Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,664 εγγεγραμμένα μέλη και 718,198 μηνύματα σε 22,546 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 368 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα και δίαιτα

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:44, 26-05-08:

Πάντως, υπογράφει την καταδίκη του.....
Η ανακοπή καρδιάς είναι πολύ πιθανή...
γιατί δεν εκτυπώνεις κανένα άρθρο για την παχυσαρκία, και την λογική ποσότητα τροφής... Μήπως και σωθεί το γατάκι???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mespairos
H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 20:31, 27-05-08:

πάντως δεν είναι και εύκολο πράγμα απότι στιγμή που το ζώο έχει συνιθίσει έτσι...., σήμερα εκεί που έίμασταν στο τραπέζι δίνει η Άρια ένα σάλτο από κάτω και βρίσκεται πάνω στην αγκαλιά του Νίκου με την μούρη μες το πιάτο του...

και πριν ξεκινήσω να φτιάχνω φαγητό για εμάς έδωσα σε αυτές να φάνε..., έτσι και την αφήσω να φάει όσο θέλει θα σκάσει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mariannioum

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mariannioum
H Mariannioum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Mariannioum έγραψε στις 15:36, 28-05-08:

Παιδιά όλα ΟΚ με τον γατο τα κανόνισα έχουν ελλάτώσει αρκετά την ποσότητα τροφής και ο γάτος δεν διαμαρτύρεται! Έχει χάσει σε 5 μέρες 500γρ.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 18:06, 28-05-08:

Mariannioum, 500 γραμμάρια σε 5 μέρες είναι πάρα, μα πάρα πολλά. Ελπίζω (για το καλό του γάτου!) να τα μετρήσατε λάθος. Ή τα αφεντικά του να είπαν... υπερβολές.
Έχε υπ' όψη ότι δεν είναι καθόλου καλό για την υγεία του γάτου να βρεθεί ξαφνικά ξενηστικωμένος, από κει που έτρωγε... ίσα με έναν άνθρωπο. Καλύτερα είναι, αντί να το συζητάμε εμείς στο φόρουμ, που δεν μπορούμε και να επέμβουμε, να τους πεις να πάρουν ένα τηλέφωνο τον κτηνίατρό τους για να τους δώσει τις σωστές οδηγίες και να τελειώνει αυτή η πικρή (για τον γατούλη) ιστορία.
Άντε, πες τους το εσύ και ελπίζω σύντομα να έχουμε καλά νέα!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:09, 28-05-08:

Ναι είναι αρκετά,καλύτερα ας ρωτήσουν τον κτηνίατρο,δεν κάνει τόσο αποτομη αλλαγή!Περιμένουμε νέα του!

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 18:16, 28-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ναι είναι αρκετά,καλύτερα ας ρωτήσουν τον κτηνίατρο,δεν κάνει τόσο αποτομη αλλαγή!Περιμένουμε νέα του!
Όχι "αρκετά"... Είναι αδύνατον ένα γατί να χάσει τόσο πολύ βάρος σε τόσο λίγο διάστημα, εκτός αν-χτύπα ξύλο!- κι ίσως ούτε και τότε! Μάλλον το "υπολόγισαν" με βάση το πόσο βάρος χάνει ΑΝΘΡΩΠΟΣ σε 5 μέρες...

Παράθεση

Mariannioum

Δραστήριο Μέλος

H Mariannioum έγραψε στις 19:24, 28-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Όχι "αρκετά"... Είναι αδύνατον ένα γατί να χάσει τόσο πολύ βάρος σε τόσο λίγο διάστημα, εκτός αν-χτύπα ξύλο!- κι ίσως ούτε και τότε! Μάλλον το "υπολόγισαν" με βάση το πόσο βάρος χάνει ΑΝΘΡΩΠΟΣ σε 5 μέρες...
Τι να πω τον πήγαν σε κτηνίατρο και τους είπε ότι είναι όλα καλά... Τί να πω ίσως εγώ κάνω λάθοςsorry

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 19:33, 28-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Mariannioum
Τι να πω τον πήγαν σε κτηνίατρο και τους είπε ότι είναι όλα καλά... Τί να πω ίσως εγώ κάνω λάθοςsorry
Τότε εντάξει. Αφού πήραν οδηγίες από τον γιατρό τους, δεν χρειάζεται πια να στενοχωριόμαστε για τον γατούλη, έτσι δεν είναι;
Ίσως να έκανε λάθος όποιος σου είπε για τα 500 γραμμάρια ή ίσως να έτυχε να ακούσεις εσύ κάτι άλλο. Δεν πειράζει, σε όλους συμβαίνουν αυτά!

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 08:38, 29-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Mariannioum
Τί να πω ίσως εγώ κάνω λάθοςsorry
Μικρούλα μου εγώ έχω να σου πώ ενα μεγάλο μπράβο που είσαι τόσο ευαίσθητη με τα ζωάκια αλλά και δεκτική στις γνώμες των άλλων.

Πρόσεχε τη Λουλού σου στα μπαλκόνια και.... ποιός ξέρει μαθαίνοντας απο τώρα τόσα πολλά για τα ζωάκια ..... μπορεί να αποφασίσεις να γίνεις κτηνίατρος στο μέλλον και να φροντίζεις και τις δικές μας γάτες

Παράθεση

Mariannioum

Δραστήριο Μέλος

H Mariannioum έγραψε στις 09:14, 29-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από minnielakecity_mickey

Μικρούλα μου εγώ έχω να σου πώ ενα μεγάλο μπράβο που είσαι τόσο ευαίσθητη με τα ζωάκια αλλά και δεκτική στις γνώμες των άλλων.
Πρόσεχε τη Λουλού σου στα μπαλκόνια και.... ποιός ξέρει μαθαίνοντας απο τώρα τόσα πολλά για τα ζωάκια ..... μπορεί να αποφασίσεις να γίνεις κτηνίατρος στο μέλλον και να φροντίζεις και τις δικές μας γάτες
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:47, 29-05-08:

Αχ πολύ χάρηκα που σε άκουσαν οι άνθρωποι και έχει μια ευκαιρία ακόμα το γατούνι!!!!

Παράθεση

ζουζου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουζου
H ζουζου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H ζουζου έγραψε στις 09:33, 07-06-08:

Η αλήθεια είναι ότι κινδυνεύει από ανακοπή καρδιας. Θα έχει και προβλήματα κίνησης και γενικότερα υγείας.
Ένα επιθυμειτό βάρος είναι γύρω στα 4,500-5,000 κιλά.

Εύχομαι η φίλη σου να καταλάβει ποιο είναι το σωστό. Στην αρχή θα είναι δύσκολο γιατί θα πεινάνε αλλά μετα από μερικές μέρες θα δει την διαφορά και το γατί θα συνηθίσει!

Είναι για το καλό του!

Παράθεση

Βασίλης14932

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βασίλης14932
. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Βασίλης14932 έγραψε στις 02:40, 17-06-08:

Το δικό μου ειναι αρσενικό γατί. επειδή ποτέ δεν αγοράσω απο έξω τροφή πάντοτε τρώει ότι μαγειρεύει η μητέρα μου, μέχρι φακές έχει φάει. Σχετικά με τη δίαιτα εάν τρώει φρούτα δώστου ότι της αρέσει περισσότερο, εμένα προτιμάει τα μήλα αφου καμιά φορά του πετάω ένα και αυτό παίζει όλη μέρα το κυλάει πέρα δώθε και κάνει πλάκα. η μεγάλη πλάκα είναι οτι και μπανάνα ξεφλουδισμένη του έχω δώσει και την έχει φάει. δεν ξέρω πάντοτε είχε περίεργες προτιμήσεις στο φαγητό του. και τι δεν του έχω δώσει τις περισσότερες φορές το χλαπακιάζει λαίμαργα δίχως να το μυρίσει καν! χαχα μάλλον μου έχει εμπιστοσύνη.

Παράθεση

StellinaxD

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη StellinaxD
. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O StellinaxD έγραψε στις 21:42, 26-05-09:

Γεια σας..ονομαζομαι Στελλινα και εχω μια πολυ πολυ πολυ πολυ χοντρουλα γατουλα που ομως την αγαπω πολυ!Το κακο ειναι οτι το εχει παρακανει με το φαι και νομιζω πως της χρειαζεται διαιτα..Αλλα οπως καταλαβατε δεν εχω ιδεα τι και πως να εφαρμοσω την διαιτα αυτη..γιαυτο χρειαζομαι τις συμβουλες σας.Καταρχας τι πρεπει να της δινω?Σε ποση ποσοτητα?Και πολλες αλλες ερωτησεις που φανταζομαι μπορειτε να υποψιαστειτε μονη σας αφου εχετε να κανετε μια μια αρχαρια σε αυτο το θεμα για γατουλες!Αν θελετε απαντηστε μου!Θα χαρω πολυ παλι!!
Δειτε την

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:51, 26-05-09:

Καλώς ηρθες Στελλίνα
Το πώς θα κάνεις δίαιτα στην γατούλα σου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Πόσο(ηλικία) είναι τώρα η γατούλα σου , φυσικά αν είναι στειρωμένη και ποιό είναι το τωρινό της βάρος καθώς και τι ράτσα είναι και τέλος αν δεν συνυπάρχει και κάποιο πρόβλημα υγείας.

Σε γενικές γραμμές δίνουμε τροφή με μειωμένα λιπαρά σε πολύ αυστηρά καθορισμένη ημερήσια ποσότητα.Αυτό βέβαια ισχύει κυρίως για ενήλικες γάτες στειρωμένες που ζουν σε σπίτι.
Ο ποιό κατάληλος να σου λύσει τις απορίες σου είναι ο κτηνίατρος που παρακολουθεί το ζώο και αυτός είναι ο πιό κατάληλος τελικά,να της καθορίσει το διαιτολόγιο της.
Πάντος χρειάζεται υπομονή και επιμονή από μέρος σου, για να φανούν τα πρώτα αποτελέσματα.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 23:23, 26-05-09:

Στελλίνα, αύριο κιόλας πήγαινέ την στον γιατρό που θα την εξετάσει και θα σου πει τι τροφή θα της δίνεις και πόσο. Πρέπει οπωσδήποτε να χάσει βάρος για να μην έχει προβλήματα αργότερα.
Επίσης, μην της δίνετε "μεζεδάκια" όποτε ζητάει. Κομμένα τα τσιμπολογήματα και τα κεράσματα.

Παράθεση

StellinaxD

Νεοφερμένος

O StellinaxD έγραψε στις 23:30, 26-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Καλώς ηρθες Στελλίνα
Το πώς θα κάνεις δίαιτα στην γατούλα σου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Πόσο(ηλικία) είναι τώρα η γατούλα σου , φυσικά αν είναι στειρωμένη και ποιό είναι το τωρινό της βάρος καθώς και τι ράτσα είναι και τέλος αν δεν συνυπάρχει και κάποιο πρόβλημα υγείας.

Σε γενικές γραμμές δίνουμε τροφή με μειωμένα λιπαρά σε πολύ αυστηρά καθορισμένη ημερήσια ποσότητα.Αυτό βέβαια ισχύει κυρίως για ενήλικες γάτες στειρωμένες που ζουν σε σπίτι.
Ο ποιό κατάληλος να σου λύσει τις απορίες σου είναι ο κτηνίατρος που παρακολουθεί το ζώο και αυτός είναι ο πιό κατάληλος τελικά,να της καθορίσει το διαιτολόγιο της.
Πάντος χρειάζεται υπομονή και επιμονή από μέρος σου, για να φανούν τα πρώτα αποτελέσματα.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες!Λοιπον,η γατουλα μου ειναι 7 χρονων,στειρωμενη και δεν 8υμαμαι το βαρος της αλλα δεν ειναι λεπτη.Αυτο ειναι το μονο σιγουρο!Ρατσα βασικα ειναι Αττικης και δεν εχει υπαρξει καποιο προβλημα υγειας τα χρονια που την εχω!Καθε φορα νομιζω οτι δοκιμαζουμε αλλη τροφη και της περνουμε(καθε 3 εβδομαδες αλλαζουμε),δεν ξερω γιατι αλλα το κανουμε.Και παντως ειναι υπερκινητικη και της αρεσουν πολυ τα παιχνιδια!(αφου εχουμε και 50 σκορπισμενα για κα8ε κατοικιδιο μας στα δωματια)Οσο για τον κτηνιατρο δεν εχουμε καποιον που την πηγαινουμε γιατι ηταν αλητογατα και φοβαται πολυ τα υπολοιπα μερη που ειναι και μακρια.Μονο στο σπιτι μας δεν φοβαται.Ευχαριστω που ανταποκρι8ηκες!

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 23:36, 26-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από StellinaxD
Οσο για τον κτηνιατρο δεν εχουμε καποιον που την πηγαινουμε γιατι ηταν αλητογατα και φοβαται πολυ τα υπολοιπα μερη που ειναι και μακρια.
Τότε βρε Στελλίνα γιατί βάζεις μήνυμα εδώ και ζητάς συμβουλές; Κουβέντα να γίνεται; Αν ενδιαφέρεσαι για την υγεία της γάτας, πες στους γονείς σου να την πάτε σε έναν κτηνίατρο και να κάνετε ό,τι σας πει. Οι αλλαγές των τροφών και οι ανούσιες κουβέντες στο ίντερνετ δεν κάνουν καλό στη γάτα.
Επίσης, είναι 12.30 τα μεσάνυχτα κι εσύ θα έπρεπε ήδη να κοιμάσαι εδώ και 2 ώρες. Καληνύχτα, λοιπόν, και (αφού ρώτησες κιόλας) φρόντισε να κάνεις αυτό που πρέπει για τη γάτα σου.

Παράθεση

StellinaxD

Νεοφερμένος

O StellinaxD έγραψε στις 23:40, 26-05-09:

Στελλίνα, αύριο κιόλας πήγαινέ την στον γιατρό που θα την εξετάσει και θα σου πει τι τροφή θα της δίνεις και πόσο. Πρέπει οπωσδήποτε να χάσει βάρος για να μην έχει προβλήματα αργότερα.
Επίσης, μην της δίνετε "μεζεδάκια" όποτε ζητάει. Κομμένα τα τσιμπολογήματα και τα κεράσματα.
Γεια!Ευχαριστω για την ανταποκριση (οπως λεω σε ολους)..Την εχει δει μια φορα ο γιατρος και μας ειπε πως ειναι υγιεστατη αλλα λιγο τα κιλακια.Αν και εχει υποψιες οτι κρεμεται κοιλιτσα λογο της στειρωσης η κατι αλλο(ενχειρηνση)!Μια φορα την πηγαμε στον γιατρο γιατι εκλαιγε παρα πολυ επειδη ειναι πολυ μακρια ο γιατρος και την ειχαμε βαλει σε ενα μαλακο σπιτακι στο αυτοκινητο και τα εκανε κυριολεκτικα πανω της η καιμενουλα μου!Και απο τοτε δεν την πηγαμε γιατι φοβομαστε μην μας φυγει μιας και ηταν αλητογατα!Και αν δεν της δινουμε μεζεδακια που λες αρχιζει και γκρινιαζει να βγει στο μπαλκονι να φαει!μαμ κακα και νανι ειναι αυτη η γατουλα!

Παράθεση

StellinaxD

Νεοφερμένος

O StellinaxD έγραψε στις 23:49, 26-05-09:

Τότε βρε Στελλίνα γιατί βάζεις μήνυμα εδώ και ζητάς συμβουλές; Κουβέντα να γίνεται; Αν ενδιαφέρεσαι για την υγεία της γάτας, πες στους γονείς σου να την πάτε σε έναν κτηνίατρο και να κάνετε ό,τι σας πει. Οι αλλαγές των τροφών και οι ανούσιες κουβέντες στο ίντερνετ δεν κάνουν καλό στη γάτα.
Επίσης, είναι 12.30 τα μεσάνυχτα κι εσύ θα έπρεπε ήδη να κοιμάσαι εδώ και 2 ώρες. Καληνύχτα, λοιπόν, και (αφού ρώτησες κιόλας) φρόντισε να κάνεις αυτό που πρέπει για τη γάτα σου.
Ηρεμησε λιγο καλε!Και δεν κανω ετσι για την πλακα συζητηση για την γατα μου..την νοιαζομαι!Και δεν χρειαζοταν και τοσο πια να απαντησεις αν δεν ηθελες!Οσο για την ωρα που κοιμαμαι πιστευω ειναι εντελως εκτος θεματος αλλα και λιγο αγενες!Ξερω το καλο για την γατουλα μου.Λιγες συμβουλες ρωτησα για το καλο της και μονο.Δεν ξερω αν το προσεξες αλλα ανεφερα οτι ειναι αλητογατα και δεν μπορω να την πηγαινω βολτα οπου να ναι!Δεν θελω να φυγει επειδη την καταπιεζω.Συγνωμη που σου χαλασα τον χρονο σου.

Παράθεση

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 η Ρόζα και η Σίμπα και άλλες αδέσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,961 μηνύματα.

H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ A fresh start to a new world... έγραψε στις 06:24, 27-05-09:

Καλημέρα Στελλίνα και καλώς ήρθες,

Πρώτα από όλα μην αγχώνεσαι.Δεύτερων όπως είπαν και οι άλλοι πιο πάνω να χάσει κιλά η γάτα σου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.Τη ράτσα(ή φάτσα),το τωρινό της βάρος,το φύλλο της,αν είναι στειρωμένη ή όχι και την υπερκινητικότητά της.

Ακόμα πρέπει να βρεις έναν κτηνίατρο,οπωσδήποτε.Δεν έχει σημασία αν φοβάται ή όχι,μια-δυο θα το συνηθήσει.Σκέψου(χτύπα ξύλο) να έχει πάθει κάτι σοβαρό και να μην μπαίνει στο αυτοκίνητο,επιδή ΕΣΕΙΣ δεν της το έχετε μάθει;Γι΄αυτό να βρεις έναν καλό κτηνίατρο και να την πηγαίνεις για τα εμβόλια της και ότι άλλο χρειαστεί.Επισής από εκεί να παίρνεις τις αμπούλες της κλπ.

Περιμένουμε σύντομα τα νέα σας και τι σας είπε ο γιατρός.Ελπίζω να σε έπεισα!

Υ.Σ. Η γατούλα σου είναι θηλυκιά ή αρσενικιά;

Παράθεση

kyveli

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kyveli
H kyveli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (περίπου 30 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H kyveli έγραψε στις 08:30, 27-05-09:

Καλημέρα.
Η γατούλα σου από τη φωτογραφία δείχνει όντως τροφαντούλα.

Αρχικά να σου πω ότι οι αλλαγές στην τροφή που κάνετε δεν είναι καλές στην υγεία της. Το ίδιο ισχύει και για τα μεζεδάκια. Μην της δίνετε. Πράγματι μία γατούλα μπορεί να γίνει πλύ απαιτητική και εκνευριστική, αλλά όταν δει ότι σταματήσατε να της δίνετε, όσο και αν παρακαλάει θα σταματήσει να το κάνει. (θα πάρει λίγο καιρό, αλλά αξίζει τον κόπο και τη μουρμούρα της)

Σου προτείνω να αγοράζετε μία καλή τροφούλα από πετ σοπ, για στειρωμένες γατούλες, η "light", για μείωση βάρους. Ζυγίστε την ψιψίνα σας και δίνετε όσο λέει η συσκευασία. Το αδυνάτισμα θα πάρει αρκετό καιρό και θέλει υπομονή και επιμονή. Θα σας στοιχίζει λιγότερο να αγοράζετε μία ποιοτική τροφή στη γάτα και να δίνετε όσο χρειάζεται, παρά να δίνετε ό,τι να'ναι τροφές (ειδικά αυτές των σούπερ μάρκετ και κυρίως οι μάρκες του στυλ lidl, carrefour κλπ είναι θάνατος για τα ζώα, προκαλούν μακροπρόθεσμα προβλήματα).

Καταλαβαίνω το άγχος να την πάτε στο γιατρό, αλλά νομίζω είναι κάτι που χρειάζεται. Μόνο ο κτηνίατρος θα μπορέσει να σας πει ότι όλα πάνε καλά και πχ. δεν έχει διαβήτη ή κάτι παρόμοιο. Έτσι θα είστε σίγουροι για τη δίαιτα. Αγόρασε μία τσαντούλα μεταφοράς για ζώα, αν θες θα βρεις και στα jumbo φτηνές, αλλά και σε πολλά πετ σοπ. Άφησε την τσαντούλα ανοιχτή για κάμποσες μέρες, να μπαινοβγαίνει, να τη συνηθίσει. Μετά θα τη βάλετε μέσα και θαπάτε στο γιατρό.
Καλό είναι να επιλέξετε έναν άλλο γιατρό που να είναι κοντά σας, ώστε να μην ταλαιπωρείται κανένας σας.

καλή επιτυχία και καλή συνέχεια.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 20:34, 27-05-11:

Ναι ναι πήρε λίγο βάρος το παιδί μας..Όχι πολύ αλλά θα ήθελα να φύγει για να διατηρήσει ένα υγιές βάρος. Το θέμα είναι ότι είναι πολύ λιγούρα και όταν δεν της δίνω (όοοοσο αυτή θέλει) κλαίει και χτυπιέται..Και εγώ τη λυπάμαι...Τι να κάνω για αυτο?
Επίσης, ποια τροφή προτίνετε για ένα υγιές αδυνάτισμα περίπου μισού κιλού?
Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Alkisti_V

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alkisti_V
H Alkisti_V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 αρσενικά στο σπίτι και πολλά πολλά αδέσποτα στον κήπο! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Alkisti_V έγραψε στις 15:22, 30-05-11:

Καλησπέρα...

Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές είναι η αλήθεια!
Και η επιλογή εξαρτάται από διάφορους παράγοντες...
Υπάρχει η light για στειρωμένες γάτες... Εγώ για παράδειγμα στη μικρή μου δίνω την αντίστοιχη της Royal Canin...

Υπάρχουν επιλογές για γάτες που ζουν αποκλειστικά σε σπίτι, οπότε οι θερμιδικές τους ανάγκες είναι μικρότερες σε σχέση με τις γάτες που έχουν πρόσβαση και σε κήπο...

Πάντως, γνώμη μου είναι πως όταν καταλήξεις στην τροφή που θα διαλέξεις (λαμβάνοντας υπόψη και τη γνώμη του κτηνιάτρου σου) να μείνεις σταθερή στην επιλογή σου.
Και όπως θα διαπιστώσεις (σίγουρα για την Royal Canin που τη χρησιμοποιώ) υπάρχει στη συσκευασία πίνακας που σου δείχνει πόσα γραμμάρια τροφής πρέπει να τρώει καθημερινά η γάτα σου ανάλογα με το βάρος της.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 16:07, 30-05-11:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! ήδη την έχω αγοράσει..Αλλά αυτό που με αγχώνει είναι η .... λιγουριά αυτής της γάτας...Τα 50 γρ δεν θα της αρκουν σε καμιιιιιιία περίπτωση !!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,408 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:39, 30-05-11:

Ναι..διότι είναι πολύ λίγα για αυτήν την τροφή,έχω την εντύπωση.Τα γραμμάρια εξαρτιώνται απο το είδος της τροφής.Δεν παει στανταρ δηλαδη..ΠΧ η ακανα κια η οριτζεν,είναι πολύ πιο περιεκτικες τροφές απο την ρουαγιαλ,χιλς κλπ.Και αυτές με τη σειρά τους,είναι πιο περιεκτικές απο αυτές των σ/μαρκετ.Επίσης έχει τεράστια σημασία με τι τα μετράμε.Το πιο σίγουρο βασικά είναι οι ζυγαριές που χρησιμοποιούμε στη μαγειρικη(ψηφιακές).Δυστυχώς έχω προσέξει ότι οι μεζούρες -κυπελάκια,που δίνουν τα κτηνιατρεία..δεν είναι σωστά.Άλλα δείχνουν περισσότεο και άλλα λιγότερο.Άντε να βγάλεις άκρη.Να σε ρωτήσω κάτι..τα 50 γραμμάρια απο τη συγκεκριμένη τροφή..σου το είπε ο γιατρός;;ή απο την συσκευασία το είδες;

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 19:05, 30-05-11:

Καταρχήν, δεν είναι πολύ χοντρούλα. Είναι 5 κιλά απλά είναι μικροκαμωμένη(ως κατασκευή) και θα έπρεπε να είναι 4-4.5. Μου είπε να το χάσει αυτό το μισόκιλο, διότι πήρε απότομα βάρος μετά τη στείρωση και εάν συνεχίσει έτσι θα γίνει χοντρούλα κάτι που δεν θα το ήθελα καθόλου για λόγους υγείας. Αλλά το βλέπω και με το μάτι, έχει κάνει μια ωραιότατη κοιλίτσα.....
Για την r/c μου είχε πει 50 γρ την ημέρα. Το βρίσκω πολύ λίγο (και η γάτα μου το ίδιο) αλλά έτσι μου είπε. Διαφορετικά, μου είχε πει να πάω να αγοράσω μια της r/c πάλι, που είναι όμως κτηνιατρική (και είναι πιο περιεκτική κτλ και επίσης δίνει στη γάτα υψηλότερο αίσθημα πληρότητας). Έχει κάποιος εμπειρία από αυτή την τροφή? Νομίζω πως λέγεται royal canin female neutered cat .Κάπως έτσι...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,408 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:11, 30-05-11:

Ναι...αυτήν έπαιρνα εγώ παλιά στην πουπυ μου.Κοιτα κατι....εφόσον σου είπε 50 ο γιατρός..μάλλον τόσο πρέπει.Αρκεί να μην χάσει απότομα βάρος γιατί δεν κάνει καλό..όμως να σου πω την αλήθεια,στις light τροφές δεν έχω και μεγάλη εκτίμηση,και ο γιατρός μου το ίδιο.Τώρα αν είναι για κάποιο χρονικό διάστημα..οκ..αλλά όχι για συνεχεια.Σου λεω τι μου είπε και ο γιατρός μου.
Και εγω στα δικά μου δίνω 50 γραμμάρια,αλλα σκέψου ότι είναι ακάνα..που είναι απείρως πιο περιεκτική.
Στην πουπυ πάντως που δίνω περίπου 40..έχει παχύνει δυστυχώς τον τελευταίο καιρό.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 19:11, 30-05-11:

αυτη εδινα κ εγω παλια στην γατα μου..απο εμπειρια σου λεω οτι καθε γατα χρειαζεται διαφορετικη ποσοτητα. Αν δηλαδη συνηθιζε να τρωει 70 γρ ειναι πολυ αποτομο να παει στα 50 αμεσως..πρεπει να γινει σταδιακα..60 πχ την πρωτη εβδομαδα,55 την δευτερη και παει λεγοντας. Σημασια δεν εχει τοσο η τροφη οσο η ποσοτητα. Η γατα μου με βασει την συσκευασια θα επρεπε να τρωει 70 γραμμαρια, αλλα τρωει το πολυ 50 και ειναι σταθερη στα κιλα της..οποτε καταλαβαινεις οτι αν ετρωγε 70 θα γινοταν βαρελακι

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:41, 30-05-11:

Έχει σημασία και η τροφή.Σε καμία περίπτωση τα 50 γραμμαρια ακάνας και 'οριτζεν δεν είναι ίδια με τα 50 της ρουαγιάλ.Το γνωρίζω και απο προσωπική πείρα,αλλα είναι και γεγονός.Ειναι πολύ πιο περιεκτικές τροφές.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 20:05, 30-05-11:

ναι κ εγω λεω οτι αν εδινες μια Α τροφη πριν και απλα αρχισεις να την μειωνεις σταδιακα παλι θα δεις αποτελεσματα...οσο για το αλλο εγω αλλη γνωμη εχω για την οριτζεν. Η δικια μου ετρωγε διπλασια ποσοτητα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:08, 30-05-11:

Ναι..το εχω δει που το έγραφες αλλού.Κοίτα..για ΄'οριτζεν δεν έχω εμπειρία προσωπική,γιατί τα δικά μου ,ούτε να την φτύσουν.Όμως και ο γιατρός μου το έχει πει..αλλα και απο άλλους χρήστες που τη χρησιμοποιούνε(βλέπε Δώρα...αυτά γράφουν).Όμως για την ακάνα ξέρω σίγουρα.Τα 70 γραμμάρια που έδινα στον μπουκάκο ρουαγιάλ,ούτε κατά διάννοια να του φτάσουν.Με τα 50...ας πούμε ότι του φτάνουν.
Και ναι..σημασία έχει η σταδιακή μείωση.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 20:12, 30-05-11:

οποτε παιζει σημασια η γατα ..γιατι δεν γινεται η οριτζεν που ειναι και πιο χορταστικη και "πλουσια" απο την ρουαγιαλ ακομη και απο την ακανα να θελει μια γατα να τρωει διπλασια ποσοτητα. Οκ καλη η ακανα, καλη η οριτζεν αλλα καθε οργανισμος και γατα αντιδραει διαφορετικα.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 20:14, 30-05-11:

Εμένα ουτε ακανα θέλει ουτε οριτζεν. Μόνο η ρουαγιάλ της αρέσει πολύ! Όλα τα είδη της ρουαγιάλ!! Ναι και η κτηνίατρος μου είχε πει να της την μειωσω σταδιακά γιατί διαφορετικά δημιουργείται πρόβλημα με το συκώτι τους. Αλλά μου είπε ότι εν τέλει θα πρέπει να τρωει περίπου 50 γρ την ημέρα..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:15, 30-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
οποτε παιζει σημασια η γατα ..γιατι δεν γινεται η οριτζεν που ειναι και πιο χορταστικη και "πλουσια" απο την ρουαγιαλ ακομη και απο την ακανα να θελει μια γατα να τρωει διπλασια ποσοτητα. Οκ καλη η ακανα, καλη η οριτζεν αλλα καθε οργανισμος και γατα αντιδραει διαφορετικα.
Μα σαφέστατα..καθόλου δεν διαφωνώ σε αυτό που λες.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 12:03, 10-06-11:

στην Ήρα μου δίνω την Obesity της Royal Canin τα τελευταία 5 χρόνια( είναι 11 ετών) πειράζει? θα πρέπει να την αλλάξω?

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 15:04, 10-06-11:

Εγώ πιστεύω ότι οι δόσεις που αναγράφουν οι συσκευασίες δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Η δικιά μου νιαουρίζει όταν της δίνω την προτεινόμενη δόση και παραπονιέται. Και αυτός που φιλοξενώ νιαουρίζει ακόμα περισσότερο!!!!!!!!!!! Και αυτό συμβαίνει με όλες μα όλες τις μάρκες που έχω δοκιμάσει είτε είναι φτηνές είτε ακριβές. Η προτεινόμενη δόση τους φαίνεται πολύ λίγη. Ειδικά στον καινούριο γάτο, ο οποιος είναι χοντρός και πεινάει συνέχεια. Οπότε τους δίνω περισσότερο. Άλλωστε η δικιά μου έχει φτάσει σε ένα σταθερό βάρος και όλη την ημέρα παίζει οπότε δεν βρίσκω λόγο να μην της δίνω περισσότερο όταν πεινάει.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 14:45, 11-07-11:

Ρώτησα τον κτηνίατρο και μου είπε οτι η obessity είναι απο τις καλύτερες τροφές, πλούσια σε πρωτείνες για να χορταίνει η γάτα, αλλά καλό είναι επειδή είναι χαμηλή σε λιπαρά μπορεί να κάνει ξηροδερμία στην πλατούλα της γάτας γι΄αυτό και θα μπορούσα να της δίνω βιταμίνη Ε που κάνει καλό στο δέρμα και έχει και αντιοξειδωτική δράση!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:19, 11-07-11:

Μια φορά την εβδομάδα δίνω λιγότερη τροφή από ότι συνήθως. Ίσως κάτι τέτοιο να ωφελούσε μια υπέρβαρη γατούλα. Εγώ το κάνω κυρίως για να μιμηθώ την φύση της γάτας αφού αν ζούσε στο φυσικό της περιβάλλον δεν θα έτρωγε κάθε μέρα την ίδια ποσότητα. Υπάρχουν και μέρες που θα δώσω κάτι παραπάνω. Αν η γάτα μου ήταν υπέρβαρη ίσως μια ή δύο φορές την εβδομάδα να έδινα ένα ή μισό γεύμα λιγότερο. Θα σταματούσα να έδινα ξηρά τροφή και θα έδινα μόνο κονσέρβες ή ωμή τροφή. 100γρ κονσέρβα ή ωμό κοτόπουλο δεν έχει τις ίδιες θερμίδες με 100γρ ξηρά τροφή. Η γάτα χορταίνει με την κονσέρβα και παίρνει λιγότερη ενέργεια οπότε είναι πιο δύσκολο να γίνει υπέρβαρη. Για του λόγου του αληθές δείτε το παρακάτω απόσπασμα από το science daily:
"Little bits of too much energy lead to weight gain overtime," Backus said. "We did find that cats on canned or wet food diets have less of a tendency towards obesity than cats on dry food diets." http://www.sciencedaily.com/releases...1203164728.htm
@rodirdi: Εγώ δεν θα θεωρούσα καλή μια τροφή επειδή μου την πρότεινε ο κτηνίατρός μου, πόσο μάλλον όταν βλέπω ότι προκαλεί προβλήματα στο δέρμα της

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 23:06, 11-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Μια φορά την εβδομάδα δίνω λιγότερη τροφή από ότι συνήθως. Ίσως κάτι τέτοιο να ωφελούσε μια υπέρβαρη γατούλα. Εγώ το κάνω κυρίως για να μιμηθώ την φύση της γάτας αφού αν ζούσε στο φυσικό της περιβάλλον δεν θα έτρωγε κάθε μέρα την ίδια ποσότητα. Υπάρχουν και μέρες που θα δώσω κάτι παραπάνω. Αν η γάτα μου ήταν υπέρβαρη ίσως μια ή δύο φορές την εβδομάδα να έδινα ένα ή μισό γεύμα λιγότερο. Θα σταματούσα να έδινα ξηρά τροφή και θα έδινα μόνο κονσέρβες ή ωμή τροφή. 100γρ κονσέρβα ή ωμό κοτόπουλο δεν έχει τις ίδιες θερμίδες με 100γρ ξηρά τροφή. Η γάτα χορταίνει με την κονσέρβα και παίρνει λιγότερη ενέργεια οπότε είναι πιο δύσκολο να γίνει υπέρβαρη. Για του λόγου του αληθές δείτε το παρακάτω απόσπασμα από το science daily:

@rodirdi: Εγώ δεν θα θεωρούσα καλή μια τροφή επειδή μου την πρότεινε ο κτηνίατρός μου, πόσο μάλλον όταν βλέπω ότι προκαλεί προβλήματα στο δέρμα της
Τα πάντα έχουνε το κόστος τους. Μια φορά της έδωσα ψητό κοτόπουλο και έκανε κολιτιδα την οποία ελπίζω να ξεπεράσει μετά από σχεδόν 1 εβδομαδα αφιδατωσης και ταλαιπωρίας στον γιατρό με όρο. Άρα τουλάχιστον για την ήρα πιστεύω ότι ειναι η καλύτερη λύση.

Παράθεση

Loukia (Αναστασία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loukia
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ακόμη 2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 229 μηνύματα.

H Loukia έγραψε στις 00:34, 08-12-12:

Οκ, το ξέρω ότι εξαφανίζομαι και εμφανίζομαι κατά πως θα μου καπνίσει..
Αλλά χρειάζομαι λίγη βοήθεια (πάλι..)

Έχω λοιπόν τον Βλάσση, έναν μαλάκα γάτο 2.5 ετών με μια μικρή αναπηρία, ένα χέρι με μερική παράλυση. Και είναι ΧΟΝΤΡΟΣ!! Το χέρι του απαιτεί να είναι όσο γίνεται πιο κομψός για να μπορεί να τον κρατήσει και να κινείται άνετα, όμως αλήθεια δυσκολεύομαι πολύ να τον έχω fit..
Το πήρα όμως απόφαση και θα πει τον δεσπότη Παναγιώτη!
Ερώτηση το λοιπόν: ποιό μοντέλο διατροφής θα βοηθήσει περισσότερο να πετύχουμε όσο γίνεται πιο σύντομα το στόχο μας: κροκέτα, μαγειρευτό ή barf? (έχω και ένα σκύλο που μπαρφάρει οπότε δε θα είναι πρόβλημα)

Για την ώρα τρώμε κροκέτα και την τρώμε ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ NONSTOP μια και διαφορετικά θα μας πετάξουν έξω από την πολυκατοικία μια και κλαίει σπαρακτικά αν δεν είναι διαθέσιμη τροφή ολημερίς και οληνυχτίς. Τέλος του μήνα όμως μετακομίζουμε, οπότε μπορούμε να γράψουμε τους γείτονες στα παλιά μας τα παπούτσια και να ξεκινήσουμε δίαιτα κι ας τους ενοχλούμε.
Για πείτε καμιά γνώμη, ποιό μοντέλο διατροφής θα μας βοηθήσει να χάσουμε πιο εύκολα βάρος χωρίς να υποφέρει από την πείνα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Loukia (Αναστασία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loukia
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ακόμη 2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 229 μηνύματα.

H Loukia έγραψε στις 00:41, 08-12-12:

Ξέχασα να αναφέρω ότι ΔΕΝ είναι στειρωμένος (ακόμα).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 00:46, 08-12-12:

εγώ θα σου έλεγα να πάρεις κάποια λάιτ καλής ποιότητος κροκέτα...
αν είναι ο γάτος σου στειρωμένος μπορείς να πάρεις την κτηνιατρική της ρόγιαλ κάνιν για στειρωμένα την οποία χρησιμοποιεί και μια φίλη και ο γάτος της αδυνάτισε!
ρώτησε τον κτηνίατρο σου!
αυτός θα σε ενημερώσει!
καλή επιτυχία!!!

Παράθεση

Aliona Crasulea

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aliona Crasulea
H Aliona Crasulea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Aliona Crasulea έγραψε στις 00:18, 10-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mia_m
Αυτό το θέμα είναι ότι πρέπει για τη γάτα μου!!! Για τη ράτσα της δεν πρέπει να ξεπεράσει τα 6,5 κιλά, αυτή τη στιγμή ζυγίζει 8 και θέλω να την κάνω δίαιτα,αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Σαν γάτα πάντως,μπορώ να πω ότι ασκείται,τρέχει συνέχεια,αλλά τρώει και πολύ,μου ζητάει συνεχώς να φάει και πάντα με καταφέρνει. Σκέφτομαι ή να αναθέσω τη διατροφή της σε κάποιο άλλο άτομο ή να μην πηγαίνω καθόλου στην κουζίνα

καλησπέρα...καλά κάνει και παίζει πολύ και τρέχει πολύ...να φάει ξηρή τροφή της δίαιτας,αυτό θα βοηθήσει.καλο βραδυ!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 10-12-12 στις 11:59. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

asavvaidou (αθηνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asavvaidou
H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H asavvaidou έγραψε στις 11:45, 28-12-12:

Εχω 5 γατες αλλα η μια απο αυτες και συγγεκρημενα ο μεγαλος μου ο αρσενικος πλεον εχει γινει θρευταρι! Θελω να του κανω διαιτα! Προσπαθησα να του δηνω κροκετες αντι για κονσερβες και φακελακια και κατι εγινε! Φυσικα της κονσερβες και τα φακελακια δεν τα ετρωγε μονος του! Αλλα πρεπει να χασει λιγο ακομα βαρος! Σας εχει σημβει εσας ποτε κατι τετοιο? Αν ναι μπορειτε να μου πειτε καποιον καλο τροπο για να χασει ο γατουλης μου λιγο ακομα βαρος?

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:33, 28-12-12:

2 πράγματα μπορείς να κάνεις. Να παίζεις περισσότερη ώρα μαζί του ημερησίως, ώστε να κινείται και να γυμνάζεται περισσότερο (θα δεις εκπληκτικά αποτελέσματα) και να μιλήσεις με τον κτηνίατρο σας, ώστε να σου δώσει αυτός συνολικά μια διατροφή για τον γατούλη, που θα τον βοηθήσει να χάσει λίγο βάρος. Επίσης να του παίρνεις κροκετες πιο εξειδικευμενες βοηθάει πχ για ενήλικο αρσενικό στειρωμένο γάτο.

Παράθεση

asavvaidou (αθηνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asavvaidou
H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H asavvaidou έγραψε στις 13:48, 28-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
2 πράγματα μπορείς να κάνεις. Να παίζεις περισσότερη ώρα μαζί του ημερησίως, ώστε να κινείται και να γυμνάζεται περισσότερο (θα δεις εκπληκτικά αποτελέσματα) και να μιλήσεις με τον κτηνίατρο σας, ώστε να σου δώσει αυτός συνολικά μια διατροφή για τον γατούλη, που θα τον βοηθήσει να χάσει λίγο βάρος. Επίσης να του παίρνεις κροκετες πιο εξειδικευμενες βοηθάει πχ για ενήλικο αρσενικό στειρωμένο γάτο.
σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!! θα αρχισω αμεσως!!!
θα ανεβασω τα αποτελεσματα!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:31, 29-12-12:

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι. Έχουμε στο πατρικό μου 2 γατάκια, αρσενικά, αστείρωτα, 6 μηνών. Και τα δύο ζυγίζουν 3,5 κιλά περίπου. Είναι φυσιολογικό ή είναι πολύ χοντρά; Σας ρωτάω γιατί είναι πολύ μεγαλόσωμα γατιά, έχουν χοντρούλικα ποδαράκια σαν αρκουδάκια και έχουν και παχύ τρίχωμα, αν και όχι μακρύ. Σκέφτομαι λοιπόν. Μήπως το βάρος τους είναι ύποπτο για έναρξη παχυσαρκίας; Τι λέει η εμπειρία σας;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:21, 30-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Θέλω να σας ρωτήσω κάτι. Έχουμε στο πατρικό μου 2 γατάκια, αρσενικά, αστείρωτα, 6 μηνών. Και τα δύο ζυγίζουν 3,5 κιλά περίπου. Είναι φυσιολογικό ή είναι πολύ χοντρά; Σας ρωτάω γιατί είναι πολύ μεγαλόσωμα γατιά, έχουν χοντρούλικα ποδαράκια σαν αρκουδάκια και έχουν και παχύ τρίχωμα, αν και όχι μακρύ. Σκέφτομαι λοιπόν. Μήπως το βάρος τους είναι ύποπτο για έναρξη παχυσαρκίας; Τι λέει η εμπειρία σας;
Θα ελεγα koukimanster μου να περιμενεις λιγο. Εξαρταται απο το αν σκοπευετε να τα στειρωσετε, αν οντως το σκοπευετε θα ελεγα να περιμενεις μεχρι τοτε που θα μπορειτε να τους δινετε ειδικη τροφη για στειρωμενα αρσενικα γατακια. Στην περιπτωση που δεν σκοπευετε να τα στειρωσετε δεν χρειαζεται να τους κανετε διαιτα, μολις φθασουν σε αναπαραγωγικη ηλικια και αρχισουν οι προσπαθειες για ζευγαρωμα και οι μαχες με τα αλλα αρσενικα θα αδυνατισουν απο μονα τους.
Αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που στειρωνουμε τα γατια, η προσπαθεια για ζευγαρωμα για τα αρσενικα γατια ειναι μια πολυ δυσκολη εποχη. Χανονται για μερες, ξεχνωντας ακομα και το φαγητο στην προσπαθεια τους να καταφερουν καποιο θυληκο και αγωνιζονται εναντιον των αλλων αρσενικων με ασχημες πληγες πολλες φορες και πιθανοτητες να κολλησουν καποια ασχημη ασθενεια. Οσο για το βαρος τους, 3,5 κιλα δεν νομιζω να ειναι πολλα, τουλαχιστον συγκρινομενα με τα 8 του δικου μου και αν ειναι και μεγαλοσωμα οπως τα περιγραφεις εχουν περιθωριο.

Παράθεση

stavrianna 1234

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stavrianna 1234
H stavrianna 1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (25 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H stavrianna 1234 έγραψε στις 14:15, 12-06-13:

γεία σας η γάτα μου είναι χοντρούλα και θέλω να μάθω πώσ να τις κάνω δίαιτα αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα!!!!!!
επειδή έχω 2 γάτες και οι 2 τρώνε από το ίδιο μπολ!!!!! έχω δοκιμάσει να τις βάλω ξεχωριστά μπολάκια αλλά δεν προλαβαίνει να φάει η μία γάτα!!!!!!
να σας εξηγήσω, η μία γάτα είναι 5 έτους(η χοντρούλα) και η άλλη 1 που την φέραμε πριν λίγους μήνες και την μισεί η μεγάλη και της δίνει ξύλο... και η μεγάλη τρώει επήτιδες όλο το φαγήτο για να μην φάει το μικρό!!!!πώς να τις κάνω δίαιτα;;;θα εκτιμούσα οποιαδήποτε απάντηση

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    tkap

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους