Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,500 εγγεγραμμένα μέλη και 718,131 μηνύματα σε 22,535 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 344 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί να προτιμήσω αδέσποτο;

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 09:21, 20-06-08:

Πάντα ήθελες μια γάτα, μα τώρα πλέον σκέφτεσαι σοβαρά να πραγματοποιήσεις αυτή την επιθυμία σου. Νιώθεις πρόθυμος ή πρόθυμη να αγαπήσεις και να φροντίσεις το μελλοντικό σου γατί όπως πρέπει για όλη του τη ζωή. Ήταν κι αυτός ένας (αν όχι ο κυριότερος) λόγος που επισκέφθηκες το συγκεκριμένο φόρουμ.
Θα πάρεις γατάκι, λοιπόν. Ναι, αλλά τι γατάκι; Ράτσας ή "της πιάτσας";

Γατιά "της πιάτσας"

Τα αδέσποτα γατάκια δεν είναι τόσο τυχερά όσο τα φροντισμένα, ευγενούς καταγωγής ξαδερφάκια τους. Πολλά ξεκινούν τη ζωή τους πεταμένα στα σκουπίδια, συνήθως λόγω της εσκεμμένα φονικής παρέμβασης κάποιου "ορθολογιστή" ανθρώπου. Άλλα καταλήγουν σε κάποιον κεντρικό δρόμο, φοβισμένα και πεινασμένα, ανήμπορα να ξαναβρούν τη μάνα τους, από την οποία είναι πιθανό να τα χώρισε και πάλι κάποιο ανθρώπινο χέρι. Πολλές φορές τα γατάκια αυτά βρίσκονται χτυπημένα, άρρωστα ή παγιδευμένα στα πιο απίθανα μέρη, όπου τρυπώνουν ή σκαρφαλώνουν από φόβο. Όντας εύκολοι στόχοι, πολλά πέφτουν θύματα ψυχοπαθών που τα εξολοθρεύουν με φόλες, αεροβόλα ή βασανιστήρια. Δυστυχώς, τις περισσότερες φορές η ζωή των αδέσποτων γατιών τελειώνει πολύ νωρίς και πολύ βάναυσα: με φόβο, αγωνία και πόνο.

Εκτός αν βρεθεί εγκαίρως στον δρόμο τους κάποιος καλός άνθρωπος. Ενδεχομένως... εσύ!

Σκέψου λοιπόν σοβαρά το ενδεχόμενο να πάρεις ένα γατάκι από τα "αζήτητα", να σώσεις μια ψυχούλα από τον δρόμο, να συμβάλεις ενεργά και με τον καλύτερο τρόπο στην επίλυση του προβλήματος των αδεσπότων. Τα αδέσποτα γατιά, τα "γατιά της πιάτσας", καλύπτουν όλο το φάσμα των χρωμάτων και ιδιαίτερων χαρακτηριστικών που μπορείς να βάλεις με το μυαλό σου. Ακόμα κι αν θέλεις κάποιο χαρακτηριστικό ράτσας, όπως φουντωτό τρίχωμα, μπορείς να το βρεις εύκολα σε γατάκι "του δρόμου".

Για να πάρεις ένα τέτοιο γατί δεν χρειάζονται πολλά έξοδα. Αν το πάρεις από σωματείο, το πολύ-πολύ να χρειαστεί να πληρώσεις τα εντελώς απαραίτητα έξοδα που έκανε το σωματείο για την κτηνιατρική εξέταση ή και χορήγηση αγωγής, τον εμβολιασμό, ίσως και την στείρωση τού γατιού (αυτό, φυσικά, εξαρτάται από το σωματείο). Αυτά τα έξοδα όμως θα πρέπει να τα υπολογίζεις έτσι κι αλλιώς, από τη στιγμή που αποφάσισες να βάλεις γάτα στο σπιτικό σου. Επίσης, μπορείς να το πάρεις από την τρυφερή ηλικία των δύο μηνών, για να έχετε όλο τον χρόνο να δεθείτε.
Αν το γατάκι βρεθεί απρόσμενα μπροστά σου, θα πρέπει πριν από οτιδήποτε άλλο να το πας αμέσως στον κτηνίατρο για να το εξετάσει, ώστε η ζωή του γατιού μαζί σου να αρχίσει με τη σωστή περιποίηση.
Είναι πραγματικό δώρο ζωής για ένα τέτοιο γατάκι να βρεθεί ξαφνικά σε ένα σπίτι όπου θα το αγαπούν και θα το φροντίζουν. Βάλε τον εαυτό σου στη θέση του. Ξαφνικά, ένα μαγικό χέρι τού κάνει την κόλαση παράδεισο, το σώζει από κινδύνους που δεν τους βάζει ο νους!

Γατιά ράτσας

Αν παρ' όλα αυτά η φωνούλα μέσα στο κεφάλι σου επιμένει στο γατί ράτσας, εμείς δεν είμαστε εδώ για να σε αποπάρουμε. Πολύ καλά κάνεις, αν σε ελκύει η προοπτική να συγκατοικήσεις με ένα αριστοκρατικό αιλουροειδές, συνήθως θεϊκής ομορφιάς, και δεν σε πτοεί το οικονομικό και η σχετικά χρονοβόρα διαδικασία. Βρίσκεις έναν αξιόπιστο και υπεύθυνο εκτροφέα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, καταβάλλεις το συνήθως σεβαστό αντίτιμο (γατιού και εξόδων ταξιδιού) και παίρνεις στο σπίτι σου το πλάσμα των ονείρων σου. Καλή συνέχεια! Να είστε γεροί και οι δύο και να μας γράφεις τα νέα σας στο φόρουμ για να χαιρόμαστε.

Ωστόσο, όπως θα σε βεβαιώσουν και πάμπολλα μέλη του φόρουμ μας...

Δύο γατιά στο σπίτι είναι καλύτερα από ένα.
Τις ώρες που το σπίτι θα είναι άδειο από ανθρώπους, τα γατιά θα έχουν το ένα τη συντροφιά του άλλου. Γι' αυτό λοιπόν, ό,τι γατί και να διαλέξεις, σκέψου το ενδεχόμενο τουλάχιστον το δεύτερο που θα πάρεις να είναι από τα "αζήτητα". Είναι κρίμα να στερηθείς την ευκαιρία να δώσεις τόση πολλή χαρά σε ένα άλλο ζωντανό πλάσμα, που θα σου ανταποδώσει μάλιστα αυτή τη χαρά στο πολλαπλάσιο.

(Το άρθρο έγραψαν οι Bobbie, μάγισσα, moukelis, Sli8erin, Zbeebz)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:35, 26-06-08:

Ευχαριστούμε πολύ τις: Zbeebz, Bobbie, μάγισσα, moukelis και Sli8erin για το πολύ καλό άρθρο! :up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άννα Κ.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Άννα Κ.
H Άννα Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 820 μηνύματα.

H Άννα Κ. έγραψε στις 10:46, 26-06-08:

Μπράβο σας τέλειο το άρθρο.:up:Μήπως να πάρω και εγω αλλό ενα γατάκι?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατούλα15053

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γατούλα15053
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Γατούλα15053 έγραψε στις 11:08, 26-06-08:

Εγώ είχα πάντα κεραμιδόγατα σπίτι! Τα προτιμώ από τα γατιά ράτσας γιατί είναι πανέξυπνα, χαδιάρικα και ξέρουν να αναγνωρίζουν την αγάπη που τους δείχνεις... ΚΕΡΑΜΙΔΟΓΑΤΑ for ever!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 11:44, 26-06-08:

Μπράβο κορίτσια!!!!!:up::up::up: Το άρθρο σας είναι τέλειο....κατατοπιστικό , γεμάτο συναίσθημα και πολύ δημοκρατικό θα έλεγα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:02, 26-06-08:

Καλά εγώ έτσι και αλλιώς ΜΟΝΟ Κεραμίδια Δαγκωτό!!!!!!!!!!!!:up::up:

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 13:26, 26-06-08:

Μπραβο κοριτσια πολυ καλο το αρθρο σας:up: Περιεκτικο και κατατοπιστικο λυνει τις πρωτες αποριες σε οποιον κανει τις πρωτες σκεψεις να αποκτησει γατα.
Εγω ψηφιζω κεραμιδογατες φυσικα δαγκωτο!:up:
Και να προσθεσω και εγω κατι στους υποψηφιους γατογονεις
Η αποφαση που πηρα στις 13/10/03 να υιοθετησω(για πρωτη φορα στην ζωη μου) μια μικρουλα ταρταρουγιτσα μολις 1,5 μηνος, ειναι απο τις ελαχιστες ισως ,που δεν μετανιωσα ουτε για μια στιγμη:up:

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 13:27, 26-06-08:

Καλό θα ηταν να μπει στα αρθρα αυτο ειναι καλο κειμενακι ευχαριστουμε

Παράθεση

Χριστιάννα Γερακαρίτη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα Γερακαρίτη
H Χριστιάννα Γερακαρίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (πάάάρα πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.

H Χριστιάννα Γερακαρίτη έγραψε στις 13:38, 26-06-08:

Τέλειο.Μπράβο, χρειαζότανε ένα τέτοιο άρθρο.Πολύ με συγκινησε το γιατί πρέπει να πάρουμε ένα ''της πιάτσας''.Και εγώ ψηφίζω πιάτσας για πάντα.........και εγώ μόνο τέτοιες είχα και θα έχω.Είναι τέλειες.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 22:47, 14-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Μπραβο κοριτσια πολυ καλο το αρθρο σας:up: Περιεκτικο και κατατοπιστικο λυνει τις πρωτες αποριες σε οποιον κανει τις πρωτες σκεψεις να αποκτησει γατα.
Η αποφαση που πηρα στις 13/10/03 να υιοθετησω(για πρωτη φορα στην ζωη μου) μια μικρουλα ταρταρουγιτσα μολις 1,5 μηνος, ειναι απο τις ελαχιστες ισως ,που δεν μετανιωσα ουτε για μια στιγμη:up:
Νικη και εγώ το ίδιο το γατάκι που εμφανίστηκε μπροστά μου το 1998 για πρώτη φορά η Νίνα μου με έκανε να αγαπήσω τα γατάκια. Δεν το μετανιώνω με τίποτα:up:

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 11:34, 15-08-08:

Εγώ πάντως έχω να πω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά να πάρει κάποιος σπίτι ένα γατάκι ενήλικο, που έχει ζήσει στο δρόμο.
Ναι, είναι αλήθεια ότι η περίοδος προσαρμογής είναι μεγαλύτερη από ότι ένα μικρό γατάκι αλλά αξίζει τον κόπο 100%. Ένα γατάκι που έχει μεγαλώσει στο δρόμο έχει μια περίεργου τύπου "ωριμότητα" και πείρα, και στις περισσότερες περιπτώσεις δείχνει τόσο χαρούμενο και ευτυχισμένο που είναι μαζί σου που είναι συγκινητικό...

Δεν είναι αλήθεια ότι ένα ενήλικο ζώο δεν θα δεθεί μαζί σου επειδή δεν το πήρες από μικρό. Θα δεθεί, αλλά με έναν πιο "υγιές" τρόπο. Δεν θα σε βλέπει σαν μαμά ή μπαμπά, αλλά σαν έναν καλό φίλο που το βοήθησε και το έσωσε και θα σου χαρίσει απίστευτη αφοσίωση και στοργή.

Είναι απίστευτο να βλέπεις πως συμπεριφέρονται γάτοι που έζησαν χρόνια στο δρόμο όταν βρεθούν σε ένα καλό σπίτι με αγάπη. Γίνονται ξανά γατάκια! Έχω δει 5 και 6 χρονών ζωάκια, πρώην αδέσποτα να συμπεριφέρονται εντελώς σαν χαζοχαρούμενα, να σου φένρουν το μπαλάκι να τους το πετάξεις, να τους μιλάς και να γουργουρίζουν, να σε κοιτάνε με λατρεία. Αν κάποιος δεν το έχει ζήσει δεν μπορεί να το φανταστεί πιστεύω.
Ναι, οι γάτες αγαπούν την ελευθερία, αλλά οι περισσότερες αγαπούν πιο πολύ την καλοπέραση. Αυτό έχω δει στατιστικά. Και όπως και να το κάνουμε, η ζωή στο δρόμο είναι δύσκολη.
Γι' αυτο οταν βρεθούν στο σπίτι και εξοικειωθούν με τον άνθρωπο γίνονται χαζοχαρούμενα
Από το τρώω στο σκουπιδοντενεκέ και παίζω ξύλο για να ζευγαρώσω, περνάνε στο τρώω κοτοπουλάκι, κοιμάμαι στα κρεβάτια και με νταντεύουν, με χαϊδεύουν, δεν έχω καμία έγνοια πλέον.
Τα γατάκια που μεγαλώνουν από μικρά μαζί μας δεν μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά αυτή, θεωρούν τα πάντα δεδομένα.

Για εμένα πάντως δεν τίθεται θέμα επιλογής, πάντα θα προτιμώ να δώσω σπίτι σε ένα ενήλικο πρώην αδέσποτο, που θα έχω ευκαιρία να το γνωρίσω και να δω το χαρακτήρα του. Αισθάνεσαι σαν να έχεις ένα μικρό γατάκι μαζί σου συνέχεια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 11:49, 15-08-08:

Με κάλυψες 100% Βιβή. Άλλωστε τα μικρά σου βγάζουν το λάδι μέχρι να ηρεμήσουν. Τα ενήλικα είναι πολύ πιο ήσυχα. Όπως και να έχει αν μπορεί κάποιος να χαρίσει χαρά σε ένα αδεσποτάκι που σε διαφορετική περίπτωση δεν θα κατάφερνε να επιβιώσει είναι πολύ σημαντικό. Κι από εκεί και πέρα αν θέλει να έχει ένα ακόμη γατάκι ράτσας και αυτό πάλι είναι αποδεκτό.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 12:18, 15-08-08:

εγω το εχω ξαναπει. Αν τωρα υιοθετουσα γατί θα ήταν σιγουρα ενηλικο. Τα μωρα με ξεθεωνουν ...αν και πιο χαριτωμενα..

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 12:19, 15-08-08:

Εγω εχω κλεισει ως γατομαμα μετα την καλυψουλαρα.. μα καλυψε πληρως

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 12:42, 15-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Και να συμπληρωσω στο προηγουμενο post μου οτι και για μια δευτερη αποφαση που πηρα προσφατα (27/7/0 να υιοθετησω εναν αρσενικο 7μηνων πορτοκαλογατο, που δεν ειχε καμια ελπιδα στον δρομο που ζουσε,
δεν μετανιωσα ουτε στιγμη!:up:

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 12:47, 15-08-08:

Είτε είναι ενήλικο ή ανήλικο, το να μαζέψεις ένα αδέσποτο από τους δρόμους και να του δώσεις ένα σπίτι είναι μια πράξη μεγάλης καλοσύνης που δίνει πάντα μεγάλη χαρά! :up::up::up:

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 17:42, 15-08-08:

Ναι, εννοείται, γιατι να μην ξεχνάμε ότι ένα γατάκι μικρούλι στο δρόμο έχει μικρές πιθανότητες επιβίωσης μόνο του.

Ας μην το βλέπουμε "φιλοζωικά" μόνο. Η γάτα με την οποία επιλέξουμε (ή επιλέξει αυτή) να συμβιώσουμε πρέπει να μας ταιριάζει και να της ταιριάζουμε. Αυτό είναι το βασικό.

Κι εγώ δεν είμαι κατά των ρατσών, αντιθέτως. Όλα αυτά έχουν να κάνουν με το προσωπικό γούστο του καθένα. Αλλά μου αρέσουν οι γάτες "του δρόμου" γιατί με τον τρόπο τους έχουν πείρα και σοφία και μου κάνουν κλικ για κάποιο λόγο πιο πολύ.

Και επίσης ήθελα να τονίσω ότι δεν ισχύει το ότι δεν υπάρχει δέσιμο αν δεν πάρεις το γατάκι από μικρό.

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 23:21, 19-08-08:

Να αναφέρω και εδώ το φυλλάδιο για τα πλεονεκτήματα της υιοθεσίας ενήλικης γατούλας που μπορείτε να βρείτε εδώ.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 09:34, 20-08-08:

Παιδιά σε τελική είναι όπου χτυπήσει η καρδούλα σου Τι θα σε κάνει να μαζέψεις ένα αδεσποτάκι στην συγκεκριμένη στιγμή. Εγώ πχ δεν έψαχνα μωρό αλλά μου προέκυψε. Που να άφηνα ένα μωράκι πανικοβλημένο σε πολυσύχναστο δρόμο. Κάλλιστα θα μπορούσα να έχω συμμαζέψει μια τραυματισμένη γατούλα όπως έκανε η Νότα με τον Αλλαντίν. Είναι θέμα τι θα σου τύχει πιστεύω. Εκτός από μερικούς που ψάχνουν συνειδητά.

Παράθεση

πολυ φιλοζωη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη πολυ φιλοζωη
H πολυ φιλοζωη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H πολυ φιλοζωη έγραψε στις 01:00, 12-12-08:

Παιδια ρατσα ξε ρατσα ολα την ιδια ψυχουλα εχουν και ολα την ιδια αγαπη σου ανταποδιδουν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giannis-Vivi
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 675 μηνύματα.

H Giannis-Vivi έγραψε στις 01:54, 16-12-08:

εγω παντα ειχα μεγαλωσει με ρατσας γατακια..οταν γνωρισα τον αδρα μου ειχε τη λουνα μας μια υπεροχη βομβαης και το 2 χρονο που μεναμε μαζι βρηκαμε στο δρομο το ρορη μας..ηταν ουτε 10 ημερων μουσκεμα και μεσα στη λασπη και τα μαμουνακια..το πηραμε σπιτι το καναμε μπανακι και για ενα μηνα σχεδον το ταιζαμε με μπιμπερο..στην αρχη λεγαμε να το χαρισουμε σε φιλους μας αν ηθελε κανεις..ομως δεν αντεξαμε να το αποχωριστουμε..τωρα ο ρορη μας ειναι 2 χρονων ειναι ενας τελειος γατουλης πολυ παιχνιδιαρης και πολυ χαδιαρης και πολυ μεγαλος γατουλης..δεν εχει συμασια αν ειναι ρατσας η οχι..ειναι μια ψυχουλα που ζηταει στοργη και αγαπη..και της καλητερες γατες του κοσμου να μου δινανε τον ρορη μου δεν τον αλλαζω..μπορειτε να δειτε φωτο μας στη Galley..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

goutouna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη goutouna
H goutouna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

H goutouna έγραψε στις 20:13, 07-01-09:

Και τα 2 μου γατακια ηταν αδεσποτο. και το 2ο ηταν ενηλικο, αλλα ηταν τοσο ηρεμο και φιλικο... Σε 1 χρονο, παντρευομαι και η μητερα μου δεν μου δινει με τιποτα τν χονρουλη μου (του εχουμε ολοι μα ολοι τρελλη αδυναμια), ειμαι αποφασισμενη να ξαναπαρω ενα αδεσποτο.. Δεν το εχω μετανιωσει καθολου. Καλα ειναι και τα ρατσας αλλα τα αδεσποτα σε κοιταζουν με αλλα ματια!!!

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kristen
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,202 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 22:40, 07-01-09:

Εγώ πάλι δεν κολλάω σε ράτσας ή όχι, πάντα υιοθετούσα αδέσποτα γατάκια που χρειαζόντουσαν την αγάπη μου. Τώρα αν το αδέσποτο σου βγει ράτσας,
Επίσης δεν δίνω σημασία με μικρό ή μεγαλύτερο.
Θα πω μόνο το εξής και θα συμφωνήσω με τη drousillia. Μια γάτα που έχει βιώσει την μοναξιά και τους δρόμους δένετε με αυτόν που τη σώζει τόσο πολύ.. μα τόσο πολύ και ανταποδίδει κάθε μέρα την ευγνωμοσύνη του. Εγώ όταν θα πάρω άλλο ένα κάποια στιγμή, θα είναι μεγάλο από ενός και πάνω. οσο πιο μεγάλο είναι το γατί τόσο πιο πολλα στοιχεία του χαρακτήρα του δείχνει, ξέρεις τι ζώο παίρνεις, ήρεμο, φοβιτσιάρικο, το γνωρίζεις και ή το δέχεσε και το υιοθετείς ή όχι.
Τον σορμπε μου τον πήραμε σχεδόν 5μηνών και από την πρώτη στιγμή που πήγα στην Ειρηνη είδα πόσο χαδιάρης και ήρεμος ήταν, αν κ λίγο φοβισμένος, και φυσικά επειδή έχω σκύλο τον είδα να συμβιώνει με άλλα ζωάκια και αυτό μέτρησε θετικά.
Εγώ έχω καεί με μωρούλια, η ζωζεφίνα που την έχει η μαμά μου, την βρήκα αδέσποτο 1,5 μηνών, πιο σκύλα γάτα, δεν υπάρχει (ζωή να έχει το κοριτσάκι μου το λατρεύω) αλλά φίλη δεν πιάνετε.
Ο καθένας έχει τις απόψεις και της προτιμήσεις του.
Εγω ψηφίζω αδέσποτο σίγουρα, και πάνω από 6μηνών.:up:

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 00:30, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kristen
Εγω ψηφίζω αδέσποτο σίγουρα, και πάνω από 6μηνών.:up:
Συμφωνώ απόλυτα, ιδίως στο δεύτερο. Τα μικρά έχουν πλάκα, αλλά σου βγάζουν το λάδι. Τι να πω, μάλλον μεγάλωσα και έχω μειωμένες αντοχές.

Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη alice
H alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Χμ... Δεν μπορω να τις μετρησω. Πανω απο 50! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,766 μηνύματα.

H alice έγραψε στις 09:29, 08-01-09:

Και εγω μια αδυναμια στα αδεσποτακια την εχω. Αν και ολα τα ζωντανα εχουν αναγκη τη φροντιδα και την αγαπη μας, τα αδεσποτα την εχουν παραπανω. Δε νομιζω οτι υπαρχει μεγαλυτερη χαρα οταν βλεπεις ενα αθωο πλασματακι να σε κοιταει με τοση αγαπη και λατρεια, που δε φταιει σε τιποτα να κινδυνευει σε αυτον τον απαισιο κοσμο που εμεις οι ιδιοι δημιουργησαμε. Εχω αποδεχτει οτι δε μπορω να σωσω ολα τα ζωντανα του κοσμου, αλλα οταν αυτο περναει απο το χερι μου, ποτε δε θα το αφησω στην τυχη του. Αδεσποτινια fun for ever!

Παράθεση

ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ (Λύδια Λεκ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ
H Λύδια Λεκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ έγραψε στις 00:58, 16-01-09:

Πόσα κέντρα ζώων υπάρχουν, που έχουν πήξει από αδέσποτα;
Πόσα αδέσποτα κυκλοφορούν με την ανάγκη για επιβίωση στον δρόμο;
Πόσα αδέσποτα έχουν πεθάνει στον δρόμο από την πείνα, το κρύο ή και χειρότερα την κακομεταχείριση!
Παρόλα αυτά ακόμα εμείς επιλέγουμε να αγοράσουμε κατοικίδιο από τα καταστήματα (pet shop) και το χειρότερο είναι ότι δεν γνωρίζουμε πόσο λάθος μπορεί να κάνουμε!

Το πρώτο και πιο βασικό από όλα είναι ότι ένα αδέσποτο ζωάκι μας έχει πολύ περισσότερο ανάγκη από ένα ζωάκι που είναι σε κάποιο μαγαζί που πουλάει κατοικίδια. Τα αδέσποτα παρακαλούν για τροφή, νερό και ένα ζεστό μέρος για να κοιμηθούν και πολλά από αυτά έχουν ανάγκη από άμεση ιατρική περίθαλψη, σε αντίθεση με εκείνα που θα αγοράζαμε.

Ένας δεύτερος λόγος που θα μπορούσαμε να επιλέξουμε το αδέσποτο είναι γιατί εκείνο είναι δωρεάν, το λιγότερο που θα δώσουμε για να αγοράσουμε μία γάτα ράτσας από μαγαζί είναι 200€, ενώ για μία γατούλα (Sphynx για παράδειγμα) η τιμή της ξεκινάει από 1000€ και φτάνει ως και τα 1200€. Το άσχημο όμως δεν είναι η τιμή αλλά ότι γινόμαστε συμμέτοχοι στο έγκλημα μαζικής παραγωγής ζώων, αγοράζοντας ένα από αυτά και ακριβοπληρώνοντάς το κιόλας, ενώ τα αδέσποτα λιμοκτονούν!

Αντί λοιπόν να κάνουμε μια καλή πράξη σώζοντας μία ζωούλα και μειώνοντας τον αριθμό τον αδέσποτων, αγοράζουμε το κατοικίδιο ράτσας για να το επιδεικνύουμε σε φίλους και γνωστούς;

Όσοι έχουν ήδη ζωάκι στο σπίτι τους, θα συμφωνήσουν ότι τα ζώα έχουν νοημοσύνη και συναισθήματα, πράγμα που σημαίνει ότι ένα αδέσποτο ζωάκι θα μας ευχαριστούσε με τον τρόπο του και θα εκτιμούσε πολύ περισσότερο το σπίτι και την συντροφιά μας από τα άλλα που απλός δεν θα καταλάβουν την διαφορά.

Και τέλος ας παραδεχτούμε ότι είναι πιο σωστό να επιλέξουμε να υιοθετήσουμε ένα ζώο από ένα κέντρο αδέσποτων, που εθελοντικά και με μεγάλες προσωπικές συνήθως δαπάνες προσφέρουν ένα τέτοιο έργο, την σωτηρία και μείωση αδέσποτων από τον δρόμο. Σε αντίθεση έρχονται τα καταστήματα που εκμεταλλεύονται τα ζώα, κάνοντάς τα εμπόρευμα και στο ύψιστο της αναίδειας τους, εξαπατούν τους ανίδεους πελάτες πουλώντας τους ημίαιμα για ράτσας και ζωάκια με μικροπροβλήματα στην υγεία όπως εξωπαράσιτα και ψώρα!

Τώρα που ξέρετε λοιπόν σσσσς… ακούστε… το νιαούρισμα…το γάβγισμα… είναι το αδέσποτο που σας καλεί για βοήθεια, είναι το αδέσποτο που σας καλεί να το υιοθετήσετε!

Πηγές:Προσωπική εμπειρία

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ (Λύδια Λεκ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ
H Λύδια Λεκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ έγραψε στις 16:15, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από drusilia
Να αναφέρω και εδώ το φυλλάδιο για τα πλεονεκτήματα της υιοθεσίας ενήλικης γατούλας που μπορείτε να βρείτε εδώ.
Από εσένα εμπνέυστηκα και έγραψα το αρθρο μου!

Παράθεση

zanin

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 12:28, 07-09-09:

και η μαγια μου αδεσποτούλα ήταν!!!!

Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 15:02, 30-01-11:

Συμφωνω σχετικα με τα αδεσποτα.Κι εγω στην αρχη αφοτου μου πηραν το τελευταιο γατακι που περασε απο τα χερια μουτ εβλεπα τοσο ωραιες φατσουλες που ηθελαν μια οικογενεια εδω στο φορουμ μα θυμηθηκα τον Μιμι ενα γατακι το οποιο το βρηκε ο μπαμπας μου νεογεννητο και χτυπημενο σε κεντρικο δρομο.Μεγαλωσε και δεν το ειχα στειρωσει και εφυγε, μα ηταν το μονο γατακι που ειχα αγαπησει τοσο πολυ και πλεον αποφασησα να περιμενω να βρω ενα ανημπορω γατακι που θα χρειαζεται την αγκαλια μου και πιο πολυ την βοηθεια μου απο αυτα που υπαρχουν στις αγγελιες!!!!Συγχαρητηρια σε αυτους που το εγραψαν!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

emman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη emman
H emman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H emman έγραψε στις 16:09, 21-05-11:

Βρε παιδιά και εγώ σκέφτομαι να πάρω γάτα...πιάτσας...αλλά προβληματίζομαι γιατί είναι έξι μηνών! Εσας ποιά είναι η γνώμη σας να την πάρω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 21-05-11 στις 18:20. Αιτία: ορθογραφικο λαθος
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 02:42, 23-05-11:

6 μηνων ειναι μικρη, την δικια μου την πηρα 2,5 χρονων κ αν κ χρειαστηκε τον χρονο της για να προσαρμωστει με μενα (με τον χωρο προσαρμοστηκε αμεσως) τωρα ειμαστε αυτοκολλητες!

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Spiderwoman
H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 12:33, 23-05-11:

Συμφωνώ κι εγώ , 6 μηνών είναι μωρουδέλια ακόμα, προσαρμόζονται πολύ γρήγορα, ενώ έχουν δείξει ήδη το χαρακτήρα τους! Είναι κελεπούρια δηλαδή! Το μόνο "κακό" είναι ότι δεν πρέπει να καθυστερήσει η στείρωση, αν δεν είναι ήδη στειρωμένο!!

Παράθεση

emman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη emman
H emman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H emman έγραψε στις 12:58, 24-05-11:

Αχ σας ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!! Θέλω ακόμα να ρωτήσω...σχετικά με την προσαρμογή. Αρχικά δε θα πρέπει να την πολυπλησιάζω μέχρι να με συνηθίσει?

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Spiderwoman
H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 13:26, 24-05-11:

Γιατί να μην την πλησιάζεις; Απλά να μην την κρατάς στην αγκαλιά σου με το ζόρι! Να την ενθαρρύνεις να έρχεται μόνη της, να της γλυκομιλάς και να τη χαϊδεύεις απαλά και γλυκά!

Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη eirinaki84
H eirinaki84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 552 μηνύματα.

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 14:20, 13-01-12:

μονο Αδεσποτακιααααααααααααααα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 14:22, 13-01-12:

Αδέσποτα να προτιμήσεις γιατί ειναι πιο έξυπνα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:32, 13-01-12:

Φόκο μου ένα ¨θεωρώ¨, που δείχνει την υποκειμενικότητα της άποψης , δεν θα έβλαπτε...
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια έρευνα που να καταλήγει στο πόρισμα ότι τα αδέσποτα είναι εξυπνότερα...
πρόκειται για καθαρά υποκειμενική σου άποψη...
Συμφωνώ πως το να υιοθετείς αδέσποτο είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να πράξεις
αλλά διαφωνώ με τις αυθαιρεσίες...
(Η αρνητική δική μου)

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 16:20, 13-01-12:

φοκος κανεις ενα μεγαλο λαθος!

ενα αδεσποτακι μπορει να ξερει να επιβιωνει καλυτερα απο ενα του ΄΄καναπε΄΄ ή να να νιωθει αν θες και μεγαλυτερη ευγνωμοσυνη αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι πιο εξυπνο.

παντως ολα τα ζωα (σκυλια και γατια) που ειχα ως τωρα και ηταν αδεσποτακια δεν το μετανιωσα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 16:51, 13-01-12:

....προτιμάμε τα αδεσποτάκια γιατί απλά έχουν περισσότερο την ανάγκη μας....είναι επίσης πανέμορφα και η εξέλιξή τους είναι καταπληκτική!!! αν κρίνω δε από τη δικιά μας την τσούρδω....ναι δαγκωτό στα αδεσποτάκια!!!

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:56, 13-01-12:

Ένα αδέσποτο είναι πιο έξυπνο επειδή σπούδασε στο πανεπιστήμιο του δρόμου.
Ξέρει να αποφεύγει τους κινδύνους και να βρίσκει την τροφή του.

Προτιμάμε αδέσποτα γιατί δεν τα αγοράζουμε σαν να ήταν αντικείμενα αλλά μας επιλέγουν αυτά.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:27, 13-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Ένα αδέσποτο είναι πιο έξυπνο επειδή σπούδασε στο πανεπιστήμιο του δρόμου.
Ξέρει να αποφεύγει τους κινδύνους και να βρίσκει την τροφή του.

Προτιμάμε αδέσποτα γιατί δεν τα αγοράζουμε σαν να ήταν αντικείμενα αλλά μας επιλέγουν αυτά.
Υπάρχουν και κάτι ανθρώπινες φυλές στον Αμαζόνιο, που επιβιώνουν κυνηγώντας την τροφή τους. Τους καθιστά πιο έξυπνους αυτό από εμάς που ζούμε στα τσιμέντα και δεν κυνηγάμε την τροφή μας;

Το κάθε ζωάκι είναι προσαρμοσμένο στο περιβάλλον που ζει. Το αδέσποτο δυσκολεύεται να αποφεύγει τους κινδύνους του διαμερίσματος, πχ τα μάτια της κουζίνας, και το γατί του σπιτιού δυσκολεύεται να αποφεύγει τα αυτοκίνητα. Ούτε το ένα είναι χαζό, ούτε το άλλο. Οποιαδήποτε γάτα και αν αφήσεις έξω θα μάθει να βρίσκει την τροφή της. Είναι το γνωστό "ένστικτο επιβίωσης".

Όσο για τα αδέσποτα, από προσωπική εμπειρία έχω παρατηρήσει ότι τα περισσότερα τείνουν να είναι υπερβολικά χαδιάρικα και αγαπούν τους ανθρώπους που τα φροντίζουν. Επειδή μου αρέσουν αυτοί οι χαρακτήρες σε γάτα, θα προτιμούσα αδέσποτο Το γεγονός ότι σώζεις μια ζωούλα από τον δρόμο, το θεωρώ δεδομένο

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

O fockos έγραψε στις 22:20, 13-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Υπάρχουν και κάτι ανθρώπινες φυλές στον Αμαζόνιο, που επιβιώνουν κυνηγώντας την τροφή τους. Τους καθιστά πιο έξυπνους αυτό από εμάς που ζούμε στα τσιμέντα και δεν κυνηγάμε την τροφή μας;

Το κάθε ζωάκι είναι προσαρμοσμένο στο περιβάλλον που ζει. Το αδέσποτο δυσκολεύεται να αποφεύγει τους κινδύνους του διαμερίσματος, πχ τα μάτια της κουζίνας, και το γατί του σπιτιού δυσκολεύεται να αποφεύγει τα αυτοκίνητα. Ούτε το ένα είναι χαζό, ούτε το άλλο. Οποιαδήποτε γάτα και αν αφήσεις έξω θα μάθει να βρίσκει την τροφή της. Είναι το γνωστό "ένστικτο επιβίωσης".

Όσο για τα αδέσποτα, από προσωπική εμπειρία έχω παρατηρήσει ότι τα περισσότερα τείνουν να είναι υπερβολικά χαδιάρικα και αγαπούν τους ανθρώπους που τα φροντίζουν. Επειδή μου αρέσουν αυτοί οι χαρακτήρες σε γάτα, θα προτιμούσα αδέσποτο Το γεγονός ότι σώζεις μια ζωούλα από τον δρόμο, το θεωρώ δεδομένο
Δεν είναι καθόλου το ίδιο, να συγκρίνουμε 2 διαφορετικούς πολιτισμούς (οι οποίοι έχουν αναπτύξει διαφορετικές δεξιότητες και διαφορετικη εφυία από την δική μας).

Μπορείς να συγκρίνεις τα παιδιά πλουσίων με τα παιδιά ανθρώπων που έχουν λιγότερα λεφτά και κατοικούν στην Ελλάδα, προφανώς ένας παιδί που έχει μαθεί να κουμαντάρει μόνο τουν εαυτό του από 12 χρονών πιστεύω ότι είναι πιο ικανό να προοδευσει αν η κοινωνία του έδινε τις ίδιες ευκαιρίες που θα έδινε στο πλουσιόπαιδο επειδή έχει μεγαλύτερη εφυία

Το πλουσιόπαιδο ίσως αποκτήσει στο μέλλον πτυχία, δόξα, σεβασμό και το άλλο παιδί τίποτα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι πιο χαζό.

Επειδή στην εποχή μας στην Ελλάδα τα έχουμε πια όλα έτοιμα και το μόνο που κάνουμε είναι να κρίνουμε πρόσωπα και καταστάσεις, πιστεύω ότι ο μέσος όρος εφυίας των Ελλήνων έχει πέσει σε σύγκριση με παλαιότερα.

Προφανώς δεν συμφωνείτε με τον ισχυρισμό μου ότι τα αδέσποτα είναι πιο έξυπνα παρόλα αυτά το πιστεύω (όπως το πιστεύουν και πάρα πολλοί) .

Είναι σαν να συγκρινουμε τους χιμπατζήδες που ζουν στην ζούγκλα με τους χημπατζήδεδες που είναι σε ζωολογικούς κήπους

Παράθεση

Ελισσάκι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ελισσάκι
H Ελισσάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Ελισσάκι έγραψε στις 23:30, 13-01-12:

Τα αδέσποτα που πέρασαν από τα χέρια μου, όταν έμπαιναν μέσα στο σπίτι, ήταν "τύπος και υπογραμμός"! Δεν έκαναν ζημιές, δεν ήταν επιθετικά, δεν γρατζουνούσαν ούτε δάγκωναν, άσχετα αν μερικές φορές έπρεπε να τα "σώσω" από τις υπερβολικές αγκαλιές των παιδιών Ήταν ισορροπημένα, ευγενικά, έξυπνα και γεμάτα ευγνωμοσύνη. Ακόμα κι αν ήταν πολύ μικρά μάθαιναν τόσο γρήγορα! Χαίρονταν τις αγκαλιές και τα χάδια, αλλά δεν είχαν και πρόβλημα να μείνουν μόνα. Δεν μου πήγαινε όμως να τους στερήσω εντελώς την ελευθερία τους και αυτό δυστυχώς ήταν μοιραίο η κοινωνία μας δεν είναι γατόφιλη - δυστυχώς! Ο πρώτος γατούλης που είχα πριν από πολλά χρόνια ήταν σιαμέζος. Ήταν λίγο "χαλβάς" αλλά τον αγαπούσα πολύ. Καθόταν στο μπαλκόνι, και μέναμε ισόγειο, αλλά ουδέποτε επιχείρησε να φύγει. Τελικά πέθανε από λευχαιμία παρόλο που ποτέ δεν έβγαινε από το σπίτι. Τώρα πιστεύω ότι ήταν ήδη μολυσμένο όταν το είχα σώσει από τη γυάλα του pet shop. Ποτέ ξανά γάτα από pet shop! Η καλύτερη λύση τελικά είναι ένας πολύ καλά περιφραγμένος κήπος που θα δίνει ασφάλεια και θαλπωρή σε πολλά αδέσποτα γατάκια! Αυτό είναι ένα όνειρο, αν ποτέ βέβαια τον αποκτήσω μόνο αδέσποτα θα έπαιρνα πάλι!

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 00:23, 14-01-12:

Τα κεραμιδογατάκια έχουν την δυνατότητα να είναι πιο έξυπνα για τον ίδιο λόγο που τα καθαρόαιμα είναι πιο ευαίσθητα σε θέματα υγείας. Εκεί έξω συμβαίνουν άπειρα ζευγαρώματα με πολλά διαφορετικά γατάκια. Γίνονται πολλοί και διαφορετικοί συνδυασμοί γονιδίων οπότε και προφανώς έχεις μεγαλύτερη δυνατότητα να βρεις και πιο έξυπνο και πιο ανθεκτικό γατάκι.. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιο ράτσας να είναι πιο έξυπνο! Είναι χαζό κάποιος να υποστηρίζει κάτι τέτοιο καθαρά από προσωπικές του εμπειρίες. Και έχει δίκιο κάποιος που επιλέγει ένα γατάκι του δρόμου για να το σώσει φυσικά. Αλλά καλά κάνουν και αυτοί που παίρνουν γατάκια ράτσας αφού το σηκώνουν οικονομικά(φαντάζομαι πλέον είναι λίγοι).. Είναι όμορφο να διατηρούνται και οι ράτσες..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,390 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:32, 14-01-12:

O λογος που θα προτιμουσα ενα αδεσποτο,σιγουρα δεν θα ηταν η εξυπναδα του.Δεν το θελω να μου φτιαχνει καφε..ουτε να κοκορευομαι οτι εχω ενα πανεξυπνο γατι.Ο λογος που θα το προτιμουσα και το προτιμω,ειναι απλα για να το σωσω.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 00:42, 14-01-12:

Συμφωνώ με την Έφη..

Η εξυπνάδα ενός γατιού που ζει στο δρόμο και ενός άλλου που ζει μέσα στο σπίτι, για εμένα είναι η ίδια. Το πόσο θα αναπτύξει και θα χρησιμοποιήσει την εξυπνάδα του εξαρτάται όμως από τα ερεθίσματα που θα λάβει στη ζωή του.
Εάν κάποιος πάρει ένα γατάκι ράτσας και το θέλει καθαρά για λόγους βιτρίνας, ε τότε το γατάκι και προβληματικό θα βγει αλλά και δυστυχισμένο.
Το ίδιο όμως θα συμβεί και με ένα αδέσποτο σε μια ανάλογη περίπτωση. Έχω πολύ έντονα παραδείγματα συγγενικών μου προσώπων στο μυαλό μου γι'αυτό το λέω..

Το εάν μια γάτα έχει αναπτύξει το κυνηγητικό της ένστικτο επειδή ζούσε έξω, εγώ αυτό θα το ονόμαζα ΔΕΞΙΟΤΗΤΑ και όχι εξυπνάδα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:41, 14-01-12:

Προτίμησα αδέσποτο και θα προτιμήσω ξανά στο μέλλον γιατί τίποτα δεν συγκρίνεται με την αγκαλιά που κάνεις σ' ένα ταλαιπωρημένο πλασματάκι. Η κάθε στιγμή που βιώνεις μαζί του από εκείνη την αγκαλιά και μετά μοιάζει κυριολεκτικά σαν παραμύθι. Το ταξίδι είναι μαγικό και αξίζει να το ζήσει κανείς.
Άποψή μου πάντα, αλλά προταιρεότητα για υιοθεσία έχουν τα γατάκια που έξω στο κρύο κινδυνεύουν να χάσουν τη ζωή τους ενώ τους αξίζει μια ζεστή γωνιά κοντά στο τζάκι όπως σε όλα τα γατάκια του κόσμου.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 10:26, 14-01-12:

Πάντως , και εγώ νιώθω ότι κατά κάποιο τρόπο έχω ¨σώσει¨ τα γατάκια που έχω, και ας είναι ράτσας...
Δεν τα έσωσα από τον δρόμο (αν και αυτό παίζεται), αλλά τα ¨έσωσα¨ από πιθανούς κακούς γονείς...
Έχω πάει σε 5-6 σπίτια που είχαν γατάκια περσίας, ...μόνο στο 1 είχα την εντύπωση ότι τα γατάκια ήταν καλά...τα περισσότερα ήταν γεμάτα κόμπους, γεμάτα τσίμπλες , παραμελημένα,στα μισά σπίτια είχαν χρησιμοποιηθεί για ένα διάστημα σαν μηχανές αναπαραγωγής, και να αναφέρω και το γεγονός ότι τα περσάκια βρίσκονται σε υψηλά ποσοστά εγκατάλειψης...
Οπότε, ναι, ίσως κατά ένα έμμεσο τρόπο, να τα έχω σώσει και εγώ από τον δρόμο, σαν επικείμενη πιθανότητα....
Και το έχω πει πολλές φορές... το χειρότερο που μπορώ να σκεφτώ από ένα αδέσποτο, είναι ένα δεσποζόμενο που έγινε αδέσποτο....

Το να έχεις γάτα περσίας, προϋποθέτει να είσαι πολύ πιο υπεύθυνος , δηλαδή να διαθέτεις πολύ περισσότερο χρόνο στην φροντίδα, την ενασχόληση και την καθαριότητα , από ότι αν είχες υιοθετήσει αδεσποτάκι...
Θέλω να πω ότι το ¨τίμημα¨ είναι πολύ μεγαλύτερο, και αυτό δεν επιδέχεται αμφισβήτηση...
Αρκεί να σας πω ότι τα χτενίζω και τα ξετσιμπλιάζω 2 φορές την ημέρα... η ίδια διαδικασία...ζεσταίνεις χαμομήλι ή νερό , βγάζεις το βαμβακάκι,παίρνεις τη χτένα, κτλ, κτλ...(Χθες βράδυ δεν τα ξετσίμπλιασα γιατί είχα βγει και όταν γύρισα βαριόμουν, και σήμερα είναι χάλια τα ματάκια τους...)

Και να μην πω για το σπίτι που θέλει κάθε μέρα καθάρισμα...
Και δεν διαμαρτύρομαι...αποφάσισα να υιοθετήσω αυτές τις υπάρξεις, και θα το υποστηρίξω με τον πιο ακέραιο και υπεύθυνο τρόπο....

Οπότε είναι σχετικό το πότε θεωρείται ότι ¨σώζεις¨ μία ύπαρξη...
Δεν είναι καλά ένα γατί όταν του προσφέρεις, απλά, στέγη και φαγητό, και όταν το παίρνεις από το δρόμο...
Εγώ ¨έσωσα¨ τα δικά μου από πιθανούς αδιάφορους γατογονείς, που ίσως να τα είχαν παραμελημένα μέσα στις τσίμπλες και τους κόμπους, που ίσως να τα υιοθετούσαν για να τα μετατρέψουν σε μηχανές αναπαραγωγής, που ίσως δεν λάμβαναν υπόψιν τις ιδιαιτερότητες και τις ευαισθησίες της ράτσας...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 14-01-12 στις 10:37.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:08, 14-01-12:

Ο λόγος που προτίμησα κεραμιδόγατο είναι επειδή θεωρώ ότι αυτά έχουν πιο συχνά ανάγκη από έναν άνθρωπο να τα φροντίσει και να τα σώσει από τον δρόμο.
Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι η γάτα γενικότερα είναι ένα όμορφο και πανέξυπνο ζώο εκ φύσεως οπότε δε μπορώ να κάνω κάποιο διαχωρισμό μεταξύ τους ως προς αυτό.
Όταν πάρω και δεύτερη γάτα το κριτήριο μου δεν θα είναι να πάρω ένα γατί επειδή θα έχω την ανάγκη να κομπάζω ότι έχω μια πανέξυπνη ή πανέμορφη γάτα αλλά γιατί θα θέλω να της προσφέρω ό,τι καλύτερο μπορώ.

Παράθεση

ROZALIA78 (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ROZALIA78
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H ROZALIA78 έγραψε στις 11:54, 14-01-12:

Θα συμφωνήσω με τη Μαρίνα για τα περσικά (και για το συνεχές σκούπισμα )
Ακόμα και για το ότι το να σώσεις ένα γατί δεν έχει να κάνει μόνο με το να το μαζέψεις από το δρόμο και θα σας πω απλά την ιστορία της Ροζαλίας η οποία ήταν κλεισμένη από 4 εβδομάδων σε ένα γυάλινο κλουβί petshop μέχρι να μου τη φέρει ο Γιώργος 16 εβδομάδων ποια, δεν την έπερνε κανείς λόγο κρίσης βλέπετε. Φανταστείτε πως μεγάλωσε αυτό το γατί μέσα στο κλουβί και τι προβλήματα συμπεριφοράς έχει ακόμα και σήμερα.
Βέβαια εμένα είναι η κοράκλα μου και πάντα θα την αγαπάω και θα την προσέχω και ποτέ δεν θα μετανιώσω για την επιλογή μου.
Το κακό με τα ζώα που εμπορεύονται όμως με αυτόν τον τρόπο πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει.
Ο Γιώργος δεν έχει ιδέα από όλη αυτή τη φιλοσοφία και μου την πήρε όπως έχω αναφέρει ξανά σαν παρηγοριά της απώλειας που είχα με τον Felix το πρώτο μου περσάκι.
Πόσο ακόμα όμως θα περίμενε μέσα στο κλουβί?
Και μιας και μιλάμε για αδέσποτα έχω ένα γατούλι που ταΐζω εδώ και καιρό και έχω κάνει σκέψεις να τον μαζέψω σπίτι είναι νεαρούλης αλλά έχει κάποιες δαγκωματιές πίσω από τα αυτιά και έλλειψη τρίχας στα σημεία αυτά δεν θα πρέπει με το που θα τον βάλω στη γατοφόρο να τον πάω στο γιατρό για εξετάσεις αίματος κτλ? Άρα και τα αδεσποτάκια έχουν τα έξοδα τους ΑΛΛΑ ναι σώζεις μια ζωούλα από το δρόμο όχι όμως πως είναι και ο μόνος τρόπος και εγώ έσωσα τη Ροζαλίτσα από το κλουβί και η Μαρίνα από ανεύθυνους γονείς τα δικά της.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους