Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,486 εγγεγραμμένα μέλη και 718,119 μηνύματα σε 22,530 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 240 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο πρέπει να τρώει;

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 22:13, 21-12-10:

Όχι απαραίτητα... Μόλις τη στειρώσεις (ή την έχεις ήδη στειρώσει?) μπορείς να της δίνεις ειδική τροφή για στειρωμένα π.χ. τη young female της Royal.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:43, 21-12-10:

εγω τον ταιζω 3 φορες γιατι δεν μπορει να φαει μεγαλη ποσοτητα τροφης και θελει να τσιμπαει. Τωρα που του δινω ωμα τρωει το μισο και μετα απο μιση ωρα τρωει το υπολοιπο (ευτυχως που το τρωει μετα απο μιση ωρα γιατι δεν πρεπει να αφηνω την τροφη εξω για πανω απο μια ωρα). Οι γατες στην φυση τους τρωνε πολλα και μικρα γευματα οπως ειπε η Ελενα, οποτε μπορεις να της βαζεις ολη την ποσοτητα που πρεπει να φαει σε μια μερα στο μπολ και να την αφηνεις να τρωει οποτε θελει. Εγω οσο καιρο του ειχα εξω μπολ με ξηρα τροφη, ποτε δεν το αδειαζε και ποτε δεν εγινε χοντρος. Ο κτηνιατρος δεν ξερει ποσο ακριβως πρεπει να τρωει η γατα σου και το βρισκω λαθος να λεει "40γρ" χωρις να γνωριζει ποσο δραστηρια ειναι η γατα. Η μονη λυση ειναι να της δινεις μια συγκεκριμενη ποσοτητα και αν δεις οτι αδυνατιζει ή παχαινει, την αλλαζεις.
Εγω πολλες φορες αλλαζω την ποσοτητα για να μιμηθω την αγρια φυση του. Καποιες μερες του δινω να φαει λιγοτερο και καποιες περισσοτερο. Στην φυση του δεν βρισκει παντα την ιδια ποσοτητα τροφης. Πχ σημερα θα του δωσω 100γρ αυριο θα του δωσω 120 (το κανονικο του) και μεθαυριο 140.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 23:08, 21-12-10:

Μάλιστα!!! Και εγώ θα της δίνω 3 φορές την ημέρα γιατί πεινάει πάρα πολύ και τρέχει όλη μέρα μέσα στο σπίτι και παίζει!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:14, 21-12-10:

αν δεν κανω λαθος ειναι ακομα μικρουλα και αναπτυσσεται. Περιορισμο στην τροφη κανε οταν γινει ενος ετους

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 23:52, 21-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
αν δεν κανω λαθος ειναι ακομα μικρουλα και αναπτυσσεται. Περιορισμο στην τροφη κανε οταν γινει ενος ετους
Ναι! Είναι μικρούλα! Ο προηγούμενος κτηνίατρος (πριν την πάρω) είχε πει ότι γεννήθηκε μέσα Αυτγούστου,αλλά τελικά, με βάση τα λεγόμενα του νέου κτηνιάτορυ γεννήθηκε αρχές Ιουνίου. Τώρα είναι περίπου 7 μηνών. Και εγώ ήξερα ότι τα μικρά γατάκια πρέπει να έχουν συνεχεια το μπωλ γεμάτο γι' αυτό και της το είχα συνέχεια γεμάτο. Μετά τις γορτές που θα την στειρώσω θα περιορίσω κι άλλο την τροφή ή απλώς θα την αλλάξω σε κάποια για στειρωμένες?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 00:41, 22-12-10:

Στειρωμένη ή μή μια γάτα είναι καλό να τρώει kitten μέχρι να γίνει ενός έτους. Μετά την αλλάζεις στην ειδική για στειρωμένα, με την νεα ποσότητα στα νέα δεδομένα..

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 00:55, 22-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Στειρωμένη ή μή μια γάτα είναι καλό να τρώει kitten μέχρι να γίνει ενός έτους. Μετά την αλλάζεις στην ειδική για στειρωμένα, με την νεα ποσότητα στα νέα δεδομένα..
Οι αποψεις διίστανται πανω σε αυτο. Καποιοι λενε οτι αμεσως μετα τη στειρωση πρεπει να τρωνε ειδικη τροφη για στειρωμενα και καποιοι αλλοι αυτο που λες εσυ.
Εγω στα γατια μου εκανα το πρωτο.Δεν ξερω αν ηταν σωστο ή οχι,αλλα η Selena αμεσως μετα τη στειρωση(κανα δυμηνο μετα) πηρε ολο το βαρος ξαφνικα,οποτε αν της εδινα και kitten θα ειχε γινει κητος(οχι οτι δεν ειναι). Ειναι 5.5 κιλα,αλλα δεν ξερω γιατι(ισως κανει εφε η μονοχρωμια) ειναι σαν φαλαινα. Το μωρο μου.

Επισης το μωρο που βλεπετε στην υπογραφη μου επειδη ειναι τριποδο εχει τασεις παχυσαρκιας απο τοσο μικρο(ειναι 3ων μηνων). Ειναι σαν κολοκυθακι και ζουσε σε εξωτερικο χωρο με περιορισμενη τροφη.
Ξερετε καμια τροφη για τετοιες περιπτωσεις,χωρις ομως να της μειωσω τα θρεπτικα συστατικα που πρεπει να λαμβανει?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:46, 22-12-10:

Η συνήθης πρακτική των Κτηνιάτρων, αλλά και των «διατροφολόγων» είναι η γάτα μέχρι ενός να τρώει kitten, από κεί και πέρα ο καθένας πρέπει να παρακολουθεί την γάτα του και ξέρει τι μεταβολισμό έχει, και φυσικά κάνει ότι μπορεί και αντέχει η τσέπη του.

H kitten έχει συστατικά και στοιχεία που βοηθούν στην ανάπτυξη η οποία είναι βασικό στοιχείο τον πρώτο χρόνο, φυσικά εννοείτε ότι αν στειρωθεί η γάτα πχ στους 6-7 μήνες ή και όπως γίνεται στο εξωτερικό στους 3-4 ότι θα πρέπει να προσέχουμε, να παρακολουθούμε το βάρος, και φυσικά πιθανότατα να κάνουμε και μείωση στην ποσότητα.

Δεν μπορώ να ξέρω τί μπορεί να γίνει αν ενα γατάκι 5 μηνών τρώει για στειρωμένα, αυτό που μπορώ να φανταστώ είναι ίσως να μην πάρει τα απαραίτητα στοιχεία που θα έπρεπε να πάρει...
απο την άλλη, σίγουρα υπάρχει και γάτα στειρωμένη που τρώει χύμα τροφή και δεν έχει παχύνει, ή μικρό που έφαγε χύμα, αλλά παρόλα αυτά αναπτύχθηκε μια χαρά, αλλά δεν είναι σωστό να του δίνουμε μεγαλύτερο βάρος και σημασία, γιατί απλά είναι η εξαίρεση και μπορεί απλά να έτυχε…. Σε άλλη γάτα μπορεί να μην τύχει και να μην σταθεί τόσο τυχερή.

Το τριποδάκι σου είναι λογικό να είναι στρουμπουλό αφού δεν κινείται όπως θα μπορούσε, εγώ απλά θα μείωνα την τροφή (kitten) γιατί θα θέλω σίγουρα να πάρει σωστές βάσεις και να δημιουργηθεί σωστά ο σκελετός και θα προσπαθούσα να το κάνω να καίει περισσότερο.

Παράθεση

michalistolmi (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη michalistolmi
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O michalistolmi έγραψε στις 15:04, 22-12-10:

Σας ευχαριστω όπως παντα ειστε υπεροχες…. Δεν τον στείρωσα ακομα…λογικα τις πρωτες μερες του ιανουαριου θα τον στειρώσω…

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 16:59, 24-12-10:

Η δικιά μου πάντως πεινάει όλη μέρα. Θέλει πολύ περισσότερη τροφή για να χορτάσει από την συνιστώμενη δοσολογία που γράφει η συσκευασία. Της δίνω pro plan kitten. Να δοκιμασω να της δώσω καμία άλλη ή να της δίνω περισσότερα γραμμάρια? Το σκέφτομαι σοβαρά να την ταίζω περισσότερο γιατί πεινάει.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:17, 24-12-10:

Οι γάτες που ζούνε μόνο μέσα ή και είναι μόνες τους βαριούνται πολύ εύκολα. Αυτήν τους την βαρεμάρα την εκφράζουν σαν πείνα.
Θέλει εγκράτεια και πειθαρχεία να τηρούνται οι δοσολογίες παρ όλη την γκρίνια, αλλιώς θα έχουμε τα συνήθη αποτελέσματα μιας τεράστιας γάτας, που κοιμάται όλη μέρα...

Οι δοσολογίες που είναι γραμμένες είναι υπολογισμένες στις ανάγκες της ηλικίας της(χονδρικά). Είναι αρκετές, ότι παραπάνω πάρει, θα γίνουν λίπος.

Προσπάθησε να την αγνοείς, να την παίζεις με τα παιχνίδια της, γενικά να της αποσπάς την προσοχή, αλλιώς θα συνδυάσει πολύ εύκολα το γκρίνια=μαμ... και τότε δεν σε σώνει καμία τροφή γιατί θα ξεχειλώσει το στομάχι και θα είναι ακόμα πιο δύσκολο να περιοριστεί.

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 19:04, 24-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από mulan
Η δικιά μου πάντως πεινάει όλη μέρα. Θέλει πολύ περισσότερη τροφή για να χορτάσει από την συνιστώμενη δοσολογία που γράφει η συσκευασία. Της δίνω pro plan kitten. Να δοκιμασω να της δώσω καμία άλλη ή να της δίνω περισσότερα γραμμάρια? Το σκέφτομαι σοβαρά να την ταίζω περισσότερο γιατί πεινάει.
Ευλογημένη η δικιά σου. Νάχα κι εγώ την ίδια έγνοια !!!!!! Η δικιά μου δεν τρώει τις ξηρές τροφές. Χτες της έδωσα μια Sheba και κυριολεκτικά τη καταβρόχθισε. ( Προπλαν δεν της έδωσα ακόμη. Θα δοκιμάσω μετά τα Χριστούγεννα).

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 22:14, 24-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Οι αποψεις διίστανται πανω σε αυτο. Καποιοι λενε οτι αμεσως μετα τη στειρωση πρεπει να τρωνε ειδικη τροφη για στειρωμενα και καποιοι αλλοι αυτο που λες εσυ.
Εγω στα γατια μου εκανα το πρωτο.Δεν ξερω αν ηταν σωστο ή οχι,αλλα η Selena αμεσως μετα τη στειρωση(κανα δυμηνο μετα) πηρε ολο το βαρος ξαφνικα,οποτε αν της εδινα και kitten θα ειχε γινει κητος(οχι οτι δεν ειναι). Ειναι 5.5 κιλα,αλλα δεν ξερω γιατι(ισως κανει εφε η μονοχρωμια) ειναι σαν φαλαινα. Το μωρο μου.

Επισης το μωρο που βλεπετε στην υπογραφη μου επειδη ειναι τριποδο εχει τασεις παχυσαρκιας απο τοσο μικρο(ειναι 3ων μηνων). Ειναι σαν κολοκυθακι και ζουσε σε εξωτερικο χωρο με περιορισμενη τροφη.
Ξερετε καμια τροφη για τετοιες περιπτωσεις,χωρις ομως να της μειωσω τα θρεπτικα συστατικα που πρεπει να λαμβανει?
Καλησπερα, ο γατος μου μεγαλωσε με proplan kitten μεχρι που εγινε 1 ετους. Μετα τη στειρωση στους 7 μηνες πηρε κι αλλο βαρος και εφτασε 6,5 κιλα. Να σημειωθει οτι ετρωγε ζυγισμενα 80 gr την ημερα. Του αλλαζω σε orijen και το θαυμα εγινε. Μεσα σε 2 μηνες επεσε στα 6 κιλα και ειχε φτασει και 5,8 αλλα τωρα ειναι παλι στα 6 γιατι ως γνωστον τωρα στις γιορτες εχει και τα τυχερα του Πιστευω οτι μπορει να φτασει και τα 5,5 αν δε τρωει παραπανω απο οσο πρεπει.
Δοκιμασε να δωσεις την orijen στην πανεμορφη 3ποδουλα μας (που κανει και για kitten) και θεωρειται μια αρκετα καλη τροφη.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 23:45, 24-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Οι γάτες που ζούνε μόνο μέσα ή και είναι μόνες τους βαριούνται πολύ εύκολα. Αυτήν τους την βαρεμάρα την εκφράζουν σαν πείνα.
Θέλει εγκράτεια και πειθαρχεία να τηρούνται οι δοσολογίες παρ όλη την γκρίνια, αλλιώς θα έχουμε τα συνήθη αποτελέσματα μιας τεράστιας γάτας, που κοιμάται όλη μέρα...

Οι δοσολογίες που είναι γραμμένες είναι υπολογισμένες στις ανάγκες της ηλικίας της(χονδρικά). Είναι αρκετές, ότι παραπάνω πάρει, θα γίνουν λίπος.

Προσπάθησε να την αγνοείς, να την παίζεις με τα παιχνίδια της, γενικά να της αποσπάς την προσοχή, αλλιώς θα συνδυάσει πολύ εύκολα το γκρίνια=μαμ... και τότε δεν σε σώνει καμία τροφή γιατί θα ξεχειλώσει το στομάχι και θα είναι ακόμα πιο δύσκολο να περιοριστεί.
Έχεις δίκιο, δεν πρέπει να την λυπάμαι.Τώρα στις γιορτές που θα μείνει για 3-4 μέρες εντελώς μόνη της πόση τροφή να της βάλω να έχει? Φοβάμαι μήπως από την λαιμαργία της αρχίσει να τρώει και την τελευταία μέρα δεν μείνει τίποτα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:01, 25-12-10:

mulan...οι περισσοτεροι γιατροι ειναι της αποψης..οτι μεχρι να στειρωθει το γατακι..ή να φτασει τον ενα χρονο..ΔΕΝ περιοριζουμε την τροφη..και οντως πιστευω οτι ειναι το καλυτερο..διοτι αναπτυσσονται σε αυτη την ηλικια...το μπωλακι γεματο μου εχουν πει εμενα..και οι 3 γιατροι που πηγαινα
Τωρα..οσον αφορα τις διακοπες..και βεβαια θα της αφησεις πολυ περισσοτερη τροφη..εγω αφηνω μια σακουλα..μην φοβασαι..και δεν θα σκασει απο το φαγητο..παντα αφηνω παραπανω..διοτι ανθρωποι ειμαστε...αν κατι μου τυχει..να εχει φαγακι το ζωακι μου..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 12:32, 25-12-10:

Mulan τώρα που θα φύγεις πρέπει να αφήσεις αρκετή τροφή, περισσότερη απ' όση υπολογίζεις ότι τρώει την ημέρα. Καλύτερα να φάει παραπάνω παρά να μείνει νηστική. Και να μην βάλεις μόνο ένα μπολ με νερό, γιατί μπορεί να το αναποδογυρίσει.
Όταν αφήνω μόνο του τον δικό μου, του γεμίζω ένα ταπερ κροκέτες και βάζω ΔΥΟ λεκανίτσες νερό καλού κακού.

Τώρα γενικά περί δοσολογίας... Όσο είναι αστείρωτη καλύτερα να της δίνεις να τρώει όσο θέλει. Μετά τη στείρωση και μέχρι να γίνει 1 έτους, θα δεις... Αν αρχίσει και παχαίνει επικίνδυνα, μπορείς να περιορίσεις την ποσότητα.
Γενικά δεν υπάρχουν στανταρ κανόνες. Βλέποντας και κάνοντας. Εξάλλου κάθε γάτα είναι διαφορετική, έχει διαφορετική δραστηριότητα, διαφορετικές ενεργειακές απαιτήσεις και τέλος παίζει ρόλο και η ποιότητα της τροφής.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 12:34, 25-12-10:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!

Παράθεση

pondikis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη pondikis
H pondikis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H pondikis έγραψε στις 17:28, 31-12-10:

Για να μην ανοιγω νεο θέμα, γνωριζει καποιος να μου απαντησει για το εξης:

Δινω στη μικρή Royal Canin Kitten 36.
Ο γιατρος μου είπε να της δίνω περιπου 60 γραμμαρια τη μέρα.
Δεδομενο του ότι δεν έχω ζυγαρια, αλλα έχω το δοσομετρητη της Royal Canin που δεν ειναι σε γραμμαρια, αλλα σε cups και απο την άλλη, η ξηρά τροφη στη δοσολογια αναφερεται σε γραμμαρια,
ξερει καποιος να μου πει ποσο περιπου ειναι τα 60 γραμμαρια αυτης της ξηράς τροφής σε σχέση με το δοσομετρητη (η σε σχεση με το φλιτζάνι του ελληνικου καφε, για παραδειγμα, αν δεν λεχετε δοσομετρητη);;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:28, 01-01-11:

τι μπλεκεις με γραμμαρια; Δινε της να τρωει οσο τρωει και αν δεις οτι παχαινει, μειωνεις σταδιακα την ποσοτητα.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 00:37, 02-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από pondikis
Για να μην ανοιγω νεο θέμα, γνωριζει καποιος να μου απαντησει για το εξης:

Δινω στη μικρή Royal Canin Kitten 36.
Ο γιατρος μου είπε να της δίνω περιπου 60 γραμμαρια τη μέρα.
Δεδομενο του ότι δεν έχω ζυγαρια, αλλα έχω το δοσομετρητη της Royal Canin που δεν ειναι σε γραμμαρια, αλλα σε cups και απο την άλλη, η ξηρά τροφη στη δοσολογια αναφερεται σε γραμμαρια,
ξερει καποιος να μου πει ποσο περιπου ειναι τα 60 γραμμαρια αυτης της ξηράς τροφής σε σχέση με το δοσομετρητη (η σε σχεση με το φλιτζάνι του ελληνικου καφε, για παραδειγμα, αν δεν λεχετε δοσομετρητη);;
Tα 60 γραμμαρια ειναι ενα μικρο πλαστικο ποτηρακι(τα κλασικα απο τα παιδικα παρτυ) γεματο μεχρι πανω και να κανει λιιιιγη καμπουριτσα.

Παράθεση

pondikis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη pondikis
H pondikis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H pondikis έγραψε στις 15:16, 03-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
τι μπλεκεις με γραμμαρια; Δινε της να τρωει οσο τρωει και αν δεις οτι παχαινει, μειωνεις σταδιακα την ποσοτητα.
Ειναι λίγο παχια και συν τοις άλλης ειναι και λαίμαργη.Τρωει σα σκύλος
Μόλις της βαλω το φαγητο της το εξαφανιζει, όσο και να'ναι.
Περαν τουτου λογω των σκύλων (που ο μικρός επαθε κολλιτιδα απο το φαγητο της γάτας) δεν μπορω να το έχω μονιμα το φαγητο της γιατι της το τρώνε.
Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Tα 60 γραμμαρια ειναι ενα μικρο πλαστικο ποτηρακι(τα κλασικα απο τα παιδικα παρτυ) γεματο μεχρι πανω και να κανει λιιιιγη καμπουριτσα.
Ευχαριστώ!

Παράθεση

aggeloss1993

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aggeloss1993
Ο aggeloss1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O aggeloss1993 έγραψε στις 15:17, 02-03-13:

hey γατοσυντροφοι και γατοσυντροφισες! λοιπον θελω να με βοηθησετε ως προς την αναλογια για το φαγητο που δινω στον γατο μου. Ειναι περιπου 1 χρονου και 4-5 μηνες και ειναι καπου στα 3 κιλα και στειρωμενος. Ποσα γραμμαρια τροφη να του δινω καθημερινα ? Πηρα μια καινουργια τροφη χυμα που λεγεται big boss. Την ξερει κανεις αυτην την μαρκα? Ειναι καλη ?
Ευχαριστω προκαταβολικα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 12:32, 03-03-13:

Καλησπέρα, συνήθως οι συσκευασμένες τροφές αναγράφουν στο πίσω μέρος τη καθημερινή ποσότητα ανάλογα είτε με την ηλικία είτε με τα κιλά της γάτας. Στις χύμα τροφές μάλλον θα το πάς κατα προσέγγιση.Μέχρι τώρα πόσα γραμμάρια του έδινες ? Δε μου ακούγεται για υπέρβαρος πάντως με 3 κιλά.
Πώς περνάει τη μέρα του ? Παίζει πολύ ?
Όσο για τη μάρκα big boss δυστυχώς δε γνωρίζω για να σε βοηθήσω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aggeloss1993

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aggeloss1993
Ο aggeloss1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O aggeloss1993 έγραψε στις 18:32, 05-03-13:

Ναι αυτη στο petshop δεν ειχε την σακουλα απο την συγκεκριμενη τροφη. Οποτε δεν μπορεσα να δω τις αναλογιες αυτης της μαρκας. Μεχρι τωρα δεν του εδινα με γραμμαρια αλλα του γεμιζα 2 φορες τη μερα το πιατακι του. ( μικρο πιατακι) Ναι παιζει αρκετα μπορω να πω οτι ειναι δραστηριος για στειρωμενος.. Τωρα του δινω περοπου στα 70 γραμμαρια τη μερα.

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 12:14, 10-07-13:

αγαπητή γατόφιλοι..
η παμαμπού στειρώθηκε κ επιτέλους δεν υποφέρει από οίστρους..έχω όμως κάποιες απορίες..πόσο πρέπει να τρώει τώρα το τερατάκι; είναι 10 μηνών κ περίπου 4 κιλά..γενικά ήταν πάντα μια αδύνατη γάτα κ λιγοδίαιτη. τώρα όμως με τη στείρωση είναι ασταμάτητη.θέλει να τρώει διαρκώς.δε θέλω να της χαλάω χατήρι κι έτσι έχουμε καθημερινά κ κονσέρβα κ ψαρακια-κοτόπουλο στο πρόγραμμα κ φυσικά τις ειδικές κροκέτες..μήπως το παρακάνω;βλέπω τι γράφουν οι τροφές πίσω για τις ημερήσιες ποσότητες..ακούω κ τον κτηνίατρό μου,αλλά θα ήθελα να ακούσω κ εσάς που ζείτε καθημερινά με γάτες..έγινε απλά λιχούδα;ή πραγματικά πεινάει;

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 14:06, 10-07-13:

Ε καλο ειναι να της δινεις δυο με τρια γευματα τωρα που στειρωθηκε απο την ειδικη ξηρη τροφη κ αν την ακακατευεις με κονσερβα να της μειωνεις λιγο απο την ξηρη στα πετ εχουν κυπελακια δοσομετρητες κ για ακριβη αναλογια,παρε κ κανα τηλ τον κτηνιατρο

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 15:03, 10-07-13:

ξηρή τροφή έχει πάντα επιπλέον της δίνω κ μία κονσέρβα κ σχεδόν καθημερινά κοτόπουλο ή ψαράκι..γενικά έχει ταινία τελευταία..φοβερή αλλαγή.νομίζω θα πάρω κ δεύτερη γνώμη από κτηνίατρο.ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 15:06, 10-07-13:

Εγλω μετά τη στείρωση έπαψα να της έχω ξηρή τροφή όλη μέρα στο μπωλ και ξεκίνησα τα συγκεκριμένα γεύματα. Πολύ σωστά, ρώτα τον κτηνίατρό σου να είσαι σίγουρη!

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 18:08, 10-07-13:

σευχαριστώ πολύ..

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη akoylini
Ο Ακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O akoylini έγραψε στις 21:39, 07-09-13:

παιδες ταιζετε ελευθερα τα γατακια σας η τους δινετε 2-3 γευματα την ημερα?ρωταω γιατι η Νελλη 6 μηνων εφτασε τα 3 κιλα!!!!!!!!!

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 22:04, 07-09-13:

Χα χα! Συγνώμη, αλλά ως υποχείριο της Δύο και της Τρία μου βγήκε αυθόρμητα!
Λοιπόν, η Δύο ήταν 3.500 και η Τρία 3,600!! Το ξέρω σίγουρα επειδή ακριβώς στον έκτο στειρώθηκαν. Η γιατρός μου είπε ότι για το μέγεθός τους ήταν Ο.Κ. το βάρος τους. Μέχρι τη στείρωση είχαν τροφή για γατάκια συνέχεια στα πιατάκια τους και έκτοτε τρώνε 2 φορές τη μέρα, πρωί και βράδυ συγκεκριμένη ποσότητα.
Μια χαρά είναι η κουκλάρα σου!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 01:56, 09-09-13:

Εγώ επειδή βρήκα ένα γατάκι και ζύγιζε 600 γραμμάρια, έψαχνα (και) με βάση τα κιλά του (γιατί δε μου φαίνεται αδύνατο ή καχεκτικό) να βρω την ηλικία του. Εδώ http://www.pet4u.gr/Product/2167/kitten λέει 6 μηνών 2,4-3,9 kg οπότε φαντάζομαι ότι είναι στα φυσιολογικά πλαίσια..

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 07:17, 09-09-13:

Ελεύθερα όπως το εννοείς, τον δικό μου δε τον τάισα ποτέ, για πολλούς και διάφορους λόγους που θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω.

Απο μικρό γατάκι που έχω τον Daffy και μέχρι αυτή τη στιγμή, πάντα του χώριζα τα γεύματα του, ζύγιζα την ημερήσια ποσότητα που έπρεπε να τρώει και προσπαθούσα όσο το δυνατόν να είμαι ακριβής - συνεπής στις ώρες που του σερβίρω.

Όλα τα παραπάνω, αυτή η καθημερινή συνήθεια που έγινε για όλους ( εμάς και τον γάτο ) αυτοματοποιήμενη, μας βοήθησαν στο να μη πάρει ποτέ παραπανίσια κιλά, ούτε πριν ούτε μετά τη στείρωση ( η γατούλα σου είναι μιά χαρά απο βάρος πάντως ), να μη ζητιανέψει ποτέ για φαγητό και να νιώσουμε ασφαλής, γνωρίζοντας εκείνος ότι έχει ένα πρόγραμμα που δεν αλλάζει στο χαμό της καθημερινής ρουτίνας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη akoylini
Ο Ακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O akoylini έγραψε στις 18:58, 09-09-13:

ωστοσο προσπαθω να καταλαβω πως εφοσον πχ πρεπει να δινουμε 80 γραμμαρια ημερισιως,τι σημασια εχει πλεον αν ειναι ολη μερα το πιατο τους στην διαθεση τους η χωρισμενο σε γευματα?

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 19:09, 09-09-13:

Εγώ νομίζω δεν έχει σημασία.Το σημαντικό είναι τί βολεύει εσένα αλλά και το γατούλι σου!
Εγώ όσο είχα μόνο τον Καρμέλα της είχα όλη μέρα το πιατάκι της γεμάτο και μάλιστα έτρωγε και λιγότερο από την ποσότητα που της έβαζα.

Όταν ήρθε και το δεύτερο γατάκι όμως και κυρίως επειδή άρχισα να δίνω τροφή για στειρωμένες γάτες στη μια και για μικρά στην άλλη αναγκάστηκα να αρχίσω να τα ταίζω συγκεκριμένες ώρες.

Προσωπικά αν είχα ένα ή τελος πάντων αν έτρωγαν την ίδια τροφή και είχα δει βέβαια ότι δεν τρώει το ένα τον άμπακο και το άλλο τίποτα, θα προτιμούσα να έχω όλη μέρα το πιατάκι γεμάτο με την ανάλογη ποσότητα

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 22:01, 09-09-13:

Εγώ νομίζω πως οι περισσότερες γάτες μεγαλώνοντας γίνονται πεινάλες. Όταν ήταν μικρά τα δικά μου όλη μέρα είχα την τροφή και την έτρωγαν με το πάσο τους. Τώρα αν τους τη βάλω όλη νομίζω θα φάνε παραπάνω από τη μισή! Και θαρρώ πως δεν είναι πολύ καλό αυτό, όπως και για τον άνθρωπο, να τρώνε μεγάλη ποσότητα και μετά για πολλές ώρες το στομάχι τους να είναι άδειο.

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 22:40, 09-09-13:

Σίγουρα αν δεις ότι τα χλαπακιάζει αμέσως αμέσως δεν είναι καλό!
ίσως είναι και η ηλικία που παίζει ρόλο όπως λέει και η aba.Γενικά εξαρτάται από τη γάτα και το πρόγραμμά σου.
Εγώ πια τα χωρίζω σε 3 γεύματα την ημέρα αλλά σε λίγο δε θα μπορώ γιατί θα λείπω άλλες ώρες από το σπίτι και θα πρέπει να τους τα κάνω δύο

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 22:42, 09-09-13:

Επιπλέον σ'αυτό θα συμπληρώσω πως δε πρέπει να υποτιμάς τη " δύναμη " του φαγητού σε ένα απο τα πιό ατίθασα και ανεξάρτητα πλάσματα της φύσης, Άκη. Όσο περισσότερο " ελέγχεις " τη γάτα σου τόσο περισσότερο την προστατεύεις. Είναι πλάσματα που έχουν στο ένστικτό τους, όπως όλοι, την επιβίωση ( φαγητό ) και αγαπούν τη συνήθεια ( τακτικά ωράρια ταίσματος ). Αγάπησε τη γάτα σου. Δώσ ' της χάδια.Θα σε λατρέψει.
Μάθε τη γάτα σου να τρώει μ ' αυτό το τρόπο και δε θα την χάσεις ποτέ απο κοντά σου.

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 20:24, 13-03-15:

Πόσες φορές την ημέρα ταιζετε τις γατούλες σας; Ειδικά τους στειρωμενους γατουΣ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 03:15, 14-03-15:

3

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:46, 14-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από maria_lulu
Πόσες φορές την ημέρα ταιζετε τις γατούλες σας; Ειδικά τους στειρωμενους γατουΣ.
Δεν υπάρχουν στάνταρ σε αυτό φίλη maria_lulu. ΄Εχει να κάνει περισσότερο με την ποσότητα τροφής που πρέπει να τρώει μια γατούλα μέσα στην μέρα παρά με το πόσες φορές θα τρώει, εκτός ειδικών περιπτώσεων.
Ανάλογα με την ηλικία, το βάρος, το αν είναι αρσενικό ή θυληκό, αν είναι στειρωμένο ή όχι και ίσως και άλλους παράγοντες ο κτηνίατρος σας θα σας πει τι ποσότητα πρέπει να τρώει ημερίσια και εσείς απλά θα το μοιράσετε ανάλογα με το πως μπορείτε.
Αν ας πούμε δουλεύετε αρκετές ώρες την ημέρα και γυρίζετε σπίτι αργά, θα της δίνετε λιγώτερα γεύματα αλλά με περισσότερη ποσότητα. Σε περίπτωση που είστε σπίτι αρκετές ώρες μπορείτε να τα μοιράζετε σε περισσότερα μικρότερα γεύματα.
Απ' όσο ξέρω από την πείρα μου μόνο γατιά που έχουν χρόνια προβλήματα στο στομαχάκι τους πρέπει να τρώνε πολλά και μικρά γεύματα μέσα στην ημέρα.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (30 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 14:34, 18-08-15:

Εμένα είναι παχουλούλης ο Μουργάκος μου και μου είπε η κτηνίατρος να του δίνω light γάλα και λιγότερο φαγητό.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 16:23, 18-08-15:

γεια σας και απο μενα ο γατουλης μου ειναι 4 μηνων και ζυγιζει 2-2,5 κιλα... του δινω 3-4 φορες την ημερα κροκετες κ κονσερβα μερικες φορες αλλα μερα στη μερα οταν τρωω εγω του αρεσει να του δινω μικρα κομματακια ψωμι επισης τον εχω πιασει να ανεβαινει στα τραπεζια και να κλεβει το φαγητο μας ο κτηνιατρος ειπε δεν πειραζει τα εχει ως σνακ αυτα οσο ειναι μικρος μπορει να τρωει αρκετα... εγω ομως σε αυτες τις 3-4 φορες της ημερας του βαζω μικρες ποσοτητες γιατι φοβαμαι... φαινεται πεινασμενος 24 ωρες το 24ωρο!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 16:51, 18-08-15:

Το βάρος του είναι πολύ καλό, γιατί φοβάσαι? Βλέπεις να ξεπερνάει την ποσότητα που πρέπει να τρώει ανάλογα με την ηλικία/βάρος του? Αν δεν του φτάνει αυτό δοκίμασε να βάζεις λίγο περισσότερη για λίγες μέρες, γιατί υπάρχουν τα πεινασμένα γατιά αλλά και τα λαίμαργα γατιά. Είναι στην ανάπτυξη και χρειάζεται φαγητό.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ευγενία Ρ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ευγενία Ρ.
H Ευγενία Ρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Ευγενία Ρ. έγραψε στις 08:37, 14-05-16:

Καλημερα σας! Σε λιγο φτανει σπιτι η μικρη μου κουκλα..εχει μολις απογαλακτιστει και τρωει κροκετουλα! Ηθελα να ρωτησω καθε ποτε και τι ποσότητα πρεπει να της δινω να τρωει? Και αν τρωει μονο κροκετα ειναι καλο ή πρεπει να της δινω και κατι αλλο, οχι τοσο στερεο? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 09:40, 14-05-16:

Ευγενία θα ξεκινήσεις με όσο λέει η συσκευασία της τροφής για τα κιλά και την ηλικία του. Αλλά θα το προσαρμόσεις ανάλογα με τις ανάγκες του, να μην πεινάσει το γατί. Μπορείς να του δώσεις κονσέρβα και σαν λιχουδιά/εορταστικό γεύμα περιστασιακά, αλλά αν επιλέξεις μπορείς να του κάνεις μικτή διατροφή με κονσέρβες και κροκέτες. Εκεί θα διαβάσεις τις ετικέτες για να διαμοιράσεις τις ποσότητες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ευγενία Ρ.

Νεοφερμένος

H Ευγενία Ρ. έγραψε στις 19:40, 14-05-16:

Σε ευχαριστω πολυ!Ειναι πολυ μικρο..ενος μηνα και δεν πολυτρωει την κροκετα γι αυτο την μουλιασα μεσα σε λιγο νερακι..ομως με προβληματιζει λιγο το γεγονός οτι ακομα δεν πηγε τουαλετα

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,556 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:44, 14-05-16:

Ευγενία είναι πολύ μικρό για να τρώει αποκλειστικά κροκέτα. Πήγαινε σε ένα pet-shop και αγόρασέ του μια κονσερβούλα καλής μάρκας, ειδική για την ηλικία του, αλλά σε μορφή μους (όχι κοματάκια κρέας). Έτσι θα ενυδατωθεί και ο οργανισμός του και θα βοηθήσει και το εντεράκι να... δραστηριοποιηθεί.
Μπορείς ακόμα μέσα στο περιεχόμενο της κονσέρβας να βάζεις και κροκέτες (κι αυτές μικρού μεγέθους ειδικά για την ηλικία της, για να μπορεί να τις μασήσει), έτσι ώστε να μη συνηθίσει μόνο κονσέρβα και δεν τρώει μετά κροκέτα.

Παράθεση

Ευγενία Ρ.

Νεοφερμένος

H Ευγενία Ρ. έγραψε στις 04:19, 15-05-16:

Αχ σας ευχαριστώ πολυ! Μεχρι τη Δευτέρα ομως που θα ανοιξουν τα μαγαζια τι να της δωσω να φαει..γιατι με ανησυχεί που κανει μονο τσισα..αν και τρωει!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,556 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:05, 15-05-16:

Καλό είναι να της δώσεις κάτι σε όχι σε κροκέτα (και όχι ρύζι ή κοτόπουλο σε δυσκοίλιο γατί). Ίσως λίγο κιμά ελαφρά μαγειρεμένο, χωρίς αλάτι με λίγο λαδάκι. Αλλά και το γαλατάκι σκέτο, κάνει.
Πόσο χρονικό διάστημα είναι που έχει να ενεργηθεί? Είναι πάνω από 2 μέρες?
Κάνε του λίγο μασάζ στην κοιλίτσα και κοντά στο πωπουδάκι του μήπως και βοηθήσει. Αν παρολ'αυτά δεν έχει ενεργηθεί μέχρι αύριο, τότε κατευθείαν στο γιατρό, για να το βοηθήσει, ενδεχομένως δίνοντάς του ορισμένη δόση παραφινέλαιου, ή κάνοντάς του κλυσματάκι. Προσοχή! Μη δοκιμάσεις μόνη σου, απαιτεί έμπειρο χειρισμό.
Μακάρι εντός της ημέρας να δεις.."απτά"αποτελέσματα, δηλαδή τα αναμενόμενα περιττώματα, τα οποία θα κάνουν και... περιττή την επίσκεψη στον κτηνίατρο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Ollie

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους