Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,634 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 362 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Koυνέλι ή Ινδικό χοιρίδιο; Ιδού η απορία!

Zozethecat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zozethecat
H Zozethecat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H Zozethecat έγραψε στις 15:32, 13-07-15:

Παιδια,χρειαζομαι την βοηθεια σας!
Πριν απο κατι μερες εβλεπα στο YouTube κατι βιντεακια με αστειες γατες (δεν σχολειαζουμε!!) και σε ενα απο τα βιντεο ηταν ενα κουνελακι!Απο εκεινη την ημερα κολλησα!!Εψαχνα να βρω και αλλες πληροφοριες για την φροντιδα των κουνελιων απλα για να δω αν ειναι ευκολο να αποκτησω ενα.Εκεινο το απογευμα τυχαινει να ερθει μια μικρη μου ξαδελφη και να θελει να δουμε κατι εγκυκλοπαιδιες με ζωακια μαζι (την ζωοφιλια γενικα την εχουμε στο σόι μας)και...τσουπ!Βλεπω κατι ινδικα χοιριδια!!Δεν ηθελα και πολυ, τα ερωτευτηκα!!
Ομως υπαρχει 1 προβλημα:
1)Ρωτησα την μαμα μου αν μπορουμε να παρουμε ενα κουνελακι ή ενα ινδικο χοιριδιο και η απαντηση φυσικα ηταν ενα μεγαλο..."ΟΧΙ Μαρια,εδω σε λιγο δεν θα εχουμε εμεις να φαμε,θα παρουμε και κουνελακι;;"Επικη απογοητευση!!
Εγω σκευτηκα βεβαια να προσπαθησω να μαζεψω μερικα λεφτα απο την γιορτη μου τον Αυγουστο και να δειξω στην μαμα μου πως ειμαι υπευθυνη.

Και πες τελος παντων πως ναι, με αφηνει να παρω ενα κουνελακι ή ενα ινδικο χοιριδιο.Αλλα ποιο απο τα δυο να παρω;;
Και ποιο ειναι στο περιπου το κοστος του καθενος οχι μονο για την αγορα αλλα και για την φροντιδα;;

Παρακαλω βοηθηστε με!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,581 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:00, 13-07-15:

Θα σου έλεγα πρώτα καλό θα είναι να πληροφορηθείς τα πάντα για τα κουνέλια και για τα ινδικά χοιρίδια και μετά διαλέγεις ποιό σου ταιριάζει
Αν θέλεις διάβασε σχετικά με τα τα κουνέλια εδώ και για ινδικά χοιρίδια εδώ αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις στη μαμά σου την έκπληξη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zozethecat

Νεοφερμένος

H Zozethecat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H Zozethecat έγραψε στις 20:53, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Θα σου έλεγα πρώτα καλό θα είναι να πληροφορηθείς τα πάντα για τα κουνέλια και για τα ινδικά χοιρίδια και μετά διαλέγεις ποιό σου ταιριάζει
Αν θέλεις διάβασε σχετικά με τα τα κουνέλια εδώ και για ινδικά χοιρίδια εδώ αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις στη μαμά σου την έκπληξη
Σε ευχαριστω για την βοηθεια!

Λοιπον,το να πεισω την μαμα δεν πηγε αρκετα καλα...
Για αυτο θα της κανω μια μικρη...εκπληξη!
Μια απο τις φιλες που εχω απο οταν πηγαινα δημοτικο εχει ενα pet shop.Οχι εκεινη βεβαια,η γονεις της.Σημερα λοιπον,την πηραμε μαζι μας για μπανιο.Αρχισα και εγω στην μαμα μου "Πιστευω πως εχω αρχισει να δειχνω υπευθινοτητα..."και αλλα πραγματα για να την πεισω.Τελος παντων μετα το μπανιο πηγαμε με την φιλη μου στο pet shop.Εκει γνωρισα το πιο ομορφο κουνελακι!!Τοτε θυμηθηκαμε τα παλια...Σκαρωναμε διαφορα με την μαμα της!!Ηπαμε σημερα να σκαρωσουμε κατι διαφορετικο!Να μου κανουν εκπληξη το κουνελακι!!Θα σας πω νεα αυριο!!
Ααα,το κουνελακι που διαλεξα ειναι ενα κουνελι νανος με μεσσαιο τριχωμα και θυληκο!Την βγαλαμε...
Μαγια!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 13-07-15 στις 21:14.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,581 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:34, 13-07-15:

Είμαι σίγουρη οτι το κουνελάκι είναι πανέμορφο και αξιαγάπητο, όμως παρότι κατανοώ τον ενθουσιασμό σου θα σου συνιστούσα να περιμένεις λίγο ακόμα. Κι αυτό γιατί εφόσον το αγάπησες , υποθέτω θα θέλεις να περνάει και καλά, να είναι ευτυχισμένο. Κι επειδή για να είναι ευτυχισμένο θα πρέπει να είναι από όλους στο σπίτι σου ευπρόσδεκτο, μήπως να συνεχίσεις τις προσπάθειες να μεταπείσεις τη μαμά πριν τη φέρετε προ τετελεσμένου γεγονότος? Γιατί μπορεί να διασκεδάζατε με τις πλάκες που κάνατε, αλλά εδώ είναι λίγο πιο σοβαρό.. Η Μάγια είναι μια ψυχούλα, ένα καινούργιο μέλος που πρόκειται να προστεθεί στην οικογένειά σας.
Νομίζω αξίζει να προσπαθήσεις έτσι ώστε όλοι να υποδεχτείτε με χαρά τον ερχομό της

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zozethecat

Νεοφερμένος

H Zozethecat έγραψε στις 07:28, 14-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Είμαι σίγουρη οτι το κουνελάκι είναι πανέμορφο και αξιαγάπητο, όμως παρότι κατανοώ τον ενθουσιασμό σου θα σου συνιστούσα να περιμένεις λίγο ακόμα. Κι αυτό γιατί εφόσον το αγάπησες , υποθέτω θα θέλεις να περνάει και καλά, να είναι ευτυχισμένο. Κι επειδή για να είναι ευτυχισμένο θα πρέπει να είναι από όλους στο σπίτι σου ευπρόσδεκτο, μήπως να συνεχίσεις τις προσπάθειες να μεταπείσεις τη μαμά πριν τη φέρετε προ τετελεσμένου γεγονότος? Γιατί μπορεί να διασκεδάζατε με τις πλάκες που κάνατε, αλλά εδώ είναι λίγο πιο σοβαρό.. Η Μάγια είναι μια ψυχούλα, ένα καινούργιο μέλος που πρόκειται να προστεθεί στην οικογένειά σας.
Νομίζω αξίζει να προσπαθήσεις έτσι ώστε όλοι να υποδεχτείτε με χαρά τον ερχομό της
Ξερω πως δεν θα συμφωνησει οσο και να προπαθησω...
Και μπορει και το απογευμα,που θα το φερω σπιτι,να μην συμφωνησει
Θα δω

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 18:44, 14-07-15:

Αν δεν συμφωνει ξεχνα το κουνελι. Αν θελεις οπωσδηποτε ζωακι, θα σου προτεινα να ξεκινησεις με καποιο που δεν χρειαζεται ιδιαιτερη φροντιδα και δεν εχει μεγαλο προσδοκιμο ζωης. Για παραδειγμα ενα χαμστερακι ή ενα μικρο ενυδρειο με γαριδες (τα ψαρια ειναι δυσκολα στην φροντιδα). Το ιδανικοτερο βεβαια θα ηταν να περιμενεις να ενηλικιωθεις, να εχεις το δικο σου σπιτι ή εισοδημα και επειτα να παρεις το ζωακι που θελεις. Εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου, μη βιαζεσαι.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zozethecat

Νεοφερμένος

H Zozethecat έγραψε στις 12:21, 15-07-15:

To κουκελι το πηρα για μια εβδομαδα και αν τα καταφερουμε θα το κρατησουμε!!

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 14:07, 15-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Zozethecat
To κουκελι το πηρα για μια εβδομαδα και αν τα καταφερουμε θα το κρατησουμε!!

Καλως το δεχτηκες το κουνελακι σου!Να σου πω οτι τα κουνελακια ειναι παρα πολυ ευαισθητα, δεν θελουν πολλες πολλες αγκαλιες, να τα σηκωνουν δηλαδη γιατι αν στρεσαριστουν η τρομαξουν παθαινουν σταση εντερου και αυτο μπορει να αποβει μοιραιο για την ζωη τους.Πρεπει καθε μερα να κανει κακα ,ειναι μικρα σαν μπιλιτσες.Δεν θελουν καθολου ηλιο ,μπορει να πεθανει αμα μεινει ωρες στον ηλιο και οχι πολυ ζεστη. Πολυ καλη καθαριοτητα του κλουβιου του.Τρωει καθημερινα λαχανικα (μαρουλακι, μαιντανο) και απαραιτητως σανο. Καροτακια και φρουτα με φειδω γιατι περιεχουν γλυκοζη και μπορει να παθει σακχαρο το κουνελι!Εαν ειναι θηλυκο πρεπει απαραιτητως να στειρωθει.Εχεις και μια γατουλα, θελει σιγα σιγα να τα φερεις σε επαφη ,για να μην τρομαξει το κουνελακι . Αμα προσεξεις ολα αυτα θα το εχεις πολλα πολλα χρονια μαζι σου ,οπως ειχα εγω το Ροζαλιντο μου που εφυγε απο κοντα μου το 2012 σε βαθεια γεραματα 10 χρονων!Σου βαζω δυο φωτογραφιες ,στη πρωτη ο Ροζαλιντο μικρουλης με τη πρωτη μου γατουλα Τερεζα μικρη και κεινη και στη δευτερη γερακος πια στα τελευταια του,δεν μπορει καθολου να περπατησει.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ο Ροζαλιντο σε μικρη ηλικια και η Τερεζα.jpg
Εμφανίσεις:  237
Μέγεθος:  705,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  vcm_s_kf_repr_832x624.jpg
Εμφανίσεις:  380
Μέγεθος:  63,0 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 15-07-15 στις 16:04.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zozethecat

Νεοφερμένος

H Zozethecat έγραψε στις 14:53, 07-08-15:

Δυστηχως το κουνελακι δεν το κρατησαμε.Προχθες το δωσαμε.Τα πηγαινε παρα πολυ καλα.Την ανεβαζα πανω στην ταρατσα να τρεχει το απογευμα που δεν ειχε ηλιο για ωρες.Την αφηνα εξω μεσα στο κλουβι της με την Ζοζε να καθεται απεξω και ολα πηγαιναν καλα.Την Δευτερα δοκιμασα να βγαλω την Μαγια εξω να δω τι θα κανει η Ζοζε.Παραλιγο να της επιτεθει!!!!Η τρομαρα που πηρα δεν περιγραφετε.Δεν ξερω τι θα ειχε γινει αν δεν ειχα προλαβει να πιασω το κουνελι.Τελικα το δωσαμε πισω στο pet shop...

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 19:24, 07-08-15:

Η Ζοζε πηγε να της επιτεθει, οπως θα εκανε αν θα ειχες φερει στο σπιτι και ενα αλλο γατακι.Ηθελαν το χρονο τους να γνωριστουν σιγα σιγα και να συνηθισουν η μια την αλλη και μενα ετσι εκανε στη αρχη και το ωραιο ηταν οτι ο Ροζαλιντο ο κουνελινος μου, εκανε επιθεση στη γατα μου γιατι ηταν αρσενικος και η γατα οπου φυγει φυγει!!Στη φωτογραφια που βλεπεις να καθονται μαζι ειναι μετα απο πολυ διαστημα προσαρμογης μεταξυ τους,βεβαια οποτε του ερχοταν τη κυνηγουσε κιολας,αλλα αυτο το αποδιδω οτι δεν ηταν στειρωμενος.Δεν το στειρωσα ποτε γιατι δεν ηξερα οτι και τα κουνελια στειρωνονται!!Ισως ειχα γλυτωσει και γω επιθεσεις, και σε μενα προσωπικα!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 08-08-15 στις 00:01.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ινδικό Χοιρίδιο - Από maria_lulu
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλα ζωάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-08-15 στις 15:49.
    • Ιδού τι θα πάρει... - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ελπιδοφόρες εμπειρίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-09-09 στις 11:56.
    • Ιδού!!! - Από Tsoutsouba
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-01-09 στις 13:18.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους