Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,640 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 287 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Επισκέψεις απο αδέσποτες γάτες

ana kitty

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ana kitty
H ana kitty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H ana kitty έγραψε στις 08:52, 27-02-09:

Καλημερα!
Εδω κ περιπου 1,5 μηνα εχουμε τον Ηρακλη μας, 3 μηνων γατουλι, ο οποιος μενει εξω κυριως στο μπαλκονι κ τον κηπο, το τελευταιο 15μερο εχουν εμφανιστει 3 γατοι, ο ενας ερχεται απο το καλοκαιρι, τον ταιζουμε κ φευγει, το ιδιο κ ο δευτερος, ο τριτος ομως εχει εγκατασταθει μονιμα στον κηπο, μεχρι εδω ολα καλα,αλλα
1. του τρωει το φαγητο, παρολο που εγω του βαζω σε αλλο πιατο να φαει, τρωει το δικο του σε χρονο dt κ μετα τρωει κ του Ηρακλη
2. ειναι τεραααστιος κ λιγο αγριος, εχει γρατσουνισει τον Ηρακλη στη μυτη

Ο Ηρακλης εχει κανει 2 εμβολια, κινδυνευει να κολλησει κατι; Τι μπορω να κανω;Προς το παρον καθομαι μαζι του μεχρι να φαει κ το βραδυ τον βαζω μεσα να φαει κ μετα βγαινει εξω... καθε συμβουλη ευπροσδεκτη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη alice
H alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Χμ... Δεν μπορω να τις μετρησω. Πανω απο 50! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,766 μηνύματα.

H alice έγραψε στις 10:47, 27-02-09:

Καλημερα.
Εξαρταται τα εμβολια που του εχεις κανει. Για αυτα που δεν εχει εμβολιστει, ναι μπορει να κολλησει κατι.
Επισης κινδινευει επειδη ειναι και μικρουλης ακομα να τον χτυπησουν ασχημα οι αλλοι γατοι, να τον δαγκωσουν, να τον κυνηγησουν και να χαθει, γενικως ειναι ριψοκινδυνο.
Σκοπευεις να τον στειρωσεις? Αν οχι τοτε να θεωρεις σιγουρο οτι θα τον χασεις ή μπορει να κολλησει fiv (το aids της γατας).
Η αυλη εχει προσβαση σε δρομο? Αν ναι, κινδινευει και απο αυτοκινητα...
Οπως καταλαβαινεις οι κινδυνοι ειναι πολλοι για ενα γατακι που ζει εξω. Συμβουλη μου ειναι αν μπορεις, να τον παρεις μεσα στο σπιτι και να τον στειρωσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ana kitty

Νεοφερμένος

H ana kitty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H ana kitty έγραψε στις 11:01, 27-02-09:

Ναι, θα τον στειρωσω, αλλα τωρα ειναι μικρος ακομη, η αυλη ειναι μεγαλη, ειναι 1 στρεμα κηπος, στο πισω μερος του σπιτιου, απο αυτοκινητα δεν κινδυνευει, αλλα κριμα δεν ειναι να το περιορισω μεσα στο σπιτι, απο τη στγμη που εξω ειναι χαρα θεου;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:11, 27-02-09:

Θα συμφωνήσω με την alice... περιόρισε τον τουλάχιστον μέχρι να τον στειρώσεις. 7 μηνών όταν φτάσει μπορείς άνετα.

Κάνε και όλα τα εμβόλια, και απλά θα του κάνεις συχνότερα αποπαρασιτώσεις κλπ κλπ... Εσύ ξέρεις πως είναι ο κήπος σου, αν έχει κοντά αυτοκίνητα, σκυλιά, φόλες κλπ κλπ.. Αφού στειρωθεί, δεν θα φεύγει μακριά.. αλλά μέχρι τότε είναι πολυ επικίνδυνα..

Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

H alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Χμ... Δεν μπορω να τις μετρησω. Πανω απο 50! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,766 μηνύματα.

H alice έγραψε στις 11:17, 27-02-09:

Οχι, δεν ειναι κριμα, γιατι οπως σου ειπα, εξω κινδινευει. Μεχρι να μεγαλωσει λιγο και να μπορει να αμυνεται καλυτερα καλο ειναι να τον κρατας μεσα κυριως τα βραδια. Τα πρωινα ομως και γενικα την ημερα, μπορεις να τον αφηνεις να βγαινει.
Εγω εχω δυο γατουλες σε σπιτι 35 τμ
Επειδη και μενα μπορουν να βγουν εξω, και τις λυπομουν να ειναι κλεισμενες μεσα, τις αφηνα. Πριν μια βδομαδα ομως, το κοριτσακι μου γυρισε καμμενο....
Καποιος της εριξε καυτο νερο και ειναι σε μαυρα χαλια...Δεν κινδινευει, αλλα η μιση ειναι με καμμενο δερμα και εχουν φυγει οι τριχες και φυσικα ποναει.
Γι αυτο σου λεω, καλυτερα μεσα ιδιως τα βραδυα, και την ημερα αστον εξω να "λυσαει"

Παράθεση

ana kitty

Νεοφερμένος

H ana kitty έγραψε στις 11:21, 27-02-09:

μενω σε περιοχη εξω απο την πολη, δεν εχει κοντινα σπιτια, σκυλια μονο τα δικα μας κουταβια, με τα οποια δεν υπαρχει προβλημα, μεγαλωνουν μαζι, εμβολια κ αποπαρασιτωσεις κανω συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου...
δεν απομακρυνεται παντως... οχι ακομη τουλαχιστον

Παράθεση

ana kitty

Νεοφερμένος

H ana kitty έγραψε στις 11:22, 27-02-09:

θα κοιταξω για το βραδυ να τον εχω μεσα

Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

H alice έγραψε στις 11:34, 27-02-09:

Δε θελουμε να σε πιεσουμε για τιποτα, απλα σου προτεινουμε αυτα που εμεις θεωρουμε σωστα. Απο εκει και περα, εσυ κανεις αυτο που νομιζεις.Δεν σε υποχρεωνει κανεις να τον βαλεις μεσα, απλα πιστευουμε οτι θα ειναι καλυτερα για τον μικρο, και εσυ θα εισαι πιο ηρεμη.
Αν τον αφηνεις εξω, κοιτα τουλαχιστον να εχει ενα ζεστο χωρο να κοιμαται.
Και βαλε μας και φωτο να τον καμαρωσουμε...

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 11:54, 27-02-09:

Νομίζω ότι να βγαίνει έξω μόνο κάποιες ώρες την ημέρα είναι καλή ιδέα. Έτσι δεν θα ξεσυνηθίσει το έξω και θα μπορεί να βγαίνει με μεγαλύτερη ασφάλεια όταν μεγαλώσει, αν αποφασίσεις να του δώσεις μεγαλύτερη ελευθερία τότε.
Επίσης θα πρότεινα να τον ταΐζεις μέσα στο σπίτι, για να αποφύγεις τους καβγάδες με τον άλλο γάτο. Τώρα μ' αυτόν δεν ξέρω τι γίνεται... μάλλον θεωρεί την αυλή σας λίγο-πολύ κτήμα του. Πάντως, αν αφήνεις τον Ηρακλή έξω μόνο με επιτήρηση, θα μπορείς να τους χωρίζεις για να προλάβεις τα χειρότερα και θα τους δώσεις χρόνο να συνηθίσουν ο ένας τον άλλο.

Παράθεση

ana kitty

Νεοφερμένος

H ana kitty έγραψε στις 11:59, 27-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από alice
Δε θελουμε να σε πιεσουμε για τιποτα, απλα σου προτεινουμε αυτα που εμεις θεωρουμε σωστα. Απο εκει και περα, εσυ κανεις αυτο που νομιζεις.Δεν σε υποχρεωνει κανεις να τον βαλεις μεσα, απλα πιστευουμε οτι θα ειναι καλυτερα για τον μικρο, και εσυ θα εισαι πιο ηρεμη.
Αν τον αφηνεις εξω, κοιτα τουλαχιστον να εχει ενα ζεστο χωρο να κοιμαται.
Και βαλε μας και φωτο να τον καμαρωσουμε...
Εδω ειναι!http://forum.mycat.gr/showthread.p...%E7%F2:inlove:
Υ.Γ. Κοιμαται στο καλαθακι του

Παράθεση

ana kitty

Νεοφερμένος

H ana kitty έγραψε στις 19:50, 14-03-09:

Τελικα ο τεραστιος γατος που μας επισκεπτετε κ τρωει το φαι του Ηρακλη ειναι μια εγκυος γατα, η οποια κατα τα φαινομενα θα γεννησει στην αυλη μου, η απειρια μου σε σχεση με τα γατια δε με βοηθησε να το καταλαβω νωριτερα, οχι οτι θα αλλαζε κατι....
κ τωρα τι κανουμε;;;

εγω προτιθεμαι να φροντισω τη γατα κ τα μωρακια μεχρι να απογαλακτιστουν κ να τη στειρωσω με ή χωρις την βοηθεια καποιου σωματειου, αλλα δεν μπορω να κρατησω αλλα γατια, ηδη ταιζω αλλα 2 αδεσποτα συν του οτι εχω 2 κουταβια, ψαρια κ πουλια...(κ αντρα κ παιδια κ δουλεια...)

τι μπορω να κανω προς το παρον για τη γατα, φαινεται ετοιμογεννη....

ευχαριστω προκαταβολικα

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:21, 14-03-09:

Μπορεί να σου φαίνεται ετοιμόγεννη και να θέλει ακόμα..
Δεδομένου της κατάστασής σου, και δεδομένου ότι δεν θα μπορέσεις να τα φροντίσεις εαν δεν βρούν σπίτι... θα σου πρότεινα άμεση στείρωση Δευτέρα.

Παράθεση

ana kitty

Νεοφερμένος

H ana kitty έγραψε στις 20:33, 14-03-09:

Δεν εχω εμπειρια κ μπορει να κανω λαθος, αλλα η γατα με το ζορι περπαταει, ειναι δυσκινητη κ τεραστια, μαλλον μου προτεινεις ...εκτρωση κ οχι στειρωση, αν μπορω να το πω ετσι...
ποσο διαστημα διαρκει η εγκυμοσυνη μιας γατας;

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 20:34, 14-03-09:

Κι εγω συμφωνώ να την στειρώσεις άμεσα.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:38, 14-03-09:

63-65 μέρες. Αν κολλάς στον όρο, ναι έκτρωση και στείρωση μαζί.

Εσύ μόνη σου ξέρεις την κατάστασή σου, και μπορείς να υπολογίσεις +5 γατιά, που θα θέλουν τροφή, εμβόλια, φροντίδα γιατρό κλπ κλπ. Τα οποία σε 6 μήνες θα κάνουν τα ίδια μωρά.

Ρίξε μια ματιά στις αγγελίες να δείς ΠΟΣΑ περιμένουν.....και μιά ματιά στους δρόμους.

Παράθεση

ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ (Αλεξάνδρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Σίγουρα πάνω από 25 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε στις 20:42, 14-03-09:

Ρώτησε τον κτηνίατρό σου αν η γάτα στην κατάσταση που είναι τώρα μπορεί να στειρωθεί.Ξέρω οτι αυτό γίνεται στην αρχή τησ εγκυμοσύνης (το εχω κάνει σε 3 γάτες μου).Δεν ξέρω αν γίνεται και σε πιο προχωρημένο στάδιο.

Παράθεση

ana kitty

Νεοφερμένος

H ana kitty έγραψε στις 20:46, 14-03-09:

Φυσικα κ βλεπω κ ξερω τι γινεται, γι αυτο θα στειρωσω το δικο μου, οταν φτασει στην καταλληλη ηλικια, κ γι αυτο σκοπευω να στειρωσω κ την αδεσποτη που βρηκε καταφυγιο στην αυλη μου,αλλα ρε κοριτσια δεν μπορει τη μια να μιλαμε για τα τερατα που πετανε στα σκουπιδια νεογεννητα κ απο την αλλη να κανουμε εκτρωση/στειρωση σε μια ετοιμογεννη γατα, ποια η διαφορα δηλαδη;οτι θα τα σκοτωσω πριν γεννηθουν; ειναι λιγοτερο τερατωδες;αν ηταν πιο νωρις το καταλαβαινω, αλλα σας λεω ειναι ετοιμη να γεννησει

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:47, 14-03-09:

Γίνεται σε κάθε στάδιο. Είναι στον κάθε γιατρό.
Άλλοι γιατροί δεν κάνουν καθόλου στείρωση, άλλοι προτιμούν να κάνουν απλά μια ένεση καταστολής του οίστροι καρινογόνα, άλλοι λένε να γεννήσει μια φορά κλπ κλπ.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:51, 14-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από ana kitty
Φυσικα κ βλεπω κ ξερω τι γινεται, γι αυτο θα στειρωσω το δικο μου, οταν φτασει στην καταλληλη ηλικια, κ γι αυτο σκοπευω να στειρωσω κ την αδεσποτη που βρηκε καταφυγιο στην αυλη μου,αλλα ρε κοριτσια δεν μπορει τη μια να μιλαμε για τα τερατα που πετανε στα σκουπιδια νεογεννητα κ απο την αλλη να κανουμε εκτρωση/στειρωση σε μια ετοιμογεννη γατα, ποια η διαφορα δηλαδη;οτι θα τα σκοτωσω πριν γεννηθουν; ειναι λιγοτερο τερατωδες;αν ηταν πιο νωρις το καταλαβαινω, αλλα σας λεω ειναι ετοιμη να γεννησει
Έχεις βρεί σπίτια για όλα? Έαν όχι μπορείς να τα φροντίσεις εσύ? Μόνη σου είπες ότι δεν μπορείς....

Εσύ είσαι καλώς ή κακώς αυτός που θα αποφασίσει για την τύχη τους... αν δεν βρούν σπίτια θα βρεθούν στον δρόμο και την συνέχεια την ξέρεις.

Παρακάτω παλιότερες συζητήσεις με το δικό σου δίλημμα.
http://forum.mycat.gr/showthread.p...DF%F1%F9%F3%E7
http://forum.mycat.gr/showthread.p...DF%F1%F9%F3%E7

Παράθεση

ana kitty

Νεοφερμένος

H ana kitty έγραψε στις 20:58, 14-03-09:

Μολις σημερα καταλαβα οτι ειναι εγκυος, απειρη γαρ, ποτε να προλαβω να ψαξω σπιτια....

τελος παντων πολλες πληροφοριες μαζεμενες για να τις επεξεργαστει ο εγκεφαλος μου

θα παω στο γιατρο τη Δευτερα, θα επικοινωνησω κ με μια κοπελα που ασχολειται με τα αδεσποτα κ ...ο Θεος βοηθος

Παράθεση

ana kitty

Νεοφερμένος

H ana kitty έγραψε στις 21:11, 14-03-09:

Julia στο πρωτο θεμα που με παρεπεμψες καταλαβα οτι δεν ειναι σωστο να κανουμε στειρωση σε γατα ετοιμογεννη, οτι ειναι περα απο το ηθικο κομματι ειναι κ επικινδυνο, εσυ η ιδια συμβουλευεις την κοπελα να αλλαξει γιατρο
εκτος κ αν κατι δεν καταλαβα σωστα..

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:19, 14-03-09:

Έχεις δίκιο ειναι περίεργο θέμα.. η κοπέλα έδωσε σε όλους να καταλάβουμε ότι ο γιατρός της την προέτρεψε να αφήσει να γκαστρωθεί η γάτα και μετα να την στειρώσει. Πράγμα κουλό, αφού φυσικά μπορεί να αποφευχθεί με κανονική απλή στείρωση. Προφανώς ο γιατρός ήταν της άποψης να χαρεί το σέξ? δεν ξέρω.

Φυσικά και λυπάμαι τα μικρά, και την ταλαιπωρία της κάθε γάτας... αλλά για μένα υπερισχύει η λογική, παρά η γέννηση και άλλων αδέσποτων.

Το έχω κάνει, και θα το κάνω, αν και προτιμώ να το προλαβαίνω.

Παράθεση

ana kitty

Νεοφερμένος

H ana kitty έγραψε στις 21:28, 14-03-09:

Εχεις δικιο κ καταλαβαινω απο πια σκοπια το βλεπεις, αλλα εδω μιλαμε για μια γατα που δεν μου ανηκει, απλα βρεθηκε στο δρομο μου κ εχω πελαγωσει,

τελος παντων ξερω οτι δεν ειναι ευκολο κ κανεις δεν μπορει να μου πει κανε αυτο ή κανε εκεινο, αλλα καλως ή κακως η γατα θα γεννησει στην αυλη μου, μπορει να μην εχω πειρα αλλα βλεπω μια τεραστια κοιλια κ μια γατα που δεν μπορει να κινηθει, αρα υποθετω οτι ειναι στις μερες της, καποιες συμβουλες για την περιποιηση της;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:33, 14-03-09:

Τίποτα... φτιάξε μια ζεστή φωλιά, κάπου προφυλαγμένα... να τρώει καλά, και να είναι ζεστά.
Πολλά στοιχεία θα βρείς στα ΑΡΘΡΑ

Άν όλα πάνε καλά με την γέννα, κι ζήσουν τα μικρά θα πρέπει να μείνουν με την μάνα 2 μήνες τουλάχιστον. Νωρίτερα φυσικά μπορείς να τα βγάλεις φωτογραφίες και να φτιάξεις αγγελίες.
ΜΗΝ τα δώσεις σε πετ σοπ.....

Υπάρχει ειδικό συμβόλαιο υιοθεσίας που κάνουμε, για να το υπογράφουν οι μελλοντικοί γονείς. (εαν θές...)

Και πάντα να υπολογίζεις ότι κάμποσα θα σου μείνουν.

ΥΓ Οι περισσότεροι απο δω, πλέον φροντίζουμε να στειρώνουμε και τα αδεσποτάκια που ταΐζουμε. Για δικό μας καλό, και καλό των γατιών.

Παράθεση

ana kitty

Νεοφερμένος

H ana kitty έγραψε στις 21:39, 14-03-09:

Ευχαριστω πολυ, θα σας ενημερωσω οταν εχω νεα κ ευχομαι κ ελπιζω να πανε ολα καλα, οτι κ αν σημαινει αυτο

Παράθεση

giosu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giosu
Ο giosu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O giosu έγραψε στις 09:07, 17-04-19:

Καλημερα κ απο μένα..
Εδω και 2 χρόνια περιπου ειχαμε βρει ενα αδέσποτο γατακι στο δρομο με την γυναικα μου , οπου μας αρεσε και το φεραμε στο σπιτι.
Πριν χρονια ειχαμε ενα πανεμορφο σκυλο golden retriever που μας ¨αφησε¨ 3 χρονια πριν.
Τον συγκεκριμενο λοιπον τον γατουλη τον ειχαμε στυρωσει κανονικα πριν ενα χρονο και αυτος πλεον ειναι στο σπιτι μας , με την διαφορα πως αρκετες φορες την μερα-ιδιως καλοκαιρι- βγαινει και κανει βολτες στη γειτονια μας και παιζει και με αλλες γατες.
Επειδη οταν κατεβαινει κατω απ το σπιτι...εμεις μενουμε στον πρωτο οροφο,,...για ευκολια την οποια την χρειαζεται οταν θελει να επιστεψει σπιτι , του ειχα βαλει ενα μαδερι στην διπλανη ταρατσα ωστε να μπορει να ανεβει στο μπαλκονι μας.
Εδω λοιπον και ενα μηνα εχει γινει τακιμι μαλλον με εναν αλλον μικρο γατο που κι αυτος ανεβαινει απ το μαδερι πανω στο μπαλκονι και φυσικα και μεσα στο σπιτι μας τις βραδυνες ωρες που κοιμομαστε και εχει σαν αποτελεσμα να τα κανει ολα ανω κατω.....
Ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιος τροπος να τον απομακρυνω ωστε να μην ανεβαινει κι αυτος μαζι με τον δικο μου πανω στο σπιτι.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 10:17, 17-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από giosu
Καλημερα κ απο μένα..
Εδω και 2 χρόνια περιπου ειχαμε βρει ενα αδέσποτο γατακι στο δρομο με την γυναικα μου , οπου μας αρεσε και το φεραμε στο σπιτι.
Πριν χρονια ειχαμε ενα πανεμορφο σκυλο golden retriever που μας ¨αφησε¨ 3 χρονια πριν.
Τον συγκεκριμενο λοιπον τον γατουλη τον ειχαμε στυρωσει κανονικα πριν ενα χρονο και αυτος πλεον ειναι στο σπιτι μας , με την διαφορα πως αρκετες φορες την μερα-ιδιως καλοκαιρι- βγαινει και κανει βολτες στη γειτονια μας και παιζει και με αλλες γατες.
Επειδη οταν κατεβαινει κατω απ το σπιτι...εμεις μενουμε στον πρωτο οροφο,,...για ευκολια την οποια την χρειαζεται οταν θελει να επιστεψει σπιτι , του ειχα βαλει ενα μαδερι στην διπλανη ταρατσα ωστε να μπορει να ανεβει στο μπαλκονι μας.
Εδω λοιπον και ενα μηνα εχει γινει τακιμι μαλλον με εναν αλλον μικρο γατο που κι αυτος ανεβαινει απ το μαδερι πανω στο μπαλκονι και φυσικα και μεσα στο σπιτι μας τις βραδυνες ωρες που κοιμομαστε και εχει σαν αποτελεσμα να τα κανει ολα ανω κατω.....
Ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιος τροπος να τον απομακρυνω ωστε να μην ανεβαινει κι αυτος μαζι με τον δικο μου πανω στο σπιτι.
Καλημέρα... Από την στιγμή που ο γάτος σας τα έχει "βρει" με τον άλλον γατουλη που είναι αδέσποτος, και τον αφήνει να ανεβαίνει και να μπαίνει μέσα στο σπίτι - στο χώρο του - δύο λύσεις βλέπω εγώ...
Είτε παίρνεις την απόφαση, βγάζεις το μαδερι και ο γάτος σου μένει πλέον αποκλειστικά μέσα στο σπίτι χωρίς βολτεςι (που για μένα είναι και το πιο σωστό γιατί έξω παραμονεύουν διάφοροι κίνδυνοι και κινδυνεύει ή να χτυπήσει ή ακόμη και να σκοτωθεί) είτε αποφασίζεις και υιοθετείς και αυτόν το γατουλη (και έτσι θα σώσεις μια ακόμα ψυχούλα)... Τον στειρωνεις φυσικά και αυτόν και όλα θα είναι καλά..

Ελπίζω να έχεις εμβολιασεις το γάτο σου και να του κάνεις τις αποπαρασιτωσεις για εξωπαρασιτα και έσω παράσιτα..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giosu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giosu
Ο giosu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O giosu έγραψε στις 10:35, 17-04-19:

Ευχαριστω για την απαντηση σου βασικα..
το προβλημα ειναι οτι και το μαδερι να μην εχω , στην διπλανη ταρατσα μπορει και πηδαει επειδη ειναι πιο χαμηλα απ την δικια μου...το θεμα ειναι πως δεν μπορει να επιστρεψει απο εκει λογω του οτι ειναι ψηλοτερα και πιο αποτομα στο ανεβασμα.
ετσι λοιπον οταν δεν ειχα το μαδερι , πηδαγε στη διπλανη ταρατσα για να κατεβει και μετα δεν μπορουσε να ανεβει(γι αυτο και εβαλα το μαδερι)
και κατα δευτερον , δεν ειμαστε και για αλλη γατα μεσα στο σπιτι . Το αποκλειω δλδ αυτο.
Σκεφτηκα να βαζω τροφη σε καποιο σημειο στην ταρατσα ωστε να μην ανεβαινει πανω...ετσι κι αλλιως για μασα ερχεται και οχι για να παιξει με τον δικο μου...
ή να ριξω ξυδι ή καποιο αλλο που να αποθει τις αλλες γατες πανω στο μαδερι , αλλα σκεφτηκα πως θα εχει προβλημα και ο δικος μου.
anyway ελπιζω να βρω λυση ..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους