Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,519 εγγεγραμμένα μέλη και 718,132 μηνύματα σε 22,536 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 370 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Διατροφή με ξηρά τροφή της σειράς Sanabelle και Josera. Γνώμες;

Efi CatLady

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Efi CatLady
H Efi CatLady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (μιας και ασχολουμαι με υιοθεσιες, εχουν περασει πολλες γατες απο τα χερια μου! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Efi CatLady έγραψε στις 14:48, 12-05-16:

Καλησπερα σε ολους, ειμαι καινουργια στο φορουμ, εχω 6 γατουλες μεσα στο σπιτι και ασχολουμαι ενεργα με υιοθεσιες. Στις 6 γατες μου (ολες στειρωμενες- 4 αρσενικα και 2 κοριτσακια) εχω δοκιμασει πολλες τροφες πλην των κλασσικων Ρογιαλ Κανιν και Χιλλς. Αυτην την περιοδο δοκιμαζω μια της Sanabelle και περιμενω να μου ερθει και αλλη μια τροφη της Josera . Θα ηθελα τις γνωμες σας

Καλως σας βρηκα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 13:30, 13-05-16:

Την Sanabelle την δινω και γω στα δικα μου και την θεωρω πολυ καλη ξηρη τροφη.Σε δυο πετ-σοπ που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι μια απο τις καλυτερες ξηρες τροφες στο κοσμο για γατες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 13-05-16 στις 13:37.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xontrogato
H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 22:40, 17-09-16:

καλησπερα!για 2 χρονια περιπου εδινε στα γατονια μου josera κ ηταν πολυ ευχαριστημενα οπως κ εγω.πλεον την εχω αλλαξει γιατι το petshop της γειτονιας μου δεν την φερνει αλλο αλλα για την τιμη της ειχε καλη ποιοτητα.ειναι κατηγοριας premium αποσο γνωριζω.οταν καμια φορα ξεμενω απο την αλλη η ειμαι μακρια απο την γειτονια κ παιρνω παλι josera κανουν παρτυ!μυριζει ωραια για τις γατες, ακομα κ σεμενα φαινεται μια εντονη μυρωδια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chriskris2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chriskris2
Ο chriskris2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O chriskris2 έγραψε στις 19:07, 07-01-19:

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.

Υπάρχει κάποιος που έχει άποψη για την Sanabelle?

Την αγόρασα πρόσφατα είδα καλη κριτική και συστατικά και φυσικά Made in Germany γιατι μιλάμε για πραγματικούς ζωοφίλους. Οσο και να λέμε.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 02:44, 16-01-19:

made in germany λεει πραγματικου ζωοφιλους λεει WTF?
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 00:15, 19-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από chriskris2
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.

Υπάρχει κάποιος που έχει άποψη για την Sanabelle?

Την αγόρασα πρόσφατα είδα καλη κριτική και συστατικά και φυσικά Made in Germany γιατι μιλάμε για πραγματικούς ζωοφίλους. Οσο και να λέμε.

H Sanabelle θεωρώ ότι είναι μία από τις καλύτερες τροφές που κυκλοφορούν (δε συγκρίνεται με την Josera, η οποία δεν είναι κακή, αλλά μέτρια..). Τα συστατικά της Sanabelle είναι ανάλογα με αυτά της acana και βγαίνει και λίγο πιο οικονομική...Eγώ εδώ και πολύ καιρό την προτιμώ για τα γατιά μου και είμαι πολύ ευχαριστημένη, κι αυτά επίσης νομίζω

Δεν έχεις καθόλου άδικο για τους γερμανούς, πράγματι είναι λαός με φιλοζωική παιδεία.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chriskris2

Νεοφερμένος

Ο chriskris2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O chriskris2 έγραψε στις 18:54, 21-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
H Sanabelle θεωρώ ότι είναι μία από τις καλύτερες τροφές που κυκλοφορούν (δε συγκρίνεται με την Josera, η οποία δεν είναι κακή, αλλά μέτρια..).

Σας ευχαριστώ για την απάντηση, επειδη κάνουμε λόγο για γραπτό λόγο και μπορεί να έχω μπερδευτεί. Συγκριτικά θεωρείτε την Sanabelle καλύτερη της Josera ή το αντίστροφο;
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 19:48, 21-01-19:

Σας ευχαριστώ για την απάντηση, επειδη κάνουμε λόγο για γραπτό λόγο και μπορεί να έχω μπερδευτεί. Συγκριτικά θεωρείτε την Sanabelle καλύτερη της Josera ή το αντίστροφο;

Καλησπέρα, η Sanabelle θεωρώ ότι είναι ανώτερης κατηγορίας και απλώς έκανα τη σύγκριση με τη Josera επειδή στο συγκεκριμένο τοπικ τέθηκαν μαζί ως τροφές προς συζήτηση.

Ξαναλέω όμως ότι δεν θεωρώ καθόλου κακή τη δεύτερη (Josera), ίσα ίσα που είναι πολύ καλύτερη από πάρα πολλές άλλες, που κυκλοφορούν στο εμπόριο..
Παράθεση

chriskris2

Νεοφερμένος

O chriskris2 έγραψε στις 20:09, 21-01-19:

Για την ώρα ο γατούλης μου την τρώει χωρίς αντίρρηση την Sanabelle kitten. Θα γράψω ένα review στο τέλος για αυτή. Οπως και να έχει σας ευχαριστώ για την αμεσότητα.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 22:40, 10-07-19:

Γεια σας.
Θελω να κανω μια ερωτηση για την τροφη sanabelle.
Μεχρι τωρα του δινω acana ανακατεμενη με υγρη τροφη γιατι σκετη ξηρη δεν εχει φαει ποτε στη ζωη του.
Επειδη ομως τον εχω στειρωσει θελω να την σταματησω και να του παρω μια αλλη εξισου καλη τροφη, η οποια ομως να αναφερει οτι ειναι για στειρωμενους γατους.
Δεν ειμαι σιγουρος για την acana και επειδη προσφατα φιλος μου βρηκε κρυσταλους στα ουρα του γατου του δινοντας του μονον acana, θελω να την αλλαξω.
Βλεπω ομως οτι γραφουν για 12 μηνα και πανω !
Ποιο πακετο της εταιριας να παρω?
Δεν ξερω!
Θελω τροφη για στειρωμενο γατο που ειναι 8 μηνων.
Τι να κανω ?
Δεν εχει ουτε η sanabelle?
Παράθεση

chriskris2

Νεοφερμένος

O chriskris2 έγραψε στις 22:55, 10-07-19:

Καλησπέρα.
Επειδή αντιμετωπίζω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα δοκίμασα την sanabelle kitten πριν την στείρωση και πραγματικά ήταν καλή. Επειδή είναι στειρωμενος και 11 μηνών πια του δινω την Purina Pro Plan Junior που κάνει και για στειρωμένα γατάκια. Όταν κλείσει τον χρόνο θα τον γυρίσω σε Sanabelle για στειρωμένα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 898 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 04:50, 11-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από stefanosf
Βλεπω ομως οτι γραφουν για 12 μηνα και πανω !
Ποιο πακετο της εταιριας να παρω?
Δεν ξερω!
Θελω τροφη για στειρωμενο γατο που ειναι 8 μηνων.
Τι να κανω ?
Δεν εχει ουτε η sanabelle?
Στέφανε καλημέρα... Από την στιγμή που τον έχεις στειρωσει τον Ιβάν, και εφόσον σκέφτεσαι να αλλάξεις τροφή, θα πάρεις αυτήν που γράφει για στειρωμενα χωρίς να κοιτάξεις την ηλικία του... Μην σε ανησυχείς που ο Ιβάν είναι 8 μηνών και η τροφή αναφέρεται σε 12 μηνών και πάνω...

Βέβαια με προβλημάτισες με το γάτο του φίλου σου και την ακανα
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 23:04, 11-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra

Βέβαια με προβλημάτισες με το γάτο του φίλου σου και την ακανα
Εγώ να δεις πόσο εχω προβληματιστεί !!

Άρα πιστεύεις οτι μια καλη τροφή για στειρωμένα μου κανει και ας λέει επάνω για 12 μηνών +
Έλεγα μην υπάρχει για στειρωμένα μικρά γατιά , γιατί ψάχνωντας λιγο βρήκα μια για στειρωμένα που ειναι σειρά junior, αλλά επειδή ειναι μάρκα Royal δεν την πήρα γιατί δεν την συμπαθώ πολυ .
Ποιο πολυ συμπαθώ την hills που νομίζω έχει και αυτή για στειρωμένα junior .

Πάντως τροφή που δεν γράφει επάνω για στειρωμένα δεν θα του ξανα αγοράσω γιατί δεν εχω εμπιστοσύνη .
Εάν ειναι η acana και orijen που θεωρούνται κορυφή ας το γράψουν.
Γιατί δεν το γράφουν δηλαδή ?
Βαριούνται ;;
Δεν νομίζω!
Κάτι παίζει !!
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 23:06, 11-07-19:

Καλησπέρα.
Επειδή αντιμετωπίζω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα δοκίμασα την sanabelle kitten πριν την στείρωση και πραγματικά ήταν καλή. Επειδή είναι στειρωμενος και 11 μηνών πια του δινω την Purina Pro Plan Junior που κάνει και για στειρωμένα γατάκια. Όταν κλείσει τον χρόνο θα τον γυρίσω σε Sanabelle για στειρωμένα.
Η Purina pro plan junior το γράφει επάνω οτι κανει για στειρωμένα ή απλά εννοείται όπως η acana ?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:14, 12-07-19:

Η Purina pro plan junior το γράφει επάνω οτι κανει για στειρωμένα ή απλά εννοείται όπως η acana ?
Στεφανε μου καλημερα.Η πουρινα θεωρειται απο τις χειροτερες τροφες,ο κτηνιατρος στη ζακυνθο μου ειπε πει οτι ειναι ελαχιστα καλυτερες απο αυτες των σουπερμαρκετ ,εγω σε καμια περιπτωση δνε θα επαιρνα την συγκεκριμενη που λες.
Οσον αφορα την ακανα,για την ουρολιθιαση κοιταμε τις τιμες κυριως του μαγνησιου,και ειναι ακριβως οπως της ρογιαλ κανιν για στειρωμενα.Η κτηνιατρος μου ανεπιφυλακτα συστηνει ακανα ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΡΟΦΗ,δεν γραφουν για στειρωμενα διοτι ειναι καναδεζικη τροφη και στον καναδα ειναι αυτονοητο οτι ολες οι τροφες ειναι για στειρωμενα αφου ειναι υποχρεωτικη η στειρωση και ολα στειρωνονται,απο εκει και περα αν δεν θες ακανα,ολα καλα,αλλα ΟΧΙ ΠΡΟ ΠΛΑΝ να χαρεις.Ο γιατρος στη ζακυνθο που σου λεω,πριν ανοιξει κτηνιατρειο στη ζακυνθο,δουλευε σε μεγαλη κλινικη ζωων.Εκει λοιπον ειχαν απαγορευμενη τροφη την συγκεκριμενη,διοτι ηξεραν ποσο κακη ειναι.Για αυτο σου λεω,μου το εχει πει κτηνιατρος που ξερει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 12-07-19 στις 12:32.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 898 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 11:24, 12-07-19:

Καλημέρα στέφανε.... Θα συμφωνήσω με την Έφη και θα σου πω ότι εάν θέλεις να αλλάξεις την acana μην πας στην pro plan.... Υπάρχουν πολύ καλύτερες τροφές από αυτήν... Κάνε μια έρευνα στο Google, σύγκρινε και διάλεξε...

Προσωπικά έχω ακούσει περιπτώσεις στειρωμενων γατιών που τρέφονταν με τροφές για στειρωμενα και παρόλα αυτά είχαν πρόβλημα με το ουροποιητικο τους... Πιθανότατα ίσως κάποια αρσενικά έχουν μια προδιάθεση στη δημιουργία κρυστάλλων λόγω ανατομίας... Κατά πάσα πιθανότητα και το έντονο στρες να "βοηθά" στην εμφάνιση του προβλήματος... Σίγουρα η παχυσαρκία είναι ένας παράγοντας επίσης.

Παραθέτω δύο άρθρα που αναφέρουν τι αλλάζει όταν ένα ζώο στειρωνεται.. Στην ουσία γράφουν τα ίδια πράγματα... Τι χρειάζεται από τη διατροφή του το ζώο...

http://natureapetfoods.com/el/greece...D%CE%BD%CE%B1/

https://kompa.gr/blog/134-diatrofi-g...ta-tin-stirosi
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 12-07-19 στις 11:29.
Παράθεση

chriskris2

Νεοφερμένος

O chriskris2 έγραψε στις 01:38, 03-08-19:

Καλησπέρα. Το γράφει επάνω στην συσκευασία. Πέρα από την πλάκα είναι η μόνη που γράφει το πρώτο στερεο συστατικό κοτόπουλο (γιατί υπάρχει κανονισμός που ορίζει οπως διαβάζεις τα συστατικά. πρέπει πάντα να ξεκινάει από τα στερεά τα πιο βαριά να πηγαίνει στα υγρά και μετά στις βιταμινες και ιχνοστοιχεία) σε σύγκριση με την RC που είναι γεμάτη στα άλευρα χωρίς να αναφέρει ποτέ τι περιέχει. Αυτά. Τώρα εσυ θα κρίνεις τι είναι καλύτερο και τι όχι. Εμένα και τον γάτο μου τον βόλεψε αυτή.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chriskris2 : 03-08-19 στις 01:41.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δεν τρώει την ξηρά τροφή του! - Από purina
      Το θέμα έχει λάβει 253 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-07-19 στις 12:58.
    • Χαλασμένη ξηρά τροφή; - Από dkat
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-01-17 στις 13:12.
    • Ξηρά τροφή - Από kwsforever
      Το θέμα έχει λάβει 112 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-06-13 στις 19:55.
    • Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Από roulsydney
      Το θέμα έχει λάβει 375 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-05-13 στις 10:07.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους