Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,620 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 355 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστή αμμολεκάνη

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 15:26, 23-03-06:

Eδώ και μερικές μέρες, έχω παρατηρήσει ότι η γατούλα μου παίζει με την άμμο της. Kαι όταν λέω "παίζει", δεν εννοώ ότι το κάνει με έναν ήρεμο και "παιχνιδιάρικο" τρόπο, αλλά μπαίνει μέσα στο πλαστικό καλάθι που της έχω για τουαλέτα και χτυπιέται σαν παλαβή!!! Πετάγεται σχεδόν η μισή άμμος έξω!
Kαι αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι το κάνει σχεδόν πάντα, μόλις της βάλω καινούρια καθαρή άμμο ή όταν συμπληρώσω πάνω απ'την παλιά. Σα να μη της αρέσει η μυρωδιά. Δεν μπορώ να καταλάβω, αυτό που βλέπω όμως (και ακούω) δεν είναι ακριβώς "παιχνίδι", αλλά το κάνει με μανία και νεύρα.
Yπάρχει περίπτωση να την ενοχλεί η άμμος ή μήπως όντως το κάνει για παιχνίδι; Mήπως δεν της αρέσει η συγκεκριμένη μάρκα; Aγοράζω μία απλή απ'το supermarket, αλλά αυτή έπαιρνα απ'τη 1η μέρα, γιατί να αντιδρά τώρα;
Έχω αρχίσει και κουράζομαι από αυτή τη διαδικασία, σχεδόν κάθε μέρα να παίρνω σκούπα και φαράσι και να μαζεύω κόκκους άμμου από μια ακτίνα 5 μέτρων γύρω-γύρω.
Έχω ακούσει για σκεπαστές τουαλέτες. Mπορεί να μου πει κάποιος αναλυτικά τί είναι; Kαι που μπορώ να βρω; Kόστος;
Ίσως μία τέτοια τουαλέτα να λύσει το πρόβλημα το δικό μου, αλλά θέλω τη γνώμη σας για να λύσω και το πρόβλημα της γατούλας μου, αν υπάρχει....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:19, 23-03-06:

Κι εγώ σκεπαστή τουαλέτα θα σου πρότεινα. Όχι οτι έτσι δεν βγαίνει τίποτα (στο λέω γιατί είναι και ο δικός μου νευρικός) αλλά ελάχιστα βγαίνουν.
Κοστίζουν γύρω στα 20-30 ευρώ.
Πάρε και μερικές εικόνες που βρήκα με μια γρήγορη αναζήτηση, αν και δεν μπορώ να διακρίνω αν έχουν πορτούλα. Πάντως εσύ να πάρεις με πορτούλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

suzanitta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη suzanitta
H suzanitta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H suzanitta έγραψε στις 07:50, 24-03-06:

Αυτές με την πορτούλα είναι όντως πολύ βολικές. Και γεώτρηση να προσπαθήσει να κάνει, θα μαζέψεις μόνο κάτι λίγα χαλικάκια γύρω από το κουτί :up:

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 07:55, 24-03-06:

Χάχαχαχαχαααα γεώτρηση λέει!!
Sorry για το άσχετο αλλά μου φάνηκε πολύ αστείο όπως το είπες!

Παράθεση

Amelie

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Amelie
H Amelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Amelie έγραψε στις 11:36, 24-03-06:

Εμείς είχαμε ανοιχτή στην αρχή αλλά είχα το ίδιο πρόβλημα με την άμμο....Γέμιζε όλη την τουαλέττα με άμμο......Μιλάμε για ποσότητα...
Και έτσι πήραμε κλειστή τουαλέτα...Με πορτάκι..Και η βελτίωση είναι μεγάλη. Με τα ποδαράκια του βεβαια βγάζει λιγο οταν βγαίνει...Αλλά καμμία σχέση με παλιότερα...

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 11:41, 24-03-06:

Kορίτσια, ευχαριστώ πολύ!
Όταν είχα πάει να αγοράσω την τουαλέτα που έχω τώρα, η πωλήτρια μου είχε προτείνει να πάρω και ένα "καπέλο", ήταν σαν καπάκι που σκέπαζε μόνο τα τοιχώματα γύρω-γύρω και άφηνε ένα μεγάλο άνοιγμα στη μέση για να μπαίνει η γάτα. Mου είχε πει τότε ότι αυτό είναι για να μην πετάγονται έξω οι κόκκοι της άμμου, όταν θα σκάβει η γάτα.
Ήταν το 1ο πράγμα που σκέφτηκα όταν άρχισε η Σούμη να κάνει "γεωτρήσεις". Aλλά, στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν νομίζω ότι αυτό το καπέλο θα κάνει τίποτα. Mάλλον, μόνο μια σκεπαστή τουαλέτα θα κάνει τη διαφορά. Πολύ σκοτεινό όμως δεν είναι αυτό το πράγμα;
Tο πορτάκι κλείνει μόλις μπει μέσα η γάτα; Kαι πόσο εύκολα καθαρίζεται αυτή η τουαλέτα;
Ξέρετε κανένα site που μπορώ να μπω να ρίξω κι εγώ καμιά ματιά;

Παράθεση

suzanitta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη suzanitta
H suzanitta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H suzanitta έγραψε στις 13:21, 24-03-06:

(Η εικόνα βρίσκεται στο τέλος του κειμένου)
Το κουτί αυτο αποτελείται από τη λεκάνη που είναι το κάτω μέρος (μπλε) και το κάλυμμα που κουμπώνει επάνω της (άσπρο). Για να καθαρίσεις τη λεκάνη απλά ξεκουμπώνεις το κάλυμμα!
Το πορτάκι ανοίγει μόλις η γάτα το σπρώξει με το κεφάλι της και κλείνει μόλις μπει μέσα. Ίσως στην αρχή χρειαστεί να της δείξεις εσύ πώς ανοίγει, αν και το πιο πιθανό είναι να το καταλάβει αμέσως.
Πήγαινε σε ένα petshop καλύτερα να το δεις και από κοντά.

Συνημένες Εικόνες

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini έγραψε στις 14:09, 24-03-06:

Φαίνεται πολύ καλό! Suzanitta, ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες!
Nομίζω ότι αυτό θα βελτιώσει πολύ την κατάσταση.
Eλπίζω μόνο να μη μου θυμώσει η μικρή και μου κρατάει μούτρα.... χιχιχιχιχι
Θα πάω σίγουρα να το δω από κοντά σε ένα petshop.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 17:46, 24-03-06:

εμενα μολισ δουν την αμμο κανουν σαν παλαβα σκαβουν λεσ κ δεν εχουν αλλη δουλεια να κανουν κ γεμιζουν ολο το χωλ

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini έγραψε στις 10:47, 10-04-06:

Λοιπόν να σας ενημερώσω ότι αγόρασα επιτέλους μια σκεπαστή τουαλέτα! Kαι είμαι κατευχαριστημένη! Tην συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους δεν την έχουν αγοράσει ακόμα.
Tελικά είχατε απόλυτο δίκιο όλοι σας που μου το προτείνατε!
Όχι ότι σταμάτησε να υπάρχει άμμος στο πάτωμα, αλλά έχει περιοριστεί πια σε μερικούς κόκκους τους οποίους εξαπλώνει γιατί μπαίνει μέσα στο καινούριο της κουτί και χτυπιέται ΣAN TPEΛH! Eπίσης έχει περιοριστεί πάρα πολύ η άσχημη μυρωδιά, έχει σχεδόν εξαφανιστεί.
Kαι δεν χρειάζεται να καθαρίζω την άμμο μόλις την χρησιμοποιήσει. Mια φορά την ημέρα είναι υπεραρκετή!
Tο τρομερό είναι ότι της έδειξα μόνο μια φορά το πώς ανοίγει το πορτάκι και αμέσως άρχισε να την χρησιμοποιεί μόνη της, σα να το είχε ξανακάνει. Δε δυσκολεύτηκε καθόλου να το μάθει και μπαίνει μέσα κατευθείαν με το κεφαλάκι της! Έχει πολύ πλάκα!
Tο κόστος ήταν 30 ευρώ (παρά κάτι λεπτά) και τώρα που βλέπω το αποτέλεσμα, θα έδινα και περισσότερα!
Thank you all, very-very much!!!!:up:

Παράθεση

Amelie

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Amelie
H Amelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Amelie έγραψε στις 11:30, 11-04-06:

Μπράβο σας..
και εγώ την έχω βολευτεί πολύ την κλειστή...

Παράθεση

MHTSI

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MHTSI
H MHTSI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H MHTSI έγραψε στις 12:10, 07-06-07:

Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να δω για κλειστη τουαλετα μιας και η μικρη μου εχει κανει το μπανιο πλαζ Βρηκα εδω στην Πατρα αλλα εχω ακουσει οτι υπαρχει κλειστη τουαλετα με σιτα για ευκολο καθαρισμα οποτε κατι τετοιο ψαχνω ξερεις κανεις κανενα petshop που να την εχει ? Αν ηταν κεντρικα θα με βολευε περισσοτερο, ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ψωρόγατο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ψωρόγατο
H ψωρόγατο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ!!!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 312 μηνύματα.

H ψωρόγατο έγραψε στις 07:33, 10-06-07:

Θα την βρεις στην Μπουρδάκου Ελένη,που είναι και κτηνίατρος, στην Τρίων Ναυάρχων και Κανακάρη 212 (για Πάτρα μιλάμε). Δεν ξέρω τιμή, αλλά πέρα απο αυτό πιστεύω οτι δεν είναι βολική γιατί αν η άμμος που χρησιμοποιείς είναι λίγο πιο χοντρή απο σκέτο μπετονίτη δεν περνάει απο τη σίτα, για εμένα πάρε τη σκεπαστή την απλή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

MHTSI

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MHTSI
H MHTSI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H MHTSI έγραψε στις 11:01, 12-06-07:

Ευχαριστω την πηρα τηλεφωνο αλλα δεν ειχε τωρα σε καμμια 10ρια μερες λεει οσο για το θεμα της αμμου ειναι πολυ ψιλη και παιρναει αυτη που παιρνω

Παράθεση

Ψιψίνος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ψιψίνος
Ο Ψιψίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O Ψιψίνος έγραψε στις 20:12, 13-06-07:

AMA einai laki πες το μας να το ψαξουμε και εμεις το θεμα!!!!!!!!!!

Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη marestros
H marestros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

H marestros έγραψε στις 16:19, 26-09-07:

θελω να παρω κλειστη τουαλετα. εχω βρει δυο! η μια εχει φιλτρο και στοιχιζει 32 ευρω και η αλλη (μ'αρεσει πιο πολυ σαν σχεδιο) εχει 24 ευρω αλλα χωρις το φιλτρο. η απορια μου ειναι το φιλτρο δεν παει πακετο? ποσο στοιχιζει μονο του? και στην αρχη αν δεν κανω λαθος πρεπει να βγαλω το πορτακι ωστε να συνιθησει η μικρη;

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 16:45, 26-09-07:

Κι εμείς με φίλτρο γύρω στα 30 την είχαμε πάρει. Το φίλτρο λογικά πουλιέται και μόνο του, αλλά δεν ξέρω τιμή. Υποτίθεται πάντως ότι πρέπει να το αλλάζεις τακτικα (εγώ η άχρηστη δεν έχω αξιωθεί ακόμα).
Το πορτάκι δεν είναι απαραίτητο να το βγάλεις. Εμένα το μάθαν με την πρώτη. Εξαρτάται από τη γάτα, μερικές μάλιστα δεν το συνηθίζουν ποτέ ή δεν τους αρεσει!

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 17:11, 26-09-07:

Στη Χιο η τουαλετα ειχε φιλτρο, αλλα το εβγαλα, γιατι μου μυριζε εντονα η μυρωδια των "αναγκων" τους.

Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anima
H Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 οικόσιτες και 8-9 για φιλοξενία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,021 μηνύματα.

H Anima έγραψε στις 22:10, 26-09-07:

Εγώ τους έχω κλειστή χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα για μυρωδιές αφού την καθαρίζω κάθε μέρα και αερίζω το δωμάτιο. Ο γιατρός μου είπε σήμερα ότι η καλύτερη γατοτουαλέτα είναι η ανοικτή. Μάλιστα μου είπε να έχω δύο ανοικτές τουαλέτες για κάθε γάτα αν μπορώ. (Δεν μπορώ!δεν αντέχω!). Διότι λέει τα αιλουροειδή ήταν κάποτε στην έρημο ....

Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη marestros
H marestros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

H marestros έγραψε στις 23:07, 26-09-07:

το θεμα ειναι πως οι μυρωδιες δεν αντεχονται και γεμιζει ΟΛΟ το σπιτι αμμο τελικα!!!

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 00:52, 27-09-07:

Για τη μυρωδια παιζει και η αμμος ρολο. Κι εγω δοκιμασα αρκετες μεχρι να καταληξω, αλλα πλεον με 3 γατακια δεν μυριζει σχεδον ποτε (μονο αν εχω πολυ λιγο χωμα στο κουτι)

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Blanch
H Blanch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (καμμία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Blanch έγραψε στις 13:30, 29-12-07:

Με δυό γατούληδες δε γινόταν να μείνω στη μία ανοικτή τουαλέτα. Έτσι λοιπόν, αγόρασα μια τεράστια κλειστή. Έλα όμως που τα γατάκια μου είναι χαζά. Ειδικά ο μεγάλος, ο Μίσα. Κάθεται απέξω, κοιτάζει το κλειστό πορτάκι και νιαουρίζει που δεν έχει πρόσβαση. Του δείχνω ότι το ρημάδι το πορτάκι σπρώχνεται, τον βάζω μέσα κι αυτός κάθεται και με κοιτάει. Για να βγει, προσπαθεί να το ανοίξει με τα ποδαράκια τραβώντας το προς τα μέσα, σφηνώνουν τα ποδαράκια και κλαίει γιατί φυσικά πονάει. Δε δείχνει να θέλει να το μάθει και δεν του αρέσει καθόλου αυτή η αλλαγή.

Το έβγαλα λοιπόν το πορτάκι, αλλά έτσι πάλι μαζεύω άμμο απ' έξω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ψιψίνος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ψιψίνος
Ο Ψιψίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O Ψιψίνος έγραψε στις 14:22, 29-12-07:

Ε τότε πρέπει να δήξεις επιμονή με το γατί και να του δείχνεις τι να κάνει ξανά και ξανά. Βέβαια το να τραυματίζετε από το πορτάκι δεν είναι καθόλου καλό. Εγώ παντός πιστεύω ότι πρέπει να του το μάθεις του γατιού γιατί όλο το σπίτι σου θα γίνετε άστα να πάνε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 22:44, 05-01-08:

Ή μπορείς να βάλεις ένα πανάκι έξω απ το πορτάκι ώστε να πέφτουν εκεί τα χώματα και με ένα τίναγμα είναι όλα οκ

Παράθεση

thundercat (Μαρία Μαλιδάκη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thundercat
H Μαρία Μαλιδάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H thundercat έγραψε στις 12:32, 11-01-08:

Δε θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά δεν είναι πολλές οι γάτες που προτιμούν κειστή τουαλέτα. Η εφεύρεση αυτή είναι για να βολεύονται καλύτερα οι ανθρωποι. Μια ανοιχτή τουαλέτα μπορεί να πετά άμμο και να προκαλεί ένα δεκάλεπτο παραπάνω εργασίας για μας, αλλά επιτρέπει 1) στη γάτα να κινηθεί όπως θέλει μέχρι να βρει "θέση", 2) της επιτρέπει να συνειδητοποιεί εύκολα που είναι η τουαλέτα λόγω μυρωδιάς και 3) η τουαλέτα αερίζεται πιο εύκολα άρα η γάτα δε θα λιποθυμήσει από τη "βρώμα".

Ξέρω ότι είναι λίγο ζόρι παραπάνω (έχω κι εγώ δύο πολύ δραστήριες γάτες που καθαρίζουν πολύ την άμμο, πετωντας τη μισή έξω, και είμαι μανιακή καθαρίστρια!) αλλά είναι ένας μικρός συμβιβασμός για το καλύτερο των κατοικιδίων σου. Το χαλάκι είναι επίσης πολύ καλή ιδέα.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:45, 11-01-08:

Εμένα δεν έχει μάθει ακόμα το πορτάκι... ¨Ετσι το έβγαλα τελείως.... Και εμένα πόναγε και πιανόταν το χεράκι του...

¨Εκανα ένα κόλπο..
επειδή και εμένα είναι "εργατικός" έχω κολλήσει στην τρύπα που αφήνει η πόρτα ενα χαρτόνι... που κάνει το άνοιγμα πιο ψηλό....δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις...
έτσι και είναι πιό ψηλή η Τουαλέτα και μπορεί και μπαινοβγαίνει πιο άνετα, χωρίς να γίνετε χαμός
και έχει και αέρα και αερίζετε....

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 12:47, 11-01-08:

Εγώ το έχω βγάλει το πορτάκι. Εμείς βλέπετε έχουμε άλλα βίτσια, ντρεπόμαστε να μας κοιτάνε όταν κάνουμε την ανάγκη μας, οπότε προτημούμε την κλειστή τουαλέτα

Παράθεση

Νατάσα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νατάσα
H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 δικές μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 437 μηνύματα.

H Νατάσα έγραψε στις 12:56, 11-01-08:

Η Νεφέλη έιχε μάθει σε ανοιχτή τουαλέτα από εκεί που την πήραμε και της βάλαμε κι εμείς ανοιχτή. Έλα όμως που την τουαλέτα της την έχουμε στο 2ο μπάνιο και φιλοξενούσαμε τον κουμπάρο μας για κανένα μήνα...Δεν γινόταν ο άνθρωπος να κάνει μπάνιο κλπ σε ενα δωμάτιο με χώμα εδώ κι εκεί και "ενδιαφέρουσες" μυρωδιές! Έτσι η Νεφέλη απέκτησε κλειστή μεγάλη τουαλέτα. Της την έβαλα, την πέρασα μια φορά από το πορτάκι της έδειξα ότι εκεί θα κάνει τα διάφορά της και αυτό ήτανε! Το Νεφελάκι μια χαρά τα καταφέρνει... απλά βγάζει λίγα πετραδάκια την ώρα που βγαίνει από την τουαλέτα της... Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα!

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 12:58, 11-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Mia_m
Εμείς βλέπετε έχουμε άλλα βίτσια, ντρεπόμαστε να μας κοιτάνε όταν κάνουμε την ανάγκη μας

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

H Blanch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (καμμία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Blanch έγραψε στις 16:23, 11-01-08:

Tρελλό γλέντι με την τουαλέτα! Όχι μόνο βολεύονται και παίρνουν θέση, αλλά το έχουν και παιχνίδι. Ένας μέσα άλλος έξω, ο ένας από πάνω ο άλλος από κάτω, κρύβονται, αιφνιδιασμοί ο ένας στον άλλο, κυνηγητά, παιχνίδια, χαμός! Ο μικρός μπορεί να κάθεται και μέσα με τις ώρες. Η άμμος σκορπίζεται χειρότερα απ' ότι όταν τους είχα την ανοιχτή!

Για το πορτάκι, ούτε κουβέντα!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 16:28, 11-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Blanch
Tρελλό γλέντι με την τουαλέτα!
Τέλεια! :up:
2 σε 1 -γατοτουαλέτα ΚΑΙ γατική χαρά!!

Παράθεση

Γιάννα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γιάννα
H Γιάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (που να μετραω τωρα έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H Γιάννα έγραψε στις 18:16, 11-01-08:

Καλύτερα είναι να τους έχεις ανοιχτή τουαλέτα και γιατί τα βολεύει περισσσοτερο και γιατί αερίζεται. Είναι εκ των πρεγμάτων περιορισμένα σε κλειστό χώρο οπότε είναι κρίμα να τους στερούμε και αυτή τη χαρά. Μία λύση είναι να τοποθετηθεί η άμμοσ τους στο μπαλκόνι και να σου φωνάζουν να ανοίγεις όποτε θέλουν να πάνε. Σίγουρα θα πρέπει να σκουπίζεις την άμμο που πετάνε έξω τακτικά. Επίσεις μπορείς να αγοράσεις μεγαλύτερο και πολύ πιο βαθύ δοχείο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:06, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Blanch
Με δυό γατούληδες δε γινόταν να μείνω στη μία ανοικτή τουαλέτα. Έτσι λοιπόν, αγόρασα μια τεράστια κλειστή. Έλα όμως που τα γατάκια μου είναι χαζά. Ειδικά ο μεγάλος, ο Μίσα. Κάθεται απέξω, κοιτάζει το κλειστό πορτάκι και νιαουρίζει που δεν έχει πρόσβαση. Του δείχνω ότι το ρημάδι το πορτάκι σπρώχνεται, τον βάζω μέσα κι αυτός κάθεται και με κοιτάει. Για να βγει, προσπαθεί να το ανοίξει με τα ποδαράκια τραβώντας το προς τα μέσα, σφηνώνουν τα ποδαράκια και κλαίει γιατί φυσικά πονάει. Δε δείχνει να θέλει να το μάθει και δεν του αρέσει καθόλου αυτή η αλλαγή.

Το έβγαλα λοιπόν το πορτάκι, αλλά έτσι πάλι μαζεύω άμμο απ' έξω!
Μήπως μαγκώνει το πορτάκι; Έστω και λίγο να μαγκώνει θα αποτελεί πρόβλημα, πρέπει να ανοιγοκλείνει πολύ εύκολα. Αν ισχύει αυτό, μια καλή λύση είναι να το λιμάρεις είτε με γυαλόχαρτο, είτε με μια αρκετά άγρια λίμα.
Πάντως γενικά, αν μια γάτα δεν μάθει απο μικρή την σκεπαστή τουαλέτα, δύσκολα τη μαθαίνει μετά. Ο Vector ήταν εκπαιδευμένος σε σκεπαστή τουαλέτα απο τότε που τον πήρα, οπότε δεν με προβλημάτισε. Η Ζαν είχε μάθει σε ξεσκέπαστη, και όσο κι αν προσπαθήσαμε μετά να τη μάθουμε αλλιώς, δεν τα καταφέραμε...

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 12:49, 13-01-08:

Του πήρα κι εγώ του δικού μου κλειστή τουαλέτα (έχω την άμμο του στην κουζίνα και ήταν θέμα αισθητικής) και στην αρχή είχα βγάλει το πορτάκι για να μάθει. Αστέρι ο γλυκός μου, έμαθε αμέσως. Μετά είχα τη φαεινή ιδέα να βάλω πάλι το πορτάκι... Συνεχώς πιανόταν το ποδαράκι του καθώς προσπαθούσε να βγει (όχι κάτω-κάτω στο πορτάκι αλλά στο πλάι) και πονούσε πολύ. Τώρα έχω βγαλμένο το πορτάκι αλλά δεν με πειράζει ιδιαίτερα, η άμμος που βγαίνει είναι ελάχιστη σε σύγκριση με αυτή που μάζευα έχοντας ανοιχτή.:cool:

Παράθεση

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γωγω
H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H Γωγω έγραψε στις 22:59, 13-01-08:

Αργυρω και μενα ετσι εκανε και αναγκαστηκα να εχω μονιμα το πορτακι βγαλμενο..

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

H Blanch έγραψε στις 00:00, 14-01-08:

To έχω πάρει απόφαση κι έβγαλα οριστικά το πορτάκι, που δε μαγκώνει, μια χαρά κινείται μπρος πίσω και είναι και ελαφρύ. Ευχαριστώ, Michelle!

Πάντως η τουαλέτα είναι πολύ μεγάλη και βαθιά και τα γατόνια μου πολύ τη χαίρονται. Μαζεύω άμμο βέβαια, αλλά έχει πολύ γούστο η γατική χαρά!

Φιλάκια κι από δω gwgw μου!

Παράθεση

Van_Moufas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Van_Moufas
Έχει 1 γάτα (πάνω από 8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

O Van_Moufas έγραψε στις 19:30, 24-01-08:

Βάλε μπροστά από την τουαλέτα ή ένα χαρτόνι ή ένα χαλάκι (προτιμότερο γιατί θα σου κρατάει και την άμμο που κολλάει στα πόδια του) και τίναζέ το. Επίσης πολύ βολική λύση είναι να ντύσεις το κάτω κουτί με σακούλα απορριμμάτων ώστε να την τραβάς μαζί με την χρησιμοποιημένη άμμο και να μην σου βρωμίζει το κουτί, εγώ αυτό κάνω και μου έχει διευκολύνει πολύ τη ζωή.
Επειδή το κουτί το έχω μέσα στο σπίτι την άμμο την αδειάζω κάθε δυό μέρες αλλά την καθαρίζω αμέσως μόλις την χρησιμοποιεί, και έτσι δεν μου έχει μυρίσει ποτέ το σπίτι.

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 12:53, 01-04-08:

Και η κλειστή μας, ολοκαίνουργια, τουαλέτα!!!! Καλά, ενθουσιάστηκε με αυτήν! Μόνο το πορτάκι έβγαλα, γιατί δεν το μπορούσε καθόλου... Και, βασικά, σώθηκα από τους κόκκους της άμμου που έπεφταν γύρω γύρω:up:

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:56, 01-04-08:

Φωτεινή,αυτό δεν είναι σαν γατοφόρος,αν εξαιρέσεις το φίλτρο από πάνω και το φλιπ φλαπ που έτσι κι αλλιώς το έβγαλες;

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini έγραψε στις 12:57, 01-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Φωτεινή,αυτό δεν είναι σαν γατοφόρος,αν εξαιρέσεις το φίλτρο από πάνω και το φλιπ φλαπ που έτσι κι αλλιώς το έβγαλες;
Ναι, είναι! Και με έχει βολέψει πολύ στο θέμα της τουαλέτας

Παράθεση

Αντα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Αντα
H Αντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 6,545 μηνύματα.

H Αντα έγραψε στις 12:57, 01-04-08:

Με εβαλες σε σκέψεις με το γατόδενδρο..φαντάζομαι έδωσες και μια περιουσία. Η κλειστή λεκάνη τελικά ειναι παρα πολυ πρακτική. Βέβαια ο Αλφι βρήκε και παιχνίδι με τη πορτούλα. Τρελαίνεται που οταν τη χτυπαει με τη πατουσα του εκεινη ανοιγοκλείνει!! την εχει συνηθίσει τωρα, αλλά στην αρχη ολο κλιτσι κλιτσι ακουγαμε μες τη νυχτα

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:00, 01-04-08:

Βασικά κι ε΄γω σκέφτομαι να παρω μια ακόμα γατοφόρο και να τη μετατρέψω σε κλειστή τουλέτα,επειδή οι κανονικές κλειστές είναι πολύ ογκώδεις,και αν παιρνεις καλή άμμο και την καθαρίζεις τακτικά,δεν έχεις πρόβλημα με τις μυρωδιές.Το μόνο θέμα είναι τα χαλικάκια που σκορπίζουν παντού...Δεν είναι ρηχός ο πάτος,δεν πέφτουν έξω από την μπροστινή πλευρά;

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini έγραψε στις 13:03, 01-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Το μόνο θέμα είναι τα χαλικάκια που σκορπίζουν παντού...Δεν είναι ρηχός ο πάτος,δεν πέφτουν έξω από την μπροστινή πλευρά;
Θα σου έλεγα να προτιμήσεις μια κανονική κλειστή τουαλέτα και όχι γατοφόρο. Οι τουαλέτες είναι ογκώδεις για να μπορεί η γάτα να στέκεται όρθια, να γυρνάει εύκολα, κλπ. Όσο για την άμμο, φρόντισα να βάλω περισσότερη στο πίσω μέρος της τουαλέτας, αλλά και όση πέφτει από μπροστά πάει στο χαλάκι που έχω βάλει εκεί... Επομένως, όλα είναι υπό έλεγχο

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:06, 01-04-08:

Δεν έχουμε δοκιμάσει κλειστή τουαλέτα,και λόγω συχνών μετακινήσεων θα μου είναι δύσκολο να τη μεταφέρω συνέχεια...Μάλλον θα καταλήξουμε στη λύση της ανοιχτής,είναι πιο μικρή και με ένα καλό καπάκι γλιτώνεις πολύ χαλίκι...Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria.andreou
H maria.andreou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 212 μηνύματα.

H maria.andreou έγραψε στις 11:59, 05-09-09:

Στο γατούλη μου έχω πάρει κλειστή αμμολεκάνη την οποία μέχρι τώρα είχα ανοικτή. Σήμερα είπα να δοκιμάσω την κλειστή. Του κούντησα την πορτούλα και μπήκε μέσα... και μετά μόνο του τα βρήκε και βγήκε. Ωστόσο πρόσεξα ότι μετά δεν έμπενε μέσα, και μώλις του την αφέρεσα μπήκε! Σαν να την φοβόταν λίγο... σαν να και δεν την ήθελε... πώς μπορώ να τον εκπαιδεύσω να χρησιμοποιεί και την κλειστή; Μήπως του θυμίζει τον γατοφόρο που τον φοβάται;;;

Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

H maria.andreou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 212 μηνύματα.

H maria.andreou έγραψε στις 10:40, 06-09-09:

Ουφ καμία απάντηση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

zanin

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 17:35, 06-09-09:

ουφ τι να πω....
εγώ τη πρώτη μόνο μέρα ης είχα αφαιρέσει την πορτούλα, την επόμενη απλά τις τρεις πρώτες φορές ης την άνοιγα για να καταλάβει...

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 17:45, 06-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από maria.andreou
Στο γατούλη μου έχω πάρει κλειστή αμμολεκάνη την οποία μέχρι τώρα είχα ανοικτή. Σήμερα είπα να δοκιμάσω την κλειστή. Του κούντησα την πορτούλα και μπήκε μέσα... και μετά μόνο του τα βρήκε και βγήκε. Ωστόσο πρόσεξα ότι μετά δεν έμπενε μέσα, και μώλις του την αφέρεσα μπήκε! Σαν να την φοβόταν λίγο... σαν να και δεν την ήθελε... πώς μπορώ να τον εκπαιδεύσω να χρησιμοποιεί και την κλειστή; Μήπως του θυμίζει τον γατοφόρο που τον φοβάται;;;

Ευχαριστώ.
Δεν νομίζω να δημιουργεί συνειρμούς με την γατοφόρο γιατί έχει την άμμο της μέσα, που μυρίζει εντελώς διαφορετικά.
Είχα ένα αντίστοιχο πρόβλημε με το πορτάκι της κλειστής αμμολεκάνης τότε που είχα μόνο την Μυρτούλα.
Αλλά σε μας το πρόβλημα ήταν ότι η Μυρτώ με κλειστό πορτάκι δυσκολευόταν να γυρίσει άνετα μέσα στην αμμολεκάνη.
Μόλις έβγαλα το πορτάκι όλα πάλι Ο.Κ.Και δεν επιχείρησα να το ξαναβάλω.
Τώρα που έχω τον Αρη που είναι τεράστιος σε διαστάσεις, ούτε λόγος να το ξαναβάλω.Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος για να μπεί μεγαλύτερη.
Αυτή ήταν η δική μας περίπτωση.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 18:40, 06-09-09:

εμεις σκεφτομασταν για κλειστη αλλα τελικα πηραμε ανοιχτη γιατι σε κλειστη δεν θα χωρουσε με τιποτα. Μηπως δυσκολευεται ο γατος σου να γυρισει ανετα μεσα και γι' αυτο δεν μπαινει οταν εχει το πορτακι; Μηπως θελει να λειπει το πορτακι για να παταει οταν κανει την αναγκη του;

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

H maria.andreou έγραψε στις 18:43, 06-09-09:

Το γλυκούλη μου είναι μόνο 4-5 μηνών. Λίγο μικρό για να μην το χωρεί, θα έλεγα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους