Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,587 εγγεγραμμένα μέλη και 718,182 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 390 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Συμπεριφορά απέναντι σε γατόφιλους..

zaratustra

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zaratustra
H zaratustra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H zaratustra έγραψε στις 12:01, 25-03-19:

Γεια σας, θα ηθελα να μιλησω για κατι ιδιαιτερο, για μια στεναχωρια που με τρωει και ισως εχουν και καποιοι αλλοι απο εδω το ιδιο θεμα..

Απο μικρη ειχα μεγαλη αγαπη για τα ζωα παντος ειδους, ιδιαιτερα ομως με τις γατες επειδη ηταν και αυτες που συναναστρεφεσαι πιο συχνα στην πολη, αλλα μολις πριν ενα χρονο και κατι απεκτησα μια πρωτη φορα, την Αρια! Εκτοτε απο τον περιγυρο μου που δεν ειχε ποτε γατες, αρχισε συνεχης κακοβουλη κριτικη.

Ειδικα απο τοτε που απεκτησα και 2η γατα ειμαι πλεον η "crazy cat lady", που δεν μπορουν να καταλαβουν γιατι να εχω τετοια ζωα σπιτι μου ενω θα μπορουσαν να ειναι "εξω στη φυση τους", να μη μου γδερνουν τα επιπλα, να μην γεμιζουν με τις "βρωμερες τριχες τους" τα παντα, να μη "μεταφερουν ασθενειες ", να μη βρωμαει η αμμος τους, να μην ανεβαινουν στο κρεβατι και πανω στα επιπλα, να μη γρατζουνανε....
και κυριως ο ψυχολογικος πολεμος και το "στιγμα" της τρελης με τις γατες, που αυτοματα στο κεφαλι τους ειναι κατι που στερεοτυπικα σημαινει οτι ειναι υποτιμητικο, οτι εισαι γεροντοκορη, δεν εχεις με τι ν'ασχοληθεις.. Ειμαι 28 χρονων και ανθρωποι συνομιλικοι μου τα λενε αυτα καθως και μεγαλυτεροι που ειναι στον στενο μου κυκλο..

Εχω αρχισει να σκεφτομαι οτι θα ηθελα ν' ασχοληθω και πιο ενεργα μαλιστα με τ'αδεσποτα και νοιωθω πανω απο το κεφαλι μου σαν συννεφακι αυτο το "στιγμα". Ειπα οτι δεν μ ενδιαφερει η γνωμη τους, οτι δεν εχουν αρκετη παιδεία ή τους δικαιολογούσα επειδή δεν ειχαν ποτε επαφη με αυτο το ζωο και ηταν επιφυλακτικοι και τρομαγμενοι. Ομως η κριτικη συνεχιζεται τουλαχιστον ενα χρονο τωρα και επειδη αφορα ατομα που δεν μπορω να τους αντιμιλησω αλλα τους βλεπω και πολυ συχνα (πχ πεθερικα..) οσο να ναι μ' εχει επηρεασει αρνητικα στην ψυχολογια μου..

Δεν ξερω αν σας κουρασα παντως ηθελα να πω τον πονο μου σε καποιους που ισως με καταλαβουν, που ίσως συμπασχουν και μπορουμε να συμβουλεψουμε ο ενας τον αλλο..
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 12:51, 25-03-19:

Καλημέρα. Αυτό που περιγράφεις το ζω πολλά χρόνια.Έχω απειληθεί ακόμα και από συναδέρφους στο σχολείο...Το θέμα που θίγεις με τα πεθερικά είναι δύσκολο και απαιτεί λεπτούς χειρισμούς και γυναικεία καπατσοσύνη. Κέρδισέ τους με τον τρόπο σου κι αυτοί θα σου <συγχωρήσουν> το μικρό σου ατόπημα. Θέλει διπλωματία...Όσο για τους υπόλοιπους ισχύει το...Σε όσους αρέσουμε,για τους άλλους δε θα μπορέσουμε!!! Κάνε αυτό που γεμίζει την ψυχούλα σου και κάνει αυτά τα πονεμένα ματάκια χαρούμενα.Για μένα το μέγιστο μέτρο της ανθρωπιάς είναι η συμπεριφορά μας στα αδέσποτα.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,403 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:57, 25-03-19:

Ναι φιλη μου,καταλάβαινω απολυτα τι θες να πεις,ναι και εγω το εχω βιωσει αυτο,και παρα μα παρα πολλοι αλλοι,δυστυχως.Ο ελληναρας δενε χει παιδεια φιλοζωικη,αυτο ειναι το ενα δεδομενο.Το αλλο δεδομενο ειναι οτι ο ελληναρας ακομα περισσοτερο απο τα σκυλια,απαξιει τις γατες,παρολο που οι γατες ειναι παγκοσμιως το νουμερο ενα κατοικιδιο.

Και ναι,οσο και να λεμε οτι δεν μας νοιαζει η αποψη τους,δυστυχως μας επηρεαζουν.
Για αυτο η δικια μου αποψη και σταση πλεον εναι η εξης.Δεν ανοιγω ΠΟΤΕ συζητηση για ζωα,ουτε λεω αν εχω ζωα η οχι σε ατομα που δεν ειναι και αυτα φιλοζωα.Ποτε και πουθενα.

Θα σε συμβουλευα να κανεις ακριβως το ιδιο,Στο περιβαλλον που γινεται ολο αυτο,μην λες αν εχεις γατα,μην λες θα πάρεις και αλλη γατα,μην λες οτι θα ασχοληθεις πιο ενεργα με την φιλοζωια,αδεσποτα κλπ.
[Καταλαβαινεις οτι το ΜΗ που γραφω εδω,ειναι ως συμβουλη βεβαια και οχι ως υποδειξη η εντολη.]

Αυτες τις συζητησεις κρατα τες για περιβαλλοντα και ατομα που εχουν την ιδια σταση ζωης με εσενα,την ιδια φιλοσοφια,την ιδια αγαπη για τα ζωα.Διοτι ειναι πραγματικα κριμα να θες να βοηθησεις και να εισαι πιο ενεργη και να σε φρεναρουν αυτες οι συμπεριφορες.Ακομα και να μην σε φρεναρουν,παλι θα νιωθεις ασχημα και περιεργα.

Οποτε,αυτα τα φιλοζωικα δεν θα τα ξερουν αυτοι που δεν πρεπει να τα ξερουν.
Και δυστυχως να ξερεις οτι ακρη δεν θα βγαλεις ,δεν πειθονται..αυτοι ειναι μισανθρωποι.
Αν θες ακου την συμβουλη μου.Για χρονια,χαλιομουν,τσακωνομουν...,διοτι εκανα το λαθος να τα συζηταω αυτα με ατομα που δεν ηταν Ανθρωποι,αλλα ανθρωπακια.Δεν αξιζει πραγματικα.

ΥΓ.Τωρα προσεξα αυτο με τα πεθερικα,οκ αυτοι προφανως ξερουν οτι εχεις γατα....δεν χρειαζεται να τους λες οτιδηποτε που θες να κανεις περι φιλοζωιας,ΟΜΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΟΨΕΙΣ ΚΑΘΕ ΒΗΧΑ για το δικαιωμα σου να εχεις ζωο μεσα στο σπιτι και να το φροντιζεις.Αυτο ειναι πολυ σημαντικο.ΜΗΝ αφησεις ΕΣΥ περιθωριο να ανακατευονται.Δεν χρωστας τιποτα και σε κανεναν για αυτο το θεμα.Ουτε θα τους δινεις λογαριασμο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 25-03-19 στις 13:04.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:43, 25-03-19:

Δυστυχώς φίλη μου έτσι ακριβώς μας αντιμετωπίζουν όλους εμάς που έχουμε ζώα - και μάλιστα πάνω από 1 - και που προσπαθούμε ο καθένας με τον τρόπο του να βοηθήσει τα αδέσποτα με τροφή και νεράκι...

Έχω μαλώσει και η ίδια αρκετές φορές στη δουλειά επειδή έχω 3 γάτες!!!! Πλέον κάνω αυτό που είπε η έφη... Δεν λέω κουβέντα σε αυτά τα άτομα για γάτες και σκύλους. Τίποτα απολύτως. Συζητώ μόνο με ανθρώπους που ξέρω πως νιώθουν ακριβώς το ίδιο με μένα...

Κάνε λοιπόν αυτό που θέλεις εσύ χωρίς να δίνεις λογαριασμό σε κανέναν. Και κράτα όλους όσους σε κριτικάρουν αρνητικά σε απόσταση εάν δεν μπορείς να τους διώξεις από δίπλα σου. Η ζωή είναι δική σου και κανείς - ούτε καν τα πεθερικά σου αλλά και οι γονείς σου οι ίδιοι - δεν θα σου υπαγορεψουν εάν και πόσες γάτες θα έχεις στο σπίτι σου. Το δικό σου σπίτι. Ξεκαθάρισε τους ωμά και σταρατα....

Και αν τους ενοχλούν οι τρίχες ποτέ να μην σε επισκεφτούν. Να κάτσουν στο σπίτι τους!!!!!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Guest00005

Guest

Το avatar του χρήστη Guest00005
. Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest00005 έγραψε στις 20:30, 25-03-19:

Crazy cat lady με μόνο 2 γάτες, δύσκολο. Από 10 και πάνω. Εγώ το ''crazy cat lady'' το βλέπω σαν τίτλο τιμής, έχω αγοράσει και μπλουζάκι. Αν έχεις πεθερικά, είσαι παντρεμένη... άρα ούτε το γεροντοκόρη κολλάει. Εγώ τι να πω που ασχολούμαι ''όλη μέρα'' με τις γάτες (και με πολλά άλλα εννοείται) και δηλώνω πως δεν θέλω να παντρευτώ? Βασικά το δήλωνα ανέκαθεν, χρόνια πριν αποκτήσω γάτα. Έχω καταφέρει να μη με επηρεάζει πραγματικά η γνώμη κανενός και για κανένα θέμα. Ειδικά με ηλίθιους (Eπιτρέπεται η λέξη? Eίναι η πιο light που μπορούσα να χρησιμοποιήσω) που χρησιμοποιούν τον σεξιστικό όρο ''γεροντοκόρη'' το 2019 δε θέλω να έχω καμία σχέση.
Παράθεση

zaratustra

Νεοφερμένος

H zaratustra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H zaratustra έγραψε στις 22:02, 25-03-19:

Δεν ειμαι παντρεμενη εννοω τους γονεις του φιλου μου.. που μενουν διπλα μας, οποτε σε εισαγωγικα το "πεθερικα"

Συμφωνω με ολους σας και ευχαριστω που απαντησατε.. Να φανταστειτε το 2ο γατακι μας το ειχαμε σπιτι 3 μηνες χωρις να καταλαβουν τιποτα οι.. διπλα!! Δεν ειχα καμια διαθεση να το αναφερω.. αλλα καποια στιγμη επρεπε να ερθουν και αυτοι και να που το ειδαν και φρικαραν και εμενα λεπτη ως ειναι η θεση μου απλα απαντουσα ξεψυχισμενα "ναι" και "οχι" σε οτι ελεγαν απλα για να τελειωνει η κουβεντα.. Εκτοτε δεν ξαναηρθαν και τωρα ειμαι εγω αυτη που φταιει που δε βλεπουν τον γιο τους στο σπιτι του.. εγω και οι γατες μου..

Εννοειται οτι δε μπορουν να μας σταματησουν οι οποιοι διαφωνουν με το θεμα. Απλως ειναι δυσκολα διαχειρισιμο αν δεν θες να τσακωθεις, οπως στην προκειμενη περιπτωση ή στο εργασιακο σου περιβαλλον οπως ειπατε.. Το να μην το αναφερω το κανω ηδη, αλλοι το επαναφερουν στην επιφανεια γιατι το θεωρουν κατακριτεο.. Αλλα αυτο συμβαινει με τοσα πολλα ανεξαρτητως θεματος ετσι και αλλιως, που με κανει να πιστευω πως καποιοι ζουν ακομα στον Μεσαιωνα..!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,578 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:05, 25-03-19:

"Crazy cat lady", είναι τίτλος τιμής για μένα, που αγαπώ τις γάτες από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Τον τίτλο αυτό δεν είναι ανάγκη να κοπιάσει κάποιος ιδιαίτερα για να τον αποκτήσει: αρκεί μια και μόνη γάτα στο σπίτι και τρέλα με όλες τις υπόλοιπες. Μόνιμα το ταπεράκι με κροκέτες στην τσάντα, όπου εντοπίσω αδέσποτο γατί, το ταΐζω. Ακόμα κι αν δεν είναι τροφαντό και δεν δείχνει πεινασμένο, τρέχω πίσω του και το καλώ ("στάσου, μύγδαλα!") νιώθοντας απίστευτη χαρά όταν πέφτει με τα μούτρα στην τροφή, κι ακόμα μεγαλύτερη όταν τρίβεται στα πόδια μου και με αφήνει να το χαϊδέψω.
Αυτά όμως, φίλη zaratustra, μεταξύ μας. Εδώ στο φορουμάκι μας, ή αν υπάρχει εκεί έξω κάποιο άτομο εξίσου "παλαβό", με μας. Όχι σε γνωστούς, φίλους, μάνες και πεθερές, όχι σε ανθρώπους "αποστειρωμένους", που νοιάζονται περισσότερο για τη σκόνη στο πάτωμα και το ξέφτι στον καναπέ. Τα άψυχα σε προτεραιότητα, σε βάρος των έμψυχων. Δεν μας ενδιαφέρει η γνώμη αυτών των ανθρώπων, τους ακούμε να μιλούν, αλλά δεν παίρνουμε τα λόγια τους μαζί μας στο κρεβάτι μας, οπου εκεί υπάρχει πάντα μια θέση για τη γάτα μας κι ενδεχομένως για κάποιον που μοιράζεται μαζί μας την αγάπη μας γι αυτήν.

Παράθεση

zaratustra

Νεοφερμένος

H zaratustra έγραψε στις 00:34, 26-03-19:

Aleksa αυτο που ειπες για τα αψυχα εναντίον των εμψυχων που κυριαρχει σε πολλων τα μικρα μυαλα, ειναι το πιο σημαντικό πιστευω....
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους