Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,509 εγγεγραμμένα μέλη και 718,480 μηνύματα σε 22,637 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 124 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα και πλύσιμο ρούχων,καθάρισμα καναπέδων,σεντονιών κλπ

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 18:21, 03-02-13:

Ποια διαδικασια χρησιμοποιειτε για το πλυσιμο των ρουχων σας; Πρωτα τα καθαριζετε απο τις τριχες και μετα πλυντηριο ή τα βαζετε κατευθειαν πλυντηριο; κ αν εχει μεινει καποια τριχα στο πλυντηριο πως διαφυλασουμε εμεις οι γυναικες την ευαισθητη περιοχη μας οταν πλενουμε τα εσωρουχα μεσα σε αυτο; Θα ηθελα την γνωμη σας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:33, 03-02-13:

Προσωπικά κάνω καλό καθάρισμα (μετά το τίναγμα) στα ριχτάρια, κουβέρτες κλπ που ως επί το πλείστον μαζεύουν τρίχες, με ρολό που κολλάνε πάνω του. Στα ρούχα δεν ακολουθώ την ίδια διαδικασία. Αγόρασα και αυτό το νέο προϊόν της dettol για απολύμανση στα ρούχα και σκοπεύω να το δοκιμάσω στις πετσέτες μπάνιου και τα εσώρουχα. Επιπλέον 1-2 φορές τη βδομάδα βουρτσίζω τη μικρή με furminator για να γλιτώσω και λίγη τριχόπτωση!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 20:01, 03-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Προσωπικά κάνω καλό καθάρισμα (μετά το τίναγμα) στα ριχτάρια, κουβέρτες κλπ που ως επί το πλείστον μαζεύουν τρίχες, με ρολό που κολλάνε πάνω του. Στα ρούχα δεν ακολουθώ την ίδια διαδικασία. Αγόρασα και αυτό το νέο προϊόν της dettol για απολύμανση στα ρούχα και σκοπεύω να το δοκιμάσω στις πετσέτες μπάνιου και τα εσώρουχα. Επιπλέον 1-2 φορές τη βδομάδα βουρτσίζω τη μικρή με furminator για να γλιτώσω και λίγη τριχόπτωση!
Εβγαλε η Dettol για ρουχα;;; Τελεια! Θα παω να το παρω!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,706 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:43, 03-02-13:

Κορίτσια δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια απολύμανση, τι μπορούμε να κολλήσουμε από μια υγιή γάτα?
(τα εσώρουχά μου τα έπλενα και τα πλένω πάντα στο χέρι, για να είμαι σίγουρη οτι ξεπλένονται σχολαστικά χωρίς ίχνος απορρυπαντικού)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh έγραψε στις 20:48, 03-02-13:

Η γατα ειναι υγιης αλλα επειδη κυλιουντε οπου να'ναι οι τριχες δεν θα ειναι τοσο καθαρες φανταζομαι. Και δεν μιλαμε για τα χερια το σωμα ή το προσωπο αλλα για την ευαισθητη περιοχη.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,706 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:58, 03-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από tz3nh
Η γατα ειναι υγιης αλλα επειδη κυλιουντε οπου να'ναι οι τριχες δεν θα ειναι τοσο καθαρες φανταζομαι. Και δεν μιλαμε για τα χερια το σωμα ή το προσωπο αλλα για την ευαισθητη περιοχη.
Για την ευαίσθητη περιοχή δεν το συζητώ, αλλά επειδή διάβασα για πετσέτες.
Τις πλένω ξέχωρα σε 60+ βαθμούς στο πλυντήριο και δεν έχω δει τρίχα μέχρι τώρα πάνω τους. Ούτε σε σε σεντόνια, μετά το πλύσιμο. Μόνο σε μπλούζες συνθετικές και φλις μπουφάν, εκεί η τρίχα ακόμα και με το ρολλό δεν φεύγει καθόλου εύκολα
ούτε μετά το πλύσιμο.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 21:09, 03-02-13:

Ε τις πετσέτες επειδή σκουπίζουμε την ευαίσθητη περιοχή! Δεν θεωρώ πως έχουν κάτι οι τρίχες της γάτας, απλά προτιμώ να μην βγαίνουν τα εσώρουχά μου με γούνα!

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh έγραψε στις 21:18, 03-02-13:

Ε τις πετσέτες επειδή σκουπίζουμε την ευαίσθητη περιοχή! Δεν θεωρώ πως έχουν κάτι οι τρίχες της γάτας, απλά προτιμώ να μην βγαίνουν τα εσώρουχά μου με γούνα!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:55, 03-02-13:

Συγνώμη που θα επιμείνω, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς έρχονται οι πετσέτες που σκουπίζεστε σε επαφή με τις τρίχες της γάτας.
Πλένω ξεχωριστά τις πετσέτες βέβαια, και αφού τις σιδερώσω, είτε τις τακτοποιώ σε συρτάρια, είτε βρίσκονται κρεμασμένες στο μπάνιο και η δική μου γάτα δεν πηδάει να τριφτεί πάνω τους, δεν συνηθίζει να ασχολείται μαζί τους καν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:18, 03-02-13:

Θα συμφωνησω απολυτα με την Αλεξανδρα. Δεν υπαρχει κανενας λογος τετοιας σχολαστικης καθαριοτητας, αλλα τις τριχες πρεπει να τις βγαζουμε πρωτα. Να σας πω εδω οτι επειδη οι γατουλες σας ειναι μικρες, οι περισσοτερες κατω του ενος ετους, οσον αφορα τις τριχες δεν εχετε δει τιποτα ακομα.
Απο οτι εχω δει εγω ολα αυτα τα χρονια οσο μεγαλωνει μια γατα τοσο χειροτερευει η τριχοπτωση, βεβαια οφειλω να πω πως ειδα στο mycat οτι υπαρχουν tip που και την γατουλα βοηθανε να εχει λιγωτερη τριχοπτωση και ετσι να καταπινει λιγωτερες τριχες αλλα και την δικια μας ζωη να κανει ευκολωτερη, ομολογω πως δεν τα γνωριζα πριν και ειμαι ευγνωμων που τα εμαθα.
Εγω λοιπον πρωτα καθαριζω τα παντα με την ηλεκτρικη με το ειδικο εξαρτημα, μετα τιναγμα καλο και τελος πλυσιμο στο πλυντηριο, στους 40 βαθμους ομως για οικονομικους και οικολογικους λογους, τους 60 τους εχω κοψει εδω και χρονια. Τα εσωρουχα παντα στο χερι.

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 23:23, 03-02-13:

Προσωπικά, βάζω πετσέτες και εσώρουχα μαζί σε πλύση με υψηλούς βαθμούς. Τα ρούχα τα τινάζω ελαφρά και τα πλένω κανονικά στους 40 και μετά στο σιδέρωμα έχω ρολλό με κόλλα και τα καθαρίζω πιο σχολαστικά.
Με τη σειρά μου θα πω όχι στην υπερβολική απολύμανση, γιατί ρίχνει τις άμυνες του οργανισμού.
Ειδικά όσον αφορά την ευαίσθητη περιοχή, η πολλή απολύμανση και τα περίεργα/αντιβακτηριδιακά σαπούνια διαταράσσουν τις ισσοροπίες. Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε με τα εσώρουχα εάν έχετε ευαισθησία, είναι να τα πλένετε με φυσικό σαπούνι (πχ αρκάδι). Είχα διαβάσει επίσης, ότι μπορείς να πλύνεις μια χαρά με ζεστό νερό και μαγειρική σόδα, και για μαλακτικό να χρησιμοποιήσεις λευκό ξύδι με αιθέρια έλαια. Γενικά χρησιμοποιώ αυτόν τον τρόπο καθαρισμού, αλλά δεν το έχω κάνει σε ρούχα, οπότε δεν ξέρω Αλλά είναι σίγουρα μια υγιεινή, οικολογική και οικονομική εκδοχή.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 01:08, 04-02-13:

Όχι δεν έρχονται άμεσα σε επαφή οι πετσέτες με τις τρίχες της γάτας, απλά συζητάμε για την περίπτωση που μένουν μέσα στον κάδο!

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 12:22, 04-02-13:

Πωπω βρε κορίτσια, με προβληματίσατε...
Εγώ σκεφτόμουν, ότι από τη στιγμή που τα ρούχα πλένονται στο πληντύριο ακόμα και στους 30-40 βαθμούς, δεν τίθεται θέμα. Στην τελική, σκεφτόμουν, ακόμα και να έχουν μείνει τρίχες πάνω στα ρούχα, είναι θέμα αισθητικό μετά, αφού αποκλείεται μετά από μια πλύση να κουβαλούν μικρόβια ή οτιδήποτε άλλο!! Εάν σιδερώνεις τα εσώρουχα, ειδικά στην περιοχή που όλοι ξέρουμε ποιά είναι, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Δηλαδή έχει τύχει σε κάποια από εσάς μετά από πληντύριο να δει ρούχο μες στην τρίχα;;! (εννοείται εκτός υφασμάτων όπως το φλις που αναφέρθηκε, από το οποίο πρέπει να τις βγάλεις με το τσιμπιδάκι...)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:43, 04-02-13:

Εαν καποιος εχει δυο- τρια γατια και περασουν τα δεκα χρονια, που σημαινει οτι η τριχοπτωση ειναι αρκετα μεγαλη, υπαρχει πιθανοτητα να δεις και καμμια τριχα σε καποιο ρουχο. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι και επικινδυνες. Σας το λεω εγω που εχω ολων των ειδων τις αλλεργιες και ευαισθησιες, δεν εχω παθει ποτε τιποτα απο τις τριχες τους και ζω με γατες εδω και σχεδον 21 χρονια.
Οσο για τα ρουχα που κρατανε πιο ευκολα τις τριχες υπαρχει απλος και ευκολος τροπος να τις βγαζετε, σελοτειπ ή καποια πιο φαρδια ταινια συσκευασιας ας πουμε. Για τα πιο ευκολα ρουχα το εξαρτημα με το βουρτσακι της ηλεκτρικης.
Υ.Γ. Εχω παρατηρησει οτι περισσοτερη τριχα βγαζουν τα μονοχρωμα γατια και αυτα που εχουν αρκετο μαυρο. Οι τριχρωμες γατουλες βγαζουν τις λιγωτερες τριχες παντως.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 13:10, 04-02-13:

Βάσω νομίζω σώζεις την κατάσταση και εμάς από τις (πιθανόν) υστερικές φοβίες μας! Εγώ δεν έχω κανένα θέμα π.χ. να τρώω χωρίς να πλύνω τα χέρια μου αφού παίξω με το τσιτσίνι μου, διότι ναι, δε φοβάμαι καθόλου, αλλά για το πλυντήριο έχω πάντα θέμα, ανεξαρτήτως γάτας! Από παλιά! Ίσως είναι απλά μια εμμονή! Καλημέρακαι καλή εβδομάδα!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:19, 04-02-13:

Πάντως Φωτεινή μου, όντως η Μίσι είναι μικρή και ακόμα στην ουσία δεν βγάζει τρίχα, οπότε καλό θα ήταν να προετοιμαστείς λίγο για αυτό που θα ακολουθήσει.
Βέβαια μην με ακούτε και πολύ εμένα γιατι είμαι και λίγο υπερβολική...διότι αυτό που έχω δεν είναι γάτα....είναι συνώνυμο της τριχόπτωσης. Η Ραλλού μαδάει συνέχεια, από το πρωί ως το βράδυ και από την νύχτα ως το μεσημέρι, αρνείται κατηγορηματικά το χτένισμα και φυσικά χώνεται παντού.
Προσωπικά στα ρούχα δεν βάζω ηλεκτρική, γιατί φοβάμαι μην χαλάσουν από την πίεση, έχω παρατηρήσει ότι τα φθείρει αρκετά. Απλά με το που μπαίνω σπίτι, βγάζω τα ρούχα μου και βάζω ρούχα σπιτιού, τα οποία δεν έχω πρόβλημα και να έχουν 5 τρίχες πάνω. Τα σεντόνια με το ρολό και όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρική πριν το πλυντήριο. Και πλένω στου 40 κατά μέσο όρο. Και η επόμενη γάτα, που θα πάρω εννοείται ότι θα είναι Sphynx.....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 13:31, 04-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Και η επόμενη γάτα, που θα πάρω εννοείται ότι θα είναι Sphynx.....
αααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh έγραψε στις 15:23, 04-02-13:

κ αν την βαρεθεις της βαζεις και καμια περουκα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 18:14, 03-03-13:

Παιδιά ανακάλυψα την τέλεια βούρτσα για απομάκρυνση τρίχας/χνουδιών κλπ κλπ από τα σεντόνια! Είναι θαυματουργή σας λέω! Μου ήρθε φλασιά πως μου είχε πάρει μια τέτοια κάποτε η μαμά μου και δεν την είχα χρησιμοποιήσει ποτέ, την ξέθαψα και τη δοκίμασα μόλις στην παπλωματοθήκη αλλά και σε μάλλινη μπλούζα! Παραθέτω εικόνα!

Παράθεση

Milve (Ήβη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Milve
H Ήβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H Milve έγραψε στις 18:23, 03-03-13:

Από που μπορώ να προμηθευτώ μια τέτοια βούρτσα?? Θα με έσωζε από πολύ κόπο !!! Όπου έχω πάει πουλάνε μόνο τα κλασικά roll με την αυτοκόλλητη ταινία...

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 18:29, 03-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Θα συμφωνησω απολυτα με την Αλεξανδρα. Δεν υπαρχει κανενας λογος τετοιας σχολαστικης καθαριοτητας, αλλα τις τριχες πρεπει να τις βγαζουμε πρωτα. Να σας πω εδω οτι επειδη οι γατουλες σας ειναι μικρες, οι περισσοτερες κατω του ενος ετους, οσον αφορα τις τριχες δεν εχετε δει τιποτα ακομα.
Απο οτι εχω δει εγω ολα αυτα τα χρονια οσο μεγαλωνει μια γατα τοσο χειροτερευει η τριχοπτωση, βεβαια οφειλω να πω πως ειδα στο mycat οτι υπαρχουν tip που και την γατουλα βοηθανε να εχει λιγωτερη τριχοπτωση και ετσι να καταπινει λιγωτερες τριχες αλλα και την δικια μας ζωη να κανει ευκολωτερη, ομολογω πως δεν τα γνωριζα πριν και ειμαι ευγνωμων που τα εμαθα.
Εγω λοιπον πρωτα καθαριζω τα παντα με την ηλεκτρικη με το ειδικο εξαρτημα, μετα τιναγμα καλο και τελος πλυσιμο στο πλυντηριο, στους 40 βαθμους ομως για οικονομικους και οικολογικους λογους, τους 60 τους εχω κοψει εδω και χρονια. Τα εσωρουχα παντα στο χερι.
Βασουλα μου που θα βρω αυτα τα tip;;

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 19:05, 03-03-13:

Tώρα ξέρω πως μπλέκω σε γυναικεία χωράφια αλλά επίσης πολύ καλή δουλειά πριν το πλύσιμο κάνουν και τα αυτοκόλλητα ρολλά του ΙΚΕΑ ή Praktiker, ξέρετε ποιά εννοώ...!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:07, 03-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από kathy85
Βασουλα μου που θα βρω αυτα τα tip;;
Κατερινα μου ειναι διασπαρμενα σε διαφορα θεματα, μπορει και να τα εχεις δει ηδη, απλα εγω πριν μπω στο mycat δεν τα γνωριζα και λειτουργουσα μονον εμπειρικα.
Το ενα ειναι το furminator η ειδικη χτενα-βουρτσα, οπως θες το λες για το χτενισμα των γατιων, εχει τεραστια διαφορα με τις απλες βουρτσες. Το αλλο με το οποιο εχω δει σημαντικη διαφορα ειναι το ελαιολαδο ή το λαδι σολωμου, που κανει την τριχα τους και πολυ πιο λαμπερη και πολυ πιο γερη, εγγυημενο αυτο. Ενα αλλο που το ηξερα κι εγω απο μονη μου ειναι να καθεται το γατακι στον ηλιο οσο περισσοτερο γινεται, δεν γνωριζω τον ακριβη μηχανισμο αλλα κανει το τριχωμα τους πολυ-πολυ καλυτερο, αυτο το καταλαβαινεις περισσοτερο στα μαυρα γατια.
Δεν θυμαμαι κατι αλλο τωρα, αν καποια στιγμη θυμηθω θα σου γραψω μηνυματακι.

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 19:10, 03-03-13:

Κατερινα μου ειναι διασπαρμενα σε διαφορα θεματα, μπορει και να τα εχεις δει ηδη, απλα εγω πριν μπω στο mycat δεν τα γνωριζα και λειτουργουσα μονον εμπειρικα.
Το ενα ειναι το furminator η ειδικη χτενα-βουρτσα, οπως θες το λες για το χτενισμα των γατιων, εχει τεραστια διαφορα με τις απλες βουρτσες. Το αλλο με το οποιο εχω δει σημαντικη διαφορα ειναι το ελαιολαδο ή το λαδι σολωμου, που κανει την τριχα τους και πολυ πιο λαμπερη και πολυ πιο γερη, εγγυημενο αυτο. Ενα αλλο που το ηξερα κι εγω απο μονη μου ειναι να καθεται το γατακι στον ηλιο οσο περισσοτερο γινεται, δεν γνωριζω τον ακριβη μηχανισμο αλλα κανει το τριχωμα τους πολυ-πολυ καλυτερο, αυτο το καταλαβαινεις περισσοτερο στα μαυρα γατια.
Δεν θυμαμαι κατι αλλο τωρα, αν καποια στιγμη θυμηθω θα σου γραψω μηνυματακι.
Σ'ευχαριστω πολυ πολυ!!!!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 21:51, 03-03-13:

Μόλις μάθω που πουλάνε τέτοιες βούρτσες θα σας ενημερώσω πάραυτα!

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh έγραψε στις 10:56, 04-03-13:

Αχ μπραβο ρε Φωτεινη! Θα με σωσεις! Πλενω τα ρουχα και παλι εχουν τριχες... ντρεπομαι να παω στην δουλεια! Οσο για τα ρολλα χρειαζομαι 3 ρολλα την ημερα με τοση τριχα που βγαζει ο Μακ. Δεν την παλευω αλλο!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:45, 04-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από tz3nh
Αχ μπραβο ρε Φωτεινη! Θα με σωσεις! Πλενω τα ρουχα και παλι εχουν τριχες... ντρεπομαι να παω στην δουλεια! Οσο για τα ρολλα χρειαζομαι 3 ρολλα την ημερα με τοση τριχα που βγαζει ο Μακ. Δεν την παλευω αλλο!
Τζενη και γι' αυτο υπαρχει λυση. Μεσα στο σπιτι δεν θα φορας τα ρουχα που φορας και εξω, θα εχεις αλλα προχειρα και κατα προτιμησιν ανοιχτοχρωμα που δεν θα σε πολυνοιαζει να εχουν και καμμια τριχουλα. Τα ρουχα που φορας εξω, μολις γυριζεις θα τα βγαζεις και θα τα τιναζεις λιγακι και οταν τα φορας δεν θα παιρνεις αγκαλια τα γατια.
Επισης ενα καλο tip για οταν φορας το παντελονι ή την φουστα, θα ανεβαινεις πανω στο κρεββατι ουτως ωστε να μην ακουμπησει το κατω μερος του στο πατωμα οπου μπορει να εχει τριχιτσες.
Επισης καλο θα ηταν να αναθεωρησεις το χρωμα των σεντονιων σου και γενικα τα στρωσιδια σου, εφ' οσον τα γατια σου βγαζουν ανοιχτοχρωμη τριχα, θα στρωνεις ανοιχτα χρωματα, εγω οταν ειχα την Ζουζου μου που ηταν μαυρη, καταργησα τελειως τα λευκα σεντονια και τωρα τα εχω σαν καινουργια.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 11:16, 05-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Tώρα ξέρω πως μπλέκω σε γυναικεία χωράφια αλλά επίσης πολύ καλή δουλειά πριν το πλύσιμο κάνουν και τα αυτοκόλλητα ρολλά του ΙΚΕΑ ή Praktiker, ξέρετε ποιά εννοώ...!
Μόλις μάθω που πουλάνε τέτοιες βούρτσες θα σας ενημερώσω πάραυτα!
Ηλία σε συγχωρούμε και αυτό για να σώσεις τη γυναίκα σου!!! Σε εμένα τα ρολά αυτά δεν κάνουν τίποτα μπροστά σε αυτή την καταπληκτική βούρτσα, φωτογραφία της οποίας επισύναψα σε παλιότερο ποστ! Λοιπόν η μητέρα μου μου είπε πως μάλλον από τη λαϊκή θα την είχε πάρει ή από αυτά τα κλασικά μαγαζάκια που τα βρίσκεις όλα, από μανταλάκια μέχρι λεκάνες κλπ κλπ (στη Θεσσαλονίκη έχει τέτοια μαγαζάκια κάτω από του Καπάνη, στα λουλουδάδικα, στην Αθήνα τώρα δεν ξέρω), οπότε Ηλία σπεύσε να της πάρεις 2-3 δώρο!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 05-03-13 στις 11:23.
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 11:19, 05-03-13:

Σπέεεεεευδω !!!!!!

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh έγραψε στις 13:35, 08-03-13:

Τζενη και γι' αυτο υπαρχει λυση. Μεσα στο σπιτι δεν θα φορας τα ρουχα που φορας και εξω, θα εχεις αλλα προχειρα και κατα προτιμησιν ανοιχτοχρωμα που δεν θα σε πολυνοιαζει να εχουν και καμμια τριχουλα. Τα ρουχα που φορας εξω, μολις γυριζεις θα τα βγαζεις και θα τα τιναζεις λιγακι και οταν τα φορας δεν θα παιρνεις αγκαλια τα γατια.
Επισης ενα καλο tip για οταν φορας το παντελονι ή την φουστα, θα ανεβαινεις πανω στο κρεββατι ουτως ωστε να μην ακουμπησει το κατω μερος του στο πατωμα οπου μπορει να εχει τριχιτσες.
Επισης καλο θα ηταν να αναθεωρησεις το χρωμα των σεντονιων σου και γενικα τα στρωσιδια σου, εφ' οσον τα γατια σου βγαζουν ανοιχτοχρωμη τριχα, θα στρωνεις ανοιχτα χρωματα, εγω οταν ειχα την Ζουζου μου που ηταν μαυρη, καταργησα τελειως τα λευκα σεντονια και τωρα τα εχω σαν καινουργια.
Φοραω συνηθως μαυρα και καταλαβαινεις τι ωραια που πανε οι ασπρες τριχες του Μακ πανω τους και επειδη δεν μπορω να περιμενω να αλλαξω ρουχα και να τον παρω αγκαλια γιατι ο αγαπουλης μου με υποδεχεται παντα στην πορτα οταν επιστρεφω σπιτι και λιωνω!

Αλλα εχεις δικιο Βασω μου!

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 13:40, 08-03-13:

Α ρε Τζενάκι, εφιάλτης οι Μακ-ό-τριχες...

Παράθεση

livefree

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη livefree
H livefree αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H livefree έγραψε στις 00:38, 13-10-15:

Γεια σε ολους! Εχω ενα μεγαλο θεμα πλεον με το γατακι μου. Το πηραμε οταν ηταν γυρω στο 1.5 μηνων. Την πρωτη φορα που ηρθε σπιτι , τα εκανε πανω στον καναπε. Αν κι αμεσως εμαθε την αμμο , αυτο συνεχιστηκε. Συνεχισε να κατουραει πανω στον καναπε αλλα εχει κανει και 2 φορες το αλλο!!! Τωρα το εχουμε πανω απο 3 βδομαδες και το συνεχιζει αυτο!! Αν και παει στην αμμο , παει και στο καναπε οποτε του καπνισει! Εχω καθαρισει ολο τον καναπε εκατο φορες με απορρυπαντικα , εχω ριξει και ξυδι και τιποτα κανενα αποτελεσμα! Δε ξερω τι αλλο να κανω πια! Εχει κατουρησει κανα δυο φορες και σε αλλα σημεια αλλα το στανταρ ειναι πλεον στον καναπε οπου μπορει να κανει και τα δυο οπως ειπα ηδη! Τι με συμβουλευετε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 01:07, 13-10-15:

Γεια σου,παει στο καναπε γιατι του μυριζει εκει ,ειναι δυσκολο να φυγει η μυρωδια ,το εχω παθει και γω στο παρελθον με τη μια γατουλα μου.Μηπως η αμμος βρωμιζει αμεσως και για αυτο παει εκει,τα γατακια εαν δεν ειναι καθαρη η αμμος πανε αλλου και το δικος σας παει στο καναπε γιατι εκει του μυριζει.Παρε αμμο που να ειναι καλη και να γινεται συμπαγης σβωλος,για να μην βρωμιζει ευκολα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

livefree

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη livefree
H livefree αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H livefree έγραψε στις 02:36, 13-10-15:

πηραμε την καλυτερη αμμο που μας προτειναν στο pet shop. την αμμο του την καθαριζω συχνα και την εχω αλλαξει ηδη τρεις φορες... τι μπορω να κανω για να φυγει η μυρωδια?? εσυ τι εκανες?

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 03:30, 13-10-15:

Κυκλοφορουν στην αγορα ειδικα καθαριστικα για γατες, urine off λεγεται ενα απο αυτα. Δοκιμασε επισης να παρεις μια πιο χαμηλη λεκανη αν αυτη που εχεις ειναι ψηλη γιατι τα γατακια δυσκολευονται με τις μεγαλες. Αν δεν βρεις μικρη και χαμηλη λεκανη ψαξε για πλαστικο ταπερακι ή κιβωτιο αποθηκευσης. Η αμμος παιζει πολυ σημαντικο ρολο γι' αυτο προτιμησε καποια με μικρο κοκκο, μη αρωματικη. Ισως να ηταν καλη ιδεα να εβαζες αλλη μια λεκανη κοντα στον καναπε. Επειδη ειναι μικρουλι μπορει να προλαβαινει να παει στην αμμο του.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 11:12, 13-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από livefree
πηραμε την καλυτερη αμμο που μας προτειναν στο pet shop. την αμμο του την καθαριζω συχνα και την εχω αλλαξει ηδη τρεις φορες... τι μπορω να κανω για να φυγει η μυρωδια?? εσυ τι εκανες?

Συμφωνω απολυτα με τη Nelliel .

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 11:42, 02-11-16:

Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα ! Ηθελα να σας ρωτήσω αν έχετε αποψη για την επαναφορτιζόμενη σκούπα karcher k55 ή Κ65. Διαθέτει μία έξτρα βούρτσα που τα βιντεάκια στο you tube λένε οτι κάνει θαύματα στη συλλογή τρίχας από τα χαλιά .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyros
Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 21:01, 29-01-17:

Για να φύγει η μυρωδιά από τα ούρα της γάτας δοκιμάστε οξυζενέ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μπαζάαρ ρούχων; - Από irinaki
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-09-09 στις 17:22.
    • Πλύσιμο γάτας - Από aser
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-06-09 στις 12:45.
    • Πού και κάθε πότε...; Πλύσιμο των μπολ - Από gourgourakos
      Το θέμα έχει λάβει 40 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-05-09 στις 12:12.
    • Πλύσιμο γατο-αντικειμένων - Από Julian
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-04-08 στις 09:05.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους