Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,564 εγγεγραμμένα μέλη και 718,165 μηνύματα σε 22,539 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 368 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς θα διακρίνω αν η γάτα μου έχει σάκχαρο;

ζουζου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουζου
H ζουζου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H ζουζου έγραψε στις 17:44, 30-04-08:

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!
Θέλω να ρωτήσω για την γατούλα μου, είναι περίππου 8 ετών και ζυγίζει
5,800kg. Κάνουμε κάποια δίατα (με γνωστή μάρκα ξηράς Τροφής) και έχουμε
αποτέλεμα (είμασταν 6,300kg). Ένας φίλος μου είπε να προσέχω μην πάθει
σάγχαρο. Ποιά είναι τα συμπτώματα που μπορώ να διακρίνω στην γατούλα μου;

Ευχαριστώ πολύ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 18:46, 30-04-08:

Ζουζού καλησπέρα σου!
Να χαίρεσε τη γατούλα σου!
Δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω κάτι σχετικό....ο γιατρός σας τι σου είπε, τον ρώτησες;
Σίγουρα όμως θα σου απαντήσουν τα παιδιά...κάνε λίγη υπομονή!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 19:32, 30-04-08:

Ένδειξη είναι αν η γάτα πίνει πολύ συχνά νερό...
Πάντως με αιματολογικές εξετάσεις θα το μάθεις στα σίγουρα.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 19:32, 30-04-08:

Σιγουρα ο πλεον αρμοδιος να σου απαντηση ειναι ο κτηνιατρος.
Σαν σχετινη με ιατρικη επαγγελματιας μπορω να πω οτι προφανως θα υπαρχει ομοιοτητα με τον σακχαρωδη διαβητη που παρουσιαζεται στους ανθρωπους.Δηλαδη με πολυ απλα λογια τα τρια Π πολυφαγια πολυουρια και πολυδιψια χωρις το καθενα απ'αυτα απο μονο του να αποτελει συμπτωμα.Απο κει και περα η απωλεια βαρους(οχι απο διαιτα), νοθρωτητα και πολλες αλλες αλοιωσεις που προκαλει το αυξημενο σακχαρο.Φυσικα ο πλεον ασφαλης τροπος διαγνωσης περα απο την κλινικη εικονα(για την οποια προφανως ρωτας)ειναι η μετρηση του σακχαρου στο αιμα για καποιο διαστημα για να υπαρχουν ασφαλη συμπερασματα.Οι κτηνιατροι του φορουμ σιγουρα θα σε κατατοπισουν με πολυ περισσοτερες λεπτομεριες

Παράθεση

ζουζου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουζου
H ζουζου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H ζουζου έγραψε στις 15:04, 01-05-08:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Ο κτηνίατρος μου ανέφερε το σύπτωμα να πίνει πολύ νερό και να χάνει βάρος.
Εύχομαι σε όλους σας καλή Πρωτομαγιά!

Φιλιά,
ζουζου

Παράθεση

zeta

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zeta
H zeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (POLLES έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 224 μηνύματα.

H zeta έγραψε στις 12:31, 02-05-08:

Πάντως -αν ελεγχθεί εγκαίρως και με την κατάλληλη αγωγή- το σάκχαρο παλεύεται.Η Μανιτού διαγνώστηκε διαβητική το 2.000 (στα 9) και έζησε μέχρι το 2004, χωρις ιδιαίτερα προβλήματα & χωρίς να συμμορφώνεται πλήρως στο θέμα της δίαιτας (κάθε άλλο, έκλεβε φαγητό από τα άλλα γατάκια)

Παράθεση

beatrix

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη beatrix
Ο beatrix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O beatrix έγραψε στις 22:37, 03-05-08:

Και το δικό μου ήταν διαβητικό. Τα πρώτα συμπτώματα είναι φυσικά πολουρία και πολυδιψία, μείωση διάθεσης και λερωμένη γούνα. Μετά ακολουθούν οι εξετάσεις αίματος. Και το δικό μου έζησε 4 χρόνια με φαρμακευτική αγωγή και ειδική διατροφή.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σάκχαρο - Από ♥Βρεγμένη γάτα♥
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-05-19 στις 20:55.
    • 19χρονη γάτα: έχει ή δεν έχει νεφρικη ανεπάρκεια; - Από kaspi
      Το θέμα έχει λάβει 26 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-12-09 στις 00:39.
    • Η γάτα μου έχει πυρετό! - Από deppysx
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-09-07 στις 11:32.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους