Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,587 εγγεγραμμένα μέλη και 718,182 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 386 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Συνέπειες της αμέλειας

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη σιεννα
H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 16:47, 14-05-09:

Δυο εβδομαδες περασαν από τη μερα που εχασα για παντα το μικρο μου πλασματακι,2 χρονων γατακι.Ολα ξεκινησαν αρχες Απριλιου.Για 2-3 μερες ετρωγε και κοιμοταν,ουτε λογος για παιχνιδι.Ραντεβου με τον ʽγιατρο μαςʼ!
8 Μαιου φτασαμε στο ιατρειο.Ημασταν το τελευταιο ραντεβου.Τον κοιταζει από δω,από κει,τον ψιλαφιζει.Δε βρισκει κατι.Τον ζυγιζει 6400kg.Πριν 1,5 μηνα ηταν 7500 kg και μας εδωσε την Satiety της Royal για να χασει βαρος.Τον ρωταω:ʼμηπως είναι κατι απτην τροφη?ʼ-ʽκαμια φορα πειραζει λιγο το συκωτιʼψελλιζει και το σταματαει εκει.
Ετοιμαζομασταν να τον βαλουμε στο κλουβακι,του πιανει ταυτια και λεει:δεν εχει πυρετο,αλλα ας του βαλουμε θερμομετρο.39,8!!!!Εξεταση αιματος κατ΄ευθειανΚοιταει τις τιμες σʼένα μηχανημα που βγαζει κατʼευθειαν ταʼαποτελεσματα.22% αιματοκριτης!
Σιγουρα εχει κατι μας λεει αλλα δε μπορω να ξερω ακομα,πρεπει να στειλω το αιμα εξω και να περιμενουμε αποτελεσματα.
Δυο μερες ημασταν σε αναμενα καρβουνα.Παιρναμε και ξαναπαιρναμε τηλ.”Δεν εχουν βγει ακομα ,μας ελεγε”
Mετα από 2 μερες μας ειπε ότι ηταν καθαρος από AIDS και λευκαιμια,και ότι τελικα ειχε αιμομπαρτωνελλα,παρασυτο στο αιμα.Vibramicin 2φορες τη μερα για 2 βδομαδες.
Οι μερες περναγαν και η ψυχουλα μου δε γινοταν καλυτερα.Βιταμινες,λιωμενη τροφη,αλλα τιποτα,ο μικρουλης εχανε συνεχεια βαρος.
14 Απριλιου Μ.Τριτη.τηλεφωνουμε μια βδομαδα μετα για να τον ξαναδει.
“Μηπως χρειαζεται εξεταση αιματος για να δουμε τον αιματοκριτη γιατρε?”
“Και να του κανουμεδε θα δειξει τιποτα γιατι ο αιματοκριτης στη γατα ανεβαινει 2 μον. Κάθε βδομαδα” μας απανταει
Περναει το Πασχα,ο γατουλης τα ιδια και χειροτερα.Τηλεφωνουμε στις 22 Απριλιου,να κλεισουμε ένα ραντεβου να τον δειτε,δεν εχει καποια βελτιωση γιατρε.
“Συνεχιστε την αντιβιωση μεχρι τις 28 και ελατε τοτε να το δουμε”
6 ημερες μετα μας εκλεισε ραντεβου!!!Πολυ καλος γιατρος είναι κατι θα ξερει λεμε εμεις.
28 Μαιου,9 παρα το βραδυ,στο ιατρειο.Υποδοχη με τα γνωστα χαμογελα και χαιρετουρες.Με το που βλεπει τα ματια του μεσα,του κοπηκαν και τα χαμογελα και όλα.-“είναι πολύ χειροτερα από πριν,μας λεει”
(χαιρω πολύ ΓΙΑΤΡΕ) Εξετασεις αιματος κατʼευθειαν.Ειναι μεσα στο εργαστηρι του και μας λεει 15% αιματοκριτης!!!Το μικρο μας καθοταν,ουτε αντιδρουσε.Αρχιζει να ψιλαφιζει.Βρικατε τιποτα τον ρωταω,Ναι κατι στο εντερο απανταει.Θα στειλω επειγον το αιμα εξω για να ξερουμε μεχρι αυριο τι γινεται.Μπορει να χρειαστει παρακεντηση απτο μυελο,μπορει να χρειαστει ακτινογραφια,αλλα δεν κανω τιποτα τωρα για να μην ταλαιπωρηθει.Μ*******(Περιττο να πω ότι μεχρι μα πληρωσουμε,ειχε ηδη βαλει το μπουφαν του)Ουτε μια ενεση να παρει τα πανω του δεν του εκανε.
Τεταρτη 29 Απριλιου,μεχρι τις 6:15 το απογευμα δεν ειχε αποτελεσματα,και μʼαρεσει που θεωρησε επειγον το περιστατικο.Παιρνουμε το γατακι μας και παμε στο Πικερμι.Εκει το βλεπουν,του παιρνουν αιμα,και το κατεβαζουν για ακτινογραφια.Το μωρο μου ηταν ξαπλωμενο με τα ματια ανοιχτα γεματα παραπονο σε πλαγια θεση.
Καθαρη η ακτινογραφια.Περιμεναμε τις εξετασεις αιματος.Ερχεται ο κ.Χριστοπουλος ο οποιος μπορει να μην εχει τρελλη επαφη με τα ζωα,αλλα ο ανθρωπος είναι πραγματικα ΓΙΑΤΡΟΣ.
Τα είναι αρκετα ασχημα,οι τιμες ηταν ολες στα υψη.Δειχνει σημαδια από καλπαζουσα λευκαιμια,αυτό δε σημαινει ότι είναι και ετσι.
“Μπορει να γλυτωσει γιατρε?”
“Μπορει γιατι εχει το πλεονεκτημα ότι είναι μικρος”
Περιττο να πω ότι ο αιματοκριτης ηταν στο 10% και όχι 15% που ελεγε ο άλλος 24 ωρες πριν.Θα του βαλουμε ορο,μεταγγιση αιματος,κορτιζονη,λιγο αντιβιωση,θα μεινει μεσα σημερα για να παρει τα πανω του και να μπορουμε να κανουμε περαιτέρω εξετασεις.Με τον ορο τον κατεβαζουμε κατω για να τον βαλουμε στο θαλαμο οξυγονου.Παει να τον βαλει μεσα ο γιατρος,και το μωρακι μου ειχε γυρισει ανασκελα.Τον βγαζει επι τπου,τον παει διπλα στο χειρουργικο τραπεζι.Ανακοπη καρδιας μπροστα στα ματια μας.Διασωληνωση κατʼευθειαν,ατροπινη,μαλαξεις.25 λεπτα παλευε αυτος ο ανθρωπος για να σωσει το αγορακι μας.Δυστυχως όμως εκλεισαν για παντα τα ματακια που μεχρι πριν μιση ωρα μας κοιταζαν με παραπονο.

Παλευω μερες να γραψω το περιστατικο,αλλα καπου στα μεσα με πιανουν παλι τα κλαματα.Μου σκιζει την καρδια κάθε μερα που θυμαμαι λεπτο προς λεπτο τα γεγονοτα.Ειμαι θυμωμενη μεχρι κοκκαλο με τον “καταπληκτικο γιατρο” που 21 μερες ελεγε ότι εχει αιμομπαρτωνελλα και ουτε καν τιμες από λευκα δεν ειχε βγαλει στην 1η εξεταση.Ειμαι θυμωμενη με τον εαυτο μου που δεν πηρα 2η και 3η και 4η γνωμη από αλλους γιατρου,επειδη εδειξα εμπυστοσυνη σένα γιατρο που ελεγαν τα καλυτερα γιʼαυτον.Που σκεφτομουν,είναι “ο καλυτερος” και όταν πας στον καλυτερα για 1,5 χρονο,ολοι οι υπολοιποι είναι μετριοι.Ειμαι θυμωμενη που εμπυστευτικα έναν γιατρο από το πώς φαιροταν στα ζωα και αν εκανε καλα τα εμβολια,γιατι τελικα στα δυσκολα αποδειχτηκε πολύ λιγος και αδιαφορος.Αυτον τον ανθρωπο δεν θελω να τον ξαναδω μπροστα μου,γιατι μπορει οντως το γατακι μας να ειχε κατι που δεν γιατρευοταν,αλλα τουλαχιστον δεν θα πεθαινε απο ανακοπη καρδιας λογω χαμηλου αιματοκριτη.Ειμαι θυμωμενη που σκεφτομαι ότι υπηρχε πιθανοτητα αυτό το πλασματακι να ζουσε τωρα,και που επρεπε να παιθανει για να κταλαβω ότι παντα χρειαζεται 2η γνωμη,οσο καλος και να είναι ο γιατρος.Και ο ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ φαινεται μονο στα δυσκολα,και όχι στο πως μιλαει στα ζωακια ή ποσο ομορφο είναι το ιατρειο του.

Ευχαριστω παρα πολύ που με ακουσατε και συγγνωμη αν σας κουρασα.Ο μοναδικος λογος που δεν γραφω το ονομα του “καταπληκτικου γιατρου” είναι γιατι ειδα ότι δεν επιτρεπεται.Οποιος θελει μπορει μπορω να του στειλω με πμ.Και επιτελους καλο θα είναι καποιοι γιατροι να ακουσουν και τα λαθη που εχουν κανει και να μην νομιζουν ότι μονο αυτοι είναι και κανενας άλλος,μπας και την επομενη φορα με καποιο άλλο ζωακι,είναι πιο προσεκτικοι.

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΟΥ,ΘΑ ΣΕ ΑΓΑΠΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΑ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vickymoon
H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 17:32, 14-05-09:

πολυ λυπαμαι γι αυτο που συνεβη. ορισμενοι γιατροι ειναι μονο μοστρα και διαφημηση αλλα απο ουσια στη δυσκολια μηδεν.
κανονικα δεν επρεπε να απαγορευεται να γραψεις το ονομα του.
ευτυχως που δεν απαγορευεται να το πεις κιολας.
λυπαμαι παλι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lilian

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilian
H lilian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 653 μηνύματα.

H lilian έγραψε στις 17:55, 14-05-09:

Μη στενοχωριέσαι ,κοριτσάκι μου ,το γατουλάκι σου θα είναι πολύ καλά εκει που είναι τώρα δεν θα υποφέρει απο τις αμέλειες κάποιων Αχρηστων θα σε κοιτα και θα σε προστατεύειΛυπαμαιπολύ

Σεπαρακαλώ στείλε μου με pmτο γιατρό.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 18:34, 14-05-09:

κριμα να την πληρωσει το γατακι για εναν αχρηστο Ευχομαι να περναει καλα εκει που ειναι το μικρουλι. Μα καλα ειδε αιματοκριτη 15% και δεν σκεφτηκε να κανει ουτε μια μεταγγιση αιματος; Κανε καταγγελια στον κτηνιατρικο συλλογο γιατι αυτος ο ανθρωπος θα παρει και αλλα ζωακια στον λαιμο του.

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 18:56, 14-05-09:

Λυπαμαι για το χαμο του γατιου σου...στεναχωριεμαι γιατι και εγω τον σκυλο μου απο αμελεια γιατρου τον εχασα. Μπορει να εφυγε πληρης ημερων (19 χρονων) αλλα ειμαι σιγουρη οτι εφυγε εξαιτιας του. Θα μπορουσε να ζουσε λιγο παραπανω. Δεν θα πω τιποτα αλλο για να μη σου χαλασω το θεμα σου...Το μονο που μπορω να σου πω ειναι να μη τα βαζεις με τον εαυτο σου, μην αρχιζεις το "αν εκανα το αλλο αν εκανα εκεινο"...Δεν φταις εσυ. Το ειπες και μονη σου,
Ειμαι θυμωμενη με τον εαυτο μου που δεν πηρα 2η και 3η και 4η γνωμη από αλλους γιατρου,επειδη εδειξα εμπυστοσυνη σένα γιατρο που ελεγαν τα καλυτερα γιʼαυτον

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:54, 14-05-09:

Κουράγιο και απο μενα.. σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Παράθεση

Φένια '72

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φένια '72
H Φένια '72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.

H Φένια '72 έγραψε στις 20:06, 14-05-09:

Πόσο δίκιο έχεις κορίτσι μου......

Γιατι το να ονοματίσει καποιος εναν καλό γιατρο -κατά την άποψή του - ειναι επιτρεπτο και δεν αποτελεί "διαφήμιση" ενω να κατονομάσει εναν ασυνείδητο αποτελεί "δυσφήμιση" ?

Καλή μου Σιένα...νομίζω πως λίγο πολύ όλοι μας καταλάβαμε ποιον εννοεις, δε χρειάζονται ονόματα, αφού .."απαγορεύεται"...

Ας αναλογιστούν όμως όλοι όσοι τον διαφημίζουν ανεπιφύλακτα μόνο, πόσο λάθος μπορει να έχουν κάνει κι ίσως αύριο στη θέση αυτή να βρεθεί τελικά το δικό τους ζωάκι....

Πάρε ιατρική γνωμάτευση και κάνε του απλώς μια αναφορά αν δε θελεις να μπεις σε κάτι περισσότερο. Τουλάχιστον αυτό...

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 20:12, 14-05-09:

Μα καλα ειδε αιματοκριτη 15% και δεν σκεφτηκε να κανει ουτε μια μεταγγιση αιματος; Κανε καταγγελια στον κτηνιατρικο συλλογο γιατι αυτος ο ανθρωπος θα παρει και αλλα ζωακια στον λαιμο του.

Αυτο ακριβως!!!Και ειμαι σιγουρη οτι ουτε 15% ηταν γιατι οταν το ειδε δεν ημουνα μπροστα και στις εξετασεις οταν τις ζητησαμε μετα απο μερες εγραφε 10%!!!Φαντασου ουτε τα βασικα δεν του εκανε.Σας ευχαριστω πραγματικα μεσα απο την καρδια μου ολους για το κουραγιο και τη δυναμη που μου δυνετε και ευχομαι να μη βρεθει ποτε ξανα κανενας στη θεση μου.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:39, 14-05-09:

Δε φανταζεσαι ποσο πολυ λυπαμαι...απο κατι τετοιο πρεπει να εφυγε κι ο δικος μου γατουλης πριν δυο χρονια.Δυστυχως μολις ειχαμε μετακομισει Βολο και δεν ηξερα κανεναν γιατρο,κι αυτος που τον πηγαμε ηταν λιγο...στον κοσμο του.Το ζωο ηταν τοσο χαλια που εφυγε το ιδιο βραδυ,στα χερια μου εμεινε,χωρις να προλαβουμε να παρουμε δευτερη γνωμη.Καλο του ταξιδι.
Θα μπορουσες σε παρακαλω να μου στειλεις σε ενα ΡΜ το ονομα του γιατρου για να σιγουρευτω;Εχω "δικο μας" γατακι που κουραρει νομιζω και θα ηθελα να το διασταυρωσω.

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 21:19, 14-05-09:

Κορίτσι μου ό,τι και να πει κανείς τώρα είναι λίγο. Καταλαβαίνω κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι, δυστυχώς, πόσο μπορεί να πονάει μια απώλεια από βλακεία και ασυνέπεια το γιατρού. Πριν από μερικούς μήνες παραλίγο να χάσει το χεράκι της η μικρή μου και ήταν από καθαρή βλακεία μιας από τις πιο διαφημισμένες στο φορουμ γιατρούς. Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολη κατάσταση αυτή που βιώνεις αλλα θα ήθελα και εγώ να μου στείλεις με πμ το όνομα του γιατρού. Ακόμα και αν δεν μπορείς να το δημοσιοποιήσεις καλό θα ήταν να το ξέρουν όσοι περισσότεροι γίνεται για να μην συνεχισει το καταστροφικό του εργο και σε άλλα ζωάκια. Και πάλι λυπάμαι.

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 00:15, 15-05-09:

Πολύ λυπάμαι για την απώλειά σου...
Τελικά το μικρό είχε αιμομπαρτονέλα; Νομίζω οτι αυτο ειναι παράσιτο που κολάει απο ψύλους και αν δεν το προλάβεις νωρίς μπορεί να γίνει μοιραίο.
Στο πικέρμι τι σου είπαν, θα μπορούσε να γίνει κάτι για το ζωάκι ή μήπως τελίκά έτσι κι αλλιώς ήταν καταδικασμένο;

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 02:51, 15-05-09:

ειλικρινά λυπάμαι για την απώλεια σας και για τον τρόπο που έγινε ότι έγινε.
έχω ακούσει απίστευτα άσχημα περιστατικά για τον εν λόγω κύριο...και εγώ προσωπικά σαν εκτροφεας δεν το θεωρω γιατρό.
pr ..promotion η οτιδηποτε άλλο θα ηταν πιο κοντά στη πραγματικότητα γιατι η αλήθεια είναι οτι έχει πάρει στο λαιμό του πολλά θανόντα γατιά απο το φορούμ κατω απο αδιευκρίνειστες συνθήκες...αλλά κανεις δεν μιλάει...
οποτε θα ήθελα πλεόν ανοιχτά για να έχω τη συνείδηση μου ήσηχη να επιστήσω την προσοχή και στους υπόλοιπους γιατι κουράστηκα να ακουω για πεθαμένα γατάκια ή για σχιζοφρένικες τιμές σε θεραεπίες σε αρρωστιες φαντάσματα
παιδιά προσοχή...προτιμείστε κανονικούς γιατρούς....τίποτε άλλο...

Παράθεση

staman2 (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη staman2
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,071 μηνύματα.

H staman2 έγραψε στις 08:49, 15-05-09:

Λυπάμαι πολυ για το γατάκι σου. Εκανες όμως ό,τι μπορουσες εσύ απο μεριά σου. Δεν φταις αν εμπιστεύτηκες τον γιατρο που μέχρι εκείνη τη στιγμή θεωρούσες καλό και ήταν και αυτος που παρακολουθουσε το γατάκι... Μην έχεις τύψεις. Κουράγιο και πάλι.
Και πράγματι πρέπει να προσέχουμε οσον αφορα΄τη φήμη κάποιων γιατρών.

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 10:14, 15-05-09:

κρίμα το γατάκι. γμτ πραγματικά ορισμένοι γιατροί αδιαφορούν.

μόνο σε έναν γιατρό μπορεί να πάει το μυαλό μου μετά από όσα άκουσα και πραγματικά έπεσα από τα σύνεφα. προσωπικα δεν τον έχω χρειαστεί αλλά είχα κρατήσει το τηλέφωνό του μή και χρειαστεί .... τι να πώ...

αν έχεις το κουράγιο κάνε του καταγγελεία. κανείς δεν θα σου πεί με σιγουριά αν δεν είχες πάει εκεί αν θα ζούσε το μικρό σου, αλλά αν το είχες παλέψει θα ένιωθες καλύτερα.

καλό του ταξίδι του μικρού άτυχου.

Παράθεση

darkjudith

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη darkjudith
H darkjudith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 185 μηνύματα.

H darkjudith έγραψε στις 10:33, 15-05-09:

Νομίζω ότι θα ήταν καλό να αναφερθεί δημοσίως το όνομα του γιατρού για να προσέχουμε όλοι

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:39, 15-05-09:

Λυπάμαι πολύ για τον γατούλη σου... Μην κατηγορείς τον εαυτό σου, υπάρχουν μόνο τόσα που μπορούμε να κάνουμε εμείς. Το βοήθησες όσο μπορούσες, το γατάκι σ'ένιωθε κοντά του κι αυτό είναι το σημαντικό.

Στον ίδιο γιατρό πήγαινα κι εγώ για ένα χρόνο περίπου και τον άλλαξα κι εγώ "στα δύσκολα".
Όταν η γατούλα μου διαγνώστηκε με λευχαιμία, η αντιμετώπισή του ήταν το λιγότερο απογοητευτική. Ουσιαστικά την είχε ξεγράψει και απαξιούσε ν' ασχοληθεί. Ο κτηνίατρος που την είδε στη συνέχεια είχε απορήσει που δεν είχαν γίνει κάποιες πολύ βασικές εξετάσεις. Και -κυρίως- είχε να προτείνει αρκετά πράγματα που, ενώ δεν την έσωσαν, βελτίωσαν πάρα πολύ την ποιότητα ζωής της για όσο έζησε.

Δεν ξέρω αν έχεις αρκετά στοιχεία που να στοιχειοθετούν αμέλεια ώστε να προχωρήσεις σε καταγγελία, νομίζω όμως ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να γνωστοποιήσεις την εμπειρία σου και τη γνώμη σου γι' αυτό τον κτηνίατρο σε όσους περισσότερους μπορείς, όπως ακριβώς έκανες, ανοίγοντας το θέμα σου εδώ. Είναι σημαντικό να μη μασάμε με τους αυθαίρετους ισχυρισμούς του καθενός περί τάχα μου "εξειδίκευσης" και να το ψάχνουμε περισσότερο, παίρνοντας κι άλλες γνώμες, κυρίως όταν πρόκειται για σοβαρά προβλήματα υγείας.

Σου εύχομαι κουράγιο για την αντιμετώπιση της απώλειάς σου -δυστυχώς ξέρω από πρώτο χέρι πώς αισθάνεσαι. Θα δεις όμως ότι όσο περνάει ο καιρός ο πόνος γλυκαίνει και η ανάμνηση του γατούλη σου θα σε ζεσταίνει, αντί να σε πονάει.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:42, 15-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από darkjudith
Νομίζω ότι θα ήταν καλό να αναφερθεί δημοσίως το όνομα του γιατρού για να προσέχουμε όλοι
Όπως έχει ξαναγραφτεί σε παρόμοιες περιπτώσεις στο παρελθόν, καλό είναι να μην κατονομάζονται δημόσια οι κτηνίατροι για τους οποίους έχουμε πολύ αρνητικά σχόλια.
Αφενός γιατί οι τυχόν κατηγορίες για δυσφήμιση θα βαρύνουν το site και αφετέρου γιατί πολλές φορές οι κρίσεις μας είναι υποκειμενικές.
Αν ενδιαφέρεσαι για τα στοιχεία του κτηνιάτρου μπορείς να επικοινωνήσεις μέσω πμ με τη σιεννα για να σου τα δώσει. Άλλωστε, από τα συμφραζόμενα, νομίζω πως όλοι καταλαβαίνουμε για ποιον πρόκειται.

Παράθεση

staman2 (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη staman2
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,071 μηνύματα.

H staman2 έγραψε στις 11:15, 15-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Λυπάμαι πολύ για τον γατούλη σου... Μην κατηγορείς τον εαυτό σου, υπάρχουν μόνο τόσα που μπορούμε να κάνουμε εμείς. Το βοήθησες όσο μπορούσες, το γατάκι σ'ένιωθε κοντά του κι αυτό είναι το σημαντικό.

Στον ίδιο γιατρό πήγαινα κι εγώ για ένα χρόνο περίπου και τον άλλαξα κι εγώ "στα δύσκολα".
Όταν η γατούλα μου διαγνώστηκε με λευχαιμία, η αντιμετώπισή του ήταν το λιγότερο απογοητευτική. Ουσιαστικά την είχε ξεγράψει και απαξιούσε ν' ασχοληθεί. Ο κτηνίατρος που την είδε στη συνέχεια είχε απορήσει που δεν είχαν γίνει κάποιες πολύ βασικές εξετάσεις. Και -κυρίως- είχε να προτείνει αρκετά πράγματα που, ενώ δεν την έσωσαν, βελτίωσαν πάρα πολύ την ποιότητα ζωής της για όσο έζησε.

Δεν ξέρω αν έχεις αρκετά στοιχεία που να στοιχειοθετούν αμέλεια ώστε να προχωρήσεις σε καταγγελία, νομίζω όμως ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να γνωστοποιήσεις την εμπειρία σου και τη γνώμη σου γι' αυτό τον κτηνίατρο σε όσους περισσότερους μπορείς, όπως ακριβώς έκανες, ανοίγοντας το θέμα σου εδώ. Είναι σημαντικό να μη μασάμε με τους αυθαίρετους ισχυρισμούς του καθενός περί τάχα μου "εξειδίκευσης" και να το ψάχνουμε περισσότερο, παίρνοντας κι άλλες γνώμες, κυρίως όταν πρόκειται για σοβαρά προβλήματα υγείας.

Σου εύχομαι κουράγιο για την αντιμετώπιση της απώλειάς σου -δυστυχώς ξέρω από πρώτο χέρι πώς αισθάνεσαι. Θα δεις όμως ότι όσο περνάει ο καιρός ο πόνος γλυκαίνει και η ανάμνηση του γατούλη σου θα σε ζεσταίνει, αντί να σε πονάει.
Ποσο δίκιο έχεις Αλίκη μου!
Ναι γμτ. ΑΥτο ειναι! Εντάξει αν το ζωάκι έχει κάτι ανίατο σίγουρα θα φύγει. Αλλα τουλάχιστον ας μην το αφήνουν αβοήθητο κ χωρίς να προσπαθούν να του δώσουν μια κάποια καλλίτερη ποιότητα ζωής στα τελευταία του....

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 12:26, 15-05-09:

εθιξες ενα πολυ ιδιαιτερο θεμα...και στα ζωα κ τους ανθρωπους οταν συμβαινει να χανεται καποιος λογω ασχετου γιατρου ειναι τραγικο.... μην κατηγορεις τον εαυτο σου, τον εμπιστευτηκες απλα. δε θα μπορουσες να ξερεις . εχουν χαθει και ανθρωποι ετσι...ξερω εκ πειρας λυπαμαι πολυ..

Παράθεση

Φένια '72

Περιβόητο Μέλος

H Φένια '72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.

H Φένια '72 έγραψε στις 14:34, 15-05-09:

Γεμίσαμε Παν..επιστήμονες παιδιά!
Αυτό ειναι το πρόβλημα. Κανένας ηθικός φραγμός, καμμία ευσυνειδησία.
Εγώ αν δω οτι η κτηνίατρος μας δεν ανταποκρίνεται όπως πρέπει, δε θα καθήσω να το σκεφτώ διόλου όπως δεν έκανα ευτυχώς ούτε με τους προηγούμενους (οσο "διαφημισμένοι" κι άν ήταν..γιατι ήταν!)
Η Χαρά γυρνούσε απο γιατρό σε γιατρό με τη ζωή της να κρέμεται απο μια κλωστή. Οι περισσότεροι το ξέρετε.
Κι ομως σε πείσμα όσων αρνήθηκαν να προσπαθήσουν γιατι απλώς δεν τους ενδιέφερε... ή δεν ειχαν επαρκείς γνώσεις, ΚΑΙ ζήσαμε, ΚΑΙ το πόδι σώσαμε, και γενικώς ζούμε και βασιλεύουμε και τον κόσμο κυριεύουμε (και τον γατο-άντρα του διπλανού γοατο - διαμερίσματος για να μην ξεχνιόμαστε!)

Δε θέλω να χαλάσω το θέμα σου γλυκιά μου.
Ομως μην τιμωρείς τον εαυτο σου με ευθύνες που ανήκουν σε άλλους...
Ολα εδώ πληρώνονται...αυτό μην το ξεχνάς. Εχει γυρίσματα για όλους.

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

H σιεννα έγραψε στις 14:40, 15-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από drusilia
Πολύ λυπάμαι για την απώλειά σου...
Τελικά το μικρό είχε αιμομπαρτονέλα; Νομίζω οτι αυτο ειναι παράσιτο που κολάει απο ψύλους και αν δεν το προλάβεις νωρίς μπορεί να γίνει μοιραίο.
Στο πικέρμι τι σου είπαν, θα μπορούσε να γίνει κάτι για το ζωάκι ή μήπως τελίκά έτσι κι αλλιώς ήταν καταδικασμένο;

Στην εξεταση που μου εδωσε ο γιατρος που αναφερομαι,η οποια να σημειωσω ηταν τυπωμενη απο το ιατρειο του,εγραφε στο τελος:σε επιχρισμα αιματος εντοπιστηκε Αιμοπλασμα,χρειαζεται αμεση θεραπεια με καταλληλο αντιβιοτικο.
Την τελευταια μερα που πηγαμε και τον ρωτησα για την αιμομπαρτονελα,ειπε οτι ηταν δευτερογενες και επειδη εχει κατι αλλο που δεν ξερουμε τι ειναι ακομα,γι'αυτο αρχισε να δρα η αιμομπαρτονελα.Τα γατακια μου ποτε δεν ειχαν ψυλλους,και επειδη δεν ειναι πρωην αδεσποτουλια,δεν ειχαν ιστορικο.Η μεγαλη βγαινει στις ταρατσες που πανε και αλλα γατια και ημουνα πολυ πιο προσεκτικη με τους ψυλλους σ΄αυτο το σπιτι που μενουμε τωρα.Επειδη εκανα απολυμανση με frontline καθε μηνα στα κρεβατακια τους και στα χαλια,γι'αυτο ειμαι επιφυλακτικη στο αν ειχε τελικα αιμομπαρτονελλα η οχι.Στο Πικερμι ο γιατρος οταν ειδε τις τιμες μας ειπε οτι ειναι πολλη σοβαρη η κατασταση,αλλα μπορει και να σωθει.Την επομενη που πηγαμε να τον παρουμε με το μπλε κουτακι του για να τον θαψουμε,τα παιδια που ηταν και την προηγουμενη μερα μας ειπαν οτι επαιρνε και μεταγγιση και κορτιζονη η κατασταση,αλλα το μικρουλι με 10% αιματοκριτη δεν τα καταφερε

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:07, 15-05-09:

Μην το λες,αρκει μονο ενα τσιμπημα...Κι ο δικος μου φορουσε και αποπαρασιτικο λουρακι,και εκανε αμπουλα καθε μηνα αυστηρα,και εφτασαν μονο μερικες μερες στην εξοχη για να κολλησει...

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

H σιεννα έγραψε στις 15:15, 15-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Μην το λες,αρκει μονο ενα τσιμπημα...Κι ο δικος μου φορουσε και αποπαρασιτικο λουρακι,και εκανε αμπουλα καθε μηνα αυστηρα,και εφτασαν μονο μερικες μερες στην εξοχη για να κολλησει...
Μπορει να ειναι και ετσι,και αποτι διαβασα ειναι πιο ευαισθητα τα αγορια απο τα κοριτσια στην αιμομπαρτονελα.Παντως το μικρουλι μου δε χαθηκε απο κατι τετοιο το πιστευω γιατι πηρε κατευθειαν αντιβιωση και αντι να καλυτερευει,αυτος χειροτερευε.

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 15:16, 15-05-09:

Κρίμα για το γατούλη... Τελικά από λευχαιμία έφυγε ή δεν ξέρετε?
Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε το γιατρό μόνοι μας και πρέπει να εμπιστευτούμε κάποιον που υποτίθεται ότι ξέρει τι είναι το καλύτερο για το ζωάκι μας. Από εκεί και πέρα είναι και θέμα τύχης δυστυχώς...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:20, 15-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από σιεννα
Μπορει να ειναι και ετσι,και αποτι διαβασα ειναι πιο ευαισθητα τα αγορια απο τα κοριτσια στην αιμομπαρτονελα.Παντως το μικρουλι μου δε χαθηκε απο κατι τετοιο το πιστευω γιατι πηρε κατευθειαν αντιβιωση και αντι να καλυτερευει,αυτος χειροτερευε.
Τι να πω,ελπιζω να βρεις καποια ακρη...ξερω οτι ο γατουλης σου δε γυριζει πισω,αλλα σιγουρα θα ηθελες να γνωριζεις απο τι εφυγε.

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

H σιεννα έγραψε στις 15:29, 15-05-09:

Δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση στο απο τι εφυγε.Την τελευταια μερα ο γιατρος στο Πικερμι μας ειπε οτι εχει σημαδια καλπαζουσας λευκαιμιας αλλα ειναι λογικο να δειχνουν ετσι οι εξετασεις με τετοιες τιμες.Ο 'γιατρος' που αναφερω και στο θεμα μας ειπε οτι οτι εχει προσβληθει ο μυελος τον οστων,τωρα απο που το εβγαλε το συμπερασμα,δεν ξερω.Το μονο σιγουρο ειναι οτι το γατακι εφυγε απο ανακοπη καρδιας λογω χαμηλου αιματοκριτη.Και ετσι δεν προλαβαμε να δουμε τι ηταν αυτο που του εριχνε τον αιματοκριτη.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 15:44, 15-05-09:

Σιέννα, λυπάμαι πολύ για τον γατούλη. :cry: Καταλαβαίνω τι ζόρι τραβήξατε και πόσο σας στοίχισε η απώλεια...

Αρχική Δημοσίευση από σιεννα
δεν προλαβαμε να δουμε τι ηταν αυτο που του εριχνε τον αιματοκριτη.
Ο μόνος τρόπος για να διαπιστωθεί τι ακριβώς έπαθε ο γατούλης θα ήταν η νεκροψία.

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

H σιεννα έγραψε στις 15:54, 15-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Σιέννα, λυπάμαι πολύ για τον γατούλη. :cry: Καταλαβαίνω τι ζόρι τραβήξατε και πόσο σας στοίχισε η απώλεια...

Ο μόνος τρόπος για να διαπιστωθεί τι ακριβώς έπαθε ο γατούλης θα ήταν η νεκροψία.

Δυστυχως τωρα πλεον ειναι αργα για νεκροψια,και εκεινες τις ωρες μεσα στο χαμο μας μονο αυτο δε σκεφτηκαμε.Και παρολο που ειναι μια πολυ βαρβαρη διαδικασια,αν το σκεφτομουνα νωριτερα,μπορει και να το εκανα για να μη ζω με ενα γιατι κολλημενο στο μυαλο μου.

Παράθεση

kostas22

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kostas22
Ο kostas22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O kostas22 έγραψε στις 17:01, 15-05-09:

λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου δακρυσα με οσα περασατε.τι να πω θα εκτιμουσα αν μου εστελνες το ονομα του γιατρου. και παλι λυπαμαι πολυ

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 20:38, 15-05-09:

Έχω μείνει άφωνη. Κουράγιο τι να πω. Παιδιά αν δεν είμαστε σίγουρη και δεύτερη και τρίτη γνώμη. Έστω και ένα τηλέφωνο ρε παιδί μου κάπου να μας καθοδηγήσουν

Παράθεση

Franky

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Franky
H Franky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H Franky έγραψε στις 23:26, 15-05-09:

Είναι πραγματικά κρίμα να χάνονται έτσι τα ζωντανά μας. Πολλοί δεν καταλαβαίνουν πως για μας δεν είναι απλώς κατοικίδια, είναι ο κόσμος όλος... Λυπάμαι πολύ γι αυτό που έγινε και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πρόσφατα βιώσαμε κι εμείς απώλεια με αντίστοιχο πρόπο και είναι ΑΔΙΚΟ! Δυστυχώς όμως υπάρχουν γιατροί και έμποροι. Στείλε μου σε παρακαλώ, όταν νιώσεις πως είσαι σε θέση να το κάνεις, τα στοιχεία του γιατρού με πμ. Ειλικρινά δεν φταις εσύ. Δεν μπορούσες να ξέρεις γιατί κανείς δεν σε ενημέρωσε... Κρίμα, πραγματικά κρίμα...

Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη alice
H alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Χμ... Δεν μπορω να τις μετρησω. Πανω απο 50! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,766 μηνύματα.

H alice έγραψε στις 08:27, 16-05-09:

Λυπαμαι παρα πολυ για οσα περασατε, ειλικρινα....
ΕΙναι πολυ κριμα για το γατουλη σου, και για ολα τα μωρακια που φευγουν κατα αυτον τον τροπο....
Οσος αφορα το "γιατρο" ολοι καταλαβαμε ποιον εννοεις, και δυστυχως κι εγω εχω ακουσει καποια αλλα περιστατικα ευτυχως οχι θανατηφορα αλλα που δεν ταιριαζουν σιγουρα σε ενα γιατρο που φημιζεται για τοσο καλος.
Και εγω θα συμφωνησω, αν νιωθεις οτι εχεις τις δυναμεις, κανε καταγγελια. Ειναι καιρος πια να σταματησει αυτη η κοροϊδια και το παραμυθι για τον " "καλυτερο γιατρο".....

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 11:26, 16-05-09:

εγω σ αυτον το γιατρο δεν εχω παει αλλα εχω ακουσει πολυ καλα σχολια γι αυτον κι απορω γιατι. ομως απο οτι καταλαβαινω ειναι καλος για τα εμβολια κ μονο.
σε κατι σοβαρο δεν μπορει να ανταπεξελθει. στην ουσια δεν ειναι γιατρος αλλα δημοσιοσχετιστας.
ακομα κ το ονομα του ιατρειου του που δειχνει εξιδεικευση στις γατες ειναι παραπλανητικο. μα ειναι απλο κιολας να το σκεφτουμαι. ενας γιατρος που δεν κραταει για νοσηλεια τα ζωα πως να αντιμετωπισει κατι δυσκολο??

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 16:08, 16-05-09:

Κατ'αρχάς να σου πώ πως λυπάμαι βαθύτατα για την απώλειά σου και καταλαβαίνω απόλυτα τον πόνο σου.
Όμως πριν αρχίσουμε να λιθοβολούμε εναν γιατρό να σας θυμίσω πόσοι αντίστοιχα εδώ μέσα στο mycat έχουν λιθοβολήσει σε αντίστοιχες περιπτώσεις το Πικέρμι!
Προσωπικά θα έλεγα οτι δεν επιτρέπεται με ευκολία ούτε να θεοποιούμε ούτε να διασύρουμε ανθρώπους εδώ μέσα.
Και πάλι θα σου επαναλάβω πόσο πολύ λυπάμαι για το γατάκι σου και θα σου πρότεινα να μιλήσεις απ'ευθείας με τον συγκεκριμμένο γιατρό εκφράζοντας τον πόνο που νοιώθεις και τις αμφιβολίες σου για τη θεραπεία στον ίδιο και όχι σε εμάς, που λίγα ξέρουμε απο κτηνιατρική, ώστε να του δώσεις την ευκαιρία να σε πείσει ή όχι, πράγμα που είναι δικαίωμά σου.

Παράθεση

Φένια '72

Περιβόητο Μέλος

H Φένια '72 έγραψε στις 16:32, 16-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από minnielakecity_mickey
Κατ'αρχάς να σου πώ πως λυπάμαι βαθύτατα για την απώλειά σου και καταλαβαίνω απόλυτα τον πόνο σου.
Όμως πριν αρχίσουμε να λιθοβολούμε εναν γιατρό να σας θυμίσω πόσοι αντίστοιχα εδώ μέσα στο mycat έχουν λιθοβολήσει σε αντίστοιχες περιπτώσεις το Πικέρμι!
Προσωπικά θα έλεγα οτι δεν επιτρέπεται με ευκολία ούτε να θεοποιούμε ούτε να διασύρουμε ανθρώπους εδώ μέσα.
Και πάλι θα σου επαναλάβω πόσο πολύ λυπάμαι για το γατάκι σου και θα σου πρότεινα να μιλήσεις απ'ευθείας με τον συγκεκριμμένο γιατρό εκφράζοντας τον πόνο που νοιώθεις και τις αμφιβολίες σου για τη θεραπεία στον ίδιο και όχι σε εμάς, που λίγα ξέρουμε απο κτηνιατρική, ώστε να του δώσεις την ευκαιρία να σε πείσει ή όχι, πράγμα που είναι δικαίωμά σου.
Νομιζω πως ο συγκεκριμένος είχε αρκετές ευκαιρίες μέσα σε όλο αυτό το διάστημα της ταλαιπωρίας του μικρούλη... Κι ευκαιρία για ποιο πράγμα; Για να κατηγορήσει άλλους συναδέλφους του κάτι που άλλωστε συνηθίζει να κάνει αντι να ασκεί τα καθήκοντά του;
Οτι κι αν γινεται στο Πικέρμι, τουλάχιστον απο όσα κατάλαβα ο τελευταίος γιατρος τουλάχιστον περιορίστηκε στο δικό του έργο κι όχι σε αλληλομαχαιρόματα.
Και τέλος, νομίζω πως εδώ είμαστε και για τα καλά αλλά και για τα κακά μήπως και αποφευχθούν άλλα παρόμοια.
Οπως συμβουλεύουμε για το καλό, έτσι πρέπει να μιλάμε και για το αρνητικό...Ισοις όροις.

Παράθεση

Φένια '72

Περιβόητο Μέλος

H Φένια '72 έγραψε στις 16:35, 16-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από vickymoon
εγω σ αυτον το γιατρο δεν εχω παει αλλα εχω ακουσει πολυ καλα σχολια γι αυτον κι απορω γιατι. ομως απο οτι καταλαβαινω ειναι καλος για τα εμβολια κ μονο.
σε κατι σοβαρο δεν μπορει να ανταπεξελθει. στην ουσια δεν ειναι γιατρος αλλα δημοσιοσχετιστας.
ακομα κ το ονομα του ιατρειου του που δειχνει εξιδεικευση στις γατες ειναι παραπλανητικο. μα ειναι απλο κιολας να το σκεφτουμαι. ενας γιατρος που δεν κραταει για νοσηλεια τα ζωα πως να αντιμετωπισει κατι δυσκολο??

Μα...κερδίζοντας χρόνο...κερδίζοντας χρήματα...και πάντα με την εύκολη λύση της ευθανασίας ανα χείρας Βικάκι μου.

ΥΓ. Μακια στον Παρασκευά μου κι ας μας ξέχασες

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

H vickymoon έγραψε στις 17:56, 16-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Φένια '72
Μα...κερδίζοντας χρόνο...κερδίζοντας χρήματα...και πάντα με την εύκολη λύση της ευθανασίας ανα χείρας Βικάκι μου.

ΥΓ. Μακια στον Παρασκευά μου κι ας μας ξέχασες
δεν σας ξεχασα γιατι το λες αυτο?? ελα στο θεμα του παρασκευα να τα πουμε.

το οτι δεν ξερουμε απο κτηνιατρικη ομως δε σημαινει οτι δεν καταλαβαινουμε απο αμελεια.
για μενα χωρις να ξερω πολλα, αμελεια ηταν το γεγονος οτι δεν ειπε να παει τη γατα σε κλινικη.
αφου δεν εχει τη δυνατοτητα για νοσηλεια, πως αντιμετωπιζει κατι σοβαρο??? αυτο εμενα μου λεει πολλα.
αντε να κανει ενα εμβολιο, να δωσει αποπαρασιτωση, να δει και μια ασθενεια, αλλα στα σοβαρα θεματα πρεπει να παραπεμπει αλλου.
αμα ηταν ετσι, οταν θα ειμασταν αρρωστοι εμεις, θα πηγαιναμε στο γιατρο και τα νοσοκομεια θα ειχαν κλεισει.
για να υπαρχουν κλινικες για ζωα, καποιος λογος πρεπει να υπαρχει.
αντε κουτσοι στραβοι στον αγιο παντελεημωνα...

η νοσηλεια ειναι σοβαρο και αναγκαιο θεμα μην το ξεχναμε αυτο.

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

H σιεννα έγραψε στις 18:56, 16-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από minnielakecity_mickey

Μιλωντας για το Πικερμι,αναφερθηκα σε συγκεκριμενο γιατρο οπου κατα τη δικη μου γνωμη στη συγκεκριμενη κατασταση χειριστηκε το θεμα παρα πολυ καλα και εκανε οτι περνουσε απο το χερι του για να τον σωσει και το λεω υπευθυνα γιατι ημασταν σε καθε του κινηση μπροστα.
Οσων αφορα τον αλλο γιατρο,δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει οταν γινεται κατι καλο να το κανουμε τεραστιο και να ανεβαινει καποιος στα ματια μας,και οταν γινεται κατι κακο με τετοια καταληξη,να το κανουμε γαργαρα.
Εγω προσωπικα δεν εχω να πω ουτε να ρωτησω κατι τον συγκεκριμενο,και ουτε εχω αναγκη να μου λυσει καμια απορια.Και να το πω και αλλιως,21 ημερες που τον ενημερωναμε συνεχεια οτι το γατι δεν ειναι καλα και ηξερε πολυ καλα ποσο ανησυχουμε,ενα τηλεφωνο απο μονος του για να δει πως ειναι η κατασταση,δεν πηρε.Και να μη γελιομαστε,ξερουμε ολοι οτι υπαρχουν γιατροι που το κανουν.Και στην τελικη οταν τον ενημερωσαμε οτι παμε στο Πικερμι,η απαντηση του ηταν:καλα κανετε,γιατι εγω δε κραταω ζωα εδω και το σαβ/κυριακο θα λειπω αν τυχει κατι και με χρειαστειτε.
Μπορει να μην ειμαστε κτηνιατροι,αλλα οταν το ζωακι μας δεν ειναι καλα ξερουμε να το καταλαβαινουμε.Οσο για παραπανω ειδικευση,οι εξετασεις που εχω θα πανε σε χερια που ειδικευονται στην κτηνιατρικη,για να λυθουν πολλες αποριες.

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

H σιεννα έγραψε στις 19:04, 16-05-09:

Νομιζω πως ο συγκεκριμένος είχε αρκετές ευκαιρίες μέσα σε όλο αυτό το διάστημα της ταλαιπωρίας του μικρούλη... Κι ευκαιρία για ποιο πράγμα; Για να κατηγορήσει άλλους συναδέλφους του κάτι που άλλωστε συνηθίζει να κάνει αντι να ασκεί τα καθήκοντά του;
Οτι κι αν γινεται στο Πικέρμι, τουλάχιστον απο όσα κατάλαβα ο τελευταίος γιατρος τουλάχιστον περιορίστηκε στο δικό του έργο κι όχι σε αλληλομαχαιρόματα.
Και τέλος, νομίζω πως εδώ είμαστε και για τα καλά αλλά και για τα κακά μήπως και αποφευχθούν άλλα παρόμοια.
Οπως συμβουλεύουμε για το καλό, έτσι πρέπει να μιλάμε και για το αρνητικό...Ισοις όροις.

Και να συμπληρωσω και κατι ακομα.Οπως ειπα και στην αρχη,μπορει το μικρο μου να ειχε κατι που ηταν μη αναστρεψιμο.Ομως σε κανενα ζωακι δεν αξιζει να πεθαινει με τετοια ταλαιπωρια 22 ημερων,και να κρυβεται την τελευταια για να πεθανει μονο του.Αξιζει και σ'αυτα ενας αξιοπρεπης θανατος.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 21:30, 16-05-09:

Το συμπέρασμα είναι ένα: Αν το ζωάκι μας παρουσιάζει κάτι , απευθυνθούμε σε γιατρό και αντί να καλυτερεύει, αυτό χειροτερεύει, τότε θα πρέπει να σπεύσουμε σε άλλον και ...σε άλλον ....και σε άλλον , αν χρειαστεί, χωρίς να δείχνουμε τυφλή εμπιστοσύνη. Πήγα κι εγώ σε έναν ,για τον οποίο είχα ακούσει τα καλύτερα εδώ στην πόλη μας και, τελικά, ούτε στο τηλέφωνο δεν έβγαινε ...ο ντίβος!Διπλές συννενοήσεις έπρεπε να κάνω μετά της γραμματέως , να περιγράφω τί παρατήρησα στη γάτα, για να αξιολογήσει αυτή, αν άξιζε τον κόπο να επικοινωνήσει ή όχι αυτός μαζί μου. Άσε μας ρε γιατράρα...

Παράθεση

Kat_

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kat_
H Kat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (απειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H Kat_ έγραψε στις 23:41, 16-05-09:

Ο ιδιος γιατρος που εχει...πολυακουστει εδω μεσα ως ειδικος τοων γατιων κλπ....εμενα προσωπικα με εχει εξοργισει!
Ισχυει οτι οταν εχει το τελευταιο ραντεβου τσακιζεται να φυγει γρηγορα...καθως επισης ταλαιπωρει ενα γατακι μου απο τον Οκτωβριο!Δοκιμασα τελικα αντιβιωση που μου προτειναν..(εχω γραψει και απειρες φορες εδω μεσα για σοβαρη στοματιτιδα απο καλυκοιο)και το γατι ειναι 90% καλυτερα...!Με οτι μου εδωσε ο ....φημισμενος γιατρος? 0% βελτιωση!
Σε γνωστη μου πεθανε το γατακι εξαιτιας του εδω και μηνες!Απο αγαρμποσυνη του ... Οποιος θελει να ξερει περισσοτερα ας μου στειλει...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 08:18, 17-05-09:

sienna προς Θεού δεν είμαι δικηγόρος ουδενός ( γιατί άλλωστε) και ειλικρινά λυπάμαι απεριόριστα για ότι σου συνέβη. Το μόνο που θέλησα να πώ είναι πως εδώ μέσα στο mycat εύκολα θεοποιούμε αυτούς που εύκολα καταδικάζουμε και γι'αυτό ανέφερα και το παραδειγμα του Πικερμίου το οποίο σφοδρά έχουν κατηγορήσει άλλοι εδώ μέσα.
Το έκανα μόνο και μόνο για να σου απαλύνω τον πόνο λέγοντας σου ότι εσύ τουλάχιστον έκανες το καλύτερο για το μωρό σου.
Με αγάπη
Μίκυ

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 09:27, 17-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη Π
Το συμπέρασμα είναι ένα: Αν το ζωάκι μας παρουσιάζει κάτι , απευθυνθούμε σε γιατρό και αντί να καλυτερεύει, αυτό χειροτερεύει, τότε θα πρέπει να σπεύσουμε σε άλλον και ...σε άλλον ....και σε άλλον , αν χρειαστεί, χωρίς να δείχνουμε τυφλή εμπιστοσύνη. Πήγα κι εγώ σε έναν ,για τον οποίο είχα ακούσει τα καλύτερα εδώ στην πόλη μας και, τελικά, ούτε στο τηλέφωνο δεν έβγαινε ...ο ντίβος!Διπλές συννενοήσεις έπρεπε να κάνω μετά της γραμματέως , να περιγράφω τί παρατήρησα στη γάτα, για να αξιολογήσει αυτή, αν άξιζε τον κόπο να επικοινωνήσει ή όχι αυτός μαζί μου. Άσε μας ρε γιατράρα...
σε αυτό συμφωνώ κι εγώ.
Οση εμπιστοσυνη να έχουμε στον γιατρό μας, όλοι κάνουν λάθη και σε ζητήματα ζωής και θανάτου αναγκαστικά πρέπει να το ψάχνουμε με δεύτερη και τρίτη άποψη. Κανείς δεν είναι τέλειος ούτε αυθεντία, ειδικά στην ιατρική που είναι ένα πολύ δύσκολο επάγγελμα.

Και ναι, μπορεί όντως να μην σωζόταν το γατάκι της Σιέννας γιατί η αιμομπρτονελα, αν ειχε αιμομπρτονέλα, ειναι πολύ σοβαρή ασθένεια. Παρόλα αυτά, τουλάχιστον το προσπάθησε και κάπου αλλού και αν δεν είχε οπως ειπε την νοοτροπία ότι πάει στον καλύτερο θα το προσπαθούσε και νωρίτερα.

Λίγο ανοιχτό μυαλό χρειάζεται να έχουμε και να το ψάχνουμε και μόνοι μας γιατί στην τελική κρίνεται η ζωή ενός ζώου και τα λάθη ειναι μοιραία.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 10:10, 17-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από drusilia
Οση εμπιστοσυνη να έχουμε στον γιατρό μας, όλοι κάνουν λάθη και σε ζητήματα ζωής και θανάτου αναγκαστικά πρέπει να το ψάχνουμε με δεύτερη και τρίτη άποψη. Κανείς δεν είναι τέλειος ούτε αυθεντία, ειδικά στην ιατρική που είναι ένα πολύ δύσκολο επάγγελμα.
Βιβή μου νομίζω οτι το έθεσες πάρα πολύ σωστά και μετρημένα και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 12:21, 17-05-09:

Δυστυχώς αυτό που συνέβει, θα ξανασυμβεί ξανά και ξανά. Και όσο και αν πλέον όλοι ξέρουμε το όνομα αυτού του καραγκιόζη, αυτός θα εξακολουθεί να ασκεί το επάγγελμά του χωρίς καμία ενόχληση. Και αυτός και πολλοί άλλοι αντίστιχοι. Το θέμα είναι τι κάνουμε από εδώ και πέρα. Αν η αντιμετώπιση μας θα είναι να χαϊδεύουμε τα αυτιά τους ή αν όπως τους δώσαμε την χάρη να κάνουν του τσάμπα μάγκες, θα τους την αφαιρέσουμε.
Είχα και εγώ αντίστοιχη περίπτωση με μολυσμένη βελόνα ή κακή χρήση κάποιου ορού ή κάτι τέτοιο και αυτό κόντεψε να στοιχίσει το χεράκι της Χαράς μου. Και οι εν λόγω κυρίες έμειναν ανενόχλητες. Δεν θέλω να πω άλλα, όμως εξοργίζομαι όταν διαβάζω κάποιον ανυποψίαστο να παινεύει αυτούς τους άριστους γιατρούς που είναι κάλοι μόνο για εμβόλια και για εισπράξεις.

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

H vickymoon έγραψε στις 12:55, 17-05-09:

δεν ειναι ομως αδικια να μεινει ατιμωρητος δεν μπορει να γινει τιποτα?? δηλαδη ποιο ειναι το προβλημα του αν δεν υπαρχουν συνεπειες?
μηπως θα επρεπε, αφου δεν υπαρχει αλλος τροπος, να τιμωρηθει πελατιακα. οκ, οσοι την πατησαν δεν θα ξαναπανε, μηπως ομως πρεπει να μην ξαναπανε κι αλλοι??
ετσι μπορει να την ακουσει και να γινει καλυτερος.
ισως να ειναι κι αυτο η τιμωρια του, το οτι ηταν μια φουσκα που ξεφουσκωσε.

Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

H alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Χμ... Δεν μπορω να τις μετρησω. Πανω απο 50! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,766 μηνύματα.

H alice έγραψε στις 13:02, 17-05-09:

Δυστυχως σε οτι αφορα τον συγκεκριμενο κυριο εχει γινει μια πλυση εγκεφαλου στους ηδη υπαρχοντες πελατες... Δεν ακουνε τιποτα. Ετσι νομιζω. Εχει βρει καποια ευαισθητα σημεια και τα εκμεταλευεται... Τολμα να τον "κατηγορησεις" σε πελατη του και θα δεις τι εχεις να ακουσεις....
Αυτο θελει ομαδικη προσπαθεια.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:02, 17-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από alice
Δυστυχως σε οτι αφορα τον συγκεκριμενο κυριο εχει γινει μια πλυση εγκεφαλου στους ηδη υπαρχοντες πελατες... Δεν ακουνε τιποτα. Ετσι νομιζω. Εχει βρει καποια ευαισθητα σημεια και τα εκμεταλευεται... Τολμα να τον "κατηγορησεις" σε πελατη του και θα δεις τι εχεις να ακουσεις....
Δεν θέλει καμία προσπάθεια...
Ο καθένας είναι υπεύθυνος για την γάτα του, για την υγεία της, και το μέλλον της. Είμαστε ελεύθεροι να την πηγαίνουμε όπου θέλουμε. Τώρα αν αυτή μας επιλογή βγεί λάθος, φταίμε εμείς οι ίδιοι (είτε τον διαλέξαμε μόνοι μας είτε μας τον πρότειναν και πήγαμε σαν τα ρομπότ)... φυσικά θα την πληρώσει το ζωάκι μας, και δευτερεύον η τσέπη μας.

Επίσης ο κάθε Κτηνίατρος είναι υπεύθυνος στο πώς χτίζει την πελατεία του, πως κινείτε, και σε τί βάσεις την στηρίζει. Στην δουλειά και στο έργο του θα κριθεί, ούτε στα λόγια, ούτε στον κύκλο του, ούτε τί κυκλοφορεί με λόγια και κουτσομπολιό. Ή θα ασχολείται και θα κοιτάει την δουλειά του και τα ζώα των πελατών του ή θα κάνει ότι άλλο θέλει, και τα ΔΥΟ δεν γίνεται.
Γίνεται μάλλον, αλλά δεν θα ονομάζεται Κτηνίατρος τότε.

Πλύση εγκεφάλου, μικροτσίπ, εξωγήινοι... δεν ξέρω τί.... ας είναι. Όποιος έχει την ελάχιστη πείρα με γάτες και ζώα, καταλαβαίνει πολλά και εύκολα αμέσως, αν ο άλλος είναι σοβαρός, ή είναι καλός για χαβαλέ και καφεδάκι...δεν χρειάζεται να φτάσει το θέμα σε σοβαρό επίπεδο. Και εγώ είμαι της άποψης ότι ο Κτηνίατρος θα πρέπει να είναι Άνθρωπος, πάνω απο όλα, και Σάββατα και Κυριακές, και Πάσχα και Χριστούγεννα θα το σηκώσει το τηλέφωνο, θα μου μιλήσει και αν είναι θα του πάω και το γατί, και θα το κρατήσει μέσα αν είναι ανάγκη. Αν είναι να το πηγαινοφέρνω.. ας άνοιγα σπίτι μου κλινική, ή ας το κοιμήσω μια ώρα νωρίτερα.

Θα μου πεί την αλήθεια για την κατάστασή του, δεν θα μου ρίξει σκόνη στα μάτια, δεν θα χρονοτριβήσουμε ούτε με ανούσιες εξετάσεις, ούτε με αέρινες θεραπείες, ευρώπουλα, και λόγια...
Αν μπορεί ο ίδιος να αντεπεξέλθει καλώς, αλλιώς θα μου πεί, κοπέλα μου δεν μπορώ, δεν έχω τον τρόπο να το χειριστώ... φύγε τώρα, για αλλού.

Αυτό θέλω απο τον δικό μου Κτηνίατρο.

Ο καθένας ζητάει διαφορετικά πράγματα απο τον Κτηνίατρο του, και τις υπηρεσίες του. Μια σχέση δημιουργείτε, και ανάλογα καρποφορεί ή διαλύετε. Ποτέ και πουθενά ο φανατισμός και η τυφλή εμπιστοσύνη δεν βγήκαν σε καλό και δεν είχαν καλά αποτελέσματα.

Το σημαντικό για μένα είναι να υπάρχει και να πρυτανεύει η λογική και η καθαρή σκέψη, να καταλαβαίνουμε έγκαιρα πότε στραβώνει αυτή η "σχέση" και να είμαστε πάντα ανοιχτοί και για μία άλλη άποψη. Ειδικά σε σοβαρές περιπτώσεις που συνήθως η ζωή ή ο θάνατος είναι θέμα ωρών και όχι ημερών και εβδομάδων.

Παράθεση

Φένια '72

Περιβόητο Μέλος

H Φένια '72 έγραψε στις 14:16, 17-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από alice

Τα πράγματα ειναι πιο απλά Αλίκη μου, εμείς τα κάνουμε δύσκολα.
Αυτός που υπόκειται σε πλύση εγκεφάλου, αυτός έχει το πρόβλημα κι όσο δεν το καταλαβαίνει, τόσο το πρόβλημά του γίνεται μεγαλύτερο!
Τι να ακούσεις και γιατι να το ακούσεις λοιπόν;
Κανείς δεν μπορεί και ούτε και πρέπει να προσπαθήσει να αλλάξει τη γνώμη κανενός ποσο μάλλον αν ο δεύτερος δε θέλει καν να ακούσει.
Αυτός που μίλησε έκανε το χρέος του.
Παύεις να είσαι θύμα, όταν σου μιλάνε και κλείνεις τα αυτιά σου.
Ας μάθουμε να ακούμε ... Τι έχουμε αλήθεια να χάσουμε αν γινουμε πιο δεκτικοί σε πράγματα που αποδεικνύονται βεβαια κι οχι σε κουτσομπολια που μπορει να έχουν άλλο κινητρο ?

Οι ορκισμένοι πελάτες του έχουν κάθε δικαιωμα να ειναι έτσι αν νιώθουν πως αυτό ειναι το σωστό. Ευχομαι να μη φτάσει η στιγμή που θα διαψευστούν. Για τα ζωάκια που δε φταινε σε τιποτα κι οχι για άλλο λογο...
Πάντως προσωπικά θα ήμουν απολύτως επιφυλακτική ακομη και στο στο αν θα πίστευα το παραμικρό που θα είχε να χρεώσει σε άλλους αυτος ο άνθρωπος, όταν ο ίδιος επιδυκνύει τετοια επιπόλεη αντιμετώπιση στους ίδιους τους δικούς του πελάτες.

Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

H alice έγραψε στις 14:23, 17-05-09:

Τα πράγματα ειναι πιο απλά Αλίκη μου, εμείς τα κάνουμε δύσκολα.
Αυτός που υπόκειται σε πλύση εγκεφάλου, αυτός έχει το πρόβλημα κι όσο δεν το καταλαβαίνει, τόσο το πρόβλημά του γίνεται μεγαλύτερο!
Τι να ακούσεις και γιατι να το ακούσεις λοιπόν;
Κανείς δεν μπορεί και ούτε και πρέπει να προσπαθήσει να αλλάξει τη γνώμη κανενός ποσο μάλλον αν ο δεύτερος δε θέλει καν να ακούσει.
Αυτός που μίλησε έκανε το χρέος του.
Παύεις να είσαι θύμα, όταν σου μιλάνε και κλείνεις τα αυτιά σου.
Ας μάθουμε να ακούμε ... Τι έχουμε αλήθεια να χάσουμε αν γινουμε πιο δεκτικοί σε πράγματα που αποδεικνύονται βεβαια κι οχι σε κουτσομπολια που μπορει να έχουν άλλο κινητρο ?

Οι ορκισμένοι πελάτες του έχουν κάθε δικαιωμα να ειναι έτσι αν νιώθουν πως αυτό ειναι το σωστό. Ευχομαι να μη φτάσει η στιγμή που θα διαψευστούν. Για τα ζωάκια που δε φταινε σε τιποτα κι οχι για άλλο λογο...
Πάντως προσωπικά θα ήμουν απολύτως επιφυλακτική ακομη και στο στο αν θα πίστευα το παραμικρό που θα είχε να χρεώσει σε άλλους αυτος ο άνθρωπος, όταν ο ίδιος επιδυκνύει τετοια επιπόλεη αντιμετώπιση στους ίδιους τους δικούς του πελάτες.

Μα για αυτο και μονο το λογο ειπα οτι θελει ομαδικη προσπαθεια για να φανει τι κανει στην ουσια αυτος ο ανθρωπος.
Δεν με απασχολει τι γνωμη εχει ο καθενας, ολοι ειναι ελευθεροι να πιστευουν αυτο που νομιζουν σωστο. Και το θεμα μου δεν ειναι για τους ανθρωπους αν εχουν σωστη η οχι αποψη, αλλα κατα ποσον αυτο το πληρωνουν αθωα πλασματα.
Αν βγει παραδειγματος χαρην η σιεννα και φωναζει για το γατουλη της, θα πουν συμβαινουν αυτα, δεν σωζονται ολα. Αν ομως βγουν 5-6 που εχουν παρομοιες εμπειριες ισως κατι γινει. Αυτο ειπα μονο.
Το να λεμε εδω μεσα θεωριες οκ, καλο ειναι, αλλα φερνει αποτελεσμα να μην χαθουν κι αλλα ζωακια απο αμελεια?
Η πρεπει κατι να γινει ωστε να μην παραμυθιαζεται αλλο ο κοσμος?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους