Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,495 εγγεγραμμένα μέλη και 718,123 μηνύματα σε 22,532 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 295 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μωρό γατάκι! Φροντίδα και άλλες απορίες

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 23:39, 11-03-13:

θελει μεγαλη υπομονη και θεληση απο πλευρας σου για να ζησει το γατακι. εννοειται πως στην αρχη θα το ψιλοφτυνει το γαλατακι. και καλυτερα μην δινεις με συριγγα διοτι μπορει καταλαθος να το πνιξεις. να δινεις με μπιμπερο και να πας να παρεις γαλα ειδικο απο πετ σοπ. η θερμοφορα ειναι απαραιτητη (εγω τους ειχα μεχρι που εγιναν 2 μηνων) και ενα ρολογακι κοντα στο μικρουλι ωστε να συγχεει τους χτυπους του ρολογιου με τους χτυπους της καρδιας της "μαμακας" του.
οπωσδηποτε καθε 2 ωρες στην αρχη ταισμα (για περιπου 1,5 εβδομαδα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sofae

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofae
H sofae αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H sofae έγραψε στις 20:02, 13-03-13:

Καλησπερα, να σας ρωτησω παλι κατι. Παλι εχω ενα νεογεννητο και του εχω βαλει θερμοφορα αλλα θα πρεπει να το αφηνω ετσι οταν πηγαινω για δουλεια, ειναι επικινδυνο λετε μη συμβει τπτ αν ειναι πολλες ωρες στην πριζα; Επισης δεν τρωει προφανως εκεινες τις ωρες, ουτε το βραδυ, μπορω πιστευετε ν'αναπληρωνω την ποσοτητα οταν ειμαι σπιτι; Μου φαινεται ωρες ωρες οτι τρωει πολυ, να το αφηνω ή μπορει να παθει τιποτα; Απο ενστικτο λογικα εχουν την αισθηση να σταματησουν, σωστα;

Πολλες ερωτησεις αλλα επειδη το πρωτο που μου ετυχε περσιδεν εζησε θελω να ειμα πιο προσεχτικη αυτη τη φορα!

Ευχαριστω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 21:11, 13-03-13:

δεν θα πρεπει να μενει νηστικο για παραπανω απο 2-3 ωρες..εγω προσωπικα δεν θα το διακινδυνευα! η τροφη πρεπει να δινεται στα χρονικα πλαισια που οριζει η μικρη του ηλικια..οσο και αν του δωσεις μετα, δεν αναπληρωνεται!..ισα ισα κακο θα κανει, θα παραφουσκωσει, θα στουμπωσει, δεν ξερω και εγω τι..οσον αφορα την θερμοφορα, δεν νομιζω πως υπαρχει θεμα..και εγω την ειχα στην πριζα ολη μερα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lili. : 13-03-13 στις 22:57.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sofae

Νεοφερμένος

H sofae έγραψε στις 21:23, 13-03-13:

Πραγματικα δεν μπορω να κανω κατι αλλο, γνωριζετε αν θα μπορουσα να το δωσω σε καποιον το γατακι για φιλοξενια;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 13-03-13 στις 23:49. Αιτία: Προσαρμογή στους Όρους Χρήσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 21:41, 13-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από sofae
Πραγματικα δεν μπορω να κανω κατι αλλο, γνωριζετε αν θα μπορουσα να το δωσω σε καποιον το γατακι για φιλοξενια;
εχει ανοιξει τα ματια του?
με τη θερμοφορα δεν παθαινουν κατι κι εγω παντα μεχρι τις 25 μερες την εχω συνεχεια ανοιχτη! επισης εφοσων δεν μπορεις να τα ταιζεις το 8ωρο που θα σαι στη δουλεια θα πρεπει να ξυπνας το βραδυ ..ξερω οτι ειναι κουραστικο και δυσκολο αλλα ειναι 10 μερες μονο μετα τα γευματα αραιωνουν

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 13-03-13 στις 23:48. Αιτία: Διόρθωση Παράθεσης
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sofae

Νεοφερμένος

H sofae έγραψε στις 21:46, 13-03-13:

Ναι βασικα αυτο σκεφτηκα να κανω κι εγω. Δεν τα ανοιξε ακομη τα ματια, δεν ξερω αν προλαβε να θηλασει καθολου. Μετα απο ποσες μερες τ'ανοιγουν;

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 22:04, 13-03-13:

Ναι βασικα αυτο σκεφτηκα να κανω κι εγω. Δεν τα ανοιξε ακομη τα ματια, δεν ξερω αν προλαβε να θηλασει καθολου. Μετα απο ποσες μερες τ'ανοιγουν;
τα μωρα ανοιγουν τα ματια τους περιπου 8 ημερων μπορει και πιο μετα..οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι πολυ μικρακι

θα σου ελεγα να το ταιζεις ανα 2ωρο οταν εισαι σπιτι και ανα 3ωρο το βραδυ! ηδη το 8ωρο που λειπεις ειναι πολυ! βαλε μεσα κι ενα αναλογικο ρολοι και τυλιξε το στη κουβερτα θα νομιζει οτι ειναι ο χτυπος της καρδιας της μαμας του και θα το ηρεμει! βαλε ανακοινωση σε καποια φιλοζωικη σελιδα στο facebook μπας και βρεθει μαμα να το θηλασει..καλη τυχη ευχομαι

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

H lili. έγραψε στις 22:05, 13-03-13:

ναι ειναι πολυ μωρο! σε ποια περιοχη εισαι αν επιτρεπεται?

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 22:17, 13-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από lili.
ναι ειναι πολυ μωρο! σε ποια περιοχη εισαι αν επιτρεπεται?
θα το επαιρνα εγω αλλα πριν 2 ωρες μου εφεραν 4 μωρα με κλειστα ματια και μου ειναι πολυ δυσκολο να παρω κι αλλο! μακαρι κατι να γινει ή να βρεθει καποια μαμα να θηλαζει!

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

H lili. έγραψε στις 22:20, 13-03-13:

παιδια ειναι η εποχη που γεννανε τωρα και δυστυχως υπαρχουν παρα πολλα μωρακια απροστατευτα! για αυτο ρωτησα που μενει μπας και μπορεσω να το παρω το μικρο!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 23:32, 13-03-13:

ειναι πολλες ωρες για να μενει αταιστο τοσο μικρουλι και το βραδυ φυσικα θελει συχνο ταισμα. μηπως θα μπορουσε καποια φιλη-ος να σε βοηθησει? να το ταιζει δλδ οταν λειπεις μια φορα εστω? ναι πες μας και περιοχη αν εισαι θεσσαλονικη ισως μπορεσω να βοηθησω.

Παράθεση

sofae

Νεοφερμένος

H sofae έγραψε στις 08:00, 14-03-13:

ευχαριστω! Δεν ξερω αν πηγαινουν καλα τα πραγματα, το πρωτοβραδυ δε νιαουριζε εχτες ενω το ταϊζα μετα απο μια ωρα νιαουριζε παλι, δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο και απο χτες το απογευμα κανει διαρροια, οχι ολη την ωρα ομως και δε βγαζει πολυ. Θα παρω και την κτηνιατρο να ρωτησω μηπως πρεπει να δωσω ρυζονερο οπως μου ειχε πει την προηγουμενη φορα...

αθηνα μενω, αγιο δημητριο με αλιμο. δεν εχω κανενα δυστυχως...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη le chat noir : 14-03-13 στις 12:50. Αιτία: merge
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 11:06, 14-03-13:

ευχαριστω! Δεν ξερω αν πηγαινουν καλα τα πραγματα, το πρωτοβραδυ δε νιαουριζε εχτες ενω το ταϊζα μετα απο μια ωρα νιαουριζε παλι, δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο και απο χτες το απογευμα κανει διαρροια, οχι ολη την ωρα ομως και δε βγαζει πολυ. Θα παρω και την κτηνιατρο να ρωτησω μηπως πρεπει να δωσω ρυζονερο οπως μου ειχε πει την προηγουμενη φορα...
στο γαλα αντι για νερο θα βαλεις ρυζονερο ισως ξυπνησε επειδη εκλαιγε! κι εγω ταισα 7.30 και ειχα βαλει ξυπνητηρι 11 και αρχισαν απο τις 10 το νιαουριτο! βεβαια τα δικα μου ειναι ενα τσακ πιο μεγαλα γι αυτο το βραδυ ταιζω καθε 4 ωρες

Παράθεση

sofae

Νεοφερμένος

H sofae έγραψε στις 16:39, 14-03-13:

Καλησπερα και παλι! Η κτηνιατρος ειπε, χωρις να παρουμε το χειροτερο σεναριο, ισως τρωει πολυ. Αλλα πραγματικα αν το αφηνα να φαει οσο θελει το καημενο θα μπορουσε να φαει πανω απο 5ml στην καθισια! Το ταϊσα πριν μιση ωρα και ακομη ψαχνει να θηλασει.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 18:17, 14-03-13:

Καλησπερα και παλι! Η κτηνιατρος ειπε, χωρις να παρουμε το χειροτερο σεναριο, ισως τρωει πολυ. Αλλα πραγματικα αν το αφηνα να φαει οσο θελει το καημενο θα μπορουσε να φαει πανω απο 5ml στην καθισια! Το ταϊσα πριν μιση ωρα και ακομη ψαχνει να θηλασει.
το οτι ψαχνει να θηλασει δεν σημαινει απαραιτητα οτι πειναει μπορει απλα να ψαχνει τη μαμα του..βαλε ενα αρκουδακι και απο πισω ενα αναλογικο ρολοι και θα ειναι πιο ησυχο γιατι θα πηγαινει και θα κουρνιαζει..

Παράθεση

sofae

Νεοφερμένος

H sofae έγραψε στις 18:20, 17-03-13:

Καλησπερα, θα μπορουσε τελικα καποιος να φιλοξενησει το γατακι; Γιατι ενταξει και αυριο δε δουλευω, αλλα απο Τριτη παλι θα λειπω τα πρωινα.

Παράθεση

sofae

Νεοφερμένος

H sofae έγραψε στις 10:24, 18-03-13:

Καλησπερα και παλι. Ηθελα να ρωτησω κατι. Το γατακι εχει να ενεργηθει απο το Σαββατο στις 6 περιπου το πρωι ενω κανω μαλαξεις για κανενα μισαωρο καθε φορα που το ταϊζω. Σημερα ειναι κλειστα στον κτηνιατρο και αυριο λογω δουλειας θα μπορεσω να το παω απογευμα. Ποσες μερες περιθωριο υπαρχει που να μην ενεργηθει ωστε να μην υπαρχει αμεσος κινδυνος, γνωριζετε; Επισης να το ταϊζω κανονικα οπως εκανα μεχρι τωρα; Ειναι πρησμενη η κοιλιτσα του, αρκετα μου φαινεται. Λετε να δοκιμασω το κλυσμα με τον ορο που ανεφερθηκε πιο πανω; Αν θεωρειτε οτι κινδυνευει αμεσα, γιατι φοβαμαι λιγο, αλλα αν ειναι αναγκη θα το κανω.

Ευχαριστω!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:22, 18-03-13:

Νομιζω πως απο το Σαββατο που λες ειναι ηδη πολυ το διαστημα. Σε ποια περιοχη εισαι;
Αν εισαι Αττικη, υπαρχουν 24ωρες κλινικες που μπορεις να το πας, σιγουρα θα υπαρχουν και στην Θεσσαλονικη και σε καποιες αλλες πολεις.
Το κλυσμα σου εχουν δειξει πως να το κανεις; Εγω θα φοβομουν να το κανω μονη μου.
Δες εδω, εχει και τις 24ωρες κλινικες. http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=26491

Παράθεση

sofae

Νεοφερμένος

H sofae έγραψε στις 15:35, 18-03-13:

Ευχαριστω! Εκανε τελικα λιγα. Μου ειπε η κτηνιατρος με μπατονετα και λαδακι να το τριψω και πετυχε προς το παρον. Ευχαριστω για τις κλινικεσ, πολυ χρησιμο!

Παράθεση

Ντινα94

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ντινα94
H Ντινα94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ντινα94 έγραψε στις 18:54, 18-03-13:

Καλησπέρα! Μόλις γράφτηκα και εγώ στο my cat.
μου έχει τυχει αρκετές φορές να έρθουν στην αυλή μου γατάκια άρρωστα και προσπάθησα να τα βοηθήσω. Δεν τα κατάφερα μέχρι τώρα όμως. Τα έβρισκα αργότερα νεκρά. Στεναχωριέμαι γιατί νοιώθω πως τίποτα δεν μπορώ να τους προσφέρω. Αυτή τη φορά είχα μια άλλη παρόμοια εμπειρία. Γέννησε μια γάτα στην αυλή μου. Το ένα της όμως το μωράκι φαίνεται θα ήταν άρρωστο και γι' αυτό δεν το φρόντιζε. Το πήρα τότε εγώ και του έδωσα αγελαδινό γάλα. Είναι Καθαρά Δευτέρα και όλα ήταν κλειστά για να πάρω ένα πιο κατάλληλο γάλα. Το γατάκι ήταν και παγωμένο. Το έβαλα στον ήλιο τυλιγμένο σε μια κουβερτούλα. Το άφρισα εκεί αφού το τάισα με σύριγγα αλλά έπρεπε να λείψω για καμιά ώρα. Όταν ήρθα δεν ήταν στη ζωή δυστυχώς. Σε τέτοιες περιπτώσεις τί θα έπρεπε να κάνω;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:54, 18-03-13:

Αν σκεφτεις πως η κανονικη θερμοκρασια της γατας ειναι 38,5 περιπου, καταλαβαινεις πως ο ηλιος μια τοσο κρυα μερα σαν την σημερινη δεν αρκει για να ζεστανει ενα τοσο μωρο γατακι. Το γαλα δεν πιστευω πως φταιει, γενικα οι γατες εχουν δυσανεξια στο αγελαδινο γαλα, αλλα οχι ολες. Εγω την πρωτη μου γατουλα που κι εκεινην την ειχε πεταξει η μανα της, με αγελαδινο την μεγαλωσα, την ειχα ομως μεσα, με θερμοφορα και με ολα τα κομφορ.
Αν σου ξανατυχει, το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να παρεις το γατακι μεσα, για να ειναι ζεστα και να μιλησεις με κτηνιατρο, αλλιως δεν νομιζω να καταφερεις και πολλα.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 20:56, 18-03-13:

καλησπερα.
θα μπορουσες να βοηθησεις σε πρωτη φαση τη μαμα που θηλαζει γιατι αν η γατα νιωσει κινδυνο ή δεν μπορει να βρει τροφη ειναι πιθανο να παρατησει τα μικρα της. οποτε καλη τροφη στη μαμα ειναι μια πρωτη κινηση (σε περιπτωση που δεν το εκανες) και μια φωλια (πχ ενα χαρτινο κουτι με κουβερτα σε ασφαλες σημειο)
αν ομως η μαμα δεν φροντιζει ενα γατακι γιατι ξερει οτι ειναι αρρωστο δεν μπορεις να κανεις και πολλα για να το φροντισει. αν ετσι λοιπον ηταν τα πραγματα και ησουν σιγουρη οτι η μαμα δεν το φροντιζει, θα μπορουσες να υποκαταστησεις εσυ τη μαμα του. αυτο δεν ειναι καθολου ευκολο. το μωρο θα χρειαζεται συχνο ταισμα με ειδικο γαλα βοηθεια για τις αναγκες του και μια ζεστη φωλια. οποτε το γατακι σου εκανες λαθος που το αφησες εξω σε μια κουβερτα μονο του. χρειαζονται θερμοφορα (ή μπουκαλι με ζεστο νερο τυλιγμενο σε πετσετα) για να εχουν καλη θερμοκρασια απ τη στιγμη που δεν εχουν τη μαμα τους. αλλα το γατακι αυτο αν τελικα ηταν αρρωστο μπορει ετσι κι αλλιως να πεθαινε χωρις βοηθεια κτηνιατρου
ως προς το αγελαδινο γαλα εχω διαβασει οτι τα πειραζει (μπορει να προκαλεσει και διαρροιες που σε τετοια ηλικια πρεπει να αποφευχθει οπωσδηποτε) αλλα αν δεν υπαρχει τιποτα αλλο εβαπορε αραιωμενο με νερο ειναι μια προσωρινη λυση. επισης η συριγγα θελει πολλη προσοχη μην πνιγει το μικρο. περισσοτερα δες εδω http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=24725

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna 21 : 18-03-13 στις 21:02.
Παράθεση

Ντινα94

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ντινα94
H Ντινα94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ντινα94 έγραψε στις 21:44, 18-03-13:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ..! Στεναχωριέμαι πολύ να τα βλέπω τόσο αδύναμα και να μην μπορώ να κάνω κάτι να τα βοηθήσω. Η μαμά όντως δεν το πρόσεχε. Την παρακολούθησα από χθες. Δεν το πλησίαζε καν. Πρόσεχε μόνο τα άλλα δυο και εκείνο όλο κοιμόταν. Μακάρι να μην μου ξανατύχει αλλά σίγουρα τώρα θα είμαι πιο προετοιμασμένη..!

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

H lili. έγραψε στις 01:16, 19-03-13:

για να μην το προσεχε, σημαινει οτι το γατακι ηταν αρρωστο..οι μανες απομακρυνονται απο τα μωρακια που δεν ειναι καλα στην υγεια τους. σαν να τα διωχνουν καπως .. οποτε δεν φταις εσυ.. απλα τα μικρουλια εχουν πολυ ευαισθητο στομαχακι..την πρωτη βδομαδα της ζωης τους ειδικα θελουν ταισμα ανα 2 ωριτσες, μαλαξεις για να κανουν κακακια, θερμοφορα, ρολογακι (ωστε να ακουνε τους χτυπους και να νομιζουν πως εχουν την μαμακα τους) και πολυ φροντιδα γενικοτερα! εγω καθε φορα που εχω αναλογη περιπτωση ειμαι εντελως στην τσιτα διοτι ειναι τοσο μωρουλια που φοβασαι μεχρι και να τα ακουμπησεις!

Παράθεση

evanevi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evanevi
Ο evanevi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O evanevi έγραψε στις 02:35, 22-03-13:

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας!

Την καθαρά δευτέρα βρήκα με την κοπέλα μου δύο νεογέννητα γατάκια δίπλα σε έναν σκουπιδοτενεκέ. Αμέσως τα μαζέψαμε και τα πήραμε στο σπίτι μας. Από την πρώτη στιγμή άρχισα να διαβάζω άπειρες πληροφορίες στο ίντερνετ για την ανατροφή ορφανών γατιών! Πήραμε γάλα και αρχίσαμε το τάισμα με σύριγγα! Το ένα είχε ακόμα τελείως κλειστά τα μάτια του και μία πληγή στην κοιλιά του, το άλλο είναι πιο ζωηρό, είχε λίγο ανοιχτά τα μάτια του και γενικά φαινότανε καλύτερα! Την τρίτη το πρωί πήγαμε αμέσως στον κτηνίατρο για να τα δει και τα δύο. Μας είπε ότι αναλάβαμε δύσκολο έργο και ότι το πιο αδύναμο ίσως να μην βγάλει το 24ωρο! Δυστυχώς βγήκε αληθινός! Το τραυματισμένο το χάσαμε και τώρα έχουμε πέσει με τα μούτρα στο αδελφάκι του! Όπως είπα και πριν έχω διαβάσει άπειρα πράγματα στο ίντερνετ αλλά η απειρία και οι αντίθετες απόψεις με κάνουν να έχω πολλές απορίες!

Το γατάκι το ταίζω με μπιμπερό γάλα σε σκόνη ειδικό! Διάβασα ότι δεν πρέπει να το πιέζω πολύ και έτσι το αφήνω να φάει όσο θέλει. Φοβάμαι όμως μήπως δεν είναι αρκετό γιατί δεν τρώει όσο θα έπρεπε για την ηλικία του.

-Πως μπορώ να καταλάβω ακριβώς πόσο ημερών είναι. Μόλις προχθές άνοιξε τελείως τα ματάκια του!
-Πόσο ακριβώς πρέπει να τρώει! Βάζω και ξυπνητήρι και σηκώνομαι το βράδυ αλλά πάντα φοβάμαι μήπως δεν τρώει αρκετά.
-Πρέπει τελικά η όχι να του δίνω μέλι γιατί ο κτηνίατρος μου το είπε και τις δύο φορές που το πήγα αλλά έχω διαβάσει ότι το μέλι μπορεί να περιέχει βακτήρια και να βλάψει το μικρό...γιαυτό και δεν του έχω δώσει μέχρι σήμερα!
-Κάθε πότε πρέπει να κάνει κακάκια; Εχθές έκανε για πρώτη φορά μετά από μασάζ και σήμερα η κοπέλα μου μου είπε ότι έκανε μόνο του.
-Γάλα του δίνω το vitakraft baby milk που βρήκα στο petshop. Είναι καλό, παίζει ρόλο η μάρκα;
-Προσπαθώ να το κρατήσω ζεστό με μπουκάλια νερό, σήμερα πήρα μία θερμοφόρα νερού αλλά μάλλον πρέπει να πάρω ηλεκτρική που έχει πιο σταθερή θερμοκρασία. Καλά κατάλαβα;

Έχω πάρα πολύ άγχος μη πάθει κάτι γιατί διάβασα και εδώ μέσα για γατάκια που τα πήγαιναν καλά αλλά δεν τα καταφέρανε! Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ με το αδελφάκι του που χάθηκε που τρέμω μήπως δεν κάνω κάτι σωστά και με αυτό!

Περισσότερο απ όλα με αγχώνει το τάισμα! Τρώει αλλά δεν ξέρω αν τρώει τη σωστή ποσότητα! Έχω βρει και γατομαμά αλλά ειλικρινά φοβάμαι πολύ να το αφήσω σε κάποιον άλλο μήπως δεν το προσέξει. Μου είπε και ο κτηνίατρος ότι πολύ δύσκολα μία γάτα δέχεται τα ξένα γατάκια και είμαι πολύ επιφυλακτικός. Φοβάμαι μήπως κολλήσει τίποτε από τα άλλα γατάκια, μήπως περάσει άγχος κτλ με την αλλαγή και στο τέλος του κάνω κακό τώρα που έχει βρει μία σειρά!

Περιμένω τις συμβουλές σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 05:07, 22-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από evanevi
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας!

Την καθαρά δευτέρα βρήκα με την κοπέλα μου δύο νεογέννητα γατάκια δίπλα σε έναν σκουπιδοτενεκέ. Αμέσως τα μαζέψαμε και τα πήραμε στο σπίτι μας. Από την πρώτη στιγμή άρχισα να διαβάζω άπειρες πληροφορίες στο ίντερνετ για την ανατροφή ορφανών γατιών! Πήραμε γάλα και αρχίσαμε το τάισμα με σύριγγα! Το ένα είχε ακόμα τελείως κλειστά τα μάτια του και μία πληγή στην κοιλιά του, το άλλο είναι πιο ζωηρό, είχε λίγο ανοιχτά τα μάτια του και γενικά φαινότανε καλύτερα! Την τρίτη το πρωί πήγαμε αμέσως στον κτηνίατρο για να τα δει και τα δύο. Μας είπε ότι αναλάβαμε δύσκολο έργο και ότι το πιο αδύναμο ίσως να μην βγάλει το 24ωρο! Δυστυχώς βγήκε αληθινός! Το τραυματισμένο το χάσαμε και τώρα έχουμε πέσει με τα μούτρα στο αδελφάκι του! Όπως είπα και πριν έχω διαβάσει άπειρα πράγματα στο ίντερνετ αλλά η απειρία και οι αντίθετες απόψεις με κάνουν να έχω πολλές απορίες!

Το γατάκι το ταίζω με μπιμπερό γάλα σε σκόνη ειδικό! Διάβασα ότι δεν πρέπει να το πιέζω πολύ και έτσι το αφήνω να φάει όσο θέλει. Φοβάμαι όμως μήπως δεν είναι αρκετό γιατί δεν τρώει όσο θα έπρεπε για την ηλικία του.

-Πως μπορώ να καταλάβω ακριβώς πόσο ημερών είναι. Μόλις προχθές άνοιξε τελείως τα ματάκια του!
-Πόσο ακριβώς πρέπει να τρώει! Βάζω και ξυπνητήρι και σηκώνομαι το βράδυ αλλά πάντα φοβάμαι μήπως δεν τρώει αρκετά.
-Πρέπει τελικά η όχι να του δίνω μέλι γιατί ο κτηνίατρος μου το είπε και τις δύο φορές που το πήγα αλλά έχω διαβάσει ότι το μέλι μπορεί να περιέχει βακτήρια και να βλάψει το μικρό...γιαυτό και δεν του έχω δώσει μέχρι σήμερα!
-Κάθε πότε πρέπει να κάνει κακάκια; Εχθές έκανε για πρώτη φορά μετά από μασάζ και σήμερα η κοπέλα μου μου είπε ότι έκανε μόνο του.
-Γάλα του δίνω το vitakraft baby milk που βρήκα στο petshop. Είναι καλό, παίζει ρόλο η μάρκα;
-Προσπαθώ να το κρατήσω ζεστό με μπουκάλια νερό, σήμερα πήρα μία θερμοφόρα νερού αλλά μάλλον πρέπει να πάρω ηλεκτρική που έχει πιο σταθερή θερμοκρασία. Καλά κατάλαβα;

Έχω πάρα πολύ άγχος μη πάθει κάτι γιατί διάβασα και εδώ μέσα για γατάκια που τα πήγαιναν καλά αλλά δεν τα καταφέρανε! Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ με το αδελφάκι του που χάθηκε που τρέμω μήπως δεν κάνω κάτι σωστά και με αυτό!

Περισσότερο απ όλα με αγχώνει το τάισμα! Τρώει αλλά δεν ξέρω αν τρώει τη σωστή ποσότητα! Έχω βρει και γατομαμά αλλά ειλικρινά φοβάμαι πολύ να το αφήσω σε κάποιον άλλο μήπως δεν το προσέξει. Μου είπε και ο κτηνίατρος ότι πολύ δύσκολα μία γάτα δέχεται τα ξένα γατάκια και είμαι πολύ επιφυλακτικός. Φοβάμαι μήπως κολλήσει τίποτε από τα άλλα γατάκια, μήπως περάσει άγχος κτλ με την αλλαγή και στο τέλος του κάνω κακό τώρα που έχει βρει μία σειρά!

Περιμένω τις συμβουλές σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

φαινεται οτι ενδιαφερεσαι πολυ για το μικρο ελπιζω ολα να πανε καλα. ως προς τις αποριες σου θα σου πω ο,τι ξερω:
για να ανοιξε τα ματια του διανυει τη δευτερη εβδομαδα της ζωης του. μπορει να ειναι απο 8- 14 ημερων περιπου.

υπαρχουν ενδεικτικες ποσοτητες στα περισσοτερα αρθρα για φροντιδα νεογεννητων. απ' οσο ειχα διαβασει συμβουλες απο πιο εμπειρους παιζει πολυ μεγαλο ρολο η συχνοτητα τοσο και οχι η ποσοτητα. δλδ πρεπει να ταιζεται καθε 2-3 ωρες σε τετοια ηλικια. απο εκει και περα καλο ειναι να τρωει την ενδεικτικη ποσοτητα ισως και λιγο περισσοτερο (αυτα που φροντιζα εγω στην αρχη ετρωγαν πολυ λιγο και προσπαθουσα καθε μια ωρα και μετα οταν συνηθισαν ετρωγαν τον αμπακο! παραπανω απο την ενδεικτικη ποσοτητα.)
θα σου προτεινα τη σκονη γαλακτος της Royal Canin. ειναι πολυ ευαισθητα τα μικρα και πχ μια διαρροια λογω "κακου" γαλακτος δεν θα ειναι ευχαριστη... εμας αυτη η σκονη μας βοηθησε. ειχα παρει και εγω μια αλλη αρχικα οχι γνωστη αλλα την αλλαξα γρηγορα λογω διαρροιας και για να εχω το κεφαλι μου ησυχο με κατι ας πουμε πιο δοκιμασμενο.

εγω χρησιμοποιουσα μονο μπουκαλι με ζεστο νερο που το ανανεωνα τυλιγμενο σε πετσετα.

ως προς την γατο-μαμα δε θα ελεγα οτι δυσκολα δεχεται ξενα γατακια... συμβαινει παρα πολυ συχνα να τα δεχονται τουλαχιστον απ οσο εχω δει εγω. δεν ειναι δεδομενο βεβαια και αν το επιχειρησεις θα πρεπει να προσεξεις πολυ στην αρχη να δεις πως θα το αντιμετωπισει.και εγω στη θεση σου δεν ξερω τι θα προτιμουσα ειναι πολυ δυσκολο να εμπιστευτεις κατι τοσο ευαισθητο και "πολυτιμο" σε καποιον αλλο.

ως προς το μελι και εγω δε θα το ρισκαρα το ιδιο εχω διαβασει και σιγουρα παντως δεν ειναι κατι απαραιτητο. ισως αν ρωτουσες και 2ο κτηνιατρο?

κακα νομιζω αν οχι καθε μερα μια φορα στις 2 μερες ειναι καλα.

απλα εχε υποψην σου οτι λογικο ειναι στην αρχη να μην τρωει πολυ γιατι ειναι κατι ξενο και το γαλα αυτο και η διαδικασια. θελει επιμονη και υπομονη και σιγα σιγα θα τρωει περισσοτερο. και εγω ανησυχουσα πολυ την πρωτη μερα ετρωγαν ελαχιστο. επεμενα ομως και σιγα σιγα το επιασαν το νοημα. καλη τυχη!

Παράθεση

evanevi

Νεοφερμένος

O evanevi έγραψε στις 09:57, 22-03-13:

Σε ευχαριστώ πολύ anna 21 για τις συμβουλές σου! Σκέφτομαι για την ώρα να μην του αλλάξω γάλα αφού μέχρι στιγμής αντιδράει θετικά και δεν είχα πρόβλημα με διάρροια. Φοβάμαι μήπως η αλλαγή το επηρεάσει. Εχθές έκανε κακά δύο φορές και μάλιστα τη δεύτερη μόνο του. Και βρήκα και λίγα στο κρεββάτι του. Επίσης πλέον κατουράει μόνο του και σήμερα το πρωί έφαγε μπόλικο γάλα! Μακάρι να παν όλα καλά. Το βλέπω δυνατό και πιστεύω θα τα καταφέρει!

Παράθεση

μανοσ αντ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μανοσ αντ.
Ο μανοσ αντ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O μανοσ αντ. έγραψε στις 15:16, 22-03-13:

παιδια,εχω ενα νεογεννητο γατακι το πολυ 3-4 ημερων και δυστηχως εχει ψυλλους τι μπορω να κανω?(εκτοσ απο φαρμακο γιατι δε νομιζω οτι θα το αντεξει)

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 16:21, 22-03-13:

Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις αν και δεν ενδείκνυται είναι να πάρεις frontline σπρέι για ψύλλους, να βάλεις γάντια, να ψεκάσεις τα χέρια σου και απαλά να το χαιδέψεις στη γουνίτσα του, ίσα - ίσα να μείνει λίγο ώστε να φύγουν οι ψύλλοι. Λογικά αν το χεις στα ζεστά, καθαρά, θα εξαφανιστούν. Αυτό έκανα και εγώ όταν είχα βρει μωράκια και δεν έπαθαν κάτι γιατί ακόμα δεν μπορούν να γλυφτούν. Φυσικά να φροντίσεις να του έχεις μπουκαλάκια με καυτό νερό τα οποία θα τα έχεις τυλίξει για να μην πάθει έγκαυμα και να έχεις χαρτί κουζίνας στον πάτο της κουζίνας ή πάνα. Οχι εφημερίδες. Εύχομαι να πάνε όλα καλά για το μικράκι.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 19:02, 22-03-13:

Μακαρι! ενημερωσε μας για την θετικη ελπιζω εξελιξη

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:26, 22-03-13:

επειδη αυτη την εποχη υπαρχουν πολλες περιπτωσεις νεογεννητων γατιων, με αποτελεσμα να υπαρχουν ερωτησεις για διαφορα θεματα που αφορουν την φροντιδα τους, σας παραθετω εδω τις σημειωσεις μιας κοπελας εξαιρετικα εμπειρης στο μεγαλωμα νεογεννητων με μεγαλα ποσοστα επιτυχιας. Ελπιζω να βοηθηθουν πολλοι που βρισκουν μωρακια, εμενα στο παρθλθον με εχει βοηθησει πολυ. Επισης η κοπελα ειναι προθυμη να βοηθησει και τηλεφωνικα αν ειναι αναγκη, οποιαδηποτε ωρα, καθως και στην προωθηση των μωρων για να βρουν σπιτακια.
"
Τι κανουμε οταν βρουμε ενα νεογεννητο γατακι?
-αναλαμβανουμε να το μεγαλωσουμε
-βρισκουμε αλλον εθελοντη που να μπορει να ανταπεξελθει καλυτερα

Πολλα γατακια πεθαινουν διοτι οποιος τα βρηκε μεριμνει μονο στο να δωθουν αλλου και δεν κανει καποια βασικα πραγματα ωστε να επιβιωσουν εστω και στις λιγες ωρες που μεσολαβουν μεχρι να μεταφερθουν.
Παρακαλω διαβαστε και προωθειστει την παρακατω σημειωση

Κριτηρια για να αποφασισουμε αν θα το μεγαλωσουμε εμεις
-----------------------------------------------------------------------
1)μπορουμε να το ταιζουμε καθε 2-3 ωρες ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ
2)γνωριζουμε τι πρεπει ακριβως να κανουμε ωστε να αφοδευσει και ουρισει και τι πρεπει να κανουμε οταν αυτα δεν γινονται
3)γνωριζουμε τι κανουμε αν δουμε διαρροια

ΠΟΛΥ σημαντικο το να τρωει και το βραδυ...(οπως και εσεις οταν γεννηθηκατε...και ακομα περισσοτερο λογω μεγεθους..οσο πιο μικρο το ζωακι, τοσο πιο ευαλωτο)

ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ
-------------------------------------------------------------
Εαν δεν μπορειτε να το κρατησετε για οποιοδηποτε λογω..μεχρι να μεταφεθει σε αλλο σπιτι σιγουρευουμε οτι ειναι ΖΕΣΤΑ!! Τυλιγουμε μια θερμοφορα με μια πετσετουλα με προσοχη ωστε το γατακι να μην χωθει απο κατω η να μην ακουμπησει την θερμοφορα και καει.Επισης δεν κανουμε πολυ χοντρη την πετσετα αλλιως δεν θα ζεσταθει!

ΕΑΝ ΔΩΘΕΙ ΑΜΕΣΑ ΚΑΛΩΣ....ΕΑΝ ΟΧΙ...>>>>

Εαν μπορουμε να το ταισουμε εστω και λιγο(αν πχ το δωσουμε σε αρκετες ωρες και δεν πρεπει να μεινει νηστικο)Εχουμε μια συριγγα ινσουλινης(γιατι αν ειναι αλλη συριγγα θα ειναι πιο σκληρη και πατωντας την μπορουμε να το πνιξουμε).Χρησιμοποιουμε γαλα σε σκονη ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΓΑΤΑΚΙΑ οπου προμηθευομαστε απο pet shop η απο κτηνιατρειο.(ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ οποιοδηποτε αλλο γαλα...!ΟΧΙ friskies )Το καλυτερο ειναι το ORMILAC το οποιο δεν προκαλει διαρροιες ειδικα σε πολυ μικρα γατακια.Αν του δωσουμε λαθος γαλα το στελνουμε ευκολοτατα στον αλλο κοσμο οποτε προσοχη...!Δεν βαζουμε αυγα, μελι και αλλα παλαβα που ακουω κατα καιρους στο μπιμπερο η την συριγγα

ΠΡΟΣΟΧΗ το γατακι να ειναι μπρουμητα ΠΑΝΤΑ αλλιως θα πνιγει!

Του δινουμε γαλα αναλογο της ηλικιας του και προσοχη στο ποση σκονη και ποσο νερο θα αναμειξετε(οδηγιες στο κουτι)
Οσο περισσεψει το ΠΕΤΑΜΕ και δεν κανουμε τσιγγουνιες.Φτιαξτε οσο χρειαζεται για καθε δοση

Δεν το μπουκωνουμε με το ζορι γιατι το γατακι αν ειναι ακομα παγωμενο δεν θα φαει.Δεν πρεπει το γαλα να βγει απο την μυτουλα του!
Του το δινουμε λιγο λιγο με παυσεις για να μην πνιγει και σε αυτο επαναλαμβανω μας διευκολυνει η ενεση ινσουλινης η το μπιμπερο (Ormilac το καλυτερο)

Εμενα με βολευει να ξεπλενω το μπιμπερο και να το γεμιζω με νερο γυριζοντας την πιπιλα αναποδα οταν δεν το χρησιμοποιω

EΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕΤΕ >>>>

Kαταρχας θα το ταιζετε καθε 2-3 ωρες.(2 αν ειναι πολυ πολυ μωρο - τα ματια ανοιγουν μετα την πρωτη εβδομαδα)
Εαν δεν μπορειτε να ξυπνατε...το δινετε αλλου να το φροντισουν!ΔΕΝ επιβιωνει αν μεινει νηστικο ολο το βραδυ
Οποτε βαζουμε υπενθημιση στο κινητο !

Οταν φαει, βρεχουμε ενα χαρτακι, η γαζα, η βαμβακι και κανουμε μασαζ στον ποπο τους ωστε να αφοδευσουν.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να ενεργηθουν αν δεν το κανουμε!!!Εαν περασουν 2 μερες και δεν εχουν κανει κακα...μπορουμε να τους δωσουμε duphalac 0,2 ml .
Εαν η κοιλια τους ειναι πολυ φουσκωμενη επισκεπτομαστε αμεσα τον κτηνιατρο...Μπορει να εχουν σκουλικια η πανλεκοπαινια...
Μονο το banminth επιτρεπεται για αυτη την ηλικια σε ποσοτητα οσο 1-2 κοκκοι φακης.
Εαν ειναι πολυ υποτονικα και αδυναμα, η εχουν πολυ πρησμενες κοιλιες μπορουμε επισης να χορηγησουμε augmentin - παιδικο σιροπι (σε σκονη, το φτιαχνουμε με νερο)σε αναλογια που θα μας πει ο γιατρος αναλογα με το μεγεθος τους.
Τα φαρμακα αυτα χορηγουνται μονο σε περιπτωσεις που το γατακι δεν εχει ελπιδες να επιβιωσει και πολλοι γιατροι ισως σας πουν να μην δωσετε τιποτα.Εχω σωσει απειρα γατακια με το να μην τους ακουσω και να ακουσω εναν πολυ αξιοπιστο κοντα στο σπιτι μου πριν 1 χρονο...
Θα σας πει banminth οχι τοσο μικρα...αλλα οταν του τρυπησουν το εντερο τα σκουλικια...τι θα σας πει?Οτι ηταν η μοιρα του?Μην ακουτε μια και μονο γνωμη ποτε

ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ωστε να μην τρελλαθουμε τελευταια στιγμη
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-Ormilac γαλα και μπιμπερο (προσοχη στην ημερομηνια ληξης)
-θερμοφορα
-συριγγες ινσουλινης
-banminth
-augmentin παιδικο σιροπι
-duphalac

>>>>Μην αγχωθειτε οτι δεν μπορειτε να το κρατησετε οταν μεγαλωσει....Το διαδυκτιο και εθελοντες κανουν θαυματα...

Μην το σηκωνετε απο το σβερκο...μονο η μαμα του γνωριζει ΑΚΡΙΒΩΣ τον πως να το κανει σωστα!

Δεν το ψεκαζουμε με αντιπαρασιτικο παρα μονο ειδικο για μωρα εαν εχει ψυλλους, διαφορετικα μπορει να πεθανει, ειναι τοξικα για τοσο μικρες ηλικιες

Εαν βρουμε γατομαμα βαζουμε λιγο βουτυρο στο γατακι, ισως να το δεχθει πιο ευκολα...Παρατηρουμε αν εχει την διαθεση να το ταισει η αν της ειναι τελειως αδιαφορο!

Με καλειτε για οποιαδηποτε απορια...οποιαδηποτε ωρα.Αν το βρειτε 4 το πρωι η παθει κατι τετοια ωρα, μην διστασετε...!
Επισης μπορω να σας βοηθησω με προωθηση της υοθεσιας του.Ολα τα γατακια τα δινω με συμβολαια υοθεσιας ωστε να ξερω οτι ειναι καλα.

Ευχαριστω και ...καλα ταισματα !
Κατερινα"

Πηγη:https://www.facebook.com/notes/katerina-kartsona/%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF-%CE%B3%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%B9-%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD-%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%B5%CF%85%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CF%89%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF/370936962713

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 23-03-13 στις 14:28. Αιτία: Αφαίρεση προσωπικών δεδομένων
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:49, 23-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από μανοσ αντ.
παιδια,εχω ενα νεογεννητο γατακι το πολυ 3-4 ημερων και δυστηχως εχει ψυλλους τι μπορω να κανω?(εκτοσ απο φαρμακο γιατι δε νομιζω οτι θα το αντεξει)
Να ρωτησεις κτηνιατρο και θα σου πει αυτος.Διοτι οντως ειναι παρα πολυ μικρο για φαρμακα,οποτε για να εισαι σιγουρος ρωτα τον.

Παράθεση

evanevi

Νεοφερμένος

O evanevi έγραψε στις 02:38, 24-03-13:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας! Το γατάκι για την ώρα είναι μια χαρά! Τρώει όλο και περισσότερο αν και με ταλαιπωρεί γιατί μπορεί όταν ξυπνήσει να φάει ελάχιστα, μετά από λίγο να το ξαναταίσω, μετά να κάνουμε χάδια και μετά πάλι φαγητό! Σήμερα κάποια στιγμή ενώ το τάιζα άρχισε να φτερνίζεται και κατατρόμαξα γιατί είχα διαβάσει κάπου ότι άμα περάσει γάλα από τη μύτη μπορεί να πάθει πνευμονία!!! Γενικά φοβάμαι πάρα πολύ μήπως κάνω κάτι λάθος αν και προσπαθώ για το καλύτερο... Τώρα κοιμάται και είναι μια χαρά!

Ένα άλλο θέμα έχω με τα κακάκια του! Κάνει 2-3 φορές την ημέρα ενώ το τρίβω αλλά είναι σκληρά και μικρά σαν σφαίρες! Βέβαια καλύτερα από το να είχε ευκοίλια αλλά και πάλι επειδή νιαουρίζει πολύ εκείνη την ώρα φοβάμαι μήπως πονάει και μήπως είναι δυσκοίλιο. Ελπίζω, εύχομαι και πιστεύω ότι θα τα καταφέρει γιατί φαίνεται να έχει δύναμη και θέληση!

Παράθεση

evanevi

Νεοφερμένος

O evanevi έγραψε στις 13:40, 24-03-13:

http://imageshack.us/photo/my-images...586271077.jpg/

Να το το ζουζουνάκι!!!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:17, 24-03-13:

Αχου ψυχουλακι μου, μια γλυκα ειναι.

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 16:37, 24-03-13:

Αχου μωρε ενα τιγρακι!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:42, 24-03-13:

Τι πανέμορφο που είναι!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:23, 25-03-13:

Ειναι θεεικο,ελιωσα μολις το ειδα!!

Παράθεση

μανοσ αντ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μανοσ αντ.
Ο μανοσ αντ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O μανοσ αντ. έγραψε στις 18:34, 26-03-13:

σωθηκαμε αν ρωτησω τον κτηνιατρο,αυτος θα πει αστο οπως ειναι(να το φανε οι ψηλλοι)οσο επαιρνα στα σοβαρα τους κτηνιατρους πεθαιναν ολα τα γατακια που εβρησκα,τους εβαλα λιγο λεμονι με νερο και οι ψυλλοι εγιναν αφροσ¨,αλλο θεμα ρωρα πηγα σε εναν κτηνιατρο και τουζητισα royal canine h ormilac και μου επε επιδει τα γατακια ειναι πολυ μωρα οτι δεν κανει αυτο και μου εδωσε ενα χυμα που λεγεται nulkamell δεν το εχω ξανακουσει,αν καποιοσ απο εσασ ξερει τι ειναι αυτο?δεν εχω δωσει ακομα στα μικρουλια

http://www.nukamel.com/index.asp?M=27&P=15

εδω ειναι και το λινκ του

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 26-03-13 στις 18:41. Αιτία: merge
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 22:56, 26-03-13:

Μανο αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βρεξεις λιγο βαμβακι με frontline σπρευ και να το περασεις ισα ισα απο πανω σε σβερκο λαιμο και ραχη! εγω τουλαχιστον σε οσα εχω μεγαλωσει αυτο κανω, γιατι δυστυχως ταλαιπωρουνται πολυ απο τους ψυλλους..

ρωτα ομως κι εναν γιατρο, εγω σου λεω απλα τι κανω μετα φυσικα απο συμβουλη του δικου μου κτηνιατρου!

μην δωσεις χυμα γαλα!! το ορμιλακ ειναι ιδιο με το royal απλα αρκετα πιο φθηνο..εγω χρησιμοποιω το ορμιλακ παντα με μεγαλη επιτυχια!

ευχομαι ολα να πανε καλα και να επιβιωσει το γατουλακι!

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

H lili. έγραψε στις 23:40, 26-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από μανοσ αντ.
σωθηκαμε αν ρωτησω τον κτηνιατρο,αυτος θα πει αστο οπως ειναι(να το φανε οι ψηλλοι)οσο επαιρνα στα σοβαρα τους κτηνιατρους πεθαιναν ολα τα γατακια που εβρησκα,τους εβαλα λιγο λεμονι με νερο και οι ψυλλοι εγιναν αφροσ¨,αλλο θεμα ρωρα πηγα σε εναν κτηνιατρο και τουζητισα royal canine h ormilac και μου επε επιδει τα γατακια ειναι πολυ μωρα οτι δεν κανει αυτο και μου εδωσε ενα χυμα που λεγεται nulkamell δεν το εχω ξανακουσει,αν καποιοσ απο εσασ ξερει τι ειναι αυτο?δεν εχω δωσει ακομα στα μικρουλια

http://www.nukamel.com/index.asp?M=27&P=15

εδω ειναι και το λινκ του
το nukamel δεν το εχω ξανακουσει! To ormilak ειναι εγγυηση..Εχουν σωθει πολλα γατακια με αυτο το γαλα. Και γω στα μωρα που εχω τωρα παλι, αυτο δινω με καλα αποτελεσματα εως τωρα τουλαχιστον!!

Παράθεση

alina130

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alina130
H alina130 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H alina130 έγραψε στις 16:20, 27-03-13:

Γειά σας!Είχα πάνω από 10 γάτες μέχρι πριν λίγους μήνες.Τώρα μου έχει μείνει μια και έχει γεννήσει 4 πανέμορφα γατάκια.
Στα μάτια τους έχουνε κάτι κίτρινα.Λογικά είναι τσίμπλες.Να ρωτησώ:Πότε ανοίγουν τα μάτια τους και από πότε μπορούμε να τα πιάνομε?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:22, 27-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από alina130
Γειά σας!Είχα πάνω από 10 γάτες μέχρι πριν λίγους μήνες.Τώρα μου έχει μείνει μια και έχει γεννήσει 4 πανέμορφα γατάκια.
Στα μάτια τους έχουνε κάτι κίτρινα.Λογικά είναι τσίμπλες.Να ρωτησώ:Πότε ανοίγουν τα μάτια τους και από πότε μπορούμε να τα πιάνομε?
Μετα την πρωτη εβδομαδα κανονικα ανοιγουν τα ματακια τους. Τωρα για το πιασιμο τι να σου πω, υπαρχουν γατακια που τα μεγαλωνουν ανθρωποι και για να τα φροντισουν τα πιανουν, οποτε δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα. Θελει μονο προσοχη στο πως θα τα πιασεις, οχι οπως η μανα απο το σβερκακι, μονο η γατα ξερει πως να τα πιανει σωστα.

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 14:33, 29-03-13:

Καποιος αδαης πεταξε σε μια σακουλα σκουπιδιων 4 γατακια , εχουν δεν εχουν 2 μερες που ειναι γεννημενα!!!!!

Συμβουλες!!!!
Τι να κανω????
Πηγα στην κτηνιατρο σφαιρα, και μου ειπε μ συριγγα λιγο νουνου και κροκο αυγου. Και ΄τοι θέλω να την παιρνω τηλ!
Εκτος απο αυτο τι αλλο γαλα μπορω να τους δωσω και γενικοτερα τι να κανω για να ζησουν???

Μου ειπε για θερμοφορα, να τους βαλω και μια λαμπα απο πανω να τα εχει ζεςστα?

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 14:48, 29-03-13:

http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=24725

Μην δωσεις νουνου με κροκο το λιγοτερο που θα γινει ειναι να παθουν τρομερες διαροιες!
πηγαινε σε ενα πετσοπ και παρε γαλα για μικρα γατακια(εγω δινω το ormilak), να τα ταιζεις με μπιμπερο και οχι με συριγγα αφου μπορει να παει πολυ ευκολα γαλα στους πνευμονες! αν ειναι τοσο μικρα οσο λες θα πρεπει να τα ταιζεις ανα 1.5-2 ωρες το πρωι και ανα 3 το πολυ το βραδυ! μπορει ακομα να μην ξερουν να πιασουν το μπιμπερο αν ειναι τοσο μωρα οποτε πρεπει να εχεις αρκετη υπομονη και ισως στην αρχη το ταισμα να παιρνει πολυ χρονο..εχουν το λωρο πανω τους?

αν αυτη τη στιγμη δεν βρεις ανοιχτο πετσοπ πηγαινε στο σουπερμαρκετ και παρε γαλα 1ης βρεφικης ηλικιας για μωρα αλλα και παλι ουτε με αυτο ουτε με το νουνου θα μεγαλωσουν σωστα..ειναι δηλαδη λυση αναγκης!πρεπει να παρεις γαλα για γατακια!

να τα εχεις σε θερμοφορα και βαλε καμια κουβερτα να ειναι ζεστα! επισης βοηθαει πολυ ενα αρκουδακι με ενα αναλογικο ρολοι για να ηρεμουν αφου θεωρουν οτι ειναι ο χτυπος της καρδιας της μαμας τους!

ευχομαι ολα να πανε καλα!

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 14:52, 29-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=24725

Μην δωσεις νουνου με κροκο το λιγοτερο που θα γινει ειναι να παθουν τρομερες διαροιες!
πηγαινε σε ενα πετσοπ και παρε γαλα για μικρα γατακια(εγω δινω το ormilak), να τα ταιζεις με μπιμπερο και οχι με συριγγα αφου μπορει να παει πολυ ευκολα γαλα στους πνευμονες! αν ειναι τοσο μικρα οσο λες θα πρεπει να τα ταιζεις ανα 1.5-2 ωρες το πρωι και ανα 3 το πολυ το βραδυ! μπορει ακομα να μην ξερουν να πιασουν το μπιμπερο αν ειναι τοσο μωρα οποτε πρεπει να εχεις αρκετη υπομονη και ισως στην αρχη το ταισμα να παιρνει πολυ χρονο..εχουν το λωρο πανω τους?

αν αυτη τη στιγμη δεν βρεις ανοιχτο πετσοπ πηγαινε στο σουπερμαρκετ και παρε γαλα 1ης βρεφικης ηλικιας για μωρα αλλα και παλι ουτε με αυτο ουτε με το νουνου θα μεγαλωσουν σωστα..ειναι δηλαδη λυση αναγκης!πρεπει να παρεις γαλα για γατακια!

να τα εχεις σε θερμοφορα και βαλε καμια κουβερτα να ειναι ζεστα! επισης βοηθαει πολυ ενα αρκουδακι με ενα αναλογικο ρολοι για να ηρεμουν αφου θεωρουν οτι ειναι ο χτυπος της καρδιας της μαμας τους!

ευχομαι ολα να πανε καλα!
Ηταν η τελευταια μας λύση , γιατί μας είπε η κτηνιατρος ότι θα πεθάνουν αμα δεν τα ταισουμε αμεσα!!
Πήρα στο pet shop και θα φυγω σε λιγο να παω να τους παρω μια συσκευασια, είναι τόσο μικρά που το μπιμπερό δεν νομίζω να μπορέσουν να το δεχτούνε!
Σε θερμοφορα τα εχω!
Α! μπραβο! το ρολόι ... το ξεχασα τελειως!!! Σ ευχαριστω Ηλιάννα!!!!!!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 14:55, 29-03-13:

Διάβασε και εδώ: http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=102759 & εδώ http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22088

Γενικά να σου πω από τη δική μου εμπειρία:
Μπορείς να πάρεις γάλα από ένα πετ και μπιμπερό θα σε βοηθήσουν πολύ με το τάισμα. Από τη δική μου εμπειρία θα σου πω πως έβαζα γάλα ειδικό σε αναλογία 1 προς 3 (1 γάλα - 3 νερό). Το νερό να είναι χλιαρό, το δοκιμάζεις στο εσωτερικο μέρος καρπού σου. Βάλε στην κουτίτσα που θα τα έχεις χαρτί απορροφητικό κουζίνας. Θα σε διευκολύνει τον πρώτο καιρό να απορροφώνται τα τσισάκια τους και να μην είναι βρεγμένα. Ευτυχώς ο καιρός είναι καλός οπότε μια θερμοφόρα (κάλυψέ την με πανί να μην καούν) νομίζω πως είναι αρκετή. Τάιζέ τα κάθε 3 ώρες (όπως σε ένα μωρό βασικά) και μετά από κάθε γεύμα χάιδευέ τους απαλά την κοιλίτσα, είτε με βαμβάκι είτε με χαρτί απορροφητικό κουζίνας (εγώ έτσι έκανα) για να κάνουν τσίσα και στη συνέχεια κακά.
Εύχομαι όλα καλά να πάνε!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

H Backdrop έγραψε στις 15:21, 29-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Διάβασε και εδώ: http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=102759 & εδώ http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22088

Γενικά να σου πω από τη δική μου εμπειρία:
Μπορείς να πάρεις γάλα από ένα πετ και μπιμπερό θα σε βοηθήσουν πολύ με το τάισμα. Από τη δική μου εμπειρία θα σου πω πως έβαζα γάλα ειδικό σε αναλογία 1 προς 3 (1 γάλα - 3 νερό). Το νερό να είναι χλιαρό, το δοκιμάζεις στο εσωτερικο μέρος καρπού σου. Βάλε στην κουτίτσα που θα τα έχεις χαρτί απορροφητικό κουζίνας. Θα σε διευκολύνει τον πρώτο καιρό να απορροφώνται τα τσισάκια τους και να μην είναι βρεγμένα. Ευτυχώς ο καιρός είναι καλός οπότε μια θερμοφόρα (κάλυψέ την με πανί να μην καούν) νομίζω πως είναι αρκετή. Τάιζέ τα κάθε 3 ώρες (όπως σε ένα μωρό βασικά) και μετά από κάθε γεύμα χάιδευέ τους απαλά την κοιλίτσα, είτε με βαμβάκι είτε με χαρτί απορροφητικό κουζίνας (εγώ έτσι έκανα) για να κάνουν τσίσα και στη συνέχεια κακά.
Εύχομαι όλα καλά να πάνε!
Ωραια!! Σ ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 15:54, 29-03-13:

Ποσα γατακια ειναι;μα ποσο τραγικα αρρωστοι ειναι ορισμενοι ανθρωποι;;ευχομαι ολα να πανε καλα κ να γινεις συτυχισμενη γατομαμα αν κ απ οσο βλεπω τα γατακια εχουν πεσει σε αξιαα χερια

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

H Backdrop έγραψε στις 16:08, 29-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από lovekittens
Ποσα γατακια ειναι;μα ποσο τραγικα αρρωστοι ειναι ορισμενοι ανθρωποι;;ευχομαι ολα να πανε καλα κ να γινεις συτυχισμενη γατομαμα αν κ απ οσο βλεπω τα γατακια εχουν πεσει σε αξιαα χερια
4 γατάκια είναι!!
Κορίτσια μακάρι να πάνε όλα καλά και τα μικρά να γίνουν ολόκληρα θηρία!
Ευτυχώς είναι η γειτόνισσα κορίτσια, η οποία τα προσέχει και εκείνη!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους