Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,586 εγγεγραμμένα μέλη και 718,180 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 372 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μωρό γατάκι! Φροντίδα και άλλες απορίες

adele

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 12:06, 17-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Adele μου καλημέρα και μπράβο σου που προσπαθείς να βοηθήσεις αυτό το μωράκι να ζήσει και να μεγαλώσει. Χωρίς εσένα πιθανόν δεν θα είχε καμία τύχη.Είναι σε μια ηλικία, που έχει ξεπεταχτεί λίγο και μπορείς να τα καταφέρεις.
ΑΛΛΑ πρέπει κατά την άποψη μου:
1ον: να αλλάξεις το γάλα και να πάρεις ειδικό για γατάκια. Πρέπει πάση θυσία να αποφύγεις τις διάροιες και ο καλύτερος τρόπος είναι με το ειδικό γάλα.
2ον: πρέπει να σταματήσεις να το ταίζεις με σύριγγα και να ξεκινήσεις το μπιμπερό. Η σύριγγα είναι επικίνδυνη ακόμη και για έμπειρους σε μικρά γατάκια. Δεν θα το ταίζεις ανάσκελα, αλλά κανονικά όπως κάθεται σηκώνοντας του το κεφαλάκι.
3ον: θα ήταν πολύ καλό να κάνεις μια επίσκεψη στον κτηνίατρο (αν έχεις την δυνατότητα) για να βεβαιωθείς ότι είναι όλα καλά.Και να σου δώσει και περαιτέρω συμβουλές.
Εύχομαι να τα καταφέρεις. Η ευτυχία που θα νιώσεις αν το δεις να μεγαλώνει θα είναι το κάτι άλλο.
Γαλα ειδικο για γατακια μπορω να βρω στο σουπερ μαρκετ ή μονο σε μαγαζια με ειδη ζωων;; Και ειναι ακριβο; Οσο για το ταισμα ειμαι πολυ προσεκτικη, το ταιζω ορθιο οπως ειπες (φυσικα και οχι ανασκελα!!) και μαλιστα βαζει τα ποδαρακια του στα χερια μου και τα πιεζει. Του το δινω λιγο λιγο, ειναι αλλωστε και η συριγγα πολυ μικρη, δεν βγαζει μεγαλη ποσοτητα και τσεκαρω να δω ποσο του δινω κοιτωντας την συνεχεια!! Οποτε οσον αφορα αυτο δεν υπαρχει προβλημα, ειναι ελεγχομενο. Βεβαια πειναει πολυ το κακομοιρο και βιαζεται να πιει ολο το γαλα. Και μεχρι να την ξαναγεμιζω νιαουριζει σαν τρελο!! Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας με βοηθησαν πολυ! Τωρα κοιμαται κουλουριασμενο πανω απο τα μπουκαλακια που του εβαλα και μοιαζει με σκιουρακι..Εχει και την ουριτσα του στο κεφαλι του! Το γλυκο μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adele

Νεοφερμένος

H adele έγραψε στις 12:09, 17-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Καλημέρα adele!
Απ' όσο γνωρίζω, το γάλα ανθρώπινης κατανάλωσης δεν ενδείκνυται για νεογέννητα γατάκια αλλά δεν ξέρω τι συμβαίνει με το αραιωμένο με νερό.
Καλύτερα πάρε τηλέφωνο τον κτηνίατρο, περιέγραψε του το γάλα που δίνεις στο μικρό και ρώτα τον να σου πει μήπως πρέπει να συνεχίσεις έτσι ή όχι.
Όσον αφορά το ότι κοιμάται πολλές ώρες, είναι φυσιολογικό.
Είναι πολύ μικρό ακόμα και χρειάζεται τον ύπνο.
Το αρκουδάκι που του έβαλες είναι πολύ καλή ιδέα ώστε να κοιμάται πιο άνετα.
Τα νεογέννητα γατάκια κοιμούνται όλα μαζί οπότε αυτό το τρικ του δίνει την αίσθηση ότι δεν είναι μόνο.
Μπορείς να βάλεις και κάποιο ρολόι κάτω από το ύφασμα ώστε ο χτύπος του να του θυμίζει το σφυγμό της μητέρας του.
Το βαμβάκι είναι μια χαρά για το τρίψιμο της κοιλιάς του, μπορείς να το τρίβεις από την κοιλιά προς τον πωπό του, αυτό θα κάνει το έντερο του να ενεργοποιηθεί.
Πάντως, εάν τηλεφωνήσεις στον κτηνίατρο θέσε του όλες σου τις απορίες και τις ερωτήσεις ώστε να αισθάνεσαι πιο σίγουρη ότι κάνεις το σωστό.
Σ'ευχαριστω πολυ! Το μεσημερακι που θα το ταισω θα κανω αυτο που ειπες με το βαμβακι! Να βαλω και λιγο ζεστο νερακι να ειναι καλυτερο ε; Το πρωι το καθαρισα κιολας, επειδη τα ειχε κανει πανω του το βραδυ και του καθαρισα και την πανα για να νιωθει οτι ειναι καθαρουλικο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 12:22, 17-05-12:

Μπράβο adele! όλα εξελίσσονται πολύ ωραία! τα παιδιά νομίζω ότι είπαν τα πάντα! το ειδικό γάλα θα το πάρεις από πετ σοπ και πάρε και ένα μπιμπερό. Δεν είναι ακριβά. Θα σε διευκολύνει πολύ την ώρα του φαγητού γιατί με τη σύριγγα όπως και να το κάνεις είναι πιο δύσκολο! Να του τρίβεις την κοιλίτσα απαλά μετά από κάθε γεύμα και σιγά σιγά θα ενεργοποιηθεί το εντεράκι του! Να μας λες τα νέα σας!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:02, 17-05-12:

Πολύ ωραία τα νέα σας. Να σου πω την αλήθεια αυτό για την σύριγγα και εγώ δεν το ξέρω από προσωπική πείρα, καθ'ότι δεν είμαι πολύ έμπειρη με τα μωράκια δυστυχώς(και η τελευταία μου εμπειρία το απέδειξε περίτρανα)αλλά μου το έχουν πει πάρα πολλοί για την σύριγγα. Οτι δηλαδή υπάρχει ο κίνδυνος να περάσεει γάλα στον πνεύμονα. Και πάλι λοιπόν θα πρότεινα να αλλάξεις σε μπιμπερό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

σκ1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη σκ1
H σκ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H σκ1 έγραψε στις 18:04, 18-05-12:

Καλησπέρα. Πριν μια εβδομαδα περιπου βρηκα στα σκουπιδια ενα μικρο μαυρο γατακι, δε πρεπει να ηταν μεγαλυτερο απο μιας εβδομαδας, μολις θα ειχε ανοιξει τα ματια του. Δε μπορουσε ουτε να περπατησει καλα καλα και εκλαιγε συνεχεια τις πρωτες μερες. του διναμε γαλατακι με συριγγα και φαινοταν να πηγαινει καλυτερα, καθως σιγα σιγα μας μαθαινε και δεν εκλαιγε τοσο. το ειχαμε σε μια χαρτινη κουτα μεσα στο σπιτι με πολλες πετσετες και υφασματα για να ειναι ζεστο. Σημερα το πρωι που πηγαμε να το ταισουμε ομως, ηταν νεκρο. Ξερετε μηπως τι μπορει να εφταιξε, τι λαθος εγινε; Η αληθεια ειναι οτι επρεπε να το παμε καποια στιγμη στο κτηνιατρο για συμβουλες, αλλα το ειχαμε μονο λιγες μερες και φαινοταν να πηγαινει καλα..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,403 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:43, 18-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από σκ1
Καλησπέρα. Πριν μια εβδομαδα περιπου βρηκα στα σκουπιδια ενα μικρο μαυρο γατακι, δε πρεπει να ηταν μεγαλυτερο απο μιας εβδομαδας, μολις θα ειχε ανοιξει τα ματια του. Δε μπορουσε ουτε να περπατησει καλα καλα και εκλαιγε συνεχεια τις πρωτες μερες. του διναμε γαλατακι με συριγγα και φαινοταν να πηγαινει καλυτερα, καθως σιγα σιγα μας μαθαινε και δεν εκλαιγε τοσο. το ειχαμε σε μια χαρτινη κουτα μεσα στο σπιτι με πολλες πετσετες και υφασματα για να ειναι ζεστο. Σημερα το πρωι που πηγαμε να το ταισουμε ομως, ηταν νεκρο. Ξερετε μηπως τι μπορει να εφταιξε, τι λαθος εγινε; Η αληθεια ειναι οτι επρεπε να το παμε καποια στιγμη στο κτηνιατρο για συμβουλες, αλλα το ειχαμε μονο λιγες μερες και φαινοταν να πηγαινει καλα..
Καλησπερα καλη μου φιλη.Το τι μπορει να εφταιξε με ακριβεια,δεν μπορουμε να το ξερουμε.Ομως ειναι γεγονος οτι τοσο μικρα γατακια,πολλες φορες πεθαινουν.Ειναι συνηθισμενο φαιονομενο δηλαδη.Δυστυχως..Και ειναι φοβερο το οτι πολλες φορες δειχνουν οτι τα πανε μια χαρα και εχουν γλυτωσει,και χανονται ξαφνικα.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 14:01, 25-05-12:

Adele μου, έχουμε κανένα νέο από το μωράκι??

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adele

Νεοφερμένος

H adele έγραψε στις 18:58, 25-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Adele μου, έχουμε κανένα νέο από το μωράκι??
Παιδια το μωρακι ηταν 7-8 ημερων και ειχε μια ασθενεια κληρονομικη απο τη μαμα του στο νευρικο του συστημα! Πηγα στον γιατρο και εκανε τη διαγνωση. Δεν θυμαμαι το ονομα, κατι σχετικο με τις μαγουλαδες ειπε τις δικες μας, αλλα πολυ πιο σοβαρο, δεν τιθεται συγκριση. Μου ειπε οτι μπορει να του δωσει φαρμακα και τετοια αλλα δεν θα αντεξει πανω απο μηνα και θα ειναι πολλα τα εξοδα. Οποτε αποφασισα να του κανουμε ευθανασια. Δεν ημουν εκει, σε καμια περιπτωση δεν θα το αντεχα. Μετα απο ολο αυτο αφου ημουν χαλια μου ειπε πως τις προαλλες εφεραν μια αδεσποτη γατα που ηταν εγκυος και γεννησε εκει 7 γατακια. Πηγα να τα δω γιατι μου φανηκε πολυ καλη η αντιδραση τους (να ξεγεννησουν την αδεσποτη γατα και να την κρατησουν εκει για 20 μερες+ μαζι με τα γατακια της.) Αν μπορουσα παιδια να τα παρω ολα ειλικρινα θα τα επαιρνα! Αλλα τι να κανω και γω; Πηρα ενα, το πιο ηρεμο, κοριτσακι, ασπρουλικο με μαυρο και καφε. Σε 5 μερες γινεται 1 μηνος. Παιδια ειναι κατι το απιστευτο! Με εμαθε πλεον, κοιμαται μαζι μου, κακακια εκανε αμεσως στην αμμο του, απιστευτο γατι πραγματικα! Ετσι μου ερχεται να παω να παρω και τα αλλα! Αλλα εδω και 2 μερες εχει μυξουλες κιτρινες και φτερνιζεται. Ειναι αρρωστουλικο μωρε το γλυκο μου! Αλλα φαινεται να γινεται καλυτερα γιατι ετρεχε και το ματακι του τις προηγουμενες μερες αλλα τωρα σταματησε! Υποθετω πως σε 2-3 μερες το πολυ θα ναι περδικι παλι! Τρεχει, παιζει, δαγκωνει, μια λατρεια σας λεω! Μακαρι να μπορουσα να τα σωσω ολα!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:23, 26-05-12:

Ζωή, θάνατος και ζωή πάλι από την αρχή... Adele.. δυστυχώς δεν έχουμε τη δύναμη να αλλάξουμε τον κόσμο, φτάνει όμως που έχουμε την πρόθεση και προσπαθούμε για κάτι καλό.
Αν θέλεις, άνοιξε θέμα για το γατάκι σου Οι γάτες μου
Δεν θα ήταν κακή ιδέα να έπαιρνες κι άλλο γατάκι, ενόσω είναι μικρά, θα "ζυμωθούν" μαζί και θα φτιάξετε μια πανέμορφη οικογένεια

Παράθεση

K27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη K27
H K27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H K27 έγραψε στις 00:34, 28-05-12:

Καλησπερα. Θα ηθελα τη βοηθεια σας! Πριν 3-4 ωρες περιπου βρηκα στα σκουπιδια της γειτονιας μου ενα μικρο γατακι.. Ειμαι τελειως ασχετη απο γατες, αλλα δε μου φαινεται νεογεννητο, καθως εχει αρκετα δοντακια, περπαταει κανονικα και ειναι στο μεγεθος μιας παλαμης περιπου. Το θεμα ειναι οτι κλαιει συνεχως, του εδωσε φαγητο, νερο και το τυλιξα με κουβερτα για να ζεσταινεται.. Τι αλλο να κανω; Πως να το ηρεμησω; Επισης, του εδωσα κονσερβα να φαει, δεν ξερω μηπως ηταν μεγαλο λαθος γιατι στις αυζητησεις εδω διαβασα πως πρεπει να πινουν μονο ειδικο γαλα.. Ελπιζω καποιος να δει το μηνυμα μου και να μου απαντησετε γιατι πραγματικα ειμαι απελπισμενη

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 09:40, 28-05-12:

Αν έχει δοντάκια και μπορεί δεν νομίζω να πειράζει να φάει κονσερβούλα ή μουλιασμένες κροκέτες. Το καλύτερο θα ήταν, αν έχεις την δυνατότητα να πάτε σε κτηνίατρο για μια επισκεψούλα, να σου πει πόσο περίπου είναι και τι πρέπει να κάνεις!Σε ποιά περιοχή είσαι?Συνήθως στην πρώτη επίσκεψη και ειδικά για αδέσποτο μπορεί να βρεθεί κάποιος, που θα πάρει λίγα χρήματα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,403 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:26, 28-05-12:

Βασικα αν μπορεις,βαλτο σε ενα δωματιο για να ειναι πιο ηρεμο,χωρις θορυβους ,με πολλα ατομα κλπ.Φτιαξτου μια φωλιστα με οτι βρεις,μια κουτα,μια λεκανη με ζεστα ρουχαλακια μεσα.Ασε του κονσερβουλα(εφοσον εχει δοντακια μαλλον μπορει να φαει.)και νερο.Οταν του εβαλες κονσερβουλα,εφαγε καθολου;Αν οχι..τοτε δοκιμασε να του δωσεις γαλατακι ειδικο απο κτηνιατρειο,με μπιμπερο μπας και φαει.Πρεπει οπωσδηποτε να φαει σημερα το γατακι.Μακαρι να πανε ολα καλα.Καλο θα ηταν,οπως ειπε και η ναταλια να το πας στον κτηνιατρο.Εμενα παντως δεν μου χρεωνουν ποτέ επισκεψη,μόνο ότι παρω.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:02, 28-05-12:

Κ27, πιστεύω κι εγώ ότι θα ήταν καλό να πας το μικρό στον κτηνίατρο ώστε να το δει, να βεβαιωθεί για την καλή κατάσταση της υγείας του κ.λπ.
Όσον αφορά ότι κλαίει συνεχώς, μπορεί να κλαίει επειδή φοβάται στο νέο περιβάλλον, υποθέτω ότι με το πέρασμα των ημερών θα συνηθίσει.
Εάν έχει δόντια και μπορεί να φάει, προσπάθησε να δεις μήπως φάει κάποιες μουλιασμένες κροκέτες.
Μπορείς να τις βρέξεις σε λίγο νερό και να του τις δώσεις να τις φάει.
Διαμόρφωσε κι ένα πρόχειρο σημείο ώστε να είναι ζεστό για να κοιμάται, μια κούτα με ένα κομμάτι ύφασμα θα είναι ό,τι πρέπει.
Ειλικρινά, εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Παράθεση

K27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη K27

H K27 έγραψε στις 13:33, 28-05-12:

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.. Χτες το βραδυ εκανε διαρροια, πηρα φιλοζωικη και μου ειπε να ζητησω απο πετ σοπ ειδικη κονσερβα για το προβλημα αυτο. Σημερα το βλεπω πολυ καλυτερα παντως, πριν λιγο εφαγε απο την καινουρια κονσερβα και σιγα σιγα η κοιλιτσα του ειναι καλυτερα. Μακαρι να πανε ολα καλα. Παντως οποτε με βλεπει αρχιζει να κλαψουριζει οποτε υποθετω πως δεν ποναει αλλα ισως φοβαται ή δε θελει να ειναι μονο του. Τι να πω δεν ξερω!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 13:38, 28-05-12:

Ενεργείται το γατάκι?

Παράθεση

K27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη K27

H K27 έγραψε στις 14:39, 28-05-12:

Ναι, αλλα ειναι ακομα μαλακα.. Περιμενω να δω πως θα παει με την καινουρια κονσερβα. Και επισης πειναει πολυ, καθε ποτε μπορω να την ταιζω και ποσο;

Παράθεση

linamar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη linamar
H linamar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H linamar έγραψε στις 16:20, 28-05-12:

συγνώμη για τα γκρικλις,τώρα το είδα

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:49, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από K27
Ναι, αλλα ειναι ακομα μαλακα.. Περιμενω να δω πως θα παει με την καινουρια κονσερβα. Και επισης πειναει πολυ, καθε ποτε μπορω να την ταιζω και ποσο;
Ίσως το γατάκι να χρειάζεται ειδική κτηνιατρική τροφή που θα το θεραπεύσει από τη διάρροια. Στα πετ σιοπ συνήθως δεν πουλάνε τις κτηνιατρικές σειρές, στη Κύπρο τουλάχιστον μόνο με συνταγή από κτηνίατρο σου φέρνουν. Στο λέω αυτό γιατί ακόμα και αν πάρεις ας πουμε μια τροφή για ευαίσθητο στομάχι, αν το γατάκι χρειάζεται πρώτα να συνέλθει από την ταλαιπωρία δεν θα βοηθηθεί.
Ο κτηνίατρος επίσης θα σου πει πόσο είναι περίπου σε ηλικία, πόσο χρειάζεται να τρώει ανάλογα με την κατάστασή του κτλ
Να μην σε ανησυχεί που κλαίει, έτσι είναι τα μικρά. Η κυριότερη αιτία είναι η ανασφάλεια που το βασανίζει. Να ξέρεις όμως ότι το πολύ σε ένα μήνα το γατάκι αυτό θα σε θεωρεί γονιό του και θα έχετε ήδη αρχίσει να δένεστε

Παράθεση

lulubac

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lulubac
H lulubac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H lulubac έγραψε στις 21:51, 02-06-12:

παιδια χρηαζομαι επιγοντος βοηθεια!!!!!!βρηκα 3 νεογεννητα γατακια στον δρομο!!!!!!!!!!!!το ενα παραλιγο να το πατησει αυτοκηνιτο!!παρακαλω δωστε μου οδιγιες τι θα κανω?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:18, 02-06-12:

Καλησπερα.Λοιπον..καταρχην στα ζεστα,μακρια απο ρευματα κλπ.Φτιαξε μια φωλιτσα ειτε σε ενα κουτι,ειτε σε λεκανη με πετσετες ή παλια ρουχα.
Θελουν ταισμα με μπιμπερο.Υπαρχει ειδικο γαλα για γατακια στα κτηνιατρεια ή σε πετ σοπς.Το ανθρωπινης καταναλωσης κανονικα δεν κανει ,γιατι παθαινουν διαρροια,.Ομως καταννοω οτι τετοια ωρα δεν γινεται να βρεις..εστω οποιοδηποτε γαλα(εκτος απο ζαχαρουχο) για σημερα .Αν εχεις εβαπορε θα πρεπει να το αραιωσεις.
Αν δεν εχεις μπιμπερο.Προσπαθησε με καποιον τροπο να σταξεις γαλατακι στο στοματακι τους.Ομως πρεπει να προμηθειτεις παση θυσια μπιμπερο,αυριο..εστω μια συριγγα(εφημερευον φαρμακειο)
Μετα..τριξε απαλα την κοιλιτσα τους χαμηλα και το πωπουδακι για να αρχισει να ενεργοποιειται το εντερο .
Δες και εδω καποια πραγματα.Μακαρι να πανε ολα καλα.
ΥΓ.Ρωτα οτιδηποτε θελεις.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionati
H hionati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H hionati έγραψε στις 01:00, 05-06-12:

Καλησπέρα και από εμένα! Μόλις γύρισα από σπίτι γειτόνισσας που βρήκε 7 μωρά γατάκια στα σκουπίδια. Κάποιος "άνθρωπος" είχε βάλει στην ίδια κούτα 3 μωρά από άλλη γέννα και 4 ακόμη με τον ομφάλιο λώρο. Η κοπέλα απελπίστηκε και με φώναξε για βοήθεια. Έσπευσα με πάνες, θερμοφόρες (μπουκαλάκια σε καλτσακια μέσα..), μπιμπερό..Δυστυχώς κάποια δεν τρώνε καθόλου. Η κοπέλα είναι άπειρη κι εγώ έχω άρρωστο σκύλο στο σπίτι και φοβάμαι να τα πάρω. Καμία βοήθεια κάποιος από ΑΓΡΙΝΙΟ?? Για λίγες μερούλες να πάρει 2-3 για να φροντιστούν καλύτερα??????

Παράθεση

adele

Νεοφερμένος

H adele έγραψε στις 19:08, 07-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Ζωή, θάνατος και ζωή πάλι από την αρχή... Adele.. δυστυχώς δεν έχουμε τη δύναμη να αλλάξουμε τον κόσμο, φτάνει όμως που έχουμε την πρόθεση και προσπαθούμε για κάτι καλό.
Αν θέλεις, άνοιξε θέμα για το γατάκι σου Οι γάτες μου
Δεν θα ήταν κακή ιδέα να έπαιρνες κι άλλο γατάκι, ενόσω είναι μικρά, θα "ζυμωθούν" μαζί και θα φτιάξετε μια πανέμορφη οικογένεια
συντομα σκεφτομαι να παω να παρω κι αλλο ενα αδερφακι! εχουν μεινει αλλα 5 μονα τους και κανεις δεν τα υιοθετει! μακαρι να μπορουσα να τα παρω και τα 5!!!

Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hionati έγραψε στις 18:43, 09-06-12:

Boήθεια!!! Τα γατάκια που είχα βρει 7 στον αριθμό, φιλοξενούνταν μέρες σε μια φίλη και είναι μια χαρά. Για κάποιες μέρες όμως θα τα αναλάβω εγώ. Η σκύλα μου, την ώρα που έλειπα, άνοιξε την πόρτα απ'το δωμάτιο, μπήκε στην καλάθα των μικρών, τα καθάρισε με τη γλώσσα της και έφαγε τα κακά τους! Την έπιασα επ'αυτοφώρω να τους γλείφει τα κώλια και αυτά να γουργουρίζουν..Κινδυνεύει από κάτι η σκύλα μου??? Είμαι προβληματισμένη μην αρρωστήσει το δικό μου ζωάκι...

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 18:46, 09-06-12:

Γιατί να κινδυνεύει καλέ; Όχι φυσικά!

Παράθεση

Даная (Δανάη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Даная
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H Даная Κρείττον οψιμαθή είναι ή αμαθή. έγραψε στις 21:25, 09-06-12:

Φαντάζομαι ότι τα κακάκια τους δεν θα είναι και τόσο βλαβερά, αφού πίνουν μόνο γάλα για νεογνά. Άλλωστε και η μαμά τους θα τα έγλειφε για να τα καθαρίσει.
Όπως και να έχει πάρε ένα τηλέφωνο κάποιον κτηνίατρο να νιώσεις σιγουριά & πες μας να ξέρουμε.
Τι γλυκό σκυλάκι πάντως! Με μητρικό ένστικτο

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:49, 09-06-12:

Οχι,δεν νομιζω οτι παθαινουν κατι.Και η μανα μου εχει σκυλα..η οποια εετρωγε τα κακακια της γατουλας,οταν ηταν μικρη.Δεν ξερω γιατι..αλλα ειναι γεγονος.

Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hionati έγραψε στις 00:54, 10-06-12:

Απλά έχω κουραστεί...Έχω κουραστεί να βρίσκω σε όλο το Αγρίνιο παρατημένα γατιά στα σκουπίδια..έχω κουραστεί να τα μεγαλώνω με αγάπη και ξενύχτια και να κάνω μια τρύπα στο νερό γιατί τα περισσότερα καταλήγουν σε κτήματα με αβέβαιο μέλλον...Δεν υπάρχουν τόσα σπίτια για τόσα πολλά γατιά..Έχω κουραστεί με τον εαυτό μου που με βάζω διαρκώς σε αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία..Γιατί να μην μπορώ απλά να τα προσπεράσω?? Γιατί να με διαλύει το κλάμα τους και να με κάνει να γυρνάω πίσω να τα μαζέψω?? Γιατί να λιώνω όταν τόσα δα σκατάκια γουργουρίζουν όταν τα ταίζω με το μπιμπερό?? Γιατί να μην ανήκω στους σκληρούς ανθρώπους?? Γιατί να μην με νοιάζει μόνο η πάρτη μου?? Πόσο πιο χαλαρή θα ήταν η ζωή μου τότε...Συγγνώμη για τις φωναχτές σκέψεις..Απλά η ελληνική υπόθεση είναι ατέρμονη...Τα αδέσποτα και τα παρατημένα δεν τελειώνουν ποτέ.....

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 01:23, 10-06-12:

Πολλά σκυλιά τρώνε κακά, ακόμα και άλλων ζώων και τα δικά τους. ΣΙΓΟΥΡΑ δε θα πάθει κάτι, στο εγγυώμαι προσωπικά.

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 02:43, 10-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από hionati
Απλά έχω κουραστεί...Έχω κουραστεί να βρίσκω σε όλο το Αγρίνιο παρατημένα γατιά στα σκουπίδια..έχω κουραστεί να τα μεγαλώνω με αγάπη και ξενύχτια και να κάνω μια τρύπα στο νερό γιατί τα περισσότερα καταλήγουν σε κτήματα με αβέβαιο μέλλον...Δεν υπάρχουν τόσα σπίτια για τόσα πολλά γατιά..Έχω κουραστεί με τον εαυτό μου που με βάζω διαρκώς σε αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία..Γιατί να μην μπορώ απλά να τα προσπεράσω?? Γιατί να με διαλύει το κλάμα τους και να με κάνει να γυρνάω πίσω να τα μαζέψω?? Γιατί να λιώνω όταν τόσα δα σκατάκια γουργουρίζουν όταν τα ταίζω με το μπιμπερό?? Γιατί να μην ανήκω στους σκληρούς ανθρώπους?? Γιατί να μην με νοιάζει μόνο η πάρτη μου?? Πόσο πιο χαλαρή θα ήταν η ζωή μου τότε...Συγγνώμη για τις φωναχτές σκέψεις..Απλά η ελληνική υπόθεση είναι ατέρμονη...Τα αδέσποτα και τα παρατημένα δεν τελειώνουν ποτέ.....
Είναι τραγικό, που τα πετάνε σε τέτοια ηλικία και εις γνώσιν τους τα καταδικάζουν...Κι εγώ βοηθάω όποιο μπορώ και ναι, το ιδανικό θα ήταν να μπουρούμε να τα στειρώσουμε εάν αναγκαστούμε να τα αφήσουμε έξω. Τουλάχιστον όμως, τους δίνουμε μια ευκαιρία να ζήσουν λίγα χρόνια...Να πάρουν λίγη αγάπη, λίγη ΤΡΟΦΗ που τους τη στερούν άδικα παίρνοντάς τα από τη μητέρα τους.
Κάνουμε μια τρύπα στο νερό για το πρόβλημα των αδέσποτων, ναι. Αλλά πιστεύω πως αλλάζουμε λίγο την πραγματικότητα κάποιων ψυχών. Τους δίνουμε μια ελπίδα για επιβίωση.
Δεν είμαστε η τέλεια χώρα με τα καταφύγια και τις δημοτικές στειρώσεις αδέσποτων. Αλλά ο θάνατος αθώων όντων, δεν είναι λύση
Οπότε, εγώ έχω μόνο να σου πω μπράβο που προσπαθείς. Και να νιώθεις καλά με τον εαυτό σου που δεν μπορείς να τους γυρίσεις την πλάτη. Έχεις ανθρωπιά, που σπανίζει στην κοινωνία μας

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:20, 10-06-12:

hionati μου οι ίδιοι προβληματισμοί βασάνισαν κι εμένα στο παρελθόν. Αλλά κάποια στιγμή έφτασα στο ακόλουθο συμπέρασμα που πιστεύω ότι θα βοηθήσει κι εσένα:
Αν στον κόσμο που ζούμε υπερισχύει το κακό αυτό δεν σημαίνει πως σήμερα δεν θα κάνω ένα καλό. Μια μικρή νίκη δεν πάει να πει πως κέρδισα τον πόλεμο, αλλά κέρδισα μια μάχη. Το γατάκι μου, που σήμερα είναι βασιλιάς, βρέθηκε στα σκουπίδια μισοπεθαμένο. Το μάζεψε μια Αγγλίδα, καλόψυχη όπως εσένα κι εμένα. Το πηρε σ' ένα κτηνίατρο όπου του έσωσαν τη ζωή. Εκεί το ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά όταν πήγα τον γάτο της μαμάς μου για εμβόλιο and the rest as they say is history
Αν η Αγγλίδα αγνοούσε αυτή τη ψυχούλα στο βάθος του καλάθου αυτό θα είχε μόνο μία κατάληξη. Το μάζεψε όμως και η τύχη του άλλαξε. Καταλαβαίνεις σίγουρα τι προσπαθώ να σου πω.. Δεν μπορούμε να σώσουμε όλα τα γατάκια του κόσμου. Αν τα αγνοήσουμε τότε οι δολοφόνοι τους θα έχουν κερδίσει. Άν όμως το παλέψουμε κάποια απ' αυτά θα κερδίσουν τη ζωή που τους αξίζει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hionati έγραψε στις 11:23, 10-06-12:

Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη. Με τη Λουλού (τη σκυλίτσα μου) ησυχάζουν αμέσως. Ζυμώνουν αυτή, εγώ χώνω μπιμπερό στα στοματάκια και μετά η Λουλού αναλαμβάνει γλείψιμο.. Αυτά κάνουν κακά και τσίσα, τους γλείφει τα μουτράκια και αυτά γουργουρίζουν σαν τρελά...Η Σούσι (η γάτα μου) από την άλλη ούτε να τα δει δεν θέλει!!! Όσο είναι αυτά εδώ μέσα αυτή πηγαίνει για ύπνο στον γείτονα. Ένα με προβληματίζει..Παλιότερα είχα αρπάξει δερματόφυτα από μωρό γατί..Για μένα δεν με νοιάζει, αλλά αν κολλήσει η σκύλα και μετά κολλήσει και τη γάτα πάω χαμένη..Αλλά θα είμαι πολύ άτυχη πιστεύω τόσο μικρά να έχουν δερματόφυτα..Τι λέτε κι εσείς??? Για τα ζώα μου φοβάμαι...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 11:26, 10-06-12:

Τι να πω.. έχουν κάποια συμπτώματα που σου δίνουν λόγο ν' ανησυχείς;

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 11:49, 10-06-12:

δεν νομιζω πως τα δερματοφυτα πανε με την ηλικια αλλα οπως και να εχει δεν εχεις κανενα σημαδι οτι κατι δεν παει καλα! μην ανησυχεις τοσο!

Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hionati έγραψε στις 11:58, 10-06-12:

Δεν υπάρχει σημάδι...ούτε δερματική αλλοίωση βλέπω..αλλά επειδή φημίζομαι για τη γκαντεμιά μου έχω λίγο πανικοβληθεί..Αλλά πιστεύω πως και σε άλλους έτυχε να μεγαλώνουν μικρά έχοντας και άλλα ζώα στο σπίτι τους..

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 12:16, 10-06-12:

Γιατί φημίζεσαι για την γκαντεμιά σου καλέ; Να μην το λες αυτό! Να λες "Φημίζομαι για την καλή μου τύχη" Έτσι θετική ενέργεια θα εκπέμπεις και θετική θα επιστρέφει σε σένα

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vickipapa
H βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H vickipapa έγραψε στις 18:44, 12-06-12:

καλησπέρα,

εδώ και 6 μέρες φροντίζω ένα γατάκι που βρήκα στον δρόμο. υπολογίζω ότι είναι 12 ημερών βάση της ημέρας που άνοιξε τα ματάκια του. από χθες έχει εμφανίσει διαροια και ανησυχώ.τι πρέπει να κανω.θα το παω στον γιατρό αλλά αυτή την στιγμή δεν προλαβαίνω λογο εξεταστικής . . θελω να μάθω αν μπορώ να κάνω κατι.επισης μπορώ να ξεκινήσω εμβόλια και χάπια για παράσιτα σε αυτή την ηλικία?
ευχαριστώ.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:52, 12-06-12:

Καλησπερα και μπραβο σου που το φροντιζεις.
Καταρχην,μηπως του δινεις γαλα ανθρωπινης καταναλωσης;Αν ναι..για αυτο εχει διαρροια και πρεπει να το κοψεις.Θελει ειδικο γαλα για γατακια που θα το βρεις σε κτηνιατρειο.Δεν ειναι ακριβο.
Αν παλι του δινεις ειδικο γαλα..πρεπει να το πας σε κτηνιατρο..καθως αν συνεχιστει κινδυνευει απο αφυδατωση.
Τα εμβολια σιγουρα αργοτερα πρεπει να τα κανει και αυτα γινονται για την δικια του υγεια.Δηλαδη...μην φανταστεις οτι κινδυνευεις απο κατι επειδη δεν ειναι εμβολιασμενο.Ολα τα εμβολια εκτος της λυσσας,γινονται για να προστατευτουν αυτα.
Για την αποπαρασιτωση δεν ειμαι σιγουρη,θα πρεπει ουτως ή αλλως να συμβουλευτεις κτηνιατρο και για το ποτε μπορει,αλλα και για την δοση..καθως αυτη υπολογιζεται συμφωνα με το βαρος του γατιου.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:56, 12-06-12:

Είναι σημαντικό να κλείσεις ένα ραντεβού σε κτηνίατρο. Εκείνος/η θα σου πει την ακριβή του ηλικία, με τι είναι καλά να τραφεί για να συνελθει, πότε να κάνει το πρωτο του εμβόλιο και αποπαρασίτωση κτλ
Μην προσπαθήσεις μόνη σου να το θεραπεύσεις από τη διάρροια γιατί δεν θα τα καταφέρεις. Εδώ εγώ έκανα βλακεία με το γάτο μου, 6 ετών, που όταν του άλλαξα τροφή μου κανε διάρροιες και πήγα να τον θεραπεύσω αγοράζοντας την "κατάλληλη" τροφή. Λάθη εκανα! Μόνο όταν συμβουλεύτηκα την κτηνίατρο έγινε καλά ο γάτος μου. Γι' αυτό μην το σκέφτεσαι άλλο. Κυρίως γιατί σε μια τόσο νεαρή ηλικία το γατάκι είναι ευάλωτο και μόνο που δεν είναι με τη μαμά του. Χρειάζεται πολλούς λεπτούς χειρισμούς για να πάρει τα πάνω του και να μεγαλώσει.
Προς το παρόν όμως, επειδή είναι βράδυ και μέχρι να ξημερώσει να μπορείς να κλείσεις κάποιο ραντεβού, διάβασε αυτά:
kit επιβίωσης για νεογέννητα γατάκια
Ορφανά γατάκια και πως να τα μεγαλώσετε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 12-06-12 στις 19:04. Αιτία: Προσθήκη link
Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H vickipapa έγραψε στις 19:22, 12-06-12:

μάλλον δεν ηρθε η απαντηση μου.του δινω ειδικο γαλα.αυτο που εχω αλλαξει ειναι οι ωρες που το ταιζω.ενω το ταιζα καθε 3 ωρες και το βραδυ φυσικα τωρα το ταιζω καθε 6 μήπως και βελτιωθεί.το εχω ζεστα μεσα σε ενα κουτι και του εχω βαλει ειδικη πανα την οποια την αλλαζω συχνα για να ειναι καθαρο.οπως ειπα και πριν εχω δεθει μαζί του και θελω να ζησει.στον γιατρο επειδη λειπω αυτη την στιγμη θα μπορεσω να τον παω σε 2 μερες. είναι η πρώτη φορά που μεγαλώνω γατάκι και ειδικά τόσο μικρο....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:40, 12-06-12:

Καθε 6 ωρες δεν κανει τοσο μικρο.Θελει τουλαχιστον 4 ωρες.
Οκ...εστω σε 2 μερες,αλλα αν συνεχισει πρεπειν να το πας.Μπορει να ειναι και απο σκουλικακια οποτε θα πρεπει να δεις αν μπορει να παρει παστουλα(Ναι..τωρα θυμηθηκα οτι στα μωρα δινουν παστα ,και οχι χαπακια)

Δες και εδω καποια πραγματα.
Μακαρι να πανε ολα καλα,στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.Οτι αποριες εχεις,μην διστασεις να ρωτας.

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H vickipapa έγραψε στις 22:44, 12-06-12:

ευχαριστω πολυ.την πεμπτη θα παω στον γιατρο και θα σας στειλω να σας πω.
καληνυχτα

Παράθεση

georgevgs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgevgs
Ο georgevgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (80000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Καρυές (Άγιο Όρος). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O georgevgs έγραψε στις 18:17, 14-06-12:

Γεια σας,
προχθές βρήκα στον κήπο μου 3 φοβερά και πανέμορφα γατάκια ( ακόμα δεν έχουν ανοίξει τα ματάκια τους )
Μήπως μπορείτε να μου πείτε μερικές συμβουλές για την φροντίδα τους; Κάθε πότε πρέπει να πίνουν γάλα και πόσα ml;

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 20:14, 14-06-12:

Η μανούλα δεν είναι πουθενά ε?Λοιπόν χρειάζεσαι οπωσδήποτε ειδικό γάλα από πετ σοπ (για να αποφύγεις την διάροια) και μπιμπερό. Πρέπει να τα βάλεις σε μια ζεστή κούτα.Είναι πολύ σημαντικό να έχουν καλή θερμοκρασία. Ταισμα ανά τρεις ώρες και αμέσως μετά θα πρέπει να τους τρίβεις με ένα βαμβάκι με ζεστό νερό την κοιλίτσα τους και το πωπουδάκι τους για να κανουν τις ανάγκες τους μιας και είναι μικρά και δεν μπορούν ακόμη μόνα τους. Αυτό είναι πολύ σημαντικό, μην το παραλείψεις. Καλό θα ήταν να τα δει ένας κτηνίατρος όσο το δυνατόν πιο άμεσα για να μπορέσει να σου πει πως θα συνεχίσεις.
Διάβασε προσεκτικά αυτό το άρθρο έχει λεπτομερείς οδηγίες για το τι πρέπει να κάνεις.
Καλή επιτυχία και μπράβο σου που θα τα φροντίσεις. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.Για όποια απορία μην διαστάσεις να ρωτήσεις.

Παράθεση

vickipapa (βασιλικη)

Νεοφερμένος

H vickipapa έγραψε στις 22:53, 14-06-12:

Καλησπέρα!!!! Σήμερα πήγα το γατάκι μου στον κτηνίατρο για το θέμα της διάρροιας.Μου είπε ότι είναι υγιέστατο και ότι τόσο μικρο είναι λογικό να έχει.Να το ταΐζω συχνά και να κάνω ότι καλύτερο μπορώ για τις επόμενες 20 μέρες. Βεβαία είμαι ακόμα λίγο ανήσυχη επειδή δεν σταματάει....

Παράθεση

Antigoni87 (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Antigoni87
H Αντιγόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Antigoni87 έγραψε στις 01:26, 15-06-12:

Κάτι θα ξέρει ο κτηνίατρος ! Αλλά οι γάτες έχουν δυσανεξία στη λακτόζη, γι αυτό και πρέπει να πίνουν μόνο το ειδικό γάλα. Αν η διάρροια προέρχεται λοιπόν μετά από κατανάλωση δικού μας γάλατος, αυτό δεν είναι καλό... Αν όμως πίνουν το σωστό γάλα, τότε ο κτηνίατρος ξέρει καλύτερα αν είναι φυσιολογικό!

Παράθεση

georgevgs

Νεοφερμένος

Ο georgevgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (80000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Καρυές (Άγιο Όρος). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O georgevgs έγραψε στις 09:23, 15-06-12:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές Τις ακολούθησα όλες!!!Χτες κάνανε κάτι σαν διάρροια (πράσινη) . Τι μπορεί να είναι;;;

Παράθεση

AlexiaVgd (Αλεξία!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AlexiaVgd
H Αλεξία! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H AlexiaVgd <3 έγραψε στις 10:42, 15-06-12:

Καλημέρα!! Πριν από 3 μέρες βρήκα στον κήπο μου 3 νεογέννητα γατάκια!! Τους έχω πάρει μπιμπερό όμως δεν είμαι σίγουρη για το πόσο γάλα πρέπει να τους δίνω κάθε φορά......!!

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 10:59, 15-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από georgevgs
Ευχαριστώ για τις συμβουλές Τις ακολούθησα όλες!!!Χτες κάνανε κάτι σαν διάρροια (πράσινη) . Τι μπορεί να είναι;;;
Πράσινη; Γιατί πράσινη;
Να ρωτήσεις το γιατρό..
Τι ηλικία έχει το μικρό;

Παράθεση

Даная (Δανάη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Даная
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H Даная Κρείττον οψιμαθή είναι ή αμαθή. έγραψε στις 11:19, 15-06-12:

Τους δίνεις & πίνουν όσο αυτά θέλουν. Συνήθως διώχνουν το μπιμπερό ή φτύνουν το γαλατάκι (κάνει και φυσσαλίδες) όταν δεν πεινάνε άλλο.
Εμένα όταν ήταν 1-2 εβδομάδων έπινε περίπου 10ml γάλα τη φορά (μπορεί και 20), αλλά θεωρώ ότι είναι μεγάλη ποσότητα γενικά. Όλα εξαρτώνται από την ηλικία τους & την κατάσταση στην οποία βρίσκονται. Απλώς φρόντισε να πίνουν γαλατάκι κάθε φορά & γενικά ακολούθησε τις συμβουλές για νεογέννητα (πώς αφοδεύουν, πόση ζεστασιά θέλουν, ανά πόσες ώρες ταΐζονται, κλπ).

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!

Παράθεση

georgevgs

Νεοφερμένος

O georgevgs έγραψε στις 11:28, 15-06-12:

είναι περίπου 4-5 ημερών

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους