Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,523 εγγεγραμμένα μέλη και 718,132 μηνύματα σε 22,536 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 278 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλόζωοι κτηνίατροι....

Μαριάννα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαριάννα
H Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ουτε καν μετριούνται... εν ζωη ειναι πάντως 7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Μαριάννα έγραψε στις 15:56, 12-04-08:

"ευαισθησία" και "φιλοζωία"...

…πριν ένα χρόνο περίπου, στο απέναντι πεζοδρόμιο μια κοπέλα είχε μαζέψει ένα γατούλη. Ήταν πολύ γεράκος, και ζούσε σε μια κούτα. Τον τάιζε όλη η γειτονιά, τα Εξάρχεια φημίζονται για τους φιλόζωούς τους… Έφυγα για διακοπές Χριστουγέννων κι όταν γύρισα ο γατούλης δεν ήταν εκεί... Ε, θα πέθανε σκέφτηκα… Μια μέρα είδα την κοπελίτσα και τη ρώτησα γι αυτό… «Α, τον καημένο, τον έφαγαν τα σκυλιά το βράδυ της πρωτοχρονιάς» μου λέει…
…Δεν το είχα συνειδητοποιήσει, δεν είχα πολύ καιρό εδώ, ότι υπάρχουν αυτές οι αγέλες… λίγο καιρό μετά είδα μια… Πολύ βίαιες σκηνές… Από το μπαλκόνι άκουσα ουρλιαχτά, κοίταξα κάτω και τα είδα, καμιά δεκαριά, σεληνιασμένα, ακτινωτά γύρω από κάτι που ξέσκιζαν… Δεν τόλμησα να δω τι ήταν αυτό το κάτι… Αλλά δεν είναι κάτι που το ξεχνάς.. Κι όταν αγαπάς λιγάκι τα ζώα, φροντίζεις να μην έχουν τέτοιο τέλος, σε καμία περίπτωση…
…χτες λοιπόν πηγαίνοντας στο βιντεοκλάμπ, είδα μια κούτα, στο γνώριμο μέρος, πάνω στο φαρδύ πεζοδρόμιο... κάποιος κοίταζε μέσα, κοίταξα κι εγώ... ήταν γεμάτη πανιά, και χωμένη μέχρι τη μέση σε μια μαύρη σκουπιδοσακούλα. Μέσα ήταν βαλμένη, πολύ προσεκτικά, μια γατούλα, περίπου 8-9 μηνών. Νιαούριζε τρομαγμένη και πονούσε, φαίνεται στη φωνή τους. … η ώρα ήταν 10.30, δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο εκείνη τη στιγμή οπότε την πήρα στο μπαλκόνι μου, χωρίς να ξέρω τι είχε- πάντως δεν μπορούσε να κουνηθεί, αυτό ήταν σίγουρο… Και εκεί έξω, εκτεθειμένη, αν περνούσαν τα σκυλιά, - ή οποιοσδήποτε "ανθρωπος" σαδιστής- δεν τολμώ να φανταστώ… Εντελώς ανυπεράσπιστη…
…την άφησα να ηρεμήσει από το θόρυβο των αμαξιών, της έδωσα μια λιχουδιά κι έκλεισα τη πόρτα μήπως φάει, να μην είναι τουλάχιστον νηστική. Και ευχήθηκα να μην έχει πεθάνει μέχρι το πρωί. …και όντως δεν είχε πεθάνει… και είχε φάει και τη μπουκίτσα που της ειχα δώσει, αφού ηρέμησε μόνη της όλη νύχτα...
την πήγα λοιπόν στο διπλανό κτηνιατρείο… «έχει σπάσει την σπονδυλική της στήλη …είναι καταδικασμένη, θέλει ευθανασία», μου λένε … «αλλά εμείς εδώ δεν κάνουμε ευθανασίες ξέρετε… να εσείς μόλις το ακούσατε βάλατε τα κλάματα, φανταστείτε εμείς που έχουμε τρία τέσσερα περιστατικά τη μέρα.. θα τρελαινόμασταν! κάνει πολύ κακό στο ΚΑΡΜΑ!!» «…και το έχουμε γι αυτό ως αρχή να μην ...παρεμβαίνουμε στο έργο της φύσης, εδώ ούτε κρέας δεν τρώμε!»
…………………….

…την πήγα μέχρι την Αλεξάνδρας με τα πόδια.. βρήκα μετά από λίγη περιπλάνηση το άλλο κτηνιατρείο, αλλά η γιατρός σήμερα ανοίγει στις πεντέμισι….
Μετά από δυο ώρες ποδαρόδρομο με την κούτα στο χέρι, μέσα στα αυτοκίνητα και τα κορναρίσματα, γύρισα πίσω άπραγη, θα ξαναπάω το απόγευμα…
Κι η γατούλα είναι ακόμα στο μπαλκόνι μου, φοβισμένη, διψασμένη, νηστική, ανήμπορη να κάνει οτιδήποτε…
Κι αυτό επειδή κάποιοι είναι πολύ πολύ "ευαίσθητοι" και "φιλόζωοι"…

...Τόσο που δεν μπορούν να σε βγάλουν απ' το μαρτύριό σου,
που δεν μπορεις να το καταλαβεις, απλά υποφέρεις κάποιες ώρες παραπάνω, περιμένοντας...
Πονάνε βλέπεις οι καημένοι στην ψυχή τους τόσο πολύ...

(...Τα παραπάνω γράφτηκαν την προηγούμενη βδομάδα...)

...Της έκανε η γιατρός τελικά , μια άλλη γιατρος, την ένεση, στις 7 το απόγευμα...

10 ωρες επιπλέον πόνου αβάσταχτου για το ζώο, και ενα καλο ΚΑΡΜΑ του πρώτου γιατρού. Εύχομαι να μην του επιφυλάξει ο ...υπευθυνος των κάρμα ένα σαν αυτο της συγκεκριμένης γατούλας πριν την απαλλάξουμε από το μαρτύριό της...

(-...η μια η "φιλοζωη" το αφηνει βραδιατικο εξω να το φανε τα σκυλια,
κι ο αλλος ο ΓΙΑΤΡΟΣ, "δεν παρεμβαινει στο εργο της φυσης" επειδη "δεν το αντεχει, ειναι πολυ ευαισθητος και θα τρελαθει, και ειναι και κακό για το καρμα του"...
Και γιατι δεν εγινες κατι αλλο ρε ηλιθιε???)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jeannine

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jeannine
H Jeannine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.

H Jeannine έγραψε στις 16:01, 12-04-08:

Πολύ στενάχωρη ιστορία και πολύ τραγικό αυτό που περιγράφεις ότι γίνεται στα Εξάρχεια....
Δηλαδή τα σκυλιά αυτά παίζουν να έχουν λύσσα; Είμαι και λίγο άσχετη.. Αλλά παιδιά, θα μπορούσαμε κάτι να κάνουμε γι' αυτό; έστω με τη βοήθεια κάποιου σωματείου;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαριάννα

Νεοφερμένος

H Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ουτε καν μετριούνται... εν ζωη ειναι πάντως 7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Μαριάννα έγραψε στις 16:07, 12-04-08:

ειναι αγελες... παντα κυκλοφορουσαν και στην Αθηνα απ ο,τι μου λέει η μαμά μου. Ένα ένα δεν ειναι επικινδυνα, αλλά όλα μαζί ειναι φοβερο...

πάντως με το συγκεκριμενο γιατρό, -δεν ξερω αν επιτρεπεται να πω όνομα- υπάρχει προβλημα.

Το ζωακι αυτο ηταν για μενα απλα μια ζωουλα, γι αυτο το εκλαψα....
Αν ηταν το ζωο ΜΟΥ, μερος της ζωής μου δηλαδή, που οπωσδηποτε αντιδρας πιο εντονα και συναισθηματικά, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ οταν μου ειπε για το ΚΑΡΜΑ... ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΛΕΩ....

Παράθεση

niaourini2_2

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη niaourini2_2
H niaourini2_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 335 μηνύματα.

H niaourini2_2 "...τα καράβια μου καίω..." έγραψε στις 16:21, 12-04-08:

τι τραγική ιστορία...:cry::cry::cry:έχεις απόλυτο δίκιο που στενοχωρήθηκες για τη γατουλίνα και ας μην ήταν δικιά σου..τι φοβερό..καημένο γατούλι..
όσο για τα σκυλιά δυστυχώς και στη γειτονιά μου υπάρχουν ομάδες.όταν είχα βγάλει βόλτα το σκυλί μιας φίλης μου κοντέψαμε να μη βγούμε ζωντανοι..που να βρεθει στο δρόμο τους και ένα ανυπεράσπιστο πλάσμα όπως ένα γατούλι..
η γατούλα που περιγράφεις είναι η γατούλα στη φωτογραφία?:cry::cry::cry:

Παράθεση

Μαριάννα

Νεοφερμένος

H Μαριάννα έγραψε στις 16:24, 12-04-08:

οοοοοχι αυτη ειναι η δική μου, η Μπού....
μολις βρηκα και αλλη μια, το πρωι, αν κοιταξεις στα lost&found θα τη δεις....

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 16:26, 12-04-08:

Κακά τα ψέματα καμιά φορά για τα σκυλιά, ειδικά όταν ειναι πολλά μαζί, οι γάτες ειναι ό,τι είναι για τις γάτες τα ποντίκια: σπορ...
πολύ λυπάμαι για αυτο που έγινε με την γατούλα... οντως, οι φιλόζωοι κτηνίατροι δεν είναι κάτι δεδόμενο.
Για άλλα παρόμοια ανάγκη έχε στο νου σου να δεις εδώ.

Παράθεση

niaourini2_2

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη niaourini2_2
H niaourini2_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 335 μηνύματα.

H niaourini2_2 "...τα καράβια μου καίω..." έγραψε στις 16:27, 12-04-08:

η μπου σου είναι υπέροχη με μοναδικό βλέμμα..
(θα τη δω και την άλλη)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Οι δήθεν φιλόζωοι γατόφιλοι... - Από Tetra
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-11-12 στις 17:05.
    • Οι φιλόζωοι τα ξέρουν, οι άλλοι; - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-01-10 στις 20:30.
    • Κάκιστοι κτηνίατροι - Από staza
      Το θέμα έχει λάβει 29 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-12-08 στις 23:25.
    • Κι όμως υπάρχουν φιλόζωοι! - Από chouzouris
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ελπιδοφόρες εμπειρίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-12-07 στις 10:09.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους