Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,544 εγγεγραμμένα μέλη και 718,135 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 353 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Υποκατάστατο γάλακτος για νεογέννητα γατάκια

νικος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη νικος
Ο νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (μια έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O νικος έγραψε στις 06:30, 07-04-07:

καλημερα και καλο πασχα.βρηκα πριν 2 ημερες ενα γατακι μαλλον ελαχιστων ημερων στην αυλη μου κα λογω που δεν εμφανιστηκε η μητερα του το πηρα για να μην πεθανει λογω του κακου καιρου.το εχω βαλει σε ενα καλαθακι με ζεστα πανια και φαινεται να του αρεσει.το κακο ειναι οτι ενω ρωτησα κτηνιατρο σχετικα με το τι γαλα χρειαζεται αυτο δεν δειχνει να δεχεται τροφη.τι πρεπει να κανω για να μην εχουμε χειροτερα προβληματα??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 07:51, 07-04-07:

Καλημέρα! Μπράβο που το πήρες το καημένο το μωράκι... Δυστυχώς όταν είναι τόσο μικρά οι πιθανότητες να τα καταφέρουν είναι μικρές, αν όμως τελικά τα πράγματα έχουν αίσια έκβαση θα έχεις ένα πλασματάκι που σου χρωστάει τη ζωή του και σε λατρεύει πραγματικά! Η ladycat τα κατάφερε με την Πατούνα της και η Μαχούλα της Φένιας τα πηγαίνει πολύ καλά, επομένως μπορείς να έχεις ελπίδες.
Για κάποιες γενικές πληροφορίες σχετικά με τα νεογέννητα, μπορείς να διαβάσεις το άρθρο της Michelle και τις συμβουλές του Αίλουρου. Ψάχνοντας στο φόρουμ θα βρεις κι άλλα.
Το ότι δεν τρώει, δυστυχώς, δεν είναι καλό σημάδι Κανονικά θα σου έλεγα ότι χρειάζεται οπωσδήποτε να το δει κτηνίατρος, αλλά καταλαβαίνω ότι πασχαλιάτικα είναι δύσκολο... Προσπάθησε τουλάχιστον να του δώσεις λίγο νεράκι με τη σύριγγα (χωρίς βελόνα βέβαια) για να μην αφυδατωθεί το καημένο. Κάνε πάντως μια προσπάθεια για γιατρό, γιατί σ' αυτές τις περιπτώσεις ο χρόνος είναι πολύτιμος. Α! και μπορείς ανάμεσα από τα πανάκια του να του βάλεις μια θερμοφόρα ή ένα μπουκάλι ζεστό νερό, για να μην κρυώσει.
Καλή τύχη και πες μας τα νέα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος

Νεοφερμένος

Ο νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (μια έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O νικος έγραψε στις 08:51, 07-04-07:

ευχαριστω για το μηνυμα.το εχω βαλει σε ενα καλαθακι με πανια και κοντα του εχω συνεχεια αναμενη μια σομπα.τωρα σχετικα με το φαγητο ισα ισα που βρεχει τα χειλη του.οταν προσπαθησα να του δωσω με την συριγγα γαλα ηπιε λιγο αλλα δεν δεχοταν αλλο.τον καθαρισα και απο κατω για να μπορει να κανει την αναγκη του.συνεχεια κοιμαται.οταν ξυπναει βεβαια ειναι ζωηρο αρκετα αλλα για λιγο.μαλλον θα το παω σε γιατρο.ευχαριστω και παλι.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 09:09, 07-04-07:

Με τη σύριγγα δως του γάλα αντί για νερό αφού το ζεστάνεις να είναι χλιαρό. Καλύτερα θα είναι αν στη σύριγγα βάλεις ένα κομματάκι από βαλβίδα ποδηλάτου για να είναι μαλακό. Να εξέχει από το στόμιο περίπου ένα εκατοστό. Τα μικρά δεν τρώνε μεγάλη ποσότητα, λίγο και πολύ συχνά. Ανά δέκα λεπτά περίπου θέλουν να τρώνε και κάποια στιγμή θα αργήσουν μέχρι καμιά ώρα περίπου, μετά πάλι ανά δέκα με δεκαπέντε λεπτά και ούτω καθ εξής.

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νιαου!
H Νιαου! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (έξι δικές μου και μαζί με τα αδέσποτα που έχω σώσει.... 100!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 1,153 μηνύματα.

H Νιαου! έγραψε στις 10:08, 07-04-07:

Γεια! Εγώ είμαι η Φένια που σου είπε η Αρήθα. Λοιπόν.

1.Πάρε γρήγορα θερμοφόρα (ηλεκτρική!)! Χωρίς αυτήν έχει πολλές πιθανότητες να πάθει υποθερμία.
2.Πάρε ορμιλάκ, που είναι γάλα για γατάκια.
3.Πάνω στην ηλεκτρική θερμοφόρα βάλε ένα μπουκάλι με ζεστό νερό.
4.Όταν το ταίζεις θα το χεις μπρούμυτα με λίγο σηκωμένο το κεφαλάκι και αν δεν τρώει ούτε έτσι τότε θα το ταίζεις με τη σύριγγα από το πλάι με το ζόρι.
5.Θα το ταίζεις κανονικά κάθε τρεις ώρες με την προυπόθεση όμως ότι πίνει μισό δαχτυλάκι κάθε φορά. Αν πίνει λιγότερο τότε θα το ταίζεις συχνότερα.
6. Τί γάλα το ταίζεις τώρα;
7. Πάρε γρήγορα τηλέφωνο τον κύριο Πάνο που είναι κτηνίατρος που εξειδικεύεται στις γάτες: 6932285363

Παράθεση

νικος

Νεοφερμένος

O νικος έγραψε στις 12:38, 07-04-07:

ευχαριστω για τις συμβουλες.το μικρουλι εχει αρχισει σιγα σιγα να δεχεται την τροφη.καθε μιση ωρα περιπου με το σταγονομετρο του δινω και 3-4 σταλες στο στομα.με καποια δυσκολια βεβαια αλλα αρχιζει και το δεχεται.επισης πριν λιγο μολις πηγα να το ταισω με κατουρησε και λιγο.μαλλον καλο σημαδι και αυτο.εχω βαλει μια σομπα διπλα του συνεχως και του αλλαξα και τα πανακια στο καλαθι.ελπιζω και ευχομαι να αντεξει το κακομοιρο.

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

H Νιαου! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (έξι δικές μου και μαζί με τα αδέσποτα που έχω σώσει.... 100!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 1,153 μηνύματα.

H Νιαου! έγραψε στις 12:49, 07-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από νικος
ευχαριστω για τις συμβουλες.το μικρουλι εχει αρχισει σιγα σιγα να δεχεται την τροφη.καθε μιση ωρα περιπου με το σταγονομετρο του δινω και 3-4 σταλες στο στομα.με καποια δυσκολια βεβαια αλλα αρχιζει και το δεχεται.επισης πριν λιγο μολις πηγα να το ταισω με κατουρησε και λιγο.μαλλον καλο σημαδι και αυτο.εχω βαλει μια σομπα διπλα του συνεχως και του αλλαξα και τα πανακια στο καλαθι.ελπιζω και ευχομαι να αντεξει το κακομοιρο.
Mπράβο νίκο! Ναι αυτό είναι ένα πάρα πολύ καλό σημάδι! Πάντως αγόρασε θερμοφόρα όσο πιο γρήγορα μπορείς! Τί γάλα το ταίζεις τώρα; Είναι αγοράκι ή κοριτσάκι; Δες, αν έχει κενό ανάμεσα στις 2 τρυπούλες στο ποπουδάκι του είναι αγοράκι, αν όχι, κοριτσάκι... Σε ρωτάω γιατί δυστυχώς τα αρσενικά έχουν πολύ λιγότερες πιθανοτητες...

Παράθεση

Olivia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Olivia
H Olivia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 185 μηνύματα.

H Olivia έγραψε στις 16:28, 07-04-07:

Νίκο μπράβο σου που πήρες το γατάκι!!!Έσωσες μία ζωούλα!!!Σου εύχομαι καλή τύχη, να ξέρεις πως οτιδήποτε κι αν χρειαστείς θα σε βοηθήσουμε όλοι μας (αν κι εγώ δεν ξέρω και πολλά, τώρα μαθαίνω!).Ενημέρωσέ μας πώς πάει το γατάκι!

Παράθεση

Vana Balafa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vana Balafa
Έχει 3 γάτες (τουλάχιστον 15 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 612 μηνύματα.

O Vana Balafa έγραψε στις 19:16, 07-04-07:

Δεν ανοίγω νεό θέμα, μιάς και θα μιλήσω για το ένα απο τα δύο μπουμπουκόπαιδα! απο την αρχή που γεννήθηκε ήταν πολυ μικρούλι και αδυνατούλη, σκέφτηκα ότι επειδή είχε γεννηθεί 3ο απο το 4 που συνολικά έκανε, θα πηγαινε καλύτερα! δυσκολευόταν πολύ να θηλάσει, και με προσπάθειες το κατάφερα, αλλά φαινόταν να χρειάζεται κάθε λίγο και λιγάκι βοήθεια!!!! το άλλο εντομεταξύ ειναι conan ο βάρβαρος και το καπελώνει συνεχώς, όμως μετά ππο 5 μέρες δεν μου φαίνεται να αναπτυσεται κανονικά! ενώ το άλλο έχει ανοίξει τα ματάκια του ήδη, τρώει ασταμάτητα και εχει γίνει σαν βαρελάκι, αυτό παραμένει ισχνό!!!! παρατήρησα ότι στο ένα του χεράκι έχει μόνο 4 δαχτυλάκια και όχι 5, μάλλον φαίνεται να έχει γεννηθεί ατροφικό, και αδύναμο!!! μίλησα βέβαια με τον γιατρό μου και μου έδωσε κατι ομοιοπαθητικές κάπσουλες (χρησιμοποιεί εναλλακτικές θεραπείες) και μου είπε οτι μπορεί να ειναι γατάκι "fading", αλλά θα το παλέψουμε!!!!!
το καλό ειναο ότι η Μπουμπου δεν το έχει απορρίψει, το γλύφει και το περιποιείται, απλά αυτό δυσκολεύεται να κινηθεί και να διεκδικήσει στηθάκι.......το παλεύω όσο μπορώ και ευτυχώς και η Μπουμπου δεν αντιδρά!!!!!
any ideas????????

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 19:31, 07-04-07:

Καλή τύχη στα γατάκια σας Νίκο και Βάνα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και για τους δύο. Βάνα το ότι έχει τέσσερα δαχτυλάκια δεν σημαίνει κάτι. Εμένα ο Χίονης στο πίσω δεξί του ποδαράκι έχει 2 δάχτυλα και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ούτε κουτσαίνει ούτε τον εμποδίζει στις κινήσεις. Είναι απολύτως φυσιολογική η συμπεριφορά του. Αν πάνε όλα καλά με το γατάκι, δεν νομίζω να έχει πρόβλημα στην πορεία...

Παράθεση

Vana Balafa

Διάσημο Μέλος

Έχει 3 γάτες (τουλάχιστον 15 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 612 μηνύματα.

O Vana Balafa έγραψε στις 19:36, 07-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Καλή τύχη στα γατάκια σας Νίκο και Βάνα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και για τους δύο. Βάνα το ότι έχει τέσσερα δαχτυλάκια δεν σημαίνει κάτι. Εμένα ο Χίονης στο πίσω δεξί του ποδαράκι έχει 2 δάχτυλα και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ούτε κουτσαίνει ούτε τον εμποδίζει στις κινήσεις. Είναι απολύτως φυσιολογική η συμπεριφορά του. Αν πάνε όλα καλά με το γατάκι, δεν νομίζω να έχει πρόβλημα στην πορεία...
Ασπασία μου, δεν έχω κανένα πρόβλημα, και όντως και εγώ νομίζω ότι δεν θα παίξει κανένα ρόλο στην ανάπτυξη του, απλά το ανέφερα γιατί ανησυχώ γενικά για την πορεία του!!!!! ευχαριστώ πάντως, καλή ανάσταση σου εύχομαι!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 19:40, 07-04-07:

Βάνα, πολύ στενοχωρήθηκα που διάβασα για το γατάκι... Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Έψαξα στα γρήγορα για το fading kitten syndrome και από ό,τι κατάλαβα είναι μάλλον περιορισμένα αυτά που μπορεί να κάνει κανείς, πέρα από τη διατήρηση της ζέστης και το τάισμα. Είδα ότι σε κάποιες περιπτώσεις η ανορεξία και ο λήθαργος μπορεί να οφείλονται σε υπογλυκαιμία, οπότε βοηθάει η χορήγηση γλυκόζης, αλλά δε θα σε συμβούλευα να κάνεις κάτι τέτοιο χωρίς να το εξετάσει κτηνίατρος πρώτα το γατάκι. Αν διαβάζεις αγγλικά, ρίξε κι εσύ μια ματιά:
http://www.fabcats.org/fading_kittens.html
http://www.traditionalcats.com/Educa...ng_kittens.htm
http://www.kittens-lair.net/raising-...-syndrome.html
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 00:33, 08-04-07:

Εν αναγκη αν δε βρισκει στιθακη για να φαει πολυ ταισετο και εσυ λιγο για να το βοηθησεις και στη μπουμπου για ζεστασια και βαλε και τπτ αλλα πανακια εκει να εχουν ζεστασια πολυ και ολα θα πανε καλα και ας ειναι το ποδαρακι ετσι.

Παράθεση

Vana Balafa

Διάσημο Μέλος

O Vana Balafa έγραψε στις 12:38, 08-04-07:

καλημέρα παιδιά, δυστυχώς το μικρό-μικρό μπουμπουκόπαιδο μας άφησε σήμερα το πρωί!!! παρόλο που όλο το βράδι δεν κοιμήθηκα, καθόμουνα απο πάνω του να το βάζω να φάει, αλλά αρνιόταν πεισματικά (κάτι που δεν το έκανε τις προηγούμενες ημέρες) ήταν και απο την αρχή άτονο πολύ, αλλά όταν το έβαζα να φάει τα καταφερνε.....βέβαι αν με ρωτήσετε αν έπαιρνε γαλατάκι απο την μανούλα του, μάλλον όχι, αυτή η κοιλίτσα δεν έλεγε να φουσκώσει με τίποτα!!!!!
δεν πρόλαβα να του δώσω δεύτερη κάπσουλα, μόνο χτές μία!!!!!!
το άλλο τουλάχιστον ειναι μια χαρούλα.....conan ο βάρβαρος!!!!!

Παράθεση

Vana Balafa

Διάσημο Μέλος

O Vana Balafa έγραψε στις 12:40, 08-04-07:

Ξέχασα να σας πώ και χρόνια πολλά.....Χριστός Ανέστη

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

H Νιαου! έγραψε στις 13:36, 08-04-07:

Αχ Βάνα, μου σε καταλαβαίνω απόλυτα:cry: ... Κρίμα... Πολύ κρίμα...:cry: Δεν ξέρει κανείς τι να πει σε τέτοιες περιπτώσεις... :cry:
Ελπίζω ο conan ο βάρβαρος να είναι πιο τυχερος...:cry:

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

H Νιαου! έγραψε στις 13:39, 08-04-07:

Επίσης Βάνα...
Νίκο το γατάκι πώς τα πάει; Δε μας είπες...

Παράθεση

νικος

Νεοφερμένος

O νικος έγραψε στις 13:53, 08-04-07:

τον μικρο τελικα τον πηγα εκει που τον βρηκα το πρωι γιατι μου ηταν αδυνατο και παρα πολυ δυσκολο και γιατι δεν ηξερα πολλα πραγματα αλλα και λογω τησ καταστασης που επικρατει αυτη την εποχη σπιτι μου λογω της υγειας του πατερα μου με την ελπιδα να ξαναγυρισει η μητερα του και να τον φροντισει.θα παω παλι αυριο να δω τι γινεται.παντως το προηγουμενο γατακι που ειχα το ειχα παρει μεγαλυτερο και δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα μαζι του.με αυτο τα πραγματα ηταν παρα πολυ δυσκολα για μενα και δεν ειχα ουτε τον χρονο αλλα μετα απο λιγο ουτε την υπομονη και την αντοχη να ασχοληθω προσεκτικα μαζι του.ρωτησα λοιπον και μου ειπαν οτι το καλυτερο ειναι να το παω εκει που το βρηκα μηπως και γυρισει η μανα του εκει.μακαρι..........

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

H Νιαου! έγραψε στις 14:31, 08-04-07:

τον μικρο τελικα τον πηγα εκει που τον βρηκα το πρωι γιατι μου ηταν αδυνατο και παρα πολυ δυσκολο και γιατι δεν ηξερα πολλα πραγματα αλλα και λογω τησ καταστασης που επικρατει αυτη την εποχη σπιτι μου λογω της υγειας του πατερα μου με την ελπιδα να ξαναγυρισει η μητερα του και να τον φροντισει.θα παω παλι αυριο να δω τι γινεται.παντως το προηγουμενο γατακι που ειχα το ειχα παρει μεγαλυτερο και δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα μαζι του.με αυτο τα πραγματα ηταν παρα πολυ δυσκολα για μενα και δεν ειχα ουτε τον χρονο αλλα μετα απο λιγο ουτε την υπομονη και την αντοχη να ασχοληθω προσεκτικα μαζι του.ρωτησα λοιπον και μου ειπαν οτι το καλυτερο ειναι να το παω εκει που το βρηκα μηπως και γυρισει η μανα του εκει.μακαρι..........
Δεν γυρίζουν πίσω οι μητέρες, μη φοβάσαι! Απλά θα πεθάνει το μωρό ήσυχα και ωραία, επειδή δεν ήξερες πολλά λες και επειδή δεν είχες την υπομονή! Δεν χρειάζεται να πας αύριο! Να είσαι 100% σίγουρος πως θα έχει πεθάνει Σου εύχομαι να περνάς καλά ξέροντας πως έχεις αφαιρέσει μια ζωούλα από αμέλεια
Φιλάκια πολλά

Παράθεση

νικος

Νεοφερμένος

O νικος έγραψε στις 16:47, 08-04-07:

απαντηση στην κυρια νιαου..............
ισως να εχεις δικιο για το μπορει αθελα μου να αφαιρεσα μια ζωουλα.ισως καλυτερα θα ηταν τοτε να το αφηνα να πεθανει απο την πρωτη φορα που το ακουσα.ισως καλυτερα θα ηταν να μην ειχα την αναγκη λογω της απωλειας του προηγουμενου γατιου που ειχα να μπω εδω μεσα και να ακουω κατηγοριες.ισως καλυτερα θα ηταν επισης να μην ηθελα να μιλησω σχετικα με το οικογενειακο προβλημα που εχω τοσο καιρο.ισως ομως τελικα να εχεις και δικιο.να εκανα λαθος απο την αγνοια μου να καταφερω να σωσω τον μικρουλη.θα ηθελα ομως στην τελικη να ησουν εσυ στην θεση μου την συγκεκριμενη εποχη και στιγμη που εμφανιστηκε το γατακι και να εβλεπα πως θα αντιμετωπιζες γενικα την κατασταση.νασαι καλα νιαου και ευχαριστω για την κατηγορια.μονο που δεν εδωσες καποια ετυμηγορια σχετικα με την ποινη που θα πρεπει να δεχτω.ασε εμενα κα ιτις τυψεις μου να το κανονισουμε αυτο.εσενα δεν σου πεφτει κανενας λογος............

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 16:55, 08-04-07:

ρωτησα λοιπον και μου ειπαν οτι το καλυτερο ειναι να το παω εκει που το βρηκα μηπως και γυρισει η μανα του εκει.μακαρι..........
Ακόμα και αν η μάνα του τριγυρνάει εκεί γύρω, τώρα πια δεν πρόκειται να ασχοληθεί μαζί του, γιατί αφού το έπιασες το μικρό με τα χέρια σου δεν έχει πια τη μυρωδιά της και δε θα το αναγνωρίζει. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι δύσκολη η κατάσταση στο σπίτι για χίλιους-δυο λόγους, όμως το γατάκι είναι μια ζωή, δεν είναι παιχνίδι, "α, τι χαριτωμένο ας το πάρω" και μετά "πω πω μπελάς, ας το παρατήσω". Παίρνοντάς το ανέλαβες την ευθύνη για μια ζωή εντελώς ανυπεράσπιστη και, λυπάμαι που το λέω, αλλά δεν ανταποκρίθηκες όπως θα έπρεπε.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 16:59, 08-04-07:

ισως καλυτερα θα ηταν τοτε να το αφηνα να πεθανει απο την πρωτη φορα που το ακουσα
Όχι, το καλύτερο θα ήταν, έχοντας επίγνωση της δύσκολης θέσης στην οποία βρίσκεσαι και της αδυναμίας σου να το φροντίσεις όπως πρέπει, να ψάξεις να βρεις κάποιον που θα μπορούσε να το αναλάβει υπεύθυνα (φιλοζωική, κάποιο συγγενή ή φίλο, κάποιον κτηνίατρο, κάποιον από το mycat).
Όσο για την απόφασή σου να εκθέσεις σε ένα δημόσιο φόρουμ τα προσωπικά σου προβλήματα, αυτή ήταν καθαρά δική σου και δεν έχει να κάνει με όλα τ'άλλα.
Τέλος, ίσως να ακούγεται σκληρό, αλλά οι τυχόν τύψεις σου δεν σε απαλλάσσουν από τις ευθύνες σου.

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

H Νιαου! έγραψε στις 18:00, 08-04-07:

1. Μετά από όλες αυτές τις βλακείες που είπες, για συμφέρον και ευχαρίστηση καθαρά δική σου, το ''μακάρι'' μου φαίνεται οξύμωρο και σαδιστικό. Μετά από το: ''Δεν είχα πρόβλημα με τον προηγούμενο γάτο μου επειδή ήταν μεγαλύτερος'' ή το ''δεν είχα ούτε και την υπομονή και την αντοχή για να ασχοληθώ μαζί του'' είναι αστείο και γελοίο να εύχεσαι κάτι καλό για το γατάκι που εσύ καταδίκασες σε θάνατο λόγω των προτιμήσεών σου (που όπως φαίνεται προτιμάς τα μεγαλύτερα γατιά. ).2. Αυτή την περίοδο φροντίζω ένα γατάκι που το έχω από 2 ημερών και τώρα είναι 9 ημερών, και που ούτε καν το βρήκα εγώ αλλά ένα μελος του φόρουμ και με τη θέλησή μου το πήρα για να το φροντίσω εγώ και παρεπιπτόντως είναι το μόνο που ζει από τα άλλα 3 αδέρφια του. Οπότε πιστεύω ότι έχεις μυαλό για να καταλάβεις πως απαρνήθηκα τις πασχαλινές μου διακοπές και τον ελεύθερο χρόνο μου (τον οποίο έχω ανάγκη διότι πηγαίνω και σχολείο) για να τα αφιερώσω σε αυτό και κατάφερα με πολύ κόπο και αγάπη να το κρατήσω σε ζωή, και ερχεσαι εσύ, παίρνεις ένα γατάκι από το δρόμο, μετά από λίγες μέρες το παρατάς για προσωπικές σου προτιμήσεις και ουσιαστικά το σκοτώνεις γιατί δεν είχες την ευγένεια να το βάλεις έστω σε ένα κουτάκι με μια πετσέτα, και προτείνεις παρακάτω ως εναλλακτική να μην το είχες πάρει καθόλου; Σε λυπάμαι ειλικρινά και δεν θα κάτσω να ασχοληθώ μαζί σου... Φοβάμαι μήπως κολλήσω αηδία και τη μεταφέρω και στο γατάκι μου... Ελπίζω να μην έχεις μούτρα να ξαναεμφανιστείς στο σάιτ και εύχομαι να βγει νόμος για τη δολοφονία που μόλις έκανες... Σε λυπάμαι και σου εύχομαι να πάθεις τα ίδια και χειρότερα...

απαντηση στην κυρια νιαου..............
ισως να εχεις δικιο για το μπορει αθελα μου να αφαιρεσα μια ζωουλα.ισως καλυτερα θα ηταν τοτε να το αφηνα να πεθανει απο την πρωτη φορα που το ακουσα.ισως καλυτερα θα ηταν να μην ειχα την αναγκη λογω της απωλειας του προηγουμενου γατιου που ειχα να μπω εδω μεσα και να ακουω κατηγοριες.ισως καλυτερα θα ηταν επισης να μην ηθελα να μιλησω σχετικα με το οικογενειακο προβλημα που εχω τοσο καιρο.ισως ομως τελικα να εχεις και δικιο.να εκανα λαθος απο την αγνοια μου να καταφερω να σωσω τον μικρουλη.θα ηθελα ομως στην τελικη να ησουν εσυ στην θεση μου την συγκεκριμενη εποχη και στιγμη που εμφανιστηκε το γατακι και να εβλεπα πως θα αντιμετωπιζες γενικα την κατασταση.νασαι καλα νιαου και ευχαριστω για την κατηγορια.μονο που δεν εδωσες καποια ετυμηγορια σχετικα με την ποινη που θα πρεπει να δεχτω.ασε εμενα κα ιτις τυψεις μου να το κανονισουμε αυτο.εσενα δεν σου πεφτει κανενας λογος............
Δεν θα μου πέσει λόγος όταν θα ξεκουμπιστείς από εδώ μέσα και θα με αφήσεις να μην αηδιάζω με τη συμπεριφορά και τις πράξεις σου... Ώς τότε, άσε με να σε κατηγορώ που αφαίρεσες με το έτσι θέλω μια ζωή

Παράθεση

νικος

Νεοφερμένος

O νικος έγραψε στις 20:59, 08-04-07:

τελικα εχετε δικιο σε ολα.δεν θα αναλυσω παραπερα γιατι το λεω αυτο.θα σας κανω την χαρη να διαγραφω απο το σαιτ και να μην σας ενοχλησω παλι με την παρουσια μου.καληνυχτα σας.

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

H Νιαου! έγραψε στις 21:09, 08-04-07:

τελικα εχετε δικιο σε ολα.δεν θα αναλυσω παραπερα γιατι το λεω αυτο.θα σας κανω την χαρη να διαγραφω απο το σαιτ και να μην σας ενοχλησω παλι με την παρουσια μου.καληνυχτα σας.
Κάνε ότι νομίζεις ότι θα σε τιμωρίσει για τη δολοφονία που έκανες Δεν ασχολούμαι πλέον με κάποιον που έχει την εντύπωση ότι είναι φιλόζωος....

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 10:37, 09-04-07:

Όταν κάποιος προσπαθεί και αποτυχαίνει, για οποιοδήποτε λόγο, δεν αξίζει βοήθεια ρε παιδιά; Όλοι έχουμε δυνατότητες αλλά και αδυναμίες. Θέλουμε αλλά δεν μπορούμε όλοι όλα. Οι όποια προσπάθεια μας όμως, νομίζω σημαίνει και ένα παράθυρο προς τη βελτίωση μας.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 10:44, 09-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Thanasis46
Η όποια προσπάθεια μας όμως, νομίζω σημαίνει και ένα παράθυρο προς τη βελτίωση μας.
Η προσπάθεια, βεβαίως. Η εγκατάλειψη της προσπάθειας μόλις αρχίσουν τα δύσκολα, λυπάμαι, αλλά όχι.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 10:51, 09-04-07:

Υπάρχει όμως και η παρότρυνση κι ενθάρρυνση που μπορούμε να κάνουμε για συνέχιση της προσπάθειας κάποιου.
Ο Νίκος είναι 42 χρόνων ή 14; Νομίζω ότι στο πρώτο του μήνυμα είδα 14 και άλλαξε μετά.

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

H Νιαου! έγραψε στις 11:00, 09-04-07:

Υπάρχει όμως και η παρότρυνση κι ενθάρρυνση που μπορούμε να κάνουμε για συνέχιση της προσπάθειας κάποιου.
Ο Νίκος είναι 42 χρόνων ή 14; Νομίζω ότι στο πρώτο του μήνυμα είδα 14 και άλλαξε μετά.
42 είναι!!! 14 μηνύματα-42 χρονών! 42 χρονών άνθρωπος να φέρεται έτσι; Δεν είχε την υπομονή λέει. Κι αν παρατήρησες, εγώ τον βοήθησα πάρα πολύ, του έδωσα και το τηλ. του κ.Πάνου και τον ρώτησα και 3 πράγματα κι εκείνος δεν έδω σε σημασία! Φάνηκε από την αρχή πως δεν είχε την καλή διάθεση να βοηθήσει! Αλλά να πάει να το παρατήσει εκεί που το βρήκε; Και να εύχεται και μετά να έρθει η μαμά του; Βρε δεν είμαστε καλά...

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 11:18, 09-04-07:

Ναι πράγματι είδα τη βοήθεια που είχε από σένα και όχι μόνο. Μα σίγουρα έχετε δίκιο να διαφωνείτε με ότι τελικά έκανε κι εγώ διαφωνώ. Όμως έκανε μια αρχή και προσωπικά πιστεύω ότι θα πρέπει να συνεχίσει.
Νίκο αν διαβάζεις, προσπάθησε να βρεις το σθένος να συνεχίσεις τη βοήθεια.

Η Ανάσταση είναι πολλά πράγματα και δύσκολη υπόθεση. Για να μπορέσουμε ως είδος να γιορτάσουμε την Ανάσταση θα χρειαστεί να κάνουμε πολύ δρόμο και πολύ κόπο ακόμα. Και ο εορτασμός της πραγματικής Ανάστασης δεν θα περιλαμβάνει ούτε πυροτεχνήματα ούτε ριπές πολυβόλων ούτε σούβλες και νταχντιρντί.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 13:43, 09-04-07:

Φοβάμαι ότι δε διαβάζεις προσεκτικά... Δεν του έλειψε ούτε η παρότρυνση ούτε η ενθάρρυνση. Παραθέτω:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Καλημέρα! Μπράβο που το πήρες το καημένο το μωράκι... [...] Καλή τύχη και πες μας τα νέα...
Αρχική Δημοσίευση από Νιαου!
Mπράβο νίκο! Ναι αυτό είναι ένα πάρα πολύ καλό σημάδι!
Αρχική Δημοσίευση από Olivia
Νίκο μπράβο σου που πήρες το γατάκι!!!Έσωσες μία ζωούλα!!!Σου εύχομαι καλή τύχη, να ξέρεις πως οτιδήποτε κι αν χρειαστείς θα σε βοηθήσουμε όλοι μας
Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Καλή τύχη στα γατάκια σας Νίκο και Βάνα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και για τους δύο.
Η παρότρυνση, η ενθάρρυνση και ο καλός λόγος έχουν την αξία τους και, όταν βρίσκουν πρόσφορο έδαφος, πιάνουν και τόπο. Όταν όμως η ανεύθυνη συμπεριφορά κάποιου έχει σαν αποτέλεσμα την απώλεια μιας αθώας ζωής, ειλικρινά δε βλέπω το όφελος που μπορεί να προκύψει από το καλόπιασμα. Ταρακούνημα χρειάζεται, ειδικά αν πρόκειται για μεγάλο άνθρωπο από τον οποίο θα περίμενε κανείς να έχει τουλάχιστον επίγνωση των ευθυνών που αναλαμβάνει.

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 14:24, 09-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Νιαου!
1. Μετά από όλες αυτές τις βλακείες που είπες, για συμφέρον και ευχαρίστηση καθαρά δική σου, το ''μακάρι'' μου φαίνεται οξύμωρο και σαδιστικό. Μετά από το: ''Δεν είχα πρόβλημα με τον προηγούμενο γάτο μου επειδή ήταν μεγαλύτερος'' ή το ''δεν είχα ούτε και την υπομονή και την αντοχή για να ασχοληθώ μαζί του'' είναι αστείο και γελοίο να εύχεσαι κάτι καλό για το γατάκι που εσύ καταδίκασες σε θάνατο λόγω των προτιμήσεών σου (που όπως φαίνεται προτιμάς τα μεγαλύτερα γατιά. ).2. Αυτή την περίοδο φροντίζω ένα γατάκι που το έχω από 2 ημερών και τώρα είναι 9 ημερών, και που ούτε καν το βρήκα εγώ αλλά ένα μελος του φόρουμ και με τη θέλησή μου το πήρα για να το φροντίσω εγώ και παρεπιπτόντως είναι το μόνο που ζει από τα άλλα 3 αδέρφια του. Οπότε πιστεύω ότι έχεις μυαλό για να καταλάβεις πως απαρνήθηκα τις πασχαλινές μου διακοπές και τον ελεύθερο χρόνο μου (τον οποίο έχω ανάγκη διότι πηγαίνω και σχολείο) για να τα αφιερώσω σε αυτό και κατάφερα με πολύ κόπο και αγάπη να το κρατήσω σε ζωή, και ερχεσαι εσύ, παίρνεις ένα γατάκι από το δρόμο, μετά από λίγες μέρες το παρατάς για προσωπικές σου προτιμήσεις και ουσιαστικά το σκοτώνεις γιατί δεν είχες την ευγένεια να το βάλεις έστω σε ένα κουτάκι με μια πετσέτα, και προτείνεις παρακάτω ως εναλλακτική να μην το είχες πάρει καθόλου; Σε λυπάμαι ειλικρινά και δεν θα κάτσω να ασχοληθώ μαζί σου... Φοβάμαι μήπως κολλήσω αηδία και τη μεταφέρω και στο γατάκι μου... Ελπίζω να μην έχεις μούτρα να ξαναεμφανιστείς στο σάιτ και εύχομαι να βγει νόμος για τη δολοφονία που μόλις έκανες... Σε λυπάμαι και σου εύχομαι να πάθεις τα ίδια και χειρότερα...

Δεν θα μου πέσει λόγος όταν θα ξεκουμπιστείς από εδώ μέσα και θα με αφήσεις να μην αηδιάζω με τη συμπεριφορά και τις πράξεις σου... Ώς τότε, άσε με να σε κατηγορώ που αφαίρεσες με το έτσι θέλω μια ζωή

Θελω να πω μερικα πραγματα.
Το παραπανω μηνυμα, με εχει νευριασει πολυ.
Δεν ειναι τροπος αυτος!Πολιτισμενοι ανθρωποι ειμαστε, ειναι δυνατον να χρησιμοποιεις τετοιες εκφρασεις για εναν ανθρωπο που δεν γνωριζεις καν???
Και η Αλικη εξεφρασε την διαφωνια της, αλλα με πιο ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟ τροπο.
Δεν θα μπω στην διαδικασια να διαφωνισω, ουτε καν να κανω διαλογο μαζι σου, γιατι ο τροπος σου ειναι απαισιος.

Και να πω και κατι αλλο:πηρες ενα γατακι νεογεννητο. Καλα εκανες, και μπραβο σου.Εσωσες μια ψυχουλα απο θανατο.
Αλλα μην το δειχνεις ετσι. Πολλα αλλα μελη εχουν κανει οτι εσυ, και ακομα περισσοτερα αλλα δειχνουν περισσοτερο σεβασμο.
Μπορει ο νικος να μην τα καταφερε....Ποια εισαι εσυ που θα τον κατηγορησεις και θα του ζητησεις να "ξεκουμπιστει"?
Επειδη εσωσες ενα γατακι?Επειδη του εδωσες ενα τηλεφωνο και 5-6 συμβουλες?Αν ηθελες να τον βοηθισεις, ας επερνες το γατακι. Οπως εκανες και με το αλλο.

Καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του. Μπορει να ειναι 42 χρονων, αλλα ακομα και τα χρονια μας, δεν μας κανουν ατρωτους.
Δεν ξερεις τι γινεται στην οικογενεια του, κανενας μας δεν ξερει.
Μονο εκεινος.
Ας σταματησουμε να τον κατηγορουμε λοιπον, γιατι ηδη εχει πολλες τυψεις τις οποιες και εξεφρασε.
Μην γινεσαι εριστικη και ειρωνικη(κατι το οποιο εσυ η ιδια εχει πει οτι σιχαινεσαι, τωρα γιατι το κανεις?)

Εγω λυπαμε παρα πολυ που ειδα ενα τετοιο μηνυμα. Δικαιωμα να κατακρινουμε αν δεν γνωριζουμε, δεν εχουμε.

Δεν θα εμπαινα καν στον κοπο να σου απαντησω, αλλα νομιζω οτι το εχεις παρακανει. Δεν εισαι κριτης ολων και δεν περιμενει κανενας την τιμωρια σου. Ειπα να μην απανταω πια στα μηνυματα σου, αλλα αυτο με νευριασε παρα πολυ.
Λυπαμε για σενα πολυ περισσοτερο απο οτι εσυ τον νικο.

Και για να μην παρεξηγηθω απο την Αλικη και οποιον αλλο διαφωνισε με τον νικο, ολα τα παραπανω, απευθυνονται στην Νιαου.
Αυτο το μηνυμα ηταν η σταγονα που ξεχυλισε το ποτηρι για μενα.

Δεν με πειραξαν τοσο αυτα που γραφει, οσο αυτος ο ΑΘΛΙΟΣ τροπος που τα εγραψε.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 15:47, 09-04-07:

Μη άλλο λάδι στη φωτιά ρε παιδιά!!!

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

H Νιαου! έγραψε στις 16:06, 09-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από sardela
Θελω να πω μερικα πραγματα.
Το παραπανω μηνυμα, με εχει νευριασει πολυ.
Δεν ειναι τροπος αυτος!Πολιτισμενοι ανθρωποι ειμαστε, ειναι δυνατον να χρησιμοποιεις τετοιες εκφρασεις για εναν ανθρωπο που δεν γνωριζεις καν???
Και η Αλικη εξεφρασε την διαφωνια της, αλλα με πιο ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟ τροπο.
Δεν θα μπω στην διαδικασια να διαφωνισω, ουτε καν να κανω διαλογο μαζι σου, γιατι ο τροπος σου ειναι απαισιος.

Και να πω και κατι αλλο:πηρες ενα γατακι νεογεννητο. Καλα εκανες, και μπραβο σου.Εσωσες μια ψυχουλα απο θανατο.
Αλλα μην το δειχνεις ετσι. Πολλα αλλα μελη εχουν κανει οτι εσυ, και ακομα περισσοτερα αλλα δειχνουν περισσοτερο σεβασμο.
Μπορει ο νικος να μην τα καταφερε....Ποια εισαι εσυ που θα τον κατηγορησεις και θα του ζητησεις να "ξεκουμπιστει"?
Επειδη εσωσες ενα γατακι?Επειδη του εδωσες ενα τηλεφωνο και 5-6 συμβουλες?Αν ηθελες να τον βοηθισεις, ας επερνες το γατακι. Οπως εκανες και με το αλλο.

Καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του. Μπορει να ειναι 42 χρονων, αλλα ακομα και τα χρονια μας, δεν μας κανουν ατρωτους.
Δεν ξερεις τι γινεται στην οικογενεια του, κανενας μας δεν ξερει.
Μονο εκεινος.
Ας σταματησουμε να τον κατηγορουμε λοιπον, γιατι ηδη εχει πολλες τυψεις τις οποιες και εξεφρασε.
Μην γινεσαι εριστικη και ειρωνικη(κατι το οποιο εσυ η ιδια εχει πει οτι σιχαινεσαι, τωρα γιατι το κανεις?)

Εγω λυπαμε παρα πολυ που ειδα ενα τετοιο μηνυμα. Δικαιωμα να κατακρινουμε αν δεν γνωριζουμε, δεν εχουμε.

Δεν θα εμπαινα καν στον κοπο να σου απαντησω, αλλα νομιζω οτι το εχεις παρακανει. Δεν εισαι κριτης ολων και δεν περιμενει κανενας την τιμωρια σου. Ειπα να μην απανταω πια στα μηνυματα σου, αλλα αυτο με νευριασε παρα πολυ.
Λυπαμε για σενα πολυ περισσοτερο απο οτι εσυ τον νικο.

Και για να μην παρεξηγηθω απο την Αλικη και οποιον αλλο διαφωνισε με τον νικο, ολα τα παραπανω, απευθυνονται στην Νιαου.
Αυτο το μηνυμα ηταν η σταγονα που ξεχυλισε το ποτηρι για μενα.

Δεν με πειραξαν τοσο αυτα που γραφει, οσο αυτος ο ΑΘΛΙΟΣ τροπος που τα εγραψε.
Ούτε κι εγώ θα ήθελα να απαντάω στα μηνύματα σου ούτε και να κάνουμε διάλογο, μιας και έχω δει και σε άλλα θέματα την άποψη που έχεις για μενα και τις επιλογές μου και δεν θα ήθελα να σου πω άλλα αφού ξέρω την αιώνια στάση σου. Θα σε παρακαλέσω να με αφήσεις να μιλάω με τους δολοφόνους όπως κρίνω εγώ και θα σου ξαναπώ ότι μπορεί εσένα να μην σε νοιάζει και πολύ ο θάνατος ενός γατιού λόγω ενός αμελή ατόμου και τόσο πολύ, όμως εγώ έκανα τα πάντα για να σώσω το άλλο γατάκι, τον Έλιοτ και παράτεινα έστω και για μια μέρα τη ζωή του, κι εγώ νιώθω τύψεις και γι αυτό. Δεν θα επιτρέψω λοιπόν σε κάποιον να αφαιρεί τη ζωή ''έστω μιας γάτας'' ΄με το έτσι θέλω! Και τώρα θα σε παρακαλέσω να αφήσεις εμένα να κρίνω τον τρόπο που θα φέρομαι σε έναν εγκληματία. Συγγνώμη.

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H sardela έγραψε στις 16:50, 09-04-07:

Θαναση, ουτε και εγω θελω να ριχνω λαδι στην φωτια, αλλα δεν μπορω να παριστανω τον βλακα και να κανω πως δεν διαβαζω.
Αυτα που διαβαζω, με βγαζουν εξω απο τα ρουχα μου.

Οσο για σενα Φενια, εχουν περασει πολυ περισσοτερα μωρα αλλα και μεγαλα γατια στα χερια μου, απ'οτι μπορεις να φανταστεις.
Και αν εσυ στεναχωρηθηκες για τον Ελιοτ που ειχες μονο μια μερα, εγω πλανταξα στο κλαμα για τον γατο που γνωρισα για μια ωρα.
Και αν δεν επιτρεπεις σε κανεναν να αφαιρει της ζωης της γατα με το ετσι θελω, δεν ειναι στο χερι σου. Η φωνη σου δεν ακουγεται οσο και αν φωναξεις.

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

H Νιαου! έγραψε στις 17:07, 09-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από sardela
Θαναση, ουτε και εγω θελω να ριχνω λαδι στην φωτια, αλλα δεν μπορω να παριστανω τον βλακα και να κανω πως δεν διαβαζω.
Αυτα που διαβαζω, με βγαζουν εξω απο τα ρουχα μου.

Οσο για σενα Φενια, εχουν περασει πολυ περισσοτερα μωρα αλλα και μεγαλα γατια στα χερια μου, απ'οτι μπορεις να φανταστεις.
Και αν εσυ στεναχωρηθηκες για τον Ελιοτ που ειχες μονο μια μερα, εγω πλανταξα στο κλαμα για τον γατο που γνωρισα για μια ωρα.
Και αν δεν επιτρεπεις σε κανεναν να αφαιρει της ζωης της γατα με το ετσι θελω, δεν ειναι στο χερι σου. Η φωνη σου δεν ακουγεται οσο και αν φωναξεις.
Tι σε βγάζει έξω από τα ρούχα σου σαρδέλα; Ότι δε γουστάρω να ανέχομαι έναν εγκληματία; Και θα σε παρακαλέσω να προσέξεις λίγο τα λογια σου γιατί εγώ τον Έλιοτ τον είδα να πεθαίνει υποφέροντας και με πλήγωνε όλο και περισσότερο το γεγονός ότι εγώ δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Και όσο μεγάλη εμπειρία και να χεις σαρδέλα, θα έπρεπε να νοιάζεσαι για αυτό το γατάκι που σκοτώθηκε από το έτσι θέλω. Κι εγώ φωνάζω, ναι, κι ας μην ακούγεται η φωνή μου γιατί δεν συμφωνώ. Και θα φωνάζω μεχρι να πεθάνω για όλες τις αδικίες που γίνονται σε απροστάτευτα ζώα με το ''έτσι θέλω'', κι ας μην ακούγομαι. Εγώ θα φωνάζω.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:09, 09-04-07:

Είναι απαράδεκτο να γίνεται τέτοια προσωπική επίθεση σε άλλο μέλος, ό,τι κι αν έχει κάνει. Μπορούμε όλοι ήρεμα να εκφράζουμε τις διαφωνίες μας, επιλέγουμε να μην το κάνουμε.
Το παρόν αποτελεί δημόσια σύσταση. Νιάου, αν επαναληφθεί τέτοια συμπεριφορά θα αναγκαστώ να επιβάλλω τις προβλεπόμενες απο τους κανόνες του site κυρώσεις, για πρώτη φορά (αν θυμάμαι καλά) στην ιστορία του site.

Παράθεση

Vana Balafa

Διάσημο Μέλος

O Vana Balafa έγραψε στις 18:15, 09-04-07:

ευχαριστώ Μichelle.....
χαίρομαι που σε "βλέπω".

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H sardela έγραψε στις 18:46, 09-04-07:

Mε βγαζουν απο τα ρουχα μου αυτες οι εκφρασεις σου, που δειχνουν ανευ τροπων ανθρωπο.
Δεν μπορεις να λες καποιον δολοφονο χωρις να ξερεις τι εχει γινει.
Αυθαιρετεις και δικαζεις.
Οπως κανεις παντα, δεν ακους την γνωμη του αλλου, και λες λες λες.....Λογια του αερα.
Και θα σε παρακαλεσω να μην αποκαλεις κανενα δολοφονο γιατι δεν εχεις δικαιωμα.

Λια ευχαριστω και εγω, γιατι αν εγραφα ακριβως το ιδιο μηνυμα με
εσενα, θα ειχα αλλη αντιμετωπιση.

Και για να τελειωνω με αυτο το θεμα, ευχομαι στον νικο την επομενη φορα που θα τυχει σε τετοια θεση να ζητησει περισσοτερη βοηθεια και να εκμεταλλευτει ευκαιριες.

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 19:49, 09-04-07:

αποφασισα να γραψω σε αυτο το θεμα για να εκφρασω τη γνωμη μου και οχι να κατηγορησω κανεναν ή να πω ποιος κανει το λαθος και ποιος το σωστο.
ολοι οι ανθρωποι εχουν το δικαιωμα να λαμβανουν τις αποφασεις που θεωρουν σωστες στη ζωη τους.
το αν ειναι λαθος τελικα ή σωστες δεν μπορει να το κρινει κανενας (δυστιχως ή ευτυχως) παρα μονο ο θεος.
επεισης ολοι οι ανθρωποι μπορουν να εκφραζουν την αποψη τους(τωρα η νιαου μπορει να ηταν λιγο αποτομη αλλα η ιδια μπορει απο την οργη που ενιωθε για το γεγονος να μην το καταλαβε ή και να νομιζε πως μιλησε οσο πιο ''καλα'' μπορουσε στον νικο( για τον οποιο καλυτερα να μην μιλαμε πλεον γιατι δεν μπορει να απαντησει, νομιζω πως διαγραφηκε απο το σαιτ) μπορει να ειναι ο χαρακτηρας της νια να μιλαει στα ισα (τωρα αυτο μπορει να μην ειναι και το καταλληλοτερο μερος για να το κανει) απο την αλλη δεν νομιζω να διαβασα πουθενα οτι ο νικος δηλωνει ζωοφιλος ή γατοφιλος.
ελπιζω τα ανωτερω να μην εθιξαν κανεναν και προτεινω να αφησουμε τις κατακρισεις και αποχαιρετησουμε με τον καλυτερο για τον καθενα τροπο το γατακι που ειχε την τυχη (ή ατυχια για οσους δεν δεχονται την λεξη τυχη που ειναι γενικη) να πεσει στα χερια καποιου ανημπορου να ψαξει, να ενημερωθει και να ενδιαφερθει περισσοτερο ανθρωπου.
αντιο αγνωστο γατακι...

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 21:54, 09-04-07:

να σας πω κ την δικη μου γνωμη ο νικος δεν μπορεσε να ανταπεξελθει σε αυτο το δυσκολο εργο κ πιστεψτεμε ειναι πολυ δυσκολο να μεγαλωνεις ενα ορφανο αλλα ποιος απο εδω μεσα θα μπορουσε να το αναλαβει κ να το μεγαλωσει κ να το δωσει για υιοθεσια μετα εγω προσωπικα δεν μπορω να το αναλαβω αλλα αν καποιος απο εδω μεσα μπορει ας το κανει κ ας μην κανουμε επιθεση στον νικο χωρις να σκεφτουμε κ αυτην την λυση
Και οσο για τα παραπανω συμφωνω με την μισελ

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 22:26, 09-04-07:

το γατακι ζει τελικα ή οχι;;;
γιατι αν το αφησε χτες το πρωι ο νικος στο δρομο δεν νομιζω να εχει επιβιωσει...
ενα δεν μπορω να καταλαβω εγω δεν θα μπορουσα με καμια παναγια να ξερω οτι εκει εξω ειναι ενα γατακι τοσο μικρο και το χειροτερο οτι πριν λιγο το ειχα στην ζεστασια και υπο την φροντιδα μου!!!! θα τρελενομουνα πραγματικα :cry:
γιατι αν ζει τοτε ρε παιδια αν μενει καποιος εκει κοντα ή αν ξερετε καποιον που να μενει εκει κοντα καντε κατι γρηγορα!!! αν θελετε να ειστε ''ενταξει'' αυτοι που τον κατηγορησαν τον νικο.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 02:38, 10-04-07:

Ρε παιδιά υπερβάλετε δεν είναι και τόσο τρομερό γεγονός η επίθεση της Νιάου. Έτσι τα είδε έτσι τα είπε τι να κάνουμε τώρα δηλαδή… αν είχε γράψει τα ίδια ακριβώς χωρίς να απευθύνεται στο συγκεκριμένο άνθρωπο αλλά γενικώς, το ίδιο δεν θα ήταν; Αλλά δεν θα ήταν ταυτόχρονα και προβολή απόψεων που έχει δικαίωμα όπως ο καθένας να κάνει; Πέστε ότι έκανε παράθεση της άποψής της, και τελείωσε το θέμα. Τι το συνεχίζετε και του δίνετε διαστάσεις μεγαλύτερες;
Αυτή είπε για ποιο λόγο τον θεωρεί εγκληματία. Αν θεωρείτε ότι τον αδικεί εξηγήστε για ποιο λόγο δεν είναι εγκληματίας. Με το να λέτε ότι είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά της κι ότι είναι έξω από το πλαίσιο του πολιτισμού κλπ κλπ δεν λέτε τίποτα…

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:52, 10-04-07:

Θανάση, η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που παραβιάζει την ελευθερία του άλλου. Το ίδιο συμβαίνει και με την ελευθερία έκφρασης. Η Νιάου και οποιοδήποτε μέλος έχει δικαίωμα να πει ο,τι θέλει, αρκεί να το πει με τρόπο που να μην προσβάλλει κάποιο απο τα υπόλοιπα μέλη. Και απ'ότι φαίνεται προσέβαλλε αρκετά. Και τον Νίκο στον οποίο απευθυνόταν, αλλά και 2 άλλα μέλη που έκαναν αναφορά στο μήνυμα της. Για να μην αναφέρω και πόσα το σχολιάσαν αρνητικά εδώ, χωρίς να κάνουν αναφορά. Επιπλέον, οι όροι χρήσης που όλοι αποδεχθήκατε κατα την εγγραφή σας, αναφέρουν ρητά οτι απαγορεύονται οι προσωπικές επιθέσεις και αυτό είναι κάτι που δεν είναι interpretable (συγγνώμη, δεν γνωρίζω την ελληνική λέξη).

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 07:43, 10-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
αν καποιος απο εδω μεσα μπορει ας το κανει κ ας μην κανουμε επιθεση στον νικο χωρις να σκεφτουμε κ αυτην την λυση
Δυστυχώς, το πρόβλημα ακριβώς αυτό είναι, ότι δηλαδή ο νίκος πήγε και άφησε το νεογέννητο έξω χωρίς προηγουμένως να αναζητήσει κάποια εναλλακτική λύση, είτε μέσω του φόρουμ, είτε από κάπου αλλού. Απλώς μπήκε και το ανακοίνωσε, αφού ήδη το είχε κάνει, και μάλιστα αρκετές ώρες αργότερα, όταν το μωράκι πια θα είχε σχεδόν σίγουρα τελειώσει. Πιστεύω ότι αν έμπαινε στον κόπο να ψάξει έναν "ανάδοχο" κάποιος θα βρισκόταν, έστω και για λίγες ημέρες...

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 11:45, 10-04-07:

δυστυχως ομως "διωχνοντας" τον απο εδω δεν θα καταφερουμε ποτε να μαθουμε, ουτε μπορεσαμε να του δωσουμε εναλακτικη και να βοηθησουμε το μικρο...

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 13:09, 10-04-07:

Μην ξεχναμε οτι ο Νικος ανεφερε οτι ειχε σοβαρο προβλημα στο σπιτι υγειας με τον πατερα του Πραγμα που δειχνει οτι ηταν φορτισμενος με πολλα ,δεν μπορουμε να κρινουμε ετσι κα ινα καταδικαζουμε Αυτο το προβλημα με την υγεια καποιου δικου σου σε φορτιζει πολυ και δεν ενεργεις καθαρα μερικες φορες
Το ξερω γιατι το αντιμετωπιζω κι εγω. δεν δικαιολογω αλλα νομιζω οτι πρεπει να βλεπουμε απο ολες τις μεριες πρν μιλησουμε

Παράθεση

felix

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη felix
H felix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Δέν θυμάμαι!!!Πολλές πάντως έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 383 μηνύματα.

H felix έγραψε στις 16:34, 10-04-07:

.....να σας πώ κι εγώ την γνώμη μου.Βασικά σκάω για το γατί που δεν υπάρχει τρόπος να το εντοπίσουμε και να δούμε τι έγινε....αν και πρεπει να έχει πεθάνει το κακόμοιρο.Νομίζω οτι κάτι δεν πάει καλά με τον Νίκο γιατί όταν κάποιος απευθύνεται σε ένα site σαν και αυτό, είνει και έτοιμος να αναλάβει τις ευθύνες του. Και ευθύνη ενοοώ ακόμα και να μας πεί "Εχω πρόβλημα, δεν μπορω να κρατήσω το γατί" αντί να μας ανακοινώσε την βόμβα οτι το γατί το εγκατέλειψε και να μην μπορούμε να κανουμε τίποτα.Συμφωνώ με την οργή της Νιάου αλλα διαφωνώ που ήρθε σε σημείο ο Νίκος να φύγει απο το φόρουμ και να μην μπορουμε να επικοινωνήσουμε μαζί του μπας και σωθεί το γατί...
Αυτά...

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 22:35, 10-04-07:

Διαφωνώ κάθετα με την συμπεριφορά την Φένιας, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι επικροτώ την απόφαση του Νίκου να εγκαταλήψει το γατάκι. Δεν ξέρουμε όμως τι προβλήματα και τι στεναχώριες κουβαλάει ο καθένας. Ο Νίκος μπορεί αρχικά να μη κατάλαβε τι ευθύνη ανάλάμβανε με το γατάκι. Σε προηγούμενο θέμα που είχε ό ίδιος ξεκινήσει έλεγε για το γατάκι του που είχε πεθάνει. Μάλιστα είχε σκεφτεί να υιοθετήσει τον Πόκυ της Φρόσως, πράγμα που τελικά δεν έγινε και η Φρόσω θα το θυμάται, και ένας από τους λόγους ήταν και η κακή υγεία του πατέρα του. Δεν είναι κάτι που το αναφέρει πρώτη φορά, οπότε δεν είναι απλά μια δικαιολογία. Τον καταλαβαίνω γιατί έχω βρεθεί σε ανάλογη θέση. Μόλις είχαμε πάρει ένα κοκεράκι, όταν μάθαμε ότι ο πατέρας μου είχε καρκίνο και θα πέθαινε σε λίγους μήνες. Κάτι η κακή ψυχολογία μας, κάτι το ότι τρέχαμε συνέχεια σε χημειοθεραπείες δεν υπήρχε χρόνος ούτε διάθεση για το καημένο το σκυλάκι, οπότε αναγκαστήκαμε να το επιστρέψουμε. Σε ΚΑΜΜΙΑ πρίπτωση όμως δεν το αφήσαμε στο δρόμο. Γι'αυτό εν μέρη καταλαβαίνω τον Νίκο. Όμως θα μπορούσε να βρει κάπου αλλού να το δώσει ώστε να έχει τη φροντίδα που χρειαζόταν και όχι να το παρατήσει στη μοίρα του. Παρόλα αυτά δεν είμαστε δικαστές για να τον δικάσουμε και να τον καταδικάσουμε. Είμαι σίγουρη ότι ήδη αυτοτιμωρείται από τις τύψεις ....

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:41, 10-04-07:

μα ναι το θυμαμαι πολυ καλα ηταν να παρει τον ποκυ μου αλλα τελικα δεν μπορεσε λογο της υγειας του πατερα του

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους