Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,295 εγγεγραμμένα μέλη και 718,356 μηνύματα σε 22,593 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 373 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Το γνωστό πρόβλημα: Γάτα στο μπαλκόνι

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 21:10, 01-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Nonika
Σκοπευα να βαλω αυτες τις μερες πλεγμα,οπως ειχαμε καταληξει σε αντιστοιχο θεμα αλλα αυτο με την καλαμωτη ακουγεται ενδιαφερον,ποσο παει το μαλλ?ι-ποσα ευρουλακια το μετρο εννοω!
Εγώ έχω βάλει καλαμωτή είναι πάμφθηνη...με δύο ρολά ξεμπερδεύεις...Στο PROFI έχει καλαμωτές 2,5χ5 8 ευρώ νομίζω..1,5χ5 5 ευρώ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ελίζα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ελίζα
. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Ελίζα έγραψε στις 00:40, 17-05-11:

Καλησπέρα σας,
θα ήθελα την γνώμη ή την συμβουλή όσων έχουν μία ανάλογη εμπειρία πάνω στο θέμα γάτα και μπαλκόνι..
Τι εννοώ με αυτό; Σε λίγο διάστημα από τώρα, θα αλλάξουμε οικογενειακώς σπίτι και θα πάμε σε κάποιο που είναι σε ψηλότερο όροφο και με μικρό μπαλκονί (στενό). Το θέμα μου είναι, πως η μία μας η γάτα είναι τυφλή και ο άλλος αρκετά μεγάλος για να πηδάει πολύ ψηλά και η αλήθεια είναι πως τρέμω στην ιδέα να τα αφήσω να κυκλοφορούν στο μπαλκόνι, ακόμα και στα χέρια κάποιου. Στην αρχή σκέφτηκα να βάλω πλέγμα, αλλά η Υβόννη (η τυφλή μας), είναι πάρα πάρα πολύ επίμονη και με δυσκολία μπορείς να την πάρεις από εκεί που επιμένει. Όσον αφορά τον άλλο μας τον γάτο, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αντιληφθεί το κενό, αν το δεί από το μπαλκόνι και ακόμα και πλέξι-γκλας να βάλω, φοβάμαι μην πηδήξει κάτω, όπου φαντάζομαι ότι το τέλος θα είναι ιδιαίτερα δυσάρεστο για όλους μας..
Μήπως είμαι υπερβολική; Μήπως δεν θα γίνει τίποτα;;; Αλλά μία φίλη, που μένει στον πάνω όροφο από τους γονείς μου, έχει τρία γατιά έτσι, που ενώ είχαν πέσει μία φορά και την γλύτωσαν, το ένα στο τέλος κατέληξε στο δρόμο από τον 8ο όροφο.
Όποια συμβουλή έχετε είναι ευπρόσδεκτη
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 10:24, 17-05-11:

Καλημερα Ελιζα και να χαιρεσαι τις γατουλες σου
Εμεις που μενουμε σε μονοκατοικια παρολ'αυτα το μπαλκονι εχει καποιο υψος οποτε οταν βγαζω τη μικρη εξω να παρει τον αερα της ειμαι εκει και την προσεχω αν και εχουμε βαλει το πρασινο πλεγμα -που ειναι για παιδακια- αυτη ανεβαινει καμια φορα στην κουπαστη και εγω την κατεβαζω αμεσως...
Παντως αν εφτιαχνες μια καλη περιφραξη πιστευω πως κανενα απο τα γατουνια σου δεν θα ειχε προβλημα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ελίζα

Νεοφερμένος

O Ελίζα έγραψε στις 20:46, 17-05-11:

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
Σκέφτηκα να το καλύψω όσο περισσότερο μπορώ (το μπαλκόνι) και να τα έχω με στηθόλουρο έξω, για να δω πως θα συμπεριφερθούν. Αν δω ότι είναι άτακτος και άτακτη, θα προτιμήσω να μην τα βγάζω στο μπαλκόνι, παρά να πάει η καρδιά μου στην κούλουρη. Όπως διάβασα και παραπάνω, αρκετές έχουν πέσει, αλλά εκεί! Επιμένουν!
Να μην αναφέρω δε, ότι η Υβόννη, δεν βλέπει δεν βλέπει, αλλά μου φέρνει διάφορα πράγματα "δωράκι" στο μαξιλάρι και ο άλλος δεν αφήνει τίποτα μικρότερο από αυτόν, που να μην το κυνηγήσει... Αν κανένα πουλί του τραβήξει το μάτι, μπορεί να τον προκαλέσει (δεν θέλει και πολύ αυτός!)

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,452 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:49, 17-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ελίζα
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
Σκέφτηκα να το καλύψω όσο περισσότερο μπορώ (το μπαλκόνι) και να τα έχω με στηθόλουρο έξω, για να δω πως θα συμπεριφερθούν. Αν δω ότι είναι άτακτος και άτακτη, θα προτιμήσω να μην τα βγάζω στο μπαλκόνι, παρά να πάει η καρδιά μου στην κούλουρη. Όπως διάβασα και παραπάνω, αρκετές έχουν πέσει, αλλά εκεί! Επιμένουν!
Να μην αναφέρω δε, ότι η Υβόννη, δεν βλέπει δεν βλέπει, αλλά μου φέρνει διάφορα πράγματα "δωράκι" στο μαξιλάρι και ο άλλος δεν αφήνει τίποτα μικρότερο από αυτόν, που να μην το κυνηγήσει... Αν κανένα πουλί του τραβήξει το μάτι, μπορεί να τον προκαλέσει (δεν θέλει και πολύ αυτός!)
Ετσι είναι.Δυστυχώς και εμένα τα μικρά μου είναι εντελώς απρόβλεπτα..και δεν μπορώ να κάνω περίφραξη,λόγω "περίεργου¨ιδιοκτήτη...οπότε..απλά δεν τα βγάζω στο μπαλκόνι.

Παράθεση

Ελίζα

Νεοφερμένος

O Ελίζα έγραψε στις 20:53, 17-05-11:

Και όπως λένε, "better safe than sorry", οπότε θα λάβω τα μέτρα μου, αλλά θα τις αφήνω μέσα.
Νομίζω πως μία γάτα που ζούσε όλη της την ζωή μέσα, σε μία χ ασφάλεια, ίσως δεν μπορεί να καταλάβει την διαφορά του ύψους ή τον κίνδυνο..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,452 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:00, 17-05-11:

Ακόμα και αυτές που έχουν συνηθίσει στο μπαλκόνι,είναι δυνατόν να συμβεί και αυτό..δηλαδή να πέσουν.Το έχουμε δει αρκετές φορές..Ατυχήματα δυστυχώς μπορούν να συμβούν..

Παράθεση

monica-ektoras (monica)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη monica-ektoras
H monica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H monica-ektoras έγραψε στις 14:45, 24-05-11:

Καλησπέρα,
Είμαι νεό μέλος εδώ και νέα γατομαμά. Ο Εκτωράκος μου είναι 6,5 μηνών.
Χτές το μεσημέρι γλίστρησε και έπεσε από το μπαλκόνι (4ος όροφος) και χτύπησε με το κεφάλι.
Ευτυχώς σηκώθηκε και τον πήγαμε κατευθείαν στον κτηνίατρο, πέρασε το πρώτο 24ώρο (Δόξα τον Θεό ) αλλά ακόμα αγωνιούμε για τυχόν εσωτερικές αιμοραγίες.
Περιφράξτε το μπαλκόνι σας για να μην περάσετε αυτά που περνάω εγώ τώρα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexia
H alexia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 152 μηνύματα.

H alexia έγραψε στις 16:29, 24-05-11:

το ίδιο επαθα και εγώ....σκαρφάλωσε πανω στο μπαμπου που εβαλα 2 λεπτά μετά την τοποθέτηση και 4 μέρες ήταν στον κτηνιάτρο σε αβέβαιη κατάσταση ευτυχώς όλα καλά!!!την επόμενη εβγαλα το μπαμπού και έβαλα πλέξιγκλας το οποίο κόστισε αρκετά αλλά προβλήματα τέλος...όσο σίγουρος μπορεί να είσαι με ψιψίνια..έχω δει να σκαρφαλώνουν τοίχο στη προσπάθεια να ξεφύγουν!!

περαστικά ευχομαι!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 24-05-11 στις 18:29. Αιτία: merge
Παράθεση

monica-ektoras (monica)

Νεοφερμένος

H monica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H monica-ektoras έγραψε στις 20:37, 24-05-11:

Ευχαριστώ πολύ!!! Μόλις γυρίσαμε από τον κτηνίατρο.... είναι λίγο καλύτερα αλλά ακόμα δεν ξέρουμε, με το ζόρι βγαίνει η φωνή του.
Πόσο σου κόστισε το πλέξιγκλας? μάλλον και εγώ αυτό θα προτιμήσω, ευχαριστώ!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:46, 24-05-11:

Μακάρι να πάνε όλα καλά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

monica-ektoras (monica)

Νεοφερμένος

H monica-ektoras έγραψε στις 21:32, 24-05-11:

Μακάρι γιατί πονάει η ψυχή μου να τον βλέπω έτσι...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:39, 24-05-11:

Σε νιώθω απόλυτα...

Παράθεση

Ελίζα

Νεοφερμένος

O Ελίζα έγραψε στις 22:19, 24-05-11:

Περαστικά εύχομαι και εγώ, ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα
Η αλήθεια είναι πως το πλέξι-γκλας είναι η καλύτερη λύση, γιατί δεν μπορούν να το σκαρφαλώσουν, αλλά από όσο γνωρίζω είναι αρκετά ακριβό και για να κάνει κανείς ολόκληρο το μπαλκόνι, θα χρειαστεί αρκετά χρήματα.
Εγώ σκέφτηκα το χοντρό πλαστικό, τύπου θερμοκηπίου και αυτό σε περίπτωση που μου ξεγλιστρήσουν ανάμεσα από τα πόδια και τρέξουν προς τα έξω. Γενικά όμως πρέπει αν υπάρχει περίφραξη, να είναι σε μεγάλο ύψος, γιατί πηδάνε πολύ (ειδικά τα αγοράκια). Χθες εμένα κυνηγούσε μία μύγα σε όλο το σπίτι και έτσι όπως χτυπιότανε, ήταν θαύμα που δεν είχαμε κανένα ατύχημα. Φαντάζεστε να είναι ανοιχτή και η μπαλκονόπορτα;;; Εγώ δεν το ρισκάρω και ας με πούνε καταπιεστική που δεν αφήνω το γατί έξω...

Υ.Γ. Όταν σπούδαζα σαν φοιτήτρια, είχα μαζί την γάτα μου, και παρόλο που είχε περίφραξη στο μπαλκόνι, η γειτόνισσα της έκανε "ψιψιψι" για να την δει και την βρήκα σκαρφαλωμένη στα κάγκελα, να προσπαθεί να μυρίσει την γειτόνισσα, που βρίσκονταν σε απόσταση ενός μέτρου στο δικό της μπαλκόνι. Από τότε μου έχει μείνει ψυχολογικό

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

monica-ektoras (monica)

Νεοφερμένος

H monica-ektoras έγραψε στις 07:15, 25-05-11:

Δεν μπορώ να μην τον αφήνω να βγαίνει στο μπαλκόνι, του αρέσει πολύ...κάθεται με τις ώρες και παρατηρεί τον κόσμο, τα αυτοκίνητα, τα πουλιά κτλ. Απλά το μπαλκόνι μας εξέχει από τα κάγκελα και ουσιαστικά ο Έκτωρας περπατούσε στο κενό. Μάλλον από κάτι τρόμαξε, γλίστρησε και έπεσε. Δυστυχώς τον είδα να πέφτει, γιατί εκείνη την ώρα ήμουν στο μπαλκόνι, αλλά δεν πρόλαβα να αντιδράσω.
Το θέμα είναι πως είναι πολύ επικίνδυνο και έπρεπε να έχουμε κάνει κάτι για να τον προστατέψουμε. Όσο κι αν μου λένε πως δεν έφταιγα εγώ,
Ο γάτος μου είναι δική μου ευθύνη και τώρα υποφέρει από δική μου αμέλεια/αφέλεια.

Παράθεση

monica-ektoras (monica)

Νεοφερμένος

H monica-ektoras έγραψε στις 13:33, 25-05-11:

Τον χάσαμε τον Εκτωράκο.... :_(

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 13:35, 25-05-11:

Ψυχουλα μου καλο σου ταξιδι

Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

H alexia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 152 μηνύματα.

H alexia έγραψε στις 14:32, 25-05-11:

λυπάμαι πολύ...δεν έχω λόγια...

Παράθεση

monica-ektoras (monica)

Νεοφερμένος

H monica-ektoras έγραψε στις 15:43, 25-05-11:

Σας ευχαριστώ. Μου λείπει τόσο μα τόσο πολύ...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:34, 25-05-11:

Όχι βρε παιδιά....κρίμα..πόσο κρίμα...
Κουράγιο καλή μου.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 19:17, 25-05-11:

Κρίμα, πολύ στεναχωρήθηκα

Παράθεση

monica-ektoras (monica)

Νεοφερμένος

H monica-ektoras έγραψε στις 20:44, 25-05-11:

Σας ευχαριστώ όλους...

Άδειασε το σπίτι μου χωρίς τον Έκτορα.
Καλή συνέχεια και να τα προσέχετε τα μικρούλια σας..

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 05:28, 28-08-11:

ουφφφφφ,αμα δε τρελαθω φετο δε θα τρελαθω ποτε,διαβασα οσα γραψατε γιατι ψαχνω μια λυση τωρα που θα παμε με τα γατουνια στον πειραια,εκει μενω στον τεταρτο,περιφραγμενα με πλαστικο διχτυ ολα τα μπαλκονια,αλλα οπως διαβασα,συμβαινουν πολλα:-((
δεν αντεχω αλλες απωλειες ομως,ελεγα να αφηνα το χωμα εξω οπως κανω τοσα χρονια με τον πατσινο,αλλα τα μωρα,σαν μωρα που ειναι κανουν τρελες και φοβαμαι μην καβαλησουν το συρμα και πεσουν κατω.οποτε δε το ρισκαρω και αφηνω το χωμα μεσα,βεβαια με το γιο μου δε ξερω τι θα γινει,που ειναι 5 και ευχομαι να μην τα πιανει,τα χωματα ενοω.
πριν απο λιγο,την καθορισμενη πρωινη εξοδο στην αυλη μου καναν νουμερα τα γατακια,και βρεθηκαν στην εξωπορτα,στο τσακ τα προλαβα,ειναι μικρα και χωρανε κατω απ την πορτα,ευτυχως που ειμαι κι εγω μαζι τους καθε φορα.αλλα τα χω παιξει,ξενυχτι τρελο εδω και δυο μηνες.
κι απ την αλλη μου κανε και κολπα ο μεγαλος αποψε,τα πηρε που ολο ασχολουμε με τα μικρα,με γραντζουνισε,μου κανε και κχχχ στα καλα καθουμενα και εφυγε!!δεν ανησυχω γιαυτον θα γυρισει το κανει συχνα,αλλα δε θελω να στεναχωριεται γμτ.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 08:46, 28-08-11:

Ρένα, τα μικρά είναι μικρά και θα κάνουν και ζημιές και "πειραματισμούς" κι εξερευνήσεις αλλά δυστυχώς δεν αντιλαμβάνονται ότι κάποιες φορές κάποια πράγματα μπορεί να αποδειχθούν επιβλαβή για αυτά.
Τρέχουν, παίζουν, ενθουσιάζονται που με το πέρασμα του χρόνου είναι σε θέση να κάνουν όλο και περισσότερα πράγματα εξαιτίας της σωματικής τους ανάπτυξης κλπ κλπ.
Εφόσον έχεις την δυνατότητα να έχεις το χώμα και τα γατάκια μέσα στο σπίτι στην Αθήνα, θα έλεγα πως είναι καλύτερα μέσα.
Προσωπικά έχω μια φοβία με το έξω, δικαιολογημένη κατά την γνώμη μου...
Όσον αφορά την αντίδραση του μεγάλου σου γάτου, ίσως ζήλεψε.
Παίξε λίγο μαζί του, χάϊδεψε τον, μίλα του ήρεμα και θα το ξεπεράσει.

Παράθεση

Γατομαμάκα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γατομαμάκα
H Γατομαμάκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H Γατομαμάκα έγραψε στις 22:33, 18-09-11:

Καλησπέρα!!!Μόλις πριν δύο εβδομάδες μαζέψα ένα γατάκι 2 μηνών από τον δρόμο. Καθότι άσχετοι από γάτες, διάβασα προσεκτικά τα άρθρα του φόρουμ για να ενημερωθώ, το κύριο όμως πρόβλημα μας είναι το εξής: το μπαλκόνι. Παρά το γεγονός ότι σπαταλήσαμε απίστευτες ώρες για να το περιφράξουμε με το πράσινο πλέγμα που είναι και για μωρά, όταν τελειώσαμε καταευχαριστημένοι που πλέον καταστήσαμε ασφαλές το μπόλκόνι μας για τον γάτο μας, με απογοήτευση διαπιστώσαμε ότι το σκαρφάλωμα στο πλέγμα ήταν γι΄αυτόν παιχνιδάκι και σε λίγα δευτερόλεπτα ανέβηκε στην κορυφή του...μένουμε στον 3ο όροφο και στο τσακ το προλάβαμε να μην πέσει κάτω...το περιόρισα πάλι στο δωμάτιο που τον είχα αρχικά...το θέμα είναι ότι όσο κάνει ακόμη ζέστη δεν αντέχουμε να έχουμε όλο το σπίτι κλειστό, τις πρώτες μέρες που προσπαθούσα να του ανοίγω σταδιακά και από ένα δωμάτιο για να εξοικειωθεί -καθώς ήταν πολύ φοβισμένος- κοντέψαμε να σκάσουμε και επιπλέον το σπίτι δεν αερίζεται αρκετά με αποτέλεσμα να δημιουργείται μια αρρωστημένη ατμόσφαιρα...η συμβουλή σας θα μου ήταν πολύτιμη...τόσοι άνθρωποι αφήνουν τις γάτες τους να πηγαινοέρχονται στο μπαλκόνι, πως τις εκπαιδεύουν;;;

Υγ: εννοείται ότι το πρόβλημα είναι κυρίως όσο κάνει ζέστη και γενικά τα καλοκαίρια, δεν ρωτάω με σκοπό να τον αφήνω μόνιμα στο μπαλκόνο όλο τον χρόνο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γατομαμάκα : 18-09-11 στις 22:54.
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 23:01, 18-09-11:

κοιταξε να δεις,οταν ο μονος χωρος που φιλοξενεις το γατακι ειναι το μπαλκονι,ειναι αναποφευκτο να μην σκαρφαλωσει επανω γιατι δεν εχει καπου να παει,θα ειναι σαν σε φυλακη,αν ομως το αφηνεις ελευθερο μες στο σπιτι,κι ανοιχτο το μπαλκονι,με το χωμα του πχ.δεν νομιζω να θελει να ανεβει,αρχικα θα το επιβλεπεις οταν βγαινει και θα το εχεις ανοιχτο οσο εισαι κι εσυ μαζι του,οταν λειπεις κλεινε τη γατουλα μες στο σπιτι για να μην εχεις κανενα ατυχημα.εγω οταν τα ειχα για λιγες μερες στο διαμερισμα αυτο εκανα,δεν τη γλυτωσα τη ζεστη βεβαια,γιατι ομολογω ειχα σκασει που τα ειχα ολα κλειστα,αλλα δεν σκαρφαλωσαν ποτε επανω στα καγκελα,ομως φοβομουν και εκλεινα.δεν τα ειχα ομως μονιμα στο μπαλκονι,φανταζομαι δεν ενοεις αυτο ετσι δεν ειναι?
εχω ομως κι εναν μεγαλο γατο που,οταν πηγαινουμε στον πειραια,σε διαμερισμα δηλαδη ποτε δεν σκαρφαλωσε,ποτε δεν εκανε καμια κουταμαρα,τα μωρα γατακια ομως,ειναι σαν τα παιδια,κανουν βλακειες γαμωτο και θελουν πολυ προσοχη,δεν εχουν την αισθηση του κινδυνου,την αποκτουν ομως μεγαλωνοντας οπως και ο ανθρωπος.με δικη σου υπομονη κι αγαπη θα μαθει να μην σκαρφαλωνει,ενα καλο κολπο,με προσοχη φυσικα,ειναι να παρεις αγκαλια το γατι,κρατοντας το καλα,το τονιζω και να του δειξεις απο κατω,αν σε ψιλογδαρει,ειναι καλο σημαδι,παει να πει οτι καταλαβαινει το θεμα υψος κι οτι φοβαται,αν εξακολουθει να ναι ηρεμο,ε τοτε μην τ αφησεις ποτε μονο του στο μπαλκονι γιατι θα πεσει.το τονιζω οχι να το αγκαλιασεις στο κενο,απλα να το παρεις αγκαλια ενω βρησκεσαι στο μπαλκονι,τα γατια βλεπουν το υψος και φοβουνται.ετσι θα καταλαβει σιγα,σιγα οτι ειναι επικινδυνο.
ΥΓ.σε λιγες μερες δροσιζει επιτελους ο καιρος,σκασαμε πια!

Παράθεση

Γατομαμάκα

Νεοφερμένος

H Γατομαμάκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H Γατομαμάκα έγραψε στις 07:43, 19-09-11:

Καλημέρα!! Όχι ακριβώς αυτό έγραψα ότι δεν θέλω να τον έχω μόνιμα στο μπαλκόνι, αλλά να κυκλοφορεί μέσα έξω για να αερίζεται και το σπίτι, όμως όπως περιέγραψα και πιο πάνω με την 1η ευκαιρία σκαρφάλωσε και παρολίγο να πέσει από κάτω...άρα ήδη δοκίμασα να το επιβλέπω ενώ κυκλοφορεί και δεν έπιασε καθώς σε 3 δευτερόλεπτα είχε σκαρφαλώσει στην κορυφή του πλέγματος, άρα πάμε στην περίπτωση που προφανώς δεν καταλαβαίνει το ύψος...μάλλον έχεις δίκαιο για την ηλικία, γιατί είχα παρατηρήσει σε άλλους ότι μεγάλες γάτες που είχαν δεν δοκίμαζαν ποτέ να σκαρφαλώσουν, ήταν και στειρωμένες βέβαια...μάλλον ο δικός μου είναι ακόμη στο στάδιο που θέλει να τα ανακαλύψει όλα...όπως και να 'χει αποφάσισα να μην τον ξαναφήσω στο μπαλκόνι, το θέμα είναι ότι μια γνωστή μου, μου είχε πει ότι αν δεν τον συνηθίσω τώρα που είναι μικρός, τότε σίγουρα δεν θα καταλαβαίνει ότι δεν πρέπει να σκαρφαλώνει και όταν θα 'ναι μεγάλος. Να ισχύει αυτό άραγε;;; Αν όντως ισχύει αυτό είναι πρόβλημα, διότι όποιος μένει στο κέντρο, καταλαβαίνει, ότι καλοκαίρι έστω και με μία μπαλκονόπορτα κλειστή δεν αντέχεται...και φυσικά δεν είναι δυνατόν να έχεις 24 ώρες το 24ωρο το κλιματιστικό....κάπου διάβασα μια λύση για σαμαράκι (φαντάζομαι ότι είναι το λεγόμενο λουράκι) αλλά κι αυτό δεν νομίζω ότι βοηθά, αφού θα είναι σαν να τον περιορίζω σε 3-4 μέτρα και πάλι δεν θα μπορεί δλδ να κυκλοφορεί ελεύθερος μες το σπίτι...ουφ...

Παράθεση

Γατομαμάκα

Νεοφερμένος

H Γατομαμάκα έγραψε στις 09:19, 19-09-11:

Ααααααα μόλις διάβασα τα προηγούμενα ποστς και ειδικά αυτό με τον Εκτοράκο με έκανε να συνειδητοποιήσω ότι τελικά οι περισσότερες γάτες δεν καταλαβαίνουν το κενό....μάλλον....οπότε...την κάτσαμε την βάρκα, προφανώς η γάτα είναι για αυλή....τώρα πως καταφέρνουν κάποιοι και τις έχουν ελεύθερες μέσα έξω....δεν το καταλαβαίνω....

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 10:55, 19-09-11:

θα σου πω εγω που εχω γατες παντου,στην κυριολεξια,και στην πολη(πειραια-διαμερισμα)και στην πατμο(σπιτι με αυλη).η αυλη ειναι ονειρο για τις γατες,γιατι τις βλεπεις να παιζουν χαρουμενα,να μεγαλωνουν στη φυση,ομως,υπαρχει ενα αλλα,ακομα και στην αυλη,αν δεν επιβλεπεις τις γατες,αν δεν εχεις περιφραξη,που κακα τα ψεματα,οσο περιφραξη κι αν εχεις αμα θελουν φευγουν,ειναι θεμα τυχης να ξαναρθουν.ο μεγαλος μου γατος 14 ετων,πηγαινοερχεται χρονια τωρα,ποτε δεν χαθηκε,ποτε δεν με λαχταρησε.ειναι ο πιο παραξενος ομως γατος που ειχα ποτε,στριμενος,αγριος,δε θελει ξενους,ουτε πολλα,πολλα.δε θες να ξερεις ποσα γατια εχω χασει ετσι,απλα ο πατσινο επιβιωσε.
οσο για το μπαλκονι,εγω να σου πω την αληθεια πιο ησυχη νιωθω οταν τα πηγαινω πειραια,εκει δεν εχει αυλη να φυγουν,ουτε να τα χασω,απλα θελει λιγο υπομονη να μαθουν να προσεχουν το υψος.τη πρωτη μερα σκασαμε απ τη ζεστη,αλλα τα βραδυα,τα ειχα μαζι να κοιμουνται στο κρεβατι μου και τη μπαλκονοπορτα ανοιχτη,υπνος του λαγου βεβαια,με το ΤΣΑΚ ξυπναγα,αλλα εμαθαν σε 10 μερες μονο.οταν λειπαμε ομως τα εκλεινα τα παραθυροφυλλα.ειχα βαλει ολους αποκατω,να εχουν ανοιχτες τεντες,χαχαχα αμα πεσουν να τα συγκρατησουν οι τεντες,οτι θες εχω σκαρφιστει.αλλα για την αυλη που λες,θελει κι εκει τρεξιμο οσο ειναι μικρα,στη τσιτα ειμαι μην φυγουν.

Παράθεση

Γατομαμάκα

Νεοφερμένος

H Γατομαμάκα έγραψε στις 11:40, 19-09-11:

Ναι μα πως θα μάθουν, να πάρω ένα λουράκι και κάθε φορά που πάει να σκαρφαλώσει να τον τραβάω;;; Δεν βλέπω και πολλά περιθώρια, διότι μία και μοναδική φορά, αρκεί για να σκοτωθεί (3ος όροφος και τα μπαλκόνια το ένα κάτω απ' το άλλο χωρίς προεξοχές...οπότε και η τέντα των απο κάτω είναι κάτω ακριβώς απ' το πάτωμά μας), επίσης είναι αρκετά αγρίμι και μέθοδοι τύπου ''μη'' κτλ δεν πιάνουν...ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια πάντως!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:18, 19-09-11:

Καταρχην δες αυτο το θεμα.
Μπορεις να κανεις μια περιφραξη σε σχημα Γ.Δηλαδη πασαλοι σε σχημα Γ,οπου το οριζοντιο μερος του πασαλου θα ειναι απο την μεσα μερια του μπαλκονιου.Σε αυτους τους πασαλους θα στερεωσεις το πλεγμα.Ετσι ακομα και να σκαρφαλωσει,θα βρει εμποδιο στο τελος της περιφραξης.
Πρεπει να ειναι αρκετα ψηλη η περιφραξη.

Το λουρακι ΔΕΝ κανει για το μπαλκονι γιατι μπορει να κρεμαστει,εκτος και αν ειναι πολυ φαρδια η βεραντα και δεν φτανει μεχρι την ακρη του μπαλκονιου.

Παράθεση

Γατομαμάκα

Νεοφερμένος

H Γατομαμάκα έγραψε στις 14:36, 19-09-11:

Το κοίταξα, αλλά το σπίτι δεν είναι δικό μας και δεν μπορώ να κάνω τέτοιες κατασκευές. Η σπιτονοικοκυρά μένει από πάνω και εκτός του ότι δεν μας άφηνε να κάνουμε τρύπες στους τοίχους, μας είχε ξεκαθαρίσει απ' την αρχή ότι ζώα δεν δέχεται!!! Βέβαια εγώ ρώτησα και έμαθα ότι ο νόμος είναι πάνω και από το καταστατικό της πολυκατοικίας, οπότε και να το ανακαλύψει γαι τον Πάνθηρα, θα της απαντήσω καταλλήλως, αλλά να βάλω και πασσάλους κτλ δεν νομίζω ότι θα το επιτρέψει! Για το λουράκι δεν εννοούσα να τον δέσω στο μπαλκόνι αλλά να ον βγάζω σταδιακά και κάθε φορά που θα πηγαίνει να σκαρφαλώνει, να τον τραβάω για να καταλάβει με τον καιρό, ότι αυτό απαγορεύεται...ή δεν θα πιάσει;;

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 15:27, 19-09-11:

Ναι, το μπαλκόνι είναι μεγάλο πρόβλημα. Από τη δική μου εμπειρία κατάλαβα πως το κάθε γατί έχει τη δική του τρέλα στο θέμα του μπαλκονιού.
Στο πρώτο μου γάτο (Rico) ο γιατρός του, μου συνέστησε την πρώτη μέρα που θα τον πήγαινα στο διαμέρισμα να τον κρατούσα αγκαλιά σφικτά και να προχωρήσω με προσοχή στην άκρη του μπαλκονιού. Ο γάτος με το που θα δει το χάος θα τρομάξει. Κι έτσι πράγματι έγινε . Έχωσε να νύχια του στο στήθος μου τον άφησα στο πάτωμα και εξαφανίστηκε μέσα στο διαμέρισμα Για δύο χρόνια βολτάριζε στο μπαλκόνι αλλά ποτέ δεν ανέβηκε στο περβάζι. (το μπαλκόνι ήταν όπως φαίνεται στη πρώτη φωτο).

Όταν έφερα την Χιονάτη σπίτι έκανα το ίδιο και με αυτήν.Με έκπληξη είδα πως όχι μόνο δεν φοβήθηκε αλλά έσκυβε για να δει τι υπάρχει κάτω από το μπαλκόνι.
Από κεινη τη μέρα η βόλτα της ήταν με συνοδεία μου. Ένα πρωί κατά της 0630 πήγα να φτιάξω καφέ. Στα δύο λεπτά που έλειψα η Χιονάτη που κοιμόταν στον καναπέ είχε εξαφανιστεί. Δεν την έβρισκα πουθενά στο σπίτι . Πανικοβλημένος δεν τολμούσα να κοιτάξω κάτω από το μπαλκόνι φοβούμενος τους ευνόητους λόγους. Τελικά κοίταξα στο μπαλκόνι των γειτόνων και την είδα να στέκεται σε ένα τραπέζι στην άκρη του μπαλκονιού με το κεφάλι της πάνω από τα κάγκελα να επιθεωρεί τον δρόμο. Αναγκάστηκα να τους ξυπνήσω κι επειδή από την πρώτη μέρα που την γνώρισαν έδειξαν μια αδυναμία στην Χιονάτη ευτυχώς δεν δυσανασχέτησαν.
Η λύση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο είναι η τέντα που την έφερα μέχρι τα σίδερα του μπαλκονιού (δεύτερη φωτο) κι έβαλα πλέγμα κι έτσι έχασα εγώ τον ουρανό και τον ήλιο αλλά η Χιονάτη δεν μπορεί να κάνει αταξία ( αν και με τα γατιά τίποτα δεν είναι σίγουρο).
Το διαμέρισμά μου είναι στον 4ο όροφο.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0022.jpg
Εμφανίσεις:  924
Μέγεθος:  626,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0037.JPG
Εμφανίσεις:  1483
Μέγεθος:  633,4 KB  
Παράθεση

Γατομαμάκα

Νεοφερμένος

H Γατομαμάκα έγραψε στις 15:38, 19-09-11:

Αχά κατάλαβα, εμάς οι τέντες δεν γίνεται να τραβηχτούν γιατί εξέχουν αρκετά από το κάγκελο και είναι ίσα ίσα....λοπόν αφού σας ευχαριστήσω όλους για τις προτάσεις, σκοπεύω να αγοράσω ένα λουράκι, να βάλω κάποιον να το κρατάει, εγώ να κρατάω τον Πάνθηρα και να κάνω το σύστημα του κοιτάγματος στο κενό (μην τον κρατάω μόνο και μου γλυστρήσει)...αν δεν πιάσει, τότε πολύ απλά μέχρι του χρόνου το καλοκαίρι θα τον έχω μόνο μέσα, ελπίζω μέχρι τότε αφού θα έχει μεγαλώσει και στηρωθεί κιόλας να είναι πιο ήρεμος....μέχρι τότε απλά θα σκάμε...

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:00, 19-09-11:

Στο πρώτο μου γάτο (Rico) ο γιατρός του, μου συνέστησε την πρώτη μέρα που θα τον πήγαινα στο διαμέρισμα να τον κρατούσα αγκαλιά σφικτά και να προχωρήσω με προσοχή στην άκρη του μπαλκονιού. Ο γάτος με το που θα δει το χάος θα τρομάξει.
Εδώ δεν θα μπορούσα εγώ να πλησιάσω στην άκρη του μπαλκονιού σου που κάτι μου λέει ότι βρίσκεσαι και σχετικά ψηλά....

Παράθεση

Γατομαμάκα

Νεοφερμένος

H Γατομαμάκα έγραψε στις 16:36, 19-09-11:

Εσύ δεν θα μπορούσες, αυτός όμως μια χαρά μπόρεσε και κόντεψα να πάθω έμφραγμα, τίποτα τίποτα θα σκάσω για κανα μήνα ακόμη (πότε αρχίζει το κρύο;; αλλά τουλάχιστον θα 'χω το κεφάλι μου ήσυχο...κλαψ...κρίμα γιατί είχαμε φτιάξει τόσο ωραία το μπαλκόνι με το πλέγμα και τις γλαστρούλες...

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 17:44, 19-09-11:

Υπαρχει και η λυση της καλαμωτης, η οποια και αισθητικα ειναι ομορφη (κατα τη γνωμη μου)
και σου προσφερει παραπανω υψος απο το πλεγμα και ειναι σε normal οικονμικα πλαισια.
Φυσικα δεν ειναι για να τον αφηνεις αρχικα χωρις επιβλεψη, διοτι και την καλαμωτη την σκαρφαλωνουν καποιες
γατες και να την καταστρεψουν μπορουν, ομως αν εισαι μπροστα θα εχεις χρονο να αντιδρασεις αν τον δεις
να κανει καποια κινηση.
Λιγο με τις παρατηρησεις λιγο που θα μεγαλωσει παντως θα ηρεμησει και πιστευω θα μπορειτε να τον αφηνετε
να βολταρει και στο μπαλκονι!
(Απο το πλεγμα παντως αν πεισμωσουν και δεν ειναι παρα πολυ καλα δεμενο βρισκουν κενα-τουλαχιστον τα καμαρια μου.)

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:19, 19-09-11:

Σιτες δεν εχει το σπιτι να υποθεσω.
Μπορεις να κανεις σε καποια παραθυρα μια κατασκευη.Ξυλινα πλαισια στα μετρα ακριβως της εσοχης του παραθυρου,με σιτα στερεωμενη επανω στο πλαισιο.
Δεν κοστιζουν πολυ,και δεν θα σκατε.

Παράθεση

Γατομαμάκα

Νεοφερμένος

H Γατομαμάκα έγραψε στις 18:20, 19-09-11:

Είδα καλαμωτή στο πράκτικερ αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν ψηλότερη από το πλέγμα..., ξέρεις επειδή είναι παλιά η πολυκατοικία, δεν έχει τοίχο και μετά κάγκελα, αλλά ένα τοιχάκι 3 εκατοστά και αμέσως ξεκινούν τα κάγκελα....οπότε ό,τι και να βάλω θα πρέπει να ξεκινάει από κάτω-κάτω...δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο ασφαλής λύση από αυτό που πρότειναν τα παιδιά παραπάνω...αλλά...δυστυχώς....

Πουπουλίνα το σπίτι έχει μόνο μπαλκονόπορτες...και πως θα ανοιγοκλείνουν για να περνάμε εμείς;;;Δεν είναι ψιλομόνιμο αυτό;;

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 19:13, 19-09-11:

Αγορασα προσφατα καλαμωτη υψους 1.5 μετρων σε καλη τιμη online.
Aν ενδιαφερεσαι στειλε μου π.μ.
Αν επιτρεπεται μπορω να βαλω κι εδω φυσικα το link.

Παράθεση

Γατομαμάκα

Νεοφερμένος

H Γατομαμάκα έγραψε στις 13:03, 20-09-11:

Προς το παρόν θα το αφήσω όπως είναι...αν μέχρι του χρόνου το καλοκαίρι όμως μετακομίσουμε όπως λέμε, θα πάρω εκεί το πλέγμα που δεν εμποδίζει και τον αέρα!Ευχαριστώ πολύ Νικόλ!!!!

Παράθεση

kwstasx

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kwstasx
Ο kwstasx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O kwstasx έγραψε στις 22:23, 29-01-12:

Έχω έναν γατούλη Περσίας και τον κυνηγάω μονίμως όταν βγαίνει στο μπαλκόνι.
Ανεβαίνει στο κάγκελο και περπατάει πέρα δώθε. Τις προάλλες γλίστρησαν τα πίσω πόδια του προς την έξω πλευρά του μπαλκονιού(!) και πρόλαβε και κρατήθηκε από τα μπροστινά του ποδαράκια...
Όταν καλοκαιριάσει και θα έχουμε συνεχώς ανοιχτές τις πόρτες, τι θα τον κάνω; Πως θα αποφύγω την πτώση του από τον...4ο όροφο!;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 22:58, 29-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από kwstasx
Ανεβαίνει στο κάγκελο και περπατάει πέρα δώθε. Τις προάλλες γλίστρησαν τα πίσω πόδια του προς την έξω πλευρά του μπαλκονιού(!) και πρόλαβε και κρατήθηκε από τα μπροστινά του ποδαράκια...
Όταν καλοκαιριάσει και θα έχουμε συνεχώς ανοιχτές τις πόρτες, τι θα τον κάνω; Πως θα αποφύγω την πτώση του από τον...4ο όροφο!;;
θα σε απογοητευσω αλλα ειναι σχεδον βεβαιο οτι καποια στιγμη θα πεσει,κι απ τον 4ο δεν εχει ελπιδες,πρεπει η να φτιαξεις πλεγμα,απ αυτο που βαζουν στα μπαλκονια κι ειναι οικονομικο,η να μην τον ξαναφησεις ποτε στο μπαλκονι,πραγμα που οπως λες δε γινεται,ειδικα ο περσικος,οχι οτι ο κεραμυδογατος θα γλυτωνε,δεν εχει ελπιδες αν πεσει απο ψηλα,φφφφ με ανχωσες,το χειροτερο μου ειναι η πτωση κι ας μην εχω μπαλκονι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 06:16, 30-01-12:

kwstasx, από τις συχνότερες αιτίες θανάτου μιας γάτας που μένει σε σπίτι είναι η πτώση από μπαλκόνι...
Εάν θέλεις την γνώμη μου, πρέπει να περιφράξεις πολύ καλά το μπαλκόνι σου ώστε να είναι ασφαλής ο γάτος όπου ακόμα και τότε, καλό θα ήταν να είναι υπό την επίβλεψη σου όταν βγαίνει έξω.
Μπορείς να δεις μερικές ιδέες για την περίφραξη στο θέμα Περίφραξη μπαλκονιού;.
Εάν πάλι δε μπορείς για τον οποιονδήποτε λόγο να περιφράξεις το μπαλκόνι, καλύτερα να μην άφηνες τον γάτο σου καθόλου να βγαίνει έξω.

Πολλές φορές μας φαίνεται απίθανο να συμβεί σε εμάς μια δυσάρεστη εμπειρία ή πιστεύουμε ότι αφού η γάτα μας τα καταφέρνει τόσο καιρό με το να κάνει κάτι τόσο ριψοκίνδυνο, θα τα καταφέρνει κάθε φορά που θα το επιχειρεί.
Όλα όμως μπορεί να αλλάξουν από τη μια στιγμή στην άλλη...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

monica-ektoras (monica)

Νεοφερμένος

H monica-ektoras έγραψε στις 20:39, 31-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από kwstasx
Αχ σε παρακαλώ βάλε περίφραξη! αν είδες πιο πάνω έχασα τον γατούλη μου σχεδόν πρίν ένα χρόνο με τον ίδιο τρόπο... έπεσε από τον 4ο όροφο και ακόμα φαίνονται οι γρατζουνιές από τα μπροστινά του ποδαράκια όταν προσπαθούσε να κρατηθεί. το μετάνιωσα όσο τίποτα που το αμέλησα και δεν έβαλα τότε περίφραξη.

Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

H alexia έγραψε στις 21:07, 31-01-12:

ειχα και εγω ασχημη εμπειρια με τον περσικούλη μου...επεσε απο το μπαλκονι για την ακριβεια σκαρφαλωσε στο πλεγμα απο μπαμπου ...νοσηλευτηκε για 3 μερες και ευτυχως ολα καλά!!την επομενη μερα ξηλωσα το μπαμπου φωναξα μαστορα για τοποθετηση πλεξιγκλας...πληρωσα 500 ευρω για ενα μεγαλο μπαλκόνι και ενα μικρο...για ενα χρονο είμασταν καλά ...αλλα πριν περιπου 3 μηνες πηδηξε παρα το πλεξιγκλας!!ευτυχως μενω στον πρωτο και απο κατω εχω γκαζον,θαμνους κτλ και δεν επαθε τιποτα...και για καλη μας τυχη 5 απο τα αδεσποτα σκυλια που φροντιζω και κοιμουνται εκει ειχαν παει βόλτα!!νομιζω ομως πως σαν κατασκευή το πλεγκιγκλας ειναι πολυ πιο ασφαλες απο τα υπολοιπα αλλά ακριβό..

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,650 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:56, 28-06-13:

Επειδή τη λυπόμουν την μικρή να κάθεται μέσα διαρκώς μη βλέποντας το φως του ήλιου, αλλά από την άλλη είχα πολύ φριχτή εμπειρία από πτώση από μπαλκόνι, είπα να το οχυρώσω όσο το δυνατόν καλύτερα, και να βγαίνει έξω πάντα με επιτήρηση.
Παρήγγελα λοιπόν της Trixie το περιβόητο δίχτυ (το διαφανές) και κάναμε μια πατέντα με τη βοήθεια "πασσάλων" από ντέξιον (οι τρύπες που έχουν βοήθησαν στο να δεθούν καλύτερα και να γίνει πολύ σταθερή η κατασκευή), βέβαια μας βγήκε η γλώσσα έξω που λένε, να το στήσουμε, αλλά το αποτέλεσμα μάλλον μας δικαίωσε
Η Τέρψη χαίρεται τόσο που το πρώτο πράγμα που κάνει όταν βγαίνει, είναι...βαρελάκια!
Χαλάλι και το πακέτο με το δίχτυ (50 ευρώ μου στοίχισε μόνο το κουτί με το υλικό), κάνει δουλειά, δηλαδή 1-2 φορές που η κουτσούνα μου πήγε να πηδήξει στην κουπαστή, απλά δεν της άφησε περιθώριο να στηριχτεί και "πετάχτηκε" πίσω!
Τώρα κάθεται απλά και κοιτάζει τα αυτοκίνητα, και κυνηγάει με ενθουσιασμό, ό,τι έντομο περάσει μέσα από το δίχτυ ή βγάζει λίγο από το χεράκι της και κάνει να το αρπάξει
Όμως το απολαμβάνει
Το πρόβλημά μου είναι οτι καλο-συνήθισε και στέκεται στην μπαλκονόπορτα μιαουρίζοντας να της ανοίξω!
Πράγμα που δεν γίνεται όποτε θέλει εκείνη, διότι όταν έχω δουλειά και δεν μπορώ να την επιτηρώ ευρισκόμενη κι εγώ στον ίδιο χώρο, τότε η συρόμενη παραμένει κλειστή (με ελάχιστη χαραμάδα ανοιχτή, καλοκαίρι γαρ, θα σκάσουμε!) και η μικρή μου παραπονεμένη
Αναρωτιέμαι μήπως έκανα σφάλμα που την άφησα, αλλά, από την άλλη, μόλις άνοιγα την πόρτα χυμούσε κατευθείαν και η παλιά περίφραξη κάθε άλλο παρά ασφαλής ήταν. Κι όταν βλέπω πόσο χαίρεται τις 3 φορές την ημέρα που βγαίνει για λίγο, τότε αλλάζω πάλι γνώμη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 20:31, 28-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Επειδή τη λυπόμουν την μικρή να κάθεται μέσα διαρκώς μη βλέποντας το φως του ήλιου, αλλά από την άλλη είχα πολύ φριχτή εμπειρία από πτώση από μπαλκόνι, είπα να το οχυρώσω όσο το δυνατόν καλύτερα, και να βγαίνει έξω πάντα με επιτήρηση.
Παρήγγελα λοιπόν της Trixie το περιβόητο δίχτυ (το διαφανές) και κάναμε μια πατέντα με τη βοήθεια "πασσάλων" από ντέξιον (οι τρύπες που έχουν βοήθησαν στο να δεθούν καλύτερα και να γίνει πολύ σταθερή η κατασκευή), βέβαια μας βγήκε η γλώσσα έξω που λένε, να το στήσουμε, αλλά το αποτέλεσμα μάλλον μας δικαίωσε
Η Τέρψη χαίρεται τόσο που το πρώτο πράγμα που κάνει όταν βγαίνει, είναι...βαρελάκια!
Χαλάλι και το πακέτο με το δίχτυ (50 ευρώ μου στοίχισε μόνο το κουτί με το υλικό), κάνει δουλειά, δηλαδή 1-2 φορές που η κουτσούνα μου πήγε να πηδήξει στην κουπαστή, απλά δεν της άφησε περιθώριο να στηριχτεί και "πετάχτηκε" πίσω!
Τώρα κάθεται απλά και κοιτάζει τα αυτοκίνητα, και κυνηγάει με ενθουσιασμό, ό,τι έντομο περάσει μέσα από το δίχτυ ή βγάζει λίγο από το χεράκι της και κάνει να το αρπάξει
Όμως το απολαμβάνει
Το πρόβλημά μου είναι οτι καλο-συνήθισε και στέκεται στην μπαλκονόπορτα μιαουρίζοντας να της ανοίξω!
Πράγμα που δεν γίνεται όποτε θέλει εκείνη, διότι όταν έχω δουλειά και δεν μπορώ να την επιτηρώ ευρισκόμενη κι εγώ στον ίδιο χώρο, τότε η συρόμενη παραμένει κλειστή (με ελάχιστη χαραμάδα ανοιχτή, καλοκαίρι γαρ, θα σκάσουμε!) και η μικρή μου παραπονεμένη
Αναρωτιέμαι μήπως έκανα σφάλμα που την άφησα, αλλά, από την άλλη, μόλις άνοιγα την πόρτα χυμούσε κατευθείαν και η παλιά περίφραξη κάθε άλλο παρά ασφαλής ήταν. Κι όταν βλέπω πόσο χαίρεται τις 3 φορές την ημέρα που βγαίνει για λίγο, τότε αλλάζω πάλι γνώμη

Καλησπερα! Αφου ειχες την δυνατοτητα καλα εκανες και εκανες την περιφραξη.Ομως καλο ειναι να βγαινει παντα με επιβλεψη.Ειναι ασφαλες αυτο το πλεγμα? Εγω προσωπικα αν ειχα μπαλκονι και ηθελα να το περιφραξω για τους γατους θα το εκλεινα με κανονικα συρμα μεχρι πανω σαν κλουβι αλλα θα κοστιζε μια περιουσια και θα ηταν και λιγο αντιαισθητικο.Ομως οι γατουληδες θα μπορουσαν να απολαμβανουν την βεραντα με ασφαλεια οποτε ηθελαν χωρις εμας μπαστακες και εμεις θα ειχαμε το κεφαλι μας ησυχο και τις πορτες ορθανοιχτες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,650 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:43, 28-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Καλησπερα! Αφου ειχες την δυνατοτητα καλα εκανες και εκανες την περιφραξη.Ομως καλο ειναι να βγαινει παντα με επιβλεψη.Ειναι ασφαλες αυτο το πλεγμα? Εγω προσωπικα αν ειχα μπαλκονι και ηθελα να το περιφραξω για τους γατους θα το εκλεινα με κανονικα συρμα μεχρι πανω σαν κλουβι αλλα θα κοστιζε μια περιουσια και θα ηταν και λιγο αντιαισθητικο.Ομως οι γατουληδες θα μπορουσαν να απολαμβανουν την βεραντα με ασφαλεια οποτε ηθελαν χωρις εμας μπαστακες και εμεις θα ειχαμε το κεφαλι μας ησυχο και τις πορτες ορθανοιχτες!
Σωστά το είπες Κι επειδή το ψάξαμε και ρωτήσαμε, όντως κοστίζει μια περιουσία η πλήρης περίφραξη, ή τουλάχιστον είναι απαγορευτικό δεδομένης της παρούσας κατάστασης των οικονομικών μας. Χώρια το γεγονός οτι θα ήταν σαν τεράστιο κλουβί και θα με ψιλο-έκραζαν οι υπόλοιποι ένοικοι της πολυκατοικίας για το αντι-αισθητικό του θέματος
Οπότε η λύση του..μπάστακα είναι μονόδρομος
Το πλέγμα είναι ασφαλές, αλλά (το λέει και στη συσκευασία) με την προϋπόθεση της επιτήρησης (φυλάγονται κι εκείνοι μη βρεθούν μπλεγμένοι). Και είναι κι από ένα είδος πετονιάς που όμως είναι ανθεκτικό στις καιρικές συνθήκες, τουλάχιστον έτσι ισχυρίζονται, αλλά έχω και το νου μου να προσέχω την περίπτωση που αρχίσει και το δαγκώνει και φθαρεί.
Πάντως δεν γίνεται σε περίπτωση που δώσει ξαφνικά ένα σάλτο να κινδυνεύσει με τη μία. Εϊναι δε πολύ δύσκολο να το σκαρφαλώσει, ως και αδύνατο.
Το μόνο πρόβλημα οτι πρέπει να κουφαίνομαι στις παρακλήσεις της, που, πάλι καλά, δεν είναι και τόσο συχνές στη διάρκεια της μέρας.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:52, 29-06-13:

Το γεγονός ότι έχει αγαπήσει τόσο πολύ το περιφραγμένο της μπαλκόνι μιλάει από μόνο του! Πολύ καλά κάνατε και της φτιάξατε αυτό το χώρο! Έστω και με επίβλεψη, κάνετε ότι καλύτερο για το γατάκι σας. Μακάρι όλα τα γατάκια του κόσμου να είχαν δίπλα τους ένα άνθρωπο που θα έκανε ότι μπορούσε γι' αυτά

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους