Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,495 εγγεγραμμένα μέλη και 718,123 μηνύματα σε 22,532 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 294 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλοξενία για γατούλα με aids επί πληρωμή στην Αθήνα

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexianna
. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O alexianna α έγραψε στις 02:09, 21-07-14:

Καλησπέρα σας,

ψάχνω άτομο υπεύθυνο με αγάπη για τις γατούλες να φιλοξενήσει μία γατούλα με aids, τη Σωτηρία. Η Σωτηρία είναι 6 χρονών, στειρωμένη και αποπαρασιτωμένη. Πριν λίγους μήνες διαγνώστηκε με aids και πλέον δεν μπορεί να μένει στον κήπο μου όπου την τάιζα. Δυστυχώς ούτε μέσα στο σπίτι μου διότι αφενός μένω με τους γονείς μου, έχουμε ήδη πολλές γατούλες και δεν υπάρχει χώρος για μία ακόμα και αφετέρου επειδή λείπω κάποια διαστήματα στο εξωτερικό και θέλω να ξέρω ότι τη γατούλα τη φροντίζει κάποιος με εμπειρία.
Είναι πολύ ήσυχη γατούλα, δεν κάνει ζημιές και τα πάει πολύ καλά με άλλες γάτες. Παρόλο που ζούσε έξω, τα πάει πολύ καλά με το μέσα (το ξέρω γιατί ήδη αυτή τη στιγμή φιλοξενείται). Τα θέματα είναι δύο: καταρχάς είναι αρκετά έως πολύ φοβισμένη. Αυτή τη στιγμή φιλοξενείται σε ένα χώρο που την επισκέπτεται μόνο μία φορα τη μέρα μια κυρία και αυτό την έχει κάνει να ξεχάσει την ανθρώπινη παρουσία και να κρύβεται κάτω από το κρεβάτι. Όμως δεν είναι καθόλου επιθετική και όταν τελικά την καταφέρεις και σε αφήσει να τη χαιδέψεις, γουργουράει σαν τρελή δείχνοντας πόσο ανάγκη έχει τη στοργή και την αγάπη. Το δεύτερο θέμα είναι πως έχει aids. Δεν νοσεί, όμως εμφανίζει περιοδικά στοματίτιδα και καμιά φορά πυρετό που με αντιβίωση περνάει. Αυτό σημαίνει πως χρειάζεται φροντίδα από την άποψη πως όποιος τη φιλοξενεί πρέπει να παρακολουθεί αν τρώει, οπότε αν δει ότι για 1-2 μέρες δεν τρώει, να την πάει στο γιατρό.
Το aids δεν κολλάει με σάλιο/ κοινά πιατάκια αλλά μόνο με ζευγάρωμα ή δάγκωμα, οπότε η σωτηρία που είναι στειρωμένη και καθόλου επιθετική δεν υπάρχει κίνδυνος να μεταδώσει τον ιό σε άλλα γατάκια. Οι περισσότεροι κτηνίατροι στην ελλάδα υποστηρίζουν το αντίθετο γιατί δεν κάνουν διάκριση μεταξύ aids και λευχαιμίας, η οποία μεταδίδεται ευκολότερα. Όμως όποιος ψάξει το θέμα λίγο παραπάνω μιλώντας με κτηνιάτρους από το εξωτερικό ή διαβάζοντας ξένα άρθρα θα διαπιστώσει ότι αυτό δεν ισχύει.

Ψάχνω λοιπόν κάποιον που θα μπορεί να αναλάβει τη φιλοξενία της Σωτηρίας με μηνίαια αμοιβή και επιπλέον όλα τα έξοδα καλυμμένα από μένα. Επειδή είναι πολύ ήσυχη γατούλα δεν απαιτεί πολύ χρόνο. Μένω στην Αθήνα και όταν δεν λείπω στο εξωτερικό μπορώ κι εγώ να αναλάβω οτιδήποτε χρειαστεί. Πρακτικά ψάχνω μια ζεστή γωνίτσα για τη Σωτηρία σε κάποιο σπίτι, κάποιον να της κάνει λίγη παρέα και να της δίνει λίγο χάδι και να την πηγαίνει στον κτηνίατρο αν χρειαστεί, εφόσον εγώ λείπω και δεν μπορώ να την πάω εγώ. Σαφώς απαιτείται κάποια εμπειρία με γατούλες, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο, απλώς αγάπη και ενδιαφέρον.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει, ας επικοινωνήσει μαζί μου στο tsotsou@gmail.com ή στο 6945191285. Ευχαριστώ πολύ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 21-07-14 στις 14:28. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους