Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,542 εγγεγραμμένα μέλη και 718,134 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 365 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Περίφραξη μπαλκονιού

Elena_Xr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elena_Xr
H Elena_Xr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Elena_Xr έγραψε στις 12:57, 27-07-17:

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Μάλλον δεν εξήγησα σωστά. Οι βεράντες και τα μπαλκόνια δεν έχουν ταβάνι. Διότι είναι ρετιρέ και έτσι δυστυχώς δεν έχει εφαρμογή αυτό που μου προτείνεις Πήρα χθες 2 διαφορετικά είδη καλαμωτής για τα πίσω μπαλκόνια μαζί με πλέγμα να κόψω αντιδράσεις. Διάβασα και αρκετά από τα προηγούμενα ποστ και βλέπω διάφορες πατέντες. Επίσης όπως σας είπα, θα πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι μιλάμε για 4 μπαλκόνια και 7 παράθυρα. Το κόστος για τη μεταλλική κατασκευή που περιγράφετε ακόμα και αν ήταν εφικτό να γίνει, θα ήταν αρκετά μεγάλο έτσι όπως το σχημάτισα στο μυαλό μου τουλάχιστον. Δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή. Οι βεράντες είναι μεγαλούτσικες.

Ο σκυλάκος δύσκολα θα πηδήξει, είναι 30 κιλά γομάρι αλλά οι πόρτες είναι κλειστές πάντα όταν λείπουμε από το σπίτι για την ασφάλεια όλων. Υπάρχουν και οι γάτες που απλά βγαίνουν μπαλκόνι να λιαστούν, έχω γνωρίσει μερικές τέτοιες. Πότε θα λέγατε ότι μπορεί κάποιος να καταλάβει το χαρακτήρα της γάτας; Επίσης η διόρθωση με ψεκαστήρι έχει αποτέλεσμα; Αν βγαίνει η γάτα πάντα έξω υπό την επίβλεψή μας και διορθώνεται με ψεκαστήρι, υπάρχει περίπτωση να έχει αποτέλεσμα; Πήγε για παράδειγμα η μικρή 3 φορές πίσω από το ψυγείο και την ψέκασα. Δεν ξαναπήγε ποτέ. Το γατάκι αυτή τη στιγμή πάει όπου πάω και όταν δε με βρεί νιαουρίζει δυνατά. Δείχνει ανθρωποκεντρικότητα αυτό; Θ' αλλάξει; Συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά δεν έχω ιδέα απο γατάκια όπως είπα.

υγ επίσης ζητώ συγνώμη αν είναι οφ τόπικ κάποια απο αυτά που ρωτάω αλλά το θέμα μου μεταφέρθηκε στο συγκεκριμένο νήμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:18, 27-07-17:

Έλενα καλησπέρα κι από μένα

Το οτι δεν έχει ταβάνι βέβαια δεν βοηθάει, αν όμως παραταύτα αποφασίσεις να περιφράξεις κάποια στιγμή τα μπαλκόνια, υπάρχει και το πλέγμα από πετονιά που έβαλα στο δικό μου μπαλκόνι (δες εδώ ) που δεν θα σου στοιχίσει τόσο πολύ και που μπορεί να πιάσει και το πάνω μέρος, αν βάλεις τα κατάλληλα υποστηρίγματα (εκεί όμως μάλλον θα χρειαστείς κάποιον σιδερά για να τα τοποθετήσει ώστε να πιάνουν και πάνω που δεν υπάρχει ταβάνι).

Την καλαμωτή ούτε εγώ τη θεωρώ ασφαλή λύση. Είχα κι εγώ, μέχρι που αποδείχτηκε εντελώς προσωρινή και ακατάλληλη, αφού κάποια στιγμή το γατάκι που είχα μεγαλώνοντας έμαθε να τη σκαρφαλώνει σε χρόνο dt.
To ψεκαστήρι πάλι, να το κρατάς και να το ψεκάζεις κάθε φορά μου φαίνεται αρκετά "μπελαλίδική"λύση και με ρίσκο να διαφύγει κάποια στιγμή της προσοχής σου και παραταύτα να ορμήσει στο μπαλκόνι.

Η μόνη εναλλακτική που τελικά σου συνιστώ, είναι να δοκιμάσεις που μεν είναι οικονομικότατη, αλλά χρειάζεται αρκετή υπομονή για εκπαίδευση, είναι από τώρα να μάθεις στο γατάκι να φοράει το λουράκι-σαμαράκι, κι έτσι όποτε θέλει να επισκεφτεί τα μπαλκόνια να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Το χρησιμοποιώ κι εγώ στη δική μου στο μπαλκόνι του εξοχικού μας που δεν υπάρχει δυνατότητα περίφραξης, ή στο πίσω μπαλκόνι του σπιτιού μας στην πόλη γιατί η πρόχειρη περίφραξη που έχω βάλει με το σύνηθες πλαστικό πλέγμα δεν αρκεί.

Δες κι εδώ . Αν τελικά το επιλεξεις, είναι η κατάλληλη ηλικία τώρα που είναι μικρή για να το συνηθίσει, χωρίς να δυσανασχετεί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:43, 28-07-17:

Το λουρακι θελει μεγαλη προσοχη,να μην φτανει μεχρι την ακρη του μπαλκονιου,καθως αν φτανει και πηδηξει,δεν θα πεσει κατω αλλα θα ΚΡΕΜΑΣΤΕΙ.
Απο εκει και ερα οταν ελεγα για τον σκυλο,δεν ελεγα οτι θα σκαρφαλωσει.Τα σκυλια συνηθως πεφτουν απο το μπαλκονι,οταν χωρανε αναμεσα απο τα καγκελα,αν εχει καγκελα το μπαλκονι.Κια για αυτο ειπα και για μικροσωμο.Αν δηλαηδ ειναι μικροσωμο.
Οσον αφορα το ψεκαστηρι..καμια σχεση.Δεν υπαρχει περιπτωση να εισαι με ενα ψεκαστηρι στο χερι.
Επισης,γιατι πρεπει να βγαινουν σ εολα τα μπαλκονια;
Περιφραξε ενα που θα βγαινουν μονο σε αυτο.Και ναι μεν δενε χει ταβανι οπως λες,αλλα και παλι μπορεις να το περιφραξεις με σχημα Γ.Ενα μπαλκονι περιφραξη δεν ειναι τοσα πολλα τα εξοδα.
Στα αλλα,αν δενε χεις σιτες,βαλε σιτες,στις μπαλκονοπορτες εννοω, που ουτως η αλλως χρησιμες ειναι..για να μην εχουν προσβαση εκει.
Αλλα το να βγαινουν σ εολα τα μπαλκονια δεν βρισκω τον λογο και δεν μ πορεις να τα ελεγχεις και ευκολα κιολας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 28-07-17 στις 11:06.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elena_Xr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elena_Xr
H Elena_Xr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Elena_Xr έγραψε στις 11:41, 28-07-17:

Σας ευχαριστώ! Παιδιά αποφάσισα. Στις δύο μεγάλες βεράντες θα μπεί σίτα και τέλος. Βγαίνει άλλωστε και πιο οικονομικά. Η γατούλα έχει ξεκινήσει και μαθαίνει το στηθόλουρο. Οπότε αν θέλει να βγεί εκεί θα βγαίνει με το λουρί όπως λέτε. Αλλιώς δεν έχει. Εκτός και αν..δω χαρακτήρα γάτας η οποία απλά κάθεται και λιάζεται και δεν ταρζανίζει. Τα πίσω μπαλκόνια, τα οποία τα ανοίγουμε μόνο για να αεριστεί το σπίτι ή για να απλώσουμε, θα κλειστούν με καλαμωτές και πλέγμα και βλέπουμε. Συνήθως παραμένουν κλειστά και για λόγους δικής μας ασφάλειας. Και ο σκυλάκος θα βγαίνει όποτε θέλει στις βεράντες και απλά θα κλείνει η σίτα όσο κάθεται έξω. Βλέποντας και κάνοντας

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vrmode

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vrmode
. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O vrmode έγραψε στις 23:36, 13-01-19:

Έχει δοκιμάσει κανείς περίφραξη με καλαμωτή λυγαριάς? Σαν αυτό δηλαδή: https://www.showood.gr/products/bamb...61341/?lang=el

Μένουμε σε μονοκατοικία, οι γάτες δεν έχουν βγει έξω ακόμα και σκέφτομαι να ντύσω τα κάγκελα με τέτοιο. Έχει νόημα λέτε?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:27, 14-01-19:

Τι να σου πω.. Εμένα με καλαμωτή που είχα δοκιμάσει, τα σκαρφάλωνε εύκολα- χώρια το γεγονός οτι δεν αντέχουν τις δύσκολες καιρικές συνθήκες και φθείρονται σχετικά γρήγορα.
Είναι και το θέμα του ύψους της καλαμωτής. Οι γάτες έχουν την ικανότητα να κάνουν άλματα μέχρι 6 φορές το μήκος τους!

Παράθεση

whativedone

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 161 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 16:16, 14-01-19:

Η δικιά μου μικρή δεν ανεβαίνει σε καλαμωτή.

Δεν αποτελεί ωστόσο πρότυπο γιατί φοβάται τα ύψη σε εξωτερικούς χώρους.
Παράθεση

catwoman11

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catwoman11
H catwoman11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H catwoman11 έγραψε στις 22:09, 21-01-19:

Λοιπον, επειδη εχω ακουσει πολλες φρικιαστικες ιστοριες τελευταια, αποφασισα να τον παρω στο φοιτιτοσπιτο μου..να δω πως θα προσαρμοστει το καημενακι μου. Επειδη ειναι 3 ωρες δρομος ( με αμαξι φυσικα ) , μπορω να κανω κατι για να μην υποφερει στον δρομο; να τον εχω μεσα στο κλουβι η ελευθερο καλυτερα; Περα απο αυτο, υπαρχει και το προβλημα του μπαλκονιου. Υπαρχει κατι οικονομικο για να μπορει να κοβει ασφαλης βολτα στο μπαλκονι;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:14, 21-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από catwoman11
Λοιπον, επειδη εχω ακουσει πολλες φρικιαστικες ιστοριες τελευταια, αποφασισα να τον παρω στο φοιτιτοσπιτο μου..να δω πως θα προσαρμοστει το καημενακι μου. Επειδη ειναι 3 ωρες δρομος ( με αμαξι φυσικα ) , μπορω να κανω κατι για να μην υποφερει στον δρομο; να τον εχω μεσα στο κλουβι η ελευθερο καλυτερα; Περα απο αυτο, υπαρχει και το προβλημα του μπαλκονιου. Υπαρχει κατι οικονομικο για να μπορει να κοβει ασφαλης βολτα στο μπαλκονι;
Οποιοδηποτε ζωο,ακομα περισσοτερο γατα οπωσδηποτε παντα και ΜΟΝΟ μεσα στο κλουβακι του,Ειναι απολυτα επικινδυνο και για σενα και για αυτο να ειναι εκτος κλουβιου στο ταξιδι!3 ωρες τιποτα δνενειναι,εχουν μεινει σε κλουβι αλλα ,πολυ περισσοτερο!.Απλα θα βαλεις κατω στο κλουβακι εφημεριδες ,λη ναυλον και απο πανω υφασμα,μπας και κατουρισει,ακομα καλυτερα μπορεις να αγορασεις και να βαλεις αυτες τις πανες για μωρα,οποτε αν θελησει να κατουρισει και κατουρισει δεν θα εχεις προβλημα.3 ωρες χωρις φαγακι μπορει να μεινει.Αλλα ακομα και μπωλακι μικρο μπορεις αν του βαλεις στο κλουβακι με ξηρη τροφη αν χωραει.Αλλα 3 ωρες δεν ειναι προβλημα.ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΕΚΤΟΣ ΚΛΟΥΒΙΟΥ!!!!!!!!

Για το μπαλκονι,το καλυτερο ειναι η περιφραξη σε σχημα Γ.Αυτη τη στιγμη βιαζομαι,θα στο βαλω αυριο το λινκ οταν το βρω.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:33, 21-01-19:

Συμφωνώ και μπράβο που αποφάσισες να του δώσεις μια ευκαιρία. Θα δεις οτι μετά από λίγο καιρό μια χαρά θα προσαρμοστεί.

Η μεταφορά, πάντα εντός κλουβιού για να αποτραπεί ο κίνδυνος σοβαρού ατυχήματος σε περίπτωση που κάτι το τρομάξει και κάνει απότομη κίνηση. Μέσα στο κλουβάκι κι ας νιαουρίζει. Εμένα η δική μου μεταφέρεται 2 φορές το χρόνο στο εξοχικό μας που είναι απόσταση 4-5 ωρών και μια χαρά αντέχει. Τροφή δεν της βάζω (έχει ταϊστεί από πριν) μη ζαλιστεί και την κάνει εμετό, ούτε νερό. Και στον πάτο του κλουβιού, ένα υποσέντονο από αυτά που πουλάνε τα σούπερ μάρκετ. Φρόντισε επίσης το κλουβί να είναι σε σταθερό σημείο, να μη κουνιέται κατά την διάρκεια του ταξιδιού και τον ταράζει.

Όσο για το μπαλκόνι, δες το θέμα μας Περίφραξη μπαλκονιού, να πάρεις κάποιες ιδέες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 21-01-19 στις 22:48.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 17:20, 22-01-19:

Επειδη εφερα εχθες τον δικο μου απο Αθηνα Πατρα 2,5 ωρες οποσδηποτε σε κλουβακι.
Στην αρχη επειδη ηταν πολυ φοβισμενος, ειπα να τον αφησω στα καθισματα επειδη ηθελα να τον ηρεμισω.
Απλα ΔΕΝ γινετε αυτο!!
Μην το κανεις. Ειναι πολυ επικινδυνο.

Οσο για ποσες ωρες μπορει να ταξιδεψει σε ενα κλουβι, αστο καλυτερα!!! Μην τα θυμαμαι γιατι στεναχωριεμαι.
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 249 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 20:17, 22-01-19:

πολλα κλουβια εχουν και ειδικες υποδοχες για να περναει η ζωνη και να τα συγκρατει σε αποτομο φρεναρισμα πχ.
παντα το τοποθετω ετσι.

η δικια μου στην αρχη κανει λιγο τη ζορικη,μετα αραζει
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:29, 22-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Τσοςμή
πολλα κλουβια εχουν και ειδικες υποδοχες για να περναει η ζωνη και να τα συγκρατει σε αποτομο φρεναρισμα πχ.
παντα το τοποθετω ετσι.

η δικια μου στην αρχη κανει λιγο τη ζορικη,μετα αραζει
Ουαου,πολυ ενδιαφερον αυτο,δεν το ηξερα!
Παράθεση

catwoman11

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catwoman11
H catwoman11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H catwoman11 έγραψε στις 10:55, 23-01-19:

Πουπουλινα περιμενω την περιφραξη Γ !!! Ξεχασα να αναφερω, πως ξεκιναει με ενα υψωμα και αλλο τοσο ειναι τα καγκελα. Δωστε ιδεες !!
Παράθεση

elina1985

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elina1985
H elina1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H elina1985 έγραψε στις 11:24, 23-01-19:

Ο συγχωρεμενος ο βαγγελακης μου εκανε πολυ συχνα ταξίδια. τον επαιρνα παντου μαζι μου, μιας και ουτε η μανουλα αλλα ουτε και ο βαγγελακης μπορουσαν να μεινουν χωρια. το μεγαλυτερο ταξιδι που εκανε με αυτοκινητο και μαλιστα με ΚΤΕΛ (!!!!!) ηταν Αθηνα - Αρεοπολη. 5,5 ώρες δρόμο. Φύγαμε στις 18:00 και του είχα δώσει φαγητο το πρωί και μετά μόνο νεράκι μέχρι τις 14:00. Απο κει και πέρα τίποτα. Στο κλουβάκι του είχα βάλει μια πάνα και είχα και μια δεύτερη μαζί μου αν έκανε τσίσα ή κακάκια να τον αλλάξω να μην μας πετάξουν έξω από το κτελ. φυσικά είχα μαζί μου ένα μπολάκι με νεράκι για την περίπτωση που ένιωθε δυσφορία και μωρομάντιλα για τον καθαρίσω (ούτε μωρό παιδί να είχα μαζί μου). Σε όλη την διαδρομή του μίλαγα με ήρεμη φωνή οτι η μανουλα ειναι εδω και οτι θα φτάσουμε σύντομα και τον είχα βάλει σε σημείο να με βλέπει συνέχεια.

πολυ βασικό !!!!! πέρα απο το περιλαιμιο του τον είχα παντα στα ταξιδια δεμενο και με σαμαρακι/λουρακι το οποίο ήταν μονιμα περασμενο στο χέρι μου. Ετσι στην περιπτωση που πχ μου επεφτε το κλουβακι απο το καθισμα και ανοιγε, να μην φυγει πανικοβλητος και τον κυνηγάω.

τελος, μπορεις να μιλησεις με τον κτηνιατρο σου να σου δωσει ενα ελαφρυ ηρεμιστικο. την πρωτη φορα ο βαγγος ειχε παρει μισο καλμιβετ (ηταν τοτε 5 κιλα, οπότε το μισο ηταν απλα για να ειναι πιο χαλαρος).
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:52, 23-01-19:

Πουπουλινα περιμενω την περιφραξη Γ !!! Ξεχασα να αναφερω, πως ξεκιναει με ενα υψωμα και αλλο τοσο ειναι τα καγκελα. Δωστε ιδεες !!
Λοιπον,ακομα καλυτερα που ξεκιναει με υψωμα.

Μπορεις να κανεις μια περιφραξη σε σχημα Γ.Δηλαδη πασαλοι σε σχημα Γ,οπου το οριζοντιο μερος του πασαλου θα ειναι απο την μεσα μερια του μπαλκονιου.Σε αυτους τους πασαλους θα στερεωσεις το πλεγμα.Ετσι ακομα και να σκαρφαλωσει,θα βρει εμποδιο στο τελος της περιφραξης.
Πρεπει να ειναι αρκετα ψηλη η περιφραξη.
Ενα παραδειγμα

Βεβαια αυτο μαλλον θελει να φερεις ανθρωπο,ειναι το πιο ασφαλες ομως.
Το πιο απλο,σχετικα ασφαλες αλλα παντα με επιβλεψη ,διοτι αν δεν εχει ταβανι,ανετα τα σκασμενα σκαρφαλωνουν στα απλα δυχτια,εινια τα απλα δυχτια,εχουν και καποια πετ ηλεκοτρονικα που πουλανε,πχ
Δες εδω.
Παράθεση

catko

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catko
Ο catko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O catko έγραψε στις 00:52, 24-02-19:

Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω να βάλω περίγραφη στο μπαλκόνι. Είμαι Αθήνα κέντρο, ξέρει κανένας μήπως κανέναν που να το αναλαμβάνει για να το φτιάξουμε επί πληρωμής;

Έχω ήδη περιφράξει ένα άλλο μόνος μου αλλά δεν παίζει να έχω το χρόνο να ξανακάνω τη διαδικασία λόγω υποχρεώσεων.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 898 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:48, 08-05-19:

Καλησπέρα στην παρέα.... Επειδή η περίφραξη ενός μπαλκονιού σε διαμέρισμα ή ενός χώρου εξωτερικά όταν πρόκειται για μονοκατοικία είναι αναγκαία εάν θέλουμε να παίρνουν λίγο αέρα με ασφάλεια οι γάτες μας, και δεδομένου ότι θα μετακομίσω κάποια στιγμή Αθήνα (αχχχχ ας όψεται η αναγκη) σας βάζω να δείτε κάποιες ειδικές κατασκευές που φτιάχνουν στο εξωτερικό https://catiospaces.com/catios-cat-e...res/diy-plans/

Σκεφτόμαστε με την αδελφή μου - στης οποίας το σπίτι θα μένω από κάτω - να φτιάξουμε το παραπάνω...

Όταν είδα τα σχέδια, και διάφορα βίντεο (και μέσα από το παραπάνω site αλλά και στο youtube) τρελάθηκα!!!! Πραγματικά είναι αυτό ακριβώς που είχα στο μυαλό μου και για το μπαλκόνι που έχω κλείσει τώρα..
Έχει διάφορα σχέδια... Για παράθυρα μόνο, για έναν εξωτερικό χώρο με πρόσβαση από παράθυρο ή μπαλκονοπορτα, ακόμα και για μεγάλη αυλή με πρόσβαση από τούνελ!!!!!!!!

Θεωρώ ότι αξίζει να το δείτε και να πάρετε εάν θέλετε και εσείς ιδέες για περίφραξη....

Τι έχουν αυτοί στο εξωτερικό.. Δυστυχώς εμείς είμαστε πολύ πίσω!!!!!!!
Παράθεση

Gatomama

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gatomama
Ο Gatomama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Gatomama έγραψε στις 00:11, 19-05-19:

Καλησπερα σε ολους! Εχω δυο γατακια, ο ενας ειναι 1 και ο αλλος γυρω στους 10 μηνες! (Στειρωμενοι κ οι δυο)
Γυρισα μια μερα απο δουλεια κ συνειδητοποιησα πως ο μεγαλος εμαθε να ανοιγει τη μπαλκονοπορτα και να βγαινει στο μπαλκονι... Εννοειται ακολουθησε κ ο μικρος της παρεας που τον αντιγραφει σε ολα. Εβαλα καλαμωτη στα σημεια που εχει ανοιγματα αλλα περπατανε πανω στα καγκελα τωρα!! Παιδια τι κανουμε; Οσο και να τους μαζευω κλαινε μπροστα απο το τζαμι να τους ανοιξω κ αμεσως καβαλανε καγκελα! Ειμαστε στον 3ο οροφο, ευτυχως εχω παρατηρησει ο γειτονας απο κατω εχει παντα ανοιχτη τεντα μπας κ κοψει τη φορα αν γινει κατι... Να βαλω διχτυ σε ολο το μπαλκονι λες κ ειμαστε αλκατραζ δε μαρεσει... Βεβαια αν ειναι η μονη λυση μαλλον αυτο θα κανω... Αλλες πιθανες λυσεις;;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 09:14, 19-05-19:

Καλημέρα Gatomama και και καλωσόρισες στην παρέα μας

Η περίφραξη ενός μπαλκονιού μπορεί να μην είναι και ότι καλύτερο από πλευράς αισθητικής, όμως είναι αναγκαία και ζήτημα ζωής για γάτες που τους αρέσει να παίρνουν τον αέρα τους, πόσο μάλλον για τους δυο σου γατούληδες που δείχνουν αρκετά...ζωηροί. Και βέβαια μην επαναπαύεσαι στην τέντα του αποκάτω οτι σίγουρα θα ανακόψει την φόρα, γιατί αν συμβεί το κακό και πέσει, δεν ξέρεις πού θα χτυπήσει (λ.χ.μπορεί να βρει και το σίδερο της στήριξης της τέντας). Ούτε την καλαμωτή βρίσκω ασφαλή λύση γιατί με λίγη "καλή θέληση" μπορούν να τη σκαρφαλώσουν.

Αυτό που έκανα εγώ, ήταν να καταφύγω στη λύση του διχτυού και μάλιστα του διαφανούς, ώστε η θέα της πρόσοψης του μπαλκονιού να μην παρουσιάζει την όχι τόσο ευχάριστη εικόνα της "φυλακής".
Ωστόσο, μπορείς να δεις κι άλλες ιδέες στο παρόν θέμα μας ή, αν αποκλείσεις εντελώς την περίφραξη, υπάρχει και αυτή η λύση (προσωπικά τη χρησιμοποιώ στο μπαλκόνι του εξοχικού μας) που όμως απαιτεί στάδια εκπαίδευσης, ώστε να εξοικειωθούν και να είναι ανεκτό από τα γατιά.
Σε κάθε περίπτωση, μη ξεχνάς οτι όποιο μέτρο ασφάλειας κι αν επιλέξεις απαιτείται η ταυτόχρονη επιτήρησή σου. Με λίγα λόγια, δεν θα φεύγεις αφήνοντας την μπαλκονόπορτα ανοιχτή.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Kuriakh, Κ.Κ

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους