Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,542 εγγεγραμμένα μέλη και 718,134 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 363 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γλυκές και αλμυρές απολαύσεις που επιβάλλεται να μοιραζόμαστε!!

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 23:46, 20-04-14:

Αφενός με λίγωσες βραδιάτικα και αφετέρου είσαι καλλιτέχνης και στη ζαχαροπλαστική τελικά!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 11:24, 24-04-14:

Περαστικα συμπεθερα μου!!!!!
Αλλα περαστικα και σε εμας.....λογω της τουρτας....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:06, 24-04-14:

Χαχαχαχαχ, περαστικά μας γενικά Κατερινάκι μου!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 00:04, 07-11-14:

Λέω να τα δοκιμάσω αύριο, μου είπαν πως είναι απίστευτα! Με άχνη ή τρούφα γύρω-γύρω!

Πηγή

Τι χρειαζόμαστε :
  • 227 γρ. κουβερτούρα
  • 1/2 φλ. κρέμα γάλακτος
  • 1/4 κ.γ. εσανς βανίλιας
  • 1/4 κ.γ κανέλα
  • 1/8 κ.γ πιπέρι καγιέν
  • 1 κ.σ. καφέ φίλτρου (δυνατό, ετοιμο φτιαγμένο)
  • κακάο για την επικάλυψη

Πως φτιάχνουμε τα σοκολατάκια μας :
  • Ψιλοκόβουμε την κουβερτούρα και την βάζουμε σε ένα γυάλινο μπωλ. Οσο πιο μικρά τα κομμάτια τόσο πιο εύκολα θα λιώσει.
  • Σε ενα κατσαρολάκι, σε χαμηλή φωτιά, ζεσταίνουμε την κρέμα γάλακτος μέχρι να αρχίσει να κάνει φουσκάλες στα τοιχώματα του σκεύους.
  • Ρίχνουμε τη ζεστή κρέμα γάλακτος στο μπωλ με τη σοκολάτα. Αφήνουμε για 1-2 λεπτά ώστε να αρχίσει να μαλακώνει η σοκολάτα.
  • Ανακατεύουμε με σπάτουλα απαλά μέχρι να ενωθούν τα δύο αυτά υλικά.
  • Προσθέτουμε τον καφέ, την βανίλια, τα μπαχαρικά και συνεχίζουμε το απαλό ανακάτεμα.
  • Αφήνουμε το μίγμα μας σε θερμοκρασία δωματίου για περίπου 1 ώρα, ώστε να σφίξει και να μπορεί να πλάθετε. Αν χρειαστεί τοποθετούμε το μίγμα για 5-10 λεπτά στο ψυγείο.
  • Πλάθουμε μπαλάκια μεγέθους μικρού καρυδιού και τα βάζουμε στο ψυγείο για μισή ακόμα ώρα ώστε να σφίξουν τελείως. Αν αρχίζει και λιώνει η σοκολάτα, την βάζουμε ελάχιστα στο ψυγείο και συνεχίζουμε.
  • Σε ένα μπωλάκι βάζουμε το κακάο μας και περνάμε τα κρύα σοκολατάκια μας ώστε να καλυφθούν.
  • Τα ξαναβάζουμε στο ψυγείο και είναι έτοιμα.

Tips
- Αντί για κακάο υπάρχουν άπειρες επιλογές για επικάλυψη. Δοκιμάστε άχνη ζάχαρη, ψιλοκομμένους ξηρούς καρπούς, σοκολάτα λευκή, ή ότι άλλο σκεφτείτε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:56, 07-11-14:

Είναι πολύ ωραία Φωτεινή μου, τα φτιάχναμε παλιά με την πεθερά μου στις γιορτές αντί για τα κλασσικά αγοραστά σοκολατάκια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 11:17, 08-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Είναι πολύ ωραία Φωτεινή μου, τα φτιάχναμε παλιά με την πεθερά μου στις γιορτές αντί για τα κλασσικά αγοραστά σοκολατάκια.
Και πολύ πιο υγειινά επίσης, να τα λέμε αυτά

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:46, 08-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone

Τρελλαίνομαι μιλάμε με τα ωραία σου!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 13:19, 08-11-14:

Α! Τί ωραίο θεματάκι , δε το είχα ανακαλύψει! Λοιπόν εγώ θα μοιραστώ μαζί σας ένα τυρόψωμο (ή καλύτερα αλμυρό κέικ με τυρί) αφενός γιατί είναι πολύ νόστιμο και αφετέρου γελοίο στην παρασκευή του! Έχουμε και λέμε:

Αλμυρό κέικ με τυρί
Θα χρειαστούμε
- 2 κεσεδάκια γιαούρτι στραγγιστό
- 2 κούπες αλεύρι
- 1 κούπα λάδι (είτε ελαιόλαδο είτε ηλιέλαιο, με το δεύτερο βγαίνει πιο ελαφρύ το αποτέλεσμα)
- ένα φακελάκι μπέκιν πάουντερ
- 1/4 τυρί φέτα τριμμένο (ή και λίγο περισσότερο αναλόγως με τις προτιμήσεις)
- 5 αυγά
- λίγο αλάτι (εξαρτάται από το πόση φέτα θα ρίξουμε)

Σε μεγάλο μπολ ανακατεύουμε όλα τα υλικά μαζί (απλά με ένα μεγάλο κουτάλι), τοποθετούμε το μείγμα σε βουτυρωμένο πυρέξ ή ταψάκι και ψήνουμε για 30 περ. λεπτά στους 180 βαθμούς. Έτοιμο

Τips:
- Είναι καλύτερα πρώτα να χτυπήσουμε λίγο τα αυγά με το λάδι, κι έπειτα να ρίξουμε και τα υπόλοιπα υλικά για να επιτύχουμε την καλύτερη δυνατή ομογενοποίησή τους.
- Αν μας αρέσει η γεύση της πιπεριάς, μπορούμε να προσθέσουμε μία κόκκινη ή πράσινη (ψιλοκομμένη).

Πηγή:
Θεία Γεωργία

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 08-11-14 στις 13:24.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:17, 08-11-14:

Ειναι σιγουρο οτι θα την δοκιμασω,φαινεται πολυ ωραια!!Κια βεβαια θα βαλω και πιπεριτσα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 15:03, 08-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Ειναι σιγουρο οτι θα την δοκιμασω,φαινεται πολυ ωραια!!Κια βεβαια θα βαλω και πιπεριτσα!
Το μεγάλο της ατού είναι το πόσο εύκολα και γρήγορα γίνεται Έφη! Εννοείται ότι κι εγώ βάζω λίγη πιπερίτσα και νομίζω η φλωρίνης του πάει ακόμη περισσότερο

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:06, 08-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Το μεγάλο της ατού είναι το πόσο εύκολα και γρήγορα γίνεται Έφη! Εννοείται ότι κι εγώ βάζω λίγη πιπερίτσα και νομίζω η φλωρίνης του πάει ακόμη περισσότερο
Ουαου,εχεις δικιο,ετσι οπως το σκεφτομαι οντως της φλωρινης παει ακομα περισσοτερο,καθως με την φετα ειναι απιστευτος συνδυασμος και το κανει και πιο περιεργο στην γευση!Αμαν...τα σαλια μου ετρεξαν

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:30, 09-11-14:

Πολύ ενδιαφέρουσα (τι "ενδιαφέρουσα"), "προκλητική" συνταγή θα έλεγα
Πόσο μάλλον, που δεν χρειάζεται μίξερ ή παρόμοιο για το ανακάτεμα Απλή, με απλά υλικά που όλες έχουμε στην κουζίνα μας και..
πολλά υποσχόμενη. Οπωσδήποτε θα τη δοκιμάσω

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 15:47, 09-11-14:

Μπέσσυ μου το πιπέρι φαινόταν; Θέλω να πω ήταν κάπως καυτερά ή κάτι; Γιατί εγώ δεν το καταλαβαίνω καθόλου...
Αρχική Δημοσίευση από alcyone

Τρελλαίνομαι μιλάμε με τα ωραία σου!!!
Όντως θεϊκό το emoticon!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:32, 27-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Μπέσσυ μου το πιπέρι φαινόταν; Θέλω να πω ήταν κάπως καυτερά ή κάτι; Γιατί εγώ δεν το καταλαβαίνω καθόλου...

Όντως θεϊκό το emoticon!
Δεν το καταλαβαίνεις καθόλου Φωτεινούλι μου. Απ' ότι μου έλεγε η πεθερά μου, το πιπέρι μπαίνει για να σπάει την πικρίλα του καφέ και του κακάο, σημειωτέον είναι καγιέν.
Και για να στο πω και Κρητικά, δεν θα το ακούσεις καθόλου.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 22:32, 27-11-14:

Δεν το καταλαβαίνεις καθόλου Φωτεινούλι μου. Απ' ότι μου έλεγε η πεθερά μου, το πιπέρι μπαίνει για να σπάει την πικρίλα του καφέ και του κακάο, σημειωτέον είναι καγιέν.
Και για να στο πω και Κρητικά, δεν θα το ακούσεις καθόλου.
Αχάαα.... Έτσι εξηγούνται όλα!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:17, 29-11-14:

΄Εφτιαξα και την συνταγή της Μαρίας για το αλμυρό κέικ.
Δύο φορές κι όλας.
Την πρώτη εξαφανίστηκε μέσα σε λίγες ώρες. Και την έφτιαξα πάλι προχθές το βραδάκι προσθέτοντας περισσότερο τυράκι αυτή την φορά.
Μαρία μου σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. ΄Οπως επίσης και ο ξάδελφός μου που δεν την χορταίνει, αλλά και ένας φίλος μου που με ρωτάει συνέχεια πότε θα το ξαναφτιάξω.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 18:39, 29-11-14:

Δύο φορές κι όλας.
Την πρώτη εξαφανίστηκε μέσα σε λίγες ώρες. Και την έφτιαξα πάλι προχθές το βραδάκι προσθέτοντας περισσότερο τυράκι αυτή την φορά.
Μαρία μου σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. ΄Οπως επίσης και ο ξάδελφός μου που δεν την χορταίνει, αλλά και ένας φίλος μου που με ρωτάει συνέχεια πότε θα το ξαναφτιάξω.
Πολύ χαίρομαι που σας άρεσε Βάσω , και πάνω που σκεφτόμουν να μοιραστώ μαζί σας και μια αλμυρή τάρτα με πράσα και τυρί, θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία, γιατί αν και λίγο πιο μπελαλίδικη πραγματικά αξίζει τον κόπο

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 00:03, 10-04-15:

Ξέρω, ξέρω, το κατσικάκι και τα λοιπά πασχαλινά εδέσματα είναι λίγο "δύσκολα", πολύς κόσμος δεν τα τρώει... Εμείς όμως δεν έχουμε τέτοιο θέμα και έχουμε πει να μαζευτούμε με φίλους και να μαγειρέψουμε. Έτσι λοιπόν λέω να κάνω δύο διαφορετικές συνταγές με κατσίκι στη γάστρα. Έχετε καμιά καλή ιδέα; Βρήκα μία με αποξηραμένα βερίκοκα και γλυκοπατάτες, αλλά δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς θα έβγαινε ένα τέτοιο πιάτο...

Edit: Mόλις είδα πως η συνταγή περιλαμβάνει πετιμέζι. Πού το βρίσκω; Θα μπορούσα να το αντικαταστήσω με κάτι άλλο;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 10-04-15 στις 00:05. Αιτία: Edit
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:18, 10-04-15:

Πετιμεζι εχει και στα σουπερμαρκετ.Εχω βρει δηλαδη.
Το μονο που θα μπορουσε να το αντικαταστησει κατα την αποψη μου,ειναι το μελι.Βεβαια δεν εχουν ιδια γευση,αλλα το πετιμεζι ειναι πολυ γλυκο,εξου και το μελι.Η ζαχαρη εχει εντελως αδιαφορη γευση,οποτε δεν θα το αντικαταστουσα με αυτο.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:04, 10-04-15:

Σου βρήκα αυτό, αυτό και αυτό το οποίο βέβαια είναι με αρνάκι αλλά γίνεται οπωσδήποτε και με κατσικάκι.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 19:47, 10-04-15:

Δύο φορές κι όλας.
αν το βάλω σε φόρμα για κεικ;;;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:59, 10-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από RedCat
αν το βάλω σε φόρμα για κεικ;;;
Μια χαρά θα σου βγει. Κι εγώ σε φόρμα για κέικ το έφτιαξα και έγινε σούπερ.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 20:03, 10-04-15:

σας ευχαριστώ πολύ πολύ...θα το φτιαξω αυριο

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους