Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,588 εγγεγραμμένα μέλη και 718,182 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 400 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λαίμαργες γάτες

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:57, 02-07-13:

Καλυτερα να του δινεις λιγο παραπανω απο την δικια του τροφη παρα μεζεδακια απο το δικο σου φαγητο, αυτο ειναι που θα τον παχυνει σιγουρα. Πραγματι κι εμενα 60 γραμμαρια μου φαινονται λιγα για ενηλικο γατι, 80 μου φαινεται πιο σωστο.
Ειναι και κατι αλλο που πρεπει να γνωριζετε για τα γατια το οποιο το εμαθα με τον δυσκολο τροπο απο την πειρα μου, οταν ενα γατι ζηταει φαγητο δεν σημαινει απαραιτητα πως πειναει. Καποια γατια εχουν συνδυασει την ωρα του φαγητου τους με την προσοχη που τους δινουμε, οποτε θα σου ελεγα οταν σου γκρινιαζει για φαγητο να δοκιμασεις να ασχοληθεις λιγακι μαζι του με παιχνιδια και χαδια, αν δεν πιασει αυξησε την ποσοτητα της τροφης του, δεν υπαρχει αλλη λυση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elenitsa21
H elenitsa21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H elenitsa21 έγραψε στις 20:15, 02-07-13:

Η συσκευασια λεει μεχρι 3 κιλα γατι 48 γρμ. Ο δικος μου ειναι στα 2,5 κιλα περιπου. Κ εμενα λιγα μου φαινονται οπως τα βλεπω αλλα ο γιατρος μου ειχε πει να ακολουθησω οτι λεει η συσκευασια. Κ εγω του δινω κ κατι παραπανω στην ουσια..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 20:35, 02-07-13:

Βρε Ελενίτσα 13 μηνών γάτος μόνο 2,5 κιλά ? Αδυνατούλης είναι. Καλα. Ο κτηνίατρος σου είπε να δίνεις ότι λέει η συσκευασία, μήπως όμως στο πινακάκι στη πίσω μεριά της τροφής, ο γάτος σου ανήκει στη κατηγορία " αδύνατος " και πρέπει να τρώει παραπάνω ?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,403 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:48, 02-07-13:

Πολυ λιγα τα 2μιση κιλα ειναι ελενιτσα μου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

H elenitsa21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H elenitsa21 έγραψε στις 20:50, 02-07-13:

ο γιατρος που τον ειδε πριν 3 εβδομαδες δεν μου ειπε τπτ. τι να σου πω? λιγα ειναι λες τα κιλα του? ειναι ο πρωτος μου γατουλης κ δεν ξερω πολλα. ποσα πρεπει να ειναι????

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 21:12, 02-07-13:

Ελενίτσα, για αρσενικό μάλιστα ξεκίνα απο 5. Άντε 4,7.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

H elenitsa21 έγραψε στις 21:31, 02-07-13:

..

Αυριο κ ολας θα παω στον γιατρο. Εμφανσιακα παντως δεν δειχνει να εχει προβλημα. Κ απο ζωντανια αλλο πραγμα . Αγχωθηκα τωρα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 03-07-13 στις 00:29. Αιτία: merge posts
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 00:35, 03-07-13:

Γενικά σου φαίνεται αδυνατούλης; Συνήθως τα αρσενικά είναι και πιο μεγαλόσωμα και γεροδεμένα. Εγώ όταν τον στείρωσα ήταν 3900γρ. Αυτό συνέβη αρχές Απριλίου και τότε ήταν δηλαδή περίπου 7+ μηνών... Έκτοτε ήταν πολύ αδυνατούλης και του άυξησα την τροφή και τώρα έχει πάρει. Οπότε θα είναι τουλάχιστον 4,5 κιλά. Θεωρώ πως κάθε ζώο έχει τις δικές του ανάγκες. Στη θηλυκή μου δίνω το χαμηλότερο περίπου όριο της συνιστώμενης δοσολογίας, ενώ στον αρσενικό το μέγιστο, ίσως και παραπάνω. και τα βλέπεις και λίγο με το μάτι. Αν πάρουν βάρος ελαττώνεις τροφή, αν είναι αδύνατα αυξάνεις. Δεν λέω να αυξομειώνεις συνέχεια τη δοσολογία τους, μιλάμε για μικρές αλλαγές σε μεγάλα χρονικά διαστήματα. Μάλιστα τώρα το καλοκαίρι ούτως ή άλλως τους ελάττωσα την τροφή γιατί δεν την τρώγανε κιόλας όλη και βλέπω πως πάει καλά, δεν χάνουν, γιατί είναι και λόγω ζέστης πιο ράθυμα. Οπότε σε συνδυασμό με τις συμβουλές του γιατρού σου θα βρείτε τον μπούσουλά σας!

Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

H elenitsa21 έγραψε στις 11:31, 03-07-13:

Μολις γυρισα απο τον γιατρο. 4,300 ειναι. εμενα μου ειχε χαλασει η ζυγαρια. γ το μεγεθος του ειναι στα ορια του φυσιολογικου αλλα τον παιρνει να φαει κ πιο ελευθερα. μου ειπε να του παω τη τροφη στα γρ που λεει η συσκευασια. εγω κοιταξα γ γατι 5 κιλα κ λεει 70 γρ. θ τον φτασουν 10 γρ ακομα την ημερα?

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 11:40, 03-07-13:

Και θα του περισσέψουν. Το θέμα είναι με τόση ζέστη αν θα τα φάει όλα.

Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

H elenitsa21 έγραψε στις 11:43, 03-07-13:

ολη η φασαρια γ 10 γρμ τη μερα???? με 3 γρμ ακομα σε καθε γευμα θ σταματησει να πειναει? μου φαινεται δυσκολο..... θα δουμε σημερα

Παράθεση

Maraki.gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maraki.gr
H Maraki.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Maraki.gr My cat My world♥ έγραψε στις 14:41, 22-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Olivia
Πόση τροφή πρέπει να δίνουμε στο γατόνι?Η δικιά μου δεν χορταίνει όσο κι αν της δώσω..τρώει πάντως περίπου μισή κονσέρβα (από τις μεγάλες) την ημέρα αλλά επειδή γκρινιάζει ΟΛΗ την ώρα μόλις πάω στην κουζίνα της δίνω και λίγο παραπάνω!Είναι λίγο ή απλά είναι λιγούρα?

Καλημέρα!! Καταρχήν να του δίνεις όση του χρειάζεται. Όλα τα ζώα ιδιαίτερα σκύλοι και γάτες όσο και να φάνε θα πεινάνε. Δεν έχουν όριο και δεν ξέρουν πότε να σταματήσουν σαν εμάς τους ανθρώπους. Τρώνε όσο τους βάλεις και πάλι μετά από μισή ώρα σου κλαίγονται για να τους δώσεις φαγητό και κάνουν σαν να μην έχουν φάει ποτέ στην ζωή τους... Μην υποκύπτεις στην γάτα σου και κάνε το σωστό για αυτήν. Συμβουλέψου τον κτηνίατρο για την σωστή δοσολογία και δίνε της όσο πρέπει. Εφόσον σου νιαουρίζει κι άλλο πες της ένα δυνατό ΜΗ ή ΟΧΙ και αν δεν ακούσει μην της δίνεις σημασία. Δεν θα σταματήσει κάποτε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

μαρλιν

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαρλιν
H μαρλιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H μαρλιν έγραψε στις 20:40, 27-05-17:

Καλησπερα.Εχω ξαναγραψει για τον γατουλη μου ο οποιος ειναι τριων τωρα και απο την αρχη που τον υιοθετησα εχει μια πιο "νευρική" συμπεριφορά απο την άλλη μου γατα.Μου ζητάει με το κλάμα του να τον ταϊσω εκτός απο τις ώρες που κοιμάμαι ή κοιμάται!Το ταϊσμα των γατων μου προσπαθω να είναι ισσοροπημένο,επομενως τα ταϊζω πρωι-μεσημερι-βραδυ και καμια φορά και απογευμα.Η γάτα μου φαίνεται ικανοποίημένη και είναι μια φυσιολογική ποσότητα τροφής.Ομως ο γατος μου δεν σταματαει να πειναει,ή κλαίει ή σκίζει τις σακούλες σκουπιδιών αναζητώντας τροφή.Υπάρχει πιθανότητα μια κακή τροφή να κάνει το γατί να πεινάει?Αγοράζω μια χλυμα απο κτηνιατρίο-Purina.Ή μήπως τελικά φταίει κάτι άλλο?Είχα κάνει κάποιες προσπάθειες για να ηρεμήσω την νευρικότητα του επειδή είχε τάσεις φυγής περσι,συμβουλευόμεη το φορουμ, και ηρέμησε για μια περίοδο.Αλλα τώρα αυτη η νευρική λαιμαργία...Προσπαθώ να καταλάβω τι θέλει για να μπορεσω να τον βοηθησω.(Ειναι στειρωμένα και τα δύο)
Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια βοηθεια και γνωμη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:49, 27-05-17:

Συμβαίνει πολλές φορές η τροφή να μη καλύπτει τις ανάγκες του ζώου.Θα πρέπει να δοκιμάσεις και κάποια άλλη ώστε να δεις τη διαφορά.Προσωπικά αλλά και οι περισσότεροι εδώ δίνουμε τη Royal Canin και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.Αν θέλεις πάρε μιά μικρή συσκευασία και μετά μας λες αν άλλαξε κάτι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:59, 27-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από μαρλιν
Καλησπερα.Εχω ξαναγραψει για τον γατουλη μου ο οποιος ειναι τριων τωρα και απο την αρχη που τον υιοθετησα εχει μια πιο "νευρική" συμπεριφορά απο την άλλη μου γατα.Μου ζητάει με το κλάμα του να τον ταϊσω εκτός απο τις ώρες που κοιμάμαι ή κοιμάται!Το ταϊσμα των γατων μου προσπαθω να είναι ισσοροπημένο,επομενως τα ταϊζω πρωι-μεσημερι-βραδυ και καμια φορά και απογευμα.Η γάτα μου φαίνεται ικανοποίημένη και είναι μια φυσιολογική ποσότητα τροφής.Ομως ο γατος μου δεν σταματαει να πειναει,ή κλαίει ή σκίζει τις σακούλες σκουπιδιών αναζητώντας τροφή.Υπάρχει πιθανότητα μια κακή τροφή να κάνει το γατί να πεινάει?Αγοράζω μια χλυμα απο κτηνιατρίο-Purina.Ή μήπως τελικά φταίει κάτι άλλο?Είχα κάνει κάποιες προσπάθειες για να ηρεμήσω την νευρικότητα του επειδή είχε τάσεις φυγής περσι,συμβουλευόμεη το φορουμ, και ηρέμησε για μια περίοδο.Αλλα τώρα αυτη η νευρική λαιμαργία...Προσπαθώ να καταλάβω τι θέλει για να μπορεσω να τον βοηθησω.(Ειναι στειρωμένα και τα δύο)
Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια βοηθεια και γνωμη.
Θα συμφωνήσω με τη φίλη που σου απάντησε πριν για την ποιότητα των τροφών. Σίγουρα κάποιες είναι καλύτερες και κρατάνε τα γατιά μας πιο χορτάτα από κάποιες άλλες και ειδικά τις πιο φθηνές.
Από την άλλη ίσως και να πρόκειται για λαιμαργία λόγω τάσης φυγής που δεν μπορεί να ικανοποιήσει. Στη θέση σου πάντως θα τσέκαρα πρώτα με τον κτηνίατρο που παρακολουθεί τα γατιά σου αν είναι επαρκώς αποπαρασιτωμένος, καμμιά φορά τα σκουληκάκια στην κοιλιά τους τα κάνουν να πεινάνε συνέχεια. Αφού αποκλείσεις τον παθολογικό παράγοντα μένουν μόνο η τροφή και η βαρεμάρα του λόγω του εγκλεισμού (κάτι πολύ σωστό κατά τη γνώμη μου γιατί έξω υπάρχουν άπειροι κίνδυνοι).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,403 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:33, 27-05-17:

Καλη μου φιλη..κατι ξερει το γατι σου.Λοιπον η purina ειναι οι χειροτερες τροφες.Δεν διαφερουν σε τιποτα απο αυτες των σουπερμαρκετ.Ειναι τιγκα σε οτι αχρηστο,σε συντηρητικα και ελαχιστη πρωτεινη.Οι γατες ειναι κατεξοχην σαρκοφαγα.Αν προσεξεις τα συστατικα αυτων των τροφων...ελαχιστη καθαρη πρωτεινη εχουν.Πηγαινε σε Ακανα....που ναι μεν αρχικα σου φαινεται ακριβη..αλλα ειναι απειρως πιο περιεκτικη..και χορταινουν με πολυ λιγοτερη ποσοστητα..η εστω ρουαγιαλ κανιν.Γενικα οτι πληρωνεις παιρνεις.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:29, 28-05-17:

Η Purina δεν είναι καλής ποιότητας τροφή και γενικά απόφευγε αυτές που κάποιοι πετσιοπάδες πουλάνε χύμα. Δεν καλύπτει τις διατροφικές ανάγκες μιας γάτας. Δοκίμασε άλλες. Γνώμη μου επίσης είναι να μην δίνεις μόνο ξηρή γιατί είναι πιο επεξεργασμένη από την υγρή. Δώσε και λίγη υγρή. Applaws, schesir, Lily's kitchen, Royal Canin είναι καλές επιλογές. Προσωπικά από ξηρή τους δίνω την Science Hill Sensitive stomach γιατί ο Disney παρουσίασε διάρροιες με άλλες τροφές, κυρίως με Orijen αν θυμάμαι καλά. Η κτηνίατρος μου είχε πει τότε ότι θα ήταν καλύτερα να αποφευχθεί μια τροφή με τόσο μεγάλη ποσότητα πρωτείνης για ένα γατί που είναι μονίμος κλεισμένο και κινείται λιγότερο και ότι έχει ενοχοποιηθεί για παθήσεις του συκωτιού. Κι αυτή όμως και η Acana θεωρούνται εξαιρετικές τροφές, θα πρέπει να δεις όμως και τι μπορεί να δεχτεί το γατάκι σου. Συμβουλή μου είναι να ψάξεις λίγο τις τροφές στο διαδίκτυο πρώτα και να κάνεις κάποιες δοκιμές. Διάβασε τα συστατικά τους. Συντηρητικά όπως τα BHA, BHT, propyl gallate, nitrates, benzode od soda (sodium benzoate) και ethoxyquin, χρωστικές ουσίες, βελτιωτικά γεύσης και αρώματα, δεν είναι φαϊ. Είναι χημικά, που σε μεγάλες ποσότητες είναι άμεσα θανατηφόρα για τις γάτες. Σε μικρότερες ποσότητες, προκαλούν ασθένειες – αλλά σε ακόμα πιο μικρές ποσότητες, η οποιαδήποτε ζημιά κτίζεται τόσο αργά που είναί δύσκολο να την αντιληφθείς. Πρόσεξε επίσης να μην περιέχουν by - products γιατί πρόκειται για μουχλιασμένα, μπαγιάτικα, επεξεργασμένα κρέατα καθώς και ιστούς διάτρητους από καρκίνο, που δεν μπορούν να φαγωθούν από ανθρώπους. Πολλά by-products προέρχονται από ζώα ονομαζόμενα 4-D – νεκρά ή άρρωστα – κάτι που η κυβέρνηση δεν επιτρέπει σε ζωοτροφές. Η θεωρία όμως, θέλει τα επικίνδυνα βακτήρια και τους ιούς, να καταστρέφονται μέσα από την επεξεργασία σε ψηλές θερμοκρασίες, η οποία «αποστειρώνει» το κρέας των by – products.
Σίγουρα όμως θα ήταν καλά να αποκλειστεί και η οποιαδήποτε οργανική αιτία οπότε μια επίσκεψη στον κτηνίατρο δεν θα ήταν άσχημη ιδέα.
Τέλος, αν μπορείς να περιφράξεις ένα μπαλκόνι η μια μικρή αυλή για το γατάκι σου και να προσθέσεις κάποια ράφια στους τοίχους εκμεταλλευόμενη το ύψος στο χώρο σου, θα παρέχεις στο γατάκι σου περισσότερες ευκαιρίες για να κινηθεί, να παίξει, να εξερευνήσει και γενικά να εκτονωθεί.

Παράθεση

μαρλιν

Νεοφερμένος

H μαρλιν έγραψε στις 11:04, 29-05-17:

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Το πρωτο πραγμα που θα κανω ειναι να αλλαξω μαρκα και θα τα παω και για ενα τσεκαρισμα για σκουλικακια αν και δεν νομιζω οτι συμβαινει κατι τετοιο γιατι τους δινω κανονικα το χαπακι.Οπως και να χει,διαβασα σε αλλα αρθρα και ειδα οτι ειναι σημαντικό να μην εχει μεσα σιτηρα.Δεν νομιζω,όμως, οτι μπορω να αγορασω μια τοσο ακριβη μαρκα σαν την origen,γιατι βλεπω οτι την προτιμουν πολλοί/ες, αλλα θα κοιταξω για τις υπολοιπες.Παλια έδινα τη royal.Ισως αν παραγγειλω να μου βγει φθηνοτερα.Η Αrden όπως διαβασα είναι καλη αλλα συμφωνα με τα σχολια δεν ξέρω αν θα ικανοποιεί τα γατο μου διατροφικα.
Και κατι τελευταιο,αν ο γατος μου εχει αυξημενες λαιμαργιες και δεν ικανοποιείται με την τροφή,τότε ποιο ειναι το βασικο κριτηριο για τροφή για να ηρεμησει η πεινα του και ουσιατσικα να ικανοποιείται εκτός απο πρωτεϊνη φυσικα;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 06:25, 30-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από μαρλιν
Οπως και να χει,διαβασα σε αλλα αρθρα και ειδα οτι ειναι σημαντικό να μην εχει μεσα σιτηρα.
Και κατι τελευταιο,αν ο γατος μου εχει αυξημενες λαιμαργιες και δεν ικανοποιείται με την τροφή,τότε ποιο ειναι το βασικο κριτηριο για τροφή για να ηρεμησει η πεινα του και ουσιατσικα να ικανοποιείται εκτός απο πρωτεϊνη φυσικα;
Από την άλλη διάβασα σ' ένα βιβλίο ότι, όταν μια γάτα στη φύση τρώει ένα ποντίκι, εκείνο έχει μέσα στο στομάχι του χωνεμένα σιτηρά τα οποία περιέχουν βιταμίνη Β και ένζυμα κι αυτός είναι ένας λόγος για τον οποίον προσθέτουν σιτηρά στις τροφές. Ειλικρινά υπάρχουν τόσες πολλές διφορούμενες πληροφορίες που άντε να βγάλεις άκρη. Η κάθε μάρκα τροφής θα κάνει τη διαφήμισή της, οι κτηνίατροι δεν είναι διατροφολόγοι, παντού παίζουν συμφέροντα. Εμείς τι κάνουμε; Διαβάζουμε όσο πιο πολύ μπορούμε και προσπαθούμε να καταλάβουμε.
Αν πρόκειται για μια "καλή" τροφή (εσύ θα πάρεις ότι πιο καλό μπορείς, θα κάνεις τις δοκιμές σου, θα δεις πως αντιδρά το γατί) πστεύω ότι θα είναι ισορροπημένη. Θα παρέχει πρωτείνη, ταυρίνη, βιταμίνες. Απ' εκεί και πέρα υπάρχουν και λαίμαργα γατιά. Δηλαδή κι η δικιά μου λαίμαργη είναι. Μωρό έκανε σαν τρελή, έτρωγε τη δικιά της μερίδα και μετά πηγαινε και έμπαινε μέσα στο μπωλ του Disney για να αποτελειώσει το δικό του φαγητό. Εγώ ήμουν ανασφαλής γιατί είχα ξεχάσει πως είναι να έχεις μωρό και έτρεμα πάνω της. Αποτέλεσμα είχε γίνει τετράπαχη, την άκουσα από την κτηνίατρο που μας έκοψε την βρεφική τροφή άμεσα και μας έβαλε όρια. Τώρα βάσει του βάρους που ιδανικά πρέπει να έχει βάσει ηλικίας και σωματότυπου, της δίνω την ποσότητα που πρέπει. (Μια καλή συσκευασία τροφής γράφει απο πίσω πόσα γρ. πρέπει να δίνεις ημερησίως). Έχει επανέλθει η μικρή αλλά εξακολουθεί να είναι λαίμαργη. Βέβαια ξεχνιέται από το παιγνίδι γι' αυτό είναι σημαντικό να το ικανοποιεί το περιβάλλον του. Επίσης είναι σημαντικό να παίζεις μαζί του, έστω και 10 λεπτά κάθε βράδυ. Αυτά τα 10 λεπτά όχι μόνο θα ενισχύσουν την καλή ψυχολογία του, θα ενδυναμώσουν και το μεταξύ σας δέσιμο.
Πρόσεξες το γατάκι σου να επιχειρεί να φάει οτιδήποτε άλλο εκτός από τροφή;

Παράθεση

μαρλιν

Νεοφερμένος

H μαρλιν έγραψε στις 14:00, 30-05-17:

Ακριβως τα ιδια κανει και ο δικος μου.Μολις τελειωνει η μεριδα του τρεχει να αποτελειωσει και τη μεριδα της αλλης μου γατας.Προσπαθώ να κρατώ την διατροφή του ισσοροπημένη.Είδα οτι η royal εχει μια σειρα τροφής για λαίμαργες γάτες."Royal Canin Sterilised Appetite Control" λεγεται.Φωσφορο,μαγνησιο,νατριο είναι καλό τελικά να περιλαμβάνονται στη τροφή?
Ψαχουλευει πολυ στη κουζινα,σκουπιδια ή και νεροχυτη καμιά φορα.Δεν έχει επιχειρήσει να φάει κάτι άλλο όχι.Τωρα που το σκεφτομαι καμιά φορά που του βιδώνει μασουλάει-καταπίνει κόλλα.Εννοώ κολλητικές σκληρές ταινίες ή σελοτέιπ.Εχεις όμως καμιά σχεση αυτο?

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 00:58, 31-05-17:

Κι εμενα ετσι κανει παιδια... εχω απηυδησει.
Και δεν ειναι οτι δεν τρωει...και περισσοτερο του δινω απ' οσο μου εχει προτεινει ο γιατρος.
Επισης, ποτε-ποτε του βαζω και ελαιολαδο μεσα στις κροκετες.
Ισως επειδη ειναι εγκλειστο; απο βαρεμαρα δηλαδη; ποιος ξερει..

Παράθεση

μαρλιν

Νεοφερμένος

H μαρλιν έγραψε στις 19:51, 31-05-17:

Μετα απο 3 χρόνια που τον παρατηρώ θεωρώ ναι,πως ειναι βαρεμαρα.Γιατι όταν ασχολούμαι μαζί του ή παίζει με την άλλη μου γάτα τότε δεν ζητάει φαγητό.Νομίζω οτι ο εγκλεισμός δεν του επιτρέπει να αναζητήσει τροφή-ενεργοποιηθεί(τρέξιμο,σκαρφάλωμακλπ) και αυτό ίσως τον κάνει να βαριέται.Και αν δεν βαριεται με αυτό και ενεργοποιείται με παιχνιδια κλπ ,μπορει να βαριέται με το γεγονός οτι είναι περιορισμένος και δεν έχει να εξερευνησει κάτι.Πάντως,μπορεί σε κάθε γατα να εκδηλωνεται διαφορετικα η βαρεμαρα,σε άλλες σε λαιμαργία και σε άλλες σε πολυ ύπνο.Ωστόσο μια καλή τροφή όμως δεν αρκεί,ακόμα και αν περιοριστούν οι λαιμαργίες.Ισως όλο αυτό ειναι ψυχολογικό,οπότε κράτα τη γάτα σου ενεργή όσο και όπως μπορείς.Αυτο νομίζω ειναι το βασικότερο για τα σπιτογατάκια

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Demetra

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους