Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,538 εγγεγραμμένα μέλη και 718,134 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 382 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μωρό γατάκι! Φροντίδα και άλλες απορίες

μανοσ αντ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μανοσ αντ.
Ο μανοσ αντ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O μανοσ αντ. έγραψε στις 12:34, 25-02-13:

εδω και δυο μερες,το ειπα στον κτηνιατρο και μου ειπε αυτο με τις μαλαξεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 13:05, 25-02-13:

Θα σου πρότεινα και σήμερα να συνεχίσεις τις μαλάξεις, να το κρατάς σε ζεστό μέρος και να το πηγαίνεις εσύ στην άμμο όσο πιο συχνά μπορείς (αλήθεια, πάνε σε άμμο έτσι και αν μέχρι το απόγευμα ή αύριο δεν έχει κάνει τίποτα να το πας στο ιατρείο να το δεί ο γιατρός γιατί 3 μέρες είναι πολύ για νεογέννητο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μανοσ αντ.

Νεοφερμένος

O μανοσ αντ. έγραψε στις 13:42, 25-02-13:

εχουν ακομα κλειστα τα ματια τους πως να πανε στην αμμο? 6 μερων ειναι

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:54, 25-02-13:

Δοκιμασε να βαλεις σε ενα βαμβακακι λαδι (ελαιολαδο χρησιμοποιω εγω) και να του κανεις απαλα το πωπουδακι του. Βεβαια δεν μου εχει τυχει τοσο μικρο γατακι, αν δεν γινει τιποτα μεσα στην μερα, θα σου ελεγα κι εγω να το πας γρηγορα στον κτηνιατρο. Οχι με το τηλεφωνο, να το πας απο εκει.

Παράθεση

μανοσ αντ.

Νεοφερμένος

O μανοσ αντ. έγραψε στις 14:00, 25-02-13:

εκει κατελειξα κ εγω θα το παω στο γιατρο σημερα κιολας.μου χαλασε και το μπιμπερο!ολα τα κακα στην ωρα τους

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 14:02, 25-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από μανοσ αντ.
εχουν ακομα κλειστα τα ματια τους πως να πανε στην αμμο? 6 μερων ειναι
Συγγνώμη, δεν είχα καταλλάβει ότι μιλάμε για τόσο μικρά γατάκια.
Καλά θα κάνεις να το πας στο γιατρό, μακάρι όλα να πάνε καλά..

Παράθεση

μανοσ αντ.

Νεοφερμένος

O μανοσ αντ. έγραψε στις 14:25, 25-02-13:

τα γατακια προς το παρον ειναι μια χαρα γουργουριζουν τρωνε με ορεξη αλλα επιδει εχω μεγαλωσει κι αλλες φορες εχω δει οτι απο την μια στιγμη στην αλλη μπορει να γινει το κακο εχω αγχωθει αρκετα

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 18:56, 25-02-13:

τα γατακια αν δεν ενεργηθουν θα πρεπει να βοηθηθουν ειτε με κλισμα ειτε με καποιο ειδος παραφυνελαιου μεσα στο γαλα για να μπορεσουν να ενεργηθουν..το υποκαταστατο πολλες φορες τα κανει δυσκοιλια..το προτιμωτερο ειναι καθε 2η μερα να ενεργουνται..επισης να ξερεις οτι πρεπει να εχεις αρκετη υπομονη και να τριβεις παραπανω ωρα αποτι οταν κανουν τσισα..

καλη επιτυχια ευχομαι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sofae

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofae
H sofae αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H sofae έγραψε στις 19:17, 25-02-13:

εμενα μου ειχε πει να το τριβω στα γεννητικα του οργανα με βαβμακι ή χαρτι για να βοηθηθει, και οντως ειχε βοηθησει γαι λιγο. Μετα ειχε παλι προβλημα και το πηγα στην κτηνιατρο και το βοηθησε εκεινη για να το ανοιξει. Αυτο οσον αφορα τα κακα του, γιατι τα ουρα εβγαιναν οποτε το ετριβα και το εκανα σχετικα συχνα.

Παράθεση

μανοσ αντ.

Νεοφερμένος

O μανοσ αντ. έγραψε στις 20:50, 25-02-13:

πηγα σε τρεις διαφορετικουσ κτηνιατρους γιατι μια γνωμη δεν μου ειναι ποτε αρκετη και οι τρεις μου ειπαν φισιολογικο ορο να τον βαλω μεσα στον πρωκτο του μικρου με μια πολυ λεπτη συριγγα(χωρις βελονα εννοειται)τι λετε γιαυτο?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:54, 25-02-13:

Αυτο που περιγραφεις ειναι κατι σαν ελαφρυ κλυσμα. Γιατι δεν το εκανε ο ιδιος ο κτηνιατρος μην τυχον κανεις εσυ καποιο λαθος και του τραυματισεις τον πωπουλη;

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 21:05, 25-02-13:

συμφωνω με τη βασω κι εγω θα προτιμουσα να το κανει ο κτηνιατρος.

στα τελευταια νεογεννητα που φροντισα υπηρχε προβλημα δυσκοιλιοτητας. το προβλημα (που δεν λυνοταν με κανεναν αλλο απ τους απλους τροπους) λυθηκε απο γνωστη μου πολυ εμπειρη- πιεσε με συγκ τροπο το εντερο για αδειασει και να παρει μπρος και μετα ολα οκ. ειδικα αν τωρα αρχισες να τα ταιζεις με μπιμπερο λογικα φταιει η αλλαγη τροφης. δε σου συνιστω ομως να το κανεις μονος σου αυτο απ τη στιγμη που δεν εχεις την αναλογη εμπειρια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 21:52, 25-02-13:

και γω στα τελευταια νεογεννητα που μεγαλωσα, το κλισματακι (ετσι με φυσικο ορο οπως περιγραφει ο μανος), τους το εκανε ο κτηνιατρος μου διοτι εγω ψιλοφοβομουν!...

Παράθεση

μανοσ αντ.

Νεοφερμένος

O μανοσ αντ. έγραψε στις 22:08, 25-02-13:

δε με προβληματιζει αυτο το εχω κανει αρκετες φορες στο παρελθον απλως θελω παντα να με καθοδηγει ενας κτηνιατρος και φυσικα καθε γνωμη ειναι δεκτη ευτυχως το γατακι πηρε μπρος και τωρα εχει αποκοιμιθει,μακαρι να πανε απο εδω και περα ολα καλα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bigbong

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bigbong
H Bigbong αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H Bigbong έγραψε στις 12:39, 28-02-13:

Βρήκαν προχτές το βράδυ οι φίλες μου τρία νεογέννητα στον κάδο σε πλαστική σακούλα( είχαν ακόμα ομφάλιο λώρο).
Επειδή έχουν σκυλάκι δεν μπορουσαν να τα κρατήσουν και μου τα φέρανε!
Με τη βοήθεια όσον διάβασα εδώ( έβαλα θερμοφόρα, τους έδωσα εβαπορέ και μετά πήρα ειδικό γάλα, τα βοήθησα να κάνουν τσίσα τους) τις βγάλαμε της πρώτες δυο νύχτες!
Είναι σκέτη γλύκα! Τρώνε κανονικά, τα ταΐζω περίπου κάθε 3 ώρες, η τσαμπι που είναι και το ποιο μεγαλόσωμο τρώει κάλα αν και είναι το ποιο δύσκολο! Η βολντεμορτ τρώει και αυτή πολύ καλά και είναι η ποιο ήσυχη, και ο φαιτερ που είναι το ποιο μικρόσωμο καλά τρώει αλλά είναι απίστευτος γκρινιαρης!!
Κάνουν τσίσα κανονικά αλλά έχω πρόβλημα με τα κακάκια! Δεν έχουν κάνει καθόλου! Τους τρίβω με βαμβάκι το ποπό και κάνω μασάζ στην κοιλιά αλλά τίποτα! Αύριο θα τα πάω στον γιατρό, αλλά μπορεί να πάθουν κάτι που δεν έχουν κάνει κακά ακομα??
Επίσης αφού περάσαμε της πρώτες νύχτες και φαίνονται καλά, μπορώ να ελπίζω ότι θα τα καταφέρουμε??

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:53, 28-02-13:

Χωρις να εχω φροντισει τοσο μωρα γατακια, νομιζω πως εφ' οσον εξακολουθουν να τρωνε, δεν θα γινει τιποτα κακο μεχρι να τα πας στον κτηνιατρο.
Καλυτερα ομως να σου απαντησει και καποιος που ξερει καλυτερα απο μωρακια.

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko έγραψε στις 13:08, 28-02-13:

Καταρχάς μπράβο σου!!!
Προσωπικά έχω δει να μεγαλώνουν και να ζούν μέχρι βαθειά γεράματα τόσο νεογέννητα. Θέλει προσοχή κα θεωρώ και λίγη τύχη.
Συνέχισε να τα φροντίζεις, έτσι, να θυμάσαι είναι πολύ λεπτεπίλεπτα κι ευαίσθητα, με προσοχή και σιγά-σιγά το γάλα, ζέστη συνεχόμενη. Εγω στη φωλιά τους θα έβαζα κάτι γούνινο ή μάλλινο (π.χ. ακόμα και μιαα παλιά χειμωνιάτικη παντόφλα), ό,τι έχεις τέλος πάντων για να τους δημιουργείς την ψευδαίσθηση της μαμάς τους.
Νομίζω μέχρι άυριο θα είναι καλά, αν δεις κανένα να πέφτει σε λήθαργο, να είναι πιο άτονο απ`ό,τι τις άλλες μέρες κλπ, μόνο τότε θα πρέπει σίγουρα να τον πάρεις τηλ. ή να το δει άμεσα.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

Παράθεση

Bigbong

Νεοφερμένος

H Bigbong αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H Bigbong έγραψε στις 13:18, 28-02-13:

Αχ το ελπίζω!
Τους έχω ένα κουκλάκι όπου παλεύουν για το ποιο θα χωθεί από κάτω και τελικά καταλήγουν να κοιμούνται το ένα πάνω στο άλλο! Έχουν πολύ πλάκα!
Με καθησυχάζει κάπως το ότι τρώνε όλα τους καλά και είναι και αρκετά ζωηρά! Απλά διάβαζα και άλλες ιστορίες και λέγανε ότι δύσκολα επιβιώνουν χωρίς την μαμά τους!

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko έγραψε στις 13:28, 28-02-13:

Ε εντάξει, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα! Κάτι κάνει κι η μαμά...
Απλά γίνεται και χωρίς αυτή, ή μάλλον με μια "θετή" μαμά (ή θετό μπαμπά )

Είναι στη φωτό στο άβατάρ σου?

Παράθεση

Bigbong

Νεοφερμένος

H Bigbong έγραψε στις 13:33, 28-02-13:

Θετή μαμά έχουν για την ώρα!
Ναι είναι η τσαμπη και η βολντεμορτ! Ο φαιτερ έχει χωθεί κάτω από το κουκλάκι και δεν φαίνεται!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 15:30, 28-02-13:

εχω μια μικρη αδυναμια σταπορτοκαλογατα κ τα μαυρογατα..εχουν πολυ πλακα ολα καλα θα πανε..μπραβο σου αναμενουμε νεα κ φωτο..συντομα

Παράθεση

Milve (Ήβη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Milve
H Ήβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H Milve έγραψε στις 15:39, 28-02-13:

Γλύκες είναι... Ειδικά το καφετούλι!Κουράγιο και όπως είπε και η Elko, μπράβο σου!!! Να ζήσουνε...

Παράθεση

AperfectCircle

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AperfectCircle
Ο AperfectCircle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O AperfectCircle έγραψε στις 18:47, 28-02-13:

μπράβο σου για την καλή πράξη και απορώ για αυτούς που πετάνε σε κάδο γατάκια και τα κλείνουν σε σακούλες.μα για ποιόν λόγο να το κάνουν?στην τελική δεν θές να τα βοηθήσεις μην το κάνεις αλλά μην τα πειράζεις.

Παράθεση

Bigbong

Νεοφερμένος

H Bigbong έγραψε στις 18:57, 28-02-13:

Ευχαριστώ παιδιά, είμαι πολύ χαρούμενη που τα έχω γιατί είναι σκέτη γλύκα! Απλά μακάρι να ήταν καλύτερες οι συνθήκες και να μην είχα άγχος μήπως κάτι δεν πάει καλά
Αλλά πάντως φαίνονται πολύ δυνατά! Τρώνε καλά , κάναμε ευτυχώς και τα κακάκια μας, δεν έχουν διάρροια οπότε ελπίζω ότι θα τα καταφέρουμε!
Επειδή είναι και τόσο όμορφα ανέβασα και άλλες φωτογραφίες να τα δείτε!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 19:15, 28-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bigbong
Βρήκαν προχτές το βράδυ οι φίλες μου τρία νεογέννητα στον κάδο σε πλαστική σακούλα( είχαν ακόμα ομφάλιο λώρο).
Επειδή έχουν σκυλάκι δεν μπορουσαν να τα κρατήσουν και μου τα φέρανε!
Με τη βοήθεια όσον διάβασα εδώ( έβαλα θερμοφόρα, τους έδωσα εβαπορέ και μετά πήρα ειδικό γάλα, τα βοήθησα να κάνουν τσίσα τους) τις βγάλαμε της πρώτες δυο νύχτες!
Είναι σκέτη γλύκα! Τρώνε κανονικά, τα ταΐζω περίπου κάθε 3 ώρες, η τσαμπι που είναι και το ποιο μεγαλόσωμο τρώει κάλα αν και είναι το ποιο δύσκολο! Η βολντεμορτ τρώει και αυτή πολύ καλά και είναι η ποιο ήσυχη, και ο φαιτερ που είναι το ποιο μικρόσωμο καλά τρώει αλλά είναι απίστευτος γκρινιαρης!!
Κάνουν τσίσα κανονικά αλλά έχω πρόβλημα με τα κακάκια! Δεν έχουν κάνει καθόλου! Τους τρίβω με βαμβάκι το ποπό και κάνω μασάζ στην κοιλιά αλλά τίποτα! Αύριο θα τα πάω στον γιατρό, αλλά μπορεί να πάθουν κάτι που δεν έχουν κάνει κακά ακομα??
Επίσης αφού περάσαμε της πρώτες νύχτες και φαίνονται καλά, μπορώ να ελπίζω ότι θα τα καταφέρουμε??
μπραβο σου! ειναι πολυ ομορφη εμπειρια (αν και πολυ κουραστικη επισης)
δε θελω να σε απογοητευσω αλλα αφου ειχαν ομφαλιο λωρο σημαινει οτι ηταν ωρων τα γατακια. οσο πιο μικρα ειναι τοσο πιο ευαισθητα δεν προλαβαν καν να θηλασουν... (συγγνωμη αλλα δεν μπορω να συγκρατησω τις σκεψεις μισους που μου βγαινουν για τον "ανθρωπο" που με τοση ευκολια αρπαξε τα νεογεννητα απ τη μαμα τους και τα πεταξε στα σκουπιδια! οσες φορες και να το ζησω ή να το ακουσω δεν μπορω να το χωνεψω ευχομαι να του συμβουν να χειροτερα )

οπως μου ειχαν πει και εμενα σε αναλογη περιπτωση να εισαι προετοιμασμενη αν δεν επιβιωσουν. κανε ο,τι καλυτερο μπορεις. αυτα που λες (οτι ειναι ζωηρα και τρωνε) ειναι παρα πολυ θετικα! μακαρι να συνεχισουν ετσι σας το ευχομαι.

το ιδιο θεμα ειχα και εγω με τα κακα. απ ο,τι καταλαβα ειναι συχνο. δοκιμασε να τους δωσεις λιγο (πολυ λιγο) ελαιολοδο να πιουν και τριψε τους και λιγο στον πωπο. επισης δοκιμασε εντονο μασαζ κυκλικα κρατωντας τα ανασκελα μπας και ενεργοποιηθει το εντερακι. απο εκει και περα αν δεν τα καταφερεις ο κτηνιατρος λογικα θα κανει κλυσμα. στη δικη μας περιπτωση ηρθε μια γνωστη μου πιο εμπειρη και τους πιεσε με συγκ τροπο το εντερο. δε στο συστηνω αν δεν εχες την αναλογη εμπειρια (ουτε εγω θα μπορουσα να το κανω). παντως ετσι "ξεστουμπωσαν" και μετα εκαναν κανονικα. δεν ειναι ολες οι σκονες γαλακτος για νεογεννητα καλες υποψην.

το καλοκαιρι βρηκε και μια φιλη μου με ομφαλιο λωρο στα σκουπιδια και εζησαν ολα! αυτα που φροντισα εγω επισης απο σκουπιδια ηταν 10 ημερων περιπου και επισης πηγαν ολα καλα! καλη δυναμη

υγ: μπραβο!!! ειναι σκετη γλυκα!! απ το μπιμπερο καταλαβα ποια σκονη πηρες και εμας μας ειχε βολεψει αυτη. μπορεις να βαλεις και ενα ρολοι στη φωλια τους (αντικαθιστα το χτυπο της καρδιας της μαμας). οταν ταιζεις με το μπιμπερο να προσεχεις να ειναι παντα μπρουμυτα. δοκιμασε και με συριγγα μηπως σασ βολεψει περισσοτερο.

υγ2: θα σου προτεινα παντως να βαλεις και μια αγγελια μηπως εχει καποιος γατα που θηλαζει. συνηθως δεχονται και ξενα μωρα και τα φροντιζουν σαν δικα τους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna 21 : 28-02-13 στις 19:56.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:37, 28-02-13:

Κατ'αρχήν ένα μεγάλο "μπράβο" σου! Δεν θα μπορούσαν να βρουν καλύτερη θετή μαμά από εσένα
Μπράβο και στις φίλες σου που τα έσωσαν
Από την άλλη, δεν μπορώ να καταλάβω τι καρδιά, τι ψυχή κουβαλάει εκείνος ή εκείνοι που τα
πέταξαν λες και είναι άχρηστα πράματα, κι όχι ζωούλες που χρήζουν τουλάχιστον σεβασμό.
Ευτυχώς, απ'ότι διαβάζω, φαίνονται γερές κράσεις και πιστεύω θα τα καταφέρουν
Δεν έχω ζήσει την εμπειρία, αλλά θα είναι ένα θαύμα να τα βλέπεις να μεγαλώνουν μέρα με τη μέρα
Να σου ζήσουν !Είναι ένα κι ένα... κι όλα τους γλύκες

Παράθεση

Bigbong

Νεοφερμένος

H Bigbong έγραψε στις 19:56, 28-02-13:

Ευχαριστώ πολύ ελπίζω να τα καταφέρω και να σωθούν όλα τους!
Προς το παρόν μάλλον καλά πάμε! Είναι αγωνιστές και το παλεύουν!
Είναι πράγματι καταπληκτικό να τα βλέπεις! Δεν έχω ξανακάνει κάτι αντίστοιχο, και είναι θαυμάσια αίσθηση! Τα έχω μόλις τρεις μέρες αλλά είναι τόσο γλυκά που έχω δεθεί πολύ μαζί τους!
Αλλά ούτε εγώ δεν μπορώ (και ούτε θέλω) να καταλάβω αυτόν που μπόρεσε να πάρει αυτές τις τρεις ψυχούλες, να τις βάλει σε σακούλες σκουπιδιών και να τα πετάξει για να πεθάνουν!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:35, 28-02-13:

Πεθαίνω! Με τις φωτογραφίες αυτές λιώνω! Ειλικρινά, εύχομαι κάθε τύχη και κάθε καλό σε αυτές τις ψυχούλες αλλά και σε εσένα bigbong!

Παράθεση

BlueCat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BlueCat
H BlueCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H BlueCat έγραψε στις 20:53, 28-02-13:

<3 <3 <3

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:25, 28-02-13:

Εκτός του οτι οι φωτογραφίες είναι πολύ όμορφες , το ίδιο και η φωλίτσα που με τόση φροντίδα τους έχεις φτιάξει,
στάθηκα με συγκίνηση στην προτελευταία και στην προσπάθειά του να σκαρφαλώσει...
Ενώ η τελευταία με τρέλλανε !...
Με το "χεράκι-"πατουσάκι τόσο δα πάνω στο δάχτυλό σου να ακουμπά με εμπιστοσύνη...
Δεν έχω λόγια..Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να είναι γερά και τυχερά, το ίδιο κι εσύ,
να βλέπεις αυτά τα σποράκια-μπουμπουκάκια να ανθίζουν

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 22:23, 28-02-13:

μπραβο σου!! ειναι πολυ ομορφα! βαλε και ενα ρολογακι -εκει που κοιμουνται- αν θελεις για να ακουνε τους χτυπους της καρδιας της "μαμας" τους και μια θερμοφορα..εγω ετσι τα ειχα..θελουν συνεχες ταισμα ανα 2 ωρο ειδικα την πρωτη εβδομαδα...ειναι λιγο κουραστικο αλλα συναμα πολυ ομορφο! τα τελευταια γατακια που τα ειχα και εγω απο 2 ημερων ετσι μεγαλωσαν..ταισμα πολυ τακτικο, τριψιμο στην κοιλιτσα για τσισακια-κακακια (κακακια δεν κανουν τοσ ευκολα αλλα και μερα παρα μερα να κανουν μην ανησυχησεις- σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση συμβουλεψου τον κτηνιατρο).. και τελος να εισαι προετοιμασμενη για παν ενδεχομενο γιατι γατακια που δεν εχουν θηλασει ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο να επιβιωσουν.. εγω φροντιζα αυτα τα 2 αδερφακια (που προανεφερα) και μεγαλωναν μια χαρα ωσπου στους 2 μηνες, το ενα το εχασα ..απροσδοκητα και ξαφνικα... το αλλο (η χιονατη μου) ειναι μια χαρα, ζει και βασιλευει
σου ευχομαι οτι καλυτερο!

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko έγραψε στις 11:12, 01-03-13:

Χαίρομαι πάρα πολύ με τα νέα σας!! Κάνανε και κακάκια τι καλά!! Όντως είναι σαν σποράκια!!!
Τέλεια ιδέα αυτή που γράφτηκε, να ψάξεις και μέσω του κτηνιάτρου μήπως μπορείς να τα πάς σε κάποια άλλη λεχώνα γάτα, τουλάχιστον για λίγες μέρες ή και ώρες...
Όλη μου τη θετική ενέργεια, είναι τόσο μικρά ψυχουλάκια...
Μαχητές!! Όλα να πάνε καλά!

Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 11:57, 01-03-13:

Χίλια μπράβο που τα πήρες κ τα φροντίζεις τόσο καλά! Εύχομαι όλα να πάνε καλά, να μεγαλώσουν και να ζήσουν υγιέστατα μια καλή ζωή

Παράθεση

FELINE ANGELS

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FELINE ANGELS
H FELINE ANGELS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H FELINE ANGELS έγραψε στις 13:34, 01-03-13:

είναι τέλεια!!!
εύχομαι ολόψυχα, ΟΛΑ να πάνε καλά!

Παράθεση

Bigbong

Νεοφερμένος

H Bigbong έγραψε στις 17:32, 01-03-13:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Σήμερα θα πάμε στον γιατρό. Καλά είμαστε αυτές τις μέρες, κανονικά φαγητό, τσίσα, κακά, είναι και λίγο ποιο δραστήρια, η τσαμπη όλο προσπαθεί να βγει απ την φώλια της και παρασέρνει και τις άλλες!
Αλλά σήμερα είδα ότι η Βολντεμορτ έχει πρησμένο το ένα ματάκι και βγάζει συνέχεια τσίμπλες!
Τώρα θα περιμένω να δω τι θα μας πει ο γιατρός, ελπίζω να μην είναι σοβαρό!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:47, 01-03-13:

Μπραβο σου για την προσπαθεια!Τα ματακια τους τα ανοιξαν κιολας;Τις τσιμπλες να τις προσεχεις,μην καθαριζειες ποτε ματακια με βαμβακι,μονο με γαζα αποστειρωμενη και φυσιολογικο ορο.Δες μηπως σου δωσει κι ο γιατρος καποιο κολλυριο μη κορτιζονουχο για να καθαρισουν τα ματακια τους μην ταλαιπωρουνται σε περιπτωση που ειναι καποιος ιος.Ευχομαι ολα να πανε καλα!

Παράθεση

Bigbong

Νεοφερμένος

H Bigbong έγραψε στις 20:16, 01-03-13:

Λοιπόν τελικά είναι Ο Τσαμπι , Ο φαιτερ και η Βολντεμορτ!
Δεν έχουν ανοίξει ματάκια, της Βολντεμορτ έχει πρηστεί και μας είπε η γιατρός ότι είναι Ίος. Πήραμε Κολίριο και αντιβίωση που θα πάρουν όλα για πρόληψη!
Βάλαμε και σκόνη για τα τσιμπούρια, και κατά τα άλλα μας είπε ότι φαίνονται κάλα!
Οποτε ελπιζουμε και συνεχιζουμε!!

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

H lili. έγραψε στις 00:50, 02-03-13:

ευχομαι ολα να πανε κατ'ευχην!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:39, 02-03-13:

Λιγη προσοχη μονο με την αποπαρασιτωση,ειναι πολυ μικρα ακομη,ειδικα με τη σκονη πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικη.Καλη τους τυχη!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bigbong

Νεοφερμένος

H Bigbong έγραψε στις 18:38, 05-03-13:

Λοιπών τα γατουνια είναι τώρα μιας εβδομάδας, και όλα πάνε καλά ευτυχώς!
Αλλά έχω κάποιες απορίες αν μπορεί να μου απαντήσει κανείς:
Πρώτον ο Τσαμπι έχει ανοίξει και τα δυο ματάκια του και τα άλλα έχουν ανοίξει από ένα, και ανοίγει και το δεύτερο! Η γιατρός είχε πει ότι θα τα ανοίξουν στις δυο βδομάδες, μήπως έχουν κάτι και τα άνοιξαν τόσο γρήγορα?( μιας και η βολντη έχει πρόβλημα με το ένα)
Δεύτερον τους δίνω το γάλα της ρογιαλ κανιν, και λέει ότι πρέπει να περνούν περίπου 2-4 μλ την πρώτη εβδομάδα και 5-10 την δεύτερη άλλα αυτά είδη από την 4 μέρα άρχισαν να πίνουν 10 μλ! ΙΚαι το πίνουν τόσο γρήγορα που δεν τα προλαβαίνω!Μπορούν να πάθουν κατι!? Τα ταΐζω ανά 3 ώρες την ήμερα, και το βράδυ σηκώνομαι μετά από 6 ώρες για να ταΐσω
Και τελευταία ερώτηση, τους έβαλα χτες σπρέι για τα τσιμπούρια και η Βολντη άρχισε μετά από λίγο να φτερνίζεται για πάρα πολύ ώρα και να έχει μυξουλες! Σήμερα έχει φτερνιστεί δυο τρεις φορές και δεν έχει μύξες, μπορεί να ήταν κάτι αλλεργικό? Και αν ναι μήπως δεν πρέπει να της ξαναβάλω?

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:46, 05-03-13:

Για το γάλα δε γνωρίζω, για το σπρέυ όμως συνήθως αυτά δρουν για ένα μήνα, οι οδηγίες τι λένε; Ακολούθησέ τις και μην τους βάλεις πιο σύντομα μιας που είναι τόσο μικρά....

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 21:00, 05-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bigbong
Λοιπών τα γατουνια είναι τώρα μιας εβδομάδας, και όλα πάνε καλά ευτυχώς!
Αλλά έχω κάποιες απορίες αν μπορεί να μου απαντήσει κανείς:
Πρώτον ο Τσαμπι έχει ανοίξει και τα δυο ματάκια του και τα άλλα έχουν ανοίξει από ένα, και ανοίγει και το δεύτερο! Η γιατρός είχε πει ότι θα τα ανοίξουν στις δυο βδομάδες, μήπως έχουν κάτι και τα άνοιξαν τόσο γρήγορα?( μιας και η βολντη έχει πρόβλημα με το ένα)
Δεύτερον τους δίνω το γάλα της ρογιαλ κανιν, και λέει ότι πρέπει να περνούν περίπου 2-4 μλ την πρώτη εβδομάδα και 5-10 την δεύτερη άλλα αυτά είδη από την 4 μέρα άρχισαν να πίνουν 10 μλ! ΙΚαι το πίνουν τόσο γρήγορα που δεν τα προλαβαίνω!Μπορούν να πάθουν κατι!? Τα ταΐζω ανά 3 ώρες την ήμερα, και το βράδυ σηκώνομαι μετά από 6 ώρες για να ταΐσω
Και τελευταία ερώτηση, τους έβαλα χτες σπρέι για τα τσιμπούρια και η Βολντη άρχισε μετά από λίγο να φτερνίζεται για πάρα πολύ ώρα και να έχει μυξουλες! Σήμερα έχει φτερνιστεί δυο τρεις φορές και δεν έχει μύξες, μπορεί να ήταν κάτι αλλεργικό? Και αν ναι μήπως δεν πρέπει να της ξαναβάλω?

δεν ξερω να σου απαντησω σε ολα θα σου πω ο, τι ξερω ή εχω δει.
καταρχην πολυ χαιρομαι που ολα πανε καλα. δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανησυχεις που καποια ανοιξαν ματια. εχω παρακολουθησει αρκετα νεογενεννητα τις πρωτες βδομαδες τους και 1ον δεν ανοιγουν ολα ματια την ιδια μερα απαραιτητα 2ον δεν τα ανοιγουν ολα στις 2 βδομαδες. 8 ημερων ηταν οταν ανοιξαν τα ματακια τους τα γατακια της γεννας της γατουλας στο πατρικο μου. και μου χε κανει και εμενα εντυπωση γιατι αλλες φορες αργουσαν περισσοτερο. τωρα ποσο ημερων ειναι τα δικα σου? αν εχει καποιο προβλημα με ματακι ρωτα τον κτηνιατρο μηπως μπορεις να το βοηθησεις με βαμβακι με χαμομηλι/φυσ. ορο εκτος απ το βαμβακι με νερο.

ναι και αυτα που φροντιζα εγω τοσο επιναν! δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις ουτε για αυτο (εφοσον τα κακα τους ειναι οκ και μιλαμε για λογικες αποκκλισεις). αν σκεφτεις ειδικα οτι οταν εχουν μαμα-γατα πινουν συνεχεια οσο θελουν... μονο να προσεχεις μην πνιγουν. χμ θα σου λεγα το βραδυ να μην αργεις τοσο. γενικα αυτο που λενε ολοι ειναι οτι ειναι πολυ σημαντικο να ταιζονται συχνα τα γατακια οταν ειναι τοσο μικρα. εγω αν και ηταν ηδη 7-10 ημερων τα ταιζα καθε 2-3 ωρες (ισως λιγοτερο να πιουν, δεν πειραζει αυτο) αλλα και το βραδυ καθε 4 ωρες max. αναλογα με την ηλικια τους βεβαια.

για το σπρει δεν ξερω να σου πω εγω δεν εβαλα τιποτα μονη μου- πρεπει να προσεχεις παρα πολυ ειναι πολυ ευαισθητα.

υγ: sorry τωρα ειδα οτι ειχες γραψει οτι ειναι μιας βδομαδας!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna 21 : 05-03-13 στις 21:20.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:09, 05-03-13:

Σπρευ σαφεστατα και δεν πρεπει να τους ξαναβαλεις.Ο γιατρος τι σου ειπε για αυτο;
ΥΓ.Μπραβο σου για αυτο που κανεις,μακαρι να ηταν ολοι τοσο ευαισθητοποιημενοι οσο εσυ.

Παράθεση

Bigbong

Νεοφερμένος

H Bigbong έγραψε στις 21:23, 05-03-13:

Σε Ευχαριστώ Παππουλινα, αλλά είναι τόσο τόσο γλυκούλικα που οποίος τα έβλεπε το ίδιο θα έκανε! Εγώ προσωπικά τα έχω ερωτευτεί!
Είναι 7 ημερών! Για το σπρέι η γιατρός είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι μπορεί να μπει από την πρώτη ημέρα. Επειδή είχαν τσιμπούρια τους έβαλε η ίδια σκόνη και είπε να τους βάλω και σπρέι, αλλά έτσι όπως έκανε η Βολντη δεν τους ξαναβάζω!
Και για το βραδινό τάισμα η ίδια μου είπε ότι αν τρώνε καλά την ημέρα να σηκώνομαι μια φορά για να τα ταΐσω, και να περιμένω να με ξυπνήσουν αυτά. Αλλά εγώ στις 6 ώρες σηκώνομαι να τους δώσω, νομίζω ότι επειδή τρώνε τόσο πολύ την ημέρα, μάλλον το βράδυ δεν πρέπει να πεινάνε πολύ, γιατί πάντα όταν πάω να τα ταΐσω κοιμουνται!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 21:33, 05-03-13:

ολα καλα τοτε. η αληθεια ειναι οτι ειχα προβληματιστει και εγω πολυ πανω στο θεμα των ωρων το βραδυ. ενας κτηνιατρος ειπε οτι δεν υπαρχει θεμα να ταιζονται στις 6 ωρες το βραδυ αλλα αλλοι 2 ειπαν οτι ειναι πολλες οι ωρες για να μεινουν αταιστα . ολες οι εθελοντριες παντως που εχουν μεγαλωσει πολλα μωρακια με μπιμπερο ηταν καθετες- για μιας βδομαδας μωρα το βραδυ πρεπει να φανε στις 4 ωρες max. απ την αλλη και εγω στην εμπειριες που ειχα με μωρα που μεγαλωσαν με μαμα-γατα η αληθεια ειναι οτι η γατα ποτε δεν εφευγε για παραπανω απο μιση ωρα μεχρι να μεγαλωσουν λιγο. γιαυτο εγω προτιμησα να τα ταιζω στις 4 ωρες το βραδυ μεχρι να κλεισουν και τη 2η βδομαδα. καλα ταισματα!

Παράθεση

ΜΙΧΑΛΗΣ1998

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ1998
Ο ΜΙΧΑΛΗΣ1998 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O ΜΙΧΑΛΗΣ1998 έγραψε στις 21:04, 11-03-13:

Γεια σας παιδεια εχω ενα μεγαλο προβλημα....σημερα το μεσημερι στο σπιτι της θειας μου βρικαμε ενα νεογεννητο χτυπημενο γατακι...φενεται να το δαγκωσε καποια αλλη γατα και το παρατησε....το πηρα με ενα γαντι και το πηγα σε μια θεια μου που ξερει απο τετοια θεματα εχει σωσει 4 γατες και σκευτικα οτι θα μπορουσε να βοηθησει.... το πηρε το καθαρησε με λιγο βρεγμενο μπαμπακι ωστε να φυγουν τα αιματα... το πηραμε το τα'ι'σαμε με μια σιριγγα.... δεν ξερω αν θα ζησει για πολυ γιατι δεν ειναι μαζι με την μανα του να το θυλαζει καθε μερα.... σας παρακαλω πειτε μου τι να κανω ειναι κριμα να ψωφησει νεογεννητο ειναι!!!ευχαριστωω!!!...

Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 21:15, 11-03-13:

Γεια σου Μιχάλη! Μπορείς να βάλεις αγγελία στο facebook κ θα την προωθήσουν σε όλες τις φιλόζωες σελίδες ότι ζητείται γατομαμά, σε σελίδες όπως οι Γάτες Φλοίσβου http://www.facebook.com/pages/%CE%93...774171?fref=ts, animal action greece http://www.facebook.com/AnimalAction?fref=ts κλπ.
Επίσης, πήγαινέ το αν μπορείς ή τηλεφώνησε κάποιον κτηνίατρο για οδηγίες, πάρε κ τηλέφωνο κ κάποια φιλοζωική μήπως μπορεί να αναλάβει το περιστατικό.
Λίστα κτηνιάτρων μπορείς να βρεις εδώ http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=24340, εφημερίες κτηνιάτρων μπορείς να δεις εδώ http://www.lovemypet.gr/efhmeries. Η θεία σου που γνωρίζει βέβαια τι να κάνει, θα βοηθήσει.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 21:17, 11-03-13:

μπορει να ζησει αν το φροντισετε καταλληλα. διαβασε εδω http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=24725
και ο,τι απορια εχεις ρωτα μηπως μπορουμε να βοηθησουμε (εννοειται ο κτηνιατρος ειναι ο μονος αρμοδιος, αλλα πολλοι εχουμε μεγαλωσει μωρακια ορφανα και εχουμε καποια εμπειρια)
το καλυτερο ειναι να βρεθει μαμα- γατα

Παράθεση

ΜΙΧΑΛΗΣ1998

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ1998
Ο ΜΙΧΑΛΗΣ1998 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O ΜΙΧΑΛΗΣ1998 έγραψε στις 22:30, 11-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
μπορει να ζησει αν το φροντισετε καταλληλα. διαβασε εδω http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=24725
και ο,τι απορια εχεις ρωτα μηπως μπορουμε να βοηθησουμε (εννοειται ο κτηνιατρος ειναι ο μονος αρμοδιος, αλλα πολλοι εχουμε μεγαλωσει μωρακια ορφανα και εχουμε καποια εμπειρια)
το καλυτερο ειναι να βρεθει μαμα- γατα

ευχαριστω παρα πολλη!!! δεν νομιζω το γατακι να αντεξει πολλη γιατι ειναι νεογενιτο μαλλον εχθες γενηθηκε!!! δεν νομιζω το γαλα που του δινουμε να τον καληπτει για πολλη!!!! και με την συριγγα δεν το βοηθαει καθολου το μισω το βγαζει απο το στομα δεν ξερω πραγματικα !!!! δεν ξερω θα ψαξω ειναι κριμα να ψωφησει !!!!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 23:22, 11-03-13:

τι γαλα του δινετε? πρεπει να παρετε ειδικο γαλα (απο κτηνιατρο ή πετ σοπ) οσο πιο γρηγορα γινεται. μεχρι τοτε εβαπορε αραιωμενο με νερο νομιζω οτι κανει στην καταλληλη θερμοκρασια (εχει οδηγιες και το αρθρο). λογικο ειναι στην αρχη να μην δεχεται τη συριγγα. πρεπει να εχετε πολυ υπομονη να προσπαθειτε καθε μια ωρα. πρεπει πρωτα να ειναι ζεστο το γατακι (θερμοφορα ή μπουκαλι με ζεστο νερο τυλιγμενο σε πετσετα μεσα στη φωλια). στην αρχη μαλλον επειδη ειναι αλλη γευση και δε μοιαζει με θηλη το αρνουνται αλλα σιγα σιγα θα το δεχτει. με τη συριγγα πολλη προσοχη να ελεγχετε την ποσοτητα που βγαινει (βοηθαει να ειναι "σκληρη" να κατεβαινει δλδ δυσκολα το εμβολο). μονο μπρουμυτα το ταιζετε ποτε ανασκελα. και αφου ειναι τοσο μικρο θα πρεπει να ταιζεται πολυ συχνα καθε 2-3 ωρες οπωσδηποτε. μην τα παρατατε πολλα γατακια μεγαλωσαν ετσι!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους