Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,649 εγγεγραμμένα μέλη και 718,193 μηνύματα σε 22,544 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 358 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φόλα στην γειτονιά μου - Έξαρση περιστατικών στο Ρέθυμνο

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Greg House
Ο Μανόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Greg House έγραψε στις 16:28, 06-02-14:

Σηκωθηκα σημερα για μια πολυασχολη μερα και βγαινοντας απο το σπιτι παω να πηγα να πεταξω τα σκουπιδια. Εκει βλεπω το πρωτο θυμα. Δεν καταλαβα αμεσως τι ηταν ,αλλα εκεινη την στιγμη με πλησιασε ενας γειτονας και μου ειπε "Ριξανε φολα ,ειναι και αλλο εκει στο ξενοδοχειο νεκρο...". Κεραμιδα...κοιταζω ενα γυρο και σε μια γωνια βρισκω μια τριτη...πονεσε η ψυχη μου ,ομως ηταν ζωντανη ακομη! Την πηγα στον κτηνιατρο με το μηχανακι , μεσα στην βιασυνη μου ουτε βαλιτσακι δεν πηγα να παρω. Τωρα ,λυπαμαι που το λεω ειναι στο μπαλκονι μου σκεπασμενος μεσα σε κουτα , απομωνομενος απο τις δικες μου γατες. Νομιζω οτι θα τα καταφερει... προς το παρων του εχω βαλει μονο νερο. Γυρισα στην γειτονια και μαζεψα 2-3 αλουμινοχαρτα ,δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσε να δειχνει σαν αποπειρα...τα πεταξα ομως και λιγο αργοτερα σκεφτηκα οτι ισως επρεπε να τα κρατησω... Ομως δηλητηριαστηκαν γατες που ηταν μονο στους καδους της πλατειας που μενω ,20 μετρα πιο πανω ηταν και αλλο αλουμινοχαρτο ,αλλα μου ειπε μια γειτονισσα οτι τάισε καποιες με αυτο η ιδια. Μου περασε η ιδεα ,αλλα δεν νομιζω στην τελικη ,δεν θα μου το ελεγε ετσι... και οι γατες φωλιαζουν στο ανοιγμα κατω απο το μπαλκονι της. Πιο πανω στο σταυροδρομι παλι τιποτα ,ολες οι γατες ηταν εκει ,χωρις συμπτωματα.
Ο γιατρος εκανε του γατου 3 ενέσεις ,ειδε σε διαστημα λιγων λεπτων καποια αναθαρηση του ζωου . Εως και τωρα λιγες ωρες αργοτερα ,δειχνει μια αργη σταθερη πορεια προς το καλυτερο. Δεν γνωριζω ποσες ωρες ηταν δηλητηριασμενος ,αλλα η ενεση για να κανει εμετο δεν εφερε αποτελεσμα ,προφανως το ζωο ειχε χωνεψει ,που σημαινει απο 3 και πανω ,σωστα; Επισης τα πισω του ποδια δεν εχουν δειξει σημαδια ζωης... Θα καταφερει να κινηθουν αν καλυτερευει; Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι οι ενεσεις ηταν ο,τι μπορουσαμε να του κανουμε ,παραδεχομαι οτι ,εχω διαβασει αποσπασματικα για περιπτωσεις αλλα το μυαλο μου εχει κολλησει και δεν θυμαμαι ,για φροντιδες ουτε για αγωγες τιποτα. Παρακαλω ενημερωστε με. Επισης ,με λυπη μου λεω οτι τα 25 ευρω που μου πηρε ο γιατρος με ζορισαν αφανταστα και αφηνω την ΔΕΗ μου απληρωτη τωρα ,αν χρειαστει και αλλα χρηματα ,δεν θα τα καταφερω... Θα ηθελα παρακαλω πληροφοριες καθε ειδους οσον αφορα την φροντιδα του ζωου και τις κινησεις του κτηνιατρου.
Στην γειτονια φοβομαστε επαναληψη του συμβαντος τις επομενες μερες. Δεν ξερω τι θα καταφερω να οργανωσω με γειτονες ,συγγενεις ή οτιδηποτε ,ξερω ομως οτι δεν θα το επιτρεψω ξανα ,με καθε μεσον. Βραζω απο οργη οσο σας γραφω ,αν ηξερα ποιος θα τολμουσε να κανει κατι τετοιο στην γειτονια μου (και λεω "μου" διοτι η οικογενεια μου εγκατασταθηκε πρωτη εδω και με διαστημα μερικων χρονων απο τους επομενους γειτονες ,και τα ξενοδοχειακα συγκροτηματα που ακολουθησαν.) ,απο την στιγμη πιου δεν εχω ακουσει ξανα για τετοιο περισατικο στα...18 απο τα 23 χρονια μου που ζω εδω και τα θυμαμαι...Αν θα ..."παρω τον νομο στα χερια μου"; Ελπιζω να μην γινω αυτοπτης μαρτυρας αλλης αποπειρας ,γιατι ναι ,θα τον στειλω στα επειγοντα.
Τελος θελω να ενημερωσω τυχον Ρεθεμνιωτες που θα το διαβασουν ,οτι ακουσα και για αλλα περιστατικα στο ρεθυμνο οταν ηουν στον κτηνιατρο ,καθως και ο ιδιος ο γιατρος μου ειπε οτι ειχε περιστατικο με σκυλο τις προηγουμενες μερες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:32, 06-02-14:

Υπάνθρωποι και κτήνη χωρίς παιδεία κι ανθρωπιά...
Ειλικρινά κρίμα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 17:27, 06-02-14:

Πόσο κρίμα θεε μου. Δικαιολογημένη η οργή σου Μανόλη. Επίσης πολλά μπράβο που δεν προσπέρασες το γατάκι. Εγω σκεπτόμενη θετικά είμαι σίγουρη πως θα ζήσει. Πες μας όταν θα έχεις νεότερα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Μανόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Greg House έγραψε στις 19:50, 06-02-14:

Πριν φυγω για το ραντεβου στο κομμωτηριο ,ο γατος ειχε κουραστει απο την προσπαθεια να σηκωθει που κατεβαλλε ακαταπαυστα και τον επαιρνε ο υπνος. Πηγα να τον τσεκαρω πριν βγω απο το σπιτι ,ξυπνησε ελαχιστα και αρχισε παλι για λιγο την προσπαθεια ,επειτα σταματησε ,αλλα παραδοξως μου εδειξε κατι σαν ευγνωμοσυνη ,γιατι τριφτικε στο χερι μου και μου γουργουρισε...συγκινηθηκα οταν το σκεφτηκα. Του μιλαω και τον χαϊδευω καθησυχαστικα οσο μπορω. Τωρα που επεστρεψα ηταν ξυπνιος και μπορουσε να σηκωσει το μισο του σωμα με τα μπροστινα ποδια ,που εχουν παψει να τρεμουν και δεν κανει κινησεις ολη την ωρα. Δυστυχως ομως ,ειδα οτι τα πισω του ποδαρακι ειναι αψυχα ακομη... στενοχωριεμαι αφανταστα και αναρωτιεμαι αν γινεται η δηλητηριαση να του αφησει μονιμο κουσουρι... θα ειναι θανατικη καταδικη για ενα αδεσποτο σαν και αυτον ,γιατι εκτος των αλλων ,εχει ανακτησει ευσυνειδησια και τωρα ,παρολλο που δεν αντιδρα στο αγγιγμα μου ,διακρινω την ανησυχια του.. γνωριζα τις γατες τις γειτονια μου ,ο συγκεκριμενος δε ηταν δειλο γατι ,αλλα ηταν αγριο ,δεν ηθελε να πλησιαζει ανθρωπους χωρις λογο (φαγητο δηλαδη). Ετσι ,εγω θα αδυνατω οικονομικα να τον κρατησω να τον φροντιζω και κανεις αλλος δεν θα μπει στον κοπο. Δεν λεω οτι οι γειτονες μου που γνωριζω μισουν τις γατες ,απλως δεν θα ασχοληθουν ,τις αφηνουν στην ησυχια τους... ισως καποιοι δινουν αποφαγια στα ζωα μερικες φορες ,μεχρι εκει.
Τωρα ,1 ωρα αργοτερ του εβαλα λιγη τροφη που αγορασα ,του εφτιαξα 2 κουτες που ειχα ωστε να καλυβουν ρευματα καυ ψυχρα οσο μπορω ,του εβαλα ενα μουσαμα απο πανω για να μην τυχον βρεξει και γινουν ολα μουσκεμα με τον γατο μεσα...τον εχω σκεπασμενο με μια πετσετα που εχω για το μπανιο των γατιων μου (καθαρη και στεγνη) και το νερο του σε μια γωνια. Δεν μπορω να προσφερω τιποτα καλυτερο...Νωριτερα τον εβγαλα οσο εφτιαχνα τις κουτες. Καθοταν εκει που τον αφησα σε καθιστη σταση χωρις να κουναει... υστερα τον αφησα μπροστα στις κουτες και συρθηκε λιγο κουρασμενα προς τα μεσα ,πριν τον βοηθησω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:49, 06-02-14:

Ψυχάκι μου γλυκό, εύχομαι καλή και πλήρη ανάρρωση να έχει Μανόλη μου. Τα ζώα κάτι τέτοιες στιγμές μας δίνουν μαθήματα ζωής με τη δύναμη και την επιμονή τους. Δεν λιποψυχούν. Τέτοιο μεγαλείο... Ας γίνει ό,τι είναι καλύτερο για το μικράκι...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mamama

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mamama
H mamama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H mamama έγραψε στις 23:21, 06-02-14:

Μπράβο Μανόλη που δεν προσπέρασες και νοιάστηκες. Εύχομαι ό,τι καλύτερο μπορεί να γίνει. Ενημέρωνέ μας.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 02:07, 07-02-14:

Μπραβο σου. Εστω και αυτο που μπορεις ειναι κατι για να σωθει η ζωουλα του. Κατι τετοια Ζωα λιγο πολυ εχουμε ολοι συναντησει ή ακουσει γι αυτα. Η κακια τους και η μικροψυχια τους θα κριθει καποια στιγμη

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Greg House έγραψε στις 12:42, 07-02-14:

Καλημερα. Σημερα Ξυπνησα πριν απο 2 ωρες και πηγα να ελεγξω το γατο. Στην αρχη θορυβηθηκα γιατι φαινεται οτι απο χθες στις 4 που πηγα να κοιμηθω ,ειχε συρθει εξω απο την κουτα ,και η χθεσινοβραδυνη βροχη τον ειχε μουσκεψει. Τον καθαρισα και τον στεγνωσα οσο μπορουσα και μετα μας εκανε και ο ηλιος το χατηρι επιτελους. Τωρα τον εχω παλι μεσα στην κουτα σε σκιερο μερος ,ειναι κανονικη θερμοκρασια εντος ,μαζι με την πετσετουλα ,νερο και φαγητο παντα.
Τωρα ,ωρα για τα καλυτερα νεα ,ειδα κινηση στα πισω του ποδια! Δεν το εκανε για πολυ ωρα ,ομως ειναι μια αρχη.
Κατα τα αλλα ,εκανα μια βολτα στην γειτονια σημερα ,δεν ειδα πουθενα καινουρια σημαδια αποπειρας δηλητηριασης. Αποφασισα οτι μολις μπορει η τσσεπη μου θα αγορασω καμια ντουζινα αντιπαραστιτικα κολλαρα και θα βαλω σε ολες τις γατες που θα φροντιζω και ελεγχω απο εδω και μπρος...

Παράθεση

georgetam

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgetam
Ο georgetam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O georgetam έγραψε στις 14:17, 07-02-14:

Τέλια αυτά είναι πολύ καλά νέα! Είναι πολύ καλό σημάδι το κούνημα στα πίσω πόδια! δείχνει βελτίωση! ελπίζω να είναι καλά μέσα σε λίγες μέρες!
όσο για τις φόλες την επόμενη φορά θα πρέπει να φωνάξεις την αστυνομία. Ακόμη και να μην τον πιάσουν ίσως να τρομάξει και να μην ξανασκεφτεί να το κάνει!

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Greg House έγραψε στις 16:01, 07-02-14:

Βγηκα παλι πριν λιγο εξω να δω τι κανει ο ταλαιπωρημενος γατος μας. Τον ειδα ανασηκωμενο στα μπροστινα ποδια ,μολις βγηκα ,μου νιαουρισε παρακλητικα. πλησιασα ,τον χάιδεψα λιγο και εκλεισε τα ματια...τα ματια του δεν τα ανοιγει πολυ ,τα μισοανοιγει ομως αρκετες φορες. Ειδα οτι ειχε χυσει λιγο νερο απο το μπωλακι και αναρωτηθηκα αν ηπιε καθολου. Ευχτυχως μου ηρθε επιτελους μια επιφοιτηση ,μιας και δεν ημουν σιγουρος αν πινει νερο. Αποφασια να του δωσω νερο με την συριγγα... δυστυχως ειχα μονο μια τον 2.5ml ,αλλα καλυτερο απο το τιποτα. Γεμισα μια ,δεν καταδεχοταν να την βαλει το στομα του. Τον ξαπλωσα και εβαλα την μυτη στο πλαι του χειλους του μονο και αρχισα να την πιεζω αργα αργα...και επιασε! Ηπιε λαιμαργα αρκετες συριγγες ,δεν μετρησα ,αλλα πρεπει να ηταν τουλαχιστον 10! Επειτα ,για να σιγουρευτω οτι ειναι ενταξει εβαλα και αλλη ,αλλα τραβηξε μαλακα το κεφαλι του οταν πηγα νατου δωσω. Ετσι εφησυχαστηκα οτι ξεδιψασε. Θα φροντισω να παρω μια μεγαλυτερη συριγγα σημερα απο φαρμακειο και θα το επαναλαβω ,μεχρι να δω ξεκαθαρα οτι πινει μονος του.
Υπολογιζοντας οτι ηπιε περιπου 25ml+ νερο πριν με σταματησει ,θα ελεγα οτι καλο θα ηταν να το δοκιμαζω καθε διωρο ,πιστευετε οτι ειναι λιγο;!
Τωρα τον ξαπλωσα για λιγο στην αποφευματινη λιακαδα ,να στεγνωσει απο τα χυμενα νερα ,αφου τον σκουπισα. νομιζω οτι βρισκομαστε σε καλη πορεια...

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 16:06, 07-02-14:

Μήπως θα σε βόλευε καλύτερα ένα μπιμπερό; Πολύ καλό σημάδι πάντως το ότι ήπιε νερό. Έχει κάνει καθόλου την ανάγκη του; Φαντάζομαι πως δεν έχει φάει. ε; πότε είπε ο γιατρός πως μπορεί να φάει;

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Greg House έγραψε στις 16:15, 07-02-14:

Δεν νομιζω να εκανε δουλεια το μπιμπερο ,οπως ειπα δεν καταδεχοταν την μυτη της συριγγας μεσα στο στομα... Πιστευω οτι μια μεγαλυτερη συριγγα θα κανει καλυτερη δουλεια. Απο αναγκη εχει κανει "τσισακια" μερικες φορες ,τιποτα απο κοπρανα ,οπως ανεφερα κα ιστην αρχη του ειχαμε κανει και ενεση να κανει εμετο ,αλλα δεν εβγαλε τιποτα ,οποτε ηταν νηστικος ,ειχε φαει μονο το δηλητηριο...
Επισης του εχω αφησει μια ποσοτητα με κροκετες σε ενα πιατακι αλλα δεν τις αγγιζει. Καποια στιγμη δοκιμασα να του δωσω μια στο στομα ,την εγλυψε λιγο και "φτου" εξω... δεν τον πιεζω σε αυτο το θεμα παντως. Και το θεμα ειναι οτι ο γιατρος δεν μου εδωσε πληροφοριες ,οσον αφορα τροφη ,διαιτα ,συμπεριφορα ή οτιδηποτε. Μαλιστα εχω θεσει ερωτημα το κατα ποσον θα επρεπε να λαβω πιο πληρη ενημερωση ,εξυπηρετηση και συμπεριφορα απο τον γιατρο...

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Greg House έγραψε στις 18:49, 07-02-14:

...Και εχω μεινει επισημως αναυδος... στο διαστημα απο το τελευταιο μου μηνυμα ,ηπιε ολο το μπωλακι νερο ,εκανε σερναμενος βολτα στο μπαλκονι ,επεσε να κοιμηθει αγκαλια με το πετσετακι ,μονος του ,και οταν τον ξυπνησα να δω πως ειναι ,ειχε δυναμωσει η φωνη του και τα ματια του ειχαν ανοιξει εντελως...
Βεβαιως ολο αυτο με καθιστα ολιγον βλημα που δεν καταλαβα γρηγοροτερα οτι το ζωο εφευγε απο αφυδατωση...

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 21:40, 07-02-14:

Να του δινεις με τη συριγγα να πινει. Οπως ειπες και συ οταν δεν θελει αλλο θα τραβηχτει πισω. Ισως να μην εχει τη δυναμη, ισως επειδη ειναι ταλαιπωρημενος να μη πινει απο το μπωλ. Ευχομαι ολοψυχα να γινει καλα και να μπορει να περπατα. Ειναι τυχερο πολυ που το βρηκες. Παντως καλο θα ηταν να ρωτησεις περισσοτερες λεπτομερειες το γιατρο για το φαγητο και τη διατροφη

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,407 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:39, 08-02-14:

Γρηγορη πρεπει οπωσδηποτε να παρεις τηλεφωνο τον κτηνιατρο και να του πεις για την τροφη.Δεν ειναι δυνατον να ειναι νηστικος ο γατος.
Εγω θα δοκιμαζα να του βαλω υγρη τροφη,που ειναι πολυ πιο δελεαστικη και τρωγεται πολυ πιο ευκολα,ομως σαφως θα ειχα ρωτησει τον κτηνιατρο πριν,πότε κανει να του δωσω φαγητο.Αλλα και να μενει νηστικος δεν κανει.Πρεπει να το αποσαφηνισεις αυτο.Στειλε και πμ στον γιατρο του σαιτ μας και ρωτα τον.

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Greg House έγραψε στις 15:49, 08-02-14:

Καλησπερα σε ολους.
Παρουσιαστηκε προβλημα. ο γατος δυναμωνει ( δυναμωνε; ) και μερικες φορες σερνεται με τα μπροστινα ποδια γυρω στο μπαλκονι. Δυστυχως ,παροτι μας αναθαρυσε το γεγονος ,του εσπασε ΟΛΑ τα νυχια μπροστα και αιμοραγησε στα περισσοτερα δαχτυλα. Χρησιμοποιησα ενα αντιβακτηριδιακο σπρέι μπεταντιν που εχω αγορασει ,δεν φανηκε να του αρεσει... ισως τον ετσουξαν οι πληγες. Επειτα τον εβαλα στο κουτι να ξεκουραστει ,μετα ομως ειδα οτι τα ποδια του τρεμουν τωρα ,οπως ετρεμαν οταν ηταν δηλητηριασμενος. Αποκλειω να εγινε κατι στο μπαλκονι μου ,αλλα μηπως τα χτυπηματα αρχισαν να καταβαλουν τις λιγες του δυναμεις; Ανησυχω...
Οσο για την ιδεα της υγρης τροφης ,την εχω σκεφτει και εγω ,θα την βαλω σε εφαρμογη αποψε γιατι πρεπει να το δω να τρωει κατι επιτελους. Ειτε εχει φαει κροκετες ,ειτε οχι ,θα του δωσω πατε. Δυστυχως ειναι Σαββατο σημερα και οι κτηνιατροι εδω στο Ρεθυμνο... ασε.
Γρηγορη( ;;; )
Ποιος ειναι αυτος;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Greg House : 09-02-14 στις 02:45.
Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Greg House έγραψε στις 02:59, 09-02-14:

Καλησπερα σας αλλη μια φορα.
Παραιτερω εξελιξεις στην κατασταση του γατουλη μας. Επεστρεψα πριν λιγη ωρα απο την δουλεια ,κρατωντας 2 κονσερβες με μπουκιες βοδινο και ψαρι.
Ο γατουλης κοιμοταν νωριτερα το βραδυ. Ενημερωνομαι ,καθοτι εχω ζητησει απο την αδερφη μου να ανεβαινει λιγες ωρες σπιτι μου ,οσο λειπω στην δουλεια ,να εχουμε το νου μας ,για παν ενδεχομενο. Οταν λοιπον γυρισα ,ηταν ξυπνιος ,ξαπλωμενος στην κουτα του. Τον εβγαλα να δω πως τα παει και παρατηρησα κινηση στα πισω του ποδια. Δεν ηταν ομως οπως τις προηγουμενες φορες ,που εμοιαζε με ασυναισθητο τικ ,τεντωσε τα ποδια και τα δαχτυλα του φανερα και συνειδητα!
Πλεον ειμαι πολυ σιγουρος οτι θα καταφερει να αναρωσει πληρως.
Τωρα στα αλλα ,τα οποια ειναι πιο περιεργα , τον εκατσα στο περβαζι του παραθυρου μου και του εβαλα μπουκιες υγη τροφη ,να φαει. Το υψος του δεν ειναι ουτε ενα μετρο. Τελοσπαντων ο γατουλης στην αρχη εσκυψε το μυρισε και μετα το αγνοησε για λιγο ,και με ζωσανε τα φιδια για μια στιγμη. Αρχισα να τον χαϊδευω και να του μιλαω απαλα ,και αυτος χαμηλωσε το κεφαλι και χαλαρωσε στο χερι μου. Επειτα εσκυψε και εγλυψε σαλτσα απο το φαγητο. Εκει ανακουφιστηκα. Συνεχισα το ιδιο και ο γατος εγλυψε ξανα και ξανα 2-3 φορες απο λιγη σαλτσα ,επειτα σηκωνοταν. Ειχα μια εντυπωση ,οτι επειδη εσκυβε πολυ το κεφαλι ,καθοτι στεκεται στα μπροστινα του ποδια ,αλλα δεν τα λυγιζει πολυ ,σχεδον καθολου ακομη ,και αν θελει να χαμηλωσει ,απλως τα απλωνει και τα ανοιγει. Ετσι ,ισως δεν του επετρεπε η σταση του σωματος να κατσει να φαει πολυ. Τελοσπαντων ,εγω αφου τον ειδα οτι εγλυφε ,τον αφησα ενα λεπτο και μπηκα στο σπιτι να παω για τουαλετα μου ,σαν ανθρωπος . Δεν ανησυχησα να σας πω ,καθοτι τον ειχα ξαναφησει εκει περα. Ομως παρελειψα το οτι ειναι βραδυ και εκανε ψυχρα... ο γατουλης προφανως κρυωσε απο ρευμα αερα και μεχρι να βγω ειχε πηδηξει κατω! Δεν ξερω πως τα καταφερε ,παντως ειχε ηδη συρθει ο μισος μεσα στο κουτι του... Τελοσπαντων τον εβγαλα να δω αν ειχε χτυπησει και ,οταν βεβαιωθηκα οτι ειναι καλα ,τον βολεψα ολοκληρο μεσα ,να ξεκουραστει ,βαζοντας και την υγρη τροφη. Νομιζω οτι θα φαει και αλλο ,μεσα στο κουτι δεν ειναι καθιστος και θα τον βοηθησει αυτο. Ειδα να πλησιαζει την μυτουλα του μολις του αφησα το μπωλακι.
Αυτα για αποψε ,συνεχιζουμε να ελπιζουμε για το καλυτερο και κανουμε υπομονη.

Παράθεση

nikolaos p.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikolaos p.
Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε στις 10:05, 09-02-14:

Μανόλη εύχομαι ο φίλος μας να τα καταφέρει! Μπράβο για την προσπάθειά σου!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 15:44, 09-02-14:

Μανόλη, καταρχάς η προσπάθειά σου να βοηθήσεις αυτόν τον γατούλη αξίζει τα συγχαρητήρια όλων μας!
Είναι απίστευτη η ταλαιπωρία που περνάει ένα ζώο το οποίο δηλητηριάστηκε, επέζησε και παλεύει να επιβιώσει.
Είναι τρομερά απάνθρωπη η πράξη αυτού του ανθρώπου που σκότωσε τόσες γάτες κι υπέβαλε άλλες, όπως το γάτο που φροντίζεις, σ' αυτήν την ταλαιπωρία.
Διάβασα τα νέα σας, πιστεύω ότι ο μικρός έχει ξεφύγει από τον κίνδυνο και προσπαθεί να ανακτήσει τις δυνάμεις του.
Είναι όντως σημαντικό να πίνει νερό και πολύ ενθαρρυντικό το γεγονός ότι ξεκίνησε να τρώει και να δείχνει σημάδια κίνησης στα πίσω του πόδια.
Πιστεύω ότι με το πέρασμα των ημερών θα δυναμώνει όλο και περισσότερο και θα γίνει περδίκι!
Εύχομαι ολόψυχα μέσα από την καρδιά μου το καλύτερο για το μικρούλη!

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Greg House έγραψε στις 05:21, 10-02-14:

Καλησπερα σε ολους. Πολλες ασχολειες σημερα και ο,τι ωρα μου απεμενε ηταν να κανω κανα τσιγαρο και να φροντιζω τον γατο μας.
Τα πραγματα εχουν ως εξης. Σημερα αποφασισα να παρω πιο δραστικα μετρα. Εβαλα λοιπον οτν γατουλη κατω το μεσημερι και τον ταιζα στο στομα. Δυσανασχετισε πολυ ,εισπραξα και μια καλη νυχια στο τελος ( μου σπρωχνε τα χερια με απιστευτη δυναμη ) ,το σημαντικο ειναι οτι κατεβασε 3-4 κομματια βοδινο μπουκιες. Εκανα το ιδιο και πριν παω για δουλεια ,αργα το απογευμα. Μετα ,σαλτσουλα με την συριγγα και νερο το ιδιο. Με το ζορι ,παροτι δεν μου αρεσε ,προτιμησα να το σπρωξω το θεμα ,γιατι ειχα αρχισει να ανησυχω ξανα. Εφαγε λοιπον μια σχετικα καλη ποσοτητα τροφης σημερα ,παροτι απο νερο παμε μετρια ,γιατι αυτο αμα πεισμωσει πολυ δεν το καταπινει καν ,το αφηνει και τρεχει απο το στομα του. παρολαυτα ,αποψε που γυρισα παο την δουλεια ,τον εβγαλα να τον καθαρισω και επειτα τον αφησα διπλα στην κουτα του. με αξιοθαυμαστη ανεση θα ελεγα ,μπηκε ,πηγαινοντας με τα μπροστινα του ποδια μονο. Φαινεται λοιπον οτι μαζεψε και αλλες δυναμεις ,ισως το ζορισμα μου επιασε τοπο...Επισης συνεχιζει να κινει τα πισω του ποδια ,τον εβαλα καθιστο και κουνουσε το δεξι πισω ποδι σαν να προσπαθουσε να στηριχθει.
Συνεχιζουμε την προσπαθεια.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,407 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:32, 10-02-14:

Μπραβο Μανολη μου,εισαι πραγματικα αξιεπαινος!Μακαρι να πανε ολα καλα με τον γατουλη,το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.
ΥΓ.Συγνωμη για το Γρηγορη...δεν ξερω πως μπερδευτηκα,μαλλον το greg με μπερδεψε..

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Greg House έγραψε στις 19:56, 10-02-14:

Καλησπερα
Σημερα τα πραγματα πηραν την κατω βολτα. Τάισα το γατουλη το μεσημερι ,αυτη την φορα ,λιγο παραπανω ,και τον ποτισα ,οπως και εχθες. Γρηγορα ομως καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα ,κατοπιν του γευματος. Τον παρατηρησα και το ζωο ανασαινε γρηγορα και κοφτα ,σαν να ενιωθε μεγαλη πιεση. Φοβηθηκα και μου ηρθε στο μυαλο οτι δεν μπορει να ενεργηθει ,επειδη δεν κουναει το πισω μερος του σωματος ( τα ποδια λιγη κινηση ακομη ,η ουρα καθολου ) και αυτο επηρεαζει και το πεπτικο του. Δεν επεσα και πολυ εξω. Οταν τον πηγα στο γιατρο ,τον εξετασε ,η κυστη του ηταν γεματη. Πρωτη λυση ,ο καθετηρας. Δαγκωνομαι γιατι δεν εχω τα 50€. Ο γιατρος μου λεει ,οτι μπορει να κανει ενεση κορτιζολης ,για το νευρικο συστημα ,που προφανως απο την προσληψη ολοκληρου του δηλητηριου εχει παθει λοιμωξη ,καθοτι δεν εκανε εμετο απο την ενεση που του καναμε την πρωτη μερα , επισης μια ατροπινη ξανα ,για το καρδιοχτυπι του που ζοριζοταν ,και να δουμε αν θα ενεργηθει μονος. Ομως ηταν επισφαλες. του εξηγησα το οικονομικο μου και ο δρ Μπακαλοπουλος ,αποφασισε να κανει την επεμβαση ,και την εξοφληση θα την βρουμε τις προσεχεις μερες. Τον ευγνωμονω για αυτο. Βαλαμε τον καθετηρα λοιπον ,πιεσαμε 10 ml υγρα για να τον βοηθησει ,και μετα αφαιρεσαμε 100 ml ουρα...ηταν πραγματικα φισκα. Επισης η ναρκωση μου ξεκαθαρισε οτι ηταν επισφαλης ,γιατι το ζωο ηταν εξασθενημενο. Του εκανε μια ελαχιστη δοση.
Κατοπιν λοιπον ,του εδωσε ατροπινη και κορτιζολη. Επισης μου εδωσε μια αλοιφη διατροφικου συμπληρωματος ,λεγοντας μου μια μεγαλη δοση ,ως αποκλειστικη τροφη ,2 φορες την ημερα ,μαζι με νερο ,οσο γινεται. Τον καθετηρα τον αφησαμε και τον εβγαλα πριν λιγο ,οπως με συμβουλεψε ,οταν αρχισε να ξυπναει. Δεν εχει συνελθει ακομη εντελως την ναρκωση ,ακομη και τα μπροστινα του ποδια τα κινει αδυναμα ,ουτε στεκεται. Αγωνιουμε λοιπον για να δουμε ( εως αυριο; ) ,αν εφερε αποτελεσμα η κορτιζολη. Ελπιζουμε να λειτουργησει ,ωστε να καταφερει να σταθει εντελως το ζωο και να μπορει να ενεργειται πληρως. Αν ομως δεν δουμε βελτιωση ,δεν γνωριζω ποια θα ειναι η συνεχεια της ιστοριας ,και πολυ με στενοχωρει. Στειλαμε μηνυμα στο σωματειο "ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ" στο Ρεθυμνο ,παροτι ασχολειται σχεδον αποκλειστικα με σκυλους ,μηπως μπορουν να μας βοηθησουν.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:17, 10-02-14:

Το ψυχάκι μου.... Μανόλη μου με όλη μου την καρδιά σας εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην ταλαιπωρείται άλλο το μωρό.... Χίλια μπράβο και πάλι για όσα κάνεις-όσα και να πούμε δεν αρκούν.

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Greg House έγραψε στις 17:14, 11-02-14:

Καλησπερα αλλη μια φορα.
Εχουμε καλα και κακα νεα σημερα. Επειτα απο συνεννοηση με το ζωματειο "ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ" ,μου προσφεραν πληρη καλυψη των εξοδων φροντιδας του γατουλη. Ειμαι ευγνομων για αυτο.
Στα κακα νεα τωρα ,δυστυχως η δοση κορτιζολης που ελαβε χθες δεν φαινεται να τον βοηθησε ,το ζωο εξακολουθει να μην μπορει να κινησει το πισω μερος του σωματος του. Σημερα μαλιστα δεν φαινεται να ενεργηθηκε ουτε στο ελαχιστο ,ενω τον εχω ποτισει και ταΐσει απο το συμπληρωμα που μου εδωσε ο γιατρος.
Το λαχανιασμα εχει επανελθει που σημαινει οτι αισθανεται ξανα πιεση στην κυστη του ,υποθετω. Λιγο αργοτερα θα τον παω ξανα στον κτηνιατρο να δουμε ποια θα ειναι η κινηση μας αυτη την φορα. Ειλικρινα ελπιζω να ειναι η τελαυταια ,να μην ταλαιπωρειται αλλο το ζωο...
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
Παιδια ,ο γατος βγαζει αιμα με τα ουρα του. του πιεσα μαλακα την κυστη ,εβγαλε μια μικρη ποσοτητα ,με αιμα ξανα ,και φανηκε οτι τον ποναει ,δεν ηταν απλως ενοχληση για την πιεση. Εντος λιγη ωρας θα μεταβει στον κτηνιατρο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Greg House : 11-02-14 στις 17:48.
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 17:28, 11-02-14:

μανόλη γεια σου!δεν έχω λόγια ...είναι πραγματικά απίστευτη η προσπάθεια σου ...μπράβο σου.δεν ξέρω αν εμπιστεύεσαι τους κτηνιατρους εκεί..γνωρίζω πως στα χανιά υπάρχει μία εξαιρετική κτηνίατρος που λέγεται μαρουλάκη ελένη.2821079390. δε χάνεις τίποτα να της τηλεφωνήσεις..ίσως σε βοηθήσει.καλή συνέχεια..καλή τύχη στο μικρούλι!είναι επτάψυχα δαύτα..θα τα καταφέρει..ένα μεγάλο μπράβο και στον NΟΙΑΖΟΜΑΙ.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:51, 11-02-14:

Πωπω γμτ..εγω εχω αγωνια,φανταζομαι εσενα.
Μακαρι να τα καταφερει γμτ..εφτασε μεχρι εδω..πρεπει να τα καταφερει.

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Greg House έγραψε στις 19:52, 11-02-14:

Καλησπερα και παλι
Επιστρεψαμε απο τον κτηνιατρο με διαφορα νεα. Αρχιζοντας απο το κυριοτερο ,ο γατος δεν εχει αναπτυξει συνδρομο FUS ,αλλα μαλλον αιμοραγικη επινεφριτιδα ,απο την δηλητηριαση. Ο ιατρος αυτη την φορα περιοριστηκε στο να του αδειασει την κυστη με πιεση ,κατι που εγινε ευκολα ,χωρις να φαινεται φραγμος. Επειτα του εκανε μια αντιβιωτικη ενεση και με συμβουλεψε να του χορηγησουμε konakion αμπουλα για την αιμοραγια ,πρωι βραδυ.
Στα συζητησιμα τωρα ,στην αρχη ο ιατρος μου ειπε ,αν ο γατος συνεχισει αυτη την πορεια να του κανουμε ευθανασια...Κομπιασα οταν το ακουσα και αυτος το καταλαβε ,εξηγώντας οτι αυτη την στιγμη το ζωο δεν εχει ζωη ,παραλυτο ,χωρις να μπορει να τραφει η να ποτιστει μονο του. Επειτα ομως παρατηρησε την (μικρη) κινηση στα πισω του ποδια (η οποια δεν δειχνει να βελτιωνεται ,στις 2 τελευταιες μερες ταλαιπωριας) και ,αφου του εξηγησα οτι στα καλα του σουλατσαρει σερναμενο με τα μπροστινα του ποδια ο γατος ,τελειωσε λεγοντας μου οτι εχει δει γατια να "γυρνανε" μετα απο 15 και βαλε μερες ,και να τον παμε αυριο ,να τον αδειασει παλι με πιεση. Μου ειπε οτι το σωματειο του εξοφλησε την χθεσινη επεμβαση και οτι ΔΕΝ θελει αλλα χρηματα για την περιπτωση του γατου ,τελειωνοντας με την φραση "εχουμε μελλον" ,η οποια με στενοχωρησε...
Τελος ,Δημητρα να σε ευχαριστησω για το τηλεφωνο ,θα το χρησιμοποιησω αυριο ,θα ειμαι και ο ιδιος στα Χανια ,για μια δικαστικη υποθεση ομως ,δεν θα μπορεσω να παρω τον γατο μαζι μου να παμε επισκεψη ,θα ζητησω ομως την γνωμη της ιατρου.

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Greg House έγραψε στις 14:50, 12-02-14:

Καλησπερα σας ξανα και για τελευταια φορα σε αυτο το νημα...
Η καρδια μου ραγισε απο την λυπη και την στενοχωρια ,που δεν εχω λογια να περιγραψω... Ο γατουλης εφυγε απο κοντα μας σημερα τις πρωτες πρωϊνες ωρες.
Γυρισα απο την δουλεια και τον ξυπνησα γιατι κοιμοταν. Ηθελα να του δωσω το Konakion την κρεμα του και νερακι. Ειδα αμεσως οτι κατι δεν πηγαινε καλα. ΤΟ ζωο ηταν αλαφρωμενο απο την πιεση στην ουροδοχο κυστη ,παρολαυτα δεν μπορουσε να σηκωθει ,και ειχε κατι στομαχικους σπασμους.
Του εδωσα πρωτα την αμπουλα. Δεν καταπινε. Τον χαιδευα στο λαιμουδακι να δω αν θα καταφερω τιποτα. Με τα πολλα ,επειτα αποφασισα να του δωσω την κρεμα. Αυτη ηταν ανημπορος εντελως να την κατεβασει. Εμεινε εκει ,με την κρεμα στο στομα και αρχισε να νιαουριζει σπαρακτικα... τον αφησα λιγο στην πετσετουλα του να δω τις κινησεις του. Επεσε στο πλαι και αρχισε να κινει σπασμωδιακ τα ακρα του... Εξακολουθουσε να μην καταπινει ,η κρεμα ελιωνε απο το σαλιο του και ετρεχε απο το στομα του...Πονεσε η ψυχη μου γιατι καταλαβα οτι ο γατουλης πεθαινε...τον αγγιξα στο στηθος και μολις που ενιωθα τους χτυπους της καρδουλας του.
Με επιασε απελπισια. Τον ειχα αγκαλια και τον χαιδευα ,ωρα πολλη. Ηθελα να νιωσει ζεστασια ,ασφαλεια ,ηρεμια ,ανακουφιση. Δυσκολευοταν να ανασανει. Νομιζω οτι πεθανε απο αιμοραγια στους πνευμονες... Θα ηταν βασανο. Σκεφτηκα ,και συγγνωμη για την τολμη μου να το πω ,να κανω "κατι" να φυγει γρηγοροτερα ,ομως δεν βρηκα την δυναμη... Απλα καθομουν εκει και τον ειχα αγκαλια...Οταν τον εγκατελειψαν ολες του οι δυναμεις και απλα καθοταν χωρις να κουναει ,επαψε να με κοιταει και εσπασα...Εφυγε μεσα στα χερια μου στισ 4 το πρωι.
Τον κραταμε σκεπασμενο στο κουτι που ηταν το τελευταιο του σπιτακι. Ενα σπιτακι που δεν ηταν ουτε το ενα εκατομυριοστο απο αυτο που αξιζε... Θα τον θαψουμε το σουρουπο...Ειχα αποφασισει να τον φωναζω Arryn ,ελπιζοντας αυτος να νικησει το δηλητηριο που σκοτωσε τον φανταστικο νονο του.
Θελω να ευχαριστησω το σωματειο "ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ" που επιβεβαιωσε το ονομα του και νοιαστηκε για την τεραστια αναγκη οικονομικης βοηθειας που ειχα στην προσπαθεια μου. Τον γιατρο δρ Μπακαλοπουλο που νοιαστηκε πρωτα για την υγεια του ζωου ,χωρις να διστασει για οικονομικα ζητηματα. Και τελος εσας ,τους φιλους μου σε αυτη την κοινοτητα για την ψυχολογικη στηριξη που μου παρηχατε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Greg House : 12-02-14 στις 14:53.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

georgetam

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgetam
Ο georgetam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O georgetam έγραψε στις 15:05, 12-02-14:

κρίμα... να ξέρεις ότι σου αξίζουν χιλιάδες μπράβο για όλη σου την προσπάθεια.Ο γατούλης λίγο πριν φύγει ένιωσε πραγματική αγάπη και αυτό είναι ανεκτίμητο για ένα ζώο. ας ξεκουραστεί τώρα εκεί που θα πάει.
Μακάρι αυτό να είναι το τελευταίο...

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 15:13, 12-02-14:

δεν έχω λόγια....μανόλη το πέρασα κι εγώ..μένα μικρούλι το καλοκαίρι που λες κ περίμενε να γυρίσω σπίτι για να φύγει στα χέρια μου....ξέρω πως νιώθεις κ ξέρω πως πονάει...αυτό που έκανες ήταν μοναδικό κ υπέροχο..δεν ξέρω τι άλλο να πω.να πάθει τα χειρότερα αυτός που έριξε τη φόλα εύχομαι..θρασύτατα.να σαι πάντα καλά,γιατί άνθρωποι σαν κι εσένα είναι σπάνιοι.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 16:58, 12-02-14:

Δεν μπορώ να μην κλαίω διαβάζοντας τέτοια νέα.... Τόσο μικρά πλασματάκια, τόσο γλυκά και αθώα, δε γίνεται να μην τα αγαπήσεις και να μη σπαράξεις όταν φεύγουν, πόσω μάλλον όταν αυτό γίνεται στα χέρια σου.... Καρδούλα μου μικρή, καλό ταξίδι.... Μανόλη καλή δύναμη να έχεις και να είσαι υπερήφανος, τόσο για τον γατούλη, όσο και για τον εαυτό σου τον ίδιο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:55, 12-02-14:

Μαχαιρια στην καρδια αυτα τα νεα...ποσο κριμα,ποσο βασανιστικο και ποσο αδικο για μια αθωα ψυχη,που ειχε και αυτο δικαιωμα στη ζωη,αλλα καποιο τερας που δεν αξιζει να ζει,του τη στερησε και μαλιστα με τετοιο τροπο.Εκτος απο θλιψη νιωθω και οργη.Τεραστιο θυμο.
Ποσο ηλιθιο ειναι το ανθρωπινο ειδος(ευτυχως με τις εξαιρεσεις του),να νομιζει οτι μονο αυτο εχει δικαιωματα σε αυτον τον πλανητη και σε αυτην την ζωη και να ξεχναει οτι εξαιτιας ολων των υπολοιπων πλασματων βρισκεται εδω που βρισκεται.Και να δει που θα βρεθει,οταν θα τα εχει εξαφανισει ολα.
Μανολη μου,κουραγιο φιλε μου..εζησες κατι πολυ οδυνυρο,πρωτα ο γατουλης αλλα καιε συ ομως.
Να εισαι καλα,που εστω και στο τελος του,αυτος ο γατουλης ενιωσε την ανθρωπινη ζεστασια.Γιατι την ενιωσε,ειμαι σιγουρη.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 22:59, 12-02-14:

Λυπάμαι πάρα πολύ, Μανόλη...
Και μπήκα στο θέμα ελπίζοντας να διαβάσω ευχάριστα νέα και μόλις διάβασα τα μαντάτα.
Κάτι τέτοιες στιγμές που μαθαίνω ότι ένα ζώο έφυγε από τη ζωή εξαιτίας της ανθρώπινης μαλακίας και κακίας, νιώθω ντροπή για το είδος στο οποίο ανήκω...

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 23:48, 12-02-14:

Νομιζα οτι μονο εγω σπαραξα στα κλαματα. Ευχομαι να τιμωρηθει καποτε αυτος που το εκανε και ολοι οι ομοιοι του. Τι ντροπη για το ανθρωπινο ειδος. Ειναι ανθρωποι ψυχικα αρρωστοι. Ο Θεος να αναπαυσει τη ψυχουλα του.
Εκανες οτι μπορουσες

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 15:16, 18-02-14:

Τα διαβασα ολα απο την αρχη και ειλικρινα εχω βαλει τα κλαματα... Λυπαμαι παρα παρα πολυ... Ενα μεγαλο μπραβο σε σενα που παλεψες να τον κρατησεις στην ζωη παρ'ολες τις δυσκολιες σου... Ευχομαι να τα βρει μπροστα του το καθαρμα που εκανε αυτο οχι μονο στον Arryn αλλα και στα αλλα γατακια... Να ειναι καλα η ψυχουλα εκει που ειναι...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους