Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,543 εγγεγραμμένα μέλη και 718,134 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 369 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ευθανασία: υπέρ ή κατά;

Ευθανασία. Υπέρ ή κατά?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)
Κατά της Ευθανασίας και να τα αφήνουν στο δρόμο
19
40,43%
Υπέρ. Εξάλλου το ζώο έξω είναι καταδικασμένο
10
21,28%
Δεν ξέρω δεν απαντώ.
4
8,51%
Άλλο.
14
29,79%

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 12:44, 20-09-11:

Υπαρχουν νομιμες ιατρικες διαδικασιες, με τις οποιες μπορει να "στειρωθει" και ενας ενας αντρας και μια γυναικα.
Οσο για την ευθανασια στους ανθρωπους νομιζω οτι ειναι ενα τεραστιο θεμα που απασχολει την ιατρικη αλλα και τη νομοθετικη
κοινοτητα τα τελευταια χρονια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:47, 20-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από nikolll
Υπαρχουν νομιμες ιατρικες διαδικασιες, με τις οποιες μπορει να "στειρωθει" και ενας ενας αντρας και μια γυναικα.
Φυσικά και εφαρμόζεται (π.χ. στην αμερική στους θανατοποινήτες). Αυτό που είπα είναι ότι το απαγορεύει η ιατρική δεοντολογία (στη χώρα μας τουλάχιστον).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 12:49, 20-09-11:

Κανεις λαθος και δεν καταλαβα τι σχεση εχουν οι θανατοποινητες
ΕΙναι επιλογη του καθε ατομου εαν θελει να ακολουθησει μια διαδικασια μονιμης αντισυλληψης
και απο οσο γνωριζω ειναι νομιμο και στη χωρα μας.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:01, 20-09-11:

O νομος επιτρεπει την ευθανασια σε ζωα αρρωστα,που δεν εχουν ελπιδα αναρρωσης.
Φοκο,μην μπερδευεις την νομοθεσια των ανθρωπων,με την νομοθεσια για ζωα.
Επισης σε καποιες χωρες εχω την εντυπωση οτι επιτρεπεται η ευθανασια και στους ανθρωπους.Και ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα να λεμε και να υποστηριζουμε τα δικαιωματα των ζωων,και εντελως διαφορετικο πραγμα να εξομοιωνουμε ζωα και ανθρωπους.
Επισης ουτε ανθρωπους τρωμε,ομως καποια ζωα τα καταναλωνουμε.Αστοχη η συγκριση σου για την στειρωση.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:22, 20-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από nikolll
Κανεις λαθος και δεν καταλαβα τι σχεση εχουν οι θανατοποινητες
ΕΙναι επιλογη του καθε ατομου εαν θελει να ακολουθησει μια διαδικασια μονιμης αντισυλληψης
και απο οσο γνωριζω ειναι νομιμο και στη χωρα μας.
Στους θανατοποινήτες πήγαινε η ευθανασία. Στειρώσεις σε ανθρώπους γίνονται στην Κίνα. Στην Ευρώπη απαγορευόταν για ένα διάστημα μετά το Β παγκόσμιο πόλεμο ως αντίδραση στις καταναγκαστικές στειρώσεις που εφάρμοζε ο Χίτλερ (και δεοντολογικά έχει μείνει).

Νομικά η ευθανασία όπως ξέρετε όλοι σας στην Ελλάδα απαγορεύται. Στη στείρωση η εξαναγκαστική στείρωση στους ανθρώπους απαγορεύεται αλλά (δεν ξέρω τι γίνεται ηθελημένη - είμαι κατά 90% σίγορος ότι απαγορεύεται και αυτή).

Το θέμα είναι άλλο για τα ζώα. Γίνονται εξαναγκαστικές ευθανασίες και στειρώσεις σε ζώα (δεν ρώτησε κανένας τη γάτα του αν επιθυμεί τη στείρωση ή να χαθεί η ζωή της) που είναι καλά στην υγεία τους. Θεωρώ πολύ καλύτερη πολιτική τη μεταφορά τους σε τοποθεσίες όπου μπορούν να επιβιώσουν.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 13:29, 20-09-11:

αν ημουν μια γυναικα στην αφρικη,πεινουσα δειψουσα,τα παιδια που θα γεννουσα,θα ηταν σιγουρα νεκρα το πολυ σε 5 χρονια,θα ηθελα να κανω στειρωση.αυτη τη συγκριση την αναφερω πιο πολυ για τον φιλο μας τον focko,επισης αν πονουσα παντου,αν ειχα μια ανιατη ασθενεια και κανεις δεν μπορουσε να με κανει καλα,παρα μονο να με διατηρει σε καταστολη,(αυτο συνηθως γινεται σε ανθρωπους)και να υποφερω απο κατακλισεις,δηλαδη ανοιγματα στο σωμα λογω ακινησιας,ναι θα ηθελα να μου κανουν ευθανασια.ολα τα παραπανω τα εγραψα για να συγκρινω τον εαυτο μου με τα ζωα,μιας και συζητηθηκε.
μακαρι να υπηρχε μια ομορφη ζουγκλα για γατες να μπορουμε να τις πηγαινουμε εκει και να ζουν ελευθερες,χωρις στειρωση και χωρις την δικη μας επεμβαση,αλλα δεν υπαρχει αυτη η ζουγκλα,η μονη ζουγκλα που υπαρχει ειναι ενας εντελως ακαταλληλος κοσμος για γατες κι οχι μονο,που εμεις οι ανθρωποι εχουμε δημιουργησει,οποτε εχω την υποχρεωση να στειρωσω τα ζωα μου.
δευτερον αν υπηρχε στην κοσμο,στην ελλαδα,στην πατμο που μενω μια προχωρημενη ιατρικη για ζωα,ενοειται θα εξαντλουσα ολα τα περιθωρια για να σωσω ενα ζωακι και μονο αν δεν τα καταφερνα θα προχωρουσα στην ευθανασια.
ρωτησα ενα φιλο μου γιατρο,τι ακριβως ειναι η κτηνιατρικη και μου απαντησε,ειναι η πιο δυσκολη ιατρικη,δεν εχεις να κανεις μ ενα μονο σωμα,μ ενα ειδος,κι ακομα εχουμε πολλα να μαθουμε για τα ζωακια,πχ.ενα απλο παραδειγμα στα ζωα δεν μπαινουν τεχνιτα δοντια,απο ενα δοντι και μονο υποφερουν,ποσο μαλον απο καρκινο η κατι πιο σοβαρο.κι εγω οτι αγαπω δεν θελω να το βλεπω να υποφερει,γιατι τα ζωακια μου δεν τα εχω μονο για συντροφια μου,αλλα γιατι θελω να τα προστατευσω απο εναν βεβαιο θανατο,απο μια σκληρη και αναξιοπρεπη ζωη που δεν τους αξιζει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:31, 20-09-11:

Φοκο,το θεμα μιλαει για την ευθανασια στα ζωα.Οχι στους ανθρωπους.
Θεωρώ πολύ καλύτερη πολιτική τη μεταφορά τους σε τοποθεσίες όπου μπορούν να επιβιώσουν.
Νομικα επισης απαγορευεται η ευθανασια στα υγειη ζωα.Επιτρεπεται μονο σε περιπτωσεις ανιατων ασθενειων,ή σε περιπτωσεις που αποδεδειγμενα το ζωο ειναι επικινδυνο για τον ανθρωπο.Για ποια μεταφορα σε τοποθεσιες που μπορουν να επιβιωσουν μιλας λοιπον;
Ο νομος ειναι ξεκαθαρος.Τα αδεσποτα που μαζευονται απο τους δημους και τις φιλοζωικες,στειρωνονται,αν ειναι αρρωστα περιθαλπτονται,μετα δινονται για υιοθεσια.Αν δεν υιοθετηθουν,επανατοποθετουνται στον χωρο που βρεθηκαν,εκτος αν ειναι κοντα σε νοσοκομεια κλπ.
Μαλλον πρεπει να δεις καλυτερα τον νομο.Αυτα που λες δεν ισχυουν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

O fockos έγραψε στις 13:52, 20-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Φοκο,το θεμα μιλαει για την ευθανασια στα ζωα.Οχι στους ανθρωπους.

Νομικα επισης απαγορευεται η ευθανασια στα υγειη ζωα.
Ωραία συμφωνώ με τον νόμο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:26, 20-09-11:

Το θέμα είναι άλλο για τα ζώα. Γίνονται εξαναγκαστικές ευθανασίες και στειρώσεις σε ζώα (δεν ρώτησε κανένας τη γάτα του αν επιθυμεί τη στείρωση ή να χαθεί η ζωή της) που είναι καλά στην υγεία τους.
Γιώργο, όταν ένα ζώο είναι υγιές συφωνώ ότι δεν πρέπει επ' ουδενί λόγο να γίνεται ευθανασία, η οποία μάλιστα απαγορεύεται νομικά.
Το βρίσκω κι απάνθρωπο κι ειδεχθές.
Όταν όμως ένα ζώο ταλαιπωρείται, υποφέρει, πονάει και πάσχει από μια ασθένεια η οποία δεν θεραπεύεται - κάτι για το οποίο έχουν συμφωνήσει πάνω από 2 κτηνίατροι - τότε πιστεύω ότι η ευθανασία λυτρώνει στην ουσία το άμοιρο το ζώο.
Δεν έχω βρεθεί ποτέ στην δυσάρεστη αυτή θέση να πάρω μια τέτοια απόφαση και γνωρίζω ότι εάν είχα αντιμετωπίσει μια τέτοια κατάσταση θα είχα γίνει κουρέλι συναισθηματικά.
Το θέμα όμως δεν θα ήταν η δική μου συναισθηματική κατάσταση κι όλα τα συναισθήματα που θα ένιωθα μετά από μια τέτοια απόφαση αλλά το ίδιο το ζώο.
Οπότε θα έβαζα πιο κάτω τις δικές μου ανάγκες και σε πρώτη μοίρα θα είχα την δική του ανάγκη να λυτρωθεί.
Να τονίσω φυσικά ότι πριν από αυτό θα είχα εξαντλήσει κάθε πιθανή θεραπεία, θα είχα συμβουλευθεί όσο περισσότερους γιατρούς μπορούσα για την υγεία του ζώου και θα είχα κάνει ό,τι περνάει από το χέρι μου.

Όσον αφορά την στείρωση τώρα, συμφωνώ ότι κανείς δεν έχει ρωτήσει την γάτα του εάν επιθυμεί την στείρωση.
Υποθέτω όμως πως κανείς δεν έχει ρωτήσει την γάτα του ή την σκυλίτσα του κλπ εάν θέλει τα μικρά της να καταλήγουν στα σκουπίδια, εάν θέλει να τα πνίγουν σε μια λεκάνη με νερό, εάν θέλει να τα πετάνε σε κανένα χωράφι, εάν θέλει να τα φολιάζουν οι "καλοί" άνθρωποι, εάν θέλει να τα σκοτώνουν τα αυτοκίνητα κάθε τρεις και λίγο κι εάν θέλει να πάθει η ίδια κάποιο καρκίνο ή κάποια πυόμητρα από τους συνεχόμενους οίστρους, τις γέννες κλπ.

Διαχωρίζω λοιπόν το θέμα της στείρωσης από αυτό της ευθανασίας, τουλάχιστον στο δικό μου φτωχό μυαλό είναι 2 θέματα εντελώς ασύνδετα μεταξύ τους.

Όσον αφορά τώρα την στείρωση ή την ευθανασία στον άνθρωπο, δεν θα αναφέρω τις απόψεις μου διότι νομίζω ότι δεν έχουν κάποια σχέση με το θέμα - ή με τα ζώα γενικότερα - και θα ξεφύγουμε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnaousa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 00:41, 21-09-11:

δεν ξερω προσωπικα η ιδεα της ευθανασιας σε οτιδηποτε μου φαινεται πολυ ασχημη βεβαια αν το ζωο υποφερει απο κατι συγκεκριμενο και η πραγματικα καλυτερη λυση θα ειναι η ευθανασια μονο τοτε θα μου περνουσε κατι τετοιο απο το μυαλο

Παράθεση

sannamorris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sannamorris
H sannamorris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H sannamorris έγραψε στις 16:12, 25-06-15:

Θέλω να γράψω για την δική μου γατα. Η αγαπημένη μας γατα που έφτασε ακριβώς 18 ετών. Πριν από περίπου ένα χρόνο άλλαξε η συμπεριφορά της...έκανε εμετό και άφηνε τα ουρά της παντού μεσα στο σπιτι. Την πήγαμε στο κτηνίατρο της πήρε αίμα και μας ειδοποίησε ότι η γατα είναι καλά και ότι απλά είναι γεράματα. Μετά από περίπου 3 μήνες η γατούλα άρχισε να πίνει πολύ νερό μα παρα πολυ νερο. Πήγαμε σε άλλο κτηνίατρο και μας είπε ότι έχει προχωρημένη νεφρική ανεπάρκεια 4.5 και ότι δεν γίνετε τίποτα. Απλά είπε να την ταΐζουν με ειδικές τροφες. Όταν την πήγαμε σπίτι μετά την επίσκεψή στον κτηνίατρο δεν έτρωγε ούτε έπινε τίποτα. Morris της λέγαμε θα πεθάνεις. Επεμενα πολύ οπως κανουμε με ρα μωρα ...και στο τέλος έτρωγε λες κ καταλάβαινε ότι έπρεπε να φάει. Την πίγα με σε άλλο κτηνίατρο μετά από ένα μηνα Οι εξετασεις έδειξαν 8,3 νεφρική ανεπάρκεια και φησιμα στη καρδια πράγμα που απέτρεψε τον γιατρό να προχωρήσει σε αγωγή με ενέσεις Πέρασαν 5 μήνες η γατα δεν έτρωγε σε καμία περίπτωση την ειδική τροφή αλλά έτρωγε κ έπινε έδειχνε μόνο κουρασμένη. Της αλλαξαμε κρεβατακι ενα ζεστο και στα κρυα κουβερτα με θερμανση.Μετά ήρθαν τα δύσκολα ναι μεν έτρωγε αλλά σαν να είχε πάθει ανοια και τα έκανε παντού και ποτε στη αμμο της. . Δεν την πήγα όμως για ευθανασία αν κ ο κτηνίατρος το πρότεινε. Γιατί είπα? Εφόσον τρώει και περπατάει. ...γιατί. ...Απλά την έβαζα εγώ στην άμμο της κάθε 4 ώρες. Ειχαμπλεον μαθει και καθε ποτε θελει wc Θα μου πείτε το βράδυ τι έκανες? Το βράδυ συκονομουν κ την έβαζα στην άμμο και οπoτε δεν ήθελε έφευγε τρέχοντας σαν τον πάνθηρα με ένα σαλτο που κάνεις δεν πίστευε ότι είναι ανήμπορο. ..ε μετά από λίγο ξανά προσπαθούσα η εγώ η άλλος στο σπίτι μεχρι που εκανε τσισα ....και αυτη η γατα παλια που ηταν καλα δεν ηθελε οθτε καν να την κοιτασ....εκεινη την ωρα. Είχε αδυνατίσει αρκετά ομωσ .... Τον τελευταίο μήνα δεν περπατούσε πλέων. ...Δεν θα γίνει καλά μου λέγαν αστήν να φύγει. ..είχε φτάσει από πέντε κιλά σχεδόν δύο. ...Είχε το κεφάλι της πάντα σκυμμένο και έδειχνε πολύ λυπημένη. Νομίζω πως ήρθε η ώρα είπα. ...όλοι κλεγαμε. .. και αυτό όλο στην αγκαλιά μας ήθελε να είναι κ αναστεναζε όπως κάνουν οι ηλικιωμένοι που έχουν άσθμα. Αύριο είπαμε θα πάμε. ...Το βράδυ αν και ανήμπορο να περπάτησει βρέθηκε στην εξοπορτα. ... Μας κοιτούσε μόνο ούτε κλάμα ούτε τίποτα μόνο αγκαλιά και μας κοιτούσε με κάτι κουρασμένα ματάκια υγρά κ κόκκινα Την αποχαιρέτησα κ το μετάνιωσα φρικτά. ...μακάρι να έσβησε στα χέρια μου εφόσον έτσι και αλλιώς δεν θα άντεχε πάνω από δύο ή τρεις μέρες. ...Σκέφτομαι ότι εγώ πήρα αυτή την φρικτή απόφαση .....το καιμενο μόνο χάδια ήθελε της τρεις τελευταίες μέρες μόνο νεράκι επινε. ..δεν ξέρω αν έκανα καλά γιατί κ πριν από έξι μήνες μας είπαν να την πάμε. ...κ αυτή για 5 μήνες μας έδωσε αγάπη. ...Θα κουβαλάω αυτήν την ευθανασία μια ολόκληρη ζωή. ..Νιώθω εδώ κ μια εβδομάδα ένα πάγωμα σε όλο μου το σώμα. ...ειλικρινά δεν είχα ιδέα ότι θα πονούσε τόσο πολύ. ....Να το σκεφτητε πολύ καλά πριν το κάνετε και να ρωτήσετε τον εαυτό σας..... κλαίω κάθε μέρα κ την βλέπω όλο μπροστά μου.....Μακάρι να μπορούσα να είχα κάνει κάτι μακάρι να ήταν κοντά μου... μακαρι να αντεχε την αγωγη μακαρι ....λεω κ ξαναλεω ....το καταλαβε ....Δεν α ξεχασω το βλεμμα της ποτε ...λιγο πρν κοιμηθει ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sannamorris : 25-06-15 στις 16:54.
Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Felice
H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 17:27, 25-06-15:

Εγω δεν το σκέφτηκα στιγμή για ευθανασία η γάτα μου πέθανε απο καρκίνο του μαστού στα χέρια μου. Δεν θα ξεχάσω ποτε μου εκεινο το βλέμα λατρείας που μου έριξε. Μου εδωσε τόση πολυ αγάπη την περισσοτερη που εχω πάρει ποτέ μου απο ψυχή. Το προσπαθησα ως το τέλος και ξερω οτι εκανα το καλυτερο γιαυτήν.
Δεν το μετάνιωσα στιγμή.
Εαν ηξερα/εβλεπα οτι το ζωο πονάει ισως να προχωρουσα σε κατι τετοιο , ομως την στιγμή που δεν εδειχνε κατι τετοιο της σταθηκα μεχρι την τελευταία στιγμή.
Ήμουν εκει δίπλα της........
Ηταν πάντα διπλα μου σε ολη μου την ζωή φυλακάς μου και το ξερω πως ακόμη και σημερα βρίσκεται καπου εκει γύρω μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 00:20, 06-03-18:

Επανέρχομαι στο θέμα με αφορμή τη συζήτηση, που ξεκίνησε ο Νίκωνας σε άλλο ποστ, ε και για να μην φέρουμε τον Ρούλη στα όριά του πλέον , γράφω εδώ. Έχω αναφέρει νομίζω και παλαιότερα με αφορμή άλλη συζήτηση τη γνώμη μου για την ευθανασία σε ζώα των οποίων είναι βέβαια προδιαγεγραμμένος ο θάνατός σε σύντομο διάστημα και συνηγορεί σε αυτό κτηνίατρος φυσικά, ή κτηνίατροι καλύτερα (διαφορετικά δεν το συζητάμε καν εννοείται).
Είμαι κατά της ευθανασίας λοιπόν στα ζώα, όπως και κατά της ευθανασίας στους ανθρώπους, όταν δεν υπάρχει η σύμφωνη γνώμη των ίδιων. Και επειδή δεν μπορούμε να έχουμε τη συγκατάθεση των ζώων σε καμία περίπτωση είμαι αρνητική να γίνουμε εμείς κριτές για το χρόνο και τον τρόπο που θα αφήσουν την τελευταία τους πνοή. Να διευκρινίσω μόνον ότι δεν εκφράζω αυτή την άποψη βάσει κάποιας θρησκείας, αφού απλώς είμαι άθρησκη και επιπλέον δεν κατακρίνω και σέβομαι την άποψη ότι είναι μία "διέξοδος" για να "λυτρωθεί το ζώο" και οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες του βέβαια αφού σίγουρα είναι δύσκολη υπόθεση να φροντίζεις κάποιον, που φαινομενικά τουλάχιστον υποφέρει. Από την πλευρά μου το βλέπω έτσι, σεβαστή όμως ξαναλέω και η άλλη άποψη
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:07, 06-03-18:

Σαφως και ειναι σεβαστη η αποψη σου Μαρια μου,αλλα για αυτο υπαρχουν τα θεματα για να ανταλλασουμε αποψεις.
οκ,πεσμου κατι επανω σε αυτο
Είμαι κατά της ευθανασίας λοιπόν στα ζώα, όπως και κατά της ευθανασίας στους ανθρώπους, όταν δεν υπάρχει η σύμφωνη γνώμη των ίδιων.
-Για να εμβολιασεις τα ζωακια σου εχεις την συμφωνη γνωμη τους;Συναινουν σε αυτο;
-Για να τα στειρωσεις εχει την συμφωνη γνωμη τους;
-Για να τα βγαλεις απο τον δρομο και να τα βαλεις στο σπιτι σου,εχεις την συμφωνη γνωμη τους;

Η απαντηση ειναι δεδομενη βεβαια.ΟΧΙ.

Και αυτο,διοτι δεν μπορεις να την εχεις.Ειναι ζωακια και οχι ανθρωποι.Και ακριβως αυτο το νοημα εχει η υιοθεσια ζωου.Αναλαμβανω ΕΓΩ την ευθυνη για αυτα,για να κανω οτι καλυτερο μπορω για αυτα,να ζησουν καλυτερα και να πεθανουν καλυτερα.

Τα εμβολιαζεις ομως,διοτι ειναι για το καλο τους.
Τα στειρωνεις,διοτι ειναι προτιμοτερο απο το να ειναι αστειρωτα.Παλι για το καλο τους.
Τα βαζειςσ το σπιτι σου παιρνοντας τα απο τον δρομο,ΧΩΡΙΣ να τα ρωτησεις,επειδη προπαθεις να τα προστατευσεις ,για να εχουν ενα ζεστο σπιτι,θαλπωρη και να μην κινδυνευουν απο τους κινδυνους του εξω.

Το ιδιο συμβαινει και στην ευθανασια.

Οταν ενα ζωακι ειναι καταδικασμνο να πεθανει,ανιατη ασθενεια δηλαδη,το ξεκαθαριζουμε αυτο,το μεγαλυτερο δωρο που μπορεις να του κανεις ειναι να ζησει τις τελευταιες του στιγμες επανω σε αυτην την γη...ηρεμα και χωρις πονο.
Το να υποφερει ενα ζωο επειδη ο ιδιοκτητης του εχει την φιλοσοφια,διοτι απλα φιλοσοφια ειναι...οτι δεν καθοριζουμε εμεις τον τροπο και τον χρονο του θανατου ειναι απολυτα εγωστικο.
Ο θανατος σε τετοια ζωα ηδη εχει καθοριστει και ειναι δεδομενος.
Μονο η στιγμη θανατου διαφερει...και ο τροπος.Προτιμουμε τον πιο ηρεμο τροπο,απο το βασανιστηριο που δενε χει κανενα νοημα για τα ζωα.
Δηλαδη να υποφερει ενα ζωο,επειδη εγω εχω τηνταδε αποψη;Ποσο απολυτα εγωιστικο;
Δεν θα το εκανα ποτε.

Το σιγουρο παντως ειναι οτι το επιχειρημα πως δεν κανουμε ευθανασια επειδη δεν εχουμε την συγκαταθεση του για κατι τετοιο,ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ και δεν ειναι επιχειρημα,καθως και για μια σειρα αλλων ενεργειων που τους κανουμε,παλι δεν εχουμε την συγκαταθεση τους.
Ακυρο λοιπον σαν επιχειρημα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-03-18 στις 09:12.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:11, 06-03-18:

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου Έφη και μάλιστα δεν θα ζητήσω την άποψη κτηνίατρου ή κρτηνιάτρων επ'αυτού γιατί και κείνοι την δική τους φιλοσοφία θα υποστηρίξουν.Από τη στιγμή που το ζώο έχει πόνους και κακή ποιότητα ζωής θα κάνω αυθανασία.Το να το βλέπω να καταρρέει και επειδή δεν μπορεί να που πει ,ΠΟΝΑΩ ,λύτρωσέ με ,δεν θ'αφήσω να ταλαιπωρείται.Στη ζωή μου προσωπικά δεν μπόρεσα ούτε μπορώ ν'αντεξω τον βασανισμό.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 14:40, 06-03-18:

Έφη μου το γεγονός ότι προβαίνουμε σε μία σειρά ενεργειών για να βελτιώσουμε τη ζωή των ζώων μας (στείρωση, εμβολιασμοί, κλπ.) δε συγκρίνεται νομίζω με το θέμα της ευθανασίας, που είναι ζήτημα "ζωής και θανάτου", και ακριβώς επειδή υιοθετώντας τα αναλαμβάνουμε πλήρως την ευθύνη της ζωής τους, εγώ τουλάχιστον αισθάνομαι πολύ "μικρή" για να ορίσω επακριβώς και τον θάνατό τους, όσο προδιαγεγραμμένος κι αν είναι. Αισθάνομαι όμως την "υποχρέωση" από την άλλη να φύγουν αξιοπρεπώς βέβαια, με το να σταθώ δίπλα τους έως το τέλος, όσο σκληρό κι αν είναι σε κάποιες περιπτώσεις δυστυχώς. Θέλω να σου πω ότι σε δύο περιπτώσεις ζώων μου, που ταλαιπωρήθηκαν στο τέλος της ζωής τους (ο σκύλος μας ο Ρεξ από γηρατιά και ο τριποδάκος ο Ζουζού από ανίατη ασθένεια) και φυσικά μου πέρασε από το μυαλό η ευθανασία τους, εν τέλει από την ώρα που το σκέφτηκα έφυγαν μέσα σε λίγες μέρες και όχι τόσο βασανισμένα, όπως πολλοί θα πίστευαν, οπότε ένιωσα δικαιωμένη που δεν αποφάσισα να ευθανατιστούν..Εν πάση περιπτώσει είναι μεγάλο το θέμα και δεν εξαντλείται εδώ. Για το εγωιστικό του πράγματος, που αναφέρεις, αναρωτιέμαι μήπως είναι περισσότερο εγωιστική η επιλογή της ευθανασίας, παρά η απόφαση να σταθεί κανείς δίπλα τους ως το τέλος, που θα ορίσει η φύση τους...
Επίσης αναρωτιέμαι, αν ο μη γένοιτο, ένας δικός μας άνθρωπος βρεθεί σε θέση να εξαρτάται απόλυτα από εμάς και να βασανίζεται φαινομενικά τουλάχιστον με προδικασμένο τέλος, το ίδιο εύκολα θα περνούσε από το μυαλό μας η ευθανασία; Φοβάμαι πως όχι...Ή μήπως η ανθρώπινη ζωή έχει μεγαλύτερη αξία από αυτή των ζώων; Προσωπικά πιστεύω πως όχι...
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:13, 06-03-18:

Όλα αυτά που γράφεις τα κατανοώ και μάλιστα τα σέβομαι.Η συνείδηση του καθενός είναι εκείνη που τον υπαγορεύει το πως θα πράξει.
Εάν υπήρχε νόμος για μη ευθανασία των ζώων ,όλοι θα υποτασσόμασταν στο νόμο.Τώρα όμως ενεργούμε βάσει συνειδήσεως και κανείς ,μα κανείς δεν επιτρέπεται να θίξει τέτοια βαθιά θέματα.
όσο για το θέμα ευθανασίας στους ανθρώπους αυτό καλύτερα να μη το αγγίξουμε γιατί πονάει πολύ,πάρα πολύ...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:56, 06-03-18:

Ξεκάθαρα είμαι υπέρ της ευθανασίας, όχι μόνο στα ζώα αλλά και στους ανθρώπους, όταν ο θάνατος είναι προδιαγεγραμένος και το μόνο που παρατείνεται μαζί με τις ανάσες είναι το μαρτύριο. Εκείνοι που έχουν από κοντά βιώσει κάποιον πολύ δικό τους άνθρωπο να αργολιώνει μέσα σε πόνο και οδύνη, θα με καταλάβουν περισσότερο...

Το οτι τα ζώα δεν έχουν την ανθρώπινη μιλιά κι έχουν τον δικό τους τρόπο επικοινωνίας και το οτι η φύση έχει δώσει στον άνθρωπο έναν εγκέφαλο φτιαγμένο μεταξύ άλλων για να τα εξουσιάζει, δεν σημαίνει (πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη), οτι είναι κατώτερα όντα, απλώς διαφορετικά. Ως εκ τούτου και η ζωή τους χρήζει τον ίδιο σεβασμό με την ανθρώπινη.
Κι όπως μεριμνώ για την πρόληψη και τη θεραπεία από ασθένειες, έτσι κι αν προκύψει θέμα επιλογής μεταξύ του να βασανίζεται μέσα σε φριχτούς πόνους (το οτι δεν ουρλιάζει, δεν σημαίνει οτι δεν υποφέρει, αφού είναι γνωστό οτι τα ζώα αντιμετωπίζουν στωικά τέτοιες καταστάσεις) και ενός συντομότερου μα ανώδυνου τέλους, χωρίς δισταγμό θα διάλεγα το δεύτερο, σαν μια ύστατη πράξη συμπόνοιας.
Αυτό σημαίνει για μένα "αξιοπρεπής" θάνατος, υποστηρίζοντας οτι όλοι έχουμε δικαίωμα σε αυτόν: άνθρωποι και ζώα.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 21:10, 06-03-18:

Δεν ήθελα Άλεξ να θίξω το θέμα περί ανθρώπων γιατί κι εγώ πέρασα αυτό το λούκι, της απόγνωσης, όταν φεύγει κάποιος πολύ δικός σου. Πάντως υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ζητούν την ευθανασία και τους την αρνείται ο νομοθέτης.Τώρα πως ο νόμος επεμβαίνει στη δική μου τη ζωή και πως θα τη διαχειριστώ ,αυτό δεν το καταλαβαίνω.Ο νόμος έπρεπε να με προστατεύει από άλλες καταστάσεις αλλά με αφήνει εκτεθειμένη.Κι εδώ μου δείχνει δήθεν την φιλευσπλαχνία του.Θυμάμαι την ταινία Million dollar και τον αγώνα του κοριτσιού για να δώσει τέλος στο μαρτύριό του.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:57, 06-03-18:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Ολυμπία, βλέπεις όμως υπάρχουν και "αγκυλώσεις" διαφόρων ειδών.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikonk
Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 670 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 23:11, 06-03-18:

Καλησπέρα σε όλους
Θέλω πρώτα απ΄όλα να ζητήσω συγνώμη μιας και ουσιαστικά εγώ άνοιξα αυτό το θέμα ξανά και είμαι απών από την συζήτηση, αλλά μερικές φορές μας συμβαίνουν απρόοπτα που δεν είναι στο πρόγραμμα.Χθες το βράδυ βρέθηκα στον Ευαγγελισμό για θέμα υγείας της μητέρας μου και θα είμαι εκεί για τουλάχιστον 3 ακόμα ημέρες. Το πρόβλημα δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρό (μια αρκετά προχωρημένη αφυδάτωση) , αλλά λόγω του προχωρημένου της ηλικίας θέλει τις ημέρες του.
Θα ήθελα λοιπόν να θέσω ένα ερώτημα για την ευθανασία στα αγαπημένα μας ζωάκια. Δεν θα ήταν σωστό να ανοίξω άλλο θέμα αφού υπάρχει αυτό και θέτω το εξής ερώτημα. Σε περίπτωση που η κατάσταση δεν είναι αναστρέψιμη βεβαιωμένη τουλάχιστον από 2 γιατρούς, οι ημέρες του είναι λίγες και είναι σίγουρο πως το ζωάκι μας υποφέρει, πάντα με την σύμφωνη γνώμη και διαβεβαίωση των γιατρών γιαυτό , ευθανασία ή όχι????
Θέτω το ερώτημα έτσι αναλυτικά και έντονα γραμμένο , γιατί δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο (εγκατάλειψη η ευθανασία), γιατί για κάθε φιλόζωο νομίζω δεν περνάει από το μυαλό του ούτε σαν σκέψη , ούτε το ένα ούτε το άλλο. Δεν παρατάς το ζώο σου όταν ας πούμε μεγαλώσει ή το βαρέθηκες ή τα παιδιά σου βαρέθηκαν το καινούργιο τους παιχνίδι, αφού και αν ακόμα επιβιώσει θα σκοτώσεις την ψυχή του. Τα ζώα αγαπούν υπερβολικά τα αφεντικά τους. Αν εγώ εγκαταλείψω οποιοδήποτε ζώο μου , είναι ουσιαστικά σαν να το καταδικάζω σε θάνατο γιατί δεν έχουν μάθει να επιβιώνουν όπως τα αδέσποτα και εκτός αυτού σε 24 ώρες θα τα έχει σκοτώσει κάποιο αυτοκίνητο γιατί δεν γνωρίζουν ούτε καν να περπατάνε στους δρόμους χωρίς λουράκι.
Θέλω εδώ να πω την δική μου άποψη για το θέμα που ουσιαστικά επανέφερα.
Είμαι 100% υπέρ της ευθανασίας μόνο όμως όπως έχω θέσει το ερώτημα, δηλαδή δεν υπάρχει ελπίδα για το ζώο , υποφέρει από πόνους και δεν έχει ζωή του πλέον καμία ποιότητα. Αυτό βέβαια όχι με δική μας εκτίμηση αλλά των ειδικών που τους έχουμε εμπιστοσύνη.
Έχω 2 παραδείγματα.
Στην πρώτη αγέλη μου πριν πολλά χρόνια η δεύτερη σκυλίτσα κουταβάκι τότε, πέρασε ανήμερα την Πρωτομαγιά ένα AUDI από πάνω της αλλά ήταν τυχερή και γλύτωσε με λίγες αμυχές. Απλά ούρλιαζε γιατί ήταν φοβισμένο. Ένας γείτονας που είχε κι εκείνος σκυλιά βγήκε και άρχισε τον καυγά με τον οδηγό του AUDI γιατί έτρεχε. Κατέβηκα κι εγώ και μάζεψα το κουταβάκι στο σπίτι. Πέρασαν 8 χρόνια και η σκυλίτσα παρουσίασε καρκίνο στην κοιλίτσα της. Την πήγα στον τότε κτηνίατρο μου, που ήταν όχι ο τωρινός αλλά άλλος και μου πρότεινε να την εγχειρήσει και εγώ δέχθηκα. Περιμένοντας το χειρουργείο βγαίνει κάποια στιγμή και με ρώτησε αν αντέχω το θέαμα να μπω και του είπα πως αντέχω. Αυτό που είδαν τα μάτια μου δεν θα το ξεχάσω μέχρι σήμερα και έχει να κάνει με το μέγεθος του όγκου που ήταν τεράστιος. Με ρώτησε αν θέλω να κάνω ευθανασία στο ζώο πριν καν ξυπνήσει.
Η πρώτη ερώτηση μου ήταν πόσο καιρό υπολογίζει θα ζήσει και η δεύτερη αν θα υποφέρει. Η απάντηση του ήταν πως υπολογίζει 3-5 μήνες να ζήσει και αν αρχίσει να πονάει αυτό θα ήταν μετά από 2 μήνες και αμέσως του απαντώ. Άσε να κάνουμε την ευθανασία μετά από 2 μήνες. Το σκυλί μετά το χειρουργείο άρχισε να έχει καλή ποιότητα ζωής , έτρωγε κανονικά και μετά 10-15 ημέρες από το χειρουργείο ήταν φυσιολογικό . Το σκυλί αυτό πέθανε μετά 3,5 χρόνια πάλι συμπτωματικά ανήμερα την Πρωτομαγιά. Ήμουν σε τραπέζι βάφτισης και με πήρε τηλέφωνο ο γιος μου πως η Πέγκυ είναι στην αγαπημένη της θέση κάτω από ένα τραπέζι μπαμπού και μάλλον έχει πεθάνει. Έφυγε τόσο αθόρυβα και ήσυχα όπως ήταν σε όλη της την ζωή 3,5 χρόνια μετά όμως . Αυτός ήταν και ένας από του λόγους που άρχισα να αμφισβητώ τον γιατρό αυτό.
Το δεύτερο ζώο μου είναι αυτό που έγραψα στο θέμα της αγαπητής Ολυμπίας Ο Ρούλης μας και της το έκανα λίγο σαλάτα ανεβάζοντας και τις φωτογραφίες. Εδώ το όλο θέμα ξεκίνησε με ένα απλό βήχα. Όταν δεν πέρασε ο βήχας μετά λίγες ημέρες με την αντιβίωση και το ζώο άρχισε να χάνει και βάρος, ο τωρινός μου γιατρός μου είπε αμέσως την σκέψη του, πως φοβάται για καρκίνο στον πνεύμονα και με έστειλε για εξετάσεις στο Χαλάνδρι.
Ο γιατρός που έκανε τις εξετάσεις μου είπε πως το ζώο είναι αδύνατον να ξεπεράσει τους 3 μήνες ζωή, ήταν στο τελευταίο στάδιο καρκίνου και απορεί πως στέκεται τόσο καλά στα πόδια του.Πάω τις εξετάσεις στον γιατρό μου και μου είπε το ίδιο απλά μείωσε το όριο της ζωής σε λιγότερο από 2 μήνες και μου εξήγησε λεπτομερώς πως το επόμενο στάδιο ακόμα κι αν ζήσει λίγο παραπάνω, είναι η μετάσταση στο κεφάλι.
Βλέποντας πραγματικά ένα ζώο να λιώνει αφού δεν έτρωγε τίποτα ακόμα και σκέτο κρέας και έκανε συνέχεια εμετό , αποφάσισα μετά 25-30 ημέρες να τον απαλλάξω από αυτό το μαρτύριο , νιώθοντας επιπλέον και τύψεις ότι φέρθηκα εγωιστικά. Για να αποφύγω ή να μεταθέσω τον δικό μου πόνο του αποχωρισμού τον άφησα να βασανίζεται και ας ήταν ο θάνατος του κάτι παραπάνω από βέβαιος.
Συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος αλλά ήθελα να περιγράψω με κάθε λεπτομέρεια τις σκέψεις μου και τις προσωπικές μου εμπειρίες.

Όσο για το άλλο θέμα της ευθανασίας των ανθρώπων που θίξατε, με λίγα λόγια είμαι κάθετα σύμφωνος , απλά επειδή το θέμα μπορεί να εμπεριέχει κινδύνους θα έλεγα μόνο με την συγκατάθεση αυτού που θα του γίνει η ευθανασία , αν έχει τα λογικά του και δεν είναι φυτό. Θέλω αν είμαι καλά στα μυαλά μου να έχω την δυνατότητα να επιλέξω αν θέλω να ζήσω ή να πεθάνω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 06-03-18 στις 23:32.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:31, 06-03-18:

Οι απόψεις μας ταυτίζονται και σε ότι αφορά τους ανθρώπους και για τα ζώα. Και επειδή το κυρίως θέμα μας είναι τα ζώα, μιας κι εμείς καλούμαστε να αποφασίσουμε για λογαριασμό τους, ναι στην ευθανασία, με την προϋπόθεση οτι έχουν εξαντληθεί όλες οι πιθανότητες ίασης και όταν το ζωάκι αρχίζει και υποφέρει. Αν δεν υπάρχει πόνος και δεν τυραννιέται, δεν υπάρχει κανένας λόγος να επισπεύσουμε τον θάνατό του.
Μπορεί να μην έχει την ποιότητα ζωής που είχε πριν νοσήσει, όμως κάθε ημέρα, κάθε ώρα, είναι πολύτιμη για όλα τα πλάσματα που ανασαίνουν, αγαπούν και αγαπιούνται.

Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 670 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 23:47, 06-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Οι απόψεις μας ταυτίζονται και σε ότι αφορά τους ανθρώπους και για τα ζώα. Και επειδή το κυρίως θέμα μας είναι τα ζώα, μιας κι εμείς καλούμαστε να αποφασίσουμε για λογαριασμό τους, ναι στην ευθανασία, με την προϋπόθεση οτι έχουν εξαντληθεί όλες οι πιθανότητες ίασης και όταν το ζωάκι αρχίζει και υποφέρει. Αν δεν υπάρχει πόνος και δεν τυραννιέται, δεν υπάρχει κανένας λόγος να επισπεύσουμε τον θάνατό του.
Μπορεί να μην έχει την ποιότητα ζωής που είχε πριν νοσήσει, όμως κάθε ημέρα, κάθε ώρα, είναι πολύτιμη για όλα τα πλάσματα που ανασαίνουν, αγαπούν και αγαπιούνται.

Σ΄ευχαριστώ καλή μου alcyone για τις ευχές σου για την μητέρα μου. Όσο για τις απόψεις μας σίγουρα συμπίπτουν γιατί όταν εννοώ να μην έχει ποιότητα ζωής , εννοώ να υποφέρει , να πονάει. Ο γατούλης του γιου μου έχασε σιγά σιγά την ποιότητα της ζωής που είχε πρίν , αφού αδυνάτισε αρκετά και έκανε και κάτι λίγους εμετούς από την νεφρική ανεπάρκεια που παρουσίασε σε ηλικία 13 ετών , όμως μαζί το πάλεψαν και του χαρίστηκαν άλλα 2,5 χρόνια ζωής . Πρώτα εξαντλούμε τα πάντα με την βοήθεια των γιατρών και μετά αποφασίζουμε για την ζωή τους.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 07-03-18 στις 00:08.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 09:52, 07-03-18:

Διάβασα προσεκτικά όλα τα προηγηθέντα κείμενα και συμφωνώ με τις απόψεις και της Άλεξ αλλά και του Νίκωνα.Είμαι σύμφωνη σε όλα.
Θέλω όμως να σας πω πως αυτές οι σκέψεις και απόψεις είναι προιόν εμπειρίας κατά τη διάρκεια και ωρίμανση της ψυχής μας.
Όσο περισσότερο μεγαλώνουμε ,τόσο περισσότερο τροποποιούμε τις σκέψεις μας.
Προσωπικά έζησα με ένα πατέρα πολύ προηγμένο για την εποχή του και είμαι από μικρή εκπαιδευμένη σε ζητήματα άγνωστα για τους περισσότερους,μη πω για όλους.Μετά από 60 χρόνια ζωής ,βλέπω πως αυτά που διδάχτηκα τότε ,τείνουν να γίνουν κανόνας στις μέρες μας.Είναι υπέροχο το συναίσθημα να ξέρεις πως έχεις το αναφαίρετο δικαίωμα να εξουσιάζεις τη ζωή σου και βάσει αυτού να μπορείς να παίρνεις και σοφές αποφάσεις για την ζωή των πλασμάτων που ζουν κοντά σου.Κανένας μας δεν μπορεί να υποφέρει τους πόνους του τέλους και αν σε μένα απαγορεύουν τη λύτρωση ,τότε θα δώσω τη λύτρωση εκεί που μπορώ ,όχι αυθαίρετα αλλά με την σύμφωνη γνώμη των ειδικών.
Περαστικά στη μανούλα σου Νίκωνα και να απολαμβάνεις κάθε λεπτό μαζί της,είναι πολύτιμο...
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 21:29, 07-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Διάβασα προσεκτικά όλα τα προηγηθέντα κείμενα και συμφωνώ με τις απόψεις και της Άλεξ αλλά και του Νίκωνα.Είμαι σύμφωνη σε όλα.
Θέλω όμως να σας πω πως αυτές οι σκέψεις και απόψεις είναι προιόν εμπειρίας κατά τη διάρκεια και ωρίμανση της ψυχής μας.
Όσο περισσότερο μεγαλώνουμε ,τόσο περισσότερο τροποποιούμε τις σκέψεις μας.
Προσωπικά έζησα με ένα πατέρα πολύ προηγμένο για την εποχή του και είμαι από μικρή εκπαιδευμένη σε ζητήματα άγνωστα για τους περισσότερους,μη πω για όλους.Μετά από 60 χρόνια ζωής ,βλέπω πως αυτά που διδάχτηκα τότε ,τείνουν να γίνουν κανόνας στις μέρες μας.Είναι υπέροχο το συναίσθημα να ξέρεις πως έχεις το αναφαίρετο δικαίωμα να εξουσιάζεις τη ζωή σου και βάσει αυτού να μπορείς να παίρνεις και σοφές αποφάσεις για την ζωή των πλασμάτων που ζουν κοντά σου.Κανένας μας δεν μπορεί να υποφέρει τους πόνους του τέλους και αν σε μένα απαγορεύουν τη λύτρωση ,τότε θα δώσω τη λύτρωση εκεί που μπορώ ,όχι αυθαίρετα αλλά με την σύμφωνη γνώμη των ειδικών.
Περαστικά στη μανούλα σου Νίκωνα και να απολαμβάνεις κάθε λεπτό μαζί της,είναι πολύτιμο...
Ευχαριστώ πολύ Ολυμπία μου, γνωρίζω καλά πόσο πολύτιμα είναι τα λεπτά μαζί της. Μόνο το βλέμμα και τα ελαφρώς βουρκωμένα μάτια της όταν με βλέπει, απλά μου δίνει την ικανοποίηση ότι ανταποδίδω ένα μικρό μέρος αυτών που εκείνη έχει κάνει για μένα. Τον πατέρα μου τον έχασα μωρό.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους