Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,588 εγγεγραμμένα μέλη και 718,182 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 390 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Παιδιά έκαναν κακό στη γάτα μου αλλά και σε άλλες στη γειτονιά.

annaswiffer

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη annaswiffer
H annaswiffer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H annaswiffer έγραψε στις 17:19, 22-04-16:

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες.

Ονομάζομαι Άννα. Το συγκεκριμένο περιστατικό που θα σας διηγηθώ δεν ήξερα αν έπρεπε να βρίσκεται στα προβλήματα υγείας ή εδώ αλλά τελικά αποφάσισα την συγκεκριμένη ενότητα καθώς θα ήθελα τις συμβουλές σας για το πώς πρέπει να δράσω. Επιπλέον, καθώς είμαι αρκετά ταραγμένη, ζητώ την κατανόηση σας για τυχόν λάθη. Έχω διαβάσει στο παρελθόν κάποιες συζητήσεις σας και φαίνεται πόσο αγαπάτε αυτά τα πανέμορφα ζώα και αισθάνομαι ότι θα με καταλάβετε.

Το περιστατικό έχει ως εξής:

Χθες το μεσημέρι δύο παιδιά γύρω στα 11-13 ετών, έφεραν έναν αδέσποτο σκύλο, ο οποίος να σημειώσω ότι κούτσαινε από το πίσω πόδι, στη γειτονιά όπου διαμένω. Επίσης, θα ήθελα να πω ότι όταν έγινε το συμβάν, εγώ δεν ήμουν στο σπίτι αλλά ήταν η γιαγιά μου και μια ένοικος της πολυκατοικίας. Εγώ έχω έναν γάτο 10 ετών και επειδή έχουμε κήπο στην πολυκατοικία τον αφήνω να βγαίνει και έξω. Χθες λοιπόν, ο γάτος μου καθόταν στο δέντρο μπροστά από το σπίτι και τα συγκεκριμένα παιδιά που ανέφερα με τον αδέσποτο σκύλο αλλά και έναν δικό τους (γιατί τον είχαν με λουρί) ενθάρρυναν το σκυλί να τον φτάσει στο δέντρο. Τότε και σύμφωνα με την ομολογία της γιαγιάς μου αλλά και της ενοίκου, πήραν ένα κοντάρι και τον χτύπησαν για να πέσει από το δέντρο. Ο αδέσποτος σκύλος τον κυνήγησε και τον δάγκωσε στο πίσω μέρος δίπλα στην ουρά. Πρόλαβε ωστόσο να ξεφύγει στο διπλανό κήπο. Όταν επέστρεψα σπίτι η ένοικος, η οποία ήταν ακόμη στον κήπο, μου διηγήθηκε το περιστατικό και εγώ άρχισα να αναζητώ τον γάτο μου. Πέρασαν 2 ώρες και ήταν ακόμη εξαφανισμένος και φυσικά σκεφτόμουν τα χειρότερα, Τότε κατέβηκε η μητέρα μου κάτω να τον ψάξει και αυτά τα δύο παιδιά είπαν "Κυρία, ένας σκύλος σκότωσε τη γάτα σας αλλά τι να κάνουμε αυτά έχει η ζωή" ή κάπως έτσι. Πάντως ο τρόπος τους ήταν προκλητικός. Εγώ ήμουν σε απαίσια ψυχολογική κατάσταση, δε μπορούσα να αναπνέυσω σχεδόν, και ακόμη και τώρα που σας γράφω δεν έχω ξεπεράσει το σοκ. Ύστερα, η μητέρα μου βρήκε τον γάτο μας ο οποίος ήρθε σιγά σιγά επειδή ήταν χτυπημένος από τα παιδιά και τον σκύλο, επίσης σε κατάσταση σοκ. Αυτή τη στιγμή, σύμφωνα με τις υποδείξεις του κτηνιάτρου, παίρνει φαρμακευτική αγωγή και αντιβίωση και κοιμάται συνέχεια. Ευτυχώς πριν από λίγο έφαγε μια φετούλα ζαμπόν με όρεξη και ήπιε και νερό που του έδωσα με ποτήρι.
Σήμερα το μεσημέρι, είδα και πάλι τα συγκεκριμένα παιδιά δίπλα από το σπίτι μου όπου υπάρχει ένα ανάχωμα να κυνηγούν και μια άλλη γάτα - αδέσποτη αυτή τη φορά. Μόλις με είδε ο ένας να τον κοιτάζω μου λέει "Κυρία, υπάρχει ένα γατάκι εκεί". Εγώ του λέω με πολύ ψύχραιμο τόνο "Ή φεύγεις ή καλώ την αστυνομία. Πες μου" Εκείνος πέρασε αμέσως στην αντεπίθεση λέγοντας μου ότι δεν έκανε τίποτα και να μην την καλέσω. Εγώ εξακολουθούσα να λέω την ίδια έκφραση και τότε εκείνος μου λέει "Για αυτό που έγινε χθες με τη γάτα δεν, έφταιγα εγώ ο σκύλος ήταν αδέσποτος." (Να σημειώσω ότι πρώτη φορά με έβλεπε και δεν ήξερε ότι ήταν δικός μου ο γάτος.) Του είπα ότι εκείνος τον παρακίνησε να το κάνει και ότι εκείνος τον χτύπησε με το κοντάρι και ο φίλος του. Φυσικά τα αρνήθηκε όλα αλλά σιγά σιγά άρχισε να υποχωρεί βρίζοντάς με. Εγώ τον ρώτησα πώς τον λένε για να ξέρω τι να πω στην αστυνομία και εκείνος μου απάντησε "κάπως". Τέλος, μια γειτόνισσα από την απέναντι πολυκατοικία είδε/άκουσε το όλο σκηνικό και μου είπε ότι τα συγκεκριμένα παιδιά προκαλούν συνέχεια προβλήματα και ότι βάζουν σκυλιά να κυνηγούν γάτες ή το κάνουν μόνα τους. Επίσης, είπε ότι έχουν καλέσει την αστυνομία να κάνει κύκλους γύρω από το πάρκο της γειτονιάς.
Θα ήθελα λοιπόν σας παρακαλώ να μου πείτε τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση. Μάρτυρες υπάρχουν, τα παιδιά είναι γνωστά στη γειτονιά για τις εγκληματικές τους πράξεις. Φοβάμαι μήπως η αστυνομία δεν πάρει σοβαρά μια τέτοια καταγγελία. Θέλω σίγουρα να υπάρξει δικαίωση διότι το κατοικίδιο μου υπέφερε άδικα εξαιτίας της αρρωστημένης αυτής συμπεριφοράς. Δε θέλω κανένας άλλος να περάσει αυτό που πέρασα και είμαι σίγουρη ότι αυτά τα παιδιά θα επιστρέψουν.
Σας παρακαλώ πείτε μου τι μπορώ να κάνω.

ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:32, 22-04-16:

Καλησπέρα φίλη ΄Αννα. Ειλικρινά έχω φρικάρει με αυτά που διηγήθηκες.
Βέβαια δεν έχω νομικές γνώσεις αλλά σίγουρα πρέπει να γίνει καταγγελία στην αστυνομία, με μάρτυρες τα άτομα που είδαν το τι συνέβη. Επίσης θα βοηθούσε αν έχετε κάποια φιλοζωική στην περιοχή σας να ζητούσες την συμβουλή τους ή ακόμα και την παρουσία τους στο αστυνομικό τμήμα γιατί γνωρίζουν καλά τους νόμους για τα ζώα.
Εγώ μπορώ μόνο να σε συμβουλέψω να έχεις μαζί σου εκτυπωμένο τον νέο νόμο για τα ζώα γιατί μπορεί να πέσεις και σε αστυνομικούς που είτε δεν ξέρουν την δουλειά τους, είτε δεν έχουν διάθεση να την κάνουν.
Μας αρέσει δεν μας αρέσει, υπάρχουν άνθρωποι και κυρίως στην αστυνομία που θεωρούν μικρότερης σημασίας την κακοποίηση ενός ζώου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 22-04-16 στις 19:47.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Agiyi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Agiyi
Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Agiyi έγραψε στις 19:45, 22-04-16:

Καταρχην θέλω να σου ευχηθώ να γίνει καλά ο γατούλης σου το συντομότερο.

Μετά να σε συγχαρώ για την ψυχραιμία σου. Συγγνώμη, αλλά αν αυτό γινότανε σε 'μένα, δηλαδή να έχω μπροστά μου ένα παιδι που έβαλε σκύλο να κυνηγίσει την γάτα μου, όχι απλά θα τον προϊδοποιούσα να φύγει, θα έφευγε με ασθενοφόρο αφου θα το είχα σαπίσει στο ξύλο πρώτα.

Χωρίς να έχω εμπειρία στο θέμα αυτό (ευτυχώς) θα σου πρότεινα να δεις μήπως μπορείς να μάθεις που μένουν/ποιοί είναι οι γονείς τους. (Ελπίζω οτι) Οι γονείς τους λογικά δεν το ξέρουν (λέω "ελπίζω" γιατί αν το ξέρουν και τους αφήνουν να συνεχίσουν τότε δεν μιλάμε για ανθρώπους), εαν τους πεις τι κάνουν τα παιδιά τους ΙΣΩΣ να γινει κάτι.
Ούτε για το νομικό θέμα έχω γνώση, αλλά δεν νομίζω η καταγγελία στην αστυνομία να μην παρθεί στα σοβαρά... Σίγουρα θα βοηθούσε να συμετείχε και η αστυνομία, με αυτόν τον τρόπο 1ον θα βρεις πολύ πιο εύκολα τους γονείς, και 2ον ελπίζω θα τους είναι μεγάλο το σοκ ωστε να μην ξανακάνουν κάτι τέτοιο στο μέλλον.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 20:30, 22-04-16:

Φυσικα και γω θα τα ειχα δειρει τα παλιόπαιδα και θα τα προειδοποιούσα να μην ξαναπατήσουν το ποδι τους εκει. Επισης αν τους ξαναδείς καλο ειναι να κανεις εκείνη την ωρα οτι και καλα παιρνεις τηλ στην αστυνομια γιατι θα τους εκανε να φοβηθούν λιγο. Στη θεση σου θα τα επαιρνα απο πισω τα κωλοπαιδα να δω που μενουν σε περιπτωση που ξαναδείς να κυνηγάνε τις γατες να μιλήσεις στους γονεις. Οχι βεβαια πως θα τους νοιαζει γιατι δυστυχως ολα απο εκει ξεκινανε, δηλαδη μην περιμένεις οι γονεις να ειναι της προκοπής για να εχουν τα παιδια τους τετοια συμπεριφορά. Εννοειται βεβαια οτι το δικο σου το γάτο δεν πρεπει να τον ξαναφησεις στην αυλη χωρις να εισαι και συ εκει. Πωπω τσαντιστηκα πολυ. Αλλα και να τα δείρεις το μπελα σου θα βρεις. Περαστικά στο γατούλη σου και καλυτερα στο σπιτι και ασφαλισμένος παρα να κινδυνεύει απο τα μπ.....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 21:04, 22-04-16:

απορω με τα αρρωστημενα μυαλα που υπαρχουν εκει εξω, γονεις δεν εχουν να τα μαθαινουν; αυτα τα παιδια οπως και πολλα αλλα εκει εξω (με νοητικη στερηση μαλλον) πρεπει με καποιο τροπο να σταματησουν, πιστευω οτι η αστυνομια θα τα παρει ολα στα σοβαρα, εξαλλου απο αυτην την συμπεριφορα τους δειχνουν πολλα για την οικογενεια τους και τον χαρακτηρα τους, αυριο μεθαυριο θα κανουν τετοια και χειροτερα σε ανθρωπους, καμια βιαιη συμοεριφορα δεν πρεπει να παραλειπετε! στη θεση σου θα καλουσα αστυνομια και ισως να επικοινωνησεις με τους γονεις τους μπορει να μην εχουν ιδεα τι κανουν τα παιδια τους.
καλη αναρρωση και στον γατουλη σου που το καημενο απλα καθοταν και του επιτεθηκαν χωρις λογο,κρατα τον σπιτι τωρα αλλα καλο ειναι να βλεπεις αμα ξανακανουν κατι τετοιο γιατι ειναι κριμα και τα αδεσποτα γατακια.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 21:12, 22-04-16:

καλησπερα κι ευχομαι κι εγω πρωτα απο ολα περαστικα στο γατουλη και να το ξεπερασετε γρηγορα αυτο το σοκ.

δεν εχω να προτεινω κατι περαιτερω απο αυτα που ειπαν ηδη τα αλλα μελη παραπανω. ισως μονο να εκτυπωνες αφισες και να τις κολλουσες στη γειτονια, γραφοντας πως (δηθεν) ξερεις τα στοιχεια των παιδιων που κακοποιουν ζωα και πως εχεις καταφυγει στην αστυνομια και τον εισαγγελεα. μπας και θορυβηθουν τα παλιοπαιδα ή οι γονεις τους. δυστυχως κι εγω πιστευω πως ολα ξεκινουν απο παρομοια σταση γονιων ή απο αμελεια γονιων.

ευχομαι ειλικρινα να βρεις το δικιο σου και να βρεις υποστηριξη απο το μερος που μενεις είτε απο καποια φιλοζωικη εκει κοντα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

annaswiffer

Νεοφερμένος

H annaswiffer έγραψε στις 21:18, 22-04-16:

Σας ευχαριστώ παρα πολύ ολους για τις συμβουλες και τις ευχές σας!
Ηταν πραγματικα ενα μεγαλο σοκ για μένα γιατί παντα ειχαμε μια ήσυχη γειτονιά και δεν γίνονταν τέτοια περιστατικά. Πάντως σήμερα απο τοτε που τους επιασα δεν εμφανίστηκαν καθολου. Την επόμενη φορά που θα τους δω στη γειτονιά θα κατεβω και θα πάρω την αστυνομία στην πραγματικότητα και πιστεύω οτι θα βρω υποστήριξη απο τη γειτονιά.
Εύχομαι τα καλυτερα σε ολους σας και παλι σας ευχαριστώ πολύ. Να είστε καλά.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,578 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:46, 22-04-16:

Τέτοιου είδους συμπεριφορές, ήθελα να πιστεύω, οτι ανήκαν σε παλιότερες εποχές και προέρχονταν από ανθρώπους αγροίκους ή ανενημέρωτους, ωστόσο βλέπω οτι συνεχίζουν σε μεγάλο βαθμό να σκάνε μύτη, αρκετά περιστατικά με βασανισμούς.
Η αγάπη για τα ζώα (ή έστω κάποιο ζώο) δεν μπορεί να επιβληθεί από κανέναν και σε κανέναν, όμως ο σεβασμός προς αυτά είναι νόμος και είναι υποχρεωτικός. Πράγμα που δείχνουν καταφανώς οτι αγνοούν αυτά τα σκατόπαιδα (συγνώμη για την λέξη, αλλά είμαι πολύ τσατισμένη και προσπαθώ με το ζόρι να μη γράψω κάτι χειρότερο από τον πλούσιο κατάλογο των βρισιών που διαθέτω) είτε γιατί πιθανότατα κι οι γονείς τους δεν φρόντισαν να τα ενημερώσουν, είτε γιατί δεν το έκαναν με το σωστό τρόπο ώστε μεγαλώνουν ανθρώπους κι όχι τέρατα.

Η δική μου ταπεινή άποψη είναι, πρώτα να διαβάσεις τι ισχύει από το νόμο και αφού τυπώσεις αντίγραφα, όπως πολύ σωστά λέει η Βάσω πιο πάνω, θα πάρεις ένα από αυτά και θα επισκεφτείς να ενημερώσεις τους γονείς (που φαντάζομαι εύκολα θα τους βρεις, εφ'όσον μια γειτονιά είναι, όλο και κάποιοι βλέπουν, κι ευτυχώς ορισμένοι είναι έτοιμοι και να μιλήσουν).
Ούτε απειλές προς τα παιδιά, ούτε τίποτα. Θα τους πεις το περιστατικό και θα τους ζητήσεις να επιβληθούν στα παιδιά τους ώστε να μη ξανασυμβεί. Αν όμως δεις οτι δεν είναι συνεργάσιμοι, τότε θα τους ειδοποιήσεις οτι προτίθεσαι να κάνεις καταγγελία ή και μήνυση στην αστυνομία και θα το κάνεις.
Φιλοζωικές και γείτονες επίσης αγανακτισμένοι, θα είναι συμμαχοί σου.

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος αντιμετώπισης για εκείνους που επιμένουν να αγνοούν οτι ζουν σε μια κοινωνία που πρέπει να υπακούει σε κανόνες και νόμους και που δεν επιτρέπει σε κανέναν να κάνει του κεφαλιού του, βλάπτοντας συνάνθρωπο, ζώο ή περιβάλλον.

Κλείνοντας να ευχηθώ τα ολόθερμα μου περαστικά στον γατούλη σου, να γίνει γρήγορα καλά αλλά και να ξεπεράσει το σοκ που υπέστη στα καλά καθούμενα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 24-04-16 στις 20:13. Αιτία: ορθογραφικό
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 14:55, 24-04-16:

Περαστικα στο γατουλη σου,φανταζομαι ποσο θα τρομαξε το χρυσουλι μου,με αυτα τα παλιοπαιδα.Ευτυχως που δεν του εκαναν μεγαλυτερο κακο.Συμφωνω με ολα οσα ειπαν τα μελη του φορουμ,αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτα τα αναγωγα παιδια δεν εχουν παρει το στοιχειωδη σεβασμο προς τα ζωα απο τους ιδιους τους γονεις.Εαν οι γονεις αγαπουσαν τα ζωα θα τα ειχαν συμβουλευσει να μην φερονται ετσι.Συμφωνω να πας να μιλησεις στους γονεις για αυτα τα περιστατικα και σιγουρα θα καταλαβεις απο το πως θα σου μιλησουν και αυτοι, εαν επικροτουν τετοιες πραξεις η οχι.Επισης θα σου ελεγα να μην αφηνεις το γατουλι σου μονο του στο κηπο για να αποφυγεις στο μελλον δυσαρεστες καταστασεις.

Παράθεση

annaswiffer

Νεοφερμένος

H annaswiffer έγραψε στις 17:10, 24-04-16:

Αγαπητά μέλη σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και τις ευχές και την υποστήριξή σας. Το ήξερα ότι εσείς θα καταλαβαίνατε και θα δείχνατε την ευαισθησία που απαιτείται σε τέτοια θέματα.
Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι ο γατούλης μου είναι καλά στην υγεία του. Τις προηγούμενες μέρες ανέβαινε με κάποια δυσκολία την σκάλα του σπιτιού αλλά σήμερα τον είδα να μην πονάει πολύ και μάλιστα ανεβοκατέβηκε αρκετές φορές. Βγήκε και από την ντουλάπα που κοιμόταν και πλέον πήρε τη θέση του στα έπιπλα. Είναι όμως ακόμη πολύ φοβισμένος. Αυτή τη στιγμή κάθεται στο μπαλκόνι και κοιτάζει έξω (ακούγονται άσχετες φωνές). Είναι σαν να μην πιστεύει ότι έτυχε κάτι τέτοιο σε αυτόν. Σαν να μην πιστεύει ότι κάποιος μπορεί να είναι ΤΟΣΟ αρρωστος ώστε να βασανίσει ένα αθώο πλάσμα που δεν πείραξε κανέναν...
Τα συγκεκριμένα παιδιά που το έκαναν δεν είναι της γειτονιάς μας αν και έρχονται συχνά σε αυτήν απ' ό,τι μου είπαν οι γείτονες, γιατί έχει το πάρκο στη γωνία και αντί να καθίσουν εκεί, κάνουν τσάρκες στις γύρω περιοχές. Η αστυνομία κάνει περιπολίες κυρίως τα απογεύματα επειδή την έχουν καλέσει άπειρες φορές για τους συγκεκριμένους. Θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα όμως. Δεν πρόκειται να το αφήσω να περάσει έτσι. Χωρίς να το λέω προκλητικά ή απαξιωτικά, τα παιδιά αυτά δεν είναι ελληνικής καταγωγής (ενώ αυτό δεν σημαίνει ότι αυτά που έχουν ελληνική καταγωγή είναι αγγελούδια) και οι γονείς τους μπορεί να μην γνωρίζουν για τις πράξεις τους ή να το γνωρίζουν και να μην τους ενδιαφέρει (ή να το επικροτούν). Πάντως δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορούσα μόνη μου να πάω να τους βρω και να τους μιλήσω. Αν ήταν γνωστοί έστω και σε κάποιον από όσους μίλησα οι γονείς τους θα τους ζητούσα να έρθουν μαζί μου. Προτιμώ τη βοήθεια της αστυνομίας σε τέτοια περίπτωση. Πάντως θα υπάρξει δικαίωση. Και θα ήθελα να πω μιας και μου δίνεται η ευκαιρία και η ελευθερία λόγου μέσα από το forum ότι τέτοιες πράξεις ΠΡΕΠΕΙ να καταδικάζονται και να τιμωρούνται και να παίρνουν διαστάσεις. Είτε πρόκειται για γάτα, σκύλο, κουνέλι. ΚΑΘΕ ζώο έχει δικαίωμα στη ζωή και εφόσον δεν έχει φωνή πρέπει εμείς να το προστατεύσουμε.
Όμως πρέπει και τα ίδια τα παιδιά να παραδειγματιστούν, ώστε να αποφύγουν ένα μέλλον παραβατικότητας και εγκληματικότητας. Γιατί όπως πολύ σωστά είπατε, σήμερα είναι ζώο, αύριο μπορεί να είναι ο διπλανός μας.
Μπορεί να φαίνονται ουτοπικά όλα αυτά όμως ακόμη ελπίζω στη δικαιοσύνη και στην καλοσύνη των ανθρώπων. Μια παρέα παιδιών που δεν γνωρίζω τι πόνος και δυστυχία κρύβεται πίσω από τις πράξεις τους, δεν πρόκειται να μου το στερήσει αυτο.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους και όλες. Είστε σπουδαίοι άνθρωποι και χάρηκα που είχαμε αυτή την επικοινωνία.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους