Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,542 εγγεγραμμένα μέλη και 718,134 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 362 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ευθανασία: υπέρ ή κατά;

Ευθανασία. Υπέρ ή κατά?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)
Κατά της Ευθανασίας και να τα αφήνουν στο δρόμο
19
40,43%
Υπέρ. Εξάλλου το ζώο έξω είναι καταδικασμένο
10
21,28%
Δεν ξέρω δεν απαντώ.
4
8,51%
Άλλο.
14
29,79%

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 23:13, 22-11-06:

αν ηταν αμφιπλευρο δεν θα ειχα προβλημα
Αρχική Δημοσίευση από NERINA
"εδω ειναι αλλωστε και μια απο τις εξαιρετικα σπανιες στιγμες που θα συμφωνησω με τον isavva"
Για Γιασμίν: Στο τέλος θα σου γίνει συνήθεια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

βαγια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη βαγια
H βαγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H βαγια έγραψε στις 00:54, 14-01-07:

Κι εγω ειμαι υπερ της ευθανασιας .Πιστευω πως ειναι η πιο ανθρωπινη λυση για ενα πραγματικο φιλοζωο οταν το ζωακι του υποφερει και δεν υπαρχει επιστροφη...Οσο οδυνηρο και να ειναι ενας ιδιοκτητης που διαλεγει την ευθανασια εχει του λογους του... Φυσικα για να μην παρεξηγηθω να μην ειμαστε του στιλ το βαρεθηκα ή δεν το αντεχω και το σκοτωνω.Ειπαμε με καποιο μετρο :cool:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νιαου!
H Νιαου! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (έξι δικές μου και μαζί με τα αδέσποτα που έχω σώσει.... 100!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 1,153 μηνύματα.

H Νιαου! έγραψε στις 15:29, 14-01-07:

Κατα! Τι θα πει δηλαδη; Για το κεφι των ανθρωπων σκοτωνονται τα ζωακια; Το βαρεθηκα, το πεταω... Τι ειναι αυτο; Ελεος πια!
Στην αλλη περιπτωση βεβαια οταν το ζωο δηλαδη ή και ο ανθρωπος φυσικα, καμια διαφορα, ειναι αρρωστοι τοσο που δεν σωζονται (για φιλοζωικους λογους δηλαδη) φυσικα και συμφωνω...Κι εγω αν ημουν φυτο και τα εκανα στο κρεβατι μου θα ηθελα να μου κανουν ευθανασια...

Παράθεση

Λουσυ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λουσυ
H Λουσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Λουσυ έγραψε στις 16:19, 14-01-07:

Ευθανασία γίνετε σε ζώα κ ανθρώπους που είναι καταδικασμένα. Γιατί να πονάνε η να ταλαιπωρούνται; είμαι υπέρ, δύσκολη απόφαση το εχω νιώσει αλλά θα ήταν καλύτερα να το άφηνα κάπου μόνο του να πεθάνει; όσο για τους ανθρώπους που κάνουν ευθανασία γιατί βαρέθηκαν το ζωάκι τους δεν εχω ακούσει αν υπάρχουν τότε για εμένα είναι δολοφόνοι! Θα έκαναν ευθανασία σε έναν άνθρωπο μόνο κ μόνο γιατί τον βαρέθηκαν; αυτοί οι άνθρωποι είναι άρρωστοι.

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

H Νιαου! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (έξι δικές μου και μαζί με τα αδέσποτα που έχω σώσει.... 100!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 1,153 μηνύματα.

H Νιαου! έγραψε στις 19:31, 14-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Λουσυ
Θα έκαναν ευθανασία σε έναν άνθρωπο μόνο κ μόνο γιατί τον βαρέθηκαν; αυτοί οι άνθρωποι είναι άρρωστοι.
Το θεμα ειναι οτι ολοι βλεπουν τα ζωα κατωτερα, σαν ας πουμε μια μπλουζα. Τη δοκιμαζεις κι αν δε σ αρεσει την πετας. Θεωρουν οτι επειδη πολυ σωστα ειχε πει κι ο Θανασης ειναι τεχνολογικα ανωτεροι ειναι και πιο εξυπνοι. Εξυπνα δεν ειναι τα πλασματα που καταστρεφουν το σπιτι τους-τη φυση...Εγω δηλαδη δεν εχω δει ποτε σκυλο η γατα να βαζει πυρηνικη βομβα κι ουτε να χρησιμοποιει σπρει και ερκοντισιον... Και παρ ολα αυτα θα εκαναν ευθανασια σε ενα υιγιες ζωο ενω σε εναν υγιη ανθρωπο...Δε νομιζω...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:34, 14-01-07:

Είμαι υπέρ, και για τα ζώα και για τους ανθρώπους. Το κάθε πλάσμα έχει δικαίωμα να πεθάνει με αξιοπρέπεια.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 19:36, 14-01-07:

ναι αλλα οχι οταν ειναι υγειες το ζωω καλε κ το βαρεθηκαμε

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

H Νιαου! έγραψε στις 19:54, 14-01-07:

Ε φυσικα ειναι δυο τελειως διαφορετικες περιπτωσεις... Φυσικα και στην πρωτη μιλαμε για το οφελος του ζωου ενω στη δευτερη για το προσωπικο οφελος του ανθρωπου...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:27, 15-01-07:

Φυσικά και δεν εννοώ όταν είναι υγιές. Αλλά όταν έχει κάποια βασανιστική ασθένεια ή αναπηρία (σκοπίμως έβαλα βασανιστική και όχι επώδυνη απλά, το βασανιστική καλύπτει μεγαλύτερο φάσμα), τότε θεωρώ καλύτερη λύση την ευθανασία, και για άνθρωπο και για ζώο.
Νιάου όταν λες για προσωπικό όφελος του ανθρώπου αναφέρεσαι σε ευθανασία υγιούς ζώου ή σε ευθανασία ανθρώπου;

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 09:28, 15-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Νιάου όταν λες για προσωπικό όφελος του ανθρώπου αναφέρεσαι σε ευθανασία υγιούς ζώου ή σε ευθανασία ανθρώπου;
Μα τότε δε μιλάμε πια για ευθανασία, αλλά για δολοφονία, έτσι δεν είναι?

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

H Νιαου! έγραψε στις 19:57, 15-01-07:

Οχι, σε ευθανασια υγιους ζωου αναφερομαι αλλα και αυτο θεωρειται δολοφονια ασπασια...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:23, 15-01-07:

Τότε συμφωνώ μαζί σου, το θεωρώ απαράδεκτο να κάνει κάποιος ευθανασία σε υγιές ζώο. Ασπασία ναι, επι του παρόντος δεν επιτρέπεται ευθανασία ανθρώπου, αλλά προσωπικά είμαι υπερ στο να νομιμοποιηθεί.

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

H Νιαου! έγραψε στις 21:53, 15-01-07:

Τότε συμφωνώ μαζί σου, το θεωρώ απαράδεκτο να κάνει κάποιος ευθανασία σε υγιές ζώο. Ασπασία ναι, επι του παρόντος δεν επιτρέπεται ευθανασία ανθρώπου, αλλά προσωπικά είμαι υπερ στο να νομιμοποιηθεί.
Οχι μισελ, η ασπασια με ρωτησε αν εννοω ευθανασια σε υγιες ζωο η σε υγιη ανθρωπο, γι αυτο αλλωστε το ονομασε και δολοφονια το τελευταιο. Εγω παλι απαντησα οτι και η ευθανασια υγιους ζωου δολοφονια θεωρειται...
Για το αλλο παλι, στο εξωτερικο επιτρεπεται η ευθανασια πολυ αρρωστου ανθρωπου...Σε μερικες χωρες μαλιστα διοργανωνουν ολοκληρες τελετες για να αποχαιρετησουν καποιον που αποφασισε να κανει ευθανασια και του κανουν την ενεση την ωρα της τελετης...

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 00:16, 16-01-07:

Η ευθανασία πως γίνεται; Με τι ουσία;

Παράθεση

kelly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kelly
H kelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H kelly έγραψε στις 00:24, 16-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Thanasis46
Η ευθανασία πως γίνεται; Με τι ουσία;

Η ουσια ειναι η εξης: συμπυκνωμενο διαλυμα φαινοβαρβιταλης (μεγαλη δοση αναισθητικου).

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 09:18, 16-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Νιαου!
Οχι, σε ευθανασια υγιους ζωου αναφερομαι αλλα και αυτο θεωρειται δολοφονια ασπασια...
Γιατί εγώ τι είπα? Ότι το να κάνεις ευθανασία σε υγιές ζώο ή άνθρωπο δεν είναι ευθανασία αλλά δολοφονία! Ορίστε και το απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Μα τότε δε μιλάμε πια για ευθανασία, αλλά για δολοφονία, έτσι δεν είναι?
A! Καλά!! Κάτι έχετε πάθει και δεν διαβάζετε σωστά αυτά που γράφονται!!!! Κι εσύ Michelle???? Γράφεις:

[quote=Michelle;26213]Τότε συμφωνώ μαζί σου, το θεωρώ απαράδεκτο να κάνει κάποιος ευθανασία σε υγιές ζώο. Ασπασία ναι, επι του παρόντος δεν επιτρέπεται ευθανασία ανθρώπου, αλλά προσωπικά είμαι υπερ στο να νομιμοποιηθεί.[/quote]

Διαφώνησα πουθενά? Το ξέρω ότι δεν επιτρέπεται η ευθανασία ανθρώπου, δεν είχα καμιά τέτοια απορία για να μου απαντήσεις. Και εγώ είμαι υπέρ της ευθανασίας σε ορισμένες μη αναστρέψιμες περιπτώσεις. Μακάρι να επιτρεπόταν η ευθανασία πριν 6 χρόνια όταν ο πατέρας μου είχε καρκίνο και από τις μεταστάσεις είχαν γίνει τα κόκκαλα του θρύψαλα και σπάγανε στην παραμικρή κίνηση με αποτέλεσμα να έχει ανυπόφορους πόνους και να ζει με μορφίνη. Ή όταν από τις μεταστάσεις δεν μπορούσε ούτε να φάει και τον τάιζαν από σωληνάκι. Μακάρι να επιτρεπόταν η ευθανασία να πεθάνει ήσυχα και αξιοπρεπώς και όχι όπως πέθανε.
Δεν μιλάμε όμως εδώ για ευθανασία άρρωστων ζώων ή ανθρώπων, αλλά για υγιεί ζώα στα οποία τους κάνουν ευθανασία γιατί τα βαρέθηκαν!!!...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 09:46, 16-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Δεν μιλάμε όμως εδώ για ευθανασία άρρωστων ζώων ή ανθρώπων, αλλά για υγιεί ζώα στα οποία τους κάνουν ευθανασία γιατί τα βαρέθηκαν!!!...
Οντως αυτό ήταν το θέμα. Ισως φταίει ο παραπλανητικός τίτλος που έβαλα.
Ο προβληματισμός μου ξεκινήσε από μια συζήτηση που είχα με τον κτηνίατρο μου.
Ήμουν παρούσα στα απανωτά τηλεφωνήματα που δέχτηκε από κάποια κυρία που ήθελε να φέρει τον υγιή σκύλο της για ευθανασία.
Έτσι ξεκινήσαμε να συζητάμε και με πληροφόρησε ότι είναι πολλοί εκείνοι οι "ιδιοκτήτες" ζώων που ζητάνε ακριβώς το ίδιο.
Ιδιαίτερα στην Ευρώπη, διότι στην Ελλάδα ισχύει και το να τα αφήνουν στο δρόμο.
"Λύση" καλύτερη ("το μη χείρον βέλτιστον") γιατί μερικά από αυτά τα ζώα βρίσκουν ένα σπίτι να τα δεχτεί. Φυσικά εάν δεν υιοθετηθούν δεν έχουν πιθανότητες να επιζήσουν γιατί δεν είναι μαθημένα να ζουν έξω.

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

H Νιαου! έγραψε στις 15:29, 16-01-07:

Ασπασια μου εγω σε καμια περιπτωση δεν ειπα οτι διαφωνω μαζι σου η οτιδηποτε αλλο. Απλα οπως το εθεσεςνομιζαπως αναφεροσουν δολοφονια την ευθανασια υγιους ανθρωπου και οχι και ζωου... Αυτο, καταλαβες;

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Felice
H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 14:50, 18-01-07:

Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι η ευθανασία προωθείται και προσπαθούν να την προβάλουν σαν σωστή μόνο και μόνο για να βγάζουν καποιοί "γιατροί" λεφτά και κάποιοι για να μην έχουν τύψεις ότι δεν παράτησαν το "αγαπημένο " τους ζωάκι στον δρόμο. ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΤΟ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟ ΖΩΑΚΙ ΣΟΥ. Έμενα η γάτα μου πέθανε από καρκίνο μαστού .Ο γιατρός "με συμβούλεψε" να μην το προσπαθήσω και ότι δεν γινόταν καλά.Έγω όμως είπα ότι αυτό το ζώο που μου πρόσφερε πραγματική αγάπη για 12 χρόνια δεν αξίζει να το θανατώσω μόνο και μόνο για να μην κουραστώ " άδικα". Κουράστικα όσο μπορούσα περισσότερο στιγμή δεν το μετάνοιωσα και πάλι πάλι πάλι θα το ξαναέκανα. Ξέρω ότι η γάτα μου το κατάλαβαινε και μου το έδειχνε μέχρι και την τελευταία στιγμή που με φώναζε κοντά της. Ειμαι κατά της ευθανασίας. Ειναι σαν να σκοτώνεις έναν άνθρωπο δικό σου. Θα το καναμε αυτό ποτέ στην μητέρα μας???????

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

H Νιαου! έγραψε στις 16:24, 18-01-07:

Κοιτα, Φελις, μη το βλεπεις μονο απο αυτην την πλευρα... Απο τη στιγμη που τα ζωο η και ο ανθρωπος ειναι σε ενα σημειο που η αρρωστια τους ειναι τοσο προχωρημενη που υποφερουν, η ευθανασια ειναι μια λυση η οποια δινει στο ζωο π.χ, το δικαιωμα να πεθανει αξιοπρεπως και χωρις να υποφερει... Απο τη στιγμη που (χτυπα ξυλο) γινεις φυτο και κατουριεσι στο κρεβατι σου, πραγμα που σημαινει πως δε μπορεις να κανεις τιποτα μονη σου, εγω προσωπικα θα ζητουσα να μου κανουν ευθανασια... Γιατι λοιπον να μην εχουν το δικαιωμα αυτο και τα ζωακια μας; Ουτως η αλλως αυτα δεν ειναι κατι λιγοτερο απο μας...

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 22:17, 20-01-07:

Απλά πιστεύω ότι είναι μια πολύ δύσκολη απόφαση που δεν πρέπει να παίρνεται εύκολα. Και φυσικά μόνο όταν βλέπουμε ότι το ζώο είναι καταδικασμένο και πονάει. Νιάου συμφωνώ κι εγώ αν έφτανα σε τέτοιο σημείο θα ήθελα να μου κάνουν ευθανασία.

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 09:18, 29-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Νιαου!
Κοιτα, Φελις, μη το βλεπεις μονο απο αυτην την πλευρα... Απο τη στιγμη που τα ζωο η και ο ανθρωπος ειναι σε ενα σημειο που η αρρωστια τους ειναι τοσο προχωρημενη που υποφερουν, η ευθανασια ειναι μια λυση η οποια δινει στο ζωο π.χ, το δικαιωμα να πεθανει αξιοπρεπως και χωρις να υποφερει... Απο τη στιγμη που (χτυπα ξυλο) γινεις φυτο και κατουριεσι στο κρεβατι σου, πραγμα που σημαινει πως δε μπορεις να κανεις τιποτα μονη σου, εγω προσωπικα θα ζητουσα να μου κανουν ευθανασια... Γιατι λοιπον να μην εχουν το δικαιωμα αυτο και τα ζωακια μας; Ουτως η αλλως αυτα δεν ειναι κατι λιγοτερο απο μας...
Εχουν περάσει 3 χρόνια 1 μήνας και 12 ημέρες από τότε που την έχασα. Όχι δεν το μετάνιωσα ποτέ που έκανα ότι μπορούσα για να την σώσω. Τέτοια γάτα δεν θα ξαναβρώ ποτέ μου το ξέρω. Εχεις ξανακούσει για γάτα που προστατεύει το αφεντικό της σαν να ήταν σκύλος?Σχετικά με την ευθανασία σε άνθρωπο που είναι φυτό συμφωνώ και εγώ.'Οταν κάποιος είναι φυτό δεν έχει εγκεφαλική δραστηριότητα επομένως έχει ήδη φύγει.Αλλά σε ζώο που είναι άρρωστο και καταλαβαίνει τι κάνουμε "ΟΧΙ" πόσες και πόσες φορές δεν μας έχουν πει οι γιατροί ότι δεν γίνεται τίποτα και όμως με έναν άλλο γιατρό " τα καταφέραμε".Άσε που εγώ δεν την έβλεπα σαν ζώο η μπουμπουκα μου ήταν η καλυτερη μου φίλη.Πάντα πρέπει να προσπαθείς, έχεις υποχρέωση, αυτό πιστεύω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 09:37, 29-05-09:

Ειναι ευκολο στη θεωρια να λεμε ναι στην ευθανασια,στην πραξη ομως σιγουρα θα κολλωσουμε.Για τα ζωα ,σε εξαιρετικες περιπτωσεις ειναι λυτρωση πραγματικα.Πχ ενα αλογο που δεν το βαστανε ορθιο πια τα ποδια του τι αλλο μπορει κανεις να κανει,που τα ποδια για αυτο το υπεροχο ζωο ειναι η ζωη του ,αφου κοιμαται και ορθιο.Οσον αφορα τον ανθρωπο,η ιατρικη εχει προχωρησει τοσο πολυ ,που τα βαρια ανιατα νοσηματα κατα μεγαλο ποσοστο θεραπευονται.Αρα για τον εαυτο μου μπορει να την επελεγα ,για αλλον ανθρωπο ομως οχι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 14:03, 29-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από brigite
Ειναι ευκολο στη θεωρια να λεμε ναι στην ευθανασια,στην πραξη ομως σιγουρα θα κολλωσουμε.Για τα ζωα ,σε εξαιρετικες περιπτωσεις ειναι λυτρωση πραγματικα.Πχ ενα αλογο που δεν το βαστανε ορθιο πια τα ποδια του τι αλλο μπορει κανεις να κανει,που τα ποδια για αυτο το υπεροχο ζωο ειναι η ζωη του ,αφου κοιμαται και ορθιο.Οσον αφορα τον ανθρωπο,η ιατρικη εχει προχωρησει τοσο πολυ ,που τα βαρια ανιατα νοσηματα κατα μεγαλο ποσοστο θεραπευονται.Αρα για τον εαυτο μου μπορει να την επελεγα ,για αλλον ανθρωπο ομως οχι.
Τελικά καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί να απαντήσει κανείς απόλυτα σαυτό το ερώτημα.Είναι ανάλογα την κατασταση και την περίπτωση.

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 16:01, 19-03-11:

Πρέπει ή δεν πρέπει να γίνεται ευθανιασία στις γάτες (σε όλα τα ζώα γενικά);
Ποια είναι η γνώμη σας;

Εγώ πάντως πιστεύω πως δεν πρέπει να γίνεται, εκτός αν είναι κάτι που δε θεραπεύεται και το ζώο υποφέρει.
Όμως και πάλι, θα έπρεπε να βρουν φάρμακα, τόσα ζώα που έχουν ως πειραματόζωα. Εκεί πέρα όμως φάρμακα δε φτιάχνουν και τα βασανίζουν κι από πάνω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 16:33, 19-03-11:

Μαυρουλη, θετεις δυο ερωτηματα στην πραγματικοτητα , ενα για την ευθανασια και ενα για τους ερευνητες.
Για ζωα που υποφερουν και οι ενναλακτικες ειναι χειροτερες, θεωρω πως η ευθανασια ειναι λυση αξιοπρεπειας (και δε θα επεκταθω παραπανω).
Οσο για το δευτερο σκελος της ερωτησης σου:
με το να λες οτι θα επρεπε να βρουνε φαρμακα με τοσα ζωα που εχουν ως πειραματοζωα ειναι σα να λες οτι οι επιστημονες και οι ερευνητες ειναι θεοι και ικανοι για ολα, με το οτι εκει περα (που ειναι αυτο το εκει περα δεν καταλαβα επισης) δεν φτιαχνουν φαρμακα και βασανιζουν τα ζωα εννοεις οτι ολοι οι ερευνητες και οι επιστημονες ειναι κακοι και βασανιστες?
Οσο οι ανθρωποι οσο και τα ζωα ειμαστε θνητοι, ευαλωτοι σε ασθενειες και ο θανατος μας ειναι αναποφευκτος, το να περιμενουμε οτι οι γιατροι και οι επιστημονες θα βρουνε λυσεις και φαρμακα σε ολες τια ασθενειες και μαλιστα να τους θεωρουμε υπαιτιους εαν δεν τα καταφερνουν για εμενα ειναι ενα ατοπο πορισμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 16:41, 19-03-11:

Πολύ λεπτό θέμα...
έχω πολλές σκέψεις σχετικά, αλλά δεν ξέρω πώς μπορώ να τις διατυπώσω...
Καταρχήν είμαι υπερ της ευθανασίας ΚΑΙ στον άνθρωπο ΚΑΙ στα ζώα...
Από εκεί και μετά όμως ξεκινάνε ένα σωρό ηθικά διλήμματα,ώστε η ευθανασία να ακροβατεί σαν θέμα πάντα σε τεντωμένο σκοινί...
...φοβάμαι ότι μπορεί εύκολα να ξεφύγει από τον στόχο που θα ¨έπρεπε¨ να επιτελεί και να γίνει ένα παράθυρο για διαφόρων ειδών αυθαιρεσίες... αλλά και ποιός είναι ο στόχος τελικά που θα ¨έπρεπε¨ να επιτελεί, και με βάση ποιες συνισταμένες ορίζεται, αφού δεν υπάρχουν στάνταρς σε τόσο λεπτά ζητηματα, όπως η ζωή και ο θάνατος;;; -που ο καθένας αντιλαμβάνεται και ορίζει τόσο διαφορετικά;-
Γιατί εδώ μπαίνει το στοιχείο της υποκειμενικότητας για το πώς θέλει να διαχειριστεί και να ορίσει ο καθένας τη ζωή του...ή ακόμα και το τέλος του... και υπο ποιες συνθήκες μπορείς να παρέμβεις στο τέλος της ζωής κάποιου;;; έχεις το δικαίωμα;;;
Το ζητούμενο για μένα είναι όχι απλά η ύπαρξη, αλλά η ποιότητα ζωής...
Όμως, ο καθένας έχει τα υποκειμενικά του κριτήρια γι'αυτό που ορίζει ¨ποιότητα ζωής¨...
Σε κάποιους μπορεί να είναι υπέρ-αρκετή η ύπαρξη και μόνο, ακόμα και παλεύοντας και υποφέροντας με ένα σωρό σκληρά θέματα υγείας, με βάρβαρες καταστάσεις κτλ, κτλ...
Προσωπικά , δεν αντέχω να νιώθω πλάσμα που αγαπώ να πονάει, να υποφέρει κτλ... -είμαι και φυγόπονη σαν χαρακτήρας,στοιχείο μου που επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό την θέση μου στο όλο ζήτημα...-
Μα το έχω πει...Προτιμώ τα γατιά μου να ζήσουν και 5, και 6 και 7 χρόνια λιγότερο,αλλά να ζήσουν καλά, αν είναι να αποφύγουν ένα επώδυνο τέλος σε περισσότερα χρόνια ζωής ...Το επώδυνο τέλος το διαπραγματεύομαι ακόμα και με αρκετά λιγότερα χρόνια ζωής... όμως ...-εδώ μπαίνει το θέμα της αυθαιρεσίας- για ψίλου πήδημα δεν σταματας μία ζωή, και η άνεση που το πράττουν πολλοί -δυστυχώς- κτηνίατροι με τρελλαίνει!!!
Συνήθως όταν εύχομαι σε γενέθλια, εύχομαι ¨χρόνια πολλά και καλά¨... ,δεν νομίζω να παραλείπω εύκολα το ¨καλά¨... το χρόνια ¨πολλά¨ από μόνο του δεν μου φαίνεται ¨αρκετά ευχή¨ και good enough, και αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στα δύο θα διάλεγα ασυζητητί το ¨καλά¨ από το ¨πολλά¨...
Εν ολίγοις, πιάστο αυγό και κούρευτο.....
Είμαι φυγόπονη , το λέω, δεν αντέχω να βλέπω πρόσωπα-πλάσματα που αγαπώ να υποφέρουν και να πονάνε.... νομίζω ότι τέτοιες εικόνες μπορεί να με στοιχειώσουν για μια ζωή....
υγ. Κάποτε η Βανδή είχε κάνει μια δήλωση του τύπου ¨αν ήταν, για κάποιο λόγο να έπρεπε να ζήσω σε αναπηρικό καροτσάκι , θα προτιμούσα να μην ζω...¨,-δήλωση που ακόμα την κηνυγάει- και έπεσαν να την φάνε, αντιλαμβάνεστε το γιατί... ακούγεται ρατσιστική σαν τοποθέτηση... όμως εμπεριέχει για πολλούς και μια φυγόπονη μεν, αλήθεια δε... και η αλήθεια καμιά φορά όταν εκφράζεται χωρίς ρετούς-που έτσι θεωρώ πρέπει να εκφράζεται-... ακούγεται κάπως βάρβαρη και σκληρή,και είναι παρεξηγήσιμη, κακά τα ψέματα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 19-03-11 στις 16:54.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 16:47, 19-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Πολύ λεπτό θέμα...

Καταρχήν είμαι υπερ της ευθανασίας ΚΑΙ στον άνθρωπο ΚΑΙ στα ζώα...
...tο ζητούμενο για μένα είναι όχι απλά η ύπαρξη, αλλά η ποιότητα ζωής...
1up!
Αν δυσκολευεσαι εσυ να εκφραστεις και εγραψες αυτο το κειμενο, εγω τι να πω που για 3 προτασεις εφαγα δεκα λεπτα...
Μαρινα δε θεωρω οτι εισαι φυγοπονος οταν δε θελεις να βλεπεις τους αλλους (φιλους/γνωστους/αγνωσους/ζωα κτλ) να υποφερουν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 16:51, 19-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από nikolll
1up!
Αν δυσκολευεσαι εσυ να εκφραστεις και εγραψες αυτο το κειμενο, εγω τι να πω που για 3 προτασεις εφαγα δεκα λεπτα...
Μαρινα δε θεωρω οτι εισαι φυγοπονος οταν δε θελεις να βλεπεις τους αλλους (φιλους/γνωστους/αγνωσους/ζωα κτλ) να υποφερουν.
Είναι δύσπεπτα θέματα αυτά.... ήπια το καφεδάκι μου στην Καστέλλα, έφαγα το club- σαντουιτσάκι μου, και τώρα μεσημεριάτικο ν'αναλύω περί ευθανασίας, -που είχα πει θα κάνω ξεσκόνισμα-ξετρίχιασμα του σπιτιού-... είναι κάπως!
αλλά αυτά τα θέματα μου κάνουν κλικ...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:03, 19-03-11:

Οταν το ζωο υποφερει,και δεν υπαρχει περιπτωση σωτηριας,..για μενα ,σαφεστατα και πρεπει να γινει ευθανασια.Εφοσον θα πεθανει το ζωο,ειναι απανθρωπο να φυγει υποφεροντας.
Μονο ομως σε τετοιες περιπτωσεις.Η περιπτωση ευθανασιας σε ζωα..που φευγει πχ ο ιδιοκτητης για εξωτερικο..και τους την κανει..ειναι εγκληματικη πραξη..και μαλιστα πλεον απαγορευεται και απο το νομο να την κανει κτηνιατρος.Γενικα απαγορευεται ευθανασια σε υγιες ζωο..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 18:10, 19-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Οταν το ζωο υποφερει,και δεν υπαρχει περιπτωση σωτηριας,..για μενα ,σαφεστατα και πρεπει να γινει ευθανασια.Εφοσον θα πεθανει το ζωο,ειναι απανθρωπο να φυγει υποφεροντας.
Μονο ομως σε τετοιες περιπτωσεις.Η περιπτωση ευθανασιας σε ζωα..που φευγει πχ ο ιδιοκτητης για εξωτερικο..και τους την κανει..ειναι εγκληματικη πραξη..και μαλιστα πλεον απαγορευεται και απο το νομο να την κανει κτηνιατρος.Γενικα απαγορευεται ευθανασια σε υγιες ζωο..
Συμφωνώ και επαυξάνω.... εδώ τους κάνουν ευθανασία επειδή ... βαρέθηκαν να τα φροντίζουν....... ΕΕΕΕΕΛΕΕΕΟΣΣΣ!!!
Και καλά οι τζαζ ιδιοκτήτες.... οι τζαζ κτηνίατροι που συναινούν;;;;
ή σε άλλα θέματα υγείας,όχι σοβαρά και επώδυνα ο κτηνίατρος αμέσως ¨ευθανασία!¨...
Το έχουμε διαβάσει ουκ ολίγες φορές...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

3stela3 (στελλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3stela3
H στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 178 μηνύματα.

H 3stela3 η εμμα!ειναι βασσιλισα και αγαπημενη! έγραψε στις 22:49, 19-03-11:

παντα οι αποψεις και οι θεσεις της μαρινας με εκφραζουν απολυτα και πιστευω πως ενα ζωο οταν υποφερει ειναι καλυτερα να του γινεται ευθανασια,γιατι δεν μπορει να ειναι καλα και αν η κατασταση της υγειας του δεν μπορει να βελτιωθει το καλυτερο θα ηταν να εχει εναν ανωδυνο θανατο,παρα μια επωδυνη ζωη...και για τον ανθρωπο το ιδιο θα πρεπει να ισχυει,αλλα ο ανθρωπος μπορει να το εκφρασει αυτο με τον λογο του.

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 00:58, 20-03-11:

Πιστευω οτι οταν ενα ζωο υποφερει, πρεπει να γινεται ευθανασια. Αλλα οχι σε ενα υγιες ζωο, οπως γινεται στο ΔΙΚΕΠΑΖ... Ηρεμα σκυλια, τα βγαζουν αγρια και τους κανουν ευθανασια...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 09:08, 20-03-11:

και εγώ αυτό έγραψα:ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΖΩΟ ΥΠΟΦΕΡΕΙ.
και δεν εννοούσα βέβαια για ΟΛΟΥΣ τους επιστήμονες όταν έλεγα για τα φάρμακα

Παράθεση

Frida_sp (Σπυ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Frida_sp
H Σπυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Frida_sp roses are red,violets are blue... έγραψε στις 10:28, 20-03-11:

εγω πιστευω πως αν ενα ζωο υποφερει πολυ πρεπει να γινεται ευθανασια.θα προτιμουσα την ευθανασια παρα εναν αργο και επωδυνο θανατο.αν ομως η κατασταση δεν ειναι τοσο σοβαρη πρεπει να το παλεψουμε με φαρμακα και χειρουργια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Louiza26

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louiza26
H Louiza26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H Louiza26 έγραψε στις 11:07, 20-03-11:

Είμαι υπέρ της ευθανασίας και στα ζώα και στους ανθρώπους. Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο απο το να βλέπεις ενα δικό σου άνθρωπο ή ενα ζωάκι να υποφέρει απο τους πόνους.

Παράθεση

riu&melo (βικυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη riu&melo
H βικυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (καμια 20αρια... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H riu&melo έγραψε στις 18:26, 25-03-11:

4 μηνες που τρέχαμε με τον μέλο δεν ειχε περάσει απ το μυαλό μου οτι το γατί μου παιθένει ουτε ένα λεπτο. κι αυτό γιατι δεν εδειχνε να πονάσει. ακόμα κι οταν ο 2ος γιατρος με διαβεβαίωνε οτι ποναει στα ματια δε τον πίστευα. δεν εδειχνε ποτε να ποναει παρά μόνο όταν του έβαζα κολλύρια!!!! (κουλο ε?)
οταν φτάναμε στο τέλος και πλέον δεν αντιδρουσε και το πήγα στον γιατρο μου, ειπε οτι δεν πόνεσε και δε θα πονούσε αλλα μου σύστισε ευθανασία για προλάβουμε τον πονο (αν θα ερχόταν) αλλά και για λόγους αξιοπρέπειας...
το πήγα στο πανεπιστίμιο μόνο και μόνο για δουν αν μπορουν να κάνουν κατι λόγο του θολου τοπίου ως προς το τι ειχε... κι απο κει μου ειχαν μονο τα χειρότερα σαν εκδοχες....
ηταν τρίτη ή τεταρτη θυμάμαι και θα το κρατούσαν μεχρι παρασκευη λόγο 3ημερου καθ.δευτερας. ετσι λοιπόν ειχα πει στον εαυτο μου οτι αν καταφέρει να έχει εστω και μικρή βελτίωση που θα του δώσει ελπίδες για μια ανωδυνη ζωη οκ... αλλιώς θα το πήγενα για ευθανασία μόλις βγαίναμε απ τη κλινικη. "εφυγε" απο μόνο του τα ξυμερωματα της επομένης...

πάντως για το θέμα ευθανασίας υγειων αδεσποτων....
ειμαι νοσηλευτρια και ειμαι αρκετα σκληρη αλλά όχι και αναισθητη. για αυτο και θα έλεγα ναι. αλλά μονο με την πάροδο κάποιου χρόνου πχ 9 μηνών. αν δλδ σε 9 μήνες το ζώο δεν έχει βρει σπίτι, τι εναλακτικές έχει? να ζει για πάντα σε ένα κλουβι? να ξαμολιθεί στους δρόμους και να πεθάνει οδυνυρά απο τραυμα (απο σκύλο και αμάξι μέχρι νυχι'α μολυσμένη) ή να το τρώνε τα τσιμπουρια κ τα παράσιτα?
σκληρό, αλλά ειναι λυση...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 18:53, 25-03-11:

Σε περιπτωση κακης ποιοτητας ζωης,λογω αρρωστιας που δεν θεραπευεται και αφου εχουν εξαντληθει ολες οι επιλογες ,ναι θα συμφωνησω στην ευθανασια.....Σε υγιες ζωο ομως,διαφωνω ...για κανεναν λογο δεν συμφωνω να θανατωθει ζωο το οποιο χαιρει ακρας υγειας.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 05:28, 24-08-11:

ουφ ποναει το ολο θεμα!!!!!αν με ρωτουσε καποιος πριν μια βδομαδα,θα ελεγα ειμαι κατα,οπως με τον ανθρωπο κανουμε οτι μπορουμε,ετσι πρεπει να το παλευουμε και στα ζωα,αλλα η ζωη με διεψευσε,δε το εχω χωνεψει κι ουτε προκειται,δε θελω να αναγκαστω να το ξανακανω σε ζωο,μακαρι ολα τα υπολοιπα ζωακια μου να εφευγαν απο βαθια γεραματα,με ανωδυνο τροπο.
ομως οταν το βλεπεις να υποφερει.παιδια δεν υπαρχει μεγαλλυτερος πονος απ αυτο,απ την αλλη λεω αν ζουσα αλλου,αν ειχα εδω ενα κτηνιατρειο θα ζουσε η ψυχουλα μου?μου λειπει!!!!παρ ολο που εχω αλλα 5 εκεινο μου λειπει...
ομως εκεινη τη στιγμη,ενιωσα μια λυτρωση οτι δε θα ποναει πια,οτι δε θα κλαιει,δε θα υποφερει,οποτε εκανα ευθανασια στο ζωακι μου.κι ισως αν το σκεφτω πιο βαθια σ εναν ανθρωπο που αγαπω,αν υπεφερε,αν δεν υπηρχε λυση,αν πονουσε θα εκανα το ιδιο.
οταν τελειωσε και γυρισα σπιτι,ειχα ενα σωρο ερωτησεις να απαντησω στα παιδια μου,οταν με ρωτησε η κορη μου,μαμα οταν γερασεις,αν υποφερεις θα ηθελες να επερνα αυτη την αποφαση για σενα?της απαντησα ναι θα ηθελα.σε κολανε στο τοιχο τα μικρα.αλλα ναι θα ηθελα!!!

Παράθεση

kitty mom

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kitty mom
H kitty mom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H kitty mom έγραψε στις 19:58, 24-08-11:

ρενακι διαβασα την περιπετεια σου κ συγκλονιστικα γιατι ισως θα ξερεις εδω κ σχεδον 1 μηνα προσπαθω να αναστησω ενα ορφανο γατουνι κ τρεμω μη μου παθει κατι!! η ιστορια σου ηταν απιστευτη λες κ ζουμε δεν ξερω κ γω που...
τελος παντων σε συμπονω κ ευχομαι να το ξεπερασεις βλεποντας τα υπολοιπα να μεγαλωνουν.
στο θεμα που ανοιξες η γνωμη μου ειναι πως ΝΑΙ ολοι θα επρεπε να σκεφτονται την ευθανασια προκειμενου να βλεπουν το ζωο τους να υποφερει! στο λεω αυτο γιατι εγω λυπηθηκα την γατα μου που την ειχα 17 χρονια κ ενω την εβλεπα να υποφερει προσπαθουσα να της απαλυνω τον πονο αλλα δεν τη βοηθουσα. ειχε βαθια γεραματα με πονους αθροιτικα τυφλωση κτλ. και τελικα εσβησε μονη της.
και στο αναφερω αυτο γιατι τελικα λυπομαστε τους εαυτους μας κ οχι τα ζωακια μας!
ναι πρεπει να σκεφτομαστε αυτα κ οχι το πως θα νοιωσουμε εμεις.
εκανες το καλυτερο για το μικρουλι σου κ μη λυπασε!! ειδες τι μαθημα εδωσες στα παιδια σου!!!! να σκεφτονται απο τη θεση του αλλου κ οχι εγωιστικα οπως συνηθως κανουμε ολοι! κανε κουραγιο η θλιψη θα σβησει!!

ευη...

Παράθεση

nikos84

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nikos84
Ο nikos84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O nikos84 έγραψε στις 17:19, 05-09-11:

το θέμα μου έχει να κανει όπως είπα και σε κάποιο άλλο μέρος, ότι οι άνθρωποι δεν θεωρούνται φιλόζωοι αν κάνουν ευθανασία σε ένα ζώο ενώ αν το αφήσουν στο δρόμο είναι!!!! δεν ξέρω εγώ στην Ελλάδα ζω το θέατρο του παραλόγου!!!
εχω συναντήσει τρελή υποκρισία και πλέον νομίζω τα ζώα είναι σε πολύ κακή μοίρα...πολύ κακή!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:37, 05-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από nikos84
το θέμα μου έχει να κανει όπως είπα και σε κάποιο άλλο μέρος, ότι οι άνθρωποι δεν θεωρούνται φιλόζωοι αν κάνουν ευθανασία σε ένα ζώο ενώ αν το αφήσουν στο δρόμο είναι!!!! δεν ξέρω εγώ στην Ελλάδα ζω το θέατρο του παραλόγου!!!
εχω συναντήσει τρελή υποκρισία και πλέον νομίζω τα ζώα είναι σε πολύ κακή μοίρα...πολύ κακή!!!
Ποιός το λέει αυτό;Σαφέστατα και το θεωρώ φιλοζωία να γίνεται ευθανασία σε ζώο,αλλα όταν πάσχει απο ανίατη ασθένεια.ΟΧΙ σε υγιές ζώο,κάτι που απαγορευεται και απο τον νόμο,και μάλιστα διώκεται ποινικά ο κτηνιατρος που θα δεχτεί να κάνει ευθανασία σε υγιές ζώο.Οπότε μιλάμε και για παράνομη πράξη.
ΥΓ εννοείται ότι θεωρώ την εγκατάλειψη κατοικιδίου ακόμα χειρότερη.Εφόσον κάποιος αναλαμβάνει ένα ζώο,θα πρέπει να κάνει τα πάντα για να του βρει σπίτι.Την εγκατάλειψη δεν την δέχομαι σε καμία περίπτωση,όπως και την ευθανασία για τέτοιο λόγο.Ούτε το ένα,ούτε το άλλο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikos84

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nikos84
Ο nikos84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O nikos84 έγραψε στις 17:42, 05-09-11:

γενικά η κατάσταση στην Ελλάδα είναι αρκετά μπερδεμένη και δύσκολη...δεν φτάνει να μιλάμε μέσα από φόρουμ πρέπει να παλέψουμε για αυτά.....αυτή είναι η γνώμη μου

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:48, 05-09-11:

Συμφωνώ. Το πρόβλημα ειναι πως να εμφυτέψεις ανθρωπιά σε υπανθρώπους. Άτομα που εγκαταλείπουν το ζωάκι τους, που μέχρι χθες τους κρατούσε συντροφιά, άτομα που κάνουν κακό σε ζώα με το ένα πρόσχημα η το άλλο.. πως παλεύεται αυτή η κατάσταση; Και στην Κύπρο το ίδιο..

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 267 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 19:20, 05-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα

Συμφωνώ απόλυτα!!!
Οσον αφορά στον άνθρωπο, είμαι υπέρ μόνο αν το έχει εκφράσει ρητά ο ίδιος, πόσο μάλλον αν το έχει διατυπώσει και γραπτώς
Ενα ζωο όμως δε μπορείς να το ρωτήσεις,
Οπότε αν πρόκειται να αποβιώσει υποφέροντας, ναι θεωρώ την ευθανασία ως τη μόνη λύση
Αλλά διαφωνώ κάθετα με την ευθανασία σε υγιή ζώα και ευτυχώς που απαγορεύτηκε από το νόμο

όσον αφορά τωρα στο ερωτημα ευθανασία ή εγκατάλειψη?
πάλι θα συμφωνήσω μαζί σου Εφη μου
ουτε το ένα, ούτε το άλλο!
Ναι είναι σκληρή η επιβίωση στο δρόμο αλλά δεν αποτελεί επαρκή αιτιολογία για να θανατώνουμε τα αδέσποτα
Η λύση είναι να περιθάλπουν τα αδέσποτα οι δήμοι, να προβαίνουν σε μαζικούς εμβολιασμούς και στειρώσεις.
Να δημιουργήσουν καταφύγια, και να ξαναφήνουν στο δρόμο μόνο όσα δε μπορούν να υιοθετηθούν ή να τα συντηρήσουν. Αν τα αδέσποτα είναι στειρωμένα, κι εμείς οι άνθρωποι γίνουμε λίγο πιο υπευθυνοι και δεν παρατάμε τα ζωάκια μας στο δρόμο, σιγά σιγά ο αριθμός των α΄δεσποτων θα μειωθεί αφού δε θα αναπαράγονται. Αυτή είναι η λύση, όχι η ευθανασία

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη endorama : 05-09-11 στις 19:30.
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 10:15, 06-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από nikos84
γενικά η κατάσταση στην Ελλάδα είναι αρκετά μπερδεμένη και δύσκολη...δεν φτάνει να μιλάμε μέσα από φόρουμ πρέπει να παλέψουμε για αυτά.....αυτή είναι η γνώμη μου
Η κατάσταση στην Ελλάδα σαφώς κι είναι μπερδεμένη σε πάμπολλα θέματα, ένα από αυτά είναι και στο θέμα της φιλοζωΐας.
Τώρα το τι κάνει ο κάθε άνθρωπος σε ατομικό επίπεδο, το τι μπορεί να έχει κάνει έως τώρα ούτε μπορεί να το γνωρίζει κάποιος ούτε καν να αποφαίνεται για αυτό...
Προσωπικά θα προτιμούσα τη λύση της ευθανασίας για τη γάτα μου εάν αντιμετώπιζε κάποια ανίατη κι επίπονη ασθένεια, πιστοποιημένη από τουλάχιστον 3 γιατρούς, οι οποίοι δεν θα μου άφηναν κάποια ελπίδα για ίαση.
Από εκεί και πέρα δεν θα επέλεγα τη λύση της ευθανασίας σε καμία άλλη περίπτωση, πόσο μάλλον επειδή δε μπορώ να φιλοξενήσω ένα γατάκι.
Εάν δε μπορούσα να το φιλοξενήσω, δεν θα το φιλοξενούσα.
Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να ξέρει τα όρια του και μέχρι που απλώνει το χέρι του, όπως έλεγε κι η συγχωρεμένη η γιαγιά μου.
Το να πάρω στο σπίτι μου αρκετές γάτες ενώ δεν θα μπορώ να τις φροντίσω και να τις θανατώσω στην πορεία, είναι κάτι που είναι ενάντια στη δική μου συνείδηση.
Από την άλλη, ούτε θα εγκατέλειπα ένα γατάκι.
Είναι κι αυτό κάτι που δε μπορώ να κάνω.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 14:19, 06-09-11:

όπως κάνουν τα πάντα με τους ανθρώπους για να τους σώσουν, δε θα έπρεπε να κάνουν το ίδιο με τα ζώα;

Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη starblood
Ο starblood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O starblood έγραψε στις 18:21, 06-09-11:

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια αρκετά δυσάρεστη εμπειρία...
Πριν χρόνια είχα μια υπέροχη λευκή γατούλα με βαθιά μπλε ματάκια την οποία φώναζα Ζαχαρούλα. Αυτό το κουκλάκι λοιπόν έβγαινε και εκτός σπιτιού. Ένα πρωινό που ετοιμαζόμουν να πάω στη σχολή , άκουσα ένα αδύναμο νιάου στις γραμμές του τρένου. ( Το πατρικό μου είναι αγίους Αναργύρους και ακόμα τότε οι γραμμές ήταν υπέργειες. ) Η Ζαχαρούλα ήρθε σερνόμενη σε μένα με τα 2 μπροστινά πόδια ακρωτηριασμένα απ το τρένο. Τη πήγα στο τοπικό κτηνίατρο αμέσως ( η φιλοζωική άνοιγε 1 ώρα αργότερα) όπου της έκανε την εγχείρηση για να τσεπώσει τις 150.000δραχ τότε. Την Επόμενη μέρα η γατούλα πήγε για αλλαγή , ξαναπήρε λεφτά και τη Τρίτη μέρα τα ράμματα άρχισαν να ανοίγουν.. Όταν τη πήγα στη φιλοζωική στη Φιλαδέλφεια μου είπαν πως η γατούλα είχε αρχίζει να σαπίζει ζωντανή. Ο λόγος; Είχε πιάσει σκουλήκι το κόκκαλο και έπρεπε να γίνει ευθανασία από τη πρώτη στιγμή. Δυστυχώς ο πρώτος κτηνίατρος κοίταξε τη τσέπη και κέρδισε από το πόνο μας.. ευτυχώς εδώ και χρόνια το ιατρείο του είναι κλειστό..
Τώρα όσο αφορά το θάνατο σε υγιή ζώα είμαι κάθετα αντίθετος. Από τη στιγμή που αυτοθεωρούμαστε φιλόζωοι , λίγο φτηνό φαγάκι αν υπάρχουν γατιά στο κήπο μας δεν είναι μεγάλο θέμα. Οι γάτες είναι ελεύθερες , ζούνε επικινδύνως και το ότι μας χαρίζουν τη συντροφιά τους είναι μαγεία. Όπως δε πετάμε χημικά όπλα στην Αφρική ώστε να μην υποφέρουν τα παιδάκια που πεινάνε , έτσι δε θανατώνουμε και αδέσποτα γατάκια...
Το μεσαίωνα θέρισε η πανούκλα (μεταδινότανε από τους ψήλους των τρωκτικών) καθώς οι γάτες θεωρούνταν όργανο του σατανά.
Τρομάζω στο γεγονός στείρωση και ευθανασία σε αδέσποτα γατάκια. Ισοδυναμεί με γενοκτονία. Φανταστείτε να μπορούσατε να στειρώσετε όλα τα γατάκια του κόσμου. Σε 10 χρόνια στο όνομα της «ευαισθησίας» δε θα υπήρχε γατί ούτε για δείγμα. Όχι μόνο δε θα υπήρχαν αυτές οι εκπληκτικά ελεύθερες ψυχούλες αλλά θα είχαμε και τέτοια διαταραχή της τροφικής αλυσίδας που θα βγαίναμε βόλτα με τις κατσαρίδες στα πεζοδρόμια!!
Ps. Διευκρινίζω πως δεν είμαι κατά τις στείρωσης ενός ζώου που ζει μέσα σε 4 τοίχου και θα υποφέρει , όπως και δεν είμαι υπέρμαχος του παρατάω μικρά γατάκια στο δρόμο. Όποιος έχει ζωάκι που γέννησε, έχει αυτόματα και την ευθύνη να βρει σπίτι για τα μικρά. Ούτε να τα θανατώνει , ούτε να τα εγκαταλείπει..

Παράθεση

Alkisti_V

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alkisti_V
H Alkisti_V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 αρσενικά στο σπίτι και πολλά πολλά αδέσποτα στον κήπο! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Alkisti_V έγραψε στις 11:21, 20-09-11:

Μεγαλώνοτας είχα έναν ολόλευκο γάτο τον οποίο υπεραγαπούσα... Ήμουν και μοναχοπαίδι και όπως καταλαβαίνετε πάντα ήταν η πιο πιστή μου παρέα... Μαζί κοιμόμασταν, παίζαμε... Ακόμα και όταν διάβαζα καθόταν στη διπλανή καρέκλα...

Ήταν λίγο μηνών όταν μία μέρα γύρισε στο σπίτι (έβγαινε και στον κήπο) με δαγκωμένο το αυτάκι του... Αυτή ήταν αρχή μιας μεγάλης ταλαιπωρίας... Αν και η πληγή αρχικά επουλώθηκε δημιουργήθηκε (σε συνδιασμό και την ευαισθησία που έχουν τα λευκά γατάκια) σε καρκίνωμα του δέρματος... Αναγκαστήκαμε να του κάνουμε και 3 χειρουργεία, κόβωντας τα αυτάκια του προκειμένου να εξαφανιστεί ο καρκίνος... Έτσι κερδίζαμε χρόνο και φροντίζαμε να εξασφαλίζουμε μια καλή ποιότητα ζωής για τον γατούλη μας...

Μετά από κάποια χρόνια (11 περίπου) η κατάσταση είχε φτάσει πλέον στο απροχώρητο... Ο καρκίνος είχε κάνει μεταστάσεις... Στο κεφαλάκι (επιδερμικά βέβαια) και στη μυτούλα του... Το ζώο βασανιζόταν γιατί είχε έντονη φαγούρα, με αποτέλεσμα να προκύπτουν διαρκώς αιμοραγίες...

Από ένα σημείο και μετά, του φορέσαμε και καπελάκι (το πλαστικό που βάζουν στα ζώα μετά από κάποιο χειρουργείο)... Υπήρχαν μέρες που ήταν κεφάτος, έκανε τις βόλτες του στον κήπο και έμοιζε χαρούμενος... Υπήρχαν όμως και μέρες που ήταν κακοδιάθετος... Οι γονείς μου είχαν ήδη αρχίσει τις συζητήσεις για ευθανασία... Ο γιατρός μας μάς είχε πει πως δεν μπορούσε να γίνει κάτι περισσότερο... Εγώ δεν ήθελα ούτε να το ακούσω!!

Ο καιρός περνούσε (με καλές και κακές ημέρες)... Ο γάτος μου είχε αρχίσει να χάνει βάρος... Από έναν ζωηρό γάτο 5μιση κιλών, μετά βίας ζύγιζε 2μιση...

Ένα πρωΐ, χρειάστηκε να φύγω πολύ νωρίς για τη δουλειά μου και πριν φύγω φρόντισα να τον ταΐσω... Όταν τον πήρα στην αγκαλιά μου εκείνο το πρωΐ, ένιωσα πως αυτή ήταν η τελευταία φορά που θα τον έβλεπα...

Κατά το μεσημέρι με πήρε ο μπαμπάς μου τηλέφωνο και μου είπε πως πλέον δεν υπάρχουν περιθώρια... Το ζώο βασανίζεται χωρίς λόγο και πως είχε κανονίσει με τον γιατρό να έρθει το απόγευμα να τον κοιμήσουμε... Του ζήτησα να με περιμένουν να γυρίσω... Ήθελα να τον αποχαιρετήσω...

Όμως μας πρόλαβαν οι εξελίξεις... Η μαμά μου γυρνώντας από τη δουλειά αργά το μεσημέρι τον βρήκε αναίσθητο... Νόμιζε πως δεν ήταν ζωντανός... 'Ομως εκείνος με τις τελευταίες δυνάμεις που είχε ανταποκρίθηκε στις φωνές της με ένα μουγκριτό... Ήταν ακόμη ζωντανός... Τελικά ο γιατρός μας ήρθε μερικές ώρες νωρίτερα και τον ανακούφησε από τους πόνους που τον βασάνιζαν...

Γυρνώντας στο σπίτι στεναχωριόμουν που δεν τον είδα έστω για λίγο πριν φύγει...
Έκλαιγα σε όλη τη διαδρομή προς το σπίτι...
Και για πολύ καιρό μετά δεν μπορούσα να συνηθίσω τη ζωή μου χωρίς τον καλό μου φίλο... Όμως συνειδητοποίησα πως η δική μου ανάγκη και ο δικός μου εγωισμός με απέτρεπαν για πολύ καιρό απ' το να κάνω το σωστό... Να τον αφήσω να ηρεμίσει...
Δε μετανιώνω... Είμαι σίγουρη πως παρά τα προβλήματα, του χαρίσαμε πολλή αγάπη και φροντίδα...

Τελικά είμαι υπέρ της ευθανασίας γιατί είναι μόνον ο δικός μας εγωισμός και η δική μας ανάγκη να έχουμε κοντά μας το ζώο, που μας αποτρέπει απ'το να σκεφτούμε τη δική ΤΟΥ ανάγκη... Κι αν τα προβλήματα είναι τέτοια που δεν επιτρέπουν στο ζωάκι μας να έχει μια καλή ζωή, τότε είναι ώριμο και σωστό να πάρουμε εμείς την απόφαση (όσο δυσάρεστη κι αν είναι) που εκείνο δεν μπορεί να πάρει για τον εαυτό του...

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:41, 20-09-11:

Η ιατρικη δεοντολογία απαγορεύει τις ευθανασίες και τις στειρώσεις στους ανθρώπους. Αν θέλουμε να θεωρούμε τα ζώα ισότιμα όντα με μας το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και σε αυτά.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους