Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,542 εγγεγραμμένα μέλη και 718,134 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 339 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τροφή για στειρωμένες γάτες

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 11:38, 25-01-13:

Ερώτηση. Υπάρχει Royal Canin Sterilized για αρσενικά και θηλυκά ? Ο Daffy θα στειρωθεί σε μία βδομάδα και έλεγα να του πάρω την Royal Canin Sterilized Kitten και αργότερα όταν περάσει τους 12 μήνες την Sterilized. Δε βρήκα στα ράφια του pet-shop εξιδεικευμένη σε αρσενικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:29, 25-01-13:

Δεν νομιζω Ηλια μου πως εχει για αρσενικα και θυληκα ξεχωριστα, θα μπορουσες ομως σαν εναλλακτικη και αφου παρεις το οκ απο τον κτηνιατρο, να παρεις την light.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 14:14, 25-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Ερώτηση. Υπάρχει Royal Canin Sterilized για αρσενικά και θηλυκά ? Ο Daffy θα στειρωθεί σε μία βδομάδα και έλεγα να του πάρω την Royal Canin Sterilized Kitten και αργότερα όταν περάσει τους 12 μήνες την Sterilized. Δε βρήκα στα ράφια του pet-shop εξιδεικευμένη σε αρσενικά.
Ηλία υπήρχε παλιότερα ξεχωριστή rc sterilized για αρσενικά και θηλυκά. Αλλά εδώ κι 1-2 χρόνια έχουν βγάλει μια ενιαία, γιατί υποθέτω θα δημιουργούσε προβλημα σε ιδιοκτήτες και των 2 φύλων. Μπορεί πάντως να κυκλοφορεί ακόμα σε 2 συσκευασίες αλλά φαντάζομαι θα είναι αυτές που έχουν ξεμείνει.

Παράθεση

mar1alena

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mar1alena
H mar1alena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H mar1alena έγραψε στις 17:14, 25-01-13:

Η ξηρά τροφή είναι φτιαγμένη έτσι, ώστε να καλύπτει όλες τις ημερήσιες ανάγκες σε θρεπτικά συστατικά που έχει μια γάτα.
Αν της αλλάζεις διατροφή όπως λέει και η Starmilly, η γάτα θα σου κάνει διάρροιες και θα έχεις άλλα θέματα μετά. Γνώμη δική μου αλλά και όσων γιατρών έχω ρωτήσει είναι ότι πρέπει να τρώνε κάτι συστηματικά και η μόνη αλλαγή να είναι κάποιο δωράκι επιβράβευσης ας πούμε, είτε κονσέρβα είτε στικ κρέατος ή σπιτικο φαγητό, σε πολύ μικρή ποσότητα ανάμεσα στα κυρίως γεύματά της.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 17:35, 25-01-13:

υπαρχει εξειδικευμενη για αρσενικα στειρωμενα. και σιγουρα υπηρχε και μεχρι πριν 6 μηνες- απο εκει και περα δεν ξερω αν καταργηθηκε οπως λενε παραπανω. δεν τη βρισκεις σε πετ σοπς μονο απο κτηνιατρους την παιρνεις. οταν ειχα στειρωσει το δικο μου η κτηνιατρος επεμενε οτι πρεπει να παιρνουμε μονο αυτην απο εδω και περα γιατι ειναι πιο καλη για τα αρσενικα που εχουν θεμα με το ουροποιητικο. αλλα αλλοι λενε οτι ειναι καθαρα θεμα marketing. εγω για πρακτικους λογους παιρνω μεχρι τωρα την sterilised της RC που ειναι και για αρσενικα και για θηλυκα. και ειχα διαβασει στο forum παλιοτερα οτι τα συστατικα της ειναι οκ και για αρσενικο φυσικα (το λεει και στη συσκευασια οτι προλαμβανει προβληματα του ουροποιητικου) δεν ξερω τι παραπανω μπορει να εχει η αλλη τροφη ειλικρινα...
(μπερδευτηκα σε προηγ μηνυμα μου και λεω οτι παιρνω αυτη για στειρωμενα αρσενικα)

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 19:42, 25-01-13:

Να σας μπερδεψω εγω λιγο, εγω εχω περσικη, μετα τους 6 μηνες θα την στειρωσω οι περισσοτεροι δινουν Royal Canin Persian και Persian kitten, τι κανουμε ομως οταν τις στειρωσουμε παμε σε ειδικες τροφες ή συνεχιζουμε με την Persian ?

Στο site της Royal Canin παντως αν βαλεις τα στοιχεια που χρειαζονται σου βγαζει την persian και σαν δευτερη επιλογη ειδικη για στειρωμενες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ban : 25-01-13 στις 19:47.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:57, 25-01-13:

Υπηρχε σιγουρα διαφορετικη για αρσενικα στειρωμενα και διαφορετικη για θηλυκα.Στην ξηρη τροφη δεν ξερω τι εγινε τωρα,γιατι παιρνω ακανα,ομως στην υγρη τροφη η ρουαγιαλ ΣΙΓΟΥΡΑ καταργησε την διακριση θηλυκων και αρσενικων και εβγαλε κοινη και για τα δυο.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 20:03, 25-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από ban
Να σας μπερδεψω εγω λιγο, εγω εχω περσικη, μετα τους 6 μηνες θα την στειρωσω οι περισσοτεροι δινουν Royal Canin Persian και Persian kitten, τι κανουμε ομως οταν τις στειρωσουμε παμε σε ειδικες τροφες ή συνεχιζουμε με την Persian ?

Στο site της Royal Canin παντως αν βαλεις τα στοιχεια που χρειαζονται σου βγαζει την persian και σαν δευτερη επιλογη ειδικη για στειρωμενες.
λογικα τσεκαρεις τα συστατικα αυτα που πρεπει να ειναι μειωμενα στην τροφη των στειρωμενων. αν ειναι στα ιδια ποσοστα και στην τροφη για περσικες δινεις αυτην, αν οχι πας στη ειδικη για στειρωμενα.

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 20:25, 25-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
λογικα τσεκαρεις τα συστατικα αυτα που πρεπει να ειναι μειωμενα στην τροφη των στειρωμενων. αν ειναι στα ιδια ποσοστα και στην τροφη για περσικες δινεις αυτην, αν οχι πας στη ειδικη για στειρωμενα.
Απ'οσο εχω διαβασει εχει να κανει με το μαγνησιο και τα λιπαρα (διορθωστε με αν κανω λαθος) συγκρινοντας την PΕRSIAN και την STERILISED για γατες απο ενος χρονων και πανω.
Pesian: λιπαρα 22% - μαγνησιο 0,05
Sterilised: λιπαρα 12% - μαγνησιο 0,08

Αλλα η Sterilised εχει 36% πρωτεινη, πολυ υψηλο ποσοστρο για περσικα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:31, 25-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από ban
Απ'οσο εχω διαβασει εχει να κανει με το μαγνησιο και τα λιπαρα (διορθωστε με αν κανω λαθος) συγκρινοντας την PΕRSIAN και την STERILISED για γατες απο ενος χρονων και πανω.
Pesian: λιπαρα 22% - μαγνησιο 0,05
Sterilised: λιπαρα 12% - μαγνησιο 0,08

Αλλα η Sterilised εχει 36% πρωτεινη, πολυ υψηλο ποσοστρο για περσικα
Εγω στη θεση σου θα της εδινα την ειδικη τροφη για περσακια.Εξαλλου τα θηλυκα σπανια παθαινουν ουρολιθιαση,λογω κατασκευης της ουρηρθας(δεν ειναι τοσο μακρια,οσο των αρσενικων,και ετσι αν πιασουν ουρολιθους τους αποβαλλουν συνηθως και δεν φραζουν,σε αντιθεση με τα αρσενικα)
Παρολα αυτα ρωτα και τον γιατρο σου.Επισης,μπορει αυτη για τα περσακια να κανει και για στειρωμενα,.Δες τις τιμες μαγνησιου.
ΥΓ.Ουπς,τωρα ειδα οτι γραφεις τις τιμες του μαγνησιου.Μα καλε,αυτη για τα περσακια εχει χαμηλοτερο μαγνησιο απο την ειδικη για στειρωμενα,οποτε ασυζητητι αυτη να δινεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:39, 25-01-13:

Συμφωνω απολυτα με την Εφη, να της δινεις αυτη που ειναι για περσικα, ειναι η πιο καταλληλη πιστευω.

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 21:02, 25-01-13:

Ερώτηση. Γιατι υπαρχει ειδική τροφή για τα περσικά; Δεν κανει να φάνε απο τις άλλες τροφές για γάτες;

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban

O ban Persian... έγραψε στις 21:23, 25-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Εγω στη θεση σου θα της εδινα την ειδικη τροφη για περσακια.Εξαλλου τα θηλυκα σπανια παθαινουν ουρολιθιαση,λογω κατασκευης της ουρηρθας(δεν ειναι τοσο μακρια,οσο των αρσενικων,και ετσι αν πιασουν ουρολιθους τους αποβαλλουν συνηθως και δεν φραζουν,σε αντιθεση με τα αρσενικα)
Παρολα αυτα ρωτα και τον γιατρο σου.Επισης,μπορει αυτη για τα περσακια να κανει και για στειρωμενα,.Δες τις τιμες μαγνησιου.
ΥΓ.Ουπς,τωρα ειδα οτι γραφεις τις τιμες του μαγνησιου.Μα καλε,αυτη για τα περσακια εχει χαμηλοτερο μαγνησιο απο την ειδικη για στειρωμενα,οποτε ασυζητητι αυτη να δινεις.
Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Συμφωνω απολυτα με την Εφη, να της δινεις αυτη που ειναι για περσικα, ειναι η πιο καταλληλη πιστευω.
Σας ευχαριστω, αυτο θα κανω !!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:39, 25-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από tz3nh
Ερώτηση. Γιατι υπαρχει ειδική τροφή για τα περσικά; Δεν κανει να φάνε απο τις άλλες τροφές για γάτες;
Τα περσακια,εχουν μια ,ας το πουμε,ευαισθησια στα νεφρα.Γενικα οι ρατσες παρουσιαζουν τετοιες ευαισθησιες.Άλλα σε καρδια,αλλα σε νεφρα κλπ.
Η υψηλη πρωτεινη κουραζει τα νεφρα,και επειδη τα περσακια εχουν αυτην την ευαισθησια,καλο ειναι να διδεται τροφη με οχι πολυ υψηλες τιμες πρωτεινης.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 02:50, 26-01-13:

παιδια μιας και περιμενω το ριρη με το καραβι,ξερετε να μου προτεινεται καποια τροφη χαμηλη σε μαγνησιο για στειρωμενες γατουλες;μου στειλε μαιλ η γιατρος και μου ειπε οτι μπορω να του δινω και τροφη για στειρωμενες γατες,απλα ψαχνω να βρω ωρες τωρα κατι πιο προσιτο να τα ταιζω και τα 3 με την ιδια,ειναι δυσκολο να κρυβω τον ριρη να φαει μονος του.εχω ηδη παραγγειλει τη χιλς c/d που ειναι πολυ καλη,σε κροκετες και φακελακια.αλλα αναρωτιεμαι αν υπαρχει κατι αναλογο πιο οικονομικο.η proplan after care λεει τιποτα;οικονομικα ειναι προσιτη αλλα θα κανει καλο στο ζωακι μου;η τελικα να συνεχισω χιλς στον ριρη και φτηνες στα κοριτσακια;την παραπανω μπορω να τη δωσω και στα 3,με περνει τη χιλς οχι δυστυχως.

Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 10:23, 28-01-13:

Υπάρχει εξειδικευμένη τροφή για αρσενικά κ θηλυκά, η Royal Canin Young Male και η Young Female. Έχουν τα ίδια συστατικά εκτός από το μαγνήσιο κι ένα άλλο που δεν το θυμάμαι, που η young male έχει λιγότερο για να μην παθαίνουν ουρολιθίαση τα αρσενικά. Είναι κλινική τροφή κ συνήθως την παίρνεις από κτηνίατρο, αλλά τη φέρνουν κ μερικά pet shop (ένα από τα pet shop που χρησιμοποιώ την έχει, 3 eur πιο φτηνά από την κτηνίατρό μου...κάνει 15.5 eur το 1.5 kg). Εμένα ο κτηνίατρος μου σύστησε μέχρι να κλείσουν ένα χρόνο στειρωμένα να τρώνε την τροφή για τα young, μετά μπορούν να αλλάξουν στις πιο συνηθισμένες για sterilized. Τώρα βέβαια θεωρώ ότι τα περισσότερα είναι θέμα marketing, κ νομίζω ότι μια χαρά τη βγάζουν τα γατιά κ με άλλες τροφές για στειρωμένα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prohjaadreas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη prohjaadreas
Ο prohjaadreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O prohjaadreas έγραψε στις 00:50, 01-02-13:

εγω στειρωσα προσφατα τη γατα μου κ σημερα πηγα στο γιατρο για να αγορασω τροφη.την ακανα της επαιρνα η οποια ειναι πολυ καλη κ ρωτησα το γιατρο αν γινεται να συνεχισω να της τη δινω τωρα που στειρωθηκε.τον ρωτησα αν θα κανει κακο στα νεφρα της κ μου ειπε οτι οχι,δεν υπαρχει προβλημα.οποτε της πηρα κ παλι την ακανα.σχετικα με τη παχυσαρκια δε νομιζω οτι θα χει θεμα γιατι ειναι αρκετα κινητικη και η ακανα ειναι καλη τροφη.μηπως ομως πρεπει να της παρω καμια για στειρωμενες?οπως η ρογιαλ κανιν πχ..αλλα αφου ρωτησα το γιατρο κ μου ειπε οτι δε θα επηρεασει τα νεφρα της...τι παιζει?

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 05:30, 01-02-13:

Παίζει οτι είσαι πολύ τυχερός που η γάτα σου τρώει Αcana. Ο δικός μου ούτε να τη φτύσει δεν ήθελε ...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 09:26, 01-02-13:

Και εμείς acana ταίζουμε την Κίρα και τον Ιντεφίξ και όλα είναι μια χαρά! Η δε Κίρα την τρώει από 3 μηνών, έχει εξαιρετικό τρίχωμα, στειρώθηκε πριν 15 ημέρες και εξακολουθεί να την τρώει μαζί με την κονσέρβα της. Τα κιλά της είναι 2,7 και νομίζω πως είναι πολύ καλά! και η Τζίντζερ τότε που μου έτρωγε acana ήταν μόνο 4.200! αν την τρώει λοιπόν και βλέπεις ότι η γατούλα σου είναι εντάξει θεωρώ πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Greg House
Ο Μανόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Greg House έγραψε στις 15:34, 05-02-13:

Καλησπερα σας
Κατσαμε πριν καιρο και το συζητησαμε με την κοπελα μου ,και αποφασισαμε να στειρωσουμε εν τελει τον δοκτωρ. Μπορει να ηταν ελαφρως "γερος" πλεον αλλα 3ο χειμωνα ετσι δεν γινοταν να βγαλουμε. Αυτο εγινε πριν απο 1 μηνα . Ειχα παει σε pet shop οταν του καναμε την επεμβαση και πηραμε μια τροφη χυμα ,απλη για αρχη ,μεχρι να ψαξω τι θα του παιρνω . Εν τελει (και με την συμβουλη του γιατρου του επισης) κατεληξα στην sanabelle . Επισης εξακολουθω να του δινω πατέ (όχι κονσερβα αλλα πιατακι ,του το χωριζω σε 3 μεριδες) γιατι δυστυχως δεν εχω βρει κατι αλλο να με γλιτωνει απο την τριχα που γεμιζουμε οταν δεν το τρωει. Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν θα εχει προβλημα με το θεμα της στειρωσης ,αλλα θα ηθελα να ακουσω και την γνωμη του φιλοζωου κοσμου ,καθως και για την τροφη που του πηρα.
Σας ευχαριστω

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 15:43, 06-02-13:

Tώρα οι απόψεις για την πολύ πρωτείνη διίστανται.. Στα δικά μου γατιά όσες φορές δοκίμασα να δώσω orijen ή acana είχαμε ατελείωτες διάρροιες και αέρια..Προφανώς και ο δικός τους οργανισμός δεν μπορούσε να αφομοιώσει την τόση πρωτείνη!Τι να το κάνω εγώ λοιπόν αν ισχύει οτι οι grain free τροφές είναι καλύτερες (αν όντως ισχύει) αν στα δικά μου γατιά τους καταστρέφει το γαστρεντερολογικό τους?? Έτσι γυρίσαμε στην αγαπημένη μας royal cannin που και υπέροχο τρίχωμα έχουμε και άψογα κακάκια! Tώρα για το τι συνέπειες έχει είτε η μία διατροφή είτε η άλλη δεν μπορούμε να το ξέρουμε...Το βασικό είναι να βρούμε τι ταιριάζει στο δικό μας ζώο και όχι τι λέει η μόδα, η κολλητή μας κτλ..Γιατί η "μόδα" του grain free ξεκίνησε τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα...μέχρι πριν 2-3 χρόνια εκθιάζαν την royal canin οτι μεγαλώνει γεράάά παιδιά! Σήμερα είναι η acana/orijen/applaws αύριο μπορεί να είναι κάτι άλλο! Σημασία έχει να βρούμε ΤΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΟ ΖΩΟ ΜΑΣ!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 08-02-13 στις 15:50. Αιτία: Split
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:35, 06-02-13:

Ναι,οκ..ειναι απο τη φυση τους οι γατες σαρκοφαγα ζωα.Οποτε οντως ειναι περιεργο γιατι το υψηλο ποσοστο πρωτεινης κουραζει τα νεφρα(Και ο δικος μου κτηνιατρος το ιδιο μου λεει,οχι ομως για ακανα,.,.γιατι ειναι ελαχιστα πιο πανω απο την χιλς για παραδειγμα)
Ομως σκεψου τι ζωη εκαναν τα αιλουροειδη στη φυση,και τι ζωη κανουν στα σπιτια.Εκει ειναι η διαφορα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:54, 06-02-13:

Μια γάτα στη φύση δεν τρώει κάθε μέρα. Δεν είναι βέβαιο ότι κάθε μέρα θα βρει να κυνηγήσει. Ο οργανισμός της είναι φτιαγμένος έτσι ούτως ώστε να περνάει από μικρές περιόδους νηστείας και να αυτοθεραπεύεται κατά τη διάρκειά τους (καθως και να καθαρίζει). Προφανώς γι' αυτό τον λόγο πάει κόντρα στη φύση τους η καθημερινή λήψη τροφής με υψηλά ποσοστά πρωτεϊνης

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 09:27, 07-02-13:

Ναι,οκ..ειναι απο τη φυση τους οι γατες σαρκοφαγα ζωα.Οποτε οντως ειναι περιεργο γιατι το υψηλο ποσοστο πρωτεινης κουραζει τα νεφρα(Και ο δικος μου κτηνιατρος το ιδιο μου λεει,οχι ομως για ακανα,.,.γιατι ειναι ελαχιστα πιο πανω απο την χιλς για παραδειγμα)
Ομως σκεψου τι ζωη εκαναν τα αιλουροειδη στη φυση,και τι ζωη κανουν στα σπιτια.Εκει ειναι η διαφορα.
Σύμφωνα με τον δικό μας κτηνίατρο δεν παίζει ρόλο μόνο το ποσοστό πρωτείνης αλλά και η προέλευση αυτής! Άλλο ένα 40% πχ που έχει η orijen και είναι καθαρή πρωτείνη και άλλο ένα 40% που έχει πχ η rc young male Που δεν είναι καθαρή πρωτείνη...Επίσης αυτό που δίνει πολύ βάση ο γιατρός μας είναι τα λιπάρα! Θεωρεί υπερβολικό το 20% λίπους που έχουν η acana/orijen για ένα στειρωμένο ζώο..Απο εκεί και πέρα βέβαια όπως προείπαμε οι απόψεις ειναι πολλές και διαφορετικές..Σημασία έχει να ταιριάζει στο ζώο μας η εκάστοτε τροφή!

Παράθεση

nanaka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nanaka
H nanaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H nanaka έγραψε στις 16:47, 07-02-13:

Δεν σας κρυβω οτι με προβληματισατε πολυ με το θεμα των πρωτεινων και δεν ξερω τι να κανω....Συγχρονως σκεφτομαι επιπλεον πως η applaws εχει 20% λιπαρα αρα δεν κανει για στειρωμενα...Η επομενη καλη επιλογη ειναι η acana αφου εχει χαμηλοτερες πρωτεινες αλλα κ αυτη εχει 20% λιπαρα αρα επισης δεν κανει για στειρωμενα αφου παχαινει με χιλια κ αυτη...Ποια αλλη επιλογη υπαρχει σε τροφη grain free, με 10 ή 12% λιπαρα, χαμηλες τιμες μαγνησιου(0,08%) και μετρια πρωτεινη;; Καμια ιδεα;;

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 16:48, 07-02-13:

Δυστυχώς όλες οι grain free τροφές έχω αρκετά υψηλό ποσοστό λίπους...

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 17:21, 07-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από nanaka
Δεν σας κρυβω οτι με προβληματισατε πολυ με το θεμα των πρωτεινων και δεν ξερω τι να κανω....Συγχρονως σκεφτομαι επιπλεον πως η applaws εχει 20% λιπαρα αρα δεν κανει για στειρωμενα...Η επομενη καλη επιλογη ειναι η acana αφου εχει χαμηλοτερες πρωτεινες αλλα κ αυτη εχει 20% λιπαρα αρα επισης δεν κανει για στειρωμενα αφου παχαινει με χιλια κ αυτη...Ποια αλλη επιλογη υπαρχει σε τροφη grain free, με 10 ή 12% λιπαρα, χαμηλες τιμες μαγνησιου(0,08%) και μετρια πρωτεινη;; Καμια ιδεα;;
Η μόνη εξαιρετική τροφή grain free και με σχετικά λίγα λιπαρά είναι η go natural και ειδικά η σειρά now fresh.
Αυτή έχει 18%
http://www.petcurean.com/for-cats/go...r-trout-salmon
Και από την σειρά now fresh η senior για γατιά από 7 χρόνων και πάνω με 14% λιπαρά.
http://www.petcurean.com/for-cats/

Ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι αυτός.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ : 07-02-13 στις 17:28.
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 17:43, 07-02-13:

H go exei 50% πρωτείνη που προσωπικά την θεωρώ μπόμπα!

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 17:52, 07-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από L0uk0umas
H go exei 50% πρωτείνη που προσωπικά την θεωρώ μπόμπα!
Σιμ η senior έχει μόνο 32% .Και η γεύση κοτόπουλο η απλή 33%.Η senior θα έκανε για τα δικά μου αλλά τροφή grain free δεν θέλουν να δούν στα μάτια τους.

Παράθεση

nanaka

Νεοφερμένος

H nanaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H nanaka έγραψε στις 19:09, 07-02-13:

Για αυτην εδω τι λετε; Την εχει δοκιμασει κανεις;Εχει προσθετο ρυζακι το οποιο δεν νομιζω να κανει κακο....Αυτες που μου προτεινετε δεν μπορω να τις παραγγειλω απο πετσοπ online με αντικαταβολη που θελω-δεν υπαρχουν πουθενα..

1st Choise Light
Ενήλικες 1 έτους & άνω
ΜΙΚΡΟΥ - ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΒΑΡΟΥΣ
Σύνθεση κοτόπουλου
Συσκευασίες: 3 kg / 6 kg
Το φρέσκο ​​κοτόπουλο είναι το κύριο συστατικό σε αυτήν την διατροφικά ισορροπημένη και εξαιρετικά εύγευστη τροφή.
Με λιγότερες θερμίδες από τις φόρμουλές μας για κανονικές ενήλικες οικόσιτες γάτες, αυτή η μέτρια αποβουτυρωμένο φόρμουλα έχει σχεδιαστεί για να καλύψει τις ανάγκες για ηλικιωμένες γάτες ή γάτες με χαμηλότερη ενέργειας.

ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
Ακατέργαστη πρωτεΐνη: 34%
Ακατέργαστο λίπος: 10%
Ακατέργαστες ίνες: 3.5%
Υγρασία: 10%
Ακατέργαστη τέφρα: 7%
Ασβέστιο: 1%
Φώσφορο: 0.85%
Μαγνήσιο: 0.1%
ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ
Κοτόπουλο (19%), άλευρο κοτόπουλου, πρωτεΐνη ρυζιού, καστανό ρύζι, ρύζι ζύθου, αποξηραμένος πολτός τεύτλου, κονιοποιημένη κυτταρίνη, φυσική γεύση, τοματοπολτός, λίπος κοτόπουλου, πίτυρο ρυζιού, λιναρόσποροι ολικής αλέσεως, αλάτι, L- Λυσίνη, DL-μεθειονίνη, ολιγοσακχαρίτες μανόζης, ταυρίνη, θειική γλυκοζαμίνη, φρούκτο-ολιγοσακχαρίτες, θειική χονδροϊτίνη, εκχυλίσματα λιπαρών οξέων ηλιέλαιου (πηγή CLA), L- καρνιτίνη, εκχυλίσματα Υucca schidigera, άλευρο φυκιών, εκχυλίσματα πράσινου τσαγιού, L-κυστεΐνη, εκχυλίσματα ανανά. Συντηρητικά: Με αντιοξειδωτικά, διατηρείται με εγκεκριμένα από την ΕΕ συντηρητικά.

Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 21:46, 09-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από ANNA KATΣΑΡΟΥ
Η μόνη εξαιρετική τροφή grain free και με σχετικά λίγα λιπαρά είναι η go natural και ειδικά η σειρά now fresh.
Αυτή έχει 18%
http://www.petcurean.com/for-cats/go...r-trout-salmon
Και από την σειρά now fresh η senior για γατιά από 7 χρόνων και πάνω με 14% λιπαρά.
http://www.petcurean.com/for-cats/
η συγκεριμένη με τόνο και σολωμό της είχα δώσει και έκανε εμετό.
ο σολωμός δεν της αρέσει.

αυτή με κοτόπουλο είναι ενδιαφέρον.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 10-02-13 στις 18:40. Αιτία: quote
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 22:45, 09-02-13:

Έχετε παρατηρήσει αναντιστοιχία των επιλογών σας σε σχέση με αυτό που συμβουλεύει ο κτηνίατρος ? Δηλαδή, ο δικός μου, μου πρότεινε Royal Canin και μέχρι στιγμής αυτή τρώει ο Daffy.
Δοκίμασα να του δώσω Οrijen και Acana αλλά δεν του άρεσε. Ρώτησα τον κτηνίατρο, μετά, σχετικά και η απάντηση του ήταν " Όχι Orijen αν θες Αcana πάντως δε μπορώ να σου πω για γάτα αλλά έχω υπόψη σκύλο που τρεφόταν με Acana ( ή Orijen και τα μπερδεύω, τέλος πάντων ) και δεν ήταν στα καλυτερά του.Η Royal Canin είναι δοκιμασμένη..."
Ήταν λοιπόν πάντα σύμφωνος ο κτηνιατρός σας με τις διατροφικές επιλογές σας και σεις μαζί του ?

Παράθεση

nanaka

Νεοφερμένος

H nanaka έγραψε στις 17:24, 10-02-13:

Έχετε παρατηρήσει αναντιστοιχία των επιλογών σας σε σχέση με αυτό που συμβουλεύει ο κτηνίατρος ? Δηλαδή, ο δικός μου, μου πρότεινε Royal Canin και μέχρι στιγμής αυτή τρώει ο Daffy.
Δοκίμασα να του δώσω Οrijen και Acana αλλά δεν του άρεσε. Ρώτησα τον κτηνίατρο, μετά, σχετικά και η απάντηση του ήταν " Όχι Orijen αν θες Αcana πάντως δε μπορώ να σου πω για γάτα αλλά έχω υπόψη σκύλο που τρεφόταν με Acana ( ή Orijen και τα μπερδεύω, τέλος πάντων ) και δεν ήταν στα καλυτερά του.Η Royal Canin είναι δοκιμασμένη..."
Ήταν λοιπόν πάντα σύμφωνος ο κτηνιατρός σας με τις διατροφικές επιλογές σας και σεις μαζί του ?
Κατα τη γνωμη μου οι κτηνιατροι δεν ειναι και τοσο καλα ενημερωμενοι οσον αφορα τις τροφες γενικοτερα-στο πανεπιστημιο δεν υπαρχει κανενα μαθημα που να αφορα τη σωστη διατροφη της γατας απο οσο ξερω...Εμεις ωστοσο που νοιαζομαστε περισσοτερο και το ψαχνουμε συνεχως ανακαλυπτουμε πως οι τροφες που κυκλοφορουν οι μεγαλες μαρκες ειναι τιγκα σε καλαμποκια ,αχρηστους υδατανθρακες,πολλα συντηρητικα κ αλευρα με υποψιες μελαμινης κρυμμενη μεσα τους-οι κτηνιατροι δεν καθονται να τα ψαξουν αυτα....Προσωπικα δοκιμασα να ταισω τη δικη μου γατα με royal canin για στειρωμενα επι εναν μηνα-παρατηρησα οτι η γατουλα μου ετρωγε ασταματητα,δε χορταινε με τιποτα και πηγαινε για κακα 2 φορες τη μερα-μιλαμε δεν την προλαβαινα...Αποφασισα να της αλλαξω τροφη και να συνεχισω με applaws που τρωει απο μικρη και διορθωθηκαμε...παμε 1 φορα τη μερα τουαλετα για κακα και ειναι ολα φυσιολογικα-χορταινει με λιγοτερη ποσοτητα...Σκεφτομαι πλεον να της μειωσω την πρωτεινη και θα το γυρισουμε μονιμα σε acana...την εχουμε δοκιμασει και πιστευω πως ταιριαζει στη γατουλα μου για τις αναγκες της...Το μοναδικο μειον της acana ειναι το 20% λιπαρα αλλα αφου η γατουλα μου τρωει λιγοτερη ποσοτητα αυτης της τροφης απο μονη της θεωρω πως δεν υπαρχει προβλημα....Παντως επιμενω πως οι γνωσεις των κτηνιατρων επι της σωστης διατροφης της γατας γενικοτερα ειναι ελλειπεις...συστηνουν σχεδον παντα την ευκολη λυση των εμπορικων τροφων που ειναι πασιγνωστες σε ολους και προωθουν τις εταιριες με τις οποιες συνεργαζονται για προφανεις λογους...Ο καθενας ξερει καλυτερα τι ταιριαζει στο ζωακι του τελικα....

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:37, 10-02-13:

Κατα τη γνωμη μου οι κτηνιατροι δεν ειναι και τοσο καλα ενημερωμενοι οσον αφορα τις τροφες γενικοτερα-στο πανεπιστημιο δεν υπαρχει κανενα μαθημα που να αφορα τη σωστη διατροφη της γατας απο οσο ξερω...Εμεις ωστοσο που νοιαζομαστε περισσοτερο και το ψαχνουμε συνεχως ανακαλυπτουμε πως οι τροφες που κυκλοφορουν οι μεγαλες μαρκες ειναι τιγκα σε καλαμποκια ,αχρηστους υδατανθρακες,πολλα συντηρητικα κ αλευρα με υποψιες μελαμινης κρυμμενη μεσα τους-οι κτηνιατροι δεν καθονται να τα ψαξουν αυτα....
Έτσι είναι. Οι κτηνιάτροι δεν είναι διατροφολόγοι γάτας. Έχουν σπουδάσει κάτι εντελώς διαφορετικό. Χωρίς να σημαίνει αυτό που γράφω ότι δεν γνωρίζουν πως είναι φτιαγμένος ο οργανισμός μιας γάτας ή τι χρειάζεται, ούτε ότι είναι όλοι ίδιοι. Σίγουρα κάποιοι είναι πιο ενημερωμένοι από άλλους

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 12:08, 14-02-13:

Επειδή κοντεύω να πάθω κοκομπλόκο με τη ξηρά τροφή του Daffy και στο τέλος θα καταλήξω να τη δοκιμάζω και γω ο ίδιος, κρατάω - προς το παρόν- αυτά απο μιά παλιά συζήτηση :

- Chrys. : Ωστόσο, απ'όσο μπορώ να κρίνω από τον τούλη-γατούλη μου που του έδινα Royal Canin, έχει ένα τρίχωμα λαμπερό κ μαλακό σαν λούτρινο, έχει μύες στα χέρια κ στα πόδια (δικέφαλα, τρικέφαλα, n-κέφαλα) κ είναι απίστευτα ζωηρός!

- nikos-x : Εισαι σουπερ.Εγω δεν θα αλλαζα.
Η Royal canin ειναι μια αξιοπρεπης τροφη,με πειρα στον χωρο,με μεγαλες ομαδες ερευνας,κτηνιατρους κτλ κτλ.

..............

- Chrys. : Απογοητεύτηκα λίγο ρε γαμώτο κ δεν ειναι μεμονομένα αυτή η σελίδα που τη θάβει. ( σ.σ. Τη Royal Canin )

- nikos-x : Επiσης μπορεις να βρεις αλλους τοσους που να ορκιζονται στο ονομα της. +πολλους εκτροφεις.Δεν εχει παντα μια οψη το θεμα.
Τεσπα,ειμαι της αποψης οτι τα δοκιμασμενα ειναι τα καλυτερα.Εταιριες με πειρα στον χωρο,που τα σκανε σε ΕΡΕΥΝΑ και εργαστηρια/μελετες .

Περαν της ξηρας υποστηριζω τα ΦΡΕΣΚΑ ΤΡΟΦΙΜΑ και προσθετω οσο περισσοτερα μπορω στη διατροφη του ζωου μου.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 12:58, 14-02-13:

Επειδή κοντεύω να πάθω κοκομπλόκο με τη ξηρά τροφή του Daffy και στο τέλος θα καταλήξω να τη δοκιμάζω και γω ο ίδιος, κρατάω - προς το παρόν- αυτά απο μιά παλιά συζήτηση :

- Chrys. : Ωστόσο, απ'όσο μπορώ να κρίνω από τον τούλη-γατούλη μου που του έδινα Royal Canin, έχει ένα τρίχωμα λαμπερό κ μαλακό σαν λούτρινο, έχει μύες στα χέρια κ στα πόδια (δικέφαλα, τρικέφαλα, n-κέφαλα) κ είναι απίστευτα ζωηρός!

- nikos-x : Εισαι σουπερ.Εγω δεν θα αλλαζα.
Η Royal canin ειναι μια αξιοπρεπης τροφη,με πειρα στον χωρο,με μεγαλες ομαδες ερευνας,κτηνιατρους κτλ κτλ.

..............

- Chrys. : Απογοητεύτηκα λίγο ρε γαμώτο κ δεν ειναι μεμονομένα αυτή η σελίδα που τη θάβει. ( σ.σ. Τη Royal Canin )

- nikos-x : Επiσης μπορεις να βρεις αλλους τοσους που να ορκιζονται στο ονομα της. +πολλους εκτροφεις.Δεν εχει παντα μια οψη το θεμα.
Τεσπα,ειμαι της αποψης οτι τα δοκιμασμενα ειναι τα καλυτερα.Εταιριες με πειρα στον χωρο,που τα σκανε σε ΕΡΕΥΝΑ και εργαστηρια/μελετες .

Περαν της ξηρας υποστηριζω τα ΦΡΕΣΚΑ ΤΡΟΦΙΜΑ και προσθετω οσο περισσοτερα μπορω στη διατροφη του ζωου μου.
Θα συμφωνήσω με τον Νίκο...Δοκιμασμένες εταιρείες στο χώρο με έρευνες και τα σχετικά αν μη τι άλλο κακό δεν θα κάνει στο ζώο σου...Καλά όλα αυτά που λέμε αλλά σημασία έχει τι ταιριάζει στο ζώο μας..Π.χ εμείς μετά απο δοκιμές με grain free τροφές είχαμε διάρροιες...Τι να το κάνω λοιπόν το οτι λένε οτι τα σιτηρά μόνο καλό δεν κάνουν στο ζώο όταν στα δικά μου δεν ταιριάζουν αυτές οι τροφές?
Πέραν αυτού θεωρώ οτι είναι και λίγο μόδα το θέμα...Εκτροφείς και μη πριν 1-2 χρόνια ορκίζονταν σε αυτές τις τροφές και ξαφνικά τις καταδικάζουν λες και είναι σκ@τ@ επειδή δεν είναι grain free..Αλίμονο στα γατιά δηλαδή που μεγάλωσαν με αυτές τις τροφές..

Παράθεση

nanaka

Νεοφερμένος

H nanaka έγραψε στις 14:06, 14-02-13:

Εγω παντως ενα εχω να πω...δεν ειναι καθολου τυχαιο το γεγονος οτι το προσδωκιμο ζωης των γατιων επεσε στα 15 χρονια εκει που θα επρεπε να ειναι 25 με 30 χρονια...Πιστευω ακραδαντα πως ειναι καθαρα θεμα διατροφης-με τοσα σκουπιδια που περιεχουν οι περισσοτερες γνωστες μαρκες, με τις οποιες διατρεφονται τοσα χρονια τα γατακια μας και τις οποιες επιλεγουμε οι περισσοτεροι απο εμας γιατι ειναι η ευκολη λυση,φυσικο ειναι τα γατακια μας να μην αντεχουν να ζησουν περισσοτερο...Καλο ειναι να ειμαστε λιγο περισσοτερο προσεκτικοι στις επιλογες μας...Κι εγω τους ιδιους προβληματισμους με εσας εχω, αλλα πως να το κανουμε...τιποτα δεν ειναι τυχαιο!!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:49, 14-02-13:

Εγω παντως ενα εχω να πω...δεν ειναι καθολου τυχαιο το γεγονος οτι το προσδωκιμο ζωης των γατιων επεσε στα 15 χρονια εκει που θα επρεπε να ειναι 25 με 30 χρονια...Πιστευω ακραδαντα πως ειναι καθαρα θεμα διατροφης-με τοσα σκουπιδια που περιεχουν οι περισσοτερες γνωστες μαρκες, με τις οποιες διατρεφονται τοσα χρονια τα γατακια μας και τις οποιες επιλεγουμε οι περισσοτεροι απο εμας γιατι ειναι η ευκολη λυση,φυσικο ειναι τα γατακια μας να μην αντεχουν να ζησουν περισσοτερο...Καλο ειναι να ειμαστε λιγο περισσοτερο προσεκτικοι στις επιλογες μας...Κι εγω τους ιδιους προβληματισμους με εσας εχω, αλλα πως να το κανουμε...τιποτα δεν ειναι τυχαιο!!!
Συγνωμη αλλα που το ειδατε οτι εχει πεσει το προσδοκιμο ζωης των γατιων; Υπαρχει καποια επισημη μελετη που βγαζει αυτο το πορισμα, γιατι δεν εχει τυχει να την ακουσω.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 14:50, 14-02-13:

Εγώ ξέρω οτι το προσδόκιμο όριο ζωής μιας γάτας είναι 18-21 χρόνια 25-30 χρόνια δεν έχω ακούσει ποτέ μου!
Επίσης να μην ξεχνάμε οτι βασικό ρόλο παίζει και η τάση που έχει το κάθε ζώο καθώς και τους κληρονομικούς παράγοντες!
Υπάρχουν ζώα που ζήσανε μέχρι τα 20 τρώγοντας friskies και whiskas και ουδέποτε είχαν προβλημα υγείας! Φυσικά δεν προτείνω μια τέτοια διατροφή απλά θεωρώ οτι η υπερβολή δεν έκανε ποτέ καλό και σε κανέναν! Με την ίδια λογική θα έπρεπε κ εμείς να τρεφόμαστε αποκλειστικά με βιολογικά φρούτα, λαχανικά και κρέας κτλ κτλ...
Ο καθένας κάνει οτι καλύτερο μπορεί και φυσικά ανάλογα με το τι ταιριάζει σε κάθε ζώο..

Παράθεση

nanaka

Νεοφερμένος

H nanaka έγραψε στις 16:05, 14-02-13:

Καλε ακομη και στο wikipedia να μπεις το λεει καθαρα χωρις να το ψαξω πολυ...βαλε cat health ή cat life και αυτοματως θα σου βγαλει αυτο:
Main article: Cat health
The average life expectancy for male indoor cats at birth is around 12 to 14 years,[89] with females usually living a year or two longer.[90] However, there have been reports of cats reaching into their 30s,[91] with the oldest known cat, Creme Puff, dying at a verified age of 38.[92] Feline life expectancy has increased significantly in recent decades.[93] Having a cat neutered or spayed confers some health benefits, since castrated males cannot develop testicular cancer, spayed females cannot develop uterine or ovarian cancer, and both have a reduced risk of mammary cancer.[94] The lifespan of feral cats is hard to determine accurately, although one study reported a median age of 4.7 years, with a range between 0 to 8.3 years.[95]

Τις προαλλες διαβαζα μια σχετικη μελετη για τη διατροφη της γατας που ελεγε συγκλονιστικα πραγματα αλλα την εχω χασει gamwti μου...θα προσπαθησω να τη βρω κ να την ανεβασω συντομα...ελπιζω.Παντως το συμπερασμα που βγαινει ειναι πως τις τελευταιες δεκαετιες με τις στειρωσεις οι γατουλες γλιτωνουν το θανατο απο καρκινους και το προσδοκιμο ζωης τους θα μπορουσε να φτασει και τα 30 χρονια( εφοσον ειναι καλοζωισμενες με τα εμβολια τους κτλ)...Ωστοσο η κακη διατροφη που περιλαμβανει grains, γλουτενη,ρυζια(εξαιρειται το καστανο ρυζι),αλευρα κ.α, δημιουργουν προβληματα υγειας απο το πουθενα στο συκωτι η στα νεφρα, με προφανη αποτελεσματα δυστυχως...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:15, 14-02-13:

Δεν νομιζω πως λεει αυτο το αρθρο που παρεθεσες. Αυτο που καταλαβα εγω με τα φτωχα μου αγγλικα ειναι οτι ο μεσος ορος ζωης των γατιων ηταν 12-14 χρονια και τωρα με τις στειρωσεις , γλυτωνοντας τους αντιστοιχους καρκινους αναλογα με το γενος τους, εχει αυξηθει. Επισης λεει οτι εχει καταγραφει εξακριβωμενα ηλικια γατας 38 χρονων.
Εσυ νωριτερα ελεγες οτι το προσδοκιμο ζωης των γατιων με τις νεες τροφες εχει πεσει, αρα δεν εχει πεσει, εχει αυξηθει.
Να σου πως επισης οτι τα δικα μου τα γατια τετοιες τροφες ετρωγαν και ξεπερασαν τα 18 χρονια.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 16:19, 14-02-13:

Καλε ακομη και στο wikipedia να μπεις το λεει καθαρα χωρις να το ψαξω πολυ...βαλε cat health ή cat life και αυτοματως θα σου βγαλει αυτο:
Main article: Cat health
The average life expectancy for male indoor cats at birth is around 12 to 14 years,[89] with females usually living a year or two longer.[90] However, there have been reports of cats reaching into their 30s,[91] with the oldest known cat, Creme Puff, dying at a verified age of 38.[92] Feline life expectancy has increased significantly in recent decades.[93] Having a cat neutered or spayed confers some health benefits, since castrated males cannot develop testicular cancer, spayed females cannot develop uterine or ovarian cancer, and both have a reduced risk of mammary cancer.[94] The lifespan of feral cats is hard to determine accurately, although one study reported a median age of 4.7 years, with a range between 0 to 8.3 years.[95]

Τις προαλλες διαβαζα μια σχετικη μελετη για τη διατροφη της γατας που ελεγε συγκλονιστικα πραγματα αλλα την εχω χασει gamwti μου...θα προσπαθησω να τη βρω κ να την ανεβασω συντομα...ελπιζω.Παντως το συμπερασμα που βγαινει ειναι πως τις τελευταιες δεκαετιες με τις στειρωσεις οι γατουλες γλιτωνουν το θανατο απο καρκινους και το προσδοκιμο ζωης τους θα μπορουσε να φτασει και τα 30 χρονια( εφοσον ειναι καλοζωισμενες με τα εμβολια τους κτλ)...Ωστοσο η κακη διατροφη που περιλαμβανει grains, γλουτενη,ρυζια(εξαιρειται το καστανο ρυζι),αλευρα κ.α, δημιουργουν προβληματα υγειας απο το πουθενα στο συκωτι η στα νεφρα, με προφανη αποτελεσματα δυστυχως...
To άρθρο αναφέρει οτι υπήρξαν απλά περιπτώσεις που έφτασαν άνω των 30 χρονών όχι οτι αποτελεί προσδόκιμο μέσο όρο ζωής για ένα ζώο..Εν πάσι περιπτώσει θεωρώ οτι δεν είναι αυτό το θέμα μας.. Το αν ένα ζώο θα φτάσει σε μια Χ ηλικία όπως είπα και πριν θεωρώ οτι εξαρτάται απο πολλούς άλλους παράγοντες εκτός της διατροφής!

Παράθεση

nanaka

Νεοφερμένος

H nanaka έγραψε στις 16:29, 14-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Δεν νομιζω πως λεει αυτο το αρθρο που παρεθεσες. Αυτο που καταλαβα εγω με τα φτωχα μου αγγλικα ειναι οτι ο μεσος ορος ζωης των γατιων ηταν 12-14 χρονια και τωρα με τις στειρωσεις , γλυτωνοντας τους αντιστοιχους καρκινους αναλογα με το γενος τους, εχει αυξηθει. Επισης λεει οτι εχει καταγραφει εξακριβωμενα ηλικια γατας 38 χρονων.
Εσυ νωριτερα ελεγες οτι το προσδοκιμο ζωης των γατιων με τις νεες τροφες εχει πεσει, αρα δεν εχει πεσει, εχει αυξηθει.
Να σου πως επισης οτι τα δικα μου τα γατια τετοιες τροφες ετρωγαν και ξεπερασαν τα 18 χρονια.
Το αρθρο που παρεθεσα αναφερεται απλα στο average life expectancy (μεσος ορος ζωης)....Η παραγραφος με το συμπερασμα που αναλυω προκυπτει απο οσα διαβασα στη μελετη που αναφερω και θελω να ανεβασω....Δεν ειναι ομως οξυμωρο κ αξιο αποριας γιατι ο μεσος ορος ζωης σημερα να ειναι 15 αντε και 20 χρονια σου λεω εγω, ενω θα μπορουσαν να ζουν για 30 ή ακομη και για 38 χρονια απαλλαγμενες απο τον καρκινο αφου ειναι στειρωμενες τις τελευταιες δεκαετιες οι περισσοτερες...????Εφοσον ειναι καλοζωισμενες,λοιπον, θα μπορουσαν να πιασουν και τα τριαντα ετη,γιατι ομως δεν ανεβαινει ο μεσος ορος ζωης τους????Αφου τις προσεχουμε σαν τα ματακια μας τι δεν παει καλα????Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια????Απλη λογικη θελει νομιζω κ οποιος καταλαβε καταλαβε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nanaka : 14-02-13 στις 17:15.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 18:27, 14-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από L0uk0umas
Εγώ ξέρω οτι το προσδόκιμο όριο ζωής μιας γάτας είναι 18-21 χρόνια 25-30 χρόνια δεν έχω ακούσει ποτέ μου!
Επίσης να μην ξεχνάμε οτι βασικό ρόλο παίζει και η τάση που έχει το κάθε ζώο καθώς και τους κληρονομικούς παράγοντες!
Υπάρχουν ζώα που ζήσανε μέχρι τα 20 τρώγοντας friskies και whiskas και ουδέποτε είχαν προβλημα υγείας! Φυσικά δεν προτείνω μια τέτοια διατροφή απλά θεωρώ οτι η υπερβολή δεν έκανε ποτέ καλό και σε κανέναν! Με την ίδια λογική θα έπρεπε κ εμείς να τρεφόμαστε αποκλειστικά με βιολογικά φρούτα, λαχανικά και κρέας κτλ κτλ...
Ο καθένας κάνει οτι καλύτερο μπορεί και φυσικά ανάλογα με το τι ταιριάζει σε κάθε ζώο..
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Εκτός του οτι υπάρχουν και αστάθμητοι παράγοντες, κάθε ζωντανός οργανισμός είναι γενετικά προγραμματισμένος για το πότε θα αρχίσει η φθορά των κυττάρων του. Το θέμα της τροφής είναι ένα από τα βασικά, χωρίς όμως από μόνο του να καθορίζει
τη διάρκεια ζωής που είναι αποτέλεσμα πολλών συνισταμένων. Δεν υπάρχουν (δυστυχώς) σούπερ γούπερ τροφές μαγικές, που να εξασφαλίζουν ότι θα έχουμε γάτες ... υπερ-αιωνόβιες (το αυτό ισχύει και για ανθρώπους).
Υπάρχουν μόνο τροφές ποιοτικές και μη. Επιλέγοντας τη σωστή τροφή βάσει των συστατικών και, εννοείται, της καλής ανοχής του οργανισμού της γάτας μας απλά συμβάλλουμε στο να αυξήσουμε τις πιθανότητες μακροβιότητας.

Παράθεση

nanaka

Νεοφερμένος

H nanaka έγραψε στις 19:35, 14-02-13:

Οποιος θελει ας ριξει μια ματια σε αυτο (η μελετη ειναι τεραστια κ δεν μπορω να την παραθεσω ολοκληρη αν και εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον)...

Cats should live for 30 years - unless you don't feed them healthy food! The longest reported cat life span was 37 years. It's so sad and shameful that our beloved pets are dying far too soon. A primary cause of poor pet health and the much shorter life span of cats is poor nutrition! (This is also true for humans.)
The average cat or dog in the world rarely reaches even half of its potential life span. Today the average life span of a cat is only 12 years (some studies say 14). Yet some cat breeders who are serious about feeding their cats the healthiest foods raise cats that live to be 20 years old or more.
Today, the average cat is lucky to live to less than half of his potential life expectancy - only 12-14 years. You may think that 12 years of life is "normal" for a cat - but it really isn't. It's abnormal for a well-fed cat to live for just 12 years. It's only "normal" for a cat that is NOT well fed, a cat which isn't getting all the nutrition it needs to live a healthy and long life.
Cats are obligate carnivores that need to eat real meat and fowl and fish, such as the kind that comes from healthy cows, pigs, sheep, goats, chickens, turkeys, and fish - not diseased dead animal carcasses, chicken heads and feet, wheat products, corn products, soy products, byproducts, bone meals, feathers and fillers.Cats are "obligated" to eat mostly meat. If they don't live up to this obligation, they will not live very long. They might make it to 11 or 14 years, when they really should be living to the ripe old age of 30 years. You say you've never met a cat over 20 years old? Or 15? That's because ever since someone started selling commercial cat food, cats have been getting less and less high-quality meat - and getting less and less years of life. Something is stealing those precious pet years, and the prime suspect is poor quality pet foods.
All you need to feed your carnivorous cat is a lot of meat protein, some animal fat, and a bit of carbohydrates that are easiest for it to digest. That would NOT be wheat, corn, or soy. Whole brown rice is a grain from which cats are able to absorb nearly all the nutrients. White rice is not, because most of the nutrients were stripped away when the outer hull was removed from the brown rice. A continual diet of white rice could cause a cat or dog (or human) to develop diabetes.Cats do not need many carbohydrates in their diet. Yet far too much is added to many or most commercial cat foods. So carbs could be considered as generally useless "filler" in cat foods, and you may not wish to pay good money for cat foods full of things your cat does not really need. They fill the can or bag with useless fillers and leave little room for the meat the cat really needs.Remember, cats don't really need much carbohydrate, so for optimal health give them cat foods with more meat, and less grains or starchy vegetables.
In many brand cat and dog foods, two out of three of the top-listed ingredients are usually some form of grain or cereal, especially in the dry pet foods. And they will likely be grains that were graded as unfit for human consumption. Again, the more grains and cereals in the cat food, the less meat your cat will eat. Remember, cats are meat eaters. Wild cats do not eat wheat or corn....
Some things on cat food ingredient lists you may wish to AVOID are:
Words such as...
(1) "byproducts" or by-products (waste products processed in rendering vats, including 4D animals - "dead, dying, disabled or diseased"),

(2) "animal digest" (rendered waste products which undergo further processing then are dried),

(3) "meat and bone meal" and/or "bone meal" (not nutritious, produced from rendered waste products),

(4) most other items which include the words "digest" or "meal" (such as "animal digest" or "animal meal") if they do NOT include the specific name of the source of the material (such as "beef meal" or "chicken meal" or "catfish meal"),

(5) "corn meal" (not nutritious for cats, and may cause allergies - and likely includes corncobs),

(6) "gluten" such as "wheat gluten" or "rice gluten" (in the pet food recall, toxic melamine was found in over 100 brands of dog and cat foods which contained these two types of "gluten" and also "rice concentrate". These are added to increase the "protein" content on the nutrition label, but are lower-quality vegetable proteins which help disguise the lack of animal protein, which is what cats need. Wheat gluten is also a leading cause of food allergies.),

(7) added sugars and salts (unnecessary sugars will be listed as corn/ or wheat/ or rice gluten meal; beet pulp; or corn syrup),

( chemical preservatives, including BHA, BHT, Ethoxyquin, propyl gallate (see Unhealthy Preservatives),

(9) food colorings or dyes (they are added only to deceive you into believing a cheap pet food loaded with byproducts and cereals looks like real red meat),

(10) cat foods which do NOT have an expiry date or "Best Before" date printed on the package......

Πηγή

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 15-02-13 στις 14:22. Αιτία: Προσθήκη Πηγής
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:03, 14-02-13:

Αν μπορουσες να μας παραθεσεις το link οπου μπορουμε να διαβασουμε ολοκληρη τη μελετη αυτη και κυριως να δουμε ποιος την εχει γραψει.
Το να μπεις σε ενα σαιτ και να γραψεις κατι που σου φαινεται σωστο δεν σημαινει πως εχει και βαρυτητα, ο καθενας μπορει να γραψει οτι θελει, το θεμα ειναι αυτος που εγραψε αυτη την μελετη ειναι ειδικος, ειναι διατροφολογος ειδικευμενος στα ζωα, ή τελος παντων τι ειναι;

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 20:31, 14-02-13:

και εγω θα ηθελα το λινκ... εκ πρωτης οψεως μου φαινεται παρα πολυ προχειρο το συμπερασμα- δε με πειθει καθολου. ειναι σαν να λεει οτι επειδη οι ανθρωποι δεν κανουν ιδανικη διατροφη (που ισχυει) γιαυτο δεν ζουν 200 χρονια, ενω αν εκαναν θα ζουσαν τοσο. οπως ειπαν και πιο πανω δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
αλλο το θεμα οτι εξαιτιας "κακων" συστατικων στις τροφες του εμποριου συγκεκριμενα προβληματα υγειας στις γατες εμφανιζονται πιο συχνα.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 20:59, 14-02-13:

Είναι περίεργο να πιστεύουμε οτι μόνο η διατροφή είναι το α και το ω στη ζωή ενός ανθρώπου αλλά και ζώου.....
δεν λέω.... είναι πολύ σημαντική και αυτή αλλά νομίζω οτι εθελοτυφλούμε.... έχω διαβάσει πολλές απόψεις για την διατροφή της γάτα στο φόρουμ, υποστηρικτές της ξηράς, της κονσέρβας της μαγειρευτής, της ωμής αλλά το θέμα σταματάει εκεί... εγώ θα το πάω λίγο παραπέρα γιατί κάποια πράγματα μου φαίνονται υπερβολή....
αλήθεια πόσοι απο εμάς καπνίζουμε μπροστά στα γατσούλια μας; πόσοι χρησιμοποιούμε απορρυπαντικά στο σπίτι; πόσοι ψεκάζουμε τα λουλούδια μας στον κήπο και τη βεράντα;
αυτό δεν τους ενοχλεί; δεν τους επηρεάζει; όλα τα υπόλοιπα είναι "φυσιολογικά" για μια γάτα και το μόνο που δημιουργεί προβλήματα υγείας είναι η διατροφή;
δεν νομίζετε οτι είναι λίγο αστείο; δεν λέω.... είναι μόδα αλλά και πιο φθηνό να δίνουμε στο ζωάκι μας μαγειρεμένο φαγητό και ωμό αλλά ως εκεί! αυτοί οι τρόποι διατροφής δεν είναι πανάκεια...
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η εξειδίκευση σε θέματα διατροφής ενοχλεί και βλέπουμε τόση δυσπιστία....
γιατί τα γατάκια μας να μήν τρώνε ξηρά τροφή για στειρωμένα ενώ "εμείς" τρώμε μαργαρίνη με ω-3 για να ελέγξουμε τη χοληστερίνη μας, πίνουμε συμπληρώματα διατροφής, στρεφόμαστε προς super foods για να μην αρρωστήσουμε;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:15, 14-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
Είναι περίεργο να πιστεύουμε οτι μόνο η διατροφή είναι το α και το ω στη ζωή ενός ανθρώπου αλλά και ζώου.....
δεν λέω.... είναι πολύ σημαντική και αυτή αλλά νομίζω οτι εθελοτυφλούμε.... έχω διαβάσει πολλές απόψεις για την διατροφή της γάτα στο φόρουμ, υποστηρικτές της ξηράς, της κονσέρβας της μαγειρευτής, της ωμής αλλά το θέμα σταματάει εκεί... εγώ θα το πάω λίγο παραπέρα γιατί κάποια πράγματα μου φαίνονται υπερβολή....
αλήθεια πόσοι απο εμάς καπνίζουμε μπροστά στα γατσούλια μας; πόσοι χρησιμοποιούμε απορρυπαντικά στο σπίτι; πόσοι ψεκάζουμε τα λουλούδια μας στον κήπο και τη βεράντα;
αυτό δεν τους ενοχλεί; δεν τους επηρεάζει; όλα τα υπόλοιπα είναι "φυσιολογικά" για μια γάτα και το μόνο που δημιουργεί προβλήματα υγείας είναι η διατροφή;
δεν νομίζετε οτι είναι λίγο αστείο; δεν λέω.... είναι μόδα αλλά και πιο φθηνό να δίνουμε στο ζωάκι μας μαγειρεμένο φαγητό και ωμό αλλά ως εκεί! αυτοί οι τρόποι διατροφής δεν είναι πανάκεια...
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η εξειδίκευση σε θέματα διατροφής ενοχλεί και βλέπουμε τόση δυσπιστία....
γιατί τα γατάκια μας να μήν τρώνε ξηρά τροφή για στειρωμένα ενώ "εμείς" τρώμε μαργαρίνη με ω-3 για να ελέγξουμε τη χοληστερίνη μας, πίνουμε συμπληρώματα διατροφής, στρεφόμαστε προς super foods για να μην αρρωστήσουμε;
Συγνώμη, τι θέλεις να πεις στην τελευταία παράγραφο?
Ενώ με λίγα λόγια υποστηρίζεις (και πολύ σωστά κατά την ταπεινή μου άποψη) οτι οι τροφές δεν είναι πανάκεια και η υγεία
των γατιών μας (και όχι μόνο) εξαρτάται και από άλλους περιβαλλοντολογικούς παράγοντες, στο τέλος έρχεσαι κι αναρωτιέσαι "γιατί η εξειδίκευση σε θέματα διατροφής ενοχλεί και βλέπουμε με τόση δυσπιστία", επιχειρηματολογώντας με τα σχετικά παραδείγματα, αναιρώντας όσα προηγούμενα λες. Μήπως δεν κατάλαβα κάτι?

κόντρα με τα παραπάνω που λε

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 21:28, 14-02-13:

δεν γίνεται να υποστηρίζουμε οτιδήποτε "φυσικό" και εμείς στην καθημερινότητά μας να πράττουμε αλλιώς........ είναι παράλογο δεν νομίζεις; δεν γίνεται σε κάποιους τομείς να είμαστε υπέρ της εξειδίκευσης και σε άλλους όχι.... με αυτή τη λογική που έχουν κάποιοι, και μου φαίνεται λίγο υποκριτικό, δεν θα έπρεπε να παίρνουμε ούτε καν φάρμακα....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    spongebob21

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους