Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,492 εγγεγραμμένα μέλη και 718,122 μηνύματα σε 22,531 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 360 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λαίμαργες γάτες

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 19:25, 15-10-12:

α σωστό κι αυτό, θα βγούμε οφ τοπικ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,559 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:55, 15-10-12:

Ουπς! Κι εγώ στο (πμ) μήνυμά μου, ανέφερα τη λέξη "εξολόθρευση"..
Τουλάχιστον να ήταν στο κεφάλαιο "Συνειρμοί"...
Συγνώμη Bessy..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαλή

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γαλή
H Γαλή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Γαλή έγραψε στις 11:08, 25-10-12:

Γεια σας κι από μένα
Η Ήρα μου δε χορταίνει με τίποτα τον τελευταίο καιρό, αλλά ας τα πάρω από την αρχή...
Είναι πλέον 1,5 χρονών, τον Ιούλιο την πήγα για το ετήσιο εμβόλιό της και ο γιατρός μου είπε ότι είναι οκ, αλλά είναι 1 κιλό περισσότερο απ'όσο πρέπει, και επειδή είχε κλείσει τον 1 χρόνο θα πρέπει να της μειώσω την ποσότητα της τροφής όπως λέει η συσκευασία της ξηράς. Αυτό και έκανα και στην αρχή για τους πρώτους 2 μήνες δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, μέχρι πριν από λίγο, στις αρχές του Οκτώβρη δηλαδή, με το που ακουμπούσε κάτω το μπολάκι το φαί εξαφανιζόταν! Μιλάμε πραγματικά για πείνα και των γονέων! Γλείφει το μπολ ακόμα και όταν είναι πλυμένο παιδιά...! Μίλησα με το γιατρό, μου είπε να την παρακολουθήσω, αν πίνει και περισσότερο νερό απ' ότι συνήθως θα κάνει εξετάσεις για ζάχαρο. Θα την πάω από βδομάδα για την εξέταση γιατί από τη μέρα που μου το είπε δεν έχω σταματήσει να το σκέφτομαι, αλλά είπα να το γράψω και σε σας μήπως έχετε ανάλογη εμπειρία και μου πείτε τί έγινε στη δική σας περίπτωση.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:15, 25-10-12:

Μήπως η ξηρά τροφή δεν την καλύπτει;
Ποια μάρκα της δίνεις;

Παράθεση

Γαλή

Νεοφερμένος

H Γαλή έγραψε στις 11:57, 25-10-12:

Της δίνω την orijen, έχω και το δοσομετρητή, αλλά για να είμαι σίγουρη ότι δίνω τα σωστά γραμμάρια την ζύγισα και σε ζυγαριά τη μερίδα της. Την ταίζω πρωί βράδυ, ανά 12ωρο δηλαδή.

Παράθεση

VoiceOfTheSoul (Αλέξανδρος)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη VoiceOfTheSoul
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 12:27, 25-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γαλή
Γεια σας κι από μένα
Η Ήρα μου δε χορταίνει με τίποτα τον τελευταίο καιρό, αλλά ας τα πάρω από την αρχή...
Είναι πλέον 1,5 χρονών, τον Ιούλιο την πήγα για το ετήσιο εμβόλιό της και ο γιατρός μου είπε ότι είναι οκ, αλλά είναι 1 κιλό περισσότερο απ'όσο πρέπει, και επειδή είχε κλείσει τον 1 χρόνο θα πρέπει να της μειώσω την ποσότητα της τροφής όπως λέει η συσκευασία της ξηράς. Αυτό και έκανα και στην αρχή για τους πρώτους 2 μήνες δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, μέχρι πριν από λίγο, στις αρχές του Οκτώβρη δηλαδή, με το που ακουμπούσε κάτω το μπολάκι το φαί εξαφανιζόταν! Μιλάμε πραγματικά για πείνα και των γονέων! Γλείφει το μπολ ακόμα και όταν είναι πλυμένο παιδιά...! Μίλησα με το γιατρό, μου είπε να την παρακολουθήσω, αν πίνει και περισσότερο νερό απ' ότι συνήθως θα κάνει εξετάσεις για ζάχαρο. Θα την πάω από βδομάδα για την εξέταση γιατί από τη μέρα που μου το είπε δεν έχω σταματήσει να το σκέφτομαι, αλλά είπα να το γράψω και σε σας μήπως έχετε ανάλογη εμπειρία και μου πείτε τί έγινε στη δική σας περίπτωση.
Νομιζω πως εφαρμοζεις λαθος τροπο και απορω πως δεν στο εχει πει ο γιατρος σας. Καταρχην το 12ωρο παει πολυ για μια γατα. Κρατα την ιδια ποσοτητα που της δινεις απλα μοιρασε την σε μικρα αλλα συχνα γευματα.Ετσι θα τρωει οσο χρειαζεται και θα ειναι χορτατη

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαλή

Νεοφερμένος

H Γαλή έγραψε στις 13:32, 25-10-12:

δουλεύω στα ενδιάμεσα, δεν είναι κανένας στο σπίτι για να την ταίσει και ο γιατρός είπε ότι είναι καλύτερα να χωρίσω την ποσότητα σε 2 μέρη παρά να της βάζω όλη την ποσότητα μια φορά και να πεινάει όλη την υπόλοιπη μέρα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsukoyomi (Λίλια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsukoyomi
H Λίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H tsukoyomi νιαρρρρ!!! :) έγραψε στις 13:36, 25-10-12:

η δικια μου γατουλα η Πελι ειναι περιπου 2 μηνων ,μου νιαουριζει μπροστα στο ψυγειο οταν πειναει αλλα πηγαινει στην ωρα που πρεπει να φαει , ειναι πανεξυπνη οπως ξερουμε ολες οι ψιψινουλες ειναι λιγουρες και περιεργες οντως την ταιζω 6 γευματακια την ημερα..(και νομιζα πως τρωει πολυ)η κοιλιτσα της ειναι γεματη αλλα δεν νιαουριζουν μονο για φαγητο το μικρο γατακι θελει και αγκαλιτσες αυτο εχω παρατηρησει οταν πειναει παρατηρω την κοιλιτσα της αν ειναι φουσκωμενη πολυ δεν την ταιζω αν οχι τις δινω η κροκετουλες η μια κουταλιτσα κονσερβα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:41, 25-10-12:

Νομιζω πως εφαρμοζεις λαθος τροπο και απορω πως δεν στο εχει πει ο γιατρος σας. Καταρχην το 12ωρο παει πολυ για μια γατα. Κρατα την ιδια ποσοτητα που της δινεις απλα μοιρασε την σε μικρα αλλα συχνα γευματα.Ετσι θα τρωει οσο χρειαζεται και θα ειναι χορτατη
Και ομως.Οι γιατροι λενε οτι κανονικα 2 με 3 γευματα πρεπει να τους βαζουμε(Η ποσοτητα που πρεπει ,μοιρασμενη στα 2 ή στα 3).Και αυτο ,για να μην κουραζονται τα νεφρα τους.Ομως η αληθεια ειναι οτι με τα δυο,δεν εχω δει καμια γατα να μην παραπονιεται.Τρια ειναι το ιδανικο,αν και εγω στον μπουκακο δεν μπορω να το τηρησω δυστυχως.

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 13:44, 25-10-12:

δουλεύω στα ενδιάμεσα, δεν είναι κανένας στο σπίτι για να την ταίσει και ο γιατρός είπε ότι είναι καλύτερα να χωρίσω την ποσότητα σε 2 μέρη παρά να της βάζω όλη την ποσότητα μια φορά και να πεινάει όλη την υπόλοιπη μέρα.
Kαταλαβαινω. Υπαρχουν αυτοματες ταΐστρες που τις ρυθμιζεις εσυ και ανοιγουν την ωρα που εχεις επιλεξει. Αν κανεις μια αναζητηση θα τις βρεις. Ειναι πολυ ακριβες ομως. Αλλιως σας βλεπω να μενετε με τα ηδη 2 γευματα που εχετε! Δεν υπαρχει αλλη λυση

Παράθεση

Γαλή

Νεοφερμένος

H Γαλή έγραψε στις 13:48, 25-10-12:

Πολύ πλάκα έχουν όταν είναι μικρά με την ουρίτσα όρθια την ώρα που είναι να φάνε κλπ
αλλά μιλάμε η δικιά μου γίνεται λιοντάρι την ώρα του φαγητού, όταν καταλαβαίνει κιόλας ότι έχει κονσέρβα και όχι ξηρά το μενού εκεί να δεις τι γίνεται, τεντώνεται, φωνάζει, χαμός...!
Δεν το συζητάμε για τα σάββατα που ψήνω ψάρια, για να τα καθαρίσω την ώρα που τρώω πρέπει να την κλείσω στο άλλο δωμάτιο για να μην αρπάξει κανένα κομμάτι με κόκκαλο από το τραπέζι και έχουμε άλλα...!

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 13:48, 25-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Και ομως.Οι γιατροι λενε οτι κανονικα 2 με 3 γευματα πρεπει να τους βαζουμε(Η ποσοτητα που πρεπει ,μοιρασμενη στα 2 ή στα 3).Και αυτο ,για να μην κουραζονται τα νεφρα τους.Ομως η αληθεια ειναι οτι με τα δυο,δεν εχω δει καμια γατα να μην παραπονιεται.Τρια ειναι το ιδανικο,αν και εγω στον μπουκακο δεν μπορω να το τηρησω δυστυχως.
Ας τα μοιρασει για αρχη εστω στα 3 γευματα να δει πως θα παει απο πεινα.Τα 2 ειναι πολυ λιγα και λογικο να "λυσσαει" ολη την υπολοιπη μερα και να τα τσακιζει μολις ερχεται η ωρα του φαγητου.Αυτο με τα νεφρα δεν το καταλαβαινω.Αφου ουτως η αλλως την ιδια ποσοτητα θα τρωει

Παράθεση

Γαλή

Νεοφερμένος

H Γαλή έγραψε στις 13:51, 25-10-12:

θα την πάρω κι αυτή, θα κοιτάξω τώρα.
το θέμα είναι να είναι απλά λιγούρα, αν είναι μόνο αυτό θα το λύσουμε το θέμα, απλά μου κάνει εντύπωση που στην αρχή ήταν οκ και τώρα ξεκίνησε η πείνα.

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 13:53, 25-10-12:

θα την πάρω κι αυτή, θα κοιτάξω τώρα.
το θέμα είναι να είναι απλά λιγούρα, αν είναι μόνο αυτό θα το λύσουμε το θέμα, απλά μου κάνει εντύπωση που στην αρχή ήταν οκ και τώρα ξεκίνησε η πείνα.
Κι οσο θα κρυωνει ο καιρος,εκει να δεις πεινα! Το ιδιο συμβαινει και με εμας. Με το κρυο ολη την ωρα πειναω.Οποτε σκεψου τα ζωντανα!

Παράθεση

Γαλή

Νεοφερμένος

H Γαλή έγραψε στις 14:02, 25-10-12:

Σ'αυτό δεν έχεις κι άδικο...!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:10, 25-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από VoiceOfTheSoul
Ας τα μοιρασει για αρχη εστω στα 3 γευματα να δει πως θα παει απο πεινα.Τα 2 ειναι πολυ λιγα και λογικο να "λυσσαει" ολη την υπολοιπη μερα και να τα τσακιζει μολις ερχεται η ωρα του φαγητου.Αυτο με τα νεφρα δεν το καταλαβαινω.Αφου ουτως η αλλως την ιδια ποσοτητα θα τρωει
Δεν ειναι θεμα ποσοτητας.Απλα με τα πολλα γευματα τα νεφρα λειτουργουν συνεχεια,ενω με τα 3 ,λιγοτερο.Ξεκουραζονται δηλαδη.

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 14:17, 25-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Δεν ειναι θεμα ποσοτητας.Απλα με τα πολλα γευματα τα νεφρα λειτουργουν συνεχεια,ενω με τα 3 ,λιγοτερο.Ξεκουραζονται δηλαδη.
οντως,λογικο μου ακουγεται. Εμενα παντα αφηνει φαγητο στο πιατο του και οποτε πεινασει παει και τρωει. Εκτος αν εχει πεσει μεσα καμια τριχα του η στο τελος που εχουν μεινει σπασμενα κομματακια που ουτε να τα βλεπει δεν θελει.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,559 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:12, 25-10-12:

Φαντάζομαι θα δουλεύεις πρωινές ώρες μέχρι το απόγευμα. Σου προτείνω να της αφήνεις τη μισό ημερήσιο γεύμα που "δικαιούται" το πρωί, και οταν επιστρέφεις να χωρίζεις το υπόλοιπο σε 2-3 μικρότερες μεριδούλες, ώστε να την ξεγελάς
έτσι ώστε να είναι πιο ευχαριστημένη η γατούλα σου.

Παράθεση

Γαλή

Νεοφερμένος

H Γαλή έγραψε στις 21:24, 25-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Φαντάζομαι θα δουλεύεις πρωινές ώρες μέχρι το απόγευμα. Σου προτείνω να της αφήνεις τη μισό ημερήσιο γεύμα που "δικαιούται" το πρωί, και οταν επιστρέφεις να χωρίζεις το υπόλοιπο σε 2-3 μικρότερες μεριδούλες, ώστε να την ξεγελάς
έτσι ώστε να είναι πιο ευχαριστημένη η γατούλα σου.
Ναι ωραία ιδέα! Πάντως έκλεισα ραντεβού για αύριο να κάνει και την εξέταση. Ας μην έχει τίποτα και θα το δοκιμάσω και αυτό το κολπάκι

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 23:21, 25-10-12:

Μα πόσο είναι το ημερήσιο γεύμα που δικαιούται μιά γάτα ?
Ο δικός μου είναι 6 μηνών και μέχρι το απόγευμα έχει εξαφανίσει το μπολάκι του. Του δίνω RC Kitten όπου στη πίσω πλευρά γράφει 6 μηνών = 60 - 85 gr ,και το μέγιστο δε του είναι αρκετό . Η κτηνίατρος το βρήκε λογικό να μη χορταίνει γιατί τον θεωρεί μεγαλόσωμο για την ηλικία του, αλλά και πάλι πόσο παραπάνω να του βάζω ? Φτάσαμε αισίως στα 4,250 και ανεβαίνουμε...
Δε θέλω να παχύνει αλλά ούτε και να πεινάει. Μου φαίνεται θα δοκιμάσω και γω τα 2 γεύματα την ημέρα. Για 3 δύσκολο λόγω υποχρεώσεων.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:58, 26-10-12:

Ναι ωραία ιδέα! Πάντως έκλεισα ραντεβού για αύριο να κάνει και την εξέταση. Ας μην έχει τίποτα και θα το δοκιμάσω και αυτό το κολπάκι
Ενημέρωσέ μας όταν θα βγουν οι εξετάσεις
Καλά αποτελέσματα εύχομαι.

Παράθεση

mar1alena

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mar1alena
H mar1alena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H mar1alena έγραψε στις 10:47, 26-10-12:

Ηλία, μου φαίνεται πολύ μεγάλη η ποσότητα που του δίνεις. Κ ο δικός μου έχει αυτό το θέμα. Όμως αυτό ξεκίνησε από την στείρωση και μετά και ο γιατρός λέει ότι είναι φυσιολογικό και να μην υποκύψω. Τα δυο γεύματα την ημέρα που του βάζω δεν του φτάνουν και τρώει οτιδήποτε βρεθεί στο δρόμο του. Εγώ πάντως του βάζω 50gr γιατί τόσο γράφει η συσκευασία και είναι 4μιση κιλά κι ο δικός μου. Σίγουρα πρέπει να το χωρίσεις σε δυο γεύματα τουλάχιστον για να μην πεινάει την υπόλοιπη μέρα.

Γαλή δεν πιστεύω ότι η γατούλα σου έχει κάτι παθολογικό. Έχω ακούσει ότι μερικές φορές συμπεριφέρονται έτσι γιατί βαριούνται. Όταν μένουν μόνες τους για παράδειγμα. Όπως και να 'χει είναι πολύ μικρούλι και καταναλώνει τρομερή ενέργεια μέσα στη μέρα. Εμένα μου φαίνεται φυσιολογικό να πεινάει συχνά.

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 13:12, 26-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Μα πόσο είναι το ημερήσιο γεύμα που δικαιούται μιά γάτα ?
Ο δικός μου είναι 6 μηνών και μέχρι το απόγευμα έχει εξαφανίσει το μπολάκι του. Του δίνω RC Kitten όπου στη πίσω πλευρά γράφει 6 μηνών = 60 - 85 gr ,και το μέγιστο δε του είναι αρκετό . Η κτηνίατρος το βρήκε λογικό να μη χορταίνει γιατί τον θεωρεί μεγαλόσωμο για την ηλικία του, αλλά και πάλι πόσο παραπάνω να του βάζω ? Φτάσαμε αισίως στα 4,250 και ανεβαίνουμε...
Δε θέλω να παχύνει αλλά ούτε και να πεινάει. Μου φαίνεται θα δοκιμάσω και γω τα 2 γεύματα την ημέρα. Για 3 δύσκολο λόγω υποχρεώσεων.
Ηλια εσενα δεν ειναι γατος αλλα πανθηρας κανονικοτατος! Εμενα ειναι 1χρονου και κατι και σχεδον 7 κιλα. Του δινω 80 γρ ημερησιος χωρισμενα σε 3-4 γευματα

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 13:15, 26-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από VoiceOfTheSoul
Ηλια εσενα δεν ειναι γατος αλλα πανθηρας κανονικοτατος! Εμενα ειναι 1χρονου και κατι και σχεδον 7 κιλα. Του δινω 80 γρ ημερησιος χωρισμενα σε 3-4 γευματα
Να σημειωσω οτι ο δικος μου δεν ειναι πολυ χοντρουλης αλλα αρκετα μεγαλοσωμος

Παράθεση

Γαλή

Νεοφερμένος

H Γαλή έγραψε στις 21:45, 26-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Ενημέρωσέ μας όταν θα βγουν οι εξετάσεις
Καλά αποτελέσματα εύχομαι.

Τη δευτέρα τα αποτελέσματα, σε ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

Γαλή

Νεοφερμένος

H Γαλή έγραψε στις 21:47, 26-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από mar1alena
Ηλία, μου φαίνεται πολύ μεγάλη η ποσότητα που του δίνεις. Κ ο δικός μου έχει αυτό το θέμα. Όμως αυτό ξεκίνησε από την στείρωση και μετά και ο γιατρός λέει ότι είναι φυσιολογικό και να μην υποκύψω. Τα δυο γεύματα την ημέρα που του βάζω δεν του φτάνουν και τρώει οτιδήποτε βρεθεί στο δρόμο του. Εγώ πάντως του βάζω 50gr γιατί τόσο γράφει η συσκευασία και είναι 4μιση κιλά κι ο δικός μου. Σίγουρα πρέπει να το χωρίσεις σε δυο γεύματα τουλάχιστον για να μην πεινάει την υπόλοιπη μέρα.

Γαλή δεν πιστεύω ότι η γατούλα σου έχει κάτι παθολογικό. Έχω ακούσει ότι μερικές φορές συμπεριφέρονται έτσι γιατί βαριούνται. Όταν μένουν μόνες τους για παράδειγμα. Όπως και να 'χει είναι πολύ μικρούλι και καταναλώνει τρομερή ενέργεια μέσα στη μέρα. Εμένα μου φαίνεται φυσιολογικό να πεινάει συχνά.
Θα δούμε τη δευτέρα Μαριαλένα, αλλά αν πάρει κι άλλο βάρος μπορεί ακόμα και τώρα να μην έχει τίποτα μετά να αποκτήσει, δεν ξέρω κι γω, απλά ανησυχώ..

Παράθεση

mar1alena

Νεοφερμένος

H mar1alena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H mar1alena έγραψε στις 22:10, 26-10-12:

Ψυχραιμία! Πάρε τις απαντήσεις και ενημέρωσέ μας. Θα βρούμε άκρη παρέα για το ψιψίνι σου

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 22:22, 26-10-12:

Ευχαριστώ παιδιά. Το θέμα διατροφή το έχω πάρει ζεστά. Δε θέλω να μου παχύνει αλλά είναι εύσωμος και τον φοβάμαι μή μου ξεφύγει στα κιλά. Τα 5 τα έχουμε σίγουρα μου έχουν πεί. Το ζήτημα είναι πού θα σταματήσει η ζυγαριά.

Σήμερα δοκίμασα 2 γεύματα τη μέρα. Μέχρι τις 9 το πρωί είχε φάει το μισό που του είχα βάλει και μου ζητούσε κι'άλλο.Δεν άντεξα και του έδωσα.( απο το υπόλοιπο της ημερησίας ποσότητας όχι κάτι έξτρα ).

Δε θα το ξανακάνω

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 00:25, 27-10-12:

Γαλή, εγώ από τις δικές μου παρατηρήσεις (και τις συμβουλές του γιατρού) έχω να πω ότι το γατί τρώει όσο θέλει και όσο χρειάζεται και καταλαβαίνει πότε χορταίνει, οπότε σταματάει.
Οπότε, το ιδανικό είναι να του γεμίζεις το μπωλάκι με φαΐ και να το αφήνεις να τρώει όσο θέλει -θα πηγαίνει εκείνο μόνο του κάθε τόσο να τρώει από λίγο-.
Έτσι θα γλιτώσεις τις γουργούρες του και τον απότομο ανήφορο-κατήφορο του ζακχάρου του!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:22, 27-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από karmacoma
Οπότε, το ιδανικό είναι να του γεμίζεις το μπωλάκι με φαΐ και να το αφήνεις να τρώει όσο θέλει -θα πηγαίνει εκείνο μόνο του κάθε τόσο να τρώει από λίγο-.
Έτσι θα γλιτώσεις τις γουργούρες του και τον απότομο ανήφορο-κατήφορο του ζακχάρου του!
Κι όμως. Ένας βασικός κανόνας σωστής διατροφής, είναι να απομακρύνουμε το φαγητό ανάμεσα σε γεύματα. Καταρχήν σκεφτείτε ότι στη φύση, η γάτα τρώει μια φορά την ημέρα - αν είναι νεαρή, δυνατή και τυχερή.
Για μια άγρια γάτα, δύο φορές την ημέρα είναι μια πραγματική πολυτέλεια. Σε μια γάτα εκεί έξω, οι περίοδοι "νηστείας" συμβαίνουν για διάφορους λόγους. Ίσως η λεία να είναι σπάνια, ο καιρός να είναι άσχημος ή η γάτα να μην αισθάνεται και πολύ καλά. Όπως και να χει, η φύση είναι σοφή Κατά τη διάρκεια μιας νηστείας, το αίμα και η ενέργεια που φυσιολογικά χρησιμεύουν για την πέψη, τώρα χρησιμεύουν σε άλλα μέρη του κορμιού, όπως για "επιδιόρθωση" ή θεραπεία. Η απόρριψη άχρηστων ουσιών επιταχύνεται και το κορμί καθαρίζει βαθύτερα (όργανα όπως τα νεφρά, το σηκώτι, οι πνεύμονες επωφελούνται). Με αυτούς τους τρόπους η μητέρα φύση φροντίζει για τα γατοπαιδιά της σε περιόδους όπου δεν βρίσκουν φαγητό. Σε μια οικοσιτη γάτα, μια μικρή "νηστεία" είναι συνεπώς πολυτιμο μικρό χρονικό διάστημα.
Ένας άλλος βασικός λόγος για τον οποίο δεν πρέπει να είναι το μπωλάκι τους προσβάσιμο ανάμεσα σε γεύματα, είναι η μυρωδιά του φαγητού. Όχι, δεν ενοχλεί εμάς. Όταν μια γάτα οσφραίνεται φαγητό, ο εγκέφαλός της ετοιμάζεται για χώνεψη. Συνεπώς ο μεταβολισμός της ξεκινά να επιβραδύνεται ούτως ώστε το κορμί να επικεντρωθεί στην χώνεψη. Σάλιο και ουσίες ξεκινούν να εκκρίνονται καθώς η ροή του αίματος και η απόρριψη άχρηστων ουσιών επιβραδύνονται. Κι αυτά δεν είναι κάτι που ο οργανισμός της γάτας μας θέλουμε να κάνει 24 ώρες την ημέρα: (να θυμόμαστε ότι η όσφρηση μιας γάτας είναι 700 φορές πιο δυνατή από τη δικιά μας). Το αποτέλεσμα της ανεπαρκής αιμάτωσης σε όλα της τα όργανα (εκτός του στομαχιού) προκαλεί πρόωρη γήρανση σε μια γάτα. Επιπλέον ένας αργός μεταβολισμός προκαλεί παχυσαρκία κ.α
Ένας τρίτος λόγος για τον οποίο αποφεύγουμε να αφήνουμε το φαγητό τους έξω είναι το FUS. (feline urologic syndrome). Πρόσφατες μελέτες έδειξαν ότι όταν μια γάτα μυρίζεται φαγητό τα ούρα της γίνονται πιο αλκαλικά. Γάτες που αρρωσταίνουν από Ουρολογικό σύνδρομο σχεδόν πάντα προέρχονται από σπίτια όπου το φαγητό τους είναι προσβάσιμο συνέχεια.
Ταϊστε τη γάτα σας 2 φορές την ημέρα ή και περισσότερο. Δώστε της treats. Αλλά αφήνετε της το φαγητό της για μισή ώρα-45 λεπτά, μετά φυλάξετε το κάπου. Αφήστε πολλή νερό σε διάφορα μέρη του σπιτιού πάντα προσβάσιμο.
Η ανάγκη μας να αφήσουμε φαγητό έξω 24 ώρες το 24ωρο πηγάζει στ' αλήθεια από την ανθρώπινη μας αναγκη να φροντίσουμε το μωρό μας όσο το δυνατόν πιο καλά. Επειδή λείπουμε πολλές ώρες ίσως από το σπίτι, και βασικά γιατί ένας τρόπος για να εκφράσουμε την αγάπη μας είναι αυτός.

Παράθεση

mar1alena

Νεοφερμένος

H mar1alena έγραψε στις 12:04, 27-10-12:

χαχαχα Ηλία γνωρίζεις την ενοχή σου. Μην υποκύπτεις είναι λαιμαργία του γατούλη σου. Εσύ βράχος!!

Εγώ συμφωνώ απόλυτα με την Jejebel

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 15:11, 27-10-12:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!

Παράθεση

Γαλή

Νεοφερμένος

H Γαλή έγραψε στις 20:46, 29-10-12:

Παιδιά όλα καλά και με τις εξετάσεις, δεν έχει τίποτα το Ηράκι μου, οπότε όλα οκ, θα εμλουτίσουμε τη διατροφή με κονσέρβα και ψαγειρεμένο κοτοπουλάκι και ψάρι εναλλάξ όλα αυτά μήπως ηρεμήσει και βλέπουμε
Ευχαριστώ όλους και όλες για το ενδιαφέρον

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 09:47, 30-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Κι όμως. Ένας βασικός κανόνας σωστής διατροφής, είναι να απομακρύνουμε το φαγητό ανάμεσα σε γεύματα. Καταρχήν σκεφτείτε ότι στη φύση, η γάτα τρώει μια φορά την ημέρα - αν είναι νεαρή, δυνατή και τυχερή.
Για μια άγρια γάτα, δύο φορές την ημέρα είναι μια πραγματική πολυτέλεια. Σε μια γάτα εκεί έξω, οι περίοδοι "νηστείας" συμβαίνουν για διάφορους λόγους. Ίσως η λεία να είναι σπάνια, ο καιρός να είναι άσχημος ή η γάτα να μην αισθάνεται και πολύ καλά. Όπως και να χει, η φύση είναι σοφή Κατά τη διάρκεια μιας νηστείας, το αίμα και η ενέργεια που φυσιολογικά χρησιμεύουν για την πέψη, τώρα χρησιμεύουν σε άλλα μέρη του κορμιού, όπως για "επιδιόρθωση" ή θεραπεία. Η απόρριψη άχρηστων ουσιών επιταχύνεται και το κορμί καθαρίζει βαθύτερα (όργανα όπως τα νεφρά, το σηκώτι, οι πνεύμονες επωφελούνται). Με αυτούς τους τρόπους η μητέρα φύση φροντίζει για τα γατοπαιδιά της σε περιόδους όπου δεν βρίσκουν φαγητό. Σε μια οικοσιτη γάτα, μια μικρή "νηστεία" είναι συνεπώς πολυτιμο μικρό χρονικό διάστημα.
Ένας άλλος βασικός λόγος για τον οποίο δεν πρέπει να είναι το μπωλάκι τους προσβάσιμο ανάμεσα σε γεύματα, είναι η μυρωδιά του φαγητού. Όχι, δεν ενοχλεί εμάς. Όταν μια γάτα οσφραίνεται φαγητό, ο εγκέφαλός της ετοιμάζεται για χώνεψη. Συνεπώς ο μεταβολισμός της ξεκινά να επιβραδύνεται ούτως ώστε το κορμί να επικεντρωθεί στην χώνεψη. Σάλιο και ουσίες ξεκινούν να εκκρίνονται καθώς η ροή του αίματος και η απόρριψη άχρηστων ουσιών επιβραδύνονται. Κι αυτά δεν είναι κάτι που ο οργανισμός της γάτας μας θέλουμε να κάνει 24 ώρες την ημέρα: (να θυμόμαστε ότι η όσφρηση μιας γάτας είναι 700 φορές πιο δυνατή από τη δικιά μας). Το αποτέλεσμα της ανεπαρκής αιμάτωσης σε όλα της τα όργανα (εκτός του στομαχιού) προκαλεί πρόωρη γήρανση σε μια γάτα. Επιπλέον ένας αργός μεταβολισμός προκαλεί παχυσαρκία κ.α
Ένας τρίτος λόγος για τον οποίο αποφεύγουμε να αφήνουμε το φαγητό τους έξω είναι το FUS. (feline urologic syndrome). Πρόσφατες μελέτες έδειξαν ότι όταν μια γάτα μυρίζεται φαγητό τα ούρα της γίνονται πιο αλκαλικά. Γάτες που αρρωσταίνουν από Ουρολογικό σύνδρομο σχεδόν πάντα προέρχονται από σπίτια όπου το φαγητό τους είναι προσβάσιμο συνέχεια.
Ταϊστε τη γάτα σας 2 φορές την ημέρα ή και περισσότερο. Δώστε της treats. Αλλά αφήνετε της το φαγητό της για μισή ώρα-45 λεπτά, μετά φυλάξετε το κάπου. Αφήστε πολλή νερό σε διάφορα μέρη του σπιτιού πάντα προσβάσιμο.
Η ανάγκη μας να αφήσουμε φαγητό έξω 24 ώρες το 24ωρο πηγάζει στ' αλήθεια από την ανθρώπινη μας αναγκη να φροντίσουμε το μωρό μας όσο το δυνατόν πιο καλά. Επειδή λείπουμε πολλές ώρες ίσως από το σπίτι, και βασικά γιατί ένας τρόπος για να εκφράσουμε την αγάπη μας είναι αυτός.
Ριάνα...τα σέβη μου
Συμφωνούσα μαζί σου στο θέμα του τρόπου χορήγησης της τροφής, αλλά δεν ήξερα γιατί.....
...μέχρι να διαβάσω το επεξηγηματικότατο κείμενό σου με τα σωστά επιχειρήματα.
Σ'ευχαριστώ εκ μέρους όλων μας

Παιδιά όλα καλά και με τις εξετάσεις, δεν έχει τίποτα το Ηράκι μου, οπότε όλα οκ, θα εμλουτίσουμε τη διατροφή με κονσέρβα και ψαγειρεμένο κοτοπουλάκι και ψάρι εναλλάξ όλα αυτά μήπως ηρεμήσει και βλέπουμε
Ευχαριστώ όλους και όλες για το ενδιαφέρον
"Γαλή" μου μπράβο το καλό μου.. Πολύ χάρηκα που είναι υγιές
και το μόνο που χρειάζεται είναι να "μπεί σε μια σειρά" που λένε με το θέμα της διατροφής του.
Μην ανησυχείς, θα ηρεμήσει όπως λες, θα ισορροπήσουν τα πράγματα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 30-10-12 στις 10:09. Αιτία: Merge
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pagwta29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pagwta29
H pagwta29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H pagwta29 έγραψε στις 00:05, 01-12-12:

καλησπερα.εχω εναν στειρωμενο γατο 3 ετων στο σπιτι μου.τον τελευταιο καιρο αναζηταει συνεχεια να τρωει..σηκωνομαι να παω στην κουζινα και με ακολουθει εκλιπαρωντας με να τον ταισω.γιατι πειναει τοσο πολυ?αν δεν φαει,αφηνιαζει και τρεχει πανω κατω στο σπιτι..

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 249 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 00:40, 01-12-12:

α καλα..πρεπει να δεις πως κανουν τα δικα μου...που κοντευουν να σε ριξουν κατω απο τον πανικο..που περνουν ψαρια και μεζεδες απο τις ψησταριες και τα ταιζει και ολη η γειτονια,που αρπαξαν σαντουιτς απο ενα γειτονοπουλο,και μολις ακουσουν πιρουνι και πιατο κοντευουν να ρηξουν κατω την πορτα του σπιτιου...

Παράθεση

pagwta29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pagwta29
H pagwta29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H pagwta29 έγραψε στις 10:03, 01-12-12:

χαχααρα δεν ειμαι η μοναδικη που της συμβαινει κατι τετοιο..

Παράθεση

red_devil2290

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη red_devil2290
Ο red_devil2290 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O red_devil2290 έγραψε στις 21:28, 17-01-13:

Καλησπέρα σε όλη την γατοπαρέα! Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα, θα γράψω εδώ το πρόβλημα μου. Η γάτα μου είναι περίπου 2 ετών, στειρωμένη και απίστευτα λαίμαργη. Πριν 3 μήνες είχε φτάσει τα 5 kg, (μέχρι το σημείο αυτό έτρωγε μόνο κροκέτες γνωστής μάρκας από το supermarket), και μετά από σύσταση του κτηνιάτρου της δίνω από τότε την Obesity της Royal Canin. Ξεκινήσαμε με το να της δίνω 50γρ. τη μέρα, και εφόσον δεν βλέπαμε αρκετή διαφορά στα κιλά της , έχουμε πέσει εδώ και ένα μήνα στα 40γρ. Αυτή τη στιγμή πρέπει να ζυγίζει γύρω στα 4,5 kg, σύμφωνα με τον κτηνίατρο ο στόχος είναι τα 4kg. Το πρόβλημα όμως είναι πως δεν υπάρχει στιγμή μέσα στη μέρα που να μην γκρινιάζει για το φαγητό,εκτός όταν κοιμάται! Διαμαρτύρεται συνεχώς και φτάνουμε σε σημείο να την βγάζουμε στο μπαλκόνι γιατί δεν την παλεύουμε! Τις έχουμε "σπάσει" τα γεύματα σε 3-4 μέσα στη μέρα, αλλά απ'ότι βλέπω δεν υπάρχει κάποια βελτίωση. Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας, και αν υπάρχουν συμβουλές για το τι θα μπορούσα να κάνω. 3 μήνες τώρα kοιμάμαι και ξυπνάω με πονοκεφάλους!!! Please Help!

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 21:35, 17-01-13:

Δυσκολο πραγμα οι διαιτες! Ρωτα και εμας τις γυναικες!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

red_devil2290

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη red_devil2290
Ο red_devil2290 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O red_devil2290 έγραψε στις 21:45, 17-01-13:

Ευτυχώς τότε να λέω που μόνο η γάτα κάνει δίαιτα! Αλλιώς θα'χα πάρει τα βουνά!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 22:10, 17-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από red_devil2290
Ευτυχώς τότε να λέω που μόνο η γάτα κάνει δίαιτα! Αλλιώς θα'χα πάρει τα βουνά!

Καπως ετσι! Παρε ωτοασπιδες γιατι νομιζω μεχρι να συνηθισει ή να κλεισει το στομαχι της θα γκρινιαζει. Μπορει να υπάρχει κάποια ειδική τροφή που κόβει την όρεξη. Αλλα καλυτερα ρώτα τον γιατρό του mycat εδω ή τον κτηνιατρο σου.

Δώσε στο γατί σου τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tz3nh : 17-01-13 στις 22:22.
Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 10:47, 18-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από red_devil2290
Καλησπέρα σε όλη την γατοπαρέα! Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα, θα γράψω εδώ το πρόβλημα μου. Η γάτα μου είναι περίπου 2 ετών, στειρωμένη και απίστευτα λαίμαργη. Πριν 3 μήνες είχε φτάσει τα 5 kg, (μέχρι το σημείο αυτό έτρωγε μόνο κροκέτες γνωστής μάρκας από το supermarket), και μετά από σύσταση του κτηνιάτρου της δίνω από τότε την Obesity της Royal Canin. Ξεκινήσαμε με το να της δίνω 50γρ. τη μέρα, και εφόσον δεν βλέπαμε αρκετή διαφορά στα κιλά της , έχουμε πέσει εδώ και ένα μήνα στα 40γρ. Αυτή τη στιγμή πρέπει να ζυγίζει γύρω στα 4,5 kg, σύμφωνα με τον κτηνίατρο ο στόχος είναι τα 4kg. Το πρόβλημα όμως είναι πως δεν υπάρχει στιγμή μέσα στη μέρα που να μην γκρινιάζει για το φαγητό,εκτός όταν κοιμάται! Διαμαρτύρεται συνεχώς και φτάνουμε σε σημείο να την βγάζουμε στο μπαλκόνι γιατί δεν την παλεύουμε! Τις έχουμε "σπάσει" τα γεύματα σε 3-4 μέσα στη μέρα, αλλά απ'ότι βλέπω δεν υπάρχει κάποια βελτίωση. Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας, και αν υπάρχουν συμβουλές για το τι θα μπορούσα να κάνω. 3 μήνες τώρα kοιμάμαι και ξυπνάω με πονοκεφάλους!!! Please Help!
Καλημέρα!
Πριν ξεκινήσετε τη δίαιτα τι ποσότητα έτρωγε η γατούλα σου? Μήπως της μείωσες απότομα την ποσότητα και γι'αυτό γκρινιάζει? Αν ναι, δεν έχει και άδικο η καημένη. Το μισό κιλό που έχει χάσει είναι μεγάλη επιτυχία, έχασε το 10% του βάρους της. Αναλογικά με έναν άνθρωπο 75 κιλών έχασε 7,5 κιλά. Καλό είναι η απώλεια του βάρους να γίνεται με αργούς ρυθμούς για να μην επηρεάζεται η συνολική υγεία του ζώου.
Τα 40 γρ. μου φαίνονται πολύ μικρή ποσότητα, ιδίως αν είχε συνηθίσει να τρώει ανεξέλεγκτα. Η τροφή που της δίνεις τώρα τι ποσότητα προτείνει για τα κιλά της? Της δίνεις καθόλου νωπή τροφή ή μόνο ξηρά?
Εγώ στη θέση σου θα έδινα και νωπή τροφή, κονσέρβα ή μαγειρευτό (π.χ. βραστό κοτόπουλο ή μοσχάρι ή ψάρι χωρίς μπαχαρικά, λάδι κλπ) έτσι ώστε και να παίρνει περισσότερα υγρά και να της κόβει το αίσθημα της πείνας. Έχω την εντύπωση ότι η νωπή τροφή βοηθάει και στην απώλεια βάρους. 40 γρ. ξηρά και μισό ή ένα μικρό κονσερβάκι την ημέρα μου ακούγεται καλύτερος συνδυασμός.

Αν μέχρι τώρα δεν έδινες καθόλου νωπή τροφή και δεν ξέρεις αν τη σηκώνει το στομάχι της, δοκίμασε με ένα είδος και μικρή ποσότητα (π.χ. κοτόπουλο) για λίγες μέρες να δεις αν την πειράζει και αν είναι οκ συνεχίζεις. Μην της δώσεις πολλές καινούριες τροφές μαζί, έτσι ώστε αν την πειράξει κάτι, να ξέρεις τι το προκάλεσε.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 14:36, 20-01-13:

Ναι αυτό θα έλεγα κι εγώ, βραστό κοτοπουλάκι. Θα είναι ελαφρύ, υγιεινό και ζουμερό, άρα θα της κόβει την πείνα. Εγώ το βράζω σαν κοτόσουπα, παίρνω λίγα μπουτάκια φιλεταρισμένα (για να μη μου ξεφύγει κάνα κόκκαλο και της κάτσει στο λαιμό), βάζω μέσα και λίγα καροτάκια και λίγο ρυζάκι άσπρο, και τα βράζω όλα μαζί στη χύτρα. Νερόβραστα, χωρίς τίποτα άλλο. Μετά τα κάνω μερίδες, κοτοπουλάκι+ψιλά κομματάκια καρότο+λίγο ρυζάκι, και τα βάζω στην κατάψυξη και τις δίνω 2-3 φορές τη βδομάδα. Όταν το θυμάμαι, προσθέτω σε κάθε μερίδα μισή κουταλίτσα του γλυκού ελαιόλαδο, αλλά αφού εσύ θες να κάνετε δίαιτα μην τις βάλεις τίποτα, άστο νερόβραστο. Νομίζω ότι και κάθε μέρα να της δίνεις, μια χαρά θα είναι. 40 γρ ξηρά και μια τέτοια μερίδα κοτόπουλο, εγώ η μερίδα που φτιάχνω είναι γύρω στα 70 γραμμάρια.

Και ψάρι ψητό μπορείς να δώσεις, καθαρισμένο, γύρω στα 60-70 γραμμάρια πάλι. Είναι κι αυτό ελαφρύ και υγιεινό.

Νομίζω ότι όντως παραείναι λίγο αυτό που τρώει τώρα. Όντως αν η ποσότητα μειώθηκε απότομα, έχει δίκιο που γκρινιάζει. Συν το ότι εφόσον έχει φτάσει σχεδόν το 100% του στόχου της, ίσως να χρειάζεται να κάνει μια λίγο πιο χαλαρή δίαιτα.

edit: επίσης να μην ξεχνάμε ότι πριν η γατούλα έτρωγε πολύ παχυντική τροφή, κάτι σαν junk food. Οπότε ίσως να μην έφταιγε τόσο πολύ η ποσότητα, αλλά η ποιότητα της τροφής. Νομίζω ότι τώρα που αλλάξατε σε καλή τροφή, ακόμα και την ενδεδειγμένη ποσότητα για την ηλικία της να δίνεις, που σίγουρα θα είναι πιο πολύ από 40 γραμμάρια, δεν μπορεί, έστω ότι είναι 55 γρ ας πούμε, πιστεύω ότι πάλι θα αδυνατίσει η γατούλα σου. Αυτή τη διαφορά ποιότητας πρέπει να τη συνυπολογίσεις δηλαδή.

Είναι σαν ένας άνθρωπος να έτρωγε 3 πιτόγυρα και 2 σοκολάτες τη μέρα, που ποσοτικά δεν τα λες τίποτα ιδιαίτερο, (πχ 1 σοκολάτα για πρωινό, 2 πιτόγυρα για μεσημεριανό, 1 σοκολάτα για απογευματινό, άλλο 1 πιτόγυρο για βραδινό), αλλά ποιοτικά είναι τελείως τζανκ διατροφή. Εν προκειμένω λοιπόν, η ποιότητα στην οποία τώρα έχετε στραφεί, η οποία είναι πολύ υψηλή, πρέπει να συνυπολογιστεί.

Σουπερ παράδειγμα, έτσι;!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 20-01-13 στις 14:46.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sonny&gismo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sonny&gismo
Ο sonny&gismo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O sonny&gismo έγραψε στις 00:27, 23-01-13:

Ο γατος μου θελει να τρωει συνεχεια..ξερω πως ειναι ανταγωνιστικος προς τον αδερφο του γιαυτο και τρωει γρηγορα οταν τρωνε μαζι.αλλα γενικα ολο πειναει ταχα..και οτι βρει το καταπινει χωρις μασημα ιδιαιτερο..Πως μπορω να τον κσνω να τρωει σαν κανονικη γατα..?

Παράθεση

RINIO

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη RINIO
H RINIO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H RINIO έγραψε στις 14:00, 18-02-13:

Εχουμε και μεις μεγαααλο θεμα με την λαιμαργια μας!!! Δεν ειναι οτι τρωει γρήγορα, ομως πειναει συνέχεια!!! Δεν συζητω για τις ποσοτητες που αναγραφουν οι συσκευασιες. Ετσι και φαει τα γραμμαρια που κανονικα θα επρεπε εχουμε γκρινια συνεχομενη. Παει μπροστα απο το μπωλ της και νιαουριζει ασταματητα. Και τι θα κανουμε μετα την στειρωση που θα πρεπει να προσεχουμε περισσοτερο??? Εσεις πως το αντιμετωπιζετε??? Φανταζομαι πως κανονικα θα επρεπε να την αγνοω, αλλα ΓΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟ?????

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 14:14, 18-02-13:

εμείς τώρα δε θέλουμε να φάμε, εκτός αν δε μας ταΐσει η μαμά μας στο στόμα

Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elenitsa21
H elenitsa21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H elenitsa21 έγραψε στις 16:30, 02-07-13:

Ο γατουλης μου ειναι 13 μηνων κ πριν 1 μηνα περιπου τον στειρωσα... Αποφασισα να του δινω την ξηρα τροφη γ στειρωμενα της royal canin, απο την οποια ειμαι πολυ ευχαριστημενη! Την τρωει με ευχαριστηση, κ οταν παει στην αμμο του, δεν μυριζει τπτ. Το προβλημα ειναι οτι εδω κ 2 εβδομαδες ΠΕΙΝΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ! Καθε μιση ωρα παει κ ξυνει το επιπλο μεσα στο οποιο φυλαω την τροφη του κ γενικα τα πραγματα του. Του λεω "οχι" και το καταλαβαινει και σταματαει να ξυνει.. Κ τοτε αρχιζει τα νιαου, τα γουργουριτα κ τα δαγκωματα στα ποδια. Μεχρι που αρχιζει κ με δαγκωνει με μανια. Του αλλαξα τη τροφη κ του δινω την royal canin για γατια που ζητανε συνεχεια φαι.. Τπτ!!! Ξερω οτι απο τη στιγμη που τον εχω στειρωσει, δεν μπορω να τον ταιζω ο,τι να΄ναι.. Αλλα δεν γινεται. Οταν τρωω αναγκαζομαι κ του δινω λιχουδιες γτ αλλιως θ μπει ολος μεσα στο πιατο μου, οταν εχω κανα κρουασαν μου επιτιθεται!
Του βαζω 3 δοσεις των 20γρμ καθε μερα. Οταν βαζω το φαι στο μπολ, το κατεβαζει αμασητο!!!! Εχει σταματησει να μασαει τη τροφη του... Τι μπορω να κανω γ αυτο? Δεν θελω ουτε ν νιωθω οτι ολη την ωρα πειναει αλλα ουτε να τον κανω χοντογατο κ να εχουμε αλλα μετα!!!!

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 17:02, 02-07-13:

Και η δικιά μου το ίδιο κάνει. Όλη μέρα ζητάει φαϊ. Απλά κάνω την καρδιά μου πέτρα και την αγνοώ (εδώ και καμιά βδομάδα, μη φανταστείς, δεν ξέρω πόσο θα αντέξω). Αλλά δυο γιατρούς ρώτησα και μου είπαν και οι δύο να της δίνω όση ποσότητα λέει το σακκουλάκι της τροφής, ανάλογα με το βάρος της.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 17:08, 02-07-13:

καλησπερα σας!3 επι 20 γρ=60 γρ, λιγα δεν ειναι?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:37, 02-07-13:

Και εμενα λιγα μου φαινονται.Επισης Ελενιτσα,εχει σημασια και η ποιοτητα της τροφης.Η ρουαγιαλ θελει περισσοτερα γραμμαρια για να χορτασει ενα γατι,πολυ περισσοτερα πχ απο την Ακανα,που ειναι πολυ πιο περιεκτικη τροφη.Αντιστοιχα και οι ξηρες των σουπερ μαρκετ ειναι ακομα λιγοτερο περιεκτικες και θελουν ακομα μεγαύτερες ποσοτητες απο τις κτηνιατρικες.
Μαλλον δικαιολογημενα ο γατουλης σου ζηταει παραπανω τροφη.
Στα κιλα πω ς ειναι;Την ποσοτητα του την εχεις καθορισει εσυ;Ο γιατροις;Πεσμας λιγο για να καταλαβουμε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    dimi.laz

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους