια είναι συνήθως πιο ευπροσάρμοστα από όσο περιμένουμε. Εγώ τη Μίσι μου την είχα λιγότερο από δυο βδομάδες κι έπρεπε να φύγω ταξίδι που είχε κανονιστεί μήνες πριν. Την άφησα σε φιλικό σπίτι και ήταν μια χαρά, το έκανε όλο άνω-κάτω! Εντάξει μπορεί να μην είναι το ιδανικό, αλλά θεωρώ πιο σημαντικό το να φύγουν από τον δρόμο.

Παράθεση

Giovanna

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 18:21, 16-07-13:

Παιδιά, καλησπέρα! Πριν σας πω την ιστορία-σεντόνι, να σας πω οτι:
1. δεν είχα ποτέ μου κατοικίδιο και ούτε μου αρέσει να έχω εδώ που μένω (μόνο να τα παίζω όταν έχουν οι άλλοι )
2. έχω θέμα με καθαριότητες και είμαι κάπως υποχόνδρια.
3. έχω βρει σπίτι για τα γατιά μόλις ξεπεταχτούν λίγο (δλδ αυτονομία φαγητού κ τουαλέτας)
4. Αυτή την εβδομάδα δεν μπορώ να διαθέσω χρήματα για κτηνίατρο (έπαθα και ένα έγκαυμα και είμαι εκτός προυπολογισμού ήδη απο φάρμακα)

Ξέρω οτι σας προκαταβάλλω αρνητικά με τα παραπάνω, αλλά οι καλοί λογαριασμοί...

Λοιπόν, πριν 3 μέρες (Σάββατο βράδυ) περισυνέλλεξα 2 γατάκια (κλειστά μάτια, με το λώρο ξερό, τα υπολόγιζω σήμερα 6 ημερών, άρα τότε 3 ημερών) απο σκουπιδοτενεκέ μεσ' τη βρώμα και με κλάμα όπως δεν το χετε ξανακούσει. Τα βρήκα 5 λεπτά πριν ξεκινήσω τη δουλειά μου σε μεγάλη εκδήλωση στην επαρχία (και ερημιά). Τα έβαλα σε αυτοσχέδιο κουτί μαζί με ό,τι ζεστό βρήκα (φύλλα, τις κάλτσες μου, χαρτοπετσέτες και ένα μαντήλι μου) και τα άφησα 4 ώρες μέχρι να τελειώσω τη δουλειά. Επιστρέφοντας τα βρήκα να κοιμούνται ήσυχα σα μπαλάκια. Στο μεταξύ είχα μαζέψει βρεφικό γάλα απο μπιμπερό / μωράκια αγκαλιάς στην εκδήλωση, και τάισα λίγες σταγόνες τα γατιά κάνοντας τρύπα σε αυτοσχέδια polybag.

Φτάσαμε Αθήνα περασμένες 3 τα ξημερώματα και βρήκα απο φίλη επιτόπου σταγονόμετρο. Στις 4 τα τάισα ζεστό αγελαδινό. Την επόμενη όλη μέρα δούλευα, τα τάιζα κάθε 6-7 ώρες ζεστό αγελαδινό που είχα προετοιμάσει μέσα σε παλιά άδεια δικά μου κολλύρια. Και τα δύο έτρωγαν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ (4-5 ml το καθένα, ξέρω, λίγο, αλλά είχαν και όρεξη και αντανακλαστικό θηλασμού)

Κυριακή βράδυ αποτελειώνω όλα μου τα διαβάσματα (περι υγιεινής, ζέστης, διατροφής, κλπ κλπ κλπ) και νιώθω 2-3 σταγόνες, τα πρώτα τους τσισάκια.

Δευτέρα FIRST THING in the morning γίνονται τα εξής
γατίσιο γάλα και μπιμπεράκι (τρώνε μέχρι και 15 ml σε κάθε γεύμα... 15 το ασπρο-χοντρουλι και 10 το γκρι-λιπόσαρκο)
μασαζάκι και πολλααααά τσίσα ανήμερα
μπατονέτα με λάδι κατόπιν συμβουλή κτηνιάτρου τηλεφωνικά
ζεστό σπίτι - λούτρινο και μπουκάλι ζεστό, διαρκώς καθαρό πάτωμα με εφημερίδες
δυστυχώς, τυμπανισμός απο την πρώτη μέρα που επιδεινώνεται (εξού και η κλήση στον κτηνίατρο και η μπατονέτα)
σπρει για ψυλλους -επίσης συμβουλή του - (ειδα δυο μαύρα στρογγυλά, σα μικρά μυρμηγκάκια με διαφορά 24 ωρών το κάθε μαμούνι και έπαθα πανικό, μα καλά που κρυβόντουσαν στα γατιά αφού ΤΑ ΨΑΧΝΩ)
ΔΕΝ κοιμούνται παρά μόνο λίγο. Κλαίνε πολύ. Τέτοια κινητικότητα ούτε καλοζωισμένος δίχρονος μπόμπιρας
τάισμα κάθε 3 ώρες (συν πλην κάτι)
και, συνδυασμός τσαγιού-ζάχαρης-σκόνης στο μπιμπεράκι, για να προλάβουμε υπογλυκαιμία (κτηνίατρος)

σήμερα Τρίτη:
έχουμε χeσει την κοινωνία όλη, με κάθε αποχρωση απο καφέ μέχρι καναρινί. αρχικά σχηματισμένα, μετά νερουλά.
τρώμε το 1/3 της ποσότητας που τρώγαμε χτες (το γκρι με ανυσυχεί, 2-3 ml ανά 3 ωρο; λίγο...και δεν πολυθηλάζει πια... του το στάζω..)
λιγότερος τυμπανισμός, αλλά εμφανής ακόμα
το άσπρο ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ, το γκρι τη μισή μέρα κοιμάται, την υπόλοιπη μέρα καβαλάει το άσπρο και πάει γύρω γύρω απο το κουτί-κουράζομαι και μόνο που το βλέπω)
κατουριούνται πάνω τους διαρκώς
δεν κλαίνε-το ασπρο καθολου, το γκρι που και που λιιιιιγο

Μη μου πείτε να πάω σε κτηνίατρο, το έχω σκοπό απο εβδομάδα - Εκτός αν με παραπέμψετε σε δικό σας που δεν θα χρεώσει.

Μέχρι τότε, αν θέλετε πείτε μου τί απο τα παραπάνω που διαβάζετε σας μυρίζει "υποπτο", γιατί εγώ δεν έχω εμπειρία καθόλου απο ζώα, ούτε γατάκια (προφανώς) ΙΔΙΩΣ νεογέννητα! Πείτε μου τι απο τα παραπάνω μπορεί να προκαλέσει κίνδυνο για την υγεία τους, τι μπορώ να κάνω διαφορετικά, τη σκέψη σας τελοσπαντων. Εσείς ξέρετε καλύτερα απο μένα και σίγουρα θα προλάβετε κάτι κακό αν σας το πω, σε σχέση με μένα που δεν έχω ιδέα... πείτε μου τι σας ξενίζει για να ρωτήσω το γιατρό πάλι τηλεφωνικά.

Σας ευχαριστώ!!!!

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  gatakia.jpg
Εμφανίσεις:  88
Μέγεθος:  27,9 KB

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 16-07-13 στις 20:20. Αιτία: Merge
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 21:06, 16-07-13:

Νομίζω πως έτσι που τα περιγράφεις μια χαρά το έχεις χειριστεί το θέμα. Απλά περιόρισέ τα σε συγκεκριμένο χώρο ώστε να μην σου λερώνουν παντού. Να είναι ζεστά, βάλε τους και υποσέντονα και από πάνω χαρτί κουζίνας αρκετά φύλλα ώστε όταν λερώνουν να αλλάζεις τα πάνω πάνω και να είναι πάλι καθαρά. Γαλατάκι ίσως τώρα που είναι μωρά να δινες ανά 2ωρο αν μπορούσες φυσικά....
Και επειδή λες ότι είναι κάπως ληθαργικά τα μωράκια το καλύτερο θα ήταν να πάρεις ένα τηλέφωνο το γιατρό και να του το πεις. Μήπως πρέπει να κάνεις κάτι....Πάντως να ξέρεις ότι τα μωράκια τρώνε και κοιμούνται. Ετσι ήταν και εγώ όταν τα είχα βρει επτά ημερών. Τρώγανε και πέφτανε για ύπνο.....πολλές φορές χρειαζόταν να τα ξυπνήσω....αλλά επειδή αυτά είναι πολύ πολύ μωρά και είναι δύσκολο.....μίλησε με τον κτηνίατρο είναι ο καλύτερος για να σου πει τι πρέπει να κάνεις μέχρι να μπορέσεις να τα πας από κοντά!!!
Υπάρχει και θέμα Γιατρέ αρρώστησε στο φόρουμ και ίσως να μπορούσε να σε βοηθούσε αν δεν βρεις το γιατρό σας. http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=34971 εύχομαι να πάνε όλα καλά!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Νεοφερμένος

H Giovanna έγραψε στις 08:17, 17-07-13:

γάλα ανα δίωρο; ναι, όσο είμαι σπίτι φυσικά και μπορώ. μήπως θα πάθουν κάτι απο το πολύ γάλα; να δίνω μικρή ποσότητα, έτσι ίσα ίσα 10 σταγονιτσες ας πούμε; ή όσο θέλουν αυτά; (φοβάμαι μη πάθουν και τίποτα....απο την άλλη, όταν είναι με τη μαμά τους, βυζαίνουν μέσα στο 24/7 ΌΣΟ θέλουν εκείνα...)

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 08:45, 17-07-13:

Οταν είχα βρει τα μωράκια στην αρχή για να πάρουν τα πάνω τους, τους έδινα συχνά γαλατάκι. Εγώ εμπειρικά όπως μου είπε η κτηνίατρος τότε έβαζα στο μπιμπεράκι ποσότητα γάλακτος ίση με ένα δάχτυλο σε πάχος και μετά βάζω νερό τρεις φορές αυτή την ποσότητα. Ενα προς τρία δηλαδή. Δεν το έτρωγαν όλο αλλά επειδή έχεις δύο θα το μοιραστούν. Δεν θα πάθουν τίποτα κι αν δεις ότι δυσανασχετούν ΟΚ. Στην αρχή μόνο θα τρώνε και θα κοιμούνται. Εμένα ήταν 5 και δεν ακουγόταν κιχ....για ώρες!! απλά καλό είναι αν μπορείς να μιλήσεις με το γιατρό σας μήπως χρειαστεί να σου πει κάτι, ενδεχομένως κάποια αντιβίωση απλή να χρειάζεται αν εκτιμήσει ότι υπάρχουν συμπτώματα περίεργα. Είναι πολύ μωράκια και είναι δύσκολο αλλά όταν κάποιος επιμένει....νικά!

Παράθεση

Giovanna

Νεοφερμένος

H Giovanna έγραψε στις 09:19, 17-07-13:

αυτό κάνω απο σήμερα... κλάμα και γύρω γύρω γυροβολιές; πάρε μπιμπεράκι για ένα λεπτό.... πιες 3-4 ζεστές σταγόνες... και καληνύυυυυυυχτα
να σου πω, κατουριοντουσαν στον υπνο τους; η μονο οταν τους εκανες μασαζακι; (εμενα τα χουν κάνει όλα μουσκίδι..)

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 09:45, 17-07-13:

Δεν κρατιούνται τώρα που είναι μωράκια...έτσι έκαναν και μένα.....θα βάζεις χαρτί κουζίνας από πάνω μπόλικο οπότε θα είναι πιο εύκολο να τα καθαρίζεις! μπράβο σου που τα φροντίζεις εύχομαι ειλικρινά να πάνε όλα καλά και για τα δύο!

Παράθεση

Giovanna

Νεοφερμένος

H Giovanna έγραψε στις 11:53, 17-07-13:

να τα ταίζω κάθε 1,5 ώρα που ξυπνάνε, έστω και λίγες σταγόνες, ή να κρατήσω το 2-2,5 ωρο? θα παθουν κατι κακό αν τα ταιζω πιο συχνα?

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 12:33, 17-07-13:

Δεν νομίζω να πάθουν κακό....αλλά θα τρώνε;;; και το στομαχάκι τους να μην στουμπώνει και συνέχεια... αλλά για να ξυπνάνε μήπως δεν τρώνε καλά;;; δεν ξέρω πάλι....
Πως είναι γενικά, φαίνονται λίγο καλύτερα; μίλησες με γιατρό;

Παράθεση

Giovanna

Νεοφερμένος

H Giovanna έγραψε στις 20:54, 17-07-13:

παιδιά τρώμε κάθε 1,5-2 ώρες και γενικά φαινόμαστε καλά. Αν κοιμόμαστε του καλού καιρού το καθυστερώ λίγο, μέχρι να ψιλοκουνηθούν ή να μισοξυπνήσουν.

Το κυριότερο όμως.... το ασπρούλι μου ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ!!!!!! αυτό μου λέει οτι περνάει σε άλλο στάδιο, οτι μεγαλώνουμε! ένα βήμα πιο κοντά στη ζωή

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 08:39, 18-07-13:

Μπράβο!! περίφημα τα νέα σας και χαίρομαι πολύ!!! άρα όταν ανοίγει το ματάκι του είναι περίπου 10 ημερών....μια χαρά λοιπόν, αφού το τάισμα τα καλύπτει, να τα ταίζεις όταν ξυπνάνε όχι νωρίτερα!!! ήταν πολύ μωρά και το 3ωρο ήταν μεγάλο διάστημα γι αυτά....ήθελαν μάλλον γαλατάκι πιο συχνά. Ολα καλά θα πάνε, αφού ενεργούνται, τρώνε και κοιμούνται αυτό είναι καλό! από εδώ και πέρα θα γίνουν και πιο ζωηρά....η διαφορά θα σου φανεί ακόμα πιο μεγάλη σε καμμιά βδομάδα...να χουν πάρει και λίγο τα πάνω τους....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:15, 18-07-13:

Βρε παιδιά έχω κατασυγκινηθεί, ΜΠΡΑΒΟ βρε Giovanna, δεν είναι αυτονόητο να μαζέψει κανείς γατάκια από τα σκουπίδια... Όλη η φροντίδα μετά, η αγωνία να μείνουν ζεστά και ζωντανά, αν τρώνε, αν κάνουν κακά... Εύγε σου!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Νεοφερμένος

H Giovanna έγραψε στις 13:49, 18-07-13:

Γιδούλα μου σε ευχαριστώ! εγώ που έβλεπα γατί και άλλαζα δρόμο μη τυχόν και με ακουμπήσει, εγώ τώρα κρατάω στη χοφτα μου δυο πλασματίνια και έχω μάτι γαρίδα με το πρώτο νιάου... δεν είμαι η Giovanna Που ήξερα... αυτό συζητούσα χτες, ανακαλύπτω στον εαυτό μου συναισθήματα που δεν ήξερα πως υπάρχουν!
Α ναι, έχουμε και ονόματα... Φέτα και Hodor!
Και τρώμε του σκασμού ορμιλάκ, μας αρέσει πιο πολύ απο λακτοπετ! Σταγόνα δε πέφτει κάτω!
Κάποιος μου πε να πάρω και παστούλα για σκουλικάκια... 1. να το κάνω ή είναι μικρούλια ακόμα; και 2. μπορώ να τους τη δώσω μόνη μου ή πρέπει κτηνίατρος;

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:57, 18-07-13:

Νομίζω ότι αν δε βλέπεις παράσιτα, δεν έχει νόημα να κάνεις κάτι. Που, και να είχαν, δεν ξέρω τι θα μπορούσες να κάνεις...
Οπότε άμα γίνουν 3 εβδομάδων, το ξανακοιτάς.
Έχε υπόψη πάντως να ελέγχεις τα κακάκια τους!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 14:15, 18-07-13:

μπραβο τα μωρα! παστα προληπτικα? σε τετοια ηλικια ενδοπαρασιτωση κανουν νομιζω μονο αν υποψιαζεσαι προβλημα λογω εσωτ. παρασιτων πχ αν κανουν διαρροιες ή αν εχουν πολυ φουσκωμενη κοιλια. αλλιως δεν υπαρχει λογος να το ρισκαρεις, θα περιμενεις να μεγαλωσουν και μετα θα την κανεις (σε τετοια ηλικια μονο banmith (ετσι δε λεγεται?) δινουν παντως). τουλαχιστον εγω ετσι εκανα συμβουλευομενη και την κτηνιατρο μας.

αν εχουν εξωτερικα παρασιτα πχ ψυλους, συμβουλευσου κτηνιατρο. η δικια μου ειχε πει να βαλω στο καθενα μια σταγονα αμπουλας για μωρα (με μπατονετα την εβαλα για να μη ξεφυγει παραπανω), αλλοι κτηνιατροι λενε σπρει, αλλα καποια γατακια τα πειραζει, ειναι πολυ ευαισθητα σε αυτην την ηλικια, καλο ειναι να περιμενουμε να μεγαλωσουν και μετα να κανουμε αποπαρασιτωσεις, αναλογα με την περιπτωση βεβαια.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 15:33, 18-07-13:

Giovanna το ξερα ότι θα ενεργοποιηθεί το ένστικτό σου....είναι έρωτας τα γατάκια....και ειδικά όταν τα μεγαλώνεις από τόσο μωρά!!!! μια χαρά πάνε αφού τρώνε όλα καλά δόξα τω Θεό! το ormilac είναι πιο νόστιμο γάλα. Αποπαρασίτωση εσωτερική ακόμη και με κρέμα νομίζω πως είναι πολύ νωρίς...μετά τις 3 εβδομάδες θα το δεις....ψύλλους θα είχες δει πιστεύω...έχε το νου σου....εγώ τότε είχα βάλει γάντια και είχα ψεκάσει τα χέρια μου και λίγο τα άλλειψα εξωτερικά - τους είχα βρει, τα είχαν πεταμένα σε σκουπίδια - και επειδή δεν γλύφονταν ευτυχώς όλα καλά.
Οταν μπορέσεις βάλε φωτογραφίες να δούμε τα μωράκια...τώρα θα είναι πιο τσουρεκωτά!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους