Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,634 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 362 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτες και διαμέρισμα

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 21:52, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κατερίνα
Βρε Μιμίκα, τι λυπημένο βλέμμα έχει ο Φρου σε αυτή τη φωτό....
Τώρα που το είπες το πρόσεξα...ποιός ξέρει τι να σκεφτόταν εκείνη την ώρα...
Πάντως είναι πολύ εκφραστικά τα μάτια του και η μουσουδίτσα του γενικά..Τον καταλαβαίνω αμέσως όταν τσαντίζεται ή ζηλεύει ή έχει κέφια..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marfot75
H marfot75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πάρα πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H marfot75 έγραψε στις 23:04, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από mimikaki
Τώρα που το είπες το πρόσεξα...ποιός ξέρει τι να σκεφτόταν εκείνη την ώρα...
Πάντως είναι πολύ εκφραστικά τα μάτια του και η μουσουδίτσα του γενικά..Τον καταλαβαίνω αμέσως όταν τσαντίζεται ή ζηλεύει ή έχει κέφια..
Είναι πολύ γλυκούλης ο Φρουνάκης!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 23:08, 05-09-07:

Πραγματικα, σε εκεινη την φωτο εχει ενα υφος Να ζει κανεις η να μη ζει! Ιδου η απορια! Αχου μωρε, τι γλυκουλη!!

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 23:12, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από marfot75
Είναι πολύ γλυκούλης ο Φρουνάκης!!!!!!

Ευχαριστούμε

Είναι και πολύ καλό γατάκι σε χαρακτήρα...Τον αγαπώ πολύ!

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 00:40, 06-09-07:

Πραγματικα εκφραστικος!!!

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitsoyla
H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 08:32, 06-09-07:

mimikaki , νομίζω ότι ο ντομένικο μόλις μεγαλώσει θα είναι ίδιος με τον δικό σου!

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 11:21, 06-09-07:

Ναι μοιάζει πολύ!! Τι γλυκό γατάκι

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitsoyla
H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 11:25, 06-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από mimikaki
Ναι μοιάζει πολύ!! Τι γλυκό γατάκι

δεν έχουμε βέβαια της ματάρες του δικού σου , αλλά ελπίζουμε να έχουμε την κορμοστασιά του

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 11:35, 06-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από kitsoyla
δεν έχουμε βέβαια της ματάρες του δικού σου , αλλά ελπίζουμε να έχουμε την κορμοστασιά του
Έιμαστε λιγάκι παχουλοί αλλά εντάξη

Παράθεση

kaitikati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kaitikati
. Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O kaitikati έγραψε στις 12:12, 07-05-08:

Παιδιά έχω μεγάλο πρόβλημα, πιο πολύ ηθικής φύσεως.
Εδώ και 2,5 σχεδόν χρόνια που έχω υιοθετήσει τον λευτέρη και την κούκη τα πράγματα βαίναν καλώς. Ώσπου να μπει η άνοιξη και να ευωδιάσουν τα λουλούδια.!

Το θέμα είναι πως νιώθω φοβερές τύψεις που έχω "κλειδώσει" ουσιαστικά 2 ζωντανά σε ένα διαμέρισμα 50τμ στο περιστέρι, με αφορμή βεβαίως την μεγάλη μου αγάπη για εκείνα και θέλοντας να τα σώσω από τους δρόμους, από την άλλη όμως τέτοια εποχή είναι πολύ ανήσυχα, βαριούνται, τρώνε και παχαίνουν, δεν έχουν την σβελτάδα τους και ό,τι το να κρατάς 2 γατιά σε ένα διαμέρισμα συνεπάγεται.

Έχω ψάξει άπειρες φορές να βρω σπίτι έστω με κήπο ή κάποιου τύπου αυλή, η οποία να έχει κάποιες προδιαγραφές για να μην τρέμω ότι θα φύγουν στον δρόμο ή οτιδήποτε αλλά τζίφος. Στην αθήνα ζούμε..

Και στο μεταξύ τυραννιέμαι γιατί το βλέπω πως κι εκείνα όσο καλά κι αν δείχνουν τις περισσότερες ώρες της μέρας, υπάρχουν εκείνες οι φορές που θα θέλανε να τρέξουν, να κυνηγήσουν και ό,τι υπαγορεύει η φύση τους και αντ'αυτού νιαουρίζουν με παράπονο σαν να λένε, τώρα καλό μας έκανες?

Ξέρω πως πολλοί από σας θα πείτε ότι δεν γίνεται αλλιώς για τους γνωστούς λόγους, αλλά και πάλι νιώθω να πελαγώνω και στεναχωριέμαι τόσο που καμιά φορά σκέφτομαι, σκέφτομαι όμως μόνο, να βρω κάποιο κτήμα που μαζεύουν ζώα να τα δώσω να είναι κοντά στην φύση αν μη τι άλλο. Αλλά και πάλι δεν πρόκειται να το κάνω..

Εσείς γενικώς που βρίσκεστε σε αυτήν την κατάσταση πώς την παλεύετε?

Σημειωτέον ότι το σπίτι έχει 2 μικρά μπαλκόνια και βγαίνουν κυριως στο πίσω αλλά τι να σου κάνει και το μπαλκονάκι όταν δεν πας να μυρίσεις το λουλουδάκι ή όταν δεν ξύσεις τα νυχάκια σου σε ένα δεντράκι?? (σαν γάτα μιλάω τώρα)!

Ελπίζω να μην σας κούρασα....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 12:17, 07-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από kaitikati
Παιδιά έχω μεγάλο πρόβλημα, πιο πολύ ηθικής φύσεως.
Εδώ και 2,5 σχεδόν χρόνια που έχω υιοθετήσει τον λευτέρη και την κούκη τα πράγματα βαίναν καλώς. Ώσπου να μπει η άνοιξη και να ευωδιάσουν τα λουλούδια.!

Το θέμα είναι πως νιώθω φοβερές τύψεις που έχω "κλειδώσει" ουσιαστικά 2 ζωντανά σε ένα διαμέρισμα 50τμ στο περιστέρι, με αφορμή βεβαίως την μεγάλη μου αγάπη για εκείνα και θέλοντας να τα σώσω από τους δρόμους, από την άλλη όμως τέτοια εποχή είναι πολύ ανήσυχα, βαριούνται, τρώνε και παχαίνουν, δεν έχουν την σβελτάδα τους και ό,τι το να κρατάς 2 γατιά σε ένα διαμέρισμα συνεπάγεται.

Έχω ψάξει άπειρες φορές να βρω σπίτι έστω με κήπο ή κάποιου τύπου αυλή, η οποία να έχει κάποιες προδιαγραφές για να μην τρέμω ότι θα φύγουν στον δρόμο ή οτιδήποτε αλλά τζίφος. Στην αθήνα ζούμε..

Και στο μεταξύ τυραννιέμαι γιατί το βλέπω πως κι εκείνα όσο καλά κι αν δείχνουν τις περισσότερες ώρες της μέρας, υπάρχουν εκείνες οι φορές που θα θέλανε να τρέξουν, να κυνηγήσουν και ό,τι υπαγορεύει η φύση τους και αντ'αυτού νιαουρίζουν με παράπονο σαν να λένε, τώρα καλό μας έκανες?

Ξέρω πως πολλοί από σας θα πείτε ότι δεν γίνεται αλλιώς για τους γνωστούς λόγους, αλλά και πάλι νιώθω να πελαγώνω και στεναχωριέμαι τόσο που καμιά φορά σκέφτομαι, σκέφτομαι όμως μόνο, να βρω κάποιο κτήμα που μαζεύουν ζώα να τα δώσω να είναι κοντά στην φύση αν μη τι άλλο. Αλλά και πάλι δεν πρόκειται να το κάνω..

Εσείς γενικώς που βρίσκεστε σε αυτήν την κατάσταση πώς την παλεύετε?

Σημειωτέον ότι το σπίτι έχει 2 μικρά μπαλκόνια και βγαίνουν κυριως στο πίσω αλλά τι να σου κάνει και το μπαλκονάκι όταν δεν πας να μυρίσεις το λουλουδάκι ή όταν δεν ξύσεις τα νυχάκια σου σε ένα δεντράκι?? (σαν γάτα μιλάω τώρα)!

Ελπίζω να μην σας κούρασα....
Αν το πρόβλημα είναι το λουλουδάκι και το δεντράκι, γιατί δεν βάζεις καμιά γλάστρα; Όσο για την ανία που νιώθουν, όλες οι γάτες το έχουν αυτό είτε ζουν έξω είτε μέσα. Βλέπω και τις γάτες τις γειτονιάς μου, όλο ξάπλα και ύπνο είναι... Μην ανησυχείς και μην έχεις τύψεις. Από τη στιγμή που είναι δυο γάτες, έχουν τρόπο να διασκεδάζουν όταν θέλουν. Μπορείς, πάντως, να τους ξυπνάς το ενδιαφέρον με διαφορετικά παιχνίδια ώστε να μένουν σε εγρήγορση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lionesse

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lionesse
H Lionesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H Lionesse έγραψε στις 12:24, 07-05-08:

Ιδανικές συνθήκες δεν υπάρχουν πια. Ούτε για τα ζωάκια αλλά ούτε και για μας. Το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό που λες, αλλά αμέσω μετά σκέφτομαι πως ο δικός μου βρέθηκε λίγων ημερών στα σκουπίδια. Δεν είχε καμία τύχη αν δεν φώναζε δυνατά, πράγμα που ευτυχώς έκανε.

Σκέψου μόνο πως σε λίγα χρόνια, αν δεν συμβαίνει ήδη, θα υπάρχουν παιδιά που θα πιστεύουν ότι το αυγό βγαίνει από μηχανή και δεν θα έχουν δει ποτέ στη ζωή τους κότα ζωντανή και "αλανιάρα". Σκέψου πως πια δεν ξέρουμε την πραγματική γεύση των λαχανικών, παρά μασουλάμε κάτι χάρτινα σκευάσματα που μοιάζουν για μαρούλια ή για λάχανα. Και πότε ήταν η τελευταία φορά που μυρίσαμε ΟΛΟΙ μας άγριολούλουδο? Όλοι παρηγοριόμαστε με κάποιο γιασεμί στο μπαλκόνι, υποκατάστατο της φύσης που καταστρέψαμε.

Μην έχεις αμφιβολίες, κάνεις ότι καλύτερο μπορείς και τα γατάκια σου και είμαι σίγουρη πως το ξέρουν και το νιώθουν :up:

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:27, 07-05-08:

Σε καταλαβαίνω 1000000%!!!! γιαυτό και13 χρόνια τώρα που ζω στην Αθήνα πέρσι τον Σεπτέμβρη πήρα γάτα... Ενώ έχω μεγαλώσει ΜΕΣΑ στις γάτες αλλά φυσικά σε χωριό!!!

Εγώ απλά λέω στον εαυτό μου....
....... Αν ΔΕΝ το είχα ¨κλείσει" σε διαμέρισμα θα ήταν απλά ΝΕΚΡΟ τώρα.... Τον έχω απο 1 μηνός και γι αυτόν ο ΚΟΣΜΟΣ είναι το διαμέρισμά μου και το μπαλκόνι...(65τμ).

.. Το πάσχα τον πήρα στο χωριό μας... σε πληροφορώ τον είχα 5 μέρες στο δωμάτιό μου... την 2η μέρα εξερεύνησε απλά ολο το υπόλοιπο σπίτι και αυτό γιατί επαιζε με τις άλλες γάτες μου. ΕΞΩ δεν έκανε ΟΥΤΕ νύξη να βγει.. καθόταν στο παράθυρο και κοίταγε....

Πηγα να τον βγάλω έξω αλλά ΔΕΝ ήθελε... κοκάλωσε. Σίγουρα αν καθόμουν κανένα μήνα, θα συνήθισε και θα ήθελε να βγει και έξω... Αλλά οταν ΔΕν το ξέρουν το έξω δεν τους λείπει...

Μην σκέφτεσαι σαν άνθρωπος ή σαν γάτα εξοχής.....
Δυστυχώς ΕΔΩ στις μεγαλουπόλεις.... ΕΤΣΙ σώζουμε τα γατάκια... και είμαι σίγουρη οτι καλοπερνάνε μαζί μας!!!

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 12:52, 07-05-08:

Κακά τα ψέματα, δεν γίνεται διαφορετικά. Αν θέλεις να τα σώσεις και να τους προσφέρεις μια καλή ζωή (με τα δικά μας μέτρα βέβαια, αλλά και αντικειμενικά αν το δεις, ζουν και περισσότερο και υπό καλύτερες συνθήκες) πρέπει να τα περιορίσεις. Πόσες φορές δεν διαβάσαμε εδώ μέσα για γατούλες που ζούσαν σε αυλές, όπως λες κι εσύ, και τις δηλητηρίασαν οι "λατρεμένοι" γείτονες, οι υπεράνω πάσης υποψίας. Για να μην πω για τα πτώματα που έχουμε μαζέψει κατά καιρούς από μπροστά από τα σπίτια μας. Η μαμά μου έχει αυλή, μένει ψηλά στην Πετρούπολη και ο Σεβάχ μας δεν βγήκε ποτέ έξω, ούτε καν με συνοδεία, κι όταν αυτός μας άφησε για να πάει στο Ουράνιο Τόξο, τα τρια γατιά που βρήκε πεταμένα, δεν διανοήθηκε να τα κρατήσει στην αυλή, αλλά στο διαμέρισμα. Ακόμη κι αν οι γείτονες δεν τα πειράζουν τα γατιά μας, τα αυτοκίνητα πολλές φορές επιταχύνουν όταν "συναντήσουν" γάτα, κι αυτό μου το είχε πει κάποτε ΚΑΙ ταξιτζής (ας μην το θυμάμαι, ήμουν και μικρή και δεν ήξερα τι μπορούσα να του κάνω, μόνο να τον πνίξω σκέφτηκα...)

Οπότε, άσε τα διλήμματα, καλά κάνεις και τα έχεις μέσα, πάρε ένα ονυχοδρόμιο να το έχουν σαν δεντράκι, αν έχει και όροφο θα παίζουν πολύ μαζί του, και μην σε νοιάζει τίποτε. Και ο ήλιος τα βλέπει για να κάνουν τις ηλιοθεραπείες τους και τις τεμπελιές τους, και όλα τα καλά τους έχουν, συν μπαλκονάκι για να τα λένε και με τις "απ'έξω" γάτες. Φύτεψε και χορταράκι ειδικό για γάτες και αγάπα τα τρελλά. Θα το εκτιμήσουν Μόνο, αν δεν τα έχεις στειρώσει, λέω αν, κάνε τους τη χάρη και απάλλαξέ τα κι από αυτή τη δύσκολη κατάσταση, για να μην τα "ψαρέψεις" από κάτω καμιά μέρα.

Παράθεση

kaitikati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kaitikati
. Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O kaitikati έγραψε στις 13:12, 07-05-08:

ευχαριστώ βρε παιδιά! με κάνατε και νιώθω καλύτερα.. λουλούδια αρχίζω και τα γεμίζω σιγά σιγά τα μπαλκόνια γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο. μόνο ο λευτέρης με παιδεύει λίγο γιατί την έχει δει ακροβάτης και πηδάει το διαχωριστικό 1,5 μέτρο ύψος να περάσει στο απέναντι μπαλκόνι και διαμέρισμα όπου αν γίνει αυτό την έβαψε γιατί οι διπλανοί μόνο σφαλιάρες δεν παίζουν, περιπτωσάρα... σημειωτέον ότι είμαστε και στον 3ο όροφο. έβαλα καινούργια καλαμωτή 2 μέτρα, μια αηδία το μπαλκόνι αλλά τι να του κάνω?! ουφ! επίσης είναι και τα 2 στειρωμένα, με την μικρή δεν έχω πρόβλημα, δώστης καναπέ και κρεβάτι και δεν θέλει τίποτα άλλο στη ζωή της, με τον μεγάλο τα έχω φτύσει... ααααααχ! παρόλα αυτά τα λυπάμαι.. ονυχοδρόμιο θα πάρω, έχετε καμιά καλή ιδέα, τί τύπου, πού, τιμές κλπ??! Ευχαριστώ κια πάλι! :up:

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:19, 07-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από kaitikati
ονυχοδρόμιο θα πάρω, έχετε καμιά καλή ιδέα, τί τύπου, πού, τιμές κλπ??! Ευχαριστώ κια πάλι! :up:
Τα περισσότερα πετ σοπ έχουν, ή μπορούν να σου φέρουν. Υπάρχουν από μικρά (που τα κρεμάς στον τοίχο) και μπορεί να κάνουν από 10 ευρώ, μέχρι ΤΕΡΑΣΤΙΑ που φτάνουν ως το ταβάνι και κοστίζουν βέβαια ανάλογα. Αν έχεις όρεξη για χάζεμα, δες αυτό το θέμα, παρουσιάζονται πολλά νυχοδρόμια.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 13:20, 07-05-08:

Το θέμα συγχωνεύτηκε, επειδή ξαναυπήρχε...
Αν θές διάβασε τις προηγούμενες σελίδες για το μπαλκόνι.. κλπ κλπ.. Αν κάνεις και μια αναζήτηση στο φόρουμ θα βρείς και λύσεις για μπαλκόνι.

Τώρα για ονυχοδρόμια πανε απο 15? μεχρι ΄200 και βάλε... Εξαρτάται το μέγεθος...

Ένα μέτριο προς μικρό κοστίζει περίπου γύρω στα 30? και ανεβαίνουμε....
(Σκέψου το καλά.. γιατί μπορεί να το πάρεις και άδικα.... )

Τα πουλάνε σε pet shop. (Αν θές προτίμησε αυτά που ΔΕΝ εμπορεύονται ζώα)

Παράθεση

kata

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kata
Ο kata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O kata έγραψε στις 20:34, 23-10-09:

Πολλοι γατακηδες ζουμε σε διαμερισμα (συμπεριλαμβανομαι κ εγω σε αυτους) κ εχουμε τα γατια μας εσωκλειστα γιατι δεν εχουμε ακαλυπτο η μενουμε σε οροφο.Κανουμε οτι μπορουμε για να ειναι ευτυχισμενα τα γατια μας,ομως τελικα τους στερουμε ενα δικαιωμα τους-την ελεθερια τους ,ετσι το σκεφτομαι τα τελευταια χρονια ,βεβαια δε μπορω ουτε καν να φανταστω να αφησω τη γατα μου στο δρομο.Ποια η αποψη σας γυρω απο το ζητημα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

SOFIA dhlav

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SOFIA dhlav
H SOFIA dhlav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H SOFIA dhlav έγραψε στις 20:56, 23-10-09:

Καλωσήρθατε και οι τρείς σας!!
γνώμη μου είναι οτι τα γατάκια είναι μια χαρά στο σπίτι και έχουν και ελευθερία..δεν νομίζω οτι είναι ελευθερία αυτά που βιώνουν καθημερινά τα αδεσποτάκια να κινδυνεύουν απο χίλια δύο(αμάξια,κρ΄υο,πείνα,φόλες....)τα δικά σου είναι άρχοντεςΝα τα χαίρεσαι και συγχαρητήρια που τα έσωσες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

sardelazz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sardelazz
H sardelazz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H sardelazz έγραψε στις 14:20, 22-07-10:

για το σαμαρακι παντως αν κανουν αποτομα πισω,αν τρομαξουν απο κατι,ανετα αποδεσμευονται επειδη δεν εχουν κλειδα ! την ειχα δεμενη στο μπαλκονι ενω ειχα την ηλεκτρικη σκουπα,κατι εγινε και τρομαξε και να τη με αποτομη κινηση πισω,βγηκε απ το σαμαρακι

Παράθεση

Giannis-Stella

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giannis-Stella
H Giannis-Stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Giannis-Stella έγραψε στις 17:39, 09-10-16:

Γεια σας, συγχαρητηρια για το forum σας.Εχουμε διαβασει πολλες χρησιμες πληροφοριες και θα θελαμε την γνωμη σας για την γατουλα μας.Μενουμε στην Αθηνα και τα καλοκαιρια ερχομαστε διακοπες στο εξοχικο μας σπιτι σε νησι.Τα τελευται 4 χρονια ερχεται μια τριχρωμη γατουλα και οσο ειμαστε εκει μενει στον κηπο μας.Τον υπόλοιπο χρονο ζει ελευθερη και τρωει σε ενα γειτονικο σπιτι συνηθως και κοιμαται στην αυλη τους.H γατούλα αυτη ειναι η Κλαιρη μας την οποια αγαπαμε πολυ και την φροντιζουμε οσο μπορουμε το λιγο διαστημα που την βλεπουμε.Εχει γεννησει πολλες φορες αλλα οπως συμβαινει με τις αδεσποτες γατες λιγα γατακια της ζουνε.Αλλα τα επνιξαν γατοι οταν ηταν μωρα και αλλα τα πατησε αυτοκινητο η πεθαναν.
Θελαμε να την παρουμε στην Αθηνα αλλα σκεφτομαστε οτι δεν θα μπορει να συνηθισει τη ζωη σε διαμερισμα και θα ειναι δυστυχισμενη.
Φετος που ηρθαμε τον Ιουλιο η Κλαιρη ηταν αγνωριστη.Ηταν παλι εγκυος πολυ αδυνατισμενη, εβηχε και ειχε δερματικα προβληματα και αφυδατωση.
Αφου της δωσαμε ειδικη τροφη συνηλθε καπως και γεννησε 5 πανεμορφα γατακια στην αυλη μας μεσα στο κρεβατακι της.Στην γεννα μας ηθελε συνεχεια διπλα της...ηταν μια συγκλονιστικη εμπειρια.Αφου περασε ενα διαστημα μετα την γεννα πηρε πολλες μερες αντιβιωση καναμε εξετασεις και τωρα ολα ειναι καλα.
Τωρα σκεφτομαστε παλι μηπως την παρουμε μαζι μας στην Αθηνα μαζι με ενα παιδακι της και θελουμε την γνωμη σας για τα εξης:
Εχουμε διαβασει οτι οι τριχρωμες γατες δυσκολα συνηθιζουν σε διαμερισμα
Στο μπαλκονι μας στην Αθηνα εχουμε πολλα φυτα και θα μπορει να βγαινει υπο την επιβλεψη μας.
Φοβομαστε μηπως της λειπουν τα παιδια της αν την παρουμε στην Αθηνα κ παθει καταθλιψη.Τα γατακια τωρα ειναι 3 μηνων και ακομη τα θηλαζει αν και τρωνε τα παντα.
Θα μπορεσουν να επιβιωσουν μονα τους?
Ευχαριστουμε εκ των προτερων για την βοηθεια σας και ελπιζουμε να μην σας κουρασαμε πολυ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 18:29, 09-10-16:

Καλησπέρα και καλώς ήρθατε!! Αυτό με την δυσκολία των τρίχρωμων γατιών -που είναι πάντα θηλυκά - να συνηθίσουν τη ζωή στο διαμέρισμα ομολογώ πως δεν το γνώριζα .
Στη θέση σας δεν θα την έπαιρνα από το νησί , τουλάχιστον τώρα . Καταλαβαίνω ότι είναι φιλικό το περιβάλλον για αυτην , οπότε αρχικώς θα σκεφτόμουνα τη στείρωση της και θα την άφηνα μαζί με όλα της τα μωρά εκτός και αν τα υπόλοιπα μπορούσαν να αποκτήσουν σπίτια και αυτά .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:11, 09-10-16:

Καλησπέρα κι από μένα.
Μπορώ να σε βεβαιώσω από την μέχρι τώρα πείρα μου πως αυτό που σου είπαν δεν ισχύει. Είχα συνολικά 3 τρίχρωμες γατούλες και το μόνο που έμαθα από κτηνίατρο (που σημαίνει πως είναι βάσιμο), είναι ότι οι τρίχρωμες γατούλες είναι πιο δυνατές βιολογικά και κατά συνέπεια ζουν και περισσότερο. Κάτι που διαπίστωσα και μόνη μου με την μεγάλη μου γατούλα που είναι τρίχρωμη και έχει κλείσει τα 20.
΄Ολες οι γάτες, όσο ελεύθερες και να ζούσαν, μπορούν με υπομονή και βέβαια βοηθώντας και ο χρόνος, να συνηθίσουν να ζουν αποκλειστικά μέσα σε σπίτι.
Βέβαια θα ήταν ιδανικό γι' αυτήν να την στειρώνατε για να σταματήσει να γεννάει γιατί αυτό την καταπονεί. Ακόμα και αν μείνει στο νησί θα την βρίσκατε σε σημαντικά καλύτερη κατάσταση κάθε καλοκαίρι που θα πηγαίνατε.
Τα γατάκια της είναι αρκετά μεγάλα για να μείνουν μόνα τους, άλλες γάτες τα αφήνουν αρκετά νωρίτερα. Οπότε η δική μου συμβουλή είναι να την πάρετε μαζί με το μωράκι της.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,581 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:19, 09-10-16:

Καλησπέρα και καλωσήρθατε στην παρέα μας

Ομολογώ δεν έχω ακούσει μέχρι τώρα οτι οι τρίχρωμες γάτες έχουν τέτοιο θέμα. 'Οπως και να'χει, η δική μου γνώμη είναι να την πάρετε τη γατούλα με ένα της παιδάκι στην Αθήνα στο διαμέρισμα. Μπορεί να της "κακοφανεί" λίγο στην αρχή, αλλά οι γάτες προσαρμόζονται σχετικά εύκολα σε καινούργιο περιβάλλον, πόσο μάλλον που θα έχει κι ένα από τα παιδάκια της μαζί, πράγμα που θα κάνει πολύ πιο εύκολη τη μετάβαση από το "έξω" στο "μέσα".
Έτσι, κι εκείνη θα είναι προστατευμένη και εσείς - που την αγαπάτε και το θέλετε πολύ - χαρούμενοι που θα την έχετε κοντά σας.
Όσο για τα υπόλοιπα αδερφάκια, είναι σε ηλικία που μπορούν να ανεξαρτητοποιηθούν (δεν μοιάζουν καθόλου με τις ανθρώπινες οικογενειακές σχέσεις) και να αρχίσουν τη δική τους ξεχωριστή ζωή στο νησί.
Προχωρήστε το λοιπόν κι εύχομαι όλα καλά να πάνε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 09-10-16 στις 19:29. Αιτία: προσθήκη εικονιδίου
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannis-Stella

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giannis-Stella
H Giannis-Stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Giannis-Stella έγραψε στις 19:20, 09-10-16:

Καλησπερα Βασω και ευχαριστουμε πολυ για την απαντηση σου.Προσπαθούμε δυο χρονια να την εμβολιασουμε και να την στειρωσουμε αλλα την πετυχαινουμε σε προχωρημενη εγκυμοσυνη.Φετος ετυχε και μειναμε αρκετο καιρο στο νησι και την βοηθησαμε με την υγεια της.Τωρα θελουμε να την παρουμε στην Αθηνα και να γινει η στειρωση εκει μια και πρεπει να επιστρεψουμε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:24, 09-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Giannis-Stella
Καλησπερα Βασω και ευχαριστουμε πολυ για την απαντηση σου.Προσπαθούμε δυο χρονια να την εμβολιασουμε και να την στειρωσουμε αλλα την πετυχαινουμε σε προχωρημενη εγκυμοσυνη.Φετος ετυχε και μειναμε αρκετο καιρο στο νησι και την βοηθησαμε με την υγεια της.Τωρα θελουμε να την παρουμε στην Αθηνα και να γινει η στειρωση εκει μια και πρεπει να επιστρεψουμε.
Θα έλεγα να το κάνετε χθες. ΄Οσο μένει εκεί κινδυνεύει να ξαναμείνει έγκυος πάλι.

Παράθεση

Juanna

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Juanna
H Juanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Juanna έγραψε στις 18:08, 10-02-18:

Καλησπέρα στην παρέα!

Όνομαζομαι Ιωάννα και είμαι καινούργιο μέλος του εξής forum. Είμαι 19 χρονών, φοιτήτρια στην Λαμία με πατρικό στην Αθήνα. Γενικά είμαι από τους πιο low profile φοιτητές που είμαι τις περισσότερες ώρες μες στο σπίτι (αν δεν είμαι στην σχολή φυσικά). Στο πατρικό μου στην Αθήνα φροντίζουμε επί 3 χρόνια τώρα περίπου μια ενήλικη πλέον γάτα, την Νία. Λέγοντας Αθήνα, εννοώ συγκεκριμένα Πόρτο Ράφτη, δηλαδή το γατί μένει επί 3 χρόνια (από μικρό) έξω από την μονοκατοικια μας, μες στην εξοχή. Δεν το έχουμε μέσα στο σπίτι λόγω ρητής άρνησης της μητέρας μου περί ζώων μέσα στο σπίτι. Με λίγα λόγια η ζωή της γάτας μου είναι όλη μέσα στον δρόμο και στην αυλή μας. Έχει κάνει τα εμβόλια του, είναι στειρωμένο και φυσικά το ταΐζουμε.
Σκέφτομαι όμως εδώ και καιρό πως εφόσον είναι πολύ ήρεμη από μικρή, δεν βγάζει ούτε νύχια και αφήνει να την χαιδέψουν ξένοι ίσως της αξίζει άλλη ζωή από αυτή που ήδη κάνει. Σκέφτομαι με λίγα λόγια να την πάρω μέσα στην μικρή γκαρσονιέρα μου στην Λαμία. Φοβάμαι στην σκέψη πως μπορεί κάποια στιγμή (και αν είναι ήδη πολύ έξυπνη και έχει μάθει πως να κινείται στον δρόμο) να την πατήσει κάποιο αμάξι. Δεν είναι λίγοι όσοι έχω δει να τρέχουν σαν παλάβοι έξω από το στενό μου στο Πόρτο Ράφτη. Από την άλλη όμως, είναι πως το σπίτι που μένω επί 1.5 χρόνο στην Λαμία το νοικιάζω, δεν ξέρω την άποψη πάνω σ' αυτό της σπιτονοικοκυράς, και το χειρότερο είναι πως δεν ξέρω αν με το που το φέρω θα καταστρέψει τα έπιπλα της γυναίκας επειδή 3 χρόνια έχει μάθει έξω να ξύνει τα νύχια της σε όποιο δέντρο βρει και ήδη είναι μεγάλη πλέον για να την εκπαιδεύσω όπως ένα μωρό γατί. Επιπλέον σκέφτομαι πως μπορεί να το πάρει πολύ άσχημα από τον άπειρο χώρο που την είχα να την βάλω μόνιμα σε μια μικρή γκαρσονιέρα όση φροντίδα και αν της δώσω. Προφανώς θα είναι και άλλα τόσα που πρέπει να λογαριάσω περί εξόδων και στο θέμα του καθαρισμού του σπιτιού με την γάτα θα χρειάζεται ακόμα πιο πολύ καθαρισμό. Αλλά όλα τα τελευταία δεν με επηρεάζουν τόσο πολύ όσο τα προηγούμενα. Γενικά είμαι σε δίλημμα. Και φυσικά εξαρτάται και από την γνώμη της σπιτονοικοκυράς πάντα.
Θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας περί αυτών και τι να περιμένω άμα πάρω την απόφαση να την φέρω Λαμία. Φυσικά και οι 2.5 ώρες διαδρομής Αθήνα-Λαμία είναι και αυτές ένα θέμα στο πως θα την επηρεάσει και δεν θα είναι η μόνη φορά που θα το κάνω αυτό αφού Χριστούγεννα-Πάσχα-Καλοκαίρι θα την φέρνω στο πατρικό μου σίγουρα.

Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:41, 10-02-18:

Καλησπέρα και καλώς ηρθες... Πρώτα από όλα να σου πω μπράβο που σκέφτεσαι να την πάρεις καθ να της δώσεις ασφάλεια και σπιτάκι... Η αλήθεια είναι πως όσο έξυπνο καθ να είναι ένα ζώο και όσο και να ξέρει από δρόμους ΠΆΝΤΑ υπάρχει κινδυνος και δυστυχώς αργά ή γρήγορα θα χάσει τη ζωή του (θα σου πω παράδειγμα γάτος της μιας αδελφής μου, υπέροχος, που ήξερε από δρόμους και ποτέ δεν απομακρυνοταν από το σπίτι, μόνο απέναντι και δίπλα πήγαινε για βόλτα, παρόλα αυτά ένα βράδυ ήταν στην άκρη του δρόμου και πέρασε ένας μα...κας με φορα, τον χτύπησε, φυσικά δε σταμάτησε και το γατί πέθανε!!!!)

Όσον αφορά τις ανησυχίες σου.... Ο νόμος επιτρέπει μέχρι 2 κατοικίδια στο σπίτι... Οπότε θεωρώ πως η σποιτονοικοκυρα σου δε θα έχει πρόβλημα (δε ξέρω βέβαια αν στο συμβόλαιο που έχεις υπογράψει αναφέρεται πουθενά για κατοικίδιο...τότε ίσως και ναι να έχεις θέμα... Κοίταξε το και δες τι έχετε υπογράψει...και στο φιναλε δε χρειάζεται καν να μάθει πως αποκτησες γάτα... Άλλωστε είναι τόσο αθόρυβα ζώα που κανείς δεν τα καταλαβαίνει ότι υπάρχουν στο σπιτι
Η γατούλα αφού έχει μάθει το έξω ίσως στην αρχή να γκρινιάζει λίγο και να θέλει να βγει... Όμως μην ανησυχείς, προσαρμοζονται εύκολα οπότε θα μάθει στη νέα της ζωή και θα συνηθίσει (μπορεί φυσικά να μην έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα από την αρχή)... Όπως και να έχει δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας... Όλα μαθαίνονται με το καιρο
Για τα έπιπλα τώρα... Θα πάρεις οπωσδήποτε ένα ονυχοδρομιο και θα μάθει να τα ξύνει εκεί... Θα την αφήσεις να το μυρίσει να το επεξεργαστεί και θα δεις... Θα το χρησιμοποιεί (υπάρχουν όρθια και σε στυλ χαλάκι... Άλλες θέλουν να τα ξύνουν οριζόντια και άλλα κάθετα...) αν έχει και κάποια θέση να κάθεται και να ρεμβαζει ακόμα καλύτερα... Υπάρχουν πάρα πολλά είδη στην αγορά... Φτηνά και ακριβά... Παρε οποίο σου κάνει κέφι και πιστεύεις ότι θα αρέσει και στη γάτα...
Τα έξοδα δεν είναι απαγορευτικά... 1 εμβόλιο κάθε χρόνο, και αποπαρασιτωσεις, ανά μήνα για τους ψύλλους και ανά 3 μήνες για τα ενδοπαρασιτα... Ττοφη και άμμο.... Σύνολο όλα μαζί χοντρικά 50 ευρώ (και φυσικά ανάλογα το τι τροφή θα επιλέξεις)....

Η μετακίνηση ίσως να είναι ένα θεματακι... Αν δεις πως είναι αγχωμένη στη γατοφορο, μπορείς να την σκεπασεις με μια πετσέτουλα... Αυτό θα την ηρεμήσει σίγουρα... Αν δεν λείπεις πολλές μέρες Χριστούγεννα, Πάσχα και καλοκαίρι ίσως θα μπορούσες να την αφήνεις στο σπίτι (έχοντας κάποιον φίλο που εμπιστεύεσαι για να πηγαίνει να της βάζει τροφή και νερό...) γενικά οι πολλές μετακινήσεις στρεσαρουν τις γάτες και γιαυτό είναι προτιμότερο να μένουν στο χώρο τους... Αν πάλι θέλεις να την παίρνεις μαζί σου, πιστεύω πως θα μάθει στον τρόπο ζωής σου...αυτά από μένα... Ας με συμπληρώσουν και οι άλλοι ή και να με διορθώσουν αν κάπου κάνω λαθος

Και πάλι μπράβο... Θα δεις πως όχι μόνο δε θα το μετανιώσεις αλλά πολύ γρήγορα θα θέλεις και δεύτερη - για να μη πω και τριτη
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,405 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:52, 10-02-18:

Καλη μου φιλη καλησπερα.Καταρχην αν δν εχεις υπογραψει συμβολαιο,ή στο συμβολαιο δεν αναφερεται οτι απαγορευονται τα κατοικιδια,ΠΟΥ ΠΑΛΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ να στο απαγορευει, πλεον με τον νεο νόμο,δεν εχεις κανεναν λογο να το πεις στην σπιτονοικοκυρα σου.Μην τους δινουμε παραπανω δικαιωματα απο οσα εχουν.Αν την ρωτησεις σαφως θα σου πει οχι,ενω δεν εχει αυτο το δικαιωμα.Ο νομος ειναι ξεκαθαρος .Κανενας δεν μπορει αν σου απαγορευσει να εχεις 2 μαλιστα γατες στα σιγουρα σπιτι σου.
Για τα επιπλα,παρε της ενα ονυχοδρομιο.ΟΚ καποια γατια γρατζουνανε επιπλα,ομως οχι ολα.
Για τα υπολοιπα σου απαντησε η φιλη μας η Δημητρα.
Μακαρι να την παρεις,διοτι καποια στιγμη εκει εξω θα την πατησει σιγουρα,και μετα θα εχεις τυψεις και θα λες γιατι δεν την πηρα.Ακου με που σου λεω.
Εννοειται βεβαια,θα εισαι αποφασισμενη.Δεν θα την αφησεις μετα ναι;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 23:46, 10-02-18:

Να μην πεις καλή μου ,καμιά κουβέντα,ο νόμος σε προστατεύει.
Κι εγώ νοικιάζω σε φοιτητές αλλά ποτέ δεν ζήτησα χαζομάρες.Μακάρι να είχαν κανένα ζωάκι,αλλά μπα.
Παράθεση

Juanna

Νεοφερμένος

H Juanna έγραψε στις 22:08, 14-02-18:

Καλησπέρα και συγνώμη που άργησα να απαντήσω!
Ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις σας!
Έχω κάποιες απορίες...Για αρχή άμα δω πως δεν ξύνεται στο ονυχοδρόμιο και ξύνεται σε κάποιο άλλο έπιπλο του σπιτιού τι κάνω; Όπως προανέφερα η Νία είναι 3 χρονών και ενήλικη πλέον οπότε δεν μπορεί να μάθει τόσο εύκολα όσο ένα μωρό γατάκι, και το θέμα είναι πως δεν είναι δικό μου το σπίτι και δεν μου φταίει σε κάτι η ιδιοκτήτρια. Επίσης, για το θέμα του καθαρίσματος, μαδάει πολύ και αν είναι να βλέπω παντού τρίχα ακόμα και στην κουζίνα θα το σκεφτώ ακόμα περισσότερο να την πάρω, αλλά αυτό περιορίζεται αν την χτενίζω στο μπαλκόνι 2-3 φορές την μέρα; Δεν έχω καμιά εμπειρία απο ζώα μες στο σπίτι και μπορεί να είναι οι ερωτήσεις μου λίγο κουλές
Επίσης είναι ένα μέρος στο φοιτητικό μου μικρό διαμέρισμα που έχω πολύμπριζο και καλώδια και φοβάμαι μην γίνει κάτι άμα τα βρει παιχνίδι με αυτά τι γίνεται;
Και βέβαια δεν θέλω να το μετανιώσω μετά και να την γυρίσω πίσω στο πατρικό μου, στην εξοχή γι αυτό θέλω πρώτα να το ζυγίσω από όλες τις πλευρές...Επίσης φοβάμαι (επειδή δεν μπορώ να κάνω αλλιώς εφόσον θα πηγαίνω στο πατρικό μου για πολλές μέρες κατα την διάρκεια των διακοπών θα πρέπει να την πέρνω μαζί και θα είναι πάλι έξω) μην ξεχάσει την ζωή στο δρόμο βολευόμενη στο διαμέρισμα και όταν γυρνάω πίσω να είναι πιο εύκολο να την πατήσει αμάξι.
Παράθεση

Juanna

Νεοφερμένος

H Juanna έγραψε στις 22:10, 14-02-18:

Έχω κάποιες απορίες...Για αρχή άμα δω πως δεν ξύνεται στο ονυχοδρόμιο και ξύνεται σε κάποιο άλλο έπιπλο του σπιτιού τι κάνω; Όπως προανέφερα η Νία είναι 3 χρονών και ενήλικη πλέον οπότε δεν μπορεί να μάθει τόσο εύκολα όσο ένα μωρό γατάκι, και το θέμα είναι πως δεν είναι δικό μου το σπίτι και δεν μου φταίει σε κάτι η ιδιοκτήτρια. Επίσης, για το θέμα του καθαρίσματος, μαδάει πολύ και αν είναι να βλέπω παντού τρίχα ακόμα και στην κουζίνα θα το σκεφτώ ακόμα περισσότερο να την πάρω, αλλά αυτό περιορίζεται αν την χτενίζω στο μπαλκόνι 2-3 φορές την μέρα; Δεν έχω καμιά εμπειρία απο ζώα μες στο σπίτι και μπορεί να είναι οι ερωτήσεις μου λίγο κουλές
Επίσης είναι ένα μέρος στο φοιτητικό μου μικρό διαμέρισμα που έχω πολύμπριζο και καλώδια και φοβάμαι μην γίνει κάτι άμα τα βρει παιχνίδι με αυτά τι γίνεται;
Και βέβαια δεν θέλω να το μετανιώσω μετά και να την γυρίσω πίσω στο πατρικό μου, στην εξοχή γι αυτό θέλω πρώτα να το ζυγίσω από όλες τις πλευρές...Επίσης φοβάμαι (επειδή δεν μπορώ να κάνω αλλιώς εφόσον θα πηγαίνω στο πατρικό μου για πολλές μέρες κατα την διάρκεια των διακοπών θα πρέπει να την πέρνω μαζί και θα είναι πάλι έξω) μην ξεχάσει την ζωή στο δρόμο βολευόμενη στο διαμέρισμα και όταν γυρνάω πίσω να είναι πιο εύκολο να την πατήσει αμάξι.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 06:24, 15-02-18:

Αρχική Δημοσίευση από Juanna
Καλημέρα.... Ας τα πάρουμε με τη σειρά....
Ονυχοδρομιο... Θα αγοράσεις και ένα catnip σπρέι που ελκύει τις γάτες, παρά πολλά παιχνίδια τους έχουν μέσα αυτό το βότανο για να τα παίζουν οι γάτες, και αν δεις πως δε το χρησιμοποιεί θα το ψεκασεις λίγο για να τραβήξει τη γάτα.... Μπορείς ακόμα ακόμα να αγοράσεις και αυτό το υλικό του Ονυχοδρομιου, ας με βοηθήσει κάποιος γιατί δε θυμάμαι τι είδος σχοινιού είναι!!!! και να καλύψεις το ένα πόδι απο το τραπέζι σου.... Οικονομικά και γρήγορα έχεις φτιάξει μόνη σου το δικό σου ξυστηρι ... Πάντως μην ανησυχείς γιατι οι γάτες μαθαίνουν πολύ γρήγορα... Ενα όχι να πεις και το έχουν πιάσει το μήνυμα...
Θέμα Τρίχες...... Εδώ δε θα πω ψέματα... Τρίχες θα υπάρχουν... Όπως και εσύ μπορεί να μαδάς στα μαλλιά έτσι και οι γάτες το ίδιο.. Και υπάρχει η εποχή που αλλάζουν τρίχωμα και είναι πιο έντονο... Μια καλή τροφή και χτένισμα βοηθάει αλλά δεν εξαλείφει εντελώς το πρόβλημα... Οπότε σκέψου πολύ καλά πριν κάνεις οτιδήποτε...
Πολυπριζο και καλώδια.... Επειδή είναι ενήλικη θα έλεγα πως δεν θα έχεις θέμα... Εφοδίασε την με παιχνίδια που να της εξαπτουν την φαντασία και την περιέργεια και δεν θα ασχολείται με τα καλώδια...
Πατρικό... Σαφώς και αν μάθει μέσα στην ασφάλεια του σπιτιού θα είναι πιο επιρρεπής στους κινδύνους ύστερα... Το να μένει μέσα στο σπίτι των γονιών σου δε παίζει καθόλου??? Αυτή θα ήταν η πιο σωστή και ασφαλής λύση....
Και δε θυμάμαι.... Στειρωση έχει γίνει?? Αν όχι στειρωσε την γιατί έχει αρχίσει και η περίοδος αναπαραγωγης.... Σόρυ σόρυ... Είδα πως είναι ήδη στειρωμενη... Ξεχνάω παιδιά τι να κάνω??? Έχω και μια ηλικια

Όπως και να έχει η γάτα σου θα μάθει γρήγορα, μην ανησυχείς για αυτό... Εσύ θα πρέπει να τα ζυγίζεις όλα πάρα πολύ καλά πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε κίνηση γιατί όπως ήδη ανέφερες θα είναι κρίμα μετά να την αφήσεις ξανά έξω βλέποντας πως δεν μπορείς να ανταπεξελθεις τελικά ...

Για μένα πάντως το μεγάλο και ΜΌΝΟ πρόβλημα είναι οι τρίχες... Αν δεν μπορείς να τις βλέπεις στο κρεβάτι σου ή στα ρούχα σου, να τις αντέξεις, να τις υπομενεις και αν είσαι "μανιακή" με την καθαριότητα τότε μάλλον δε θα μπορείς να την βάλεις στο διαμέρισμα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 15-02-18 στις 07:10.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,405 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:43, 15-02-18:

Εμπεριστατωμενη σε ολα η απαντηση της φιλης μας της Δημητρας!Να προσθεσω μονο για ις τριχες,οτι υπαρχουν αυτοκολλητα ρολακια στα σουπερμαρκετ ακριβως για τις τριχες,που κανουν πολυ καλη δουλεια.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:58, 16-02-18:

Με τις τρίχες υπάρχει ένα θέμα αλλά όχι και τόσο τραγικό.Πολλές γατούλες επιλέγουν να κάθονται στο ίδιο σημείο.Εκεί βάζουμε ένα κουβερτάκι και έτσι περιορίζεται το πρόβλημα.Τα ρολάκια κάνουν πολύ καλή δουλειά αλλά στην τελικά όταν αγαπάμε κάτι πολύ παραβλέπουμε και κάποια ''ίσως'' μείον.Τίποτα δεν θα βρούμε τέλειο κι αν θέλουμε να βρούμε κουσούρια σίγουρα όλοι θα έπρεπε να γίνουμε ασκητές και μάλιστα στυλίτες
Μιά χαρά θα τα πάτε με το γατουλίνι κι αν τα βάλεις στη σειρά ,τα υπέρ είναι πολύ περισσότερα από τα κατά.Και μόνο που θα ανέβει η ψυχολογία σου ,θα εισπράξεις πολλή αγάπη και χάδια .
Παράθεση

Juanna

Νεοφερμένος

H Juanna έγραψε στις 21:13, 16-02-18:

Γεια σας και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Μου λύθηκαν πολλές απορίες!

Το θέμα με τις τρίχες τώρα που το αναλύσαμε λίγο περισσότερο δεν θα έλεγα πως είναι τόσο τραγικό..Μανιακή με το καθάρισμα δεν είμαι. Απλά μπορώ να την χτενίζω 2-3 φορες την μέρα, ρολάκια, καλή τροφή και το σπιτάκι της που μπορεί να κάθετε συνήθως και να συσορεύεται εκεί η τρίχα της και αν μπορεί να μάθει να κοιμάται εκεί αν το ψεκάσω και με catnip σπρέι. Και πιστεύω πως θα το συνηθίσω μετά από κάποια στιγμή, διότι τρίχα με γάτα μες στο σπίτι καθόλου δεν γίνεται να μην υπάρχει.
Τώρα με το θέμα του πατρικού όταν πηγαίνω δεν μπορώ να κάνω και πολλά..Η μητέρα μου ρητά δεν θέλει ζώα ελεύθερα μες στο σπίτι. Εκτός αν την κλείνω στο κλουβάκι μέσα τα βράδια που κοιμόμαστε και την αφήνω έξω την μέρα που ελαττώνονται οι πιθανότητες να γίνει ατύχημα. Σκέφτομαι μην την βασανίζει όμως να την κλείνω μέσα τα βράδια και κάνει μέσα τις ανάγκες τις αφού δεν μπορεί να τις κάνει αλλού και αυτό δεν είναι ωραίο πρώτα απ'όλα για την γάτα. Αλλά από την άλλη σκέφτομαι 3 χρόνια ζει μες στον δρόμο δεν γίνεται να ξεχάσει τελείως πως είναι να προσέχει τα αμάξια κλπ. Θα την φέρνω και τουλάχιστον τρεις φορές τον χρόνο για πάνω απο 15 μέρες άρα δεν νομίζω να χαλαρώσει και να ξεχάσει την ζωή στο δρόμο τόσο πολύ. Άρα λέω να την αφήνω ελεύθερη όλη την μέρα έξω. Εξάλλου δεν ξέρω τι θα γίνει όταν τελειώσω σε 3-4 χρόνια τις σπουδές μου, μπορεί να μένω πάλι μόνη μου, μπορεί και να μένω πάλι στο πατρικό που θα επανέλθει στην ζωή του δρόμου. Είναι ένα μείον το ό,τι δεν ξέρω τι θα κάνω μετά.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 23:21, 16-02-18:

Γεια σας και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Μου λύθηκαν πολλές απορίες!

Το θέμα με τις τρίχες τώρα που το αναλύσαμε λίγο περισσότερο δεν θα έλεγα πως είναι τόσο τραγικό..Μανιακή με το καθάρισμα δεν είμαι. Απλά μπορώ να την χτενίζω 2-3 φορες την μέρα, ρολάκια, καλή τροφή και το σπιτάκι της που μπορεί να κάθετε συνήθως και να συσορεύεται εκεί η τρίχα της και αν μπορεί να μάθει να κοιμάται εκεί αν το ψεκάσω και με catnip σπρέι. Και πιστεύω πως θα το συνηθίσω μετά από κάποια στιγμή, διότι τρίχα με γάτα μες στο σπίτι καθόλου δεν γίνεται να μην υπάρχει.
Τώρα με το θέμα του πατρικού όταν πηγαίνω δεν μπορώ να κάνω και πολλά..Η μητέρα μου ρητά δεν θέλει ζώα ελεύθερα μες στο σπίτι. Εκτός αν την κλείνω στο κλουβάκι μέσα τα βράδια που κοιμόμαστε και την αφήνω έξω την μέρα που ελαττώνονται οι πιθανότητες να γίνει ατύχημα. Σκέφτομαι μην την βασανίζει όμως να την κλείνω μέσα τα βράδια και κάνει μέσα τις ανάγκες τις αφού δεν μπορεί να τις κάνει αλλού και αυτό δεν είναι ωραίο πρώτα απ'όλα για την γάτα. Αλλά από την άλλη σκέφτομαι 3 χρόνια ζει μες στον δρόμο δεν γίνεται να ξεχάσει τελείως πως είναι να προσέχει τα αμάξια κλπ. Θα την φέρνω και τουλάχιστον τρεις φορές τον χρόνο για πάνω απο 15 μέρες άρα δεν νομίζω να χαλαρώσει και να ξεχάσει την ζωή στο δρόμο τόσο πολύ. Άρα λέω να την αφήνω ελεύθερη όλη την μέρα έξω. Εξάλλου δεν ξέρω τι θα γίνει όταν τελειώσω σε 3-4 χρόνια τις σπουδές μου, μπορεί να μένω πάλι μόνη μου, μπορεί και να μένω πάλι στο πατρικό που θα επανέλθει στην ζωή του δρόμου. Είναι ένα μείον το ό,τι δεν ξέρω τι θα κάνω μετά.
Καλησπέρα Ιωάννα... Σαφώς και οι τρίχες δεν είναι κάτι το τραγικό... Και εννοείται πως σπίτι με ζώο - γάτα ή σκύλο - θα έχει τρίχες... Δε γίνεται διαφορετικά... Υπάρχουν όμως οι τρόποι που αναφέραμε έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο λίγες... Έπρεπε απλά να το αναφέρουμε για να είσαι ενήμερη.. . Πίστεψε με για πολλούς είναι ένας ανασταλτικός παράγοντας το θέμα τρίχες... Και έχω ακούσει αρκετούς να λένε τελικά "ω ρε τι τρίχα!!!! Δεν αντέχω!!!!" "πω πω μυρίζει το δωμάτιο όταν κάνει κακά"... Και άλλα τέτοια.... Και απαντώ με απορία "τι περίμενες δηλαδή? Να μυρίζει λεβάντα?" anyway... Δεν είναι κάτι που δεν αντιμετωπιζεται

Αν προσπαθούσες να συζητήσεις με την μητέρα σου? Να την κάνεις να καταλάβει πως έξω η γάτα κινδυνεύει ανά πάσα στιγμή? Να κάνατε έστω μια δοκιμή μια δυο μέρες με τη γατούλα στο σπίτι? Ίσως να αλλάξει γνώμη βλέποντας πως μια γάτα δεν ενοχλεί καθόλου... Είναι εντελώς αθόρυβη, υπάρχουν φορές που ξεχνάς πως έχεις ζώο στο σπίτι.... Πιθανον με επιχειρήματα να την πείσεις.... Για μένα είναι λάθος να τη βάζεις στο κλουβί, την ανάγκη της θα την κάνει στην αμμοδοχο οπότε δεν θα υπάρχει θέμα λερωματος.... Δε ξέρω.... Δε συμφωνώ να είναι έξω συνέχεια... Από την στιγμή που θα την πάρεις να είσαι σίγουρη πως θα μάθει στην ασφάλεια του σπιτιού και μετά ίσως να είναι πιο δύσκολο για αυτην.. Δε ξέρω δε ξέρω πραγματικά τι μπορείς να κάνεις για αυτό....
Παράθεση

Juanna

Νεοφερμένος

H Juanna έγραψε στις 20:40, 17-02-18:

Φυσικά και το αναλαμβάνεις την υοθεσία ενός ζώου είτε γάτας είτε σκύλου είτε ποντικιού και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, είναι σαν να αναλαμβάνεις την ευθύνη ενός μωρού παιδιού όσα χρόνια θα ζήσει γι αυτό πρέπει να υοθετείς μετά από σκέψη. Τρίχα και περιττώματα είναι μέσα στο πλαίσιο ενός ζώου μες στο σπίτι, και εφ'όσον οι γάτες από την φύση τους κάνουν τις ανάγκες τους σε άμμο ή χώμα δεν είναι πρόβλημα. Απλά βάζεις μια μεγάλη λεκάνη με άμμο μαθαίνει εκεί και την αλλάζεις συχνά.
Η μητέρα μου δεν θα συμφωνίσει, είναι από τους ανθρώπους που δεν θέλουν την τρίχα του ζώου καθόλου. Επίσης επειδή το πατρικό μου σπίτι είναι λίγο μεγάλο, ήδη είναι άνω κάτω ειδικά από τον έφηβο αδερφό μου που το δωμάτιο του είναι μες στην βρώμα και αφήνει τα πράγματα όπου βρει, η μητέρα μου δουλεύει και δεν μπορεί να κάνει και πάρα πολλά με το σπίτι και εγώ λύπω για να καθαρίζω το πατρικό δεν γίνεται με τίποτα. Έχει που έχει ήδη στο κεφάλι της πολλά θα έχει και ένα γάτι και την τρίχα του την οποία δεν την θέλει με τίποτα. Την καταλαβαίνω.
Οπότε ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας για να μην την πάρω είναι πως μια θα την έχω όλα καλά μες στο διαμέρισμα και την άλλη αναγκαστικά έξω. Και επίσης όταν τελείωσω με την σχολή δεν ξέρω αν θα μείνω πάλι μόνη μου ή στο πατρικό και αν θα την ξαναφήσω έξω. Είμαι σε δίλημμα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:16, 17-02-18:

Kαλη μου φιλη,το σιγουρο ειναι οτι απαξ και βαλουμε ζωακι μεσα στο σπιτι,μετα ΔΕΝ το αφηνουμε ΠΟΤΕ εξω.Ειναι εγκληματικο,καθως εχει πλεον συνηθισει το μεσα,και απαγορευεται και απο τον νομο.Ειναι εγκαταληψη ζωου.
Για αυτο λεμε σκεψου το σοβαρα.Τα ζωακια δεν ειναι οποτε θελουμε τα παιρνουμε μεσα,και οποτε δεν θελουμε τα αφηνουμε εξω.Υιοθετουμε ενα ζωο,και αυτο ειναι μεχρι να αφησουν την τελευταια τους πνοουλα.Γινονται μελη της οικογενειας μας.Σκεψου το λοιπον σοβαρα.
Παράθεση

Juanna

Νεοφερμένος

H Juanna έγραψε στις 02:24, 18-02-18:

Δεν μ'άρεσε ο τρόπος που το διατύπωσες αν και έχεις δίκιο. Δεν θέλω να το αφήνω έξω αλλά δεν γίνεται να το αφήνω μέσα στο πατρικό μου γιατί δεν επιτρέπει η μήτερα μου. Δεν εξαρτάται από εμένα. Το ζώο ήδη το θεωρώ ότι το έχω υοθετήσει απλά δεν έχει ακριβώς την ζωή που θα άξιζε ένα γατί από σπίτι και επίσης υπάρχουν οι κίνδυνοι. Δεν μπορώ να κάνω κάτι στο θέμα του μια μέσα μια έξω, οπότε αφού δεν γίνεται να του συμπεριφέρομαι και εγώ ανάλογα με τις συνθήκες και σαφώς δεν είναι ωραίο αυτό το μια μέσα στο σπίτι μια στην αυλή δεν γίνεται να την πάρω. Νομίζω αφού τα ζύγισα τα πράγματα την απόφαση την έχω πάρει, δυστυχώς, αλλά ξαναλέω δεν εξαρτάται από μενα.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 10:00, 18-02-18:

Ιωάννα μου καλημέρα... Μη νιώθεις ότι σε μαλώνουμε γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει... Απλά κάποιες φορές πρέπει να λέμε αυτά που ισχύουν λίγο σκληρά για να μη γίνονται λάθη που θα έχουν ως αποτέλεσμα την εγκατάλειψη του ζώου.. Γιατί όπως είπε και η έφη εγκατάλειψη θα είναι αν μια το αφήνεις και μια το παίρνεις.... Βάλε τον εαυτό σου στη θέση του ζώου? Πως θα ένιωθες?
Σαφώς και δεν εξαρτάται από σένα, σαφώς και η μητέρα σου έχει βάλει κάποιους κανόνες στο σπίτι σας και εσύ δε μπορείς να κάνεις και πολλά (αν και σαν μανούλα έχω ήδη σκεφτεί τι θα μπορούσε να μου κάνει η κόρη μου για να αλλάξω γνωμη)...
Βλέπουμε και νιώθουμε πως θέλεις όντως να της προσφέρεις τη ζωή που της αξίζει και στενοχωριεσαι γιαυτό μήπως λοιπόν θα μπορούσες να σκεφτείς αν υπάρχει δυνατότητα να την αφήνεις στο σπίτι (και κάποιος πολύ δικός σου άνθρωπος που εμπιστεύεσαι να πηγαίνει να τη βλέπει και να την ταΐζει όταν εσύ θα λειπεις) ή ακόμα ακόμα να μειώσεις λίγο την περίοδο απουσίας σου???? Υπάρχουν τρόποι αν πραγματικά θέλεις να την υιοθετήσεις και να τη βάλεις σπίτι σου και αγκαλιά σου... Όμως πρέπει δυστυχώς να κοιτάξεις αν μπορείς να τους εφαρμόσεις... Με κάθε γλυκύτητα σου μιλώ.. Σαν να είσαι η κόρη μου που την συμβουλεύω... Σκεψου και αποφάσισε...με το χέρι στην καρδιά!!!!
Παράθεση

Juanna

Νεοφερμένος

H Juanna έγραψε στις 21:21, 18-02-18:

Δυστυχώς δεν έχω καλούς φίλους Λαμιώτες που να είναι από εκεί και θα μπορούσα να τους αφήνω τα κλειδιά και να της βάζουν στις διακοπές όσα χρειάζεται και επίσης δεν θα μπορούσα να την αφήσω μόνη της ένα ολόκληρο καλοκαίρι..Η μόνη λύση που μου ήρθε τώρα στο μυαλό είναι πως στο πατρικό μου έχουμε από κάτω ένα μικρό σπίτι-υπόγειο που θα μπορούσαμε να την βάλουμε εκεί όταν πηγαίνω για πολλές μέρες. Θα το συζητήσω με τους γονείς μου αν θα μπορούσαμε να την βάζουμε εκεί. Άμα λείπω λίγες μέρες από Λαμία (ένα τριήμερο ας πούμε) έχω την μια μου γειτόνισα και φίλη που επειδή είναι από νησί και είναι μακριά φεύγει μόνο κατα την διάρκεια των διακοπών οπότε θα μπορούσα να την εμπιστευτώ σε αυτήν ή μια άλλη φίλη μου. Άρα, άμα μπορέσω και πείσω την μητέρα μου για να μένει στο υπόγειο που δεν κοιμόμαστε (γιατί έχει την εμμονή όχι τρίχες στα κρεβάτια κυρίως) νομίζω πως είμαι εντάξει
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:48, 19-02-18:

Δυστυχώς δεν έχω καλούς φίλους Λαμιώτες που να είναι από εκεί και θα μπορούσα να τους αφήνω τα κλειδιά και να της βάζουν στις διακοπές όσα χρειάζεται και επίσης δεν θα μπορούσα να την αφήσω μόνη της ένα ολόκληρο καλοκαίρι..Η μόνη λύση που μου ήρθε τώρα στο μυαλό είναι πως στο πατρικό μου έχουμε από κάτω ένα μικρό σπίτι-υπόγειο που θα μπορούσαμε να την βάλουμε εκεί όταν πηγαίνω για πολλές μέρες. Θα το συζητήσω με τους γονείς μου αν θα μπορούσαμε να την βάζουμε εκεί. Άμα λείπω λίγες μέρες από Λαμία (ένα τριήμερο ας πούμε) έχω την μια μου γειτόνισα και φίλη που επειδή είναι από νησί και είναι μακριά φεύγει μόνο κατα την διάρκεια των διακοπών οπότε θα μπορούσα να την εμπιστευτώ σε αυτήν ή μια άλλη φίλη μου. Άρα, άμα μπορέσω και πείσω την μητέρα μου για να μένει στο υπόγειο που δεν κοιμόμαστε (γιατί έχει την εμμονή όχι τρίχες στα κρεβάτια κυρίως) νομίζω πως είμαι εντάξει
Κοίτα το και αυτό... Κακό δεν είναι... Από το ολότελα καλή είναι και η παναγιωτενα!!!! Να φροντίσεις όμως να έχει ένα φωτάκι αναμμένο το βράδυ, όλες τις ανέσεις της, μια φωλιά χουχουλιαστη που θα κοιμάται εκεί και φυσικά αρκετές ώρες την παρουσία σου... Αν θα μπορούσες μάλιστα να βάλεις και ένα ντιβάνι ή ένα στρώμα και να κοιμάσαι κάποιες φορές μαζί της ακόμα καλύτερα (ξέρω πως ίσως θα είναι δύσκολο έως και αδύνατο αλλά θα της κάνει καλό να σε αισθάνεται κοντά της... Πίστεψε με θέλουν την παρέα μας όσο ανεξάρτητες και αν είναι... Και μερικές φορές την ζητάνε έντονα :

Θα δείξεις και ετσι στην μητέρα σου πως υπεύθυνα και συνειδητοποιημενα έχεις υιοθετήσει αυτήν την ψυχούλα... Και όσο και αν δε στο δείξει φανερά μέσα της θα είναι περήφανη για την κόρη της... Με σιγουριά στο λέω
Παράθεση

Juanna

Νεοφερμένος

H Juanna έγραψε στις 23:11, 19-02-18:

Η μητέρα μου γενικά δεν είχε ποτέ ιδιαίτερη σχέση με τα ζώα, και αυτό το έφερα σπίτι εγώ, αν και με κάποιες αντιρρήσεις στην αρχή. Πλέον μου το έχει παραδεκτεί πως νιώθει ένα δέσιμο με την γάτα και ας μην το δείχνει φανερά.Το ζώο το θέλει και το αγαπά, αλλά έχει κάποια δικά τις "κολλήματα" που τα καταλαβαίνω. Η λύση της αποθήκης μου ακούγεται καλή με τα πράγματα της μέσα..Μπορώ να την επισκέπτομαι συχνά εφόσον είναι ακριβώς κάτω από το σπίτι μου και γενικά πάμε πολύ κάτω για διάφορες δουλειές και εγώ συχνά διαβάζω εκεί άρα δεν θα της λείψω άμα δεν μπορέσω να κοιμάμαι κατω. Το μόνο που μένει λοιπόν είναι συζήτηση με τους δικούς μου και ένα καθάρισμα του χώρου κάτω άμα με αφήσουν να το κάνω.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τον χρόνο σας!!
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:46, 20-02-18:

Αγαπητό μου κοριτσάκι,αντιλαμβάνομαι πλήρως το πρόβλημά σου όπως και όλοι εδώ μέσα.
Αυτό που περνάς τώρα να ξέρεις πως επιδρά ευεργετικά στην ψυχολογία σου αλλά και στην μετέπειτα ζωή σου.Σε διδάσκει να παίρνεις δύσκολες αποφάσεις σεβόμενη παράλληλα και τις ιδιαιτερότητες των άλλων.Από αυτή την ιστορία η μητέρα σου θα αντιληφθεί πως την υπολογίζεις και πως μπορεί να βασίζεται σε σένα όταν θα της προκύψουν αναποδιές.Θα αρχίσει να σέβεται τις αποφάσεις σου και θα διακρίνει την ευαισθησία σου.Καμιά μάνα δεν θέλει το παιδί της να υποφέρει και κάνει λογικές υποχωρήσεις.
Λογική υποχώρηση είναι να σε αφήσει να χρησιμοποιείς αυτό τον βοηθητικό χώρο.Και μάλιστα όταν πηγαίνεις επάνω από πριν θα φροντίζεις να απομακρύνεις τις τρίχες με το ρολάκι.Σιγά σιγά θα δεις και στο υπογράφω πως η μετέρα θα αλλάξει και απόψεις αλλά και τακτική που θα είναι υπέρ σου.Όσο και να αμφιβάλλεις ,οι γονείς χαίρονται αφάνταστα όταν έχουν υπεύθυνα παιδιά και μάλιστα αυτή η γατούλα θα σε προετοιμάσει για την ημέρα που θα γίνεις κι εσύ μανούλα.Θα έχεις εκπαιδευτεί ως προς το πως πρέπει να βάζουμε πρώτη την ευημερία των πλασμάτων που εξαρτώνται αποκλειστικά από εμάς.
Καλή συνέχεια παιδί μου και να ξέρεις πως η αγάπη που προσφέρεις θα επιστρέψει εις διπλούν σε σένα.
Παράθεση

NatasaBast

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NatasaBast
H NatasaBast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H NatasaBast έγραψε στις 19:49, 20-01-19:

Καλησπερα παιδια.. Το σπιτι που μενω ειναι μονοκατοικια διοροφη με αυλη
Εχω δυο γατακια τον μπαστ μου , τη μεγαλυτερη τη μινι και ενα ακυλαλι μαλτεζ τον μπραντυ
Αυτο που με απασχολει ειναι ο Μπαστ
Ειναι τριων χρονων στειρωμενος. Στο σπιτι ηρθε περιπου 3 μηνων
Απο οταν ξεθαρρεψε λιγο , προν ακομα γινει 1 χρονου
βγαινει εξω και πολλες φορες λειπει ολη μερα
ειναι πολυ ανεξαρτητος και κανει βολτες γυρω γυρω στη γειτονια
δε μαζευεται πολλες φορες κοιμαται και εξω το βραδυ
Συντομα θα μετακομισω με τον φιλο μου σε ενα δυαρι ατον πρωτο οροφο σε ενα οικημα με δυο διαμερισματα
Εκει δεν εχει αυλη και το μπαλκονι ειναι ψηλα για να πηδαει να φευγει
Δεν εζω σκοπο να τον φερω μονιμα
Αυτο που σκεφτομαι ειναι να τον φερνω καποιες μερες να ειμαστε μαζι
θα πηγαινω κ εγω στο παλιο μου σπιτι να τον βλεπω και να κοιμομαστε
Ομως οταν θα τον φερνω στο καινουργιο δεν μπορω να τον κλεισω μεσα στο σπιτι
θα μου τρομαξει και θα νομιζει βλακειες
τι να κανω ????
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,581 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:42, 20-01-19:

Καλησπέρα Νατάσα
Εφ όσον ο Μπαστ είναι μέλος του σπιτιού, δεν θα'ταν καλύτερα να σας ακολουθούσε και στο νέο; Κι ας έχει μέχρι σήμερα μάθει κόβει τις βόλτες του και μάλιστα πολύωρες (σπάνιο για στειρωμένο γατί). Στη θέση σου θα τον έπαιρνα μαζί με τα άλλα δυο μου κατοικίδια και θα τον άφηνα να προσαρμοστεί στο καινούργιο του περιβάλλον, με την εναλλακτική του μπαλκονιού για να παίρνει τον αέρα του, με την προϋπόθεση οτι από πριν θα φρόντιζα να το περιφράξω, ώστε να έχει την απόλυτη ασφάλεια.
Πάρε μια ιδέα εδώ για το πώς γίνεται η περίφραξη μπαλκονιού και και δοκίμασε. Στην αρχή το πιθανότερο είναι οτι θα δυσκολευτεί κάπως να προσαρμοστεί, μιας και ο Μπαστ έχει μάθει να σουρτουκεύει στις γειτονιές, αλλά στο τέλος θα αποδείξει οτι οι γάτες είναι πολύ ευπροσάρμοστα ζώα.
Παράθεση

NatasaBast

Νεοφερμένος

H NatasaBast έγραψε στις 21:12, 20-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Καλησπέρα Νατάσα :)
Εφ όσον ο Μπαστ είναι μέλος του σπιτιού, δεν θα'ταν καλύτερα να σας ακολουθούσε και στο νέο; Κι ας έχει μέχρι σήμερα μάθει κόβει τις βόλτες του και μάλιστα πολύωρες (σπάνιο για στειρωμένο γατί). Στη θέση σου θα τον έπαιρνα μαζί με τα άλλα δυο μου κατοικίδια και θα τον άφηνα να προσαρμοστεί στο καινούργιο του περιβάλλον, με την εναλλακτική του μπαλκονιού για να παίρνει τον αέρα του, με την προϋπόθεση οτι από πριν θα φρόντιζα να το περιφράξω, ώστε να έχει την απόλυτη ασφάλεια.
Πάρε μια ιδέα εδώ για το πώς γίνεται η περίφραξη μπαλκονιού και και δοκίμασε. Στην αρχή το πιθανότερο είναι οτι θα δυσκολευτεί κάπως να προσαρμοστεί, μιας και ο Μπαστ έχει μάθει να σουρτουκεύει στις γειτονιές, αλλά στο τέλος θα αποδείξει οτι οι γάτες είναι πολύ ευπροσάρμοστα ζώα.:)
Γεια σου Αλεξα!
Στο σπιτι θα πραμεινουν οι γονεις η αδερφη μου και η Μινι γατουλα με το Μπραντυ σκυλακι
εγω θα φυγω μονο...
Να τον παρω για παντα θελω
αλλα δεν θελω να του στερησω την ελευθερια του
απολαμβανει τη ζωη που κανει
και οταν θα λειπω εγω και ο φιλος μου απο το απιτι? δεν μπορω να τον κλεισω σε τεσσερις τοιχους
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:05, 20-01-19:

Α, δεν είχα καταλάβει οτι θα έμεναν οι δικοί σου στο τωρινό σας σπίτι, οπότε έτσι αλλάζει.

Βέβαια οι γάτοι που απολαμβάνουν πλήρους ελευθερίας σίγουρα είναι ευτυχέστεροι, όμως το θέμα της ασφάλειά τους είναι που προβληματίζει.
Παράθεση

NatasaBast

Νεοφερμένος

H NatasaBast έγραψε στις 23:16, 20-01-19:

Ναι ειναι τελειως ασυνηθιστο
αλλα οντως ετσι συμβαινει. Τι να κανω με το μπαστ? Να τον κλεισω μεσα η να τον αφησω πισω? Τιποτα απο τα δυο δε θελω και σιγουρα οχι να τον εγκαταλειψω
εγω ειμαι η μαμα του
☹️
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NatasaBast : 20-01-19 στις 23:23. Αιτία: Ορθογραφικα λαθη
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δίλημμα sos: Διαμέρισμα ή αγρόκτημα; - Από Bellina
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-05-13 στις 21:50.
    • Συμβόλαιο απαγόρευσης σε διαμέρισμα - Από aiorasky
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-01-11 στις 16:48.
    • Από το διαμέρισμα στην αυλή... - Από maria.andreou
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-05-10 στις 22:27.
    • Γατάκια και διαμέρισμα; - Από Titikaki
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-09-09 στις 19:12.
    • Ο πασάς στο διαμέρισμα..:-s - Από TaniaV
      Το θέμα έχει λάβει 39 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-03-09 στις 16:37.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους