Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,495 εγγεγραμμένα μέλη και 718,123 μηνύματα σε 22,532 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 294 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστή αμμολεκάνη

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 18:48, 06-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από maria.andreou
Το γλυκούλη μου είναι μόνο 4-5 μηνών. Λίγο μικρό για να μην το χωρεί, θα έλεγα
Οπότε είναι θέμα συνήθειας.Μάλλον θέλει σταδιακά να το δοκιμάζεις το πορτάκι.
Φαίνεται κάτι τον φοβίζει,αν και στις γάτες γενικά, αρέσουν οι κλειστοί χώροι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria.andreou
H maria.andreou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 212 μηνύματα.

H maria.andreou έγραψε στις 21:37, 06-09-09:

Τα κατάφερε το κουκλί μου!!!
Του ξανάβαλα τη κλειστή αμμολεκάνη... και για αρκετή ώρα δεν έμπαινε μέσα... Αν και την πλησίαζε και τριβόταν πάνω της...
Σε κάποια φάση τον βλέπω μα μυρίζει γύρω γύρω από την πορτούλα λες και θέλει να μπεί μέσα...
Πήγα και του κούντισα λίγο το πορτάκι... αλλά τον άφησα να προχωρήσει αυτός για να την ανοίξει τελείως... Μετά βγήκε σχεδόν αμέσως μόνος του χωρίς να την χρησιμοποιήσει...
Τον άφησα μόνο του και μετά από λίγο τον έψαχνα και δεν τον έβλεπα πουθενά... τσούπ βγαίνει από το κλειστή λεκάνη του!!!
Είμαι πολύ περίφανη για το χαζό μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:59, 06-09-09:

ναι.........μην αχγωνεσαι...........και με τα δικα μου ετσι εγινε...στην αρχη χωρις πορτακι..μετα τους το εβαλα και τους ανοιγα εγω την πορτα...και μετα...το μαθανε!!!!!!!!!!

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ιωάννα-μπιάνκα
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 21:00, 07-09-09:

ο δικος μου ενδοιασμος ειναι στο αν χωρανε εκει μεσα.γιατι και η μπιανκα και ο προηγουμενος γατουλης μου ηταν κορδωμενοι οταν τα κανανε και δεν ξερω κατα ποσο θα χωραει η δικια μου σε μια κλειστη..

Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mrniceguy
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 371 μηνύματα.

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 07:39, 03-04-10:

Τα φωτα σας.

Η μικρη μου κανει την αναγκη της σε κλειστη τουαλετα στην οποια εχω αφαιρεσει το πορτακι. Σταδιακα εχω προσπαθησει να τη μαθω να χρησιμοποιει το πορτακι της τουαλετας της αλλα με οχι ενθαρυντικα αποτελεσματα. Προσπαθω να την επιβραβευω οταν πχ βγαινει εξω απο τη τουαλετα κατι που κανει με σχετικη ανεση (αν και καποιες φορες ζοριζεται αφου ριχνει κεφαλια, βλεπει πως δεν ανοιγει επαρκώς το πορτακι και υποχωρει ). Το προβλημα ειναι να μαθει να μπαινει μεσα.
Εχθες για πρωτη φορα ειπα να ασχοληθω περισσοτερο. Επειδη το να τη δελεασεις να μπει μεσα στην τουαλετα της ειναι και το δυσκολο, χρησιμοποιω καποια κονσερβα (applaws που λατρευει )και τη βαζω μεσα στην αμμολεκανη της. Δεν ξερω εαν ειναι σωστο η οχι αυτο αλλα το πολεμαει και εχθες για πρωτη φορα μπηκε μονη της κανα δυο τρεις φορες μεσα.
Οταν δοκιμασα να αφησω το πορτακι ομως για τις υπολοιπες ωρες, δεν μπηκε ουτε μια φορα για την αναγκη της και το βραδυ αφου το αφαιρεσα πρεπει να μπηκε για κανα 5λεπτο οπου εκανε τσισακια επι ωρες
Μηπως ειναι πολυ μικρη? (5 μηνων). Εχετε καμια αλλη ιδεα μηπως και μαθει να χρησιμοποιει το πορτακι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 09:12, 03-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από mrniceguy
Τα φωτα σας.

Η μικρη μου κανει την αναγκη της σε κλειστη τουαλετα στην οποια εχω αφαιρεσει το πορτακι. Σταδιακα εχω προσπαθησει να τη μαθω να χρησιμοποιει το πορτακι της τουαλετας της αλλα με οχι ενθαρυντικα αποτελεσματα. Προσπαθω να την επιβραβευω οταν πχ βγαινει εξω απο τη τουαλετα κατι που κανει με σχετικη ανεση (αν και καποιες φορες ζοριζεται αφου ριχνει κεφαλια, βλεπει πως δεν ανοιγει επαρκώς το πορτακι και υποχωρει ). Το προβλημα ειναι να μαθει να μπαινει μεσα.
Εχθες για πρωτη φορα ειπα να ασχοληθω περισσοτερο. Επειδη το να τη δελεασεις να μπει μεσα στην τουαλετα της ειναι και το δυσκολο, χρησιμοποιω καποια κονσερβα (applaws που λατρευει )και τη βαζω μεσα στην αμμολεκανη της. Δεν ξερω εαν ειναι σωστο η οχι αυτο αλλα το πολεμαει και εχθες για πρωτη φορα μπηκε μονη της κανα δυο τρεις φορες μεσα.
Οταν δοκιμασα να αφησω το πορτακι ομως για τις υπολοιπες ωρες, δεν μπηκε ουτε μια φορα για την αναγκη της και το βραδυ αφου το αφαιρεσα πρεπει να μπηκε για κανα 5λεπτο οπου εκανε τσισακια επι ωρες
Μηπως ειναι πολυ μικρη? (5 μηνων). Εχετε καμια αλλη ιδεα μηπως και μαθει να χρησιμοποιει το πορτακι;

Καταρχήν καλώς ήρθες στην γατοπαρέα μας.
Δεν νομίζω ότι είναι μικρή η γατούλα σου να μάθει να χρησιμοποιεί αμμολεκάνη με πορτάκι.
Ίσα-ίσα αν θες να έχεις αυτού του τύπου αμμολεκάνη, νομίζω ότι καλό είναι να την μάθει από τώρα.
Από την προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ,ότι όταν αγόρασα στο παρελθόν τέτοιου τύπου αμμολεκάνη την άφησα πρώτα άδεια(χωρία άμμο) να την εξερευνήσει η Μυρτώ μου.Για κανά δυο μέρες το είχε σαν σπιτάκι-κρυψώνα έπαιζε μπαινοβγαίνοντας μέσα.
Και όταν έβαλα την άμμο και την τοποθέτησα στο σημείο που είχα την παλιά της αμμολεκάνη δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να προσαρμοστεί.
Αν μπορώ να δώσω και μια πρακτική συμβουλή.Έλεγξε το πορτάκι ότι κινείται αβίαστα και δεν σκαλώνει πουθενά, διαφορετικά λίμαρε το λιγάκι να "χορεύει"στην κυριολεξία.Πρέπει να ανοίγει με ένα απλό άγγιγμα.
Για την ιστορία να πω ότι αργότερα αφαίρεσα τελικά το πορτάκι γιατί μεγαλώνοντας η γάτα μου δυσκολευόταν να γυρίζει άνετα μέσα στην αμμολεκάνη.Και να προσθέσω ότι είτε με πορτάκι είτε χωρίς αυτό, την ίδια ακριβώς άμμο έβρισκα σκορπισμένη απ'έξω!

Καλή επιτυχία και Καλό Πάσχα!

Υ.Γ Προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να την δελεάζεις με κονσέρβα να μπαίνει στην άμμο...καλό είναι να μην συγχέει την άμμο με το φαγητό.
Υ.Γ 2 Και να ρωτήσω κάτι ακόμη ....είναι Βιρμανίας η μικρή;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 371 μηνύματα.

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 19:51, 03-04-10:

δεν νομιζω να υπαρχει και αλλος τροπος να τη παρακινησω για να μπει μεσα. Και φυσικα δεν την αφηνω να τρωει μεσα, αντε μια μπουκια για ανταμοιβη και μετα βγαζω το φαγητο της εξω οπου βγαινει με σχετικη ανεση.
Σημερα δοκιμασα να δεσω το πορτακι με καποια κλιση προς τα μεσα ωστε να τη διευκολυνω. Αυτη ομως αποφασισε να σαμποταρει την ολη ιδεα αφου οταν την εβαλα μεσα, δάγκωσε το σχοινάκι που ειχα βαλει για να συγκρατω το πορτακι και φυσικα εκλεισε το πορτακι

Ναι βιρμανακι ειναι

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:46, 03-04-10:

καταρχην καλησπερα σου και καλο πασχα!!!ειχα το ιδιο προβλημα με την θυληκια μου..να σου πω κατι;;;ουτε την δελεασα ουτε τπτ..απλα της εβαλα την πορτα...και την εβγαζα μια φορα την ημερα να ειμαι σιγουρη οτι ακομα και να μην θελει να παει,και να κρατιεται..θα παει οταν θα τη βγαλω...ε...σε μια βδομαδα την συνηθισε...καλη επιτυχια σου ευχομαι..πιστευω οτι θα την συνηθισει σιγα σιγα..

Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 20:54, 03-04-10:

Καλο Πασχα σε ολους
Πουπουλινα, το βραδυ εβγαζες το πορτακι; Μαλλον θα δοκιμαδω τη δικια σου μεθοδο χωρις πολλα πολλα ζορια.

Οτι ιδεες εχετε ευπροσδεκτες

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:32, 03-04-10:

να σου πω την αληθεια..δεν ειχα συγκεκριμενη ωρα....αλλα ναι...καλυτερα νομιζω το βραδυ...παντως,ενω στην αρχη η δικια μου το φοβοτανε παρα πολυ....και ελεγα οτι αποκλειεται να το συνηθισει.....κι ομως το συνηθισε!!!!μπορεις να κανεις και το αντιθετο αν την φοβαται πολυ..να μην εχεις πορτα ..και να την βαζεις για λιγο..και καθε μερα να αυξανεις τον χρονο που θα την βαζεις...ε,,που θα παει το ζωντοβολο..θα την συνηθισει!!!!..
σου ευχομαι ενα πολυ καλο Πασχα!!!

Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 14:58, 05-04-10:

Λιγη ωρα αφου ολοκληρωσα το προηγουμενο ποστ μου και αφου βαρεθηκα να της δειχνω τη πορτακι πηγε μονη της (ναι μονη της!) στην τουαλετα της ενω υπηρχε το πορτακι. Αυτο το επιβεβαιωσα και εχθες οποτε το πορτακι ποια ειναι μονιμα συναμορλογημενο στη τουαλετα της

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 15:11, 05-04-10:

Λιγη ωρα αφου ολοκληρωσα το προηγουμενο ποστ μου και αφου βαρεθηκα να της δειχνω τη πορτακι πηγε μονη της (ναι μονη της!) στην τουαλετα της ενω υπηρχε το πορτακι. Αυτο το επιβεβαιωσα και εχθες οποτε το πορτακι ποια ειναι μονιμα συναμορλογημενο στη τουαλετα της
Να που οι γάτες είναι....γάτες και θα βρουν μόνες τους την λύση!
Σε κάποιες περιπτώσεις είναι μόνο θέμα υπομονής!

Να ρωτήσω κάτι άλλο, της έχετε ανοίξει δικό της θεματάκι της κουκλίτσας;
Είναι πολύ όμορφη...θα θέλαμε να την καμαρώσουμε και εμείς!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:45, 05-04-10:

...οριστε μας!!! εμεις εδω να προσπαθουμε να της βρουμε λυσεις..και αυτη ,κιουρια πηγε οποτε ηθελε!!!....ωραια..μια χαρα λοιπον..

Παράθεση

StrangeEmily+anemos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη StrangeEmily+anemos
H StrangeEmily+anemos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H StrangeEmily+anemos έγραψε στις 23:33, 05-05-10:

Καλησπέρα mrniceguy (και πουπουλίνα)!

Κι εμείς ψάχνουμε για κλειστη αμμολεκάνη. Έχουμε ένα μωρό που τώρα περπατάει και δεν θα μπορούμε για πολύ καιρό ακόμα να την κυνηγάμε στο μπαλκόνι για να μην πηγαίνει στην ανοιχτή λεκάνη του γάτου να παίζει με την άμμο και τα κακά...
Θα ήθελα να ρωτήσω, ή μάλλον να σε βομβαρδίσω με ερωτήσεις: αγόρασες την κλειστή τουαλέτα από Ελλάδα, από πού την πήρες, πόσο έκανε, τί διαστάσεις έχει; (έχουμε μεγάλο γάτο)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια στη γατουλίνα που έμαθε το πορτάκι

Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 22:38, 07-05-10:

καλησπερα!
Επελεξα ισως μια απο τις καλυτερες κλειστες τουαλετες αλλα η τιμη ηταν απιστευτα τσουχτερη (60ευρω)
Πηρα τη ferplast magix την οποια καποιοι ανοητοι ευρωπαιοι την εχουν μισοτιμης ( http://www.zooplus.de/shop/katzen/ka...toiletten/7274 )
διαστασεις: 55,5 x 44,5 x 41 cm
Εμεις ειμαστε πιο εξυπνοι και την αγοραζουμε σε διπλασια τιμη

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 23:01, 07-05-10:

απο που την αγορασες??? φαινεται πολυ καλη!!!

Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 23:08, 07-05-10:

απο το γατοφορουμ σας την εμαθα
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=27757

απο pet city οποτε τη χρυσοπληρωσα και εγω

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 23:10, 07-05-10:

παντως πρεπει ναναι βολικη, με μια κινηση καθαριζεις την αμμο!

Παράθεση

StrangeEmily+anemos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη StrangeEmily+anemos
H StrangeEmily+anemos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H StrangeEmily+anemos έγραψε στις 23:18, 07-05-10:

Παιδιά την ferplast magix την βρήκα πιο φτηνή σε petshop της Καλλιθέας, 48 ευρώ, αν ενδιαφερεστε να σας πω πού. Πήρα όμως μια πιο φτηνή (28 ευρώ) γιατί και τα 48Ε μου ήταν πολλά σε αυτή τη φάση...

Την αγόρασα προχτές και στην αρχή την είχα ξεσκέπαστη για να συνηθίσει, σήμερα όμως που την σκέπασα (χωρίς πορτάκι) δεν πήγε καθόλου, χρειάστηκε να την ξεσκεπάσω πάλι για να κάνει την ανάγκη του . Ελπίζω να τη συνηθίσει σιγά - σιγά.

Παράθεση

tzoutzou

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη tzoutzou
H tzoutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.

H tzoutzou έγραψε στις 23:33, 07-05-10:

Κι εγω πιστευω οτι σιγα σιγα θα τη συνηθισει.Να μην την καθαραιζεις κατευθειαν για να του μυριζουν και λιγο και να μην βαλεις το πορτακι.Η Leia πηγαινε να σπρωξει το πορτακι για να μπει και της ερχοταν στη μουρη και τρομαζε!!!!!Μια,δυο τρεις,κοντευε να σκασει το ζωντανο και μεσα δεν εμπαινε!!Το εβγαλα κι εγω κι ησυχασα!!!!Και καλυτερα τελικα,γιατι τωρα πια δε χωραει μεσα και η μιση ειναι απ εξω οποτε κανει την αναγκη της!!!Βεβαια εγω εχω μια φτηνη και μικρη σε μεγεθος γιατι εκει που την εχω δε χωραει αλλη...Υπομονη βρε παιδια!!!Τοσα και τοσα εμαθε ο Μπορχες,η κλειστη τουαλετα θα τον νικησει??

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:50, 08-05-10:

και εγω στην ερχη δεν ειχα πορτακι με την πουπυ μου..γιατι την φοβοταν..σε μια βδομαδα ομως την ειχε συνηθισει,αφου της την εβαζα λιγο καθε μερα,και μετα την εβγαζα για να ειμαι σιγουρη οτι θα κανει την αναγκη της εκει..και δεν θα μου αφησει κανενα δωρακι...τωρα μαλιστα της αρεσει πολυ να μπαινει στην τουαλετα...και να παιζει με την πορτα!!

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 18:43, 20-11-10:

Αποφάσισα να αγοράσω κλειστή τουαλέτα για την γατούλα μου (οπότε θα πουλήσω και την παλιά σχεδόν ολοκαίνουρια για όποιον ενδιαφέρεται) Βρήκα την εξής τουαλέτα http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID...CF%D1%CD%D4%CF Σας φαίνεται ότι είναι καλή τιμή ? (δεν έχω καθόλου εμπειρία απο κλειστές αμμολεκάνες) Επίσης ανταλλακτικό φίλτρο θα αγοράζω απο πετ σοπ? Υπάρχουν διαφορετικά φίλτρα αναλόγως με το μοντέλο της λεκάνης? Κια κάθε πότε θέλει αλλαγή?

Με την ευκαιρία κοιτούσα και τις άμμους που έχει η σελίδα και είδα ότι έχει μόνο αυτήν http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID...%20EASY%203,8L Την έχει δοκιμάσει κανείς?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 18:51, 20-11-10:

η τιμή της αμμολεκάνης είναι καλή
αν δεν χρεώνουν έξοδα αποστολής φυσικά
γιατί αλλιώς περίπου τα ίδια θα πλήρωνες και σε petshop
για την άμμο αυτή έχω ακούσει οτι είναι καλή στην αρχή
και μετα κιτρινίζει και ψιλομυρίζει αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά,οπότε ας πει κάποιος άλλος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 18:55, 20-11-10:

Έξοδα δεν χρεώνουν για παραγγελίες άνω των 60 ευρω οπότε ίσως πάρω και κανένα άρωμα για να συμπληρωθεί η παραγγελία). Πάντως γενικά οι τιμές τους μου φάνηκαν και εμένα καλούτσικες! Εγώ είχα αγοράσει μια απλή λεκάνη 7μιση ευρώ και το φτυράκι 3 !!!! Ενώ εδώ το αντίστοιχο φτυαράκι το έχει πολύ πιο φτηνό!

Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 19:40, 20-11-10:

Η τουαλέτα που διάλεξες ειναι η bill 1F και στο συγκεκριμένο site δεν γράφει τις διαστάσεις της.
Απο εδω http://www.onlinepetshop.gr/product.php?id=1570&cat=242 (αν τα έχουν γράψει σωστα) φαίνεται να ειναι η No 1F 40x42x50 cm. Υπάρχει και μεγαλύτερη σε μέγεθος, απλα στο επισημαίνω σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, γιατί ωραία φαίνονται στις φώτο, αλλα νομίζω πως ειναι πολύ εκνευριστικο να παραγγέλνεις, να περιμένεις να έρθει και τελικά να μην ειναι αυτο που ήθελες!!!
Σε κλειστή πήρα μια που έχει το φίλτρο πανω (1 μόνο, ενω αυτη που κοιτάς έχει δεξιά κ αριστερα) και όπως ανοιγεις για να αλλαξεις το φίλτρο έχει θήκη για το φτυαράκι που όταν την κλείνεις παει οριζόντια και αποθηκεύεται εκει. (περίπου σαν αυτό το σύστημα http://www.ideas-4-pets.com/ginger-hooded-litter-tray-with-filter-84396-888-p-3686.html). Το φτυαράκι βεβαια που έχει δεν ειναι και κανένα σουπερ λουξ, αλλα τη δουλεια του την κάνει.
Αν σε βγάλει ο δρόμος στο κέντρο δες στο pets στην αγ. θεοδωρας για τουαλέτα, τις μεγάλες αν θυμαμαι καλα τις έχουν γύρω στα ?35,00. Στο μέγεθος αυτής που κοιτας πρεπει να έχουν γύρω στα ?25,00

Την άμμο που ρωτάς δεν την ξέρω, αλλα έχει και την cats pride, δεν την έχω δοκιμάσει όμως ούτε αυτή για να σου πω γνώμη...ακόμα τουλάχιστον!!!! Χτες είχε και μια ακόμα άμμο, απο τις γνωστες, που δεν την βλέπω σήμερα...κοιτούσα και εγω μήπως και ψώνιζα απο εκει άμμο....

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 19:57, 20-11-10:

η cats pride είναι απο τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει και ισαξια με την everclean
είναι ακριβότερες στην αγορά τους αλλά καταλήγουν οικονομικότατες στη χρήση
διοτι η απορροφητικότητά τους είναι μέγιστη
και είναι εντελώς άοσμες

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 19:59, 20-11-10:

Πολύ σωστή παρατήρηση!! Δεν πρόσεξα τις διαστάσεις! Είναι μικρή δηλαδή απ οτι φαινεται..... οπότε μεγάλες γάτες δεν χωράνε άνετα ?

Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 20:11, 20-11-10:

Απο όσο έψαξα με το μάτι ή αν βάλεις τη μια λεκάνη μέσα στην άλλη δεν βλεπεις να έχουν μεγάλη διαφορα...αλλα αυτά για τις δικές μας διαστάσεις, για της γάτας είναι αλλιως υποθετω....Κάνε μια βόλτα στα μαγαζια να τις δεις απο κοντα. Τις μεγάλες που έχει τις εχω δει σε pet shop. Μην τις ψωνίσεις απο εκει, αγόρασε την απο το ιντερνετ όπου την βρήκες που ειναι και πιο φθηνά. Μια παρατηρηση που μου ειχαν πει ήταν πως αυτη έχει πλαϊνά φίλτρα, ίσως να ειναι δύσκολο να βω να τα αλλαξω (δεν το πολυκαταλαβα αυτό, γιατι έχω την εντυπωση πως ειναι σε "φύλλα" που τα κόβεις). Να έχει όμως φιλτρο, κάτι να αεριζεται, μη γινεται θαλαμος αερίων...

και η cats pride απο ότι λέει η Μίκυ ειναι απο τις καλύτερες και πρεπει να ειναι και σε πολύ καλή τιμη (σε συμφερει η μικρή συσκευασια απο το συγκεκριμένο site, δεν εχει εικονα, αλλα μόνο περιγραφη)

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 23:21, 23-11-10:

Με αφορμή ένα άλλο μου post (http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=71335) θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν κλειστή αμμολεκάνη πόση σημασία έχουν οι διαστάσεις. Ας πούμε μια 40x42x50 cm έχει μεγάλη διαφορά στην πράξη για την γάτα με μια που έχει 45x48x57 ? Τις διαστάσεις τις επιλέγεις με βάση το μέγεθος της γάτας?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:39, 23-11-10:

Να σου πω κατι;;; εγω ειχα την μεγαλυτερη κλειστη αμμολεκανη(δεν ξερω διαστασεις..απλα ηταν η μεγαλυτερη που βρηκα στο κτηνιατρειο..) Ομως..επειδη η πουπυ μου,...ειχε μανια με την πορτα..και την βαραγε,εκανε πολυ θορυβο..και φοβομουν μην ακουγεται στο διπλανο διαμερισμα,ετσι την πεταξα και πηρα μια,η οποια το πορτακι δεν ακουμπαγε στο τοιχωμα..οποτε και δεν εκανε θορυβο...ομως ηταν πιο μικρη.Λοιπον..δυο γατες εχω..μικροτερη η τουαλετα απο την προηγουμενη..και ομως μια χαρα πανε στην τουαλετα και τα δυο!! Δεν πιστευω οτι υπαρχουν πανω απο 2 μεγεθη τουαλετας..ποσο μικρη να ειναι;; ειδικα αν εχεις 1 γατο..μια χαρα θα ειναι..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:56, 24-11-10:

εγω θα ελεγα να περιμενεις να μεγαλωσει πριν παρεις κλειστη... μπορει να γινει τεραστια η γατουλα και να μη χωραει (εγω δεν βρισκω κλειστη να τον χωραει)

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 17:08, 24-11-10:

Ευχαριστώ πολύ !! Πολύ κατατοπιστικές οι απαντήσεις σας! Δυστυχώς δεν ξέρω πόσο μεγάλη ακριβώς θα γίνει. Μάλλον θα πάρω κάποια κανονικού ας πούμε μεγεθους τώρα γιατί ψιλοεπείγει και ελπίζω να χωράει και στο μέλλον

Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

H zouzounela έγραψε στις 18:01, 24-11-10:

Κάπου στο forum έχει ένα θέμα για κλειστές αμμολεκάνες αν θυμάμαι καλά...αν το βρεις ρίξε μια ματιά. Συνοπτικά αυτά που συγκράτησα ήταν να μην κάνεις πολύ αποτομα την αλλαγη. Στην αρχή να την έχεις χωρίς το πορτάκι και μετά απο κάποιες μέρες να το βάλεις. Να του δείξεις και το δρόμο (δηλαδή βαλτην μέσα εσυ-χωρίς ζόρισμα όμως για να μην στραβώσει).

Να σου περιγράψω και τη δική μας εμπειρια μιας και πρόσφατα πήραμε κλειστή. Χωρίς πορτάκι μόνο για λίγες ώρες την είχα, άφησα και την παλιά στο μπαλκόνι μη δεν του αρέσει η κλειστή και ζοριστεί. Στην αρχή όποτε καταλάβαινα πως θέλει να πάει του σήκωνα το πορτάκι με το χέρι μου να περάσει. Απο το καθάρισμα κατάλαβα πως πηγαινε και μόνος του. Είχε πλάκα όταν πήγε να μπει μόνος του χωρίς βοήθεια...επειδη με έβλεπε που γυρνούσα το πορτάκι απο πάνω για να του αφήσω το δρόμο ελεύθερο, προσπαθούσε να κάνει και αυτός το ίδιο, οπότε τις επομενες φορές που του το άνοιγα το έσπρωχνα προς τα μέσα απο την κάτω μεριά, όπως θα κάνει δηλαδή και ο ίδιος για να μπει. Αυτά για καμιά βδομαδούλα που ήμασταν Θεσσαλονίκη...τώρα είμαστε χύμα με την ανοιχτή!!!
Ταυτόχρονα με την καινουργια λεκάνη πηρα και την everclean να την δοκιμάσω....το αποτέλεσμα ήταν όταν ανοιγα το καπάκι να την καθαρίσω να την βγάζει έξω με τις χούφτες!!! οποτε αν το θέμα σου ειναι να μη γεμίζει με άμμο καθάριζε την καλύτερα όταν είναι σε άλλο χώρο (φυσικά η γατούλα σου μπορει να μην κάνει τα ίδια με τον δικο μου....)

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 19:07, 24-11-10:

Πολύ χρήσιμα όλα! θα προσπαθήσω να γίνει ομαλά η αλλαγή.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:40, 24-11-10:

υπαρχουν μερικες γατες που δεν θελουν να χρησιμοποιουν κλειστες λεκανες. Οι κλειστες κρατουν μεσα τις οσμες και οταν μπαινουν θεωρουν την λεκανη βρωμικη. Παρε παντως μια μεγαλη για να εισαι σιγουρη οτι θα χωραει. Εγω παντως προτιμω τις ανοιχτες γιατι μου φαινονται και πιο ευκολες στο καθαρισμα. Ασε που αν καθαριζεις μια ανοιχτη λεκανη 2 φορες την ημερα δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα με οσμες.

Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

H zouzounela έγραψε στις 22:06, 24-11-10:

Την κλειστή την πήρα για τον χαμό που κάνει το μικρό μου με την άμμο επειδή Θεσσαλονίκη μοιραζόμαστε το δωμάτιο μου και γινόταν λίγο χαμός...
Τα κακάκια του δε με ενοχλούνε γιατί.....μοσχοβολάνε!!!! (έτσι δε λένε οι μαμάδες για τα μωρά τους???χαχαχαχαχα)
Αν τελικά πάρεις κλειστη να έχει απο κάπου εξαερισμο, σαν αυτή που κοιτούσες αν θυμάμαι καλά που είχε 2 φίλτρα (δεξια+αριστερα), μην πάθει και καμια ασφυξία!!!
by the way...sakura-chan εσύ που είσαι καναδά έχεις πάρει ποτέ αυτόματη?? της είδα προσφατα στο ίντερνετ και μου κίνησαν το ενδιαφέρον....Αυτές που καθαρίζονται μόνες τους εννοώ και τα σπρώχνουν σε μια θήκη στο πλάι και εσύ απλά βγάζεις το σακουλάκι και τα πετας!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:18, 24-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από zouzounela
Την κλειστή την πήρα για τον χαμό που κάνει το μικρό μου με την άμμο επειδή Θεσσαλονίκη μοιραζόμαστε το δωμάτιο μου και γινόταν λίγο χαμός...
Τα κακάκια του δε με ενοχλούνε γιατί.....μοσχοβολάνε!!!! (έτσι δε λένε οι μαμάδες για τα μωρά τους???χαχαχαχαχα)
Αν τελικά πάρεις κλειστη να έχει απο κάπου εξαερισμο, σαν αυτή που κοιτούσες αν θυμάμαι καλά που είχε 2 φίλτρα (δεξια+αριστερα), μην πάθει και καμια ασφυξία!!!
by the way...sakura-chan εσύ που είσαι καναδά έχεις πάρει ποτέ αυτόματη?? της είδα προσφατα στο ίντερνετ και μου κίνησαν το ενδιαφέρον....Αυτές που καθαρίζονται μόνες τους εννοώ και τα σπρώχνουν σε μια θήκη στο πλάι και εσύ απλά βγάζεις το σακουλάκι και τα πετας!!
δεν εχω παρει αυτοματη... εχω δει πολλες εδω και μου ειναι εντελως αδιαφορες. Πεταμενα λεφτα για την ακριβεια. Θελουν ανταλλακτικα τα οποια κοστιζουν αρκετα ($20-30) και δεν συμφερει. Καλυτερα να δινω αυτα τα χρηματα σε αμμο, παρα σε ανταλλακτικα. Επισης δεν με βολευουν επειδη μαζευουν τους σβωλους και τα κακακια σε ειδικο δοχειο. Προτιμω να τα πεταω στην τουαλετα

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 01:24, 25-11-10:

Λοιπόν έκανα μια παραγγελία από το ιντερνετ και θα μου την φέρουν την Δευτέρα! Εκτός από την μυρωδιά, ελπίζω να με βολέψει η κλειστή γιατί η γάτα μου την είδε αρχαιολόγος και κάνει ανασκαφές! Με αποτέλεσμα να πετάγονται κόκκοι άμμου τριγύρω. Εύχομαι να την αποδεχτεί την νέα τουαλέτα της....

Παράθεση

CATfairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη CATfairy
H CATfairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

H CATfairy έγραψε στις 11:07, 25-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από zouzounela
αχαχαχαχααααα κάτι μου θυμίζει αυτό. Εμένα! Που τα παρομοιάζω (τα κακάκια) σαν σοκολατένια μπισκότα, ζεστά-ζεστά φούρνου

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catandie
H Αντυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 22:31, 01-01-12:

Καλή Χρόνια!!!! Εύχομαι σε όλους κ όλες να ναι καλύτερη απο την προηγούμενη!!!!!! πήρα δωράκι μια μεγάλη κλειστή αμμο, μιας κ με 2 ανοιχτές μέσα στο Σπιτι δεν παλευοταν!!! Έσκαβαν κ τα δυο σαν τρέλα κ όλο το Σπιτι χαλιααααααα! Ασε που πήγαινε ο ένας στην αμμο του αλλου, Οπότε κανένα νόημα....! Αλλα ο τουλης μπήκε κ έκανε Πόση ώρα να βγει απο το πορτακι, κ η χουρχουριτσα φοβάται να μπει.... τους έβγαλα προς το παρόν το πορτακι μπάς και...... Φοβάμαι μην αρχίσουν να τα κάνουν απο δω κ απο κει......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 14:33, 02-01-12:

Το πορτάκι μπορείς να το βγάλεις τις 3 - 4 πρώτες μέρες ώστε να συνηθίσουν την αμμολεκάνη πρώτα.
Όταν το βάλεις, μπορείς να τα πάρεις κοντά σου κι αφού τους κάνεις πρώτα μερικά χάδια και τους μιλάς με ήρεμη φωνή, τους δείχνεις με τα μπροστινά τους πόδια πως ανοίγει το πορτάκι για να μπουν μέσα.
Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα στην δική μου και δεν είχαμε θέμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

H Αντυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 10:02, 03-01-12:

Καλημερα! Ηθελα να ρωτησω..... καπου διαβασα(αλλα αντε να το βρω τωρα.....) για ενα χαλακι που βαζετε μπροστα απο την αμμο για να μην μεταφερονται παντου τα χαλικακια στο σπιτι???? Ξερει καποιος να μου πει?

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 10:12, 03-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από catandie
Καλημερα! Ηθελα να ρωτησω..... καπου διαβασα(αλλα αντε να το βρω τωρα.....) για ενα χαλακι που βαζετε μπροστα απο την αμμο για να μην μεταφερονται παντου τα χαλικακια στο σπιτι???? Ξερει καποιος να μου πει?
Το πουλάνε σχεδόν όλα τα Pet shops! Ειναι φτιαγμένο απο καουτσούκ και έχει ραβδωσεις!

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 10:17, 03-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Catnip
Το πουλάνε σχεδόν όλα τα Pet shops! Ειναι φτιαγμένο απο καουτσούκ και έχει ραβδωσεις!
Ευχαριστωωωωωωωωω!!!!! Οποτε το βαζεις μπροστα απο την αμμο τους και κολλαει εκει? Εχεις ιδεα απο τιμη?

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 10:19, 03-01-12:

Ευχαριστωωωωωωωωω!!!!! Οποτε το βαζεις μπροστα απο την αμμο τους και κολλαει εκει? Εχεις ιδεα απο τιμη?
Παρακαλώ! Κρατάει μια αρκετά μεγάλη ποσότητα..βεβαια οκ μπορεί να βρείς και πάλι κάποια εκτός!
Τώρα απο τιμή θα σε γελάσω..ανάλογα το μαγαζί νομίζω γύρω στα 8-12 ευρώ!

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 10:21, 03-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Catnip
Παρακαλώ! Κρατάει μια αρκετά μεγάλη ποσότητα..βεβαια οκ μπορεί να βρείς και πάλι κάποια εκτός!
Τώρα απο τιμή θα σε γελάσω..ανάλογα το μαγαζί νομίζω γύρω στα 8-12 ευρώ!
ΟΚ!!!!! Δεν με πειραζει να φευγει και λιγο, αλλα επειδη σκαβουν πολυ και τα 2 γινεται χαμος γυρω απο την αμμο...... και μεσα στο σπιτι βεβαια τα παταμε εμεις, τα πατανε κι αυτα......
Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 19:46, 05-02-12:

Βρε παιδια Έχω απογοητευτει.... Χαλάκι δεν βρήκα, αυτο το ειδικό, αλλα Έχω θέμα με την κλειστή αμμολεκανη, ο Τουλης παει μια χαρα, απο χθες που Έχω βάλει το πορτακι, το είχα βγαλει Εδω και 15-20 μέρες, και το ξαναεβαλα χθες.... Νόμιζα ότι απο χθες Είχαν παει κ τα δυο... Σήμερα το μεσημέρι που άνοιξα την αμμολεκανη να την καθαρισω Ήρθε πανικόβλητη η χουρχουριτσα και έκανε τσισα κανά 5λεπτο και μετα κατευθείαν κακά....σα να κρατιοταν οοοολη μέρα, Επειδή Έβαλα το πορτακι.... χωρίς το πορτακι απο την άλλη πραγματικα γεμίζει το Σπιτι αμμο ο τουλης σκάβει κ ξανασκαβει και τα πετάει οοοολα έξω πφφφφφφ τι θα Κάνω; Της Έχω δείξει πως ανοίγει, την Έχω βάλει μέσα κ έχει βγει Μονή της αλλα δεν μπαίνει όταν Θέλει.....

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη simba(Δήμητρα)
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 442 μηνύματα.

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 21:17, 13-11-12:

μετα απο ωρες σκουπισματος της αμμου σε ολο το σπιτι γιατι βλεπεται ο γατουλης μου νομιζει οτι σκαβοντας θα κανει και εξορυξη πετρελαιου ταυτοχορνα ηρθε η στιγμη να αγορασω κλειστη αμμολεκανη.. επειδη ομως τα οικονομικα μου ειναι πολυ περιορισμενα και θελω την αμμολεκανη που θα αγορασω να μην χρειαστει να την αλλαξω οταν ο Simba μεγαλωσει(τωρα ειναι 7 μηνων και 3500 κιλα) θελω οσοι εχουν κλειστη να με βοηθησουν λιγο με τις διαστασεις.. εχω βρει καποιες με διαστασεις 50χ35χ40, 50χ40χ40, 52χ39χ38, 54χ38χ38 (μηκος-πλατος-υψος).. αυτες τις 4... εχουν τιμη απο 17 εως 25 ευρω.. ποια θα ηταν καλυτερα να αγορασω για ενα αρσενικο γατακι? να συμπληρωσω επισης οτι ο γατος μου δεν ειναι ρατσας(το λεω αυτο γιατι υπαρχουν και ορισμενα γατακια ρατσας που ειναι πολυ μεγαλα ) αλλα θελω να ειναι ανετος μεσα...

επισης δεν εχω ιδεα τι ειναι οι λεκανες με φιλτρο.. 2 απο αυτες που ειδα εχουν φιλτρο.. μπορει να μου εξηγησει καποιος πως λειτουργει και αυτο? αν πρεπει να το αγοραζω ή μπορω να μην το χρησιμοποιω και καθολου??

ευχαριστω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 09:28, 14-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από simba(Δήμητρα)
μετα απο ωρες σκουπισματος της αμμου σε ολο το σπιτι γιατι βλεπεται ο γατουλης μου νομιζει οτι σκαβοντας θα κανει και εξορυξη πετρελαιου ταυτοχορνα ηρθε η στιγμη να αγορασω κλειστη αμμολεκανη.. επειδη ομως τα οικονομικα μου ειναι πολυ περιορισμενα και θελω την αμμολεκανη που θα αγορασω να μην χρειαστει να την αλλαξω οταν ο Simba μεγαλωσει(τωρα ειναι 7 μηνων και 3500 κιλα) θελω οσοι εχουν κλειστη να με βοηθησουν λιγο με τις διαστασεις.. εχω βρει καποιες με διαστασεις 50χ35χ40, 50χ40χ40, 52χ39χ38, 54χ38χ38 (μηκος-πλατος-υψος).. αυτες τις 4... εχουν τιμη απο 17 εως 25 ευρω.. ποια θα ηταν καλυτερα να αγορασω για ενα αρσενικο γατακι? να συμπληρωσω επισης οτι ο γατος μου δεν ειναι ρατσας(το λεω αυτο γιατι υπαρχουν και ορισμενα γατακια ρατσας που ειναι πολυ μεγαλα ) αλλα θελω να ειναι ανετος μεσα...

επισης δεν εχω ιδεα τι ειναι οι λεκανες με φιλτρο.. 2 απο αυτες που ειδα εχουν φιλτρο.. μπορει να μου εξηγησει καποιος πως λειτουργει και αυτο? αν πρεπει να το αγοραζω ή μπορω να μην το χρησιμοποιω και καθολου??

ευχαριστω!
Όσο μεγαλύτερη αμμολεκάνη πάρεις τόσο περισσότερο καιρό θα σου κρατήσει!
Προσπάθησε να είναι δηλαδή μεγάλη τόσο σε ύψος όσο και σε βάθος!
Οι περισσότερες κλειστές αμμολεκάνες έχουν φίλτρο! Βοηθάει στο να συγκρατούν μυρωδιές!
Εγώ βέβαια μετά απο χρόνια που έχω τις αμμολεκάνες τα έχω βγάλει γιατί πάλιωσαν και δεν έκαναν δουλειά! Κατα τα άλλα πλέον κυκλοφορεί μεγάλη ποικιλία στην αγορά για όλα τα βαλάντια! Δεν θα δυσκολευτείς καθόλου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,559 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 10:01, 14-11-12:

Δήμητρά μου να σου πω.. Δεν νομίζω να έχει διαφορά αρσενικό με θηλυκό στο θέμα της αμμολεκάνης. Είναι θέμα..σωματικής διάπλασης.
Καλό θα ήταν να είναι ευρύχωρη, όσο το δυνατόν, και δεν μιλάμε για παράλογες διαστάσεις. Εγώ π.χ. όταν η Τέρψη ήταν 1,5 μηνών που την
υιοθέτησα της είχα μικρή ανοιχτή για να μπορεί να σκαρφαλώνει. Γρήγορα όμως μεγάλωσε, κι άρχισε να γυρίζει γύρω γύρω και τα πέταγε πολλά χαλίκια έξω (επί τη ευκαιρία να ευχαριστήσω εδώ τα μέλη που πρότειναν την άμμο Biokats, μιλάμε με έσωσε!), αποθήκευσα τη μικρή και της πήρα μια σκεπαστή λεκάνη με φίλτρο:
Έχει 32 περίπου εκατ. πλάτος, 15 ύψος σκέτη η λεκάνη (αποσπάται φυσικά από το καπάκι) και με το σκέπασμα περίπου 42 εκατοστά ΄λεκάνη και καπάκι. 'Εσκασα 20 ευρουδάκια για να την αποκτήσουμε, αλλά είμαι ευχαριστημένη και η Τέρψη πιστεύω το ίδιο. Από πετσοπάδικο της γειτονιάς, και το καλό με τη συγκεκριμένη είναι
οτι το πορτάκι μαζί με μέρος της οροφής είναι πτυσσόμενα και μπορούν να μείνουν ανοικτά μέχρι να συνηθίζουν τα κοκόνια μας
να μπαίνουν, αλλά και στη διάρκεια του καθημερινού καθαρισμού να μη χρειάζεται να αποσπάς κοτζάμ γκουμούτσα το σκέπασμα- είναι αρκετά ψηλό! Το πορτάκι ομολογώ δεν το έχω "κατεβάσει" ακόμα, φοβάμαι μήπως δεν της αρέσει θα γίνει όμως κάποια στιγμή. Το φίλτρο για μένα είναι άχρηστο. 'Ηταν προσαρμοσμένο πάνω στην οροφή, κάτι σαν τα αυτοκίνητα, αλλά η τσούπρα μου άρχισε να το πειράζει με τα νυχάκια της, και δεν εμπιστεύομαι το υλικό...
Πάντως το ζήτημα είναι οτι με βόλεψε η κλειστή λεκάνη, άσε που το καμάρι μου σκάβει συνέχεια και μετά πάει παραπέρα
και ξανασκάβει (μόνο όταν είναι να κάνει τα κακάκια της) με επιμονή... εργάτη ορυχείου!Με αποτέλεσμα βέβαια πάλι
να βγαίνουν τα χαλικάκια, αλλά ελάχιστα
Η γνώμη μου είναι να αγοράσεις μια καλή αμμολεκάνη, κατάλληλη και άνετη για τις διαστάσεις του
γοητευτικού κανακάρη σου ώστε να μη χρειαστεί να την αλλάξεις πάλι μετά και να έχεις επιπλέον
έξοδα. Από πριν να έχεις βρει και το χώρο που θα τοποθετηθεί, ειδικά αν είναι μέσα στο σπίτι που
εκτός από τις προτιμήσεις των γατιών μας χρειάζεται να τσεκάρουμε και αν χωράει στο μέρος που
προτιμούν να πηγαίνουν.
'Αντε βρε!σύρε να την αγοράσεις, και πιστεύω οτι θα τη εκτιμήσει και θα την "τιμήσει" ανάλογα ο Σιμπάκος σου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 14-11-12 στις 10:10.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους