Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,647 εγγεγραμμένα μέλη και 718,193 μηνύματα σε 22,544 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 351 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τροφή για στειρωμένες γάτες

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Garfieldakos
Ο Σταμάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Garfieldakos έγραψε στις 21:25, 07-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Μηπως να ρωτουσες παλι την κτηνιατρο, ομως δεν μπορω να καταλαβω γιατι ηθελε την Acana μονο για συμπληρωμα, τοσα και τοσα γατια τρεφονται αποκλειστικα με αυτην και ειναι μια χαρα και οι γονεις τους το ιδιο. Τα δικα μου τα βλαμμενα δεν την θελουν γι' αυτο και συνεχιζουμε τοσα χρονια την Royal Canin, την οποια και θα ειχα αλλαξει απο καιρο αλλα τι να τα κανω.
Βάσω αν δεν σε κουράζω θα ήθελα να μου πεις τους λόγους που θα ήθελες να αλλάξεις την Royal Canin. Έχεις κάποια κακή εμπειρία ή κάτι παρόμοιο? Αυτή του δίνω και εγώ και αν συντρέχουν λόγοι να την αλλάξω θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,582 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:54, 07-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Μηπως να ρωτουσες παλι την κτηνιατρο, ομως δεν μπορω να καταλαβω γιατι ηθελε την Acana μονο για συμπληρωμα, τοσα και τοσα γατια τρεφονται αποκλειστικα με αυτην και ειναι μια χαρα και οι γονεις τους το ιδιο. Τα δικα μου τα βλαμμενα δεν την θελουν γι' αυτο και συνεχιζουμε τοσα χρονια την Royal Canin, την οποια και θα ειχα αλλαξει απο καιρο αλλα τι να τα κανω.
Σίγουρα θα τη ρωτήσω την επόμενη φορά που θα πάω, αλλά μέχρι τότε το ζήτημα είναι αν πειράζει που θα διατρέφεται με
2 διαφορετικά είδη κροκέτας. Μπορεί να μην είναι Acana, μπορεί να δοκιμάσω παράλληλα και Origen που από σχόλια που έχω διαβάσει εδώ είναι λίγο πιο "ελαφριά" και το ίδιο υγειινή.
Αυτό που καταλαβαίνω πάντως είναι οτι το κάθε γατί είναι ξεχωριστή περίπτωση και μπορεί ένα να του αρέσει και να το ωφελεί η μια τροφή, ενώ το άλλο να μη τη θέλει ούτε να τη βλέπει ή/και να το βλάπτει.
Πάντως με την Royal Canning μια χαρά είναι και το τρίχωμά της μεταξένιο, αλλά και τα δικά σου Βάσω μου τόσα χρόνια μια χαρά είναι, γιατί άραγε να θέλεις να την αλλάξεις?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:14, 07-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Σίγουρα θα τη ρωτήσω την επόμενη φορά που θα πάω, αλλά μέχρι τότε το ζήτημα είναι αν πειράζει που θα διατρέφεται με
2 διαφορετικά είδη κροκέτας. Μπορεί να μην είναι Acana, μπορεί να δοκιμάσω παράλληλα και Origen που από σχόλια που έχω διαβάσει εδώ είναι λίγο πιο "ελαφριά" και το ίδιο υγειινή.
Αυτό που καταλαβαίνω πάντως είναι οτι το κάθε γατί είναι ξεχωριστή περίπτωση και μπορεί ένα να του αρέσει και να το ωφελεί η μια τροφή, ενώ το άλλο να μη τη θέλει ούτε να τη βλέπει ή/και να το βλάπτει.
Πάντως με την Royal Canning μια χαρά είναι και το τρίχωμά της μεταξένιο, αλλά και τα δικά σου Βάσω μου τόσα χρόνια μια χαρά είναι, γιατί άραγε να θέλεις να την αλλάξεις?
Γιατι η Royal Canin κανει πειραματα με ζωα, δυστυχως.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,407 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:54, 07-03-13:

Εκτος απο αυτο που λεει η Βασω μας.
Η ρουαγιαλ,και αλλες τροφες παρομοιου τυπου,χρησιμοποιουν παρα πολλα βελτιωτικα γευσεις,οπως επισης και χημικα συνρτηρητικα,βλεπε BHA,BHT,αν τα θυμαμαι σωστα,που ενοχοποιουνται γιαν καρκινογενεσεις,χωρια και τα grains που περιεχουν.
H ακανα οχι μονο ειναι πληρες τροφη,αλλα χωρις grains,χωρις βελτιωτικα ,χωρις χημικα συντηρητικα,με καθαρη πρωτεινη κλπ.
Μηπως η κτηνιατρος απλα δεν φερνει την ακανα,και σου προωθει αυτες που εχει;Για σκεψου και αυτο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 23:02, 07-03-13:

Παντως η αληθεια ειναι οτι η ακανα ειναι πολυ καλη κ κριτικες που εχω διαβασει την εχουν στις τοπ οπως κ την blue buffalo..αλλα οσοι κτηνιατροι εχω ρωτησει δεν..εγω παντως τους δινω κ applawsk royal canninκομσερβα 2φορες την εβδομαδα μαζι με την ξηρα κ ελπιζω οταν δοκιμασουν την ακανα να τους αρεσει..

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,582 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:04, 07-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Εκτος απο αυτο που λεει η Βασω μας.
Η ρουαγιαλ,και αλλες τροφες παρομοιου τυπου,χρησιμοποιουν παρα πολλα βελτιωτικα γευσεις,οπως επισης και χημικα συνρτηρητικα,βλεπε BHA,BHT,αν τα θυμαμαι σωστα,που ενοχοποιουνται γιαν καρκινογενεσεις,χωρια και τα grains που περιεχουν.
H ακανα οχι μονο ειναι πληρες τροφη,αλλα χωρις grains,χωρις βελτιωτικα ,χωρις χημικα συντηρητικα,με καθαρη πρωτεινη κλπ.
Μηπως η κτηνιατρος απλα δεν φερνει την ακανα,και σου προωθει αυτες που εχει;Για σκεψου και αυτο.
Όχι, Έφη μου, το τελευταίο δεν παίζει καν, διότι δεν πουλάει τροφές. Τις αγοράζω από pet store που μεν μου έχει συστήσει η ίδια, αλλά έχει και Acana και Origen και RC και απ΄όλες.
Για τα χημικά και τα συντηρητικά που λες, το έχω διαβάσει εδώ στο σχετικό θέμα, αλλά από τη μια βλέπω γατιά που μακροημερεύουν τρώγοντας αυτές τις τροφές (δεν μιλάω βέβαια για friskies κλπ), και από την άλλη, σε ό,τι αφορά
τις ολιστικές λεγόμενες, οι απόψεις διίστανται. Είναι καλό να τρώει καθαρή πρωτεϊνη?
Λ.χ. για τα αρσενικά κυρίως, έχουν κατηγορηθεί (όχι η συγκεκριμένη μάρκα) οτι επιβαρύνου τα νεφρά.
Πάντως, έτσι κι αλλιώς εγώ θα πάω να την αγοράσω, ή Acana ή Orijen και θα δούμε

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,407 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:08, 07-03-13:

Η ακανα εχει ελαχιστα παραπανω ποσοστο πρωτεινης απο την ρουαγιαλ και χιλς.
Δεν εχει μονο πρωτεινη,εχει και λαχανικα και διαφορα αλλα,αλλα σημασια εχει η πρωτη υλη,οπως επισης και οτι η πρωτεινη που εχει ειναι ζωικης προελευσης και οχι φυτικης,κατι που ειναι πολυ σημαντικο.Απο οτι μου εχει πει ο κτηνιατρος μου,η φυτικη ειναι αυτη που κουραζει τα νεφρα.
Για τον δικο μου γιατρο,αλλα και για αυτον που εχουμε στην πατρα,η ακανα ειναι κορυφαια και δεν συγκρινεται με τις υπολοιπες παντως.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:22, 07-03-13:

Η ακανα εχει ελαχιστα παραπανω ποσοστο πρωτεινης απο την ρουαγιαλ και χιλς.
Δεν εχει μονο πρωτεινη,εχει και λαχανικα και διαφορα αλλα,αλλα σημασια εχει η πρωτη υλη,οπως επισης και οτι η πρωτεινη που εχει ειναι ζωικης προελευσης και οχι φυτικης,κατι που ειναι πολυ σημαντικο.Απο οτι μου εχει πει ο κτηνιατρος μου,η φυτικη ειναι αυτη που κουραζει τα νεφρα.
Για τον δικο μου γιατρο,αλλα και για αυτον που εχουμε στην πατρα,η ακανα ειναι κορυφαια και δεν συγκρινεται με τις υπολοιπες παντως.
Ευτυχώς που την έχει δοκιμάσει και την τρώει μια χαρά την Acana, γιατί άλλα δεν τη δέχονται τόσο ευχάριστα.
Δεν ήξερα οτι περιέχει και λαχανικά, ούτε οτι η πρωτεϊνη της είναι καθαρά ζωικής προέλευσης.
Ευχαριστώ μου το είπες Έφη μου και θα πάω να την προμηθευτώ και πάλι, τώρα μάλιστα που έχει φτάσει στην κατάλληλη ηλικία
γιατί όταν ήταν μικρότερη/μωρό μου είχαν συστήσει να περιμένω λιγάκι μη της πέσει βαριά στα έντερα, άσχετα αν εγώ της έδινα
μετά φόβου και δεν την είχε πειράξει ομολογώ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 23:30, 07-03-13:

ουφ πολυ με προβληματιζει και εμενα αυτο το θεμα και εγω RC δινω και εχω σκεφτει τις orijen-acana αλλα περα απ το οτι δεν του αρεσαν οταν πηρα δοκιμαστικα, με προβληματιζει που πολλοι κτηνιατροι διαφωνουν με αυτες τις τροφες. αλλα δεν καταλαβαινω αφου πανω κατω η acana εχει ιδιο ποσοστο πρωτεινης και μαλιστα καλυτερης προελευσης γιατι αυτη μονο να επιβαρυνει τα νεφρα?

Βασω ως προς τα πειραματα παντως, ολες οι εταιριες κανουν δυστυχως εκτος αν ανηκουν σε αυτες που εχουν το ειδικο σημα με το κουνελακι. οι orijen-acana εχουν τετοιο σημα/ εχουν δεσμευτει οτι δεν κανουν?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:38, 07-03-13:

Αυτες ηθελα να παρω κι εγω Αννα μου αλλα δυστυχως τα βρωμογατα μου εχουν αλλη γνωμη, οτι και να τους φερω μα οτι και να τους φερω, αυτα θελουν αυτην που τρωνε εδω και χρονια. Βλεπεις την ξεκινησαμε το 2002 που επαθε η μεγαλη μου γατουλα διαβητη και δεν ειχαν πολλες εταιριες τοτε για διαβητικες γατες. Την τρωνε τοσα χρονια ειναι η αληθεια.
Πριν μερικους μηνες δοκιμασα να τους δωσω Acana που δεν την ετρωγε η γατουλα μιας φιλης και κατεληξε η τροφη να παει στα αδεσποτα που την τιμησαν δεοντως μπορω να πω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 23:54, 07-03-13:

και εμεις μια απ τα ιδια Bασω μου η orijen πηγε στα αδεσποτα
πιο πανω ρωταω (μαλλον δεν ειναι προφανες ετσι οπως το εγραψα) εχουν οι orijen/acana τετοιο σημα στις συσκευασιες τους? δεν το γνωριζω

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:02, 08-03-13:

Aααα! Μου φανηκε πως ελεγες πως ξερεις οτι το εχουν το σηματακι. Να σου πω δεν ξερω, μονο μια φορα εχω δει την Acana και την Orijen ποτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:06, 08-03-13:

Αννα μου,.Θα το ψαξω αυτιο με τα πειραματα για την ακανα.
Βασικα θα κοοιταξω στις εταιριες που κανουν πειραματα και θα σου πω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 00:11, 08-03-13:

Αννα μου,.Θα το ψαξω αυτιο με τα πειραματα για την ακανα.
Βασικα θα κοοιταξω στις εταιριες που κανουν πειραματα και θα σου πω.
ευχαριστω!
παντως νομιζω οτι οι λεγομενες cruelty-free εταιριες ειναι μονο αυτες που εχουν ελεγχθει και φερουν αυτο το σημα (εγω απο γατοτροφες το εχω δει μονο στις schezir κονσερβες, ειναι το σημα leaping bunny) ολες οι υπολοιπες ή κανουν οι ιδιες πειραματα ή συμμετεχουν σε ολο αυτο εμμεσα δυστυχως.

υγ: παλι μπερδευτηκα! οι schezir εχουν ενα αλλο κουνελι-απομιμηση αρα ουτε αυτες ειναι cruelty-free... για περισσοτερες πληροφοριες
http://www.gocrueltyfree.org/consumer/the-leaping-bunny
http://leapingbunny.blogspot.gr/2007...ing-bunny.html

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna 21 : 08-03-13 στις 00:50.
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 10:26, 08-03-13:

μεγαλη υποθεση η τροφη στις γατουλες,οι καλες τροφες για στειρωμενα ζωα,ειναι μεν ακριβες αλλα γλυτωνεις απο αλλα προβληματα,το κακο ειναι οτι η καθε τροφη δειχνει με τα χρονια ποσο καλο η κακο κανει στις γατες μας.εμενα εχουν συνηθισει να εχουν μονιμα τροφη στα πιατα και να εχουν και καθαρα πιατα και νερακι φρεσκο ολη τη μερα,συνηθεια απ τον πατσινο.μονιμα εχω κροκετες,πλεον δεν χρησιμοποιω (γουισκας και φρισκις)κανουν κακο,περνω την proplan sterilized και ειμαι ευχαριστημενη,τα ουρα του ριρη εχουν καλλυτερη ροη απο πριν,και τους αρεσει και στα τρια,και το περιεργο τα χορταινει δεν τρωνε την ποσοτητα που τρωγαν με τις φθηνες,ομως θελουν και κονσερβα,η μπουρδιτσα δλδ και ο ριρης,η τουιτυ αποκλειστικα ξηρα τροφη,οποτε με περνει οικονομικα περνω τη hills c/d αν και η κτηνιατρος ειπε πως δεν χρειαζεται,αλλα οποιος καει με το χυλο κλπ κλπ.και την gourme που την ανακατευω με λιγο c/d hills μια φορα την ημερα,δεν τα ζυγιζω,ενα μεγαλο πιατακι του γλυκου τρωνε κι οι δυο,ριρης /μπουρδιτσα.και κροκετα οσο θελουν.ομως κινουνται τα δικα μου,βγαινουν και στην αυλη,δεν λεει δλδ να κανω διαιτα,ποτε δεν ειχα υπερβαρη γατα,ο ριρης ο πιο παχυς γατος της ζωης μου δε ξεπερναει τα 5 κιλα.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 13:04, 08-03-13:

Κι εμένα δυστυχώς δεν ενθουσιάστηκαν με την acana. Προτιμούν RC kitten sterilized με 12% λιπαρά παρά Acana με 20%! (είναι και φιτ τα παιδιά μου, τι νομίσατε; ). Τελοσπάντων, τους τη δίνω τώρα λίγη - λίγη με την RC κι έτσι την τρώνε αλλά ένα γεύμα που τους έδωσε ο Γιάννης μόνο acana (και ήταν η ώρα τους, γκρίνιαζαν για φαγητό) την έφαγαν σε διάστημα 2 ωρών... Έτρωγαν λίγο, έφευγαν... Και ξανά... Οπότε δε με βλέπω να καταφέρνω να τους δώσω acana σε μόνιμη βάση. Επίσης προχθές τους έδωσα μισό στήθος κοτόπουλο φιλέτο βραστό με ένα κουταλάκι του γλυκού ελαιόλαδο διά δύο και πάλι ρε παιδιά δεν το έφαγαν με τη μία, σκέτο κρεατάκι, αλλά τους το άφησα το βράδυ και το πρωί πια είχε εξαφανιστεί, οκ. Με τις schesir 85γρ. όμως ή τις applaws που τους δίνω διά δύο το κονσερβάκι μια χαρά το τρώνε (και συνήθως η Μίσι τελειώνει πρώτη και τρώει και απ' τον Ορφέα μετά!!). Τι να πούμε, άβυσσος... Είναι και πιο οικονομική η acana αλλά τι να γίνει...
Και κάτι ακόμη: Η κτηνίατρος μου έλεγε τις προάλλες (εκείνη δίνει hill's στη δική της γάτα) πως δε χρειάζεται σταδιακή αλλαγή τροφής όταν πηγαίνεις από μια σειρά σε άλλη της ίδιας μάρκας, πχ από kitten σε kitten sterilized.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 13:32, 08-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Και κάτι ακόμη: Η κτηνίατρος μου έλεγε τις προάλλες (εκείνη δίνει hill's στη δική της γάτα) πως δε χρειάζεται σταδιακή αλλαγή τροφής όταν πηγαίνεις από μια σειρά σε άλλη της ίδιας μάρκας, πχ από kitten σε kitten sterilized.
Ισχύει αυτό απ' όσο γνωρίζω...εκτός αν έχεις γατιά με πολύ ευαίσθητο πεπτικό..Εγώ όσες φορές έχω αλλάξει σειρά τροφής της ίδια εταιρείας δεν έκανα σταδιακή αλλαγή και ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα!

Γενικά όπως έχω ξαναπεί το θέμα τροφής είναι ατελείωτο..Μετά απο ώρες ανάγνωσης διαφόρων θεμάτων και ατελείωτων συζητήσεων η προσωπική μου άποψη είναι πως σημασία έχει τι ταιριάζει σε κάθε ζώο..Έχω ξαναπεί οτι τα δικά μου είχαν διάρροιες με όλες τις grain free τροφές συν του οτι πάχυναν όλα!!! Δεν θεωρώ οτι υπάρχει καλή και κακή τροφή όταν μιλάμε για τόσο μεγάλες εταιρείες που είναι χρόνια στο χώρο! Όπως επίσης αρνούμαι να πιστέψω οτι υπάρχει αθώα τροφή! Απλά η κάθε τροφή δεν ταιριάζει σε όλα τα ζώα! Εμείς "παίζουμε" ανάμεσα σε pro plan και rc και είμαστε μια χαρά! Τρίχωμα λαμπερό, κακά σφιχτά και αυξομειώσεις βάρους όπως και με κάθε τροφή που έχω δώσει... Δεν βρίσκω λοιπόν το λόγο αν κάποιος είναι ευχαριστημένος με την Rc Πχ, γιατί πρέπει να αλλάξει τροφή για να πάει σε μια grain free..

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 14:51, 08-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από L0uk0umas
Γενικά όπως έχω ξαναπεί το θέμα τροφής είναι ατελείωτο..Μετά απο ώρες ανάγνωσης διαφόρων θεμάτων και ατελείωτων συζητήσεων η προσωπική μου άποψη είναι πως σημασία έχει τι ταιριάζει σε κάθε ζώο..Έχω ξαναπεί οτι τα δικά μου είχαν διάρροιες με όλες τις grain free τροφές συν του οτι πάχυναν όλα!!! Δεν θεωρώ οτι υπάρχει καλή και κακή τροφή όταν μιλάμε για τόσο μεγάλες εταιρείες που είναι χρόνια στο χώρο! Όπως επίσης αρνούμαι να πιστέψω οτι υπάρχει αθώα τροφή! Απλά η κάθε τροφή δεν ταιριάζει σε όλα τα ζώα! Εμείς "παίζουμε" ανάμεσα σε pro plan και rc και είμαστε μια χαρά! Τρίχωμα λαμπερό, κακά σφιχτά και αυξομειώσεις βάρους όπως και με κάθε τροφή που έχω δώσει... Δεν βρίσκω λοιπόν το λόγο αν κάποιος είναι ευχαριστημένος με την Rc Πχ, γιατί πρέπει να αλλάξει τροφή για να πάει σε μια grain free..
πραγματικα ειναι ατελειωτο... παντως το οτι ειναι μεγαλες εταιριες με χρονια στο χωρο εμενα δε μου λεει και πολλα. εννοω οτι και η friskies ειναι πολλα χρονια στο χωρο (δηλαδη η purina) αλλα αυτο δεν εγγυαται καλη ποιοτητα βεβαια απ την αλλη οι περισσοτεροι προτιμαμε να ειναι "δοκιμασμενη" η τροφη γιατι ετσι νιωθουμε καποια ασφαλεια.

οταν λες παιζετε μεταξυ proplan και RC τι εννοεις? τις δινεις εναλλαξ ή και τις 2? και εμεις σε αυτες εχουμε καταληξει και θα ηθελα να μπορω να δινω proplan που ειναι πιο φθηνη αλλα ακομη δεν το παιρνω αποφαση.

ειμαστε και εμεις ευχαριστημενοι απο RC αλλα ο λογος που σκεφτομαι τις acana/orijen ειναι 1ον αυτα που αναφερει η πουπουλινα πιο πανω 2ον η εταιρια με πειθει περισσοτερο 3ον ολες οι παγκοσμιες καταταξεις γατο-σκυλοτροφων εχουν τις rc και proplan στα 2-3 αστερακια ενω τις orijen-acana στα 5-6...

για τα πειραματα που λεγαμε: χθες προσπαθησα να δω τι παιζει με τα πειραματα και και τις γατοτροφες αλλα πραγματικα δεν εβγαλα ακρη. η λιστα της peta ειναι πολυ μικρη και εχει κυριως vegetarian και vegan γατοτροφες (!). βεβαια μπορει και αλλες μαρκες που δεν περιλαμβανονται στη λιστα να μην κανουν πειραματα αλλα η peta εχει αυστηρα κριτηρια. για τις rc και για τις orijen διαβασα οτι οι ιδιες λενε οτι δεν κανουν πειραματα, απλα εχουν ζωα που τις τρωνε "δοκιμαστικα" και τους συμπεριφερονται σαν pets. αλλα αυτο λενε ολες μεχρι που αποκαλυπτεται οτι κανουν φρικτα πειραματα (βλ Iams). επομενως οσο σιγουροι ειμαστε για τις οrijen οτι δεν κανουν πειραματα αλλο τοσο ειμαστε και για τις rc- αρα Βασω μη σκας

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 15:41, 08-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
πραγματικα ειναι ατελειωτο... παντως το οτι ειναι μεγαλες εταιριες με χρονια στο χωρο εμενα δε μου λεει και πολλα. εννοω οτι και η friskies ειναι πολλα χρονια στο χωρο (δηλαδη η purina) αλλα αυτο δεν εγγυαται καλη ποιοτητα βεβαια απ την αλλη οι περισσοτεροι προτιμαμε να ειναι "δοκιμασμενη" η τροφη γιατι ετσι νιωθουμε καποια ασφαλεια.

οταν λες παιζετε μεταξυ proplan και RC τι εννοεις? τις δινεις εναλλαξ ή και τις 2? και εμεις σε αυτες εχουμε καταληξει και θα ηθελα να μπορω να δινω proplan που ειναι πιο φθηνη αλλα ακομη δεν το παιρνω αποφαση.

ειμαστε και εμεις ευχαριστημενοι απο RC αλλα ο λογος που σκεφτομαι τις acana/orijen ειναι 1ον αυτα που αναφερει η πουπουλινα πιο πανω 2ον η εταιρια με πειθει περισσοτερο 3ον ολες οι παγκοσμιες καταταξεις γατο-σκυλοτροφων εχουν τις rc και proplan στα 2-3 αστερακια ενω τις orijen-acana στα 5-6...
Για μένα μια εταιρεία που είναι χρόνια στο χώρο δεν μπορεί να πουλάει καρκινογόνες τροφές! Τόόόσα χρόνια θα της το είχαν κλείσει το μαγαζάκι! Το να βγούν παρτίδες ελαττωματικές και τα σχετικά έχουν γίνει σε όλες τις εταιρείες κατα διαστήματα..Αυτό όμως δεν λέει οτι μια εταιρεία είναι κακή! Σχετικά με την friskies δεν την θεωρώ κακή με την έννοια ότι αν την φάει ένα ζώο θα πεθάνει..απλά είναι χαμηλής ποιότητας..ότι πληρώνεις παίρνεις σε αυτή τη ζωή! Τέλος εμένα τα αστεράκια δεν μου λένε τίποτα καθώς δίνω βάση στο τι ταιριάζει στο ζώο μου και όχι την παγκόσμια κατάταξη!

Όταν λέω ότι "παίζω" μεταξύ pro plan και rc εννοώ οτι κάποιους μήνες δίνω κάποιους κωδικούς της μιας εταιρείας και κάποιους μήνες κωδικούς την άλλης εταιρείας! Έτσι για ποικιλία!
Δεν ανακατεύω ποτέ 2 τροφές μαζί γιατί όπως μου έχει πει γιατρός με το ανακατεύουμε 2 τροφές δεν μας βοηθάει να δούμε τα θετικά ή τα αρνητικά αποτελέσματα της τροφής στο ζώο μας καθώς και να παρουσιάσει κάτι δεν μπορούμε να ξέρουμε απο ποια απο τις 2 είναι, καθώς επίσης 2 διαφορετικές τροφές με διαφορετικά ιχνοστοιχεία και ph εάν μπερδευτούν δεν μας δίνουν μια ισορροπία...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:05, 08-03-13:

Βρε παιδια,τι συζηταμε τωρα;Εδω πουλανε τοσα χρονια καρκινογονες τροφες για ανθρωπους,για γατες θα τους νοιαξουν;
Εμεις δεν τρωμε καρικονογα πραγματα;Μεσα στα συντηρητικα δεν ειναι καποια προιοντα;Βλεπετε να μην κυκλοφορουν;Ε..το ιδιο συμβαινει και στις γατοτροφες.Γιαυτο προσπαθουμε να κοιταμε τα συστατικα κσι να επιλεγουμε τα πιο αγνα,ας το πουμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 08-03-13 στις 23:37. Αιτία: Ορθογραφικο λαθος
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 16:15, 08-03-13:

Όταν λέω ότι "παίζω" μεταξύ pro plan και rc εννοώ οτι κάποιους μήνες δίνω κάποιους κωδικούς της μιας εταιρείας και κάποιους μήνες κωδικούς την άλλης εταιρείας! Έτσι για ποικιλία!
Δεν ανακατεύω ποτέ 2 τροφές μαζί γιατί όπως μου έχει πει γιατρός με το ανακατεύουμε 2 τροφές δεν μας βοηθάει να δούμε τα θετικά ή τα αρνητικά αποτελέσματα της τροφής στο ζώο μας καθώς και να παρουσιάσει κάτι δεν μπορούμε να ξέρουμε απο ποια απο τις 2 είναι, καθώς επίσης 2 διαφορετικές τροφές με διαφορετικά ιχνοστοιχεία και ph εάν μπερδευτούν δεν μας δίνουν μια ισορροπία...
μαλιστα, ευχαριστω. ως προς την proplan με προβληματιζει που οι κροκετες ειναι τοσο μικρες και δεν ενθαρρυνουν καθολου το μασημα. ο μικρος μου εχει ουλιτιδα (χωρις καμια ενοχληση ακομα παλι καλα) και δε θελω να επιβαρυνω την κατασταση. παρατηρησες μηπως καμια διαφορα στη στοματικη υγιεινη των δικων σου στις περιοδους που τρωνε proplan?

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 16:15, 08-03-13:

Mε την ίδια λογική θα έπρεπε να τρώμε κ εμείς μόνο βιολογικά προιόντα, κρέατα ελευθέρας βοσκής κτλ κτλ..Πόσοι απο εμάς το κάνουμε όμως?
Ας το θέσουμε διαφορετικά..Μια επώνυμη και καλή τροφή όπως είναι η RC πχ σίγουρα δεν είναι ιδανική δεν παύει όμως να είναι μιας καλής ποιότητας τροφη! Ποιος μας λέει οτι η acana είναι 100% ακίνδυνη? Κανείς! Απο την στιγμή που μια τροφή είναι αφυδατωμένη όπως είναι οι κροκέτες δεν μπορείς να ξέρεις 100% τι περιέχει!

Εν πάσι περιπτώση, ο καθένας κάνει τις επιλογές του!

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 16:17, 08-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
μαλιστα, ευχαριστω. ως προς την proplan με προβληματιζει που οι κροκετες ειναι τοσο μικρες και δεν ενθαρρυνουν καθολου το μασημα. ο μικρος μου εχει ουλιτιδα (χωρις καμια ενοχληση ακομα παλι καλα) και δε θελω να επιβαρυνω την κατασταση. παρατηρησες μηπως καμια διαφορα στη στοματικη υγιεινη των δικων σου στις περιοδους που τρωνε proplan?
H αλήθεια είναι οτι οι κροκέτες της pro plan είναι αρκετά μικρές!
Kαι ειδικά ο ένας μου ο γάτος που είναι φαταούλας δεν μασάει τίποτα! Και το εννοώ! Δεν ακούς κρατς! Πάει αμάσητη κάτω!!! Γι αυτό εδώ και ένα μήνα περίπου γυρίσαμε σε RC Maine Coon που οι κροκέτες είναι πολύ μεγάλες και μέχρι και ο χοντρούλης μου αναγκάζεται να μασάει καλά!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:41, 08-03-13:

Mε την ίδια λογική θα έπρεπε να τρώμε κ εμείς μόνο βιολογικά προιόντα, κρέατα ελευθέρας βοσκής κτλ κτλ..Πόσοι απο εμάς το κάνουμε όμως?
Ας το θέσουμε διαφορετικά..Μια επώνυμη και καλή τροφή όπως είναι η RC πχ σίγουρα δεν είναι ιδανική δεν παύει όμως να είναι μιας καλής ποιότητας τροφη! Ποιος μας λέει οτι η acana είναι 100% ακίνδυνη? Κανείς! Απο την στιγμή που μια τροφή είναι αφυδατωμένη όπως είναι οι κροκέτες δεν μπορείς να ξέρεις 100% τι περιέχει!

Εν πάσι περιπτώση, ο καθένας κάνει τις επιλογές του!
Βιολογικα ετρωγα η ερμη,μεχρι που ηρθε η κριση μκαι μου μειωσαν απελπιστικα τον μισθο μου!.Αλλα και παλι προσπαθω τα περισσοτερα βιολογικα να τα παιρνω,και παντα κοιταω συστατικα.

Δεν διαφωνω καθολου σε αυτα που λες.Ισα ισα που συμφωνω απολυτα.Απλα απαντησα στην λογικη,οτι αν ηταν καρκινογινες οι τροφες θα τους ειχαν κλεισει το μαγαζακι.Ακριβως και μονο σε αυτο απαντω.Οτι ΟΧΙ..δεν ισχυει αυτο,γιατι ολη μας η ζωη ειναι μεσα στα χημικα και στα καρκινογονα,απλα οντως δεν ειναι ολα τα προιοντα το ιδιο,σιγουρα καποια ειναι πιο ασφαλη απο και αγνα απο αλλα.Γενικα ειμαι κατα της ισοπεδωσης.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 00:59, 09-03-13:

Βιολογικα ετρωγα η ερμη,μεχρι που ηρθε η κριση μκαι μου μειωσαν απελπιστικα τον μισθο μου!.Αλλα και παλι προσπαθω τα περισσοτερα βιολογικα να τα παιρνω,και παντα κοιταω συστατικα.
Πάντως Έφη αν ήξερες πως πιστοποιούνται τα βιολογικά προϊόντα ίσως και να μη στεναχωριόσουν τόσο που δεν μπορείς πλέον να τα αγοράσεις... Βέβαια οπωσδήποτε όπως λες δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα, κάποια από αυτά θα αξίζουν και τα λεφτά τους! Το πλεονέκτημα του να μένεις στην επαρχία είναι οι δικοί μας μπαξέδες, δικές μας κοτούλες, δικό μας λάδι κ.ο.κ....

Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Akasha
H Akasha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αμέτρητες! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Akasha έγραψε στις 20:01, 12-03-13:

Παιδιά καλησπέρα!

Είμαι καινούρια στην παρέα, έχω μία υπέροχη ολόμαυρη γατούλα, και έχωπροβληματιστεί πάρα πολύ όσο εμβαθύνω στα άρθρα. Λοιπόν, είναι 4 χρόνων, είναι στειρωμένη από το πρώτο έτος, ζει μες στο σπίτι, είναι υπεκινητική και παιχνιδιάρα, αλλά της δίνω κροκέτες για μη στειρωμένες γάτες, γιατί δεν είχα καταλάβει πόσο σημαντικό είναι. Θα πάω να της πάρω τώρα Royal Canin, απλώς ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει κάτι. Είναι 4 ,5 κιλά και δεν ξέρω κατά πόσον είναι ιδανικό αυτό το βάρος. Διαφωτίστε με σας παρακαλώ, έχω τρομοκρατηθεί!

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 20:40, 12-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akasha
Παιδιά καλησπέρα!

Είμαι καινούρια στην παρέα, έχω μία υπέροχη ολόμαυρη γατούλα, και έχωπροβληματιστεί πάρα πολύ όσο εμβαθύνω στα άρθρα. Λοιπόν, είναι 4 χρόνων, είναι στειρωμένη από το πρώτο έτος, ζει μες στο σπίτι, είναι υπεκινητική και παιχνιδιάρα, αλλά της δίνω κροκέτες για μη στειρωμένες γάτες, γιατί δεν είχα καταλάβει πόσο σημαντικό είναι. Θα πάω να της πάρω τώρα Royal Canin, απλώς ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει κάτι. Είναι 4 ,5 κιλά και δεν ξέρω κατά πόσον είναι ιδανικό αυτό το βάρος. Διαφωτίστε με σας παρακαλώ, έχω τρομοκρατηθεί!
Μπορείς να προμηθευτεις την τροφή σου από τον κτηνιατρο, καθως εχουν συγκεκριμενες για στειρωμενα.
Εγω παίρνω από την κτηνιατρο τη R.C. neutered για θηλυκά. Είναι πιο μικρη η δική μου ηλικιακά οπότε ισως και να σου προτείνει κάποια άλλη..

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CN180076_1_Zoom.jpg
Εμφανίσεις:  63
Μέγεθος:  44,7 KB

Με την ευκαιρία πάρε την στον κτηνίατρο να στη ζυγίσει και να σου πει. Αυτο που προσφερουν οι τροφες για στειρωμενες ειναι ο ελεγχος του βαρους κυριως, και αμα θελεις να της δινεις λιχουδιες μπορεις να της δινεις από τα φακελακια της RC που σιγουρα θα τα λατρεψει!

Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αμέτρητες! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Akasha έγραψε στις 20:48, 12-03-13:

Πραγματικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Θα πάρω αυτή καλύτερα. Παρόλα αυτά υπάρχει ενδεχόμενο να της έχω προξενήσει πρόβλημα?

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 20:57, 12-03-13:

υπάρχει ενδεχόμενο να της έχω προξενήσει πρόβλημα?
Δεν νομίζω... δεν ξερω βεβαια να σου πω και σιγουρα τι παιζει με τις τροφες!
Καλύτερα να ρωτησεις κτηνιατρο..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:07, 12-03-13:

Πραγματικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Θα πάρω αυτή καλύτερα. Παρόλα αυτά υπάρχει ενδεχόμενο να της έχω προξενήσει πρόβλημα?
Αν ειχε παθει κατι θα το ηξερες, να εισαι σιγουρη. Απο την στιγμη που η τροφη που της δινεις μεχρι τωρα ειναι καλης ποιοτητας, δεν υπαρχει κανενα προβλημα και τα κιλα που αναφερεις σε σχεση με την ηλικια της μου φαινονται μια χαρα. Θα ηταν καλο να συμβουλευτεις τον κτηνιατρο σου για να ξερεις απο εδω και περα τι να κανεις με το θεμα της διατροφης της υπευθυνα, αλλα δεν φαινεται να εχει κατι η γατουλα σου.

Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha έγραψε στις 22:16, 12-03-13:

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον! Λοιπόν μίλησα με τον κτηνίατρο και θα έρθει να τη δει αύριο να συζητησουμε και το θέμα της διατροφής. Τώρα κάθεται δίπλα μου και κοιμάται ευτυχισμένη!
Πραγματικά Ευχαριστώ!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:24, 12-03-13:

Να εισαι καλα και εσυ και η μικρουλα σου και καποια στιγμη να μας την γνωρισεις με καποιες φωτογραφιες να την θαυμασουμε κι εμεις.

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Greg House
Ο Μανόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Greg House έγραψε στις 05:25, 13-03-13:

Απο ο,τι γνωριζω οι τροφες για στειρωμενες γατες εχουν χαμηλη ποσοτητα μαγνησιου ,γιατι με την στειρωση παυει να αναπτυσσεται το ουροποιητικο,ισως και να συρικνωθει ελαφρως. Οποτε ,για να μην υπαρξει προβλημα υπερβολικης κατακρατησης οξυτητας κλπ και παραιτερω ,βλαβη στα νεφρα ,ειναι οι τροφες ειδικες για στειρωμενες γατες. Παντως εφοσων λες οτι ειναι 3 χρονια στειρωμενη ,μου φαινεται απιθανο να ειχε παθει νεφρικη ανεπαρκεια και μαλιστα χωρις να φαινεται...

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 12:58, 04-04-13:

Καλησπέρα. Η γάτα μου τώρα είναι ενός έτους. Μέχρι τώρα της έπαιρνα τη r.c. kitten sterilised και ζει μόνο μέσα στο διαμέρισμα. Είδα ότι υπάρχουν διάφοροι τύποι κροκέτας. Οπότε πρέπει να περάσω στη r.c. sterilised ή r.c. indoor ή r.c. petit control sterilised ή r.c. neuterd young female; Είναι λίγο μπέρδεμα...

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

H Backdrop έγραψε στις 17:56, 04-04-13:

Εγώ να σου πω παίρνω την sterilised female, μιας και είμαστε κοριτσακια νταβραντιζμενα!!! Και η δική μας στο σπίτι μένει, δεν βγαίνει καθόλου
Αν παρεις την αντιστοιχη νομιζω είσαι καλυμμένη! Οι κτηνίατροι τις έχουν αυτές!

Να ρωτήσω τώρα εγώ κάτι άλλο?? Το έχω ξαναρωτήσει νομίζω ή αν όχι εγώ σίγουρα έχει γραφτεί!!! ..Απλά βαριέμαι να ψάχνω..

Λοιπόν , από ότι έχω πάρει πρέφα η RC sterilised , δεν μου χορταινει τη γατα αλλα τη φουσκωνει.
Να δοκιμάσω άλλη τροφή??

Ελεγα μπας και δοκιμαζα orijen / applaws / acana / earthborn?

τι λέτε οι πιο έμπειροι?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Backdrop : 04-04-13 στις 18:12.
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 05:42, 05-04-13:

Εμείς με την Acana είμαστε μια χαρά.
Και το βάρος τους είναι φυσιολογικό και το τρίχωμά τους λάμπει και την τρώνε με όρεξη πάντα.

Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Garfieldakos
Ο Σταμάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Garfieldakos έγραψε στις 08:16, 05-04-13:

Είχα παρόμοιο θέμα με την RC Sterilized, και μίλησα με 3 κτηνίατρους (οι 2 δεν πουλάνε καν τροφές οπότε δεν είχαν λόγο να προωθήσουν μία συγκεκριμένη) και μία υπεύθυνη από μεγάλο pet shop.
Σε γενικές γραμμές μου είπαν το ίδιο πράγμα, ότι η RC είναι κορυφαίας ποιότητας τροφή και δεν συμφωνούν να την αλλάξω, παρά να αυξήσω ελάχιστα την ποσότητα που του δίνω και να δω αντιδράσεις. Αν δω ότι παίρνει βάρος να την ξαναμειώσω.
Έτσι και έκανα, την αύξησα κατά μία γραμμή ανά γεύμα (χρησιμοποιώ δοσομετριτή RC) και από τότε ο μικρός είναι υπέρχορτάτος και υπέρευχαριστημένος. Επίσης δεν έχει πάρει καθόλου βάρος και έχουν περάσει 2 μήνες απ' όταν την αύξησα.
Προσωπικά μετά από αυτή την εξέλιξη δεν σκοπεύω να του αλλάξω τροφή, γιατί και του αρέσει πάρα πολύ και δεν θέλω να τον βάζω σε αλλαγές και τα σχετικά.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 10:06, 05-04-13:

Η αλήθεια είναι πως το γαστρεντερικό της γάτας είναι ιδιαίτερα περίπλοκο, κατά τα λεγόμενα της κτηνιάτρου μας. Εγώ είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα (δεν χόρταιναν με RC kitten sterilized) και δοκίμασα να τους δώσω acana. Η οποία όμως δεν τους ξετρέλαινε και τους έκανε και διάρροια τελικά. Τώρα προσπαθώ να τα στρώσω με κλινική δίαιτα και να τους δώσω σταδιακά πάλι RC kitten sterilized και η Μίσι ακόμη ταλαιπωρείται από "ημιδιάρροιες".... Γενικά η κτηνίατρός μας είναι της άποψης πως όταν τους δίνεις μιας καλής ποιότητας τροφή και δεν έχουν προβλήματα (δεν μιλάμε τώρα για friskies, αλλά η RC είναι μιας κάποιας ποιότητας-κάνει και 10€ το κιλό, δεν μπορεί!) να μην την αλλάζεις. Η δικιά της γάτα εμφάνισε δυσανεξία στην τροφή που της έδινε (hill's για υπέρβαρα) μετά από έναν χρόνο. Με 2 μήνες μου λέει, δεν μπορείς να καταλάβεις. Οπότε από τη μία θέλεις και να πειραματιστείς για να βρεις κάτι καλύτερο, από την άλλη στις γάτες δεν αρέσουν και τόσο οι αλλαγές και μπορεί να μην τις πάρουν καλά.... Οπότε να είσαι προετοιμασμένη πως μπορεί να μην δεχτεί μια καινούρια τροφή. Αυτά...

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

H Backdrop έγραψε στις 10:31, 05-04-13:

Αυτό και εγώ σκέφτομαι ... Οι γάτες δεν είναι και πολύ υπέρ των αλλαγών και από την άλλη από την πρώτη μέρα που την έχουμε στο σπίτι, της δίνουμε RC.
Της την έχω αυξήσει την ποσότητα και έχει παχύνει!

Χμμμ.... Ισως να κάνω το άλλο, να της δίνω το πρωί φακελάκι και το βράδυ ξηρά τροφή. Εχω παρατηρησει με τα φακελακια RC πως χορταίνει.

Σαν διατροφική συνήθεια θα της κάνει καλό έ?? Εννοώ θα παίρνει όλες τις βιταμίνες και τα απαραίτητα στοιχεία αμα το κάνω έτσι ή όχι?

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 10:37, 05-04-13:

Τι λένε τα φακελάκια πάνω; Εϊναι πλήρης τροφή; Δεν θυμάμαι... Κοίταξε μόνο μην καλομάθει και δεν τρώει την ξηρά μετά! Αν κι εγώ δεν αντιμετωπίζω μέχρι στιγμής τέτοιο πρόβλημα.

Παράθεση

Jen A

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jen A
H Jen A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Jen A έγραψε στις 14:25, 05-04-13:

Εμένα μέχρι στιγμής τρώει Applaws, αλλά όταν τον στειρώσω δεν ξέρω αν κάνει να συνεχίσω να τη δίνω. Πάντως είμαστε (όλοι) πολύ ευχαριστημένοι με την Applaws και δεν θα ήθελα να την αλλάξω. Ξέρετε μήπως αν μπορώ να του δίνω 2 ειδών ξηράς τροφής;

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

H Backdrop έγραψε στις 15:26, 05-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Τι λένε τα φακελάκια πάνω; Εϊναι πλήρης τροφή; Δεν θυμάμαι... Κοίταξε μόνο μην καλομάθει και δεν τρώει την ξηρά μετά! Αν κι εγώ δεν αντιμετωπίζω μέχρι στιγμής τέτοιο πρόβλημα.

Δεν ξέρω...
Δεν έβγαλα άκρη με το σακουλάκι, στο ιντερνετ που κοίταξα πάντως λέει πλήρης τροφή!

Οπότε τι να κάνω? Να της δίνω το μεσημέρι υγρή τροφή και το απόγευμα ξηρά?

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:29, 05-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Jen A
Εμένα μέχρι στιγμής τρώει Applaws, αλλά όταν τον στειρώσω δεν ξέρω αν κάνει να συνεχίσω να τη δίνω. Πάντως είμαστε (όλοι) πολύ ευχαριστημένοι με την Applaws και δεν θα ήθελα να την αλλάξω. Ξέρετε μήπως αν μπορώ να του δίνω 2 ειδών ξηράς τροφής;
Φυσικά και μπορείς να συνεχίσεις να τη δίνεις και μετά τη στείρωση. Είναι πολύ σημαντικό για ένα στειρωμένο αρσενικό γατάκι να τρέφεται με υγρή τροφή γιατί του παρέχει την μεγαλύτερη άμυνα ενάντια στις ασθένειες του ουροποιητικού: το νερό
Γι' αυτό και δεν θα δεις υγρή τροφή να έχει διαφορετική σειρά για στειρωμένα.
Γιατί να δίνεις 2 ειδών ξηράς τροφής όμως; Καταρχήν σε ποιες αναφέρεσαι;

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 15:29, 05-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Backdrop

Δεν ξέρω...
Δεν έβγαλα άκρη με το σακουλάκι, στο ιντερνετ που κοίταξα πάντως λέει πλήρης τροφή!

Οπότε τι να κάνω? Να της δίνω το μεσημέρι υγρή τροφή και το απόγευμα ξηρά?
Απ' ό,τι θυμάμαι οι συσκευασίες της ξηράς έχουν 2 δοσολογίες: Μία αποκλειστικά για ξηρά τροφή και μία σε συνδυασμό ξηράς+υγρής. Ακολούθησε αυτές τις οδηγίες. Αν και πάλι δεν είσαι πολύ σίγουρη, τότε ρώτα τον κτηνίατρο!

Παράθεση

Jen A

Νεοφερμένος

H Jen A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Jen A έγραψε στις 15:57, 05-04-13:

Εννοώ ξηρά τροφή της Applaws και RC για στειρωμένους γάτους. Όσον αφορά υγρή τροφή του δίνω και τώρα και θα συνεχίσω να δίνω. (Απαντάω στην Selina Kyle)

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:04, 05-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Jen A
Εννοώ ξηρά τροφή της Applaws και RC για στειρωμένους γάτους. Όσον αφορά υγρή τροφή του δίνω και τώρα και θα συνεχίσω να δίνω. (Απαντάω στην Selina Kyle)
Ναι αγαπούλα μου, φυσικά και μπορείς
Αυτό κάνουν οι περισσότεροι. Δίνουν συνδυασμό ξηράς και υγρής (οσο αντέχει η τσέπη του καθενός γιατί η τιμή της υγρής τροφής είναι και λίγο τσουχτερή. Άλλοι πάλι δίνουν και μαγειρευτό κάποιες φορές.

Παράθεση

Jen A

Νεοφερμένος

H Jen A έγραψε στις 16:09, 05-04-13:

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μάλλον δεν είχα διατυπώσει εγω σωστά την ερώτηση. Εννούσα αν εκτος από υγρή τροφή που του δίνω έτσι και αλλιώς κάθε πρωϊ, μπορώ να του δίνω και 2 ειδών ξηράς τροφής όταν τον στειρώσω: ξηρά της Applaws (που τρώει τώρα) και την RC για στειρωμένους γάτους. Να πώ την αλήθεια θα προτιμούσα να του δίνω από ξηρά τροφή μόνο της Applaws, αλλά από ότι διάβασα θα πρέπει αναγκαστικά να του αλλάξω την τροφή σε ειδική για στειρωμένους γάτους, αφού στειρωθεί.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:26, 05-04-13:

Αν κατάλαβα καλά και η Applaws δεν έχει σειρά για στειρωμένα (ξηρά τροφή) τότε θα πρέπει να δίνεις μια για στειρωμένα.
Αν λοιπόν ισχύει κάτι τέτοιο τότε είναι καλύτερα να δίνεις RC για στειρωμένα σε ξηρά τροφή και Applaws υγρή.
Αλλά ψάξε το λίγο με την Applaws, ίσως η σειρά τους της ξηράς κάνει και για στειρωμένα, όπως συμβαίνει με την Acana πχ

Παράθεση

Jen A

Νεοφερμένος

H Jen A έγραψε στις 16:31, 05-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Selina Kyle
Αν κατάλαβα καλά και η Applaws δεν έχει σειρά για στειρωμένα (ξηρά τροφή) τότε θα πρέπει να δίνεις μια για στειρωμένα.
Αν λοιπόν ισχύει κάτι τέτοιο τότε είναι καλύτερα να δίνεις RC για στειρωμένα σε ξηρά τροφή και Applaws υγρή.
Αλλά ψάξε το λίγο με την Applaws, ίσως η σειρά τους της ξηράς κάνει και για στειρωμένα, όπως συμβαίνει με την Acana πχ
Το έχω ψάξει και δυστυχώς δεν βγάζει τέτοια σειρά Νόμιζα ότι ούτε η Acana βγάζει, θα το ψάξω.... Σ'ευχαριστώ

Παράθεση

spica

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spica
Ο spica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O spica έγραψε στις 18:29, 05-04-13:

Η Acana δεν βγάζει ειδική τροφή για στειρωμένες,αλλά μπορείς να την δίνεις χωρίς φόβο και σε στειρωμένες,γιατί έχει ψηλή περιεκτικότητα σε πρωτείνες (65%) κι επομένως οι γάτες δεν κινδυνεύουν να παχύνουν.Ακόμη καλύτερη λύση είναι η Orijen (80% πρωτείνες).

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους